UW SCHUILKELDER BUITENSHUIS! N.V. DE RINGVAART /an Varen en Rijden in Nederland. FLITSEN Plm. f 35- per persoon HILLEGOM - TELEF. K 520 - 5864 Voor den komenden Winter ZAADHANDEL JAN ROOZEN Jjuwiaad. uit eiqzn Juin Ceta-Bever VLEKKENWATER RIJD AG 2S JUNI 1940 HASRL'E M'S DA'GBIJ'AD 3 Vroegere gemoedelijkheid keert terug. Een nieuwe glorietijd voor de stoomtram. In de remise van de E.D.S. te Hoogeveen worden de oude personenwagons van de stoomtram weer opgeknapt. NIEUWE SERIE No. 34 Zelf doen 1. Vraagt waar zijn blokkendoos is, waarop moeder aan biedt, ze voor hem te zoeken. 5. Roept of moeder hem met den stoel wil helpen, hij kan hem niet loskrijgen. 6. Probeert, zoodra moeder weer naar beneden is, op den stoel te klimmen en valt er prompt af. 2. Wijst aanbod af, met de mede- deeling dat hij groot genoeg is om dat zelf te doen. 3. Komt even la ter boven aan de trap om te vragen of moeder het licht wil aandoen, hij kan er niet bij. 4. Een tijdlang is niets anders hoor baar dan gestommel, tengevolge van zijn worsteling met een stoel. 7. Nadat moeder zijn knie verbonden heeft wordt haar aanbod om te helpen opnieuw afgewezen. 8. Slaagt er einde lijk in de bouwdoos te bemachtigen en is trotsch zonder te letten op al het an dere speelgoed dat gevallen is. Toen honderd jaar geleden de Camera' Obscura" haar eersten druk beleefde, was de groote omwenteling in het verkeerswezen reeds begonnen. Hildebrand kondigde haar aan in zijn geestige schets „Varen en Rijden". De Spoorwegen deden schoorvoetend hun in trede in het deftige Nederland van die dagen, waar trekschuit en diligence nog de voor naamste vervoermiddelen waren. „Komt! Komt! Heerlijke Spoorwegen! Daalt als een tralie-net neder op onze provinciën! Vernieti gers aller groote afstanden, versmaadt de kleine afstanden van ons koninkrijk niet!" zoo schreef Hildebrand. Een eeuw van verbluffen de techniek en vernuft is vervloden en thans ziet men door de bijzondere omstandigheden hetgeen voorgoed verdwenen scheen herleven. Een warme voorzomerdag „ergens in Neder- and". Op de plaats waar de straatweg een anaal kruist, ligt een smalle noodbrug voor voet- angers. Die brug is op een lange schuit beves- igd, welke,wanneer een schip wil passeeren, opzij eschoven moet worden. In de verte nadert een oog met hooi beladen schip, waarvan de motor uiten gebruik is gesteld. Een welgedane knol rekt aan een lange lijn, zooals in de dagen van releer, de schuit voort. Aan het herstel van de vernielde brug, waar ver een stoomtramlijn gaat, wordt met man en nacht gewerkt, want de Tramwegmaatschappij oet al het mogelijke om haar diensten te kun- len hervatten. Voor de brug staat een gammele goederen-stoomtram en daartegenover een mo- erne vrachtwagen van dezelfde maatschppij. iymbolen van het oude en het nieuwe. De kleine ocomotief stoot wolleen stoom en smook uit. Het ersoneel van de tram en de chauffeur van de auto iggen in de weldadige zon te dommelen. We maken een praatje met de menschen van e tram. „Wij gaan nog weer een goeden tijd te- emoet", zegt de in den dienst vergrijsde machinist. Ik dacht, dat het over een paar maanden met de raan zou zijn afgeloopen, maar het loopt heel an- ers. We hebben in onzen Raad van Commissa- issen vooruitstrevende menschen, die zeiden: alle ramlijnen moeten er uit! Een paar lijnen van ons et waren al opgebroken. De rest werd alleen voor oederenvervoer gebruikt. Voortaan zou alles per ius en vrachtauto gaan en midden Mei zou de -ergadering van aandeelhouders daarover beslis- en. En dan waren wij en hij wijst naar zijn ollega's van den tramwagen op de keien ge- ;omen. Maar zoowaar zijn gezicht glundert wij komen weer aan bod. Het is plotseling uit net het autovervoer en alles moet den