Sp&Uin't ZONDER STAMKAART (Kammen Ca ALLE ZOMERSTOFFEN NU VERKRIJGBAAR 1 HU de Omstreken j MAANDAG T JU EI 1940 HA ARE EM'S DAG BE AD 6 Namens het gemeentebestuur sprak wethouder W. van Dok de wandelaars toe. Het is voor de eerste maal, zeide hij, dat D. E. M. een aardbeien- marsch organiseert. Vorig jaar werd reeds een marsch gehouden en nu dit jaar is de deelneming al twee maal zoo groot. Hij zag hierin een bewijs, dat het parcours in den smaak valt. Prachtig dat zoovelen juist nu zich aangetrok ken voelen tot de mooie wandelsport en de na tuur. De mooie omgeving van Kennemerland, waarvan Beverwijk het middelpunt is en de Be- verwijksche aardbei, die een wereldvermaardheid bezit, hebben nu in het centrum der belangstelling gestaan. Dit parcours is voor D. E. M. een groot succes geweest. Namens het gemeentebestuur fe liciteerde hij de organiseerende vereeniging en de prijswinnaars met hun prijzen. Hierna reikte de heer Van Dok de volgende prijzen uit: Af deeling Dames: 1. D. D. E. M., Beverwijk, 81 pnt. (Buiten mede dinging. Ie prijs S. S. S., Beverwijk met 76 pnt. en wisselprijs van deze afdeeling. 2e prijs Swift, Assendelft, 75 1/2 pnt. 3e prijs Cito, Amsterdam, 75 1/2 pnt. (Na loting). Jeugdaf deeling: Ie prijs St. Jansknapen, Beverwijk, 78 1/2 pnt. en wisselprijs. 2e prijs Drie Koningengroep, Haar lem, 76 pnt. 3e prijs St. Bavo, Heemstede, 76 pnt. Afdeeling Heeren: 1. D. E. M., Beverwijk, 77 pnt. (Buiten mede dinging). Ie prijs S. S. S., Beverwijk, 75 pnt. en wisselprijs. 2e prijs Kolping Boys, Haarlem, 73 1/2 pnt. 3e prijs Kruisvaart Onbevl. Ontv., A'dam, 73 pnt. 4e prijs St. Christophius, Hillegom, 66 1/2 pnt. voor zijn gelukwensch en gaf uiting aan de gedachten, die zijn hart vervulden. Na afloop van den dienst was er gelegen heid dien jubilaris in de consistoriekamer ge luk te wenschen. Velen hebben van deze gele genheid gebruik gemaakt. EINDEXAMEN R.H.B.S. AFD. B. Voor het eindexamen der R. H.B.S. alhier, afd, B. zijn nog geslaagd: S. Douma, IJmuiden; R. A. Dekker, IJmuiden; P. Gottmer, Velsen; J. B. van de Klooster, IJmuiden; A. Muller. Velsen; H. van Oosterom, Velsen; G. A. Schols, Driehuis; J. van Veenstra, Santpoort en D. de Vries, Driehuis. „De Eendracht" naar het concours. Het concours, uitgeschreven door de Haarlem- sche Politie Muz i ekv er e eniging, is door omstan digheden 14 dagen uitgesteld, zoodat het nu plaats heeft op 14, 20, 21 en 28 Juli, De Harhioniekapel der Kon. Papierfabriek „De Eendracht", dirigent Gerard H. Boedijn, die voor dit concours ingeschreven heeft, hoopt dan op te treden in de superieure afdeeling op Zondag 28 Juli. Het verplichte' nummer is: Ouverture' Phèdre van J. Massenet, arrangement Th. Dureau, ter wijl als vrij nummer gekozen is: De Siciliaansche Vespers, ouverture van Guiseppe Verdi. Inlevering draadlooze installaties. Lijsten van duiven. ANECANC 38-40 (Adv Ingez. Med.) Twaalf matadoren met het slaghout; Vijf Hagenaars en één Haarlemmer bereikten de 5000 runs; Fraaie prestatie van Abendanon; Veelbelovende jonge cricketers doen zich gelden; Kan een waterpoio-speler tevens scheidsrechter zijn; Nieuw wereldrecord estafette dames. p mi HEEMSTEDE De werkloosheid te Heemstede. Werkverschaffingsobjecten in voorbereiding. Bij het plaatselijk orgaan der arbeidsbemid deling waren einde Juni 358 werlcloozen in geschreven. Dit aantal is niet alleen belangrijk hooger dan enkele maanden geleden, maar