Rusland stelt Roemenië een ultimatum. Stalhouderij H. J. FEYE Demobilisatie BURGERLIJKE STAND AGENDA. H BOUVY^^^ vmn &ucise*a!t€H gezaudisaitoafet Jtg20ctff Afstand van Bessarabië en Noord Boekowina geëischt V R IJ D A G 28 JUNT 1940 HAARLEM'S DAGBLAD" 2 der Nederlandsche weermacht. Het A. N. P. meldt: Volgens de bepalin gen van de wapenstilstandsovereenkomst zou het geheele beroepspersoneel van de Nederlandsche weermacht eigenlijk nog als krijgsgevangen moe ten worden beschouwd en derhalve normaliter in krijgsgevangenenkampen moeten zijn onderge bracht. De Führer echter heeft met ruimhartig heid anders beschikt en ter uitvoering van deze beschikking heeft de Duitsche commissaris voor de demobilisatie van het Nederlandsche leger thans richtlijnen uitgegeven, die beoogen de krachten van de Nederlandsche beroepsmilitairen zooveel mogelijk in dienst van den wederopbouw van het land te stellen. Deze richtlijnen bepalen o.a., dat beroepsmili tairen ontslagen kunnen worden, indien zij een verklaring op eerewoord afleggen, dat zij op geen enkele wijze tegen de belangen van het Duitsche rijk werkzaam zullen zijn. Deze verklaring is na tuurlijk, zij bevestigt slechts een sinds de ca pitulatie bestaanden toestand. Verder zijn deze beroepsmilitairen na hun ontslag onderworpen aan een meldingsplicht en een beperking van be wegingsvrijheid, voorzoover zij niet in openbare diensten treden, welke onder den rijkscommissaris staan. Beroepsmilitairen kunnen overgaan naar: 1. Het vrije bedrijf, voorzoover zij vaste werkgelegenheid, hetzij hier te lande, hetzij in Duitschland, kunnen aantoonen. 2. Openbare diensten (politie, opbouwdienst, invoerrechten en accijnzen, rivierpolitic e.d.) de overgang naar deze diensten is afhankelijk van de toestemming van den rijkscommissaris en van liet aangaan van een vast dienstver band. 3. Den gepensionneerden staat, voorzoover recht op pensioen aanwezig is. Als nieuwe dienst wordt een „opbouwdienst" in gesteld, een instituut, dat waardig aansluit op de maatregelen van het Duitsche staatshoofd tot ver mijding van hardheid tegenover den vroegeren tegenstander, ja zelfs nog daarboven uit gaat. Demobiliseering van de rest van het Nederland sche leger zou voor verreweg het grootste deel van de soldaten neerkomen op werkloosheid. Praktisch stond tot nu toe niets anders open en daardoor waren duizenden jonge menschen en huisvaders steuntrekkers geworden, een toestand, welke op den duur het gezondste en krachtigste volk moet ondermijnen en verlammen. De werkloosheid is een moreele verdelgingsoorlog, die een volk in het merg aantast. Daartegen helpt slechts een krach tig aanpakken, geen halve maatregelen. Dit leert een ervaring van jaren, dat bewijst een eindelooze lijdensweg, aan welks rand ontelbare, voor het le ven gebroken, hopelooze en gedemoraliseerde menschen zijn neergezonken Hier roept de vroe gere tegenstander de dappere jeugd van Nederland en geeft haar de gelegenheid zichzelf te helpen, zich midden in het werkzame leven te plaatsen en de op het slagveld beoefende kameraadschap nu ook op het veld van den arbeid in daden om te zetten Om misverstanden te vermijden moet echter eerst dit worden opgemerkt: de opbouwdienst is geen blijvende ondersteuning doch een voor ziening voor een overgangstijd. Hij is ook geen arbeidsdienst, zooals die in Duitschland voor de jeugd bestaat. Hij is veeleer een niet-militaire in stelling van den Nederlandse hen staat en is be stemd om de rest van de Nederlandsche weer macht naar de burgermaatschappij over te bren gen. om den werkloozen soldaat te helpen zijn krachten aan den wederopbouw van zijn land te wijden, zoodat hij als gaaf man en mensch uit de arbeidsgemeenschap den weg