Haarlems Dagblad De V acanties. R- p- Voor hotels enz. nog geen brooddistributie. Bonnen Oppassen! 57e JAARGANG No. 17494 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant» Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082 Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 1 Juli 1940 Abonnementen per week ƒ0,25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regel9 ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 pet regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. Zaterdag hebben wij een verslag opgenomen van een persconferentie in Scheveningen, waarin be kende vertegenwoordigers van den A. N. W. B., de Alg. Ned. Vereeniging voor Vreemdelingenver keer, de Nederlandsche Spoorwegen en Horecaf (den bond van hotel, restaurant- en caféhouders) pleidooien gehouden hadden voor het laten door gaan van vacanties. Zij hebben allen, die er met vacantie op uit kunnen gaan, aangespoord om dat te doen. Het is een nieuw verschijnsel dat zooiets per bijzondere persconferentie geschieden moet, want vroeger gingen alle menschen, die zich een vacantie- reisje veroorloven konden, wel uit eigen beweging. Maar nu is dat niet het geval. Laat ik ook nog een poging doen om die thuisblijvers die eigenlijk wel zouden kunnen gaan te overreden. Er zijn heusch niet alleen de statutaire doeleinden van de onbaat zuchtige instellingen A. N. W. B. en A. N. V. V. en de bedrijfsbelangen van de vervoers- en verblijfs- organisaties N. S. en Horecaf mee gemoeid. Maar ook hun eigen belangen, waaronder niet slechts de genoegens die zij beleven zouden als zij wel met vacantie gingen maar ook en in hooge mate hun gezondheid en die van hun kinderen. Wij hebben allen, de één meer, de ander minder, een moeilijken tijd achter den rug. Moeilijke tijden worden niet door veel werk maar door zorg en spanning en on zekerheid veroorzaakt. Zorg komt in andere jaren ook voor, maar spanning en onzekerheid hebben zich er ditmaal in ongewone mate bijgevoegd, ter wijl de zorgen nog heel wat sterkei- optraden dan anders. Het is dan ook heelemaal geen wonder, dat de meeste menschen elkaar vertellen hoeveel pon den ze in weinige weken tijds wel zijn afgevallen. Hetgeen overigens zijn onmiskenbare lichtzijde heeft, want alle eertijds aangedikten zijn er vlot ter en bewegelijker door geworden en torsen bij elke stap een materieele last minder. Dat komt hun weer uitstekend te pas nu zooveel meer loopen en fietsen vereisoht worden en zal hun ondernemings geest ook in hun vacantie extra bevorderen. Het is niet noodig de voordeelen van vacanties in den breede te bezingen. Dat is al zoo veelvuldig gebeurd en alle huisdokters zijn er experts in en kunnen het beter dan ik. Laat er slechts even aan herinnerd worden dat niet alleen lichamelijk welzijn ermee gediend wordt maar ook geestelijk. Want men ontspant den geest en men doet daarbij nieuwe indrukken van een ongewone omgeving op, die verfrisschen. Men kweekt geestelijke reser ves aan, waarop later een beroep gedaan kan wor den. Wie wel eens een jaar thuisgebleven is en het volgende jaar weer is uitgegaan kent het verschil heel goed. Ik mag er bijvoegen dat ik hier uit eigen ervaring spreek. Nu zullen wij die ontspanning en opfrissching van den geest en die aankweek van geestelijke zoowel als lichamelijke reserves allen beter dan ooit kun nen gebruiken. Want het is niet alleen zeker dat wij meer opgebruikt hebben dan anders, maar ook dat ons geen lichte tijd te wachten staat, nu de wereld in een toestand van overgang verkeert en zooveel toestanden aan het veranderen zijn die ook in ons particuliere leven hun invloed doen gelden. Dus is een vacantie-uitstapje meer dan ooit in uw eigen belang. En als er wat minder of misschien wel heel veel minder aan besteed kan worden dan in vorige jaren is dat nog niet erg. De buitenland- sche reizen zijn nu trouwens toch uitgesloten. En het genoegen behoeft niet minder te zijn als het uit schraler beurs gefinancierd moet worden. Het kan zelfs grooter wezen, zooals velen bij gelegenheid wel eens ondervonden