Vreedzame regeling tusschen Rusland en Roemenië. ZATE R D A G 29 JUNI 1940 HAAKTE M'S DAGBCAC 5 Russische troepen bezetten opgeëischte gebieden. Gemengde commissie samengesteld. MOSKOU, 28 Juni (D.N.B.) Over alle Sovjet-Russische zenders is een speciaal bericht uitgegeven, waarin wordt medegedeeld, dat in den loop der laatste dagen tusschen de Sovjet- regeering en de Roemeensche regeering een vreedzame beslissing tot stand is gebracht in het Sovjet-RussischRoemeensch conflict be treffende Bessarabië en het Noorden van de Boekftwina. Op 26 Juni heeft de commissaris van buiten- landsche zaken Molotow den Roemeenschen ge zant in Moskou Dividescu een nota overhandigd, waarin de Sovjet-regeering, verwijzende naar het historisch behooren van Bessarabië tot Rusland en de bezetting van dit gebied in 1918 door Roemenië, de onmiddellijke oplossing voorstelt van het Bes- sarabische probleem onder de volgende voorwaar den: 1. Bessarabië moet onmiddellijk aan de Sovjet- .Unie worden teruggegeven. 2. Het noordelijke deel der Boekowina moet af gestaan worden aan de Sovjet-Unie volgens een aan de documenten toegevoegde kaart. In haar nota spreekt de Sovj et-regeering ver der de hoop uit, dat de Roemeensche regeering deze voorstellen zal aanvaarden en aldus het con flict tusschen de Sovj et-regeer ing en Roemenië zal brengen tot een vreedzame oplossing. De Sovjet-regeering verwachtte het antwoord van de Roemeensche regeering in den loop van 27 Juni. Op 27 Juni heeft de Roemeensche gezant te Moskou de Sovjet-regeering een antwoord doen toekomen, volgens hetwelk de Roemeensche re geering instemt met de vreedzame regeling der in de Sovjet-nota behandelde vraagstukken en bereid is, met de Sovjet-regeering onderhandelin gen op zoo breed mogelijken grondslag aan te knoopen. De Sovjet-regeering wordt verzocht, tijd en plaats daarvoor te bepalen. Harerzijds zal de Roemeensche regeering gedelegeerden benoemen. Zij hoopt, dat de oplossing der genoemde vraag stukken tot een goede overeenstemming en vriend schap tusschen beide landen zal leiden. Op de mondelinge vraag van Molotof, of de Roemeensche regeering onmiddellijk bereid was, Bessarabië en de noordelijke Boekowina aan de Sovjet-Unie af te staan, antwoordde de Roemeen sche gezant bevestigend. In een nieuwe nota aan de Roemeensche re geering verklaarde de Sovjetregeering, dat het ant woord der Roemeensche regeering vaag was, dat het geen duidelijke aanvaarding der Russische eischen inhield. Uit de verklaring van Davidescu leidde de Sovjet regeering echter af, dat de Roemeensche regeering er mee instemde en wenschte, dat met de Sovjet regeering overeenstemming werd bereikt. Zij stëlde derhalve voor: 1. De Roemeensche troepen zullen in den loop van 4 dagen (te beginnen op 28 Juni te 14 uur) het gebied in kwestie ontruimen; 2. De Sovj et-troepen zullen op hetzelfde oogen- blik met de bezetting van dit gebied begin nen; 3. De Sovjet-Russische troepen zullen in den loop van 28 Juni de steden Czernowitz, Kisjinew en Akkerman bezetten; 4. De Roemeensche regeering zal waarborgen geven voor de bescherming en de onbeschadigde overdracht van alle openbare gebouwen, verkeers-, middelen enz., in het te ^bezetten gebied. 5. Een gemengde commissie van Roemeensche en Sovjet-Russische vertegenwoordigers zal bijeen komen om de vraagstukken, welke samenhangen met de evacuatie van het gebied in kwestie te re gelen. Verder verlangt de Sovjetregeering in deze nota een antwoord van de Roemeensche regeering voor 28 Juni te 12 uur. Op 28 Juni te 11 uur overhandigde de Roemeen sche gezant te Moskou het volgende antwoord: „De Roemeensche regeering verklaart in te stemmen met de militaire bezetting van Bessara bië en de noordelijke Boekowina, alsmede met de bepalingen voor de evacuatie voor