het is ook aanzienlijk grooter dan dat van vorige zomers. In de overeenkomstige week van 1938 bedroeg het werkloosheidscijfer 256 en in het vorige jaar 246. Wij laten hieronder volgen hoe het aantal van 358 over de verschillende groepen arbeiders verdeeld was en plaatsen daarachter tusschen haakjes de cijfers van het vorge jaar: Grondwerkers 29 (31), metse laars 17 (3), schilders 3 (4), timmerlieden 29 (15). opperlieden 16 (13), bloemistarbeiders 68 (60) losse werklieden 82 (64), metaalbewer kers 18 (11), kantoorbedienden 22 (6), bakkers 5 (1), diverse andere beroepen 69 (38).. De groote toeneming blijkt dus niet tot één of enkele groepen beperkt te blijven, maar strekt zich over de geheele linie uit, zij het dan ook in verschillende mate. In de bouwvakken waren het vooral de metse laars en timmerlieden, die de stijging veroor zaakten. Dit houdt echter niet uitsluitend ver band met een verminderde bouwbedrijvigheid in de gemeente zelve, daar de Heemsteedsche foouwvakarbeiderh vaak werk vinden in Haar lem of andere aangrenzende gemeenten en omgekeerd op Heemsteedsche bouwwerken dik wijls arbeiders uit Haarlem of elders te werk worden gesteld. Nemen wij de verschillende groepen bouwvakarbeiders tezamen dan blijkt de werkloosheid sedert Juni 1939 met 42 pet. te zijn gestegen. Het geringst is de toeneming van het werk- loozencijfer onder de bloemistarbeiders, nl. 13 pet. In aanmerking genomen, dat in de ge meente steeds minder grond voor de bloembol lencultuur gebruikt wordt, mede als gevolg van de voortschrijdende bebouwing, valt deze stijging dus nog al mee. Heel wat grooter was de toeneming onder de z.g. losse werklieden, waaronder alle onge schoolden gerekend worden en waarvan het aantal werkloozen met 28 pet. omhoog ging. Verhoudingsgewijze worden uit deze groep in andere jaren vrij velen bij de gemeentelijke werkverschaffing te werk gesteld. Nu de ge meente door verschillende oorzaken weinig, werk laat uitvoeren, kon een stijging bij deze groep niet uitblijven. Bijzonder groot was de toeneming bij de groep kantoorbedienden, daar het aantal werk loozen hier bijna het viervoudige bedraagt van dat van het vorige jaar, niettegenstaande bij den distributiedienst nogal wat kantoorbedien den geplaatst zijn. Nog sterker dan bij de bouw vakarbeiders geldt bij deze groep echter, dat de toeneming van de werkloosheid niet aan plaatselijke omstandigheden te wijten is, daal de meeste werklooze kantoorbedienden tot de forensen behooren. Ook in de diverse andere beroepen, die in de opgave van de arbeidsbemiddeling tot één groep gecombineerd worden, is de stijging van de werkloosheid in vergelijking met het vorige jaar aanzienlijk (80 pet.) Een onmiddellijk gevolg van deze sterke toe neming van het aantal werkloozen is de ver grooting van de steunbedragen, die ten laste van dc gemeentekas komen. In de eerste vier of vijf maanden van het jaar zijn deze uitga ven in zooverre mede gevallen, dat zij niet noe menswaardig uitkwamen boven de ramingen, die over het volle jaar f 130.000 beloopen. Nu laat het zich echter aanzien, dat deze post niet toereikend zal blijken te zijn, tenzij de werk loosheid in de komende maanden aanzienlijk teruggedrongen zou kunnen worden. Onmogelijk is dit niet. omdat van gemeente wege enkele groote werkverschaffingswerken zullen worden uitgevoerd, zoo spoedig de daar voor vereischte toestemming van hoogerhand zal zijn