hebben. Tenslotte zou ik nog willen zeggen, ofschoon ik niet geloof dat iemand met vacantie zal gaan met het uitsluitende doel den A.N.W.B., de A.N.V.V., de N.S. en Horecaf een genoegen resp. een voor deel te bezorgen, dat het de zaak slechts kan veraangenamen als men bedenkt, dat men eenige bedrijven helpt steunen welker voortbestaan voor ons allen noodig is en die in een zorgelijken tijd geen klein aandeel van de zorgen te torsen heb- gen gekregen. Wat de vacantievreugde betreft., nu, die kan men dankbaar en in zoo ruim mo gelijke mate erbij nemen. Hoe meer hoe beter. Die is allemaal zuivere winst. En kweekt de sterkste „reserves" die men zich maar zou kun nen wenschen. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij, maakt bekend, dat ook na 30 Juni voorloopig de verstrek king van brood in hotels, restaurants, broodjeswin kels, enz. nog toegestaan is, zonder dat daarbij bon nen in ontvangst behoeven te worden genomen. De hotels enz. kunnen derhalve ook tot nader aan kondiging de benoodigde hoeveelheid brood tot de tot nu toe gebleken behoefte nog vrij van hun leve rancier (bakker) betrekken. (A.N.P.) Twee Harlinger jongens vermist. Met kano de Waddenzee opgevaren. Men verkeert te Harlingen in ernstige ongerust heid omtrent het lot van twee Harlinger jonge mannen, resp. 17 en 19 jaar oud, die Zaterdag middag met een kano de haven zijn uitgevaren. Toen de jongemannen in den laten avond nog niet teruggekeerd waren, vermoedde men dat een ongeluk was gebeurd. Des nachts te twee uur voer de Harlinger reddingboot Jhr. G. A. den Tex onder leiding van schipper S. Wielenga uit om de vermisten te zoeken. Zondagochtend te vijf uur en later op den ochtend te half elf vertrok de reddingboot opnieuw, waarbij de geheele Wadden zee werd afgezocht. Er werd echter geen spoor van de jongens ontdekt. Men heeft de verschil lende wachtposten rond de Waddenzee gewaar schuwd. (A.N.P.) BELGISCHE KONINGSKINDEREN BLIJVEN IN SPANJE. SAN SEBASTIAN. (D.N.B.) De kinderen van den Belgischen koning zullen in Spanje blijven. Zij zul len hetzij naar Escoriaal of naar Aranjuez worden overgebracht. EEN BELANGRIJKE SCHENKING. Het Rijksmuseum te Amsterdam is verrijkt met een aantal kostbare Nederlandsch-koloniale meubelen, welke een interessante aanwinst beteekenen. Engelsche vliegeraanval op Duitsch slagschip. Dertien Britsche bommenwerpers neergeschoten. BERLIJN. 1 Juli (D.N.B.) Bij herhaalde aan vallen op een Duitsch slagschip zijn op 21 Juni 13 Engelsche bommenwerpers neergeschoten, zonder dat zij zelf het geringste succes hadden behaald. Begeleid door verscheidene destroyers en tor pedobooten bevond een Duitsch slagschip zich op 21 Juni op weg van een haven in Midden- Noorwegen naar Duitschland. Talrijke wolken aan den hemel vergemakkelijkten vijandelijke vliegtuigen- eventueele aanvalsvoornemens. Des middags om 4 uur doken plotseling vier Engel sche vliegers op, die onmiddellijk den aanval in zetten. Öp hetzelfde oogenblik hadden echter ook de manschappen van de zware en lichte af- weerwapens van het slagschip den tegenstander in het vizier. Zonder effect vielen de bommen in het water. Tegelijkertijd vloog een der vliegtuigen in brand, stortte neer en verdween in den At- lantischen oceaan. Nauwelijks hadden de drie andere Engelschen zich afgewend, toén ook reeds Duitsche jagers verschenen en de achtervolging inzetten. Van de tegenstanders keerde er niet een naar zijn basis terug. Een half uur later werd wederom alarm ge maakt. Ditmaal hadden zes Engelschen op han dige wijze gebruik weten te maken van het wol kendek. Zij wierpen hun bommen uit groote hoogte uit de wolken neer. Zonder effect. Wel effect had echter het afweervuur der zeestrijd krachten. Drie vliegtuigen werden getroffen en vielen brandend in zee. Ook hier werd met de rest der vluchtende Engelschen afgerekend door Duitsche jachttoestellen. Nog eenmaal herhaalden de Engelschen dien middag hun aanval op het slagschip. Wederom was de afweer van het slagschip, de torpedoboot- jagers en de torpedobooten bijzonder doeltref fend. Ook de