dit gebied. Zij verzoekt echter om verlenging van den voor de be zetting vastgestelden termijn (punten 1/ en 2/ dei- Russische voorstellen)". De Sovjetregeering heeft zich bereid verklaard de bezetting eenige uren uit te stellen. Tot vertegenwoordigers in de gemengde com missies heeft de Sovjetregeering de generaals Kos- low en Boldin benoemd. De commissie heeft haar zetel te Odessa. Na de aanvaarding der Sovjet-Russische voor stellen door de Roemeensche regeering hebben de Russische troepen op 28 Juni te 2 uur de grens overschreden. Zij rukken op om de steden Czer nowitz, Kisjinew en Akkerman te bezetten. MOSKOU, 28 Juni (D.N.B.) In het officieele communique over de Sovjet-Russisch-Roemeensche onderhandelingen wordt gezegd: Op 26 Juni heeft Molotov tot den Roemeenschen gezant te Moskou, Davidescu, het volgende vertoog gericht: „In 1918 heeft Roemenië, gebruik maken de van de militaire zwakheid van Rusland, de Sovjet Unie met geweld een deel van haar ge bied, Bessarabië, ontnomen en daarmede de eeuwen oude eenheid van het in hoofdzaak door Oekrai- ners gekoloniseerde Bessarabië met de Oekrainsche Sovjet-republiek geschonden. De Sovjet-Unie heeft zich met dit gewelddadige afscheuren van Bessa rabië nooit verzoend. Zij heeft dat herhaaldelijk en openlijk voor de geheele wereld verklaard. Daar thans de militaire zwaljheid van de Sovjet-Unie tot het verleden be hoort en de bestaande internationale toestand een zoo snel mogelijke regeling der vroeger niet be sliste vraagstukken eischt en met het doel, eindelijk de basis voor een duurzamen vrede tusschen de staten te leggen, meent de Sovjet-Unie, dat de noodzakelijkheid en het tijdstip gekomen zijn om in het belang van het herstel der rechtvaardigheid, in samenwerking met Roemenië, over te gaan tót een onmiddellijke regeling van de teruggave van Bessarabië. De Sovjetregeering verklaart, dat dit vraagstuk organisch verband houdt met dat van de teruggave van de Sovjet-Unie van het deel der Boekowina, welks bevolking in overgroote meer derheid met de Sovjet Oekraïne verbonden is, zoo wel door het gemeenschappelijke historische lot als door de gemeenschap van taal en nationale samenstelling. Een dergelijk feit zou te rechtvaar digen zijn- daar de afstand van het noordelijke deel der Boekowina aan de Sovjet-Unie. zij het ook in geringe mate, beschouwd kan worden als schade loosstelling voor de reusachtige verliezen, die de Sovjet-Unie en de bevolking van Bessarabië zijn toegebracht door de 22-jarige heerschappij van Roemenië in Bessarabië. BOEKAREST (D.N.B.) Gisteravond zijn twee koninklijke besluiten inzake de algemeene mobili satie gepubliceerd. In het eerste decreet wordt de algemeene mobili satie van de geheele Roemeensche weermacht te land, ter zee en in de lucht gelast. Het tweede behelst bepalingen tot uitvoering van het eerste decreet. O.a. worden alle verleende ver loven terstond ingetrokken. Aan de militaire auto riteiten wordt onbeperkt vorderingsrecht verleend. BOEKAREST (Stefani) Gisteravond om half zeven heeft een Sovj et-Russische generaal bezit genomen van de stad Cernauti. Hetzelfde ge schiedde even later te Chisinau en Cotatea Alba aan de monding van de Dn j es ter Er hebben zich enkele incidenten voorgedaan, o.a. te Cernauti, waar Joden met steenen hebben ge worpen naar twee vrachtauto's, die Roemeensche soldaten vervoerden. De soldaten openden hierop het vuur, waarbij verscheidene Joden ge dood werden. Te Cluj, de hoofdstad van Transyl- vanië, zijn betoogingen gehouden voor een onmid- delijken oorlog tegen Sovjet-Rusland. De politie dreef de betoogers uiteen. Volgens den tekst van de nota, die door Moskou aan de Roemeensche regeering is overhandigd, blijkt, dat zoodra de bezetting van de door de Sovjet-Unie geëischte gebieden voltooid