eersten ijd met dé tram gaan. De passagierstrams gaan /eer rijden zoodra die brug klaar is en dan komt Ie goede tijd weer aan. We hebben betere wagens lan die", hij wijst met een vergoelijkend gebaar laar de verweerde goederenwagons. „Die moesten ir toch uit en och, waarom zou men er dan veel an doen. Maar nu wilden ze wel, dat alle lijnen i' nog lagen. De Tramwegmaatschappijen hebben r de laatste jaren veel te veel opgebroken! HET OUDE HERRIJST. Waar nog tramrails liggen in Nederland, herrijst iet oude. Lang verdwenen stoom- en motortram- netjes hobbelen weer over de lijnen. Men is blij lat ze er nog liggen. Utrecht zou wat graag nog Ie beschikking hebben over de niet lang geleden ipgeheven electrische tramlijnen. De vergunningen roor autobusvervoer worden niet gemakkelijk ge. jeven en in menige plaats is het stadsverkeer 'oorloopig uitgeschakeld. In de remise van de Eerste Drentsche Stoom- ram Maatschappij te Hoogeveen toont de werk- neester ons met rechtmatigen trots een aantal :eurig opgeknapte wagons voor personenvervoer. Ie hadden de laatste jaren als nutteloos en over- lodig ergens in een hoek gestaan. Nu zijn ze plot ting voorwerpen van waarde geworden. Schil lers zijn aan het werk getogen, het interieur is Onderhanden genomen en reeds hebben enkele ivagons een volledige metamorphose ondergaan, fcndere wagens volgen en weldra zullen de per- lonentrams weer door dorp de Drentsche steden !n dorpen rijden. En zoo is het eveneens in andere leelen des lands. Een moeilijkheid vormt in Drente het feit, dat oovele bruggen zijn vernield. Maar zeer spoedig hoopt men toch den tramdienst tusschen Coe- i'orden en Assen weer in vverking te kunnen stellen. De stoomtram uit de vorige eeuw, die voorgoed verdwenen scheen, keert terug. BENZINERIJDERS WORDEN. We zitten in een lokaaltreintje in het Noord- Oosten van ons land. Over dit lijntje is de laat- Ite jaren heel wat te doen geweest! Er is veel aver gepraat, want men wilde het doen verdwij- len. Toch scheen men nog te twijfelen, want de knoop werd niet doorgehakt. Gelukkig dat dit lijntje er nog is. Anders zou dit deel des lands in een lastige positie zijn ge komen. Want hoe vol is het niet in de keurige, net leer bekleede derde klasse wagons. Tal van lakenmenschen gaan hun geluk in Noord-Ooost Nederland beproeven. Er heerscht een echt gemoedelijke stemming. ,We krijgen de oude tijden terug", zegt een wel gedane handelsreiziger. ..Het verkoopen gaat ge makkelijk, als je maar voldoende kunt leveren. We doen het weer op ons dooie gemak. Aan het jachten en jakkeren is een eind gekomen. We gaan 's avonds niet naar huis zooals vroeger toen we met de auto reisden. We blijven rustig in een hotelletje en gaan den volgenden dag weer verder op onze fiets, want die moet mee. Zonder rijwiel kan een reiziger in Nederland op het oogenblik niet werken. De bussen loopen niet of ze gaan maar een paar keer per dag. Het valt andërs niet mee. dat fietsen, wanneer je het niet gewoon bent „Jullie luxe reizigers", lacht er een. „Je was nog haast te lui om te loopen. Altijd in de auto. Nu is het anders. Dat kost zweet en je bent nog niet genoeg gehard. Die nieuwbakken fietsers heb ben allen een doosje zalf in de zak voor gevoelige plekken. Jullie benzinerijders bent purolrijders geworden". De heele coupé lacht hierom. Het is weer ge moedelijk en gezellig op reis nu de haast is ver dwenen en de mensch weer tot zichzelf komt, nu het „tijd is geld" op een verstandige wijze wordt toegepast. Overal in den lande ziet men ze thans fietsen, de handelsmenschen, die van den nood een deugd moeten maken. Voor den fietsenverhuurder bij de stations zijn het hoogtijdagen, want niet alle reizi gers hebben hun stalen rossinant bij