Haarlem's Dagblad Imaiand Rusland eischt Bessarabië en N. Boekowina van Roemenië. Russische troepen in Bessarabië opgerukt. Brood op de bonnen uit elyen Xuitt Bloembollencultuur. Bonnen Actikeien- 57c JAARGANG No. 17492 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groots Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 28 Juni 1940 Abonnementen per week ƒ0.25. per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regel» ƒ1.75, elke regel meer ƒ0,35 Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. Sovj'et Rusland heeft tot Roemenië een ultimatum gericht, waarin het teruggave vraagt van Bessarabië en .afstand van N. Boekowina. De Roemeensche regeering heeft de Russische verzocht hierover besprekingen te voeren. (Voor bijzonderheden over deze kwestie zie men pag. 2.) BOEKAREST, 28 Juni. (Stefani). Hedenmorgen hebben Sovjet-Russische troe pen den opmarsch aangevangen in Bessarabië en het Noorden van de Boekowina. 's GRAVENHAGE, 28 Juni. Gedurende het tijdvak van 1 Juli tot en met 7 Juli a.s. zullen de met „41" tot en met „50" genummerde bonnen van liet broodbonboekje gezamenlijk recht geven op het koopen van 2000 gram brood. Elk dezer bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 100 gram brood. De bonnen, die op 7 Juli nog niet gebruikt moch ten zijn, blijven voorts tot en met 11 Juli a.s. geldig. De bominslag in de Edisonstraat. Onder dc omgekomenen een politieagent. In ons vorig nummer hebben we bijzonderhe den medegedeeld over den bominslag op een per ceel aan de Edisonstraat te Haarlem, bewoond door het echtpaar K. Ter aanvulling daarvan kunnen we mededeelen, dat de daarbij om het leven gekomen politie-agent genaamd is G. Quivooy,, Rijksstraatweg 580. Vroeger deed hij dienst als politieagent te Tiel; sinds 1 April 1929 was hij als zoodanig te Haarlem werkzaam. Hij was juist deze week na een ziekteverlof van acht weken weer in dienst gekomen. De heer Quivooy stond zoowel bij zijn superieuren als bij zijn collega's uitstekend aangeschreven. Men is op het politiebureau dan ook zeer onder den in druk van het gebeurde. De teraardebestelling van het stoffelijk over schot zal plaats hebben a.s. Maandagmiddag één urn- op de Algemeene Begraafplaats aan den Vergierdeweg. De andere omgekomenen zijn de 42-jarïge heer Stokman en diens 33-jarige echtgenoote uit Castricum en zijn schoonmoeder mevrouw Kalf. De begrafenisplechtigheid van deze drie slachtoffers zal plaats hebben op a.s. Maan dagmiddag half twee op de Algemeene Begraaf plaats te Heemstede. EEN NIEUWE RUBRIEK Wij beginnen in dit nummer met een nieuwe rubriekwaarvan de bovenstaande, titel de strekking duidelijk weergeeft. U vindt het eerste artikel op pag. 3. Het tweede zal reeds morgen verschijnen omdat dit het zaaien en planten toelicht van verschillende gewassen, die in deze dagen daarvoor nog in aanmerking komen. Daar is dus haast bij. Verder zullen deze bijdragen geregeld wekelijks, op Zater dag, verschijnen. De schrijfster is gediplo meerd tuinbouwkundige van een Middelbare Rijkstuinbouwschool en dus ter zake bevoegd. Wij verwachten, dat wij vele lezers met deze rubriek van dienst zullen zijn. Immers, zoo- velen zijn met het kweeken van eigen groen ten begonnen en hebben daarbij behoefte aan deskundige voorlichting. Dus bevelen wij deze nieuwe rubriek in hun aandacht aan. Inzameling van Haarlem's Dagblad voor de nationale liulp aan de getroffen districten. Zestien.de verantwoording. A. P. f 10, H. f 1. Mevr. R. A. f 5, L. J. K. f 5, B. D. R. f 25. H. H. f 5. Mej. B. f 2.50, J. J. B. v. E. v. V. f 10, Mevr. S. C. B. K. f 