is, de Sovjet-Unie het conflict met Roemenië als geregeld zal beschouwen. DE DUITSCHE PERS OVER DE ROEMEENSCH-RUSSISCHE REGELING BERLIJN, (D.N.B.) De Roemeensch-Russi- sche regeling voor Bessarabië en de Noordelijke Boekowina wordt door de Duitsche pers in kort commentaar behandeld. Het Roemenië van giste ren, aldus de Berliner Börsenzeitung, heeft het licht zelf op de grenskwestie doen schijnen door de Engelsche garantie te aanvaarden. Zijn weife lende politiek was niet geschikt om de regeling van problemen als het Bessarabische te bevorderen. Het heeft de gelegenheid tot een rustige over eenkomst met den Russischen buur verzuimd. Het Roemenië van thans, waarin zich nieuwe construc tieve krachten doen gelden, en waarin een realis tische gedachtenwereld heerscht, heeft thans den weg van een verstandige regeling gekozen, zij het ook ondar omstandigheden, die te Boekarest smar telijk zullen worden gevoeld. De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft, dat het binnentrekken der Russen in Bessarabië een nederlaag beteekent voor de Engelsche politiek, die in Zuidoost-Europa evenzeer schipbreuk heeft ge leden als in Noord- en West-Euorpa. De Engelschen gedragen zich thans niet anders dan bij de andere nederlagen, die zij reeds hebben moeten slikken. In een Reuterbericht wordt met opluchting ge constateerd, dat Engeland tegenover Roemenië zijn bondgenootschap niet behoeft na te komen, daar Roemenië een Russisch ultimatum heeft ingewil ligd. De volgorde is natuurlijk andersom, daar En geland zijn bondgenootschap niet kan nakomen, heeft Roemenië aan den Russischen eisch toege geven. De terugkeer van Bessarabië tot Rusland is derhalve een nieuw voorbeeld van de waardeloos heid der garanties, die Engeland het vorige jaar zoo gul heeft rondgedeeld. In dit speciale geval had Engeland een waar- borgplicht op zich genomen, hoewel het moest we ten, dat de Russische regeering haar aanspraken op Bessarabië niet had laten varen. De regeling van de Bessarabische kwestie in Russischen geest sluit een hoofdstuk der liquidatie van den wereld oorlog af. De botervoorziening van Duitschland BERLIJN, (D.N.B.) De Duitsche botervoor ziening 'heeft zich als gevolg van de rationeel doorgevoerde melkproductie zoo gunstig ontwik keld, dat voortaan aan iedereen, die hiervoor in aanmerking komt, een extra rantsoen van 125 gram kan worden toegestaan. De in de koelhui zen opgeslagen voorraden boter zijn; naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, tot een tot dusver nog nooit bereikte hoeveelheid gestegen. Ook de toestand op andere gebieden der levens middelenvoorziening is gunstig. Ainerikaanscb toezicht op vreemde schepen. WASHINGTON. 29 Juni (D.N.B.) De minis ter van financiën Morgenthau, heeft medege deeld, dat zijn departement een „bureau voor de koopvaardijbeweging" heeft ingesteld, ter uitvoe ring van de nieuwe bepalingen over het toezicht opbuitenlandsche schepen in Amerikaansche havens, zooals die in de proclamatie van Roose velt vastgelegd zijn. Morgenthau zeide, dat door de instelling van dit bureau het toezicht op ankerplaatsen en scheepsbewegingen in de Amerikaansche havens, alsmede op de verscheping van ontplofbare stof fen en andere gevaarlijke ladingen verscherpt zal worden. Nederlandsche vorderingen op het buitenland. Het A.N.P. meldt: De persafdeeling van het Rijkscommissariaat deelt mede: Naar verluidt, moet de voormalige Nederland sche regeering van Londen uit aan haar vroegere diplomatieke vertegenwoordigers in het buiten land opdracht hebben gegeven, bedragen die bui tenlandsche regeeringen of firma's aan Neder landsche ondernemingen verschuldigd zijn te in- casseeren en te harer beschikking naar New York over te maken. De persaf deeling vervolgt voorts: Deze maatregel sluit