naar het vrije bedrijf vindt. Wanneer de werklooze soldaat met behulp van het bemiddelingsbureau van den op bouwdienst weder een betrekking gevonden heeft, heeft de opbouwdienst zijn taak in elk op zicht vervuld. De opbouwdienst is voor alle dienstplichtige onderofficieren en manschap pen verplicht, die zich thans bij het leger be vinden en die na 15 Mei j.l. uit de weermacht ontslagen, thans geen werk hebben gevonden of zich niet vrijwillig voor werkgelegenheid in Duitschland hebben gemeld. De opbouwdienst staat onder de leiding van vrijwilligers, in de eerste plaats onder die van jonge oud-officieren en -oud-onderofficieren, die voor deze groote taak alle krachten willen en kunnen geven. Het moet een werk zijn naar het hart van veie officieren, hun menschen thans weer het leven binnen te voeren en hen te hel pen het juiste startpunt te vinden dat deze lei ders en onder-leiders een financieel zekere po sitie zullen verkrijgen, spreekt vanzelf. Inge nieurs en eenige andere vrijwilligers zullen aan het leidercorps worden toegevoegd. Strenge dis cipline is natuurlijk noodzakelijk wil men slagen. De opbouwdienst zal geen nieuwe vorm van werkverschaffing moeten zijn, slechts objecten, voor de gemeenschap van beteekenis, komen in aanmerking, in de eerste plaats de vele oprui- mingswerken, die thans noodig zijn. In den land bouw. die in dezen oorlogstijd voor de levensmid delenvoorziening van het grootste belang is. zul len behulpzame handen veel nuttig werk kun nen doen. Hoeveel noodzakelijke werken, die het belang der gemeenschap zouden hebben gediend heeft men laten liggen, omdat men er geen geld voor over had. Daarom kan de opbouwdienst op veel gebied goed werk doen: de aanleg van golfbrekers, dijkverzwaringen- en verhoogingen, de aanleg van waterwegen, boschbouw en derge lijke. welke werken grootendeels door onge schoolde arbeidskrachten kunnen worden ver richt. Beter dan werkloos te zijn is het, opbouwenden arbeid te verrichten en de gemeenschap te die nen. dan zal men ook zelf weder werk vinden. HAARLEM 28 Juni 1940. Bevallen: 26 Juni, A. M. van der DriftVeilings, z.\ II. S. Beksvoort-van Oldenmark, d.; 27 Juni: J. Cl. RosenbergRoestenburg, d.; C. Buijsvan Sloo- Icn, d.; M. ITcinemeijer—Poppen, d.; M. S. Kaaij lialsema, z.: 28 Juni, J. A. Hoffschlagvan Wort, z. Overleden: 27 Juni: A. Fröger, 81 j., Schouwtjeslaan. G. Quivooij, 38 j., Rijksstraatweg. J. II. Tissen, 79 j., Gr. Markt. K. v. Otegem, 40 j., Berkenrode straat. D. M. Roeper, 57 j., fkü.sonstraat. L. II. Stokman 42 j„ Edisonstraat. E. J. Kalf, 33 j., Edisonstraat. F. W. Dijkman, 87 j., Maerten van Heemskerks traat. VRIJDAG 28 JUNI Frans Hals Theater: „Vooruit met de Reit", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „De jonge Dr. Kildare", 2.30, 7 en 9 uur. Rembrandt Theater: „Huwelijksproblemen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Mr. Moto op het eiland des doods", 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. ZATERDAG 29 JUNI Bosch en Vaartstraat 20: jaarlijksche algemeene vergadering N.V. v.h .Gebr. Merens, 4 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken Ban Haarlemsche schilders. 104 uur. (Adv. Ingez. Med.) De Roemeensche regeering vraagt om een bespreking BOEKAREST. (Stefani). De Roemeen sche gezant te Moskou heeft eergisteren om 10 uur van Molotof een nota ontvangen, waarin de Sovjet-Unie van Roemenië terug gave vraagt van geheel Bessarabië en af stand van het geheele noordelijke deel der Boekowina. Omtrent de Russische eischen aan Roeme nië meldt het D.N.B. nog, dat van Russische zijde ook vlootbases te Constanza en in eenige andere Donauhavens* worden verlangd. Voortdurend vliegen Russische vliegtuigen over de van Roemenië gevraagde gebieden, klaarblij kelijk om te doen begrijpen, dat de diplomatieke actie volledig ondersteund wordt door de Sovjet- Russische militaire krachten. BOEKAREST. (D.N.B.) Officieel wordt het volgende communiqué gepubliceerd: „1. Onder voorzitterschap van den Koning is in het koninklijk slot een vergadering van den Kroonraad gehouden. 