3, Mej. C. H. G. f 2.50, J. R. P. f 1.50. Thans zijn in het geheel bij ons blad binnen gekomen 350 giften tot een bedrag van f 4059.50. Giften kunnen worden afgegeven aan onze bureaux Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 of overgeschreven worden op onze postgiroreke ning no. 38810 onder vermelding „Hulpcomité 1940" en onder opgave, hoe men zijn gift ver antwoord wenscht Afscheid Mr. Dr. F. S. Witteveen. De administraleur-chef van de afdeeling Onder wijs en Personeelszaken ter Provinciale Griffie van Noord-Holland, Mr. Dr. F. S. Witteveen, heeft in verband met het verlaten van den provincialen dienst op 1 Juli a.s., Woensdagmiddag in de verga dering van Gedeputeerde Staten afscheid genomen van dit college, waarbij hij door den Commissaris dei Koningin, Mr. Dr. A. baron Röell, op waardee- rende wijze werd toegesproken. Donderdagmorgen kwamen de Griffier der Sta ten, Mr. M. A. Stufkens, en de collega's van den scheidenden hoofdambtenaar afscheid nemen en vervolgens de ambtenaren van diens afdeeling. Zoowel de Griffier als Mr. P. F. Westerling na mens de ambtenaren der 4e afdeeling boden met hartelijke toespraken een fraai souvenir aan. Des namiddags heeft Mr. Witteveen de overige ambtenaren ter griffie ten afscheid ontvangen, als mede eenige andere belangstellenden, w.o. Mr. J. C. de Bruyn Ouboter, secretaris der directie van den Prov. Waterstaat, de heer J. A. Pijzelman, chef der afdeeling Onderwijs ter gemeentesecretarie van Haarlem; een afvaardiging van den Economisch- technischen dienst; Dr. J. Weener, voorzitter der Commisie van Toezicht Midd. Onderwijs en enkele leden van deze commissie. uw van Sdieits Nieuwste modellen GIERSTRAAT 27 - TEL. 16764 (Adv. Ingez. Med.) Spaarbanken behielden het vertrouwen. Voor inkoopen worden bedragen opgenomen. Natuurlijk hebben ook de spaarbanken in Neder land een spannenden tijd achter den rug. Vooral de eerste dagen van den oorlog waren moeilijk zoo zei Mr. P. Fuhri Snethlage, de directeur van de Nutsspaarbank te Haarlem maar het is nu duidelijk gebleken dat het publiek het vertrou wen in de spaarbanken volkomen behouden heeft. Over dit feit zijn wij natuurlijk zeer voldaan. Het is niet te ontkennen dat er thans nog meer geld bij de spaarbanken wordt opgenomen dan gestort, maar dit vindt zijn reden niet in gemis aan vertrouwen in de spaarbanken. Het is eenmaal een feit, dat er vrij velen zijn die bij de spaarbanken geld opgenomen hebben om inkoopen te doen. Tal rijke dames willen graag, omdat het spaarbank boekje daartoe in staat stelt, al de textielgoederen die zij thans op hun stamkaart kunnen koopen in eens in slaan, hoewel de bedoeling feitelijk is, dat die aankoopen over een periode van 3 of 6 maanden worden verdeeld. Nu is het maar te hopen, dat die dames in de komende maanuen weer tot sparen komen! Natuurlijk heeft ook het feit dat het inkomen van verscheidene menschen in dezen tijd vermin derd is, ten gevolge gehad dat er saldi van spaar bankboekjes werden aangesproken. Hoewel het bankmoratorium reeds eenigen tijd is opgeheven hebben zoo besloot de heer Fuhri Snethlage de spaarbanken in ons land nog beper kende bepalingen gehandhaafd over de terugbeta ling der gelden, maar die beperkingen worden soepel toegepast. Als iemand door bijzondere omstandigheden inderdaad meer geld in eens moet hebben dan de bestaande regeling hem toestaat op te nemen, dan wordt in het algemeen daarvooi medewerking verleend. Interessant is het kennis te nemen van de cijfers van de Nutsspaarbank te Haarlem. In Mei werd door spaarders opgevraagd f 598.270.03 en