aan bij de daden van deze zoogenaamde volksvertegenwoordigers, die hun land in den oorlog verwikkeld doch zichzelf in veiligheid gebracht hebben en die nu nog het geld van de door hen eenmaal geregeerde onder danen in eigen zak trachten te steken. Het be hoeft wel geen betoog, dat eventueele betalingen welke in dit verband door buitenlandsche firma's zouden worden gedaan niet rechtsgeldig zijn en hen in geenen deele ontslaan van hun verplich tingen tegenover hun werkelijke crediteuren. Men kan aannemen, dat de hier ondernomen poging zich met bniitenlandsch geld te verrijken, reeds op den gezonden handelszin van de buitenland sche debiteuren zal afstuiten. Britselie vliegeraanvallen. BERLIJN. (D.N.B.) In den middag van 26 Juni dook uit laaghangende wolken een Britsch vliegtuig op boven het centrum van de stad Harne in Westfalen en wierp 8 explosieve bom men op een woonwijk. Vier personen werden ge dood, 10 zwaar gewond en verschillende licht ge wond. Onder de dooden waren 3 kinderen, die op straat speelden. Twee woonhuizen zijn zwaar be schadigd. In den verren omtrek bevindt zich noch een militair doel. noch een fabriek. Het luchtafweergeschut, dat onmidellijk in werking kwam, belette het vliegtuig verdere aanvallen te doen. Even snel als het uit de wolken was geko men, verdween het weer. GENUA. (Stefani). De buitenlandsche jour nalisten. die de schade in oogenschouw hebben genomen, welke door vijandelijke bomaanvallen is aangericht, hebben er zich ten volle van kun nen overtuigen, dat geen enkel militair of mari tiem doel is geraakt. Zij hebben vastgesteld, dat de slachtoffers van den aanval uitsluitend bur gers zijn en dat de materieele schade zeer be perkt is. Te Sestri Ponete, waar zich een marine werf bevindt, heeft de vijand 250 schoten gelost, waardoor 11 huizen van burgers zijn vernield terwijl 3 dooden en talrijke gewonden zijn te be treuren. Deensche arbeiders in Duitschland. BERLIJN, (D.N.B.) De laatste weken heb ben meer dan duizend Deensche arbeiders werk gevraagd bij de scheepswerven en de andere tak ken van nijverheid te Hamburg. Ook te Lübeck en Kiel zijn talrijke Denen tewerk gesteld. Bijna om den anderen dag vertrekt een transport van 600 man uit Kopenhagen naar Hamburg, dat het tusschenstation voor alle Deensche arbeiders in Duitschland is. De voedselvoorraad in Duitschland. Invloed van de krijgsgevangenen. BERLIJN, 28 Juni (D.N.B.) De geweldige aan tallen gevangenen, die genoemd zijn in de leger- berichten van de afgeloopen weken, zouden tot de veronderstelling kunnen leiden, dat Duitsch land zich voor een moeilijk voedingsprobleem ziet geplaatst. In dit verband stelt de „Berliner Boer- sen Zeitung" vast: Groote aantallen gevangenen zijn al weer naar hun vaderland teruggekeerd. Dit was het geval in Polen, Noorwegen en Nederland. Een groot aantal gevangenen is onmiddellijk in het produc tieproces ingeschakeld, vooral in den landbouw, waar een ongestoord bedrijfsleven zoowel in het belang van de inwoners als van de Duitsche be zetting is. Het streven is er op gericht de gevan genen zoo veel mogelijk door hun vaderland te doen voeden. Tegen de bijzondere eischen van een overbrugging op korten termijn zijn wij op gewassen. dank zij de buitengewoon groote voor raden levensmiddelen, waarover Groot-Duitsch- land beschikt. Men mag ook niet vergeten, dat zelfs de levensbehoeften van de millioenen ge vangenen slechts een fractie vormen van het geen voor de verzorging van een volk van tach tig millioen noodig is en dus ook geen beslissen- den invloed kunnen hebben op de voedselpositie. Voorts zijn er de voorraden, die in de bezette ge bieden zijn buitgemaakt, en die gebruikt worden voor het voeden van de burgers en soldaten-, die zich in deze gebieden bevinden. De schade, ^die deze