verkregen. Hiertoe behoort in de eerste plaats de doortrekking van het hoofdstamriool van het Wipperplein door de Camplaan en de Van Merlenlaan naar de Rijnstraat en het No- belkwartier en vervolgens de vergrooting van de Algemeene Begraafplaats, waartoe de ge meenteraad in zijn laatste vergadering beslo ten heeft. In beide werken komen aanzienlijke loonposten voor, waarbij er op gerekend is, dat niet alleen vakarbeiders (grondwerkers e.d.) te werk zullen worden gesteld, maar ook anderen. Deze zullen in vrij groote ploegen telkens ge durende ten minste vier achtereenvolgende we ken arbeid kunnen vinden tegen de normale ldbnen. BEVERWIJK De aardbeienmarsch slaagde schitterend. Groot aantal deelnemers. Begunstigd door buitengewoon fraai zomerweer zijn Zondagmiddag de aardbeienmarschen van de R.K. Sportvereeniging „D. E. M." te Beverwijk gehouden, die uitstekend geslaagd mogen heeten. Reeds 's morgens heerschte bij het veilingge bouw „Kennemerland" een gezellige drukte, die naarmate het uur van den start naderde nog toenam. Te 12.30 uur startten de deelnemers. De algemeen leider, de heer B. de Swart, deelde mede, dat niet minder dan ongeveer 800 tot 900 wandelaars gestart waren, die via den Velserweg, Papierfabriek en den Boschweg naar Wijk aan Zee wandelden. Dit gedeelte was één van de mooiste gedeelten van het geheele parcours. In Wijk aan Zee was de verplichte rust voor den jeugdmarsch; de dames en heeren rustten weer'op het uitgangspunt. Het tweede gedeelte van de wandeling ging door den polder naar 'Heemskerk, waar natuurlijk een gedeelte van de route langs de aardbeienvelden voerde. Tegen half zeven arriveerden de eerste deel nemers weer aan het gebouw; vermoeid doch hoogst voldaan. Iedereen ontving een heerlijke portie versche aardbeien, die natuurlijk buiten gewoon in den smaak vielen. Toen alle wandelaars binnen waren, heeft de voorzitter van D.E.M., de heer R. Schram, dank gebracht aan de organiseerende vereeniging, die kosten nog moeite heeft gespaard om dezen marsch te doen slagen. Voorts bracht spr. dank aan de E. H. B. O., gemeentepolitie, jury en alle anderen die aan het welslagen van den marsch hebben medegewerkt. Tot slot hoopte de voor zitter (die mededeelde dat de burgemeester mr. H. J. J. Scholtens een wisselprijs had geschonken voor de jeugdaf deeling.) dat ook volgend jaar alle deelnemers weer van de partij zouden zijn. Hierna heeft de heer Selhorst, vertegenwoordi ger van den Bond en de Technische Commissie van dit district, gelukwenschen gericht aan het adres van D. E. M. VELSEN Een halve eeuw organist. De heer M. van Geelen gehuldigd. Heden was het een halve eeaw geleden dat de heer M. van Geelen, na een daartoe uit 9 sollicitanten verkregen benoeming werd aan gesteld als organist der Ned. Hervormde Ge meente. Ter gelegenheid van dit zeldzame ju bileum hebben wij met den jubilaris een on derhoud gehad. De heer Van Geelen, die thans 73 jaar oud is werd 7 Maart 1867 geboren, zoodat hij reeds op 23-jarigen leeftijd luister bijzette aan de godsdienstoefeningen, die in die dagen werden geleid door ds. IJ. Waardenburg. Toen de ju bilaris in Velsen kwam, stond het orgel, dat in 1897 dienst gedaan. De behoefte werd ge- stein" aan de Ned. Herv. Kerk was geschon ken, een zoogenaamd „kapelorgel" op de Oost gaanderij. Dit instrument heeft tot ongeveer 1897dienst gedaan. De behoefte werd ge voeld van een nieuw orgel, waartoe de