zich. Wan. neer een trein aankomt ziet men in vele plaatsen een hardloop-wedstrijd tusschen gezette heeren van middelbaren leeftijd om maar het eerst bij de rijwielbewaarplaats te zijn. Want het aantal fietsen is niet onbeperkt. Nadruk verboden. Groningen ontvangt de eerste kinderen. GRONINGEN, 27 Juni. Na een lange reis arriveerden hedenmiddag om half vijf, onder zwaar onweer en regen, in vier groote autobussen, de eerste groep kinderen uit de getroffen gebie den aan het Gedempte Zuiderdiep bij het eet huis „W.E.E.V.A.". De algemeene leiding berustte bij den heer H. S. van der Waals uit Rotterdam. Ter begroe ting waren verschillende autoriteiten aanwezig, onder wie de heer II. Roelfsema, secretaris van de Groninger gemeenschap. In totaal arriveer den 107 kinderen, met een leeftijd van vijf tot zestien jaar. Hiervan zijn 78 jongens en 29 meisjes. De meesten van hen belijden den Roomsch Katholieken godsdienst en worden in de stad Groningen ondergebracht. De overigen vertrekken morgenochtend, onder leiding van hun pleegouders, die vanmiddag in Groningen arri veerden, naar de verschillende plaatsen in de provincie. Nadat den kinderen, die zingend en juichend ae bussen verlieten in de „W.E.E.V.A." brood en melk was verstrekt, allen een bad hadden geno men en een ansicht naar hun ouders hadden ge zonden, wei'den zij aan hun pleegouders toever trouwd. Een en ander is geschied in overleg met de commissie voor de burgerbevolking in den Haag. Het ligt in het voornemen, dat de kinderen drie a vier maanden in het Noorden zullen vertoeven. (A.N.P.) PROEFSTATION VOOR DE WASCH- INDUSTRIE. Door vertraging in April j.l kon eerst dezer dagen in het gebouw van den Octrooiraad in Den Haag door den voorzitter van de Nijverheidsorga nisatie voor Toegepast Natuurwetenschappelijk Onderzoek, de bestuursraad geïnstalleerd worden van het reeds eenige jaren bestaande Proefstation voor de Waschindustrie. Tot leden van dezen bestuursraad zijn benoemd namens de Nijverheids-organisatie T.N.O.: profes sor dr. G. van Iterson Jr. en G. J. P. Zaalberg; als plaatsvervangend gedelegeerde van het ministerie van Economische Zaken was reeds in April j.l. aangewezen: ir. H. Steketee en namens de Fede ratie voor Waschindustrie in Nederland: F. H. Sixma, voorzitter; J. Kamerbeek, secretaris; J. P. Ph. Beyerman, penningmeester; S. L. Hoes, onder voorzitter; A. J. M. Roos; D. van Eek; C. G. H. Burger en W. Tettero. Besprekingen werden ge voerd over de onderzoekingen waarvan de uit voering onder de huidige tijdsomstandigheden ge- wenscht moet worden geacht. Verder werd be sloten de propaganda voor samenwerking tusschen textielfabrikanten en Proefstation voort te zetten.1 MIDZOMERNACHT-RIT. Het OT.wezenlïjke licht van den laten schemer hangt tusschen de huizen. Nog is de hemel helder, maar in de straten kruipen de schaduwen aan en vervalen en vervagen de voorwerpen. Het wordt stil. De menschen zoeken de verduisterde woning met vluggen tred §n de fietsers reppen zich voort. Reeds is de zon een uur onder, maar in. weerwil van het uur van elven rijden ze nog onverlicht. Maar in de tram is 't duister. De tram naar Haarlem-Noord zit vol en op 't balcon staan we een beetje op elkanders teenen, maar als lotge- nooten in 't ongeval draagt men dergelijke kleine inconveniënten met lijdzaamheid. De naargeestigheid binnen overtreft de onbe haaglijke sfeer van buiten nog. De lampen zijn deels volkomen afgeschermd, deels voorzien van verduisteringslampen, die den conducteur nog juist veroorloven, onder den matten schijn zijn kwartjes en dubbeltjes te tellen en in dit drie kwart duister zitten de menscfhen bijeen als kin deren, die op een. donkeren zolder een verboden lichtje hebben ontstokenen er is niet veel discours, dat overigens zich beperkt tot beschou wingen over deze vreemde manier van trammen, afgewisseld door veronderstellingen, met betrek king tot wat de naast toekomst zou kunnen bren gen. En dan bemerk je, dat je volle drie minuten met een goeden kennis neus aan neus hebt ge staan en je drukt zijn buurman de hand. 