voorraden hebben geleden, is veel minder dan verwacht werd. Mussolini op Franscli grondgebied. ROME (Stefani). De Duce heeft in gezelschap van maarschalk Badoglio een bezoek gebracht aan het gebied der gevechtsoperatie op Fransch grond gebied. Hij vertoefde geruimen tijd in het gebied der voorste linies, waar hem door den commandant van het vierde leger, generaal Guzzoni, verslag over den strijd werd uitgebracht. Wat er van het huisraad nog gered kon worden, werd door de be woners van Den Helder bij hun.vertrek uit de stad meegenomen Sommige vluchtelingen uit Den Helder hebben langs het Noord Hollandsch kanaal op den weg naar Alkmaar hun tenten opgeslagen Het Duitsche legerbericht „De geheele Fransche kust in Duitsch bezit." HOOFDKWARTIÏR van den FiiHRER, 28 Juni (D.N.B.) Het Oppercommando der Weermacht maakt bekend: Zooals in het wapenstilstandsverdrag was be paald, hebben onze in de kuststrook optrekkende snelle afdeelingen gisteravond ten Zuiden van Bayonne de Spaansche grens bereikt. Daarmede is de geheele kust van het Kanaal en den Atlan tische n Oceaan van Frankrijk in ons hechte bezit. Kapitein-luitenant Prien meldt het tot zinken brengen van 40.100 ton vijandelijke koopvaardij- tonnage. Gevechtsgroepen van het luchtwapen hebben ook in den nacht van 28 Juni wapenfabrieken en haveninstallaties in Zuid- en Midden-Engeland met succes met bommen aangevallen. Ontplof fingen en felle branden werden voor een deel nog lang na de aanvallen waargenomen. Op 27 Juni vlogen overdag op verscheidene plaatsen van de Nederlandse!)-Belgische kust Britsche vliegtuigen binnen. Zij werden door onze jachttoestellen aangevallen, waarbij op een plaats alle 6 naar binnen gevlogen toe stellen neergeschoten werden. Twee andere vliegtuigen gelukte het, gedekt door laaghangende afwisselende wolkbanken door te dringen tot in de streek van Hannover en bommen neer te werpen. Er vielen verschei dene dooden en gewonden en er werd eenige materieele schade aangericht. Ook in den nacht op 28 Juni vlogen wederom Britsche vliegtuigen West- en Noord-Duitschland binnen. Op verscheidene plaatsen, onder meer ook op woonhuizen, werden bommen geworpen, waarbij verscheidene personen werden gedood of gewond. Onze nacht jagers schoten drie vijande lijke vliegtuigen neer. Bij een aanvalspoging op het vliegveld Stavan- ger-Sola werd een Engelsch vliegtuig nog tijdens de nadering boven zee neergeschoten. Het luchtafweergeschut der marine haalde twee vijandelijke vliegtuigen neer. In totaal verloor de tegenstander op 27 Juni 12 vliegtuigen in luchtgevechten en 4 door lucht afweergeschut. Een eigen vliegtuig wordt vermist. HET FRONTBERICHT. BERLIJN. 28 Juni. (D.N.B.) Het frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: In overeenstemming met het bezettingsplan sedert het van kracht worden van den wapenstilstand zijn, evenals voorheen, overal in Frankrijk geweldige hoeveelheden wapens en oorlogstuig van allerlei soort alsmede groote voorraden benzine en be langrijke grondstoffen voor den oorlog in veiligheid gesteld. Door het vlugge tempo, waarmede de Duitsche divisies overal voorwaarts stormden, is het tot dus ver nog niet mogelijk geweest ook maar slechts een globaal overzicht over den totalen buit te verkrij gen. Vast staat, dat de groote voorraden aan oor logsbuit voornamelijk van industrieele grondstoffen van groote waarde zijn voor de voortzetting van den strijd tegen Engeland. In dit verband moet er aan herinnerd worden, dat zich thans de geheele Fransche ijzerertsproductie, met een jaarlijksche productie van dertig tot vijftig millioen ton erts van prima kwaliteit in Duitsche handen bevindt en ten goede komt aan de Duitsche oorlogsvoering, terwijl voorheen eén aanzienlijk gedeelte van de Fransche productie aan ruw ijzer