giften uit de gemeente talrijk toevloeiden. Tijdens het dienstwerk van ds. P. A. Klap, die zich voor het nieuwe harmonium zeer beijverde, werd eenigen tijd na de verdwijning van het oude instrument een nieuw orgel gebouwd. Dit bracht echter moeilijkheden, daar voor den bouw van dit prachtige instrument eerst een nieuwe gaanderij moest worden gemaakt aan de Westzijde van het oude kerkje ter vervan ging van de bestaande. In 1929 volgde een verbouwing en het orgel werd eerst weer in den dienst bespeeld bij het tweede huwelijk van den jubilaris op 2 December 1929. Als bijzonderheid zij vermeld dat de gouden jubilaris, die nog immer een krachtigen geest en groote activiteit bezit, acht predikanten tijdens zijn loopbaan als organist heeft mee gemaakt, en wel ds. H. Waardenburg; ds. K. Loggers, ds. P. A. Klap, prof. A. J. de Sopper, ds. J. P'n. Eggink, ds. W. S. van Leeuwen, ds. J. Th.Meyer en thans ds. Joh. Bronsgeest. Herdenking in de kerk. Zondagmorgen werd in de Ned. Herv. Kerk het zeldzame jubileum herdacht. De dienstvoorbereiding voor het H. Avond maal werd geleid door den hulpprediker ir. D. Harteveld, die sprak naar aanleiding van Openb. 4:2 en 3. Na afloop van den dienst werd de jubilaris door den voorzitter van den Kerkeraad den heer G. van Kersbergen naar de banken van de colleges en den kerkeraad geleid, waar hij werd toegesproken -door ds. Joh. Bro.nsgeest. Deze bracht den jubilaris dank voor den be langrijken arbeid, dien hij gedurendè vijftig jaren voor de gemeente heeft'verricht. Hij wenschte den jubilaris Gods besten zegen toe en hoopte dat de heer Van Geelen nog vele ja ren de gemeente op dezelfde wijze mag dienen. Op verzoek van ds. Bronsgeest zong de ge meente hierna Ps. 31:17. De heer Van Geelen dankte ds. Bronsgeest Interieur van de Oranjerie van de buitenplaats „Het Kareool". De Burgemeester van Velsen brengt ter open bare kennis: le. op grond van 2 der op 24 Juni j.l. in wer king getreden „Verordening van den Rijkscom missaris voor het 'bezette Nederlandsche gebied, betreffende maatregelen op het gebied van be richtgeving en fotografeeren", moet hij, die daadwerkelijk in zijn bezit heeft: a. zendinstallaties voor draadlooze telegrafie of telefonie of seinlampen, of geschreven of ge drukte handleidingen voor het gebruik daarvan; b. ontvanginstallaties voor draadlooze telegra fie of telefonie en de handleidingen voor het ge bruik daarvan, deze onmiddellijk inleveren aan het Bureau van Politie, Willemsplein te IJmuiden (West). Deze inlevering is eveneens noodzakelijk, wan neer iemand na het in werking treden dezer ver ordening zend- of ontvanginstallaties voor draad looze telegrafie of telefonie, seinlampen of hand leidingen voor het gebruik daarvan, daadwerke lijk in zijn bezit krijgt. De gewone in den handel verkrijgbare radio ontvangtoestellen vallen niet onder deze regeling en kunnen dois worden behouden. 2e. Op grond van §4 dezer verordening moe ten de houders van slagduiven een lijst hunner duiven onmiddellijk inleveren aan het Hoofd bureau van Politie. Tiberiusplein, IJmuiden (Oost) Hij die hieraan niet voldoet wordt met gevan genis (Duitsch recht) gestraft. CASTRICUM Groote voorzichtigheid geboden. De Burgemeester van Castricum wijst op het ernstige gevaar van het aanraken en in de na bijheid vertoeven van niet geëxplodeerde bom men. Het is gebleken dat op Nederlandsch grondgebied gevallen, niet geëxplodeerde