2. De kroonraad heeft beraadslaagd over de door de regeering der Sovjet-Unie aan den Roe- meenschen gezant te Moskou overhandigde nota, waarin de Sovjet-regeering het afstaan van Bes sarabië en de Noordelijke Boekowina eischt. Zij verlangde in den loop van dezen dag een ant woord van de Roemeensche regeering. 3. In het verlangen, vreedzame betrek kingen met de Sovjet-Unie te onderhouden, heeft de Kroonraad zijn goedkeuring gehecht aan het besluit der Roemeensche regeering. tot de Sovjet-regeering het verzoek te rich ten, plaats en tijdstip te bepalen voor een samenkomst van vertegenwoordigers van beide regeeringen, om de nota der Sovjet- regeering te bespreken. Het antwoord der Sovjet-regeering op het voorstel van de Roemeensche regeering wordt afgewacht." Het communiqué is op een persconferentie door den minister van propaganda voorgelezen. Het is door acht leden van den kroonraad, 18 leden van RAVELINGSTEEG 13, HAARLEM, Telef. 11292. (Coupé's, landauers, victoria's etc.) Wij vervangen het taxibedrijf. ('Adv. Infjez. Med.) Ducht Gij schade door oorlogsgeweld? Vraagt dan rechtstreeks of via Uw assu rantiebezorger inlichtingen over een ver zekering bij de „Twêede Noordelijke Onderlinge Waarborgmaatschappij tegen Moiestrisico", aan haar gevolmachtigden: Firma VAN MARLE HULSEWé, Joh. Verhulslstraat 91. Amsterdam, Telefoon 94573. (Adv. Ingez. Med.) de regeer ing en den chef van den generalen staf onderteekend. De minister van propaganda besloot met de verklaring, dat de Roemeensche natie zich vol vertrouwen in den Koning en de regeering rond den Koning schaart. Het Roemeensche luchtverkeer bijna geheel gestaakt. BOEKAREST, (Reuter). Bijna alle vlieg- diensten in het binnenland van Roemenië worden tot nader order gestaakt. Nieuwe Sovjetgezant te Boekarest. BOEKARES'i (Reuter). Vernomen wordt, dat de nieuwe Sovjet-gezant, Lavrentieff, Koning Carol heden zijn geloofsbrieven zal overhandigen. Een kleine zone van de Boekowina. BOE -.1, (Stefani). Men meldt, dat het deel van de Noordelijke Boekowina welks af stand de Sovjet-Russische regeering van Roe menië heeft geëischt, beperkt blijft tot een kleine zóne, die in hoofdzaak door Wit-Oekraïners be woond wordt. BOEKAREST, 28 Juni (D.N.B.) In den nacht van Donderdag op Vrijdag is de Kroonraad opnieuw bijeengekomen in het Koninklijk paleis. Alle vensters van het paleis waren verlicht en groepen belangstellenden stonden voor het ge bouw den toestand te bespreken. Het Roemeensche publiek had door de avond uitzending van de Roemeensche radio om 20 uur 45 kennis gekregen van de Sovjet Russische eischen en het Roemeensche voorstel. RECONSTRUCTIE DER ROEMEENSCHE REGEERING BOEKAREST. 28 Juni (D.N.B.) Naar het Roemeensche nieuwsagentschap Rador mededeelt, is het kabinet als volgt gereorganiseerd: Afgetreden zijn de minister van buitenlandsche zaken, Gigurtu, staatssecretaris Gurdarianu, staats secretaris bij het ministerpresidium Badu Protochla, de minister voor den buitenlandschen handel Christ, de minister voor eeredienst Ciobanu en de onderstaatssecretaris voor eeredienst Siviceanu. Tot nieuwe leden van het kabinet zijn benoemd de voorzitter van de Kamer, Vajda Vojvod, tot minister-staatssecretaris, de president van den senaat Argetoianu tot minister van buitenlandsche zaken, Inculetz en Nister tot staatssecretarissen. De minister voor economische