jachttoestellen lieten zich hun prooi niet ontgaan, maar verhoogden het aantal van de door hen neergehaalde toestellen op dezen middag tot zeven. Russische troepen rukken op langs Proet en Donau. MOSKOU, 1 Juli (D.N.B.) De Sovjet Russen zijn, naar Tass meldt, in het Noorden der Boeko- wina aangekomen op de met Roemenië overeenge komen grenslijn. In Bessarabië rukken de troepen op naar de nieuwe grens langs Proet en Donau. Ge motoriseerde strijdkrachten hebben het spoorweg station Ungheni aan den linkeroever van de Proet bezet Gemotoriseerde infanterie met tanks is in Caggoel aan de Proet en in Reni aan de Donau binnengerukt. Parachute troepen hebben de stad Ismail aan de Donau bezet. De opmarsch is overal zonder incidenten geschied. BOEKAREST, 1 Juni (D.N.B.) Volgens een communiqué van het ministerie van binnenland- sche zaken wordt de evacuatie van Bessarabië en het Noorden der Boekowina voortgezet. Zondag zijn afgezien van de voor de evacuatie gebruikte auto's in Moldavië 80 spoortreinen aangekomen. Overal zijn commissies gevormd die maatregelen nemen voor hulp aan de vluchtelingen. De evacuatie van Zuidbessarabië wordt uitge voerd met treinen en sleepbooten, die van Noord- bessarabië met alle beschikbare middelen op de spoorwegstations Reni en Ungheni. De Roemeensche autoriteiten houden contact met de Sovjetcom mandanten en vergemakkelijken aldus de ontrui ming. Gisteren hebben zich over Ungheni en Cris- titi zevenduizend zeshonderd en over Galatz en Reni tweeduizend Joden naar Bessarabië begeven. De minister van binnenlandsche zaken heeft be volen, dat aan alle in het land aanwezige Bess- arabische arbeiders vergunningen moeten worden uitgereikt om naar Bessarabië terug te keeren. In het geheele land heerscht volkomen orde. De open bare meening wordt gewaarschuwd tegen fantas tische geruchten over z.g. ontruiming van andere gebieden des lands. De positie van Chamberlain. STOCKHOLM (D.N.B.) In verband met de mogelijkheid van een aftreden van Chamber lain schrijft de Londensche correspondent van ,Nye Dagligt Allehanda" o.a., dat men van den vroegeren Britschen eersten minister en van Halifax eischt. dat zij uit eigen beweging zul len aftreden, Zoowel de Labour par tij als de li beralen beweren, dat zulk een aftreden van de oude ministers het beste zou zijn. De corres pondent meent, dat de reden waarom men tot dusver heeft nagelaten Chamberlain en -zijn aanhangers uit hun functies te verwijderen, daarin ligt dat deze maatregel een te groot op zien zou baren, daar nog een groot aantal aan hangers van het oude regiem offlcieele functies 1 bekleedt, Inzameling van Haarlem's Dagblad voor de nationale hulp aan de getroffen districten. Zeventiende verantwoording. Rotterdam gezien D. A. 2.N. N. 1.A, H. 25.Uit Rob's spaarpot 0.50: J. T. E. 50.—; V. ƒ10.—; Mej. E. de G. 10.Mej. J. K. f 5—; Mevr. V. D L. 5.—; J. d. V. f 10,—; H. G. v. O. f 2.50; Mevr. G. A. R.—P. 2,50; Bridge- kas H-H. ƒ6.50; A. J. M. ƒ5.—; W. H. A. 25,—. Thans zijn in het geheel bij ons blad binnen gekomen 365 giften t-ot een bedrag van 4219.50. Giften kunnen worden afgegeven aan onze bureaux Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 of overgeschreven worden op onze postgiroreke ning No. 38810 onder vermelding „Hulpcomité 1940" en onder opgave, hoe men zijn gift ver antwoord wenscht. BRITSC HE DUIKBOOT VERLOREN. LONDEN (Reuter). Te Londen is officieel be kend gemaakt, dat de B: 'sche duikboot „Grampus' als verloren moet worden beschouwd. DE BESPREKINGEN TE WIESBADEN. WIESBADEN (D.NJ3.) In hotel „Nas- sauer Hof" heeft de officieele opening plaats gevonden van de vergaderingen van de wapen- stilstandscommissie. waaraan alle Duitsche en Fransclie vertegenwoordigers hebben deel genomen. W. K. REES Wij vernamen dat deze bekende Haarlemsche schilder, een der oudste en trouwste leden van Kunst Zij Ons Doel heden. 1 Juli, zijn zestigsten verjaardag viert. Al noodt de tijd niet tot feest viering, velen zijner collega's en vrienden zullen hem ongetwijfeld met dezen dag geluk willen wenschen. Bij hen sluiten wij ons hierbij gaarne aan. i Weer tot levenslang veroordeeld. 