bom men, een tijdontsteking hebben, waardoor zij na enkele .uren en soms zelfs na dagen, tot explosie komen. Het aanraken van een bom kan onmiddellijke explosie tengevolge hebben. Om het ernstige gevaar zooveel mogelijk te be perken worden de volgende aanwijzingen gege ven: Elke bominslag binnen de gemeente dient onmiddellijk te worden gemeld aan het Bu reau van Politie, Telefoon 488. De omgeving van een niet-ontplofte bom, ge bouwen inbegrepen, dient onmiddellijk te wor den ontruimd tot een afstand van ongéveer 50 Meter. Tot de komst van Politie of andere bevoegde personen treffen de ter plaatse aanwezige per sonen zooveel mogelijk maatregelen, dat nie mand de omgeving van de bedreigde plek na dert. IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. IJMUIDEN, 1 Juli 1940 Bot f 6.50-f 4.75 per 10 k.g.; forel fl.07-f0.90, zeelt f 0.25-0.24, karper f 0.28, snoek f 0.33, snoek baars f 0.47-f 0.41, baars f0.36-f0.21. blei f 0.23- f 0.12, alles per k.g. ER KOMT TOCH NOG NOORDZEEVISCII IN DEN AFSLAG. Alhoewel van IJmuiden uit de vissoherij oip de Noordzee niet wordt uitgeoefend, komt er toch nog Noordzeevisch in den afslag. Maar het is niet meer als voorheen bij duizenden kisten, het zijn nu nog maar enkele kisten per dag en de variatie is gering: bot en schar, zeer klein van stuk, vooral wat de schar betreft, die meestal zoo klein is, dat ze voor den handel haast geen waarde heeft. De bot brengt nog een goeden prijs op, ongeveer 30 a 40 ets. per pond, hetgeen wel be wijst, dat er een plaatsje voor deze botjes te vin den is. In normale tijden zou men hiervoor hoog stens eenige centen per pond betalen. De bekende Schiedamsche cricketer J. Offerman van H.D.V.S. is er dezer dagen in geslaagd, de 5000 in eerste klasse wedstrijden gescoorde runs vol te maken. Daardoor behoort hij thans tot het dozijn seizoenen runs Jhr. W. van den Bosch 11 5001 Mr. IJ. van Manen 21 6661 5209 A. M. J. de Beus 6170 Jhr. mr, C. Feith 8859 5016 5036 5093 W. H. R. van Manen 5596 44 6245 Mr. G. Hamburger 33 6345 F. J. W. Rincker 39 6583 BLOEMENDAAL HET SPREEKUUR VAN WETHOUDER CASSéE. De wethouder van onderwijs en sociale zaken, de heer A. Cassé, is verhonderd Woensdag 3 Juli a.s. zijn gewone spreekuur te houden. Nederlandsche spelers, wie deze groote prestatie in den loop der jaren is gelukt. Hun namen en hun verrichtingen in cijfers moeten derhalve hier wor den vermeld: innings n.o. hoogste score gemidd. 124 17 231 n.o. 46.73 180 22 135 42.16 193 23 170 30.64 245 31 159 28.83 340 22 144 n.o. 28.76 219 14 240 n.o. 24.47 240 18 117 n.o. 22.68 257 9 132 n.o. 20.61 308 20 '112 19.43 368 28 123 n.o. 18.37 389 23 133 17.34 430 41 127 16.92 De dames-estafetteploeg van de Duitsche athle- tiekvereeniging S.C. Charlottenburg, bestaande uit Diirra, Voigt, Biess en Dörffeld heeft het in 1932 gevestigde wereldrecord van 1 min. 45.8 sec. met 1.2 sec. verbeterd en het derhalve op 1 min. 44.6 sec. gebracht. Mej. M. I. H. Bungc heeft haar buitenplaats „Het Kareool" te Aerdenhout ter beschikking gesteld van het Nederlandsche Roode Kruis. De buitenplaats zal bestemd worden om militairen, die in den oorlog ziek of gewond werden, weer geheel op krachten te laten komen. Hieruit blijkt, dat de voorzitter van den N.C.B., jhr. mr. C. Feith, het meest productief is geweest, maar hij heeft er dan ook ruimschoots den tijd voor gehad. Wim van den Bosch heeft de mijlpaal het snelst van allen