Haarlem's Dagblad jeneraal Winkelman. Brandstof. Oud-gemeente ontvanger van Breda tot 1 jaar veroordeeld. Bommen op Hamburg en in het Roergebied. Bonnen 17c JAARGANG No. 17496 itgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- itgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote butstraat 93, bijkantooi Soendaplein 37. Postgiro- lenst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. fclefoon: Directie 13082. Hoofdred 15054, Redactie 3600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, <825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen DirectieP. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdred.ct.ur! ROBERT PEEREBOOM Woensdag 3 Juli 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, pei 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35 Reclames ƒ0.60 pet regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. ■'s-GRAVEN-HAGE, 2 Juli Heb A.N.P. meldt: bevelhebber van de weermacht in Neder- generaal der vliegers Christiansen, bekend: mededeeling. 1. Generaal Winkelman en onderhoorigen van de Nederlandsche weermacht en politie- troepen hebben door hun persoonlijke han delwijze niet de matiging in acht genomen, welke op grond van de hun door den Führer van het Duitsche rijk toegestane voorrech ten behoorde te worden verwacht. 2. Hierdoor is het rustig verloop van de demobilisatie der Nederlandsche weer macht, zooals dat in groote trekken is voor zien en ook door de meerderheid van de Ne derlandsche bevolking en weermacht werd toegejuicht verstoord gewor den. Derhalve is de daarvoor ver antwoordelijke opperbevelhebber van de in demobilisatie zijnde Nederlandsche land en zeemacht in krijsgevangenschap naar Duitschland overgebracht. 3. De functie van opperbevelhebber der Nederlandsche land- en zeemacht is tegelij kertijd door den commissaris voor de demo bilisatie der Nederlandsche weermacht opge heven. 4. In het hoogst eigen belang van de Ne derlandsche weermacht en van het Neder landsche volk wordt verwacht, dat in de toekomst verstoringen der demobilisatie niet meer zullen volgen. Deze zouden tot de scherpste tegenmaatregelen vanwege de Duitsche weermacht leiden." luitsche propagan da-af deeling vond gelieiine politieke documenten. BERLIJN, 3 Juli. Het D.N.B. meldt: „Naar van officieele zijde wordt medegedeeld een Duitsche propaganda-afdeeling in het stadje La Charite aan de Loire in een half trein de geheime politieke documenten den Franschen generalen staf aangetroffen. De gevonden documenten zijn, volgens deze offi- eele mededeeling, van zulk een groote beteekenis, alleen reeds de publicatie ervan beschouwd worden als de grootste sensatie van dezen Zij onthullen met een duidelijkheid, welke inder weerga is, de Engelsche en Fransdie plan- m tot uitbreiding van den oorlog. Ten gevolge an de eigen zwakheid en uit gebrek aan offer aardigheid van Engeland en Frankrijk moesten a kleine volkeren van Europa systematisch naar i slachtbank worden gevoerd. Men wilde Duitschland op twee manieren onder erpen. Ten eerste door het afsnijden van de weedsche ertsmij nen of door de verwoesting hier in en vervolgens door de verwoesting van de oemeensche en de Russische olievelden van Bakoe Batoem. Ten tweede door Scandinavië in den tegen Duitschland mee te sleuren, waardoor over 10 divisies tegen Duitschland de beschik zou krijgen en door ook Roemenië, Turkije, riekenland en Joego-Slavië in den oorlog te be ekken, waardoor men hoopte ongeveer 100 di- tegen Duitschland op de been te brengen, it noemde men de strategie van het „front d'usure" uitputtingsfront) tegen het Duitsche leger. Reeds lang was deze strategie een uitgemaakte De onbekwaamheid en de besluiteloosheid de vijandelijke leiding en het bliksemsnelle leslaan van het Duitsche leger heeft deze plannen erijdeld. Generaal Gamelin heeft in een schrijven an 12 Mei, dat ook is gevonden, de strengste or- ers gegeven voor het geheimhouden van deze do- ïmenten. Want zoo schreef hij „indien een ezer documenten den vijand in handen zou vallen, iu dat alleen al aan het Duitsche opperbevel een olitiek wapen verschaffen, dat tegen de geallieer- en zou worden gebruikt". Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft ïans in zy'n witboek nummer 61 een overzicht an deze documenten ontworpen. Met het oog op buitengewone beteekenis is echter reeds thans het verschijnen van het witboek een aanvang met de publicatie van deze documenten een doorloopende uitgave. Document nummer 1 an de publicatie var het departement van bui- zaken is een telegram van generaal aan generaal Gamelin, den opperbevel- ebber der strijdkrachten te land en chef van den staf der landsverdediging, gedateerd 7 1940. Het telegram luidt: Luchtmaarschalk commandant van het luchtwapen in het lidden Oosten, die vandaag in gezelschap van eneraal Jauneaud onderweg naar Ankara, naar leiroet is gekomen, heeft medegedeeld, dat hij uit -onden instructies heeft ontvangen betreffende e voorbereidingen voor de eventueele bombardee- ing van Bakoe en Batoem". Hij heeft mij zijn voornemen te kennen gegeven naarschalk Cakmak te verzoeken om toestemming ot het doen verkennen van vliegvelden, die in Ie gebieden van Diabekir, Erzeroem, Kars en fanmeer kunnen dienen tot tusschenlandingsplaat- voor vliegtuigen, welke hun voornaamste hebben in Dzjezireh. Luchtmaarschalk Mitchell mij vergunning gevraagd onze vliegvelden in te inspecteeren, aangezien de politieke oestand in Irak, welks onafhankelijkheid erkend s, niet veroorlooft de vliegvelden van dit souve- eine gebied te gebruiken zonder gevaar voor com- Ik heb de eer u te melden, dat ik toe heb aan den wensch van den luchtmaar- ehalk. De inspectie zal binnenkort ten uitvoer wor- gelegd door Britsche en Fransche officieren, van beide kanten in civiel zullen optreden, laarbij zal de indruk gewekt worden, dat het jaat om werkzaamheden betreffende de exploitatie ran de oliehoudende lagen in dit gebied. W.g. Wey- [and. Het tweede document is een aanteekening van jeneraal Gamelin, gedateerd op 10 Maart 1940, ,over de deelneming van Fransch-Britsche strijd- crachten aan de operaties in Finland". Een telegram van Gamelin aan generaal Weygand an 12 Maart 1940 vormt het derde document van zesde Duitsche witboek. Gamelin bevestigt hierin generaal'Weygand, dat naar zijn opvatting de operaties in het Midden Oos- geleid moesten worden door het Britsche opper- evel en de operaties in den Kaukasus door de Turk- che bevelvoering, aangezien deze laatste vooral ten worden gelegd door Turksche strijdkrachten medewerking van het luchtwapen en eventueele peciale contingenten der geallieerden." Het 4de document is een telegram van den Fran chen ambassadeur in Ankara, Massigli, aan het ninisterie van buitenlandsche zaken te Parijs, ge 14 Maart 1940. Het betreft een onderhoud an den ambassadeur met den Turkschen minister ran buitenlandsche zaken over een bombardement ran Batoem en Bakoe. De ambassadeur verwacht lan de Turksche regeering geenerlei moeilijkheden. Wie denkt in dit jaargetijde In ons kleine vaderland, Nu de zon zoo heerlijk brandt, Een moment aan koude lijden. Wij gaan, als 't maar kan, naar buiten, In het luchtig zomerpak Of, gesteld op ons gemak, Zitten w'achter open ruiten. Zonnegloed verwarmt ons leven En de haard alleen is koud, Nu hij 't zomerslaapje houdt, Dat hem jaarlijks wordt gegeven. Toch begroeten wij het blijde, Dat men ons nu brandstof biedt, Want wij zien in het verschiet Weer het killer jaargetijde. Wij bestellen in de hitte Met voldoening 't kostlijk goed, Dat ons later helpen moet, Er wat warmer in te zitten. P. GASUS. De Bredasche rechtbank heeft hedenmorgen uit spraak gedaan in de zaak tegen den 56-jarigen mr. C., oud-gemeente-ontvanger van Breda en hem ver oordeeld wegens verduistering tot een gevangenis straf van één jaar, met aftrek van voorarrest. De eisch was een jaar en drie maanden. Een Latijnscli blok Italië—Frankrijk Spanje? NEW YORK, 3 Juli. (Reuter.) De mogelijkheid van vorming eener Fransche regeering door een partij onder Laval wordt door de New York Times besproken, het blad schrijft, dat in dat geval een Latijnsch blok zou worden gevormd, dat bestaan zou uit de landen Italië, Frankrijk en Spanje. Churchill zal spoedig een verklaring LONDEN, 3 Juli (Reuter). In een zitting van het Lagerhuis heeft Attlee medegedeeld, dat Churchill zoo spoedig mogelijk een verklaring zal afleggen over den oorlogstoestand. De datum is echter nog niet vastgesteld. Hij kon ook nog niet mededeelen, of de verklaring reeds deze week afgelegd zal worden. Haarlemsche werkloozen naar Duitschland. Eenigc tientallen zijn al vertrokken. ZooaLs bekend is wordt de gelegenheid voor arbeiders die in Nederland geen werk hebben opengesteld naar Duitschland te gaan om daar te werken. De aanmelding der Haarlemsche