inge legd f 273.270.03. De maand Juni is bijna verstre ken. Tot en met 27 Juni is opgevraagd f 478.080 en ingelegd f 242.028. Op 1 Juni was het tegoed dat de spaarders bij de Nutsspaarbank hadden niet minder dan f 10.310.470. Noodbeurs le Utrecht. UTRECHT, 28 Juni (A.N.P.) Ten einde eenigermate de bezwaren te ondervangen, welke het handels- en bedrijfsleven ondervindt, doordat men ten gevolge van gestremde communicatie middelen en het tekort aan motorbrandstof niet voldoende in staat is om regelmatig zijn relaties te bezoeken, heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor het gebied Utrecht het plan op gevat om in de door hen geëxploiteerde handels beurs aan de Mariaplaats te Utrecht gelegenheid te bieden voor het houden van een noodbeurs. De opzet is, dat deze uitsluitend toegankelijk is voor fabrikanten en vertegenwoordigers, die zich als zoodanig kunnen legitimeeren (dus geen marktventers), alsmede winkeliers. Particulie ren hebben geen toegang. Toonbankverkoop zal in geen enkelen vorm worden toegestaan. Aangezien het uitgangspunt van dezen maatregel is om aan handel en in dustrie de helpende hand toe te steken, zijn de kosten tot deelneming zoo laag mogelijk gesteld. De 'eerste beursdag is bepaald op Donderdag 4 Juli 'van 117 uur. Het ligt in de bedoeling om wanneer deze beurs slaagt, regelmatig elke week beurs te houden. (De Algemeena Vereeniging van Bloembollencultuur zal 1 Juli a.s. 80 jaar hebben bestaan.) Ach, had ik daarvoor de capaciteiten, Dan schreef 'k nu schoone bollenbelletrie, Helaas ik moet mijn pen aan rijm verslijten En kom niet toe aan ware poëzie. Aan poëzie om de cultuur te roemen, Die jaarlijks bollen voor ons bloeien laat, Een poëzie, zoo teeder als haar bloemen. Daarnaast is mijn gerijmel.bollepraat. 't Is dezer dagen tachtig jaar geleden, Dat Bloembollencultuur (vereend) ontstond, En wij erkennen het volmondig lieden: Voor deze stichting was wel.bollengrond. Op heel den aardbol heeft zij vele jaren Het met de bloem van Holland's bol gezegd, En 't minste dat men er van mag verklaren Is wel: zij heeft er eer mee ingelegd. Want overal kent men wel onze bollen, De kweekers vormen tot het huidig uur, Als knappe bollen in him vak ten volle Een bol-werk van echt Hollandsche cultuur. Ook dit bedrijf kent vele zware zorgen, Maar niet voor niets heeft het al lang bestaan, Met het vertrouwen in een beter morgen, Pakt het met altijd jonge krachten aan, Met zijn narcissen, hyacinten, tulpen, Beleeft het straks wel weer een beter dag, Ik hoop dat het weer gauw met aller hulpe, Gelijk zijn bollen zelve bloeien mag. P. GASUS. Majoor Breunese leider van den Opbouwdienst. 's-GRAVENHAGE, 27 JuniAls leider van den in te stellen opbouwdienst (men zie elders in dit nummer het A.N.P.-bericht ..Demobilisa tie" van de Nederlandsche weermacht". Red.) zal. naar het A.N.P. verneemt, optreden majoor J. N. Breunese, o.a. bekend door zijn leiding van de j aarlijksche vierdaagsche afstandsmarschen. Russisch inplaats van Engelsch op de Letlandsche scholen. RIGA (D. N. B.) Naar de bladen melden heeft het ministerie van onderwijs besloten de Letland sche leeraren aan de normaalscholen in het vervolg een cursus in het Russisch, in plaats van in het Engelsch te laten volgen. Ook op de middelbare scholen zullen Russische taalcursussen gegeven worden. Nieuw Ainerikaansch bewapenings- plan. WASHINGTON, 28 Juni (D.N.B.) Naar vol gens de Associated Press in gewoonlijk welinge lichte kringen verluidt, hebben president Roosevelt en de commissie van advies voor de landsverdedi ging goedkeuring gehecht aan