't Wordt kinderenbedtijd. Dat blijkt ook wel uit de volle tram, die je van Haarlem-Noord* terug voert en als het Station zijn laatste klantjes af le vert wordt het zoowaar gezellig binnen. Buiten reppen de nachtvogels zich naar hun nest. De stra ten worden op de bekende wijze gemarkeerd en de enkele voetganger dien men nog bespeurt draagt den bekenden witten iband en speurt maar reten en spleten, waar dan toch nog een schijnseltje licht doorheen komt. Gefietst wordt er nog wel. Dat is ieders recht, maar met de verlichting is het nog lang niet wat het wezen moet. Wij hebben tallooze fietsers ge zien, ,die of gemakshalve maar geen lantaarn aan hadden of rustig hun witte licht voerden. Met de achterlichten is het eenvoudig erbarmelijk ge steld: Vrijwel geen enkele fietser heeft het voor geschreven afgeschermde achterlicht met de 3 m.M. breede roode streep. Velen hebben het ach terlicht niet eens aan en dat is kortweg onverant woordelijk want met heldere nachten onder scheidt de automobilist een fietser misschien nog wel, maar met donkere maan kunnen, als het op deze wijze voortgaat, ongelukken niet uitblijven. De halte Krocht. „Ik zal 't eerst uitstappen, moe der!" Voorzichtig klautert de sterke helft van 't koppel uit de tram en moeder volgt moeizaam. Op de Groote Markt droomt het Raadhuis van nooden van oude tijden en door de verlaten straten sukkelen we verder. De restaurants pakken den buiten-inventaris in. Een dezer inrichtingen heeft zijn terras in 't blauwe liaht gezet, maar wie heeft in deze uitgestorven omgeving trek in een avond lijk biertje? Dan glijdt de tram de donkerte van de Dreef in. Af en toe schieten de koplampen van een auto aan, .maar niet zoodra knipt het licht weer uit of het donker lijkt eens zoo zwart, 't Laatste traject. Den Hout. Zwartzwartalleen waar 't ge boomte wijkt en de nóg lichte hemel te zien komt schimmert wat deemster, waarin je een eenden familie te zien krijgt, die i«n de veilige omraste ring van den Hertenkamp haar tijdelijke zorgen verdroomt. Een paar Heemsteedsche mannen en vronwen, thuiskomend van het bridge-avondje bij de Haar- lemsche vrienden, stappen uit aan de IJzeren Brug. Heemstede-dorp ligt in diepen slaap, alleen in een automatiek versnoept een kwartet nacht pitjes zijn dubbeltjes. Drie minuten later zijn we aan honk en keeren meteen weer naar Haarlem terug Laatste bedrijf. De tram legt geld toe op dit ritje, want tot Den Hout vervoert ze één passagier, die weinig meer te noteeren krijgt dan het voort gezet souper van bovenvermelde nachtpitjes, die blijkbaar den eigenaar van de automatiek een eind op weg naar den .rijkdom trachten te brengen en de entree van een meneer, die zijn avondwande ling in Den Hout besluit. Roetzwart is het bosch met hier en daar het silhouet-scherp van een boom, die afsteekt tegen den nóg lichten hemel. Tegen middernacht stoppen we op 't Plein. Haar lem-Noorderlingen vullen den wagen. „Laatste vleugje", zegt de conducteur. D. Gewapend Beton. In één dag klaar. (Adv. Ingez. Med.). zijn nog verschillende artikelen te ZAAIEN en te PLANTEN. Stel U direct met ons in verbinding en benut elk stukje leeg land. De groenten kunnen dezen winter zeer schaarsch worden. SPEKSTRAAT 5 - HAARLEM - Telef. 