aangelegenheden Canciov, belast zich ad interim met het ministerie voor den buitenlandschen handel Giurescu gaat ad interim vah het ministerie voor de propaganda over n'a.r het ministerie voor eeredienst, Sidorovici is benoemd tot minister voor de propaganda. In het bericht, dat Stefani verspreidt over de Roemeensche regeeringsconstructie, wordt erop ge wezen, dat Inculetz en Nistor. die in het nieuwe kabinet zijn opgenomen, bekende Bassarabische politici ziin. MOSKOUSCHE BLADEN ZWIJGEN. MOSKOU, 28 Juni (D.N.B.) De Moskousche bladen publiceeren hedenmorgen nog geenerlei mededeelingen over de in den nacht gevoerde onderhandelingen betreffende de aanhechting van Bessarabië en het noordelijk deel van de Boeko wina aan de Sovjet Unie. De bezetting van Parijs. BERLIJN, 28 Juni. (D.N.B.) Hoe Parijs werd overgegeven, wordt in de „Deutsche Allgemeine Zeitung beschreven door ober-leutnant dr. Ritter von Schram, die als ordonnans was toegevoegd aan de Duitsche parlementairen. De schrijver geeft in zijn belangwekkend verslag eerst een beeld van de militaire operaties tusscnen 11 en 13 Juni en vervolgt dan: Intusschen werden de aanduidingen veelvuldiger, dat de tegenstander zijn hoofdstad niet kon houden en haar tol open stad zou verkla ren. Door de Fransche radio was hierop trouwens reeds gezinspeeld. Geheel overeenkomstig zijn in structies besloot de Duitsche opperbevelhebber daarom de onmiddellijke overgave van Parijs te eischen. De heeren van zijn staf hadden in de voor bereiding en de uitvoering van zulk een opdracht reeds eer.ige ervaring omdat zij in Nederland en België reeds in dergelijke situaties hadden ver keerd. De schrijver vertelt verder: „Van den gouverneur van Parijs werd per radio verlangd Duitsche parlementairen te ontvangen. Als zoodanig werden door het legercommandó, be halve den schrijver van dit artikel als ordonnans, een majoor van den generalen staf en een kapi tein-tolk aangewezen. Deze drie heeren moesten per auto door de eigen linies tot aan de verst voor uitgeschoven Fransche voorposten rijden en zou den vandaar verder naar Parijs worden gebracht, om de Duitsche voorwaarden aan te bieden. Overi gens is de tocht niet geheel verloopen volgens de regels van het volkenrecht. Door omstandigheden, die nog nader moeten worden onderzocht, werd de kleine colonne parlementairen, die in een personen auto reed en zich, door het zwaaien met een witte vlag, reeds van verre kenbaar maakte, van achter een barricade nabij St. Denis beschoten met een infanterie-machinegeweer en zelfs met granaten, zoodat het gezelschap gedwongen was terug te kee- ren en onder avontuurlijke omstandigheden zich moest heenslaan door verspreide Fransche afdee- lingen. De beschieting van de parlementairen hangt er misschien mee samen, dat juist op die plek ne gers waren gelegerd die nu eenmaal geen beschaaf de soldaten zijn en die bijna op het laatste oogen- blik een redding van de Fransche hoofdstad nog hadden belet. Dat de blanke Franschen er alle be lang bij hadden de veiligheid van de hoofdstad te verzekeren bewijst het feit, dat zij zelf, nadat een nieuwe ultimatieve eisch was gesteld, onderhan delaars naar de Duitsche linies zonden. Bij de Duitsche voorposten te Ecouen, een kleine stad ten Noorden van Parijs, verschenen in den vroe gen ochtend van 14 Juni twee parlementairen van den gouverneur-generaal van Parijs voor het in ontvangst nemen van de Duitsche voorwaarden. Op dit punt van het front lag een kleine afdeeling verkenners, die intusschen al het fort, dat daar de omgeving beheerscht, had ingenomen. De prac- tisch ontmantelde stad Parijs werd onvoorwaarde lijk overgegeven. De ervaring, die men had opge daan met enkele ldeine staaltjes van de