bereikt, dus deze oud-H.C.C.'er heeft het hoogste gemiddelde. Deze visch komt uit Scheveningen, waar eiken dag eenige schuitjes met wat visch aan de markt komen, vanwaar ze door Schevemngsche han delaars naar IJmuiden worden geconsigneerd. SNOEKBAARSVANGSTEN VERMINDEREN De snoekbaarsvangsten op het IJselmeer, die verleden jaar buitengewoon overvloedig waren, bliiken dezen zomer veel minder te zijn. Welis waar wordt deze visch nog geregeld in den afslag van het Staatsvisschershavenbedrijf alhier ver handeld, maar de hoeveelheden, die ten verkoop worden aangeboden, zijn van weinig beteekenis en zijn vooral de laatste dagen teruggeloopen. Het gevolg is dat de prijzen gestegen zijn. J.l. Za terdag werd 42 a 45 ets. per Kilo betaald. HAARLEMMERMEER WEINIG SLACHTOFFERS. Nu vrijwel alle opgaven binnen zijn van de onder de wapenen geroepen Haarlemmermeerders, is ko men vast te staan, dat van de ongeveer 1200, die bij leger of vloot dienden, er slechts 5 gesneuveld zijn, terwijl er één nog steeds wordt vermist. GOUDEN ECHTVEREENIGING. Het echtpaar J. W. de Koter en M. Kempe, wo nende aan den Kruisweg zal Dinsdag 2 Juli den dag herdenken,, dat het 50 jaar geleden in den echt werd verbonden. De echtelieden zijn thans resp. 74 en 71 jaar en woonden steeds in den polder. SCHOOLVOETBAL. Zaterdagmiddag had op het voetbalterrein van de V. V. Aalsmeer de demi-finale plaats van het schoolvoetbaltournooi. De Cath. v. Cleveparkschool verloor van de Open bare school Rozenstraat met 31, de Christ school uit Hoofddorp van de Openbare school Columbia- laan met 4—2, na eerst met 1—0 te hebben voorge staan. In de finale komen dus Zaterdag 6 Juli deze beide Aalsmeersche scholen tegen elkaar in het veld. RAADSVERGADERING. Er wordt een openbare raadsvergadering ten raadhuize gehouden op Donderdag 4 Juli a.s. des namiddags om twee uur. De agenda luidt: 1. Vaststelling van de notulen van de op 9 Mei 1940 gehouden vergadering. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Benoeming van" een lid in de commissie van toezicht op de christelijke landbouwwinter- school te Hoofddorp, wegens het bedanken van den heer N. J. Blom. 4. Onttrekking van een perceel grond aan de administratie van het grondbedrijf. 5. Onderhandsche verhuring van bouwgrond, gelegen langs den westelijken Hoofdweg en den Vijfhuizerweg. 6. Onderhandsche verkoop van een perceel bouwterrein, gelegen langs den Eugenie Prévi- naireweg te Nieuw-Vennep. 7. Beschikking op het beroepschrift van A. Bogaart te Zwanenburg tegen een hem gewei gerde bouwvergunning. 8. Voorstel tot het aangaan van een tweede rekening-courant-overeenkomst met de directie van de N.V. Bank voor Nederlandsche gemeen ten te 's-Gravenhage ter voorziening in de be hoefte aan kasgeld. 9. Wijziging van de gemeent-begrootingen voor 1939 en 1940. 10. Rondvraag. Het is teekenend voor de kracht van de Haagscha club, dat niet minder dan vijf van haar leden op bovenstaande eerelijst voorkomen en in dit ver band is het feitelijk merkwaardig, dat slechts twee Rood en Witters, te weten Lammerts van Bueren en W. H. R. van Manen het zoover hebben ge- gebracht. De Spanjaardslaan-club immers heeft jaren om den voorrang met H.C.C. gestreden, al werden de Haarlemmers in den tijd, dat Van den Bosch, Van Manen, De Beus en Schill hun grootste triomfen vieren, door de Hagenaars overvleugeld. De ouderen onder onze lezers zullen het waar schijnlijk met