arbeiders kan geschieden via de Gem. Arbeids beurs. Naar wij vernemen zijn reeds eenige tien tallen Haarlemsche werkloozen naar Duitschland vertrokken. PERSONALIA. Bij examen van het Nederlandsch Instituut van Accountants te Amsterdam slaagde voor het vak Ned. Belastingrecht de heer Th. J. G. Pardoen te Haarlem. Zweedsch consulaat getroffen. BERLIJN, 2 Juli. Het D.N.B. meldt: In den nacht van 29 op 30 Juni hebben Britsche vliegtuigen brand- en dynamietbommen geworpen op een tuin stad aan den rand van Hamburg. Tot de slacht offers van dit bombardement behooren de moeder van een gezin en een vijfjarig kind. Bij denzelfden aanval der Britsche vliegers werd een gesticht voor kreupelen getroffen, dat vlak naast een kerk ligt. Verscheidene kinderen, die in het gesticht werden verpleegd, zijn gedood en anderen zwaar gewond. Verder hebben in den nacht van 27 op 28 Juni Britsche vliegtuigen boven Duitsch gebied acht bommen uitgeworpen. Tien woonhuizen werden be schadigd of verwoest waaronder een Zweedsch con sulaat in het Roergebied. Er zijn één doode, drie zwaar- en twee lichtgewonden te betreuren. De aanvallen geschiedden van groote hoogte. Alleen hieruit blijkt reeds het volkomen gebrek aan systeem bij de Britsche bomaanvallen. EXAMENS. ACADEMISCHE OPLEIDING. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Amster dam voor het doet. examen rechten mej. H. I. Wolff en de heeren J. W. Schutte, A. J. Haakman, W. F. van Leeuwen en W. Nije. Geslaagd aan Vrije Universiteit voor het doet. ex. rechten P. J. M. Bruin, Apeldoorn, J. H. A. Ringeling, Amsterdam, G. A. Renting, Baara en J. F. C. A. Wille, Baam. Voor het candidaatsexa- men rechten G. Kuypers, Amsterdam. EINDEXAMEN le H.B.S. B. HET 5-J. C. TE HAARLEM. De uitslag van het eindexamen 5de Groep van de le H.B.S. B met 5-jar. cursus te Haarlem is dat geslaagd zijn: H. S. Knoop, Th. D. Montijn, G. Rol, A. Rolda- nus, J. Schelling, M. J. C. Schras, J. H. Uhlenbroek, W. A. Vorstman, P. Vijlbrief, A. F. van der Wal, B. H. Geertsema, D. P. Wolters. Er werden geen candi daten afgewezen Het examen is thans afgeloopen. Christelijk Lyceum. Aan hét Christelijk Lyceum te Haarlem slaag den voor het eindexamen Afdeeling H. B. S. B. de dames D. H. van Beaumont, A. van den Bergh, M. C. Boelhouwer, M. J. Eckhardt, R. Hage, A. Koning en de heeren E. Baas, C. Boelhouwer, P. G. van der Breggen, H. P. Buré, G. H. Dalhuisen, F. H. J. Dieperink, M. van Essen, J. Geerling, J. Gouman, J. P. Jonge jan, W. van Monsjou, C. J. Nusink, K. Tanis, A. N. Versluys, K. Visée, J. J. Weststeyn, A. D. J. Wiegand, R. W. de Wilde. Afgewezen geen MULO-EXAMENS TE HAARLEM In het gebouw van den Haarl. Kegelbond aan de Tempeliersstraat te Haarlem zijn de mulo-examens weer begonnen. Voor het diploma A slaagden: A. Sonnevelt, C. A. Serné, H. M. M. Leffelaar, W. M. Bückmann, J. de Vries, D. M. van Vliet, H. J. M., van den Broek, A. Kooy, H. Houtkamp, C. Rozendaal. P. van Woerden, V. J. Sandijck, E. A. Russ, G. K. Robbé en P. Nouwen allen te Haarlem; J. van Beek en C. de Vries te IJmuiden; L. C. Visser en J. E. Poel te Santpoort; J. Peper en H. Heyting te Heemstede; J. G. Korver, P. de Vries, W. J. van Dalen en G. J. Schooten, allen te Velsen; E. A. Palfrenier en H. M. J. Daniëls, bei den te Bloemendaal; B. Cochïus te Overveen. Voor het B-diploma: M. Meyer, L. Nieuwenhof, J. A. L. Welbers, F. Willemse, H. Wyninckx, J. Brum- melman, K. II. Hartendorf, F. Rot, L. H. van Rossen, G. R. van Ravensbergen, S. Ludolph, H. J. Bruyns, D. Keetman en H. M. Langeveld, allen te Haarlem; W. Winkel, T. van Venetien en C. Haasnoot, allen te IJmuiden; A. H. Schalkwijk te Bloemendaal; J. C. P. Hartel. G. Stolker en C. Vrugt, allen te Heem stede; P. I. M. Roozen te Bennebroek; A. M. S. Bre mer te Overveen; J. D. Bovenochen, H. van der Sluys A. W. Koolman en H. G. van Herwijnen, allen te Be verwijk; P. J. M. Arnold te Castricum. Geheime vlootovereenkomst tusschen Engeland en de Vereenigde Staten? Mededeeling van een Japansch blad. TOKIO, 3 Juli (D.N.B.) De Kokoemin Sjim- boen meldt, dat een verstrekkend, geheim vloot- accoord tusschen Engeland en de Vereenigde Sta ten betreffende den Stillen Oceaan op het punt staat gesloten te worden. Het blad wil weten, dat dit geheime vlootverdrag, waarin de nadruk wordt gelegd op de gemeenschappelijke belangen van de beide landen in den Stillen Oceaan, een gemeen schappelijke