en ruw staal naar Engeland werd uitgevoerd. Daar Engeland sedert de bezetting van Narvik door de Duitsche troepen ook geen Zweedsch erts meer kan betrekken, staat de Britsche oorlogvoering voor een bijzonder groot dilemma. Met bijzondere genoegdoening heeft de Duitsche openbare meening kennis genomen van de mededeeling, dat kapitein luitenant Prien meer dan 40.000 ton vijandelijke scheepsruimte tot zin ken heeft gebracht. Hierbij vergeet men niet, dat in het buitenland herhaaldelijk geruchten zijn ver spreid, dat kapitein luitenant Prien met zijn onder zeeboot door Engelsche zeestrijdkrachten of vlieg tuigen was vernietigd. Het ïtaliaansche legerbericht: ERGENS IN ITALIë. 28 Juni (Stefani). Le gerbericht no. 17 van het ïtaliaansche hoofd kwartier luidt als volgt: Schitterende en intensieve actie der lucht macht in Noord-Arika en Italiaansch Oost- Af rika. De gebieden achter het vijandelijke front en gemotoriseerde Engelsche afdeelingen wer den met succes gebombardeerd en beschadigd aan de grens van Cyrenaica. In luchtgevechten werd een Britsch toestel gedwongen te landen nabij Asmara. De onge deerde inzittenden werden gevangen genomen. Bij Assab werd een toestel neergeschoten, twee andere toestellen werden ernstig beschadigd. De Japansche gezant uit Den Haag naar Batavia? TOKIO, 28 Juni (D.N.B.) De Japansche ge zant in Den Haag, Ishi, zal volgens persberichten, naar Batavia worden gezonden om de Japansche regeering te vertegenwoordigen bij den gouver neur-generaal van Nederlandsch-Indië. Tegelijker tijd spreken de bladen van het voornemen om een diplomaat naar Fransch Indo-China te zenden. De woordvoerder van het ministerie van buiten landsche zaken heeft in verband hiermede ver klaard, dat de Japansche gezant in Den Haag in derdaad naar Tokio is teruggei-oepen. Na zijn te rugkeer zal een beslissing worden genomen over zijn uitzending naar Batavia. Over het zenden van een bijzonderen diplomatieke» vertegenwoordiger naar Fransch Indo-China is niets bekend. IN BESLAGNEMING VAN SCHEPEN IN AMERIKA. WASHINGTON. 28 Juni (D.N.B.) Presi dent Roosevelt heeft Donderdag, volgens de As sociated Press, den minister van financiën ge machtigd tot het inbeslagnemen van een bin- nenlandsch of buitenlandsch schip, „wanneer dit noodzakelijk is om de schepen tegen be schadiging te beschermen". Een hooggeplaatst ambtenaar verklaarde in dit verband: Roosevelts instructie zou kunnen worden uitgelegd als de basis voor een mogelijk in beslag nemen van thans in de Amerikaansche wateren zijnde schepen van Frankrijk en van landen, die thans door Duitschland zijn bezet. Roosevelt trad op krachtens de wet op de spion- nage van 15 Juni 1917, welke de algemeene con trole op de binnenlandsche en buitenlandsche scheepvaart bepaalt. De op bevel van Roosevelt aan den minister van financiën verleende bevoegdheden, zoo meldt Associated Press verder, zijn tegelijkertijd ver leend aan den gouverneur van de Panamaka naal zone. Beide kunnen in zekere gevallen of ficieren en manschappen van schepen afzetten en eigen scheepswachten aanstellen. s Vooral is, naar de Associated Press verder uit eenzet, belangstelling gewekt door het feit, dat schepen in beslag kunnen worden genomen om het „inachtnemen der rechten der Vereenigde Staten te verzekeren". Officieele kringen wei geren echter commentaar te leveren op de mo gelijkheid, dat de aan den minister van Finan ciën verleende bevoegdheden uitgelegd zouden kunnen worden als een machtiging om Fransche schepen over te nemen als schadeloosstelling voor Frankrijks schulden uit den wereldoorlog. In het ministerie van financiën is aangeduid, dat geen plannen bestaan tot onmiddellijke maatregelen op grond der nieuwe bevoegdheid. PROGRAMMA ZONDAG 30 JUNI 1940. JAARSVELD 414,4 M. 8.00 KRO, 8.30 VPRO, 9.00 KRO, 5.00 NCRV, 7.45—10.25 KRO. 8.00 Berichten ANP. 8.05 Wij beginnen den dag. 8.30 Korte studiodienst. 