's-GRAVENHAGE. 1 Juli (A.N.P.) Heden ochtend heeft het Haagsche Gerechtshof uit spraak gedaan in de strafzaak tegen den jeug digen koopman R. Albers, die beschuldigd werd. op 27 October van het vorige jaar den veehandelaar C. G. van der Horst in*een auto gelokt en hem vermoord en beroofd te hebben. De Haagsche rechtbank had den verdachte deswege overeenkomstig den eisch van den of ficier van Justitie tot levenslange gevangenis straf veroordeeld". Het hof heeft thans, met vernietiging van het vonnis op grond van de overwegingen, op nieuw rechtdoende, den verdachte wegens moord ingevolge art. 289 van het wetboek van strafrecht eveneens overeenkomstig den eisch van het openbare ministerie tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. die thans geldig zijn BROOD. Bons 31 tot en met 40 (broodbonboekje) Geldig tot en met 4 Juli, rechtgevende op totaal 2000 gram brood Bons 41 tot met 50 (broodbonboekje). Geldig van 1 Juli tot en met 7 Juli (even tueel tot en met 11 Juli), recht gevende op totaal 2000 gram brood. KOFFIE OF THEE. Bon 6.9 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 5 Juli. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER. Bon 80 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 25 Juli. Recht gevend op: I kg. suiker. LOEM OF BAKMEEL. Bon 75 uit het Algemeen distributieboekje Geldig tot en met 12 Juli. Recht gevend op: 1/2 pond tarwebloem 01 1/2 pond zelfrijzend bakmeel. ETROLEUM (alleen eoor hendie uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel ..Periode 2". Geldig: Tot en met Zondag 14 Juli. Recht gevende op: 2 Liter. (De Haagsche hoofdcommis saris van Politic heeft naar alle scholen een groot aantal exemplaren van een prent gestuurd, die ten doel heeft do jeugd te waarschuwen te gen het aanraken van projec tielen en vreemd uitziende voorwerpen, die mogelijk zijn blijven liggen.) O jeugd, wanneer je ouderen hoort pvaten, Dan is er altijd veel, dat je moet laten, Juist wat jij leuk vindt, vinden zij vaak mis; Dat is als je nieuwsgierig bent en groeiend, Niet altijd leuk en op z'n minst vermoeiend, Hoezeer het dan ook „voor je bestwil" is. Wij oudren hebben ook in jonger dagen, Dit ouderlijk vermaan moeten verdragen, En toen wij grooter werden wel erkend, Dat zij dat niet om ons te hindren deden. Maar inderdaad met recht en ook met reden, Dat leer je als je meer ervaren bent. Ik wil je hier geen lange preek gaan geven, Alleen er zeer in 't kort op wijzen even, Dat er soms dingen liggen hier en daar. Waarvan je dikwijls kop noch staart kunt maken, Wacht je ervoor, die dingen aan te raken, Htm naam woi"dt al te vaak gespeld: gevaar! Voorzichtigheid hiermee wordt aanbevolen. Door middel van een prent in Haagsche scholen, Hier is een man, die 't in een rijmpje pent: Houdt zoo'n ding nimmer, zelfs niet „in de gaten" Het eenig goede is: stil liggen laten. Dat is wel waard, dat het wordt inge„prent". P. GASUS. I Het woord is aan Vader Cats: Kun je met dat jc wilt, u)ilt dat jc kunt. DE BR ANDSTOFFEN- VOORZIENING. Zendingen Duitsche industriekolen aangekomen. HUISBRAND-DISTRIBUTIE BEGINT EERSTDAAGS. Naar wij vernemen zijn dezer dagen weer eenige zendipgen steenkolen uit Westfalen aangekomen voor de industrie in Nederland. Ook te Haarlem zijn die aangekomen, behalve voor enkele in dustrieën ook voor de gasfabriek. Het is thans te verwachten dat over enkele dagen met de distributie voor huisbrand to Haar lem begonnen kan worden. Er was indertijd be paald, dat de verbruikers 50 pCt. van de hoeveel heid kolen die zij verleden jaar gekregen hebben nu voor 1 October van hun leverancier zouden kunnen betrekken. Nu er door den oorlog stagna tie in de verzending gekomen is zal het percentage van 50 verlaagd worden. Hoeveel de verlaging be dragen zal is nog niet bekend. Ook de zomerprij- zen zijn nog niet definitieg vastgseteld. Wat de kolenvoorziening van ons land betreft vernamen wij nog dat het Noord-Oostelijk deel van ons land kolen uit Duitschland zal krijgen, het