Duitsche luchtmacht was van dien aard, dat men alle oude en nieuwe verdedigingswerken opgaf en zoo ver standig was om van de vroegere „hoofdstad der .wereld'" geen tweede Warschau te maken en haar bewoners schrik en ellende te besparen. Ook in. de gesprekken, die tijdens een rustpoos bij de onder handelingen werden gevoerd tusschen de Duitsche en Fransche officieren bleek, dat een nieuw in zicht in de juiste krachtsverhoudingen der Euro- peesche volkeren bij de Franschen snelle vorde ringen maakte. Overeenkomstig de voorwaarden van de overgave maakten de Duitsche troepen op 14 Juni, om 9 uur 's ochtends, een aanvang met het binnenrukken van de Fransche hoofdstad. Dit binnenrukken voltrok zich echter niet als een mi litair schouwspel, maar als een troepenbeweging van zeer grooten omvang, zooals Parijs en de we reld die nog nimmer hebben aanschouwd". HEEMSTEDE Draadlooze telegrafie of telefonie. De burgemeester van Heemstede deelt mede, dat zendinstallaties voor draadlooze telegrafie of telefonie -of seinlampen, of ontvanginstallaties voor draadlooze telegrafie of telefonie, bene vens geschreven of gedrukte handleidingen van het voren vermelde, hetgeen ingevolge verorde ning van den Rijkscommissaris van het bezette Nederlandsche gebied bij den burgemeester (Adv. Ingez. Med.) T eraardebestelling Jhr. Dr. M. F. van Lennep. Donderdagmiddag één uur werd op de Algemeene Begraafplaats aan de Kleverlaan te Haarlem ter aarde besteld het stoffelijk overschot van jhr. dr. M. F. van Lennep. emeritus-predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Haarlem, die Zondag in den ouder dom van 80 jaar is overleden. Te voren had ten huize van zijn schoonzoon, den heer S. de Clercq aan de Dreef 32, een rouwdienst plaats, die geleid werd door ds. D. Tromp uit Zand- voort. De oudste zoon, jhr. M. C. T. van Lennep, lid van het Directorium van den Centralen Bond voor In wendige Zending, dankte namens de familie, waarna ds. Tromp met het Apostolicum en het Onze Vader de plechtigheid eindigde. Aanwezig waren o.a. baron M. Taets van Amerongen, burgemeester van Renswoude; ba ron P. A. L. A. van Ittersum van de firma Joh. Enschedé en Zn.; jhr. S. van Lennep, oud-directeur van de Maatschappij voor Gemeente-Crediet; de heer H. L van Eeghen, lid der firma Van Eeghen en Co, te Amsterdam: de heer A. Labouchère, de heer C. Beels, directeur der Incassobank te Hilversum; jhr. mr. Roelof van Len nep, directeur der Tarakan Petroleummaatschap- pij; de heer G. de Marez Oyens. Ook op de begraafplaats werd veel belangstel ling getoond. Hier werden o.a. opgemerkt de heer W. Eggink namens de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente; ds. J. Waardenburg, voorzitter van den Kerkeraad dezer gemeente en nog eenige leden van dien raad, o.a. dr. J. Weener, de oudste predi kant; vertegenwoordigers van vele kerkelijke col leges; baronesse A. Röell-bar.esse De Vos van Steenwijk; het dagelijksch bestuur der afdeeling Haarlem van den Christ. Nat. Werkmansbond; de heer Joh. Visser, hoofdbestuurslid van dien bond: jhr. F. J. E. van Lennep, lid der Prov. Staten. Het Haarlemsche Diaconessenhuis was vertegenwoor digd door Zuster A. A. G. Voorhoeve namens de directie en door ds. E. Beker, mevr. douair. Teding van Berkhout en mevr. T. van Lennep namens het bestuur. Toen de kist in de groeve was neergelaten las de oudste zoon van den overledene uit den Bijbel 1 Corinthe 15 en eenige verzen van Gezang 269. „Het was de wensch van mijn vader", zei - „Jat deze woorden aan zijn graf gezegd zouden wor den, want hier wordt immers reëel gesproken van den dood, maar ook van de overwinning op den dood. Mijn vader was een bescheiden en dankbaar mensch; hij aanvaardde alles als een