een nieuw bewa peningsplan, dat onverwijld uittrekken van ver scheidene milliarden dollar bepaalt voor de ver vaardiging van militaire vliegtuigen, tanks en andere wapens, benevens voor de oprichting van munitiefabrieken. Het congres heeft in zijn zit ting van dit jaar reeds ongeveer 5 milliard aan credieten goedgekeurd voor militaire doeleinden. die thans geldig zijn BROOD Bons 31 tot en met 40 (broodbonboekje). Geldig tot en met Zondag 30 Juni (even tueel tot en met 4 Juli), reclitgevende op totaal 2000 gram brood. KOFFIE OF THEE. Bon 69 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 5 Juli. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER. Bon 80 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 25 Juli. Recht gevend op: 1 kg. suiker. BLOEM OF BAKMEEL. Bon 75 uit het Algemeen distributieboekje Geldig tot en met 12 Juli. Recht gevend op: 1/2 pond tarwebloem of 1/2 pond zelfrijzend bakmeel. PETROLEUM. (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel Periode I". Geldig: Tot en met 30 Juni. Recht gevende op: 2 Liter. De a.s. presidentsverkiezingen in de V. S. PHILADELPHIA, 27 Juni (D.N.B. In een adver tentie, die een geheele pagina beslaat en die onder teekend is door „een commissie van republikeinen voor de verdediging der Vereenigde Staten", heeft de republikeinsche afgevaardigde Hamilton Fish, die het oudste republikeinsche lid van de commis sie voor buitenlandsche zaken van het Huis van Afgevaardigden is, bekend gemaakt, dat hij de candidatuur voor het presidentschap ambieert. In een interview verklaarde Fish, dat zijn can- didatuurkansen gunstig zijn, ingeval de republi keinsche partijdag niet spoedig tot overeenstem ming kan komen over de candidaten, waarover thans gesproken wordt. De Amerikanen, zoo zeide j Fish, moeten beginnen met aan Amerika, in plaats van aan Europa te denken. Als het waschdag is in Volendam, zijn dc straten „gepavoiseerd" op een bijzondere manier: de vrouwen hangen dc wasch te drogen aan lijnen, die dwars over de straten gespannen zijn. Het woord is aan Vincent van Gogh: Hoopvol uitzien naar betere tijden moet niet slechts louter gevoel blijven, maar het moet een gevoel zijn dat zich omzet in een dadelijk doen. Algemeene vergaderingen Trammaalscliappijen. In de heden gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders in de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij N.V. werd verslag uitge bracht over het afgeloopen jaar en wei-den de balans en verlies- en winstrekening per 31 Decem ber 1939 goedgekeurd. Het exploitatie-saldo bedraagt f 653.830,49'/» (vorig jaar f511.898,48). Na de normale afschrijvingen sluit de verlies- en winstrekening met inbegrip van het nadeelig saldo over vorige jaren (f 2.584.932,72'/;) met een nadeelig saldo van f 2.866.390,44. Dividenduitkeering heeft niet plaats (als vorig jaar)- De aan de beurt van aftreden zijnde commissaris, di\ H. van Manen, werd herkozen. In de algemeene vergadering van aandeelhouders 1:1 de Electrische Spoorweg Maatschappij N. V. wer den de balans en de verlies- en winstrekening over het afgeloopen jaar goedgekeurd. Dividend kan niet worden uitgekeerd (evenals vorig jaar). De aan de beurt van aftreden zijnde commissaris, di- G. v. d. Meulen, werd herkozen. In de algemeene vergadering van aandeelhouders in de Eerste Nederlandsche Electrische Trammaat- schappij N. V. werden de balans en de verlies- en winstrekening over het afgeloopen jaar goedge keurd en de aan de beurt van aftreden zijnde com missaris ir. W. Hupkes, herkozen. In de algemeene vergadering van aandeelhouders in de