overige deel kolen uit Limburg. PERSONALIA. Voor het eind-examen der Gem. 5-jarige H. B. S. A, Instituut-Hommes, te Hoogezand is geslaagd Wim Vos te Aerdenhout. Een helderblauwe hemel en een stralende zon maakten dat het Zondag ccn uitgelezen dag werd voor Zandvoort. Op de foto ziet U den Strandweg. Teraardebestelling G. Quivooij. Hedenmiddag één uur werd op de Noorderbe- graaf plaats aan den Vergierdeweg te Haarlem'Noord ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den politieagen G. Quivooij. die bij den bominslag in de Edisonstraat om het leven is gekomen. Op verzoek van de familie geschiedde deze begra fenis niet met korpseer. Leden van de afdeeling Haarlem van den Alg. Ned. Politiebond en van de Haarlemsche Politie Muziekvereeniging, van welke beide organisaties de overledene lid was, fungeerden als slippen- dragers. Toen de kist was opgebaard, sprak de burgemees ter van Haarlem, Dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk, een afscheidswoord. EXAMENS. EINDEXAMEN le H.B.S. B 5-j. c., HAARLEM. Uitslag 4de groep; afgewezen 0 candidaten. Het examen duurt voort. Geslaagd groep IV: mej, Minnie C. Krachun Ott, N. W. van Leeuwen, E. D. J. Otter. mej. Geertruida E. Pleging. J. R. Snoeck Henke- mans, A. Vunderink, C. J. Wafelbakker, W. Bijlo, J. Dapper, W. F. K. van den Eynde, M. C. J. Wan- rooy, J. A. Graven, J. Gerbranda. Mogelijke samenwerking tusschen Noord- en Zuid-Ierland. LONDEN (D.N.B). De minister-president van Noord-Ierland. Lord Craigavon, heeft in een bijeenkomst in het graafschap Down verklaard, dat hij bereid is met De Valera nauw samen te werken op het gebied van de gemeenschappelijke verdediging, onder voorwaarde, dat: 1. Ierland zich eveneens aan de zijde van Groot-Brittannie en het imperium schaart 2. Alle Duitschers en Italianen uit Ierland wor den gezet, en 3. De Valera zich verplicht, niet de kwestie van de grondwet ter tafel te brengen. ARBEIDSGELEGENHEID VOOR BELGEN IN DUITSCHLAND. BRUSSEL (D. N. B.) De bevoegde Duitsche autoriteten maken bekend, dat het van nu af aan voor Belgen mogelijk zal zijn in Duitschland te wer ken. De aanbiedingen van werkwilligen, welke ge heel vrijwillig geschieden, worden in ontvangst ge nomen door de Belgische bureaux voor arbeidsbe middeling, die alle verdere stappen doen. Gevraagd worden geschoolde en ongeschoolde arbeiders, in de eerste plaats mijnwerkers, metaalarbeiders, las- schers, textielarbeiders en daglooners. De arbeiders worden in Duitschland verzorgd, en gehuisvest. Van hnn loon kunnen de arbeiders twee derden naar België overmaken. Doodelijk ongeluk op onbewauklen overweg. VUGHT. 1 Juli (A.N.P Op den onbe- waakten overweg onder Vught is gisteravond de elfjarige knaap G. van den Akker door een trein gegrepen. De jongen is korten tijd later overleden. HOOFD KONINGIN EMMASCHOOL. Als opvolger van den heer P. A. Belger Jr. is tot hoofd der Chr. Koningin Emmaschool aan het Roerdompplein te Haarlem-N., benoemd do heer J. Jongkind, thans hoofd eener Chr. school te Hce- renveen. Fransche regeering uit Bordeaux vertrokken. GENèVE, (D.N.B.) De Fransche regeering is thans uil Bordeaux vertrokken. Nadat Vrijdag president Lebrun de stad verlaten had. vertrok Zaterdag een lange colonne auto's waarin de leden der regeering. het personeel hunner bu reaux en de leden van het parlement hadden plaats genomen. Officieel is als nieuwe zetel der regeering ..een stad in het centrale bergland" genoemd. De Fransche bladen voegen hieraan toe. dat regeering en parlement hun zetel in twee dicht bij elkander gelegen steden zullen vestigen. Clermont Ferrand zal een dezer zetels zijn. Het gemeentebestuur heeft reeds opdracht gekregen, het grootste hotel vrij te doen maken. HEDEN: 10 PAGINA'S. ActikeCeiis- R. P.: De vacanties. K. de Jong: Kerkconcert. v. H.: De waarzegster Flitsen: Momenten. H. D. Vertelling: Hypnose. Sport in 't Kort. B. K.: Een veertigjarig feest. pag. Akendam, de hofstede, die begraaf plaats werd. pag. 9 pag. 1 pag. 2 pag. 3 pag. 3 pag. 4 pag. 6

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1