genadegave van God Door zijn ^gelukkig huwelijk, door het predikambt en door "zijn ander werk voor het Godsrijk had hij een mooi leven. Maar ook de te genslagen. die hem niet bespaard bleven, heeft hij uit Gods hand ontvangen. De grondtoon van onze gevoelens mag dan ook naast droefheid dank baarheid zijn. omdat hij nu uit de tegenwoordige verschrikkingen, die hem zoozeer hebben aange grepen, in Gods heerlijkheid is opgenomen. Mijn vader was dankbaar voor de hem betoonde vriend schap en hartelijkheid van ouden en jongen. Tot het laatst toe bleef hij aansluiting zoeken bij het jongere geslacht. Velen hebben hem op zijn lamgen levensweg steun verleend en zijn pad verlicht. Na mens mijn familie betuig ik daarvoor aan allen hartelijk dank. Het is mij niet mogelijk al hun namen te noemen maar voor één wensch ik eon uitzondering te noemen namelijk voor Zuster G. Boomsma, die eerst onze moeder zoo liefderijk ver pleegde en die nu onzen vader met zulk een groote trouw en toewijding heeft verpleegd". Ds. Tromp las hierop achtereenvolgens de be grafenisliturgie en de Apostolische Geloofsbelijde nis en eindigde met het Onze Vader. Voor den tnhoud dezer rubriek stelt de Redactn zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet ge plaatst, wordt de kopij den inzender niet terug gegeven. COLLECTE HERWONNEN LEVENSKRACHT Onder de talrijke collectes, die regelmatig worden gehouden, nemen die, waarvan de op brengst is bestemd voor de bestrijding der tuber culose, wel de meest vooraanstaande plaats in. Volksvijand nummer één was en is de tuber culose: volksvrienden nummer één waren en zijn derhalve de' vereenigingen tot bestrijding der tuberculose. Wat een zegenrijk werk wordt met de op brengst der collectes ten bate van de bestrijding der tuberculose verricht. Hoeveel duizenden hebben het behoud en het herstel van hun gezondheid te danken aan de tallooze giften, groote en kleine, die bij een col lecte zijn geofferd. Op 29 Juni a.s. is het de instelling van het Roomsch-KathoHeke Werklieden verbond in Nederland „Herwonnen Levenskracht", die in Haarlem's straten ten behoeve van de bestrijding der tuberculose zal collecteeren. Cijfers zijn weliswaar dor, doch niettemin wel sprekend. In het tijdvak 19131928 werden door deze in stelling verpleegd 5565 patiënten met 923.844 verpleegdagen voor een bedrag van f 2.024.447. Een groot gedeelte van dit enorme bedrag is door middel van collectes bijeengebracht. Sprekend voorbeeld hoe vele kleine giften prachtig en zegenrijk werk kunnen tot stand brengen. Bij collectes ter bestrijding der tuberculose wordt steeds gegeven, onverschillig wie of wel ke vereeniging collecteert. Al is er scheiding in de sanatoria naar de le vensrichtingen die in ons volk bestaan, de volks kracht in haar geheel wordt in de sterkste mate door de bestrijding der tuberculose bevorderd. Aldus is het een algemeen volksbelang, dat de sanatoria van alle richtingen financieel vol doende sterk zijn om zooveel mogelijk patiënten op te nemen; wat afwijzing van een terecht gedaan verzoek om opneming voor een patiënt beteekent, is niet onder woorden te brengen; el lende voor hem en zijn gezin; ellende voor de maatschappij. Laat ieder zonder uitzondering op 29 Juni a.s. haar of zijn gave, groot of klein offeren; het te geven bedrag beteekent wellicht voor u wei nig; voor de bestrijding der tuberculose betee kent het, tezamen met de andere giften, alles! Mr. Dr. F. A. BIJVOET. NUTTIGE HANDWERKEN. Haarlem, eindexamen „Da-Costa-Kweekschool", 26 en 21 Jvni. Geëxamineerd 11 candidaten. Ge slaagd de dames: M. H. Bouman, A. E. Duys, W. de Graaf, A. G. Hijlkema, M. M. Laugoman, A. J. Mantz, D. A Markusse, R. P. M. v. d. I.Ieer. E. W. Mobach, K. Tibboel, A. J. v. d. Velden