Maatschappij tot Exploitatie van Tramwegen N. V. werden de balans en de verlies- en winst rekening over het afgeloopen jaar goedgekeurd. Dividend kan niet worden uitgekeerd (evenals vorig jaar). De aan de beurt van aftreden zijnde commissaris, dr G. van der Meulen, werd herkozen. Werk in Dnitschlancl voor Neder- landsche arbeiders. Wat weigering van aanbod tengevolge heeft. UTRECHT (A. N. P.) Gisteren werd alhier de 42e vergadering gehouden van den directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering cn arbeidsbemiddeling met de directeuren van arbeids beurzen. In den voormiddag werd beraadslaagd over de irtensiveering van de arbeidsbemiddeling in Neder land in de tegenwoordige omstandigheden. Ver wacht wordt, dat de Nederlandsche werkgevers, ge zien de ontwikkeling der Arbeidsmarkt door de oorlogsomstandigheden, bereid zullen zijn veel meer dan vroeger, bij de indienstneming van personeel van de diensten der arbeidsbeurzen gebruik te maken. In den namiddag vond een bespreking plaats over de werkgelegenheid voor Nederlanders in Duitsch- land. Het bleek, dat voor zoover er voor onze ar beiders geen werk in Nederland kan worden gevonden, Duitschland in staat is, in ruime mate Nederlandsche arbeiders op te nemen. Er is werkgelegenheid voor Nederlanders in wel haast alle beroepen. Uitvoerige inlichtingen werden gegeven over de arbeidsvoorwaarden, huisvesting, overmaking van loonen, vergoeding van reiskosten, doorbetaling van steun aan gehuwden en kostwinners gedurende twee weken, de wijze van bemiddeling en het vervoer der arbeiders. Blijkens een circulaire van den secre taris-generaal van het departement van sociale zaken aan de gemeentebesturen d.d. 25 Juni 1940 wordt de arbeid in Duitschland in het algemeen voor Nederlanders passend geacht, d. w. z. dat deze arbeid zal worden aangeboden aan al degenen, dia voor dit werk in aanmerking komen. Het weigeren van werk in Duitschland heeft tot gevolg stopzetting van ondersteuning, van plaatsing bij de werkverschaffing of van uit- keering uit de werkloozenkas, tenzij in bij zondere omstandigheden anders wordt beslist. Zoo zal o.a. rekening worden gehouden met gezinsomstandigheden, zooals ziekte der huis vrouw, of met vaders van gezinnen met meer dan vier kinderen, beneden den dertienjarigen leeftijd. De arbeidsbeurzen zijn reeds sedert eenigen tijd bezig om onder leiding van den rijksdienst de plaat sing van Nederlandsche arbeiders in Duitschland te regelen. De rijksdienst werkt hierbij nauw samen met de sociale afdeeling van den commissaris- generaal voor economische zaken en financiën. Er hebben zich reeds duizenden arbeiders voor werk in Duitschland bij de arbeidsbeurzen opge geven. Tusschen 21 en 26 Juni j.l. zijn reeds plus minus 2000 Nederlandsche arbeiders naar Duitsch land vertrokken. Verklaring van Pierlot. BORDEAUX (D.N.B.) Pierlot, minister-presi dent in het laatste Belgische kabinet, heeft in een toespraak gezegd, dat het Fransche leger na dap pere verdediging den strijd gestaakt heeft. Hij acht het thans in de eerste plaats zijn taak den terug keer der Belgische officieren, manschappen, amb tenaren en vluchtelingen te verzekeren. HEDEN: 10 PAGINA'S. nniiiiiiiiiiiq J. J. L.: Proviand uit eigen tuin. pag. 3 D. Midzomernachtrit. pag. 3 Van Varen en Rijden in Nederland. pag. 3 Flitsen: Zelf doen. pag. 3 §f Leerlingenuitvoering Haarlem's Mu- ziekinstituut. pag. 2 ^luiuiiiiiiiinuiiiituiHfliiiiiiffliiHiiiiniiïïiniffiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiuiMüaiiiiiiiii^^

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1