ons eens zijn, dat van deze twaalf matadoren Hisgen en Feith het meest stijlvol het slaghout hanteerden; de jongere generatie zal daar entegen beweren, dat van den Bosch in topvorm de „elegantste" batsman was. Hoe dan ooit, een cricketer, die de capaciteiten en het enthousiasme bezit om jaar na jaar zijn aantal runs te verhoo- gen, totdat tenslotte de 5000 is bereikt, behoort zeker tot de steunpilaren van deze mooie zomer sport in ons land. Om dan nu weer tot Offerman terug te keeren, deze speler heeft, tezamen met zijn broers en met Van Buysen zeer veel gedaan om de cricketsport in Schiedam buitengewoon populair te maken. De ligging van het H.D.V.S.-terrein heeft daar welis waar eveneens veel toe bijgedragen, maar het zijn toch de vroolijke innings van „Jan" geweest, die telkens weer de belangstelling wekten en de toe schouwers deden toestroomen. Het komt in ons cricket niet zoo dikwijls voor, dat een bowler er in slaagt, in een enkele innings acht wickets te veroveren. Dit nu is Zondag j.l. den Haarlem-speler Abendanon gelukt, die acht slacht offers onder de V.R.A.-batsmen maakte, terwijl er en dit maakt de prestatie nog4 mooier slechts 30 runs op hem werden gescoord. Abendanon staat nog pas aan het begin van zijn cricketloopbaan en daar deze speler ook in vorige seizoenen met den bal fraaie sucoessen wist te boeken, kan men nog heel wat van dezen enthou siasten jongeling verwachten. Overigens is het prettig te kunnen constateeren dat ook in andere vereenigingen de jongeren nu en dan op den voorgrond treden, zoodat gegronde hoop mag worden gekoesterd, dat zij te zijner tijd in vertegenwoordigende elftallen op den voorgrond zullen treden en de uitblinkers van eenige jaren geleden kunnen vervangen. Geruimen tijd terug hebben we in deze rubriek er op gewezen, dat het vlotte verloop der water- polo-competitie ernstig werd belemmerd door het feit, dat de aangestelde scheidsrechters herhaalde lijk te laat kwamen of in het geheel niet verschenen. In het eerste geval kon soms het voor den betref- fenden avond vastgestelde programma niet worden afwerkt, in het tweede geval werden zeventallen gedupeerd, doordat zij om niet reiskosten maakten. De K.N.Z.B. heeft aan dit euvel een einde ge maakt; het is! althans, voor zoover we hebben kun nen nagaan, den laatsten tijd verdwenen. Er is ech ter een ander probleem, dat de bestudeering ver dient en wel, dat het aantal eerste klasse-scheids rechters blijkbaar ontoereikend is. Daardoor komt het voor, dat een actief speler de leiding wordt op gedragen van een belangrijken wedstrijd tusschen twee clubs uit dezelfde afdeeling als waartoe de vereeniging van den arbiter behoort. Deze gang van zaken nu achten we volkomen onjuist; immers de scheidsrechter moet boven de partijen staan en het zal duidelijk zijn, dat, zon der ook maar iets aan de sportiviteit en de beslis singen van den speler-referee te willen afdoen, laatstgenoemde toch niet over het noodige prestige kan beschikken, wanneer hij eenige dagen vóór of na den door hem geleiden wedstrijd als speler tegen een der betrokken zeventallen in het water komt. Waterpolo is nu eenmaal geen salonspel; het gaat er dikwijls vrij forsch toe en alleen al om de con sequenties daarvan uit te schakelen, lijkt ons de dubbele functie van speler-scheidsrechter voor matches van dezelfde afdeeling uit den booze.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 8