moet worden ingeleverd op Zaterdag 29 Juni 1940 van 2—6 uur nam. tegen bewijs van ont vangst gedeponeerd kunnen worden aan het gebouw „Meerlhorst", Van Merlenlaan 2 te Heemstede. (Wij teekenen bij dit bericht aan, dat ons bij informatie bij de politie te Heemstede is geble ken, dat de gewone radio-ontvang-toestellen buiten bovenstaande verordening vallen, zooals ook in de verordening van den Rijkscommissa ris is vastgelegd.) Haarlem's Muziekinstituut. Evenals het programma der vorige werd» dat der l laatste in dit jaar gegeven leerlingen-uitvoering van Haarlem's Muziek-Instituut in verband met de tijds omstandigheden aanmerkelijk gekortwiekt, en de volgorde werd gewijzigd. Dus verschenen eerst de zangleeidingen op het po- tjium, en wel achtereenvolgens die van den heer Jaap Stroomenbergh en die van den heer Jules Moes. Men begon met een in boléro-trant geschreven duet voor sopraan en alt met pianobegeleiding van Saint- i Saëns, waarin de intonaties wel eens wat te hoog i waren, maar dat in een mooi evenwichtig pianissimo eindigde. Later traden de zangeressen afzonderlijk op: de sopraan gaf de vereischte dramatische uit- drukking aan Debussy's „Air de Lya", de alt zong twee liederen van Wolf goed in 't karakter, expres sief en met mooie stem. Goede voordracht bij nog niet voldoende stabiliteit der toonvorming toonde een leerlinge in liederen van Brahms; een reeds ver ontwikkelde coloratuur tot de hooge e toe hoorden we van een andere in een concert-aria van Mozart. Mej. Ans Bouter begeleidde al deze leerlin gen en ook nog een andere, minder ver gevorderde zeer fijnzinnig. Leerlingen van den heer Jules Moes, n.l. twee te noren en een bas, lieten zich hooren in opera-aria's benevens in een lied van Beethoven. Een der teno ren, die ook in vroegere jaren reeds opgetreden was, benaderde de wijze van zingen der Italianen vrij dicht; de vocale ontwikkeling der beide anderen bleek nog niet haar hoogtepunt bereikt te hebben. De opera-klasse van den heer Moes besloot met drie flink gezongen koren uit opera's van Donizetti en van Gounod de reeks der vocale nummers. De lei der en de begeleider werden met bloemen bedacht. De pianoleerling van den heer Jan Hoog, die de sololeerlingen en de operaklasse van den heer Móes muzikaal en correct had begeleid, bewees later door de voordracht van wei-ken van Toch en Albeniz in het bezit eener zeer vlotte techniek en van een be trouwbaar geheugen te zijn. Een aardig ontwikkelde vaardigheid toonde een leerling van den heer A. Strikkers in een solostuk voor sopraan-saxofone; het stuk zelf echter was zeer banaal en naar verhouding veel te lang. Van eenigszins beter muzikaal gehalte bleek een Con certstuk voor trompet van Stollberg te zijn. Een leerlinge van den heer W. de Vries speelde dit secuur van memorie en even secuur in de beheer- sching van tongslagen, staccato's, snelle figuren en chromatische gangen. Het was alleen jammer, dat de stemming der trompet iets lager dan die van den vleugel was. Het eerste Allegro van Wieniawsky's Vioolconcert in d kl. t. gaf aan een leerling van den heer J. Wulff volop gelegenheid om van een reeds ver ge vorderde virtuositeit blijk te geven en aan de orkest-* klasse onder leiding van den heer De Vries om een prijzenswaardige volgzaamheid te toonen. Tot slot van den avond speelde de orkestklasse Bach's Ouverture (Suite) no. 3 in D gr. t., waarvan echter het beroemde Air weggelaten werd. Het was een waagstuk, gezien ook de onevenwichtige be- - zetting van het orkest. Werkelijk bleken dan ook b.v. de drie eerste violen veel te zwak tegenover de drie trompetten, en zelfs tegenover de vier tweede violen. Doch de orkestklasse heeft zich op zeer ver