9.00 Gramofoonmuziek. 10.30 Pontificale H. Mis. 12.15 Middenstands praatje. 12.30 Gramofoonmuziek. 12.45 Berich ten ANP. 1.00 Letterkundige causerie. 1.20 KRO- Melodisten. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.10 Rococo- octet. 2.30 Rotterdamsch Philharmonisch orkest en Koninklijke Zangvereeniging Schiedamsch mannenkoor Orpheus" (3.153.45 Toespraak ter gelegenheid van den dag van de KRO-wereld- uitzendingen. omlijst door gramofoonmuziek). 4.30 Voor de zieken. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.00 Gewijde muziek, (gr.pl.). 5.50 Nederlandsch Her vormde Kerkdienst. Hierna: Gewijde muziek (gr.pl.). 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. 8.15 KRO-orkest en gramofoonmuziek. 9.00 Inleiding, hierna: Radiotooneel met luisterwed strijd. 9.30 KRO-k&merorkest. 9.55 Gramofoon muziek. 10.10 Wij sluiten den dag. 10.1510.25 Berichten ANP. KOOTWIJK 1875 M. VAR A-Uitzending. 11.1511.30 n.m. Be richten. 8.00 Berichten ANP. gramofoonmuziek. 10.00 Orgelspel. 10.40 Zang en piano. 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Esmeralda. 12.00 VARA-orkest. (12.3012.45 Berichten Duitsch. 12.451 00 Be richten ANP). 1.45 Gramofoonmuziek (2.002.15 Berichten Duitsch). 3.15 Berichten (Engelsch). 3.30 Gramofoonmuziek met toelichting. 3.45 Tuin- bouwhalfuur. 4.15 Orgelspel. 5,00 Berichten (Duitsch). 5.15 Sylvia-amusementsorkest en so list. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Berichten (En gelsch). 6.30 Zuid-Amerikaansch programma. 7.00 Reportage. 7.20 De Ramblers. 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten (Engelsch). 8.30 Be richten ANP. 8.45 Rosian-oricest (9.159,30 Be richtenEngelsch). 10.00 Berichten (Duitsch). 10.15—10.30 Berichten ANP. 11.15—11.30 Berich ten (Engelsch). MAANDAG 1 JULI 1940. JAARSVELD. 414.4 M. VAR A-Uitzending. 8.00 Berichten ANP., gramofoonmuziek. 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.15 Declamatie. 10.3Ï Viool, piano en gramofoonmuziek. 11.15 Dcclama' tie. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00. Berichten. 12.0.S Esmeralda en solist. 12.45 Berichten ANP. 1.00 Orgelspel 2.00 VARA-orkest. 3.00 Declamatie. 3.30 Zang cn piano. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Orgelspel. 5.30 Dc Ramblers. 6.00 Esmeralda en soliste. 6.40 „Onze huisdieren in moeilijkheden", lezing. 7.00 Berichten. 7.05 Gra mofoonmuziek. 7.20 De Golfbrekers. 7.30 Friesche uilzending. 8.00 Berichten ANP. 8.15 VARA-orkest. 9.00 Radiotooneel. 9.25 VARA-orkest. 10.00 Gra mofoonmuziek. 10.15 Berichten ANP. KOOTWIJK 1875 M. NCRV-Uitzending. 11.15—11.30 n.m. Berichten. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Schriftlezing, meditatie. 8.25 Gewijde muziek, (gr.pl.). 8.35 Gramofoonmu ziek. 9.15 Celesta-ensemble en gramofoonmuziek. 10.30 Gramofoonmuziek. 11.15 Berichten (En gelsch), 11.30 Solistenconcert cn grafnofoonmuziek. 12.30 Berichten (Duitsch), 12.45 Berichten ANP. 1.00 Stichtsch salonorkest en gramofoonmuziek. (2.00 Berichten (Duitsch), 3.15 Berichten (En gelsch), 3.30 Hobo, piano en gramofoonmuziek. 4,00 Gramofoonmuziek. 4.40 Pianovoordracht. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.35 Gramofoonmuziek. 6.15 Berichten (Engelsch), 6.30 Zang met orgelbege leiding en gramofoonmuziek. (Om c.a. 7.00 Be richten). 7.30 Reportage of muziek. 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten (Engelsch), 8.30 Berich ten ANP. 8.45 Kamerman<io]ine-ensemble „Man- dolinata". 9.15 Berichten (Engelsch). 9.30 Gramo foonmuziek, 9.45 Gewijde muziek (opn.) 10.00 Be richten (Duitsch). 10.15 Berichten ANP. 11.15 Be richten (Engelsch).

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9