16061 Verstrekt alle gewenschte inlichtingen. (Adv. Ingez. Med.) De zorg voor de oorlogsinvaliden. Onder leiding van den secretaris-generaal, wnd. hoofd van het Departement van Sociale Zaken, heeft een vergadering plaats gehad ter bespre king van het vraagstuk van de medische en sociale zorg voor de militaire en burgerlijke oorlogsinvaliden. Bij deze vergadering waren behalve functiona rissen van het Departement van Sociale Zaken bij welk departement de zorg voor de onvolwaar dige arbeidskrachten berust ook tegenwoordig vertegenwoordigers van het Departement van De fensie, alsmede van de Nederlandsche Vereeniging tot Bevordering van den Arbeid voor Onvolwaar dige Arbeidskrachten (A.V.O.). De medische zorg voor de militaire invaliden geschiedt geheel door den militair-geneeskundi gen dienst. Voor de medische zorg voor de burger lijke invaliden worden door het Departement van Sociale Zaken maatregelen getroffen. Voor dei daarop volgende sociale zorg voor de militaire en burgerlijke oorlogsinvaliden zullen nadere rege lingen worden voorbereid, waarbij het de bedoe ling is, dat de A.V.O., die op dit gebied reeds over een groote ervaring beschikt, zal worden ingeschakeld. (A. N. P.) De distributie van textielproducten. Specifieke zomerkleeding vrijgesteld. 's-GRAVENHAGE, 27 Juni. De directeur van het rijksbureau voor de distributie van textiel producten door den handel, deelt ons mede, dat de volgende artikelen in overleg met de desbe treffende autoriteiten zijn vrijgesteld van de be perkende bepalingen van de diistributieregelmg voor textielproducten van 14 Juni 1940: Echt bont en daaruit vervaardigde artikelen. Verduistering-stof en daarvan voor verduiste- ringsdoeléinden vervaardigde artikelen. Parapluie-foudralen, alle soorten zonnescher men, doozen, étui's, beurzen e.d., zwabbers e.d.. stofzuigerzakken, slaapsokken. wollen lijfgordels, buik- borst- en knie warmers, veters, poetsdoe ken, vlaggen, vlaggetjes en vaandels, kunstbloe men, haarnetten e.d., hangmatten. Shawls, hoofddoeken en omslagdoeken voor- zoover daarin geen wol is verwerkt. Linoleum en dergelijke vloerbedekking. Lampekappen, lampekappenstof en glanscre tonne, pitten en petroleumbranders e.d. Visscherij-artikelen (geen z.g. visschersgaren). Poppenkleeding, speelgoederen en onderdeden daarvan, voorzoover bestaande uit textiel. echt zijden en kunstzijden garens in eiken op maak. Echt zijden en kunstzijden kleedingstoffen en kleeding' uit deze stoffen vervaardigd, voor zoover het betreft -bedrukte en in pastelkleuren geverfde stoffen en artikelen welke kennelijk bestemd zijn voor zomerkleeding. Lamé en brocaatweefsels en daaruit vervaar digde kleeding. Lederen kleeding. gummi- en gevummeerde regenjassen, bruidskleeding, kap- en bedmantel- tjes. misgewaden kleeding voor koorknapen en kerkelijke paramenten alsmede ambstkleeding voor de rechterlijke macht, rijbroeken en speci fieke rijkleeding, avondjaponnen, avondcapes avondmantels, heerensmokings en rok-costuums, rok hemden en witte vesten. Specifieke zomerkleeding voor dames en hee ren uit linnen, katoen, wol en halfwol vervaar digd, voor zoover deze als zoodanig afgewerkt en gereed is. Niet toegestaan aan den winkelier is dus het verder aanmaken op voorraad of op bestelling van deze zomerkleeding, welke vrijgesteld is van distributie. (A.N.P.). Zou ik op dat stukje grond groenten kunnen kweeken en wat zou ik nog kunnen zaaien, het is immers al half Juni geweest? Dit zijn de vragen, die velen bezitters van een kleiner of grooter stukje braakliggenden grond de zer dagen door het hoofd gaan. Immers, nu is het nog zomer en alle groenten zijn in overvloed te krijgen, maar van den winter zal het misschien schaarscher zijn en dan is het zoo prettig te weten dat er wat flesschen met weck en een vat met zoute andijvie in den kelder staan en er wat gedroogde boonen in bosjes op zolder hangen. Maar hoe dit varkentje te wasschen? Hoe te we ten of de beschikbare grond voor het kweeken van groenten geschikt is en wat men er kweeken kan! Wat de eerste vraag betreft kunt u gerust zijn. Slechts grond, waar nooit eenige zonneschijn komt, is ongeschikt voor het kweeken van groenten. Alle andere grond is voor het kweeken van één of meer soorten groenten geschikt te maken. En wat er nü nog te kweeken valt? O, nog zoo veel. Om te beginnen kunnen we van verschillende koolsoorten weeuwen (d.w.z. jonge koolplanten) lcoopen en deze uitplanten. Verder kunnen alle soorten slamboonen nog gezaaid worden alsmede vroege capucijnders, erwten, peulen., zomer-, hex-fst-, winterwortelen, kropsla, postelein, andij vie, en koolrapen. Zooals u ziet is het nog heel wat en er zijn ver schillende groenten onder, die uitstekend kunnen worden ingemaakt of bewaard. Bent u nu besloten een plekje grond voor groen- tentuin te gebruiken, dan moet u om te beginnen van de volgende punten notitie nemen: 1. Het gereedschap: Het noodzakelijke gereedschap bestaat uit: een spade, een schoffel, een hark, een gieter en een pootlijn. Is dit gereedschap nog niet in uw bezit, wendt u dan tot een vertrouwd adres en koopt goede kwaliteit, want zooals u weet: Alle waar is naar zijn geld. 2. De grond en zijn bewerking. Zooals ik reeds schreef, is practisch op eiken grond eenige groententeelt mogelijk, Het beste leent zich echter voor het kweeken van groenten die grond, waarvan de waterstand vrij hoog is (on geveer 50 c.M. onder het oppervlak van den grond.) Verder leenen zich veen- en zandgrond, vooral wanneer de laatste humusrijk is en een gunstigen waterstand heeft, beter voor groenten- teelt als kleigrond. Om echter groenten te gaan kweeken moet de grond eerst eenïgermate geschikt gemaakt worden. Groenten moeten snel kunnen doorgroeien en hiervoor is het noodig dat de wortels makkelijk in den grond kunnen dringen en gedurende den groei- tijd een voldoende hoeveelheid vocht en voedsel tot hun beschikking hebben. De grond moet dus in de eerste plaats goed los zijn. Op een dichtgeslibden stijven grond is het niet mogelijk groenten te kwee ken. De beste methode zou zijn om den grond goed diep om te spitten. Wegens met het reeds gevor derde seizoen, zal in de meeste gevallen één steek diep spitten wel voldoende zijn. Wilt u zelf spitten, dan is de makkelijkste manier deze: U begint met aan een der zijkanten een vore te spitten en legt den grond hiervan opzij, vult deze vore met aarde van de volgende, waarbij elke schop grond onderste boven komt en zoo verder. Op het laatste blijft er een vore over, waarin u nu de aarde, die opzij ge legd was, brengt. Het is, hoewel het makkelijk' werkt, verkeerd bij het spitten in de vore te gaan staan, omdat men dan den grond vasttrapt. Tijdens het spitten verwijdert men tevens zoo goed moge lijk al het onkruid. Het is niet goed te spitten wanneer de grond heel nat is, daar deze dan dicht slibt. Tuingrond, die door zijn ligging voortdurend vochtig is, kan men misschien droger maken door greppels te graven. Zandgrond kan men meer vochthoudend maken door de toevoeging van humus of bladaarde, klei grond wordt door de toevoeging van humus losser cn slibt minder dicht. Verschillende groenten verdragen echter geen versche mest, men zij hier dus voorzichtig mede. In het volgende artikel, dat morgen verschijnt, zal het zaaien en planten van verschillende gewas sen, die dezer dagen gezaaid of geplant kunnen worden, besproken worden. Humus, is de donkere stof door verrotting en vermolming van organische stoffen ontstaan. J. J. L, Voor vuil, vet, smeer en zooveel meer. - 25 cent. - Bij drogisten. (Adv Ingez Med.)

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5