dienstelijke wijze van haar taak gekweten. En den heer de Vries komt lof toe, omdat hij door het laten studeeren van de muziek voorzeker den smaak der leerlingen in de goede richting ontwikkelt. Welk een frischheid eh gezonde kracht stralen er van uit, al is ze meer dan 200 jaar oud! Bach schreef zijn orkestsuites tusschen de jaren 1729 en 1736, maar ze ondergingen hetzelfde lot als zijn Matthaeus- Passion: een 100 jarigen slaap, waaruit Mendels sohn ze zou wekken. In 1838 liet deze de Suite in D uitvoeren; daarmee bracht hij Bach's werken in de concertzaal na een eeuw van vergetelheid terug. 483ste STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5de klasse, 15de lijst Trekking van Vrijdag 28 Juni 1940 Hooge Prijzen 1000.— 8600 8901 9816 400.— 24842 200.— 9202 20194 24145 100.— 1984 20942 Prijzen van f 70. 1159 1439 1521 1532 1886 2014 2094 2106 2179 2299 2449 2540 2756 2819 2924 3529 3899 4023 4037 4215 4224 4294 4464 4606 5075 5119 5191 5640 5776 6296 y6599 6709 6746 6882 7157 7251 7465 7582 7921 8108 8221 9447 8767 8946 9060 9401 9709 9967 10627 10922 11203 11273 11301 11343 11374 11381 11383 11649 11668 11944 12017 12364 12367 12454 12565 12736 12815 12843 13011 13237 13670 14039 14146 14286 14317 14326 14852 14971 15330 15358 15386 15468 15674 16003 16804 16844 16009 16936 17012 17095 17246 17532 17636 17663 17706 18151 18624 18645 18821 19318 19581 19730 19862 20015 20217 20253 20429 20458 20973 21299 21202 21492 21708 21741 21795 21924 22217 22507 22520 22773 23029 23043 23427 23885 23904 24174 24240 24458 24572 24831 24899 Nieten 1009 1050 1153 1173 1293 1319 1459 1515 1604 1620 1666 1752 1758 1775 1792 1901 2101 2136 2148 2221 2229 2306 2419 2444 2672 279- 2795 2876 2895 2925 2929 2947 2965 3033 3059 3105 3179 3190 3216 3239 3291 3304 3307 3378 3386 3410 3496 3635 3713 3738 3873 4158 4170 4222 4300 4321 4346 4378 4391 4432 4514 4577 4804 4843 4856 4860 4937 5017 5127 5179 5194 5516 5528 5533 5548 5708 5739 5930 6026 6044 6062 6180 6188 6198 6281 6291 6336 6467 6558 6624 6650 6662 6838 6894 7177 7192 7223 7360 7537 7672 7748 7762 8034 8106 8167 8257 8288 8350 8364 8415 8427 8469 8550 8565 8584 8610 8652 8730 8736 8899 9045 9054 9126 9299 9375 9383 9384 9438 9569 9643 9679 9694 9705 9710 9859 9953 10029 10109 10137 10231 10233 10235 10284 10359 10559 10579 10613 10835 10939 11377 11466 11487 11499 11533 11658 11673 11720 11898 12054 12074 12142 12148 12219 12491 12628 12638 12641 12726 12774 12781 12821 12842 12888 12930 13058 13075 13143 13207 13250 13325 13379 13575 13649 13736 13768 13775 13862 13869 13921 13932 14102 14154 14157 14173 14182 14316 14337 14339 14496 14513 14515 14524 14642 14818 14845 14894 14902 14954 14960 14968 15129 15238 15245 15248 15420 15476 15609 15621 15700 15720 15843 15944 16073 16133 16281 16376 16390 16430 16432 16434 16435 16526 16647 16714 16742 16790 16837 16963 16980 17140 17280 17294 17352 17392 17409 17494 17503 17507 17715 17780 17789 17836 17904 18009 18170 18272 18296 18313 18377 18385 18520 18527 18545 18642 18683 18724 18754 18789 18819 19057 19077 19114 19171 19179 19209 19300 19338 19422 19438 19460 19564 19641 19780 19792 19845 19863 19914 19941 20189 20229 20232 20278 20338 20459 20485 20554 20945 21062 21070 21118 21213 21248 21482 21513 21543 21648 21649 21695 21778 21850 21874 21888 22081 22111 22117 22221 22250 22263 22277 22357 22402 22476 22567 22571 22688 22740 22745 22780 22875 23088 23113 23129 23258 23346 23468 23510 23591 23641 23690 23754 23850 23882 23957 23969 24050 24171 24199 24201 24342 24425 24429 24447 24510 24594 24791 24877 24893 24913 24914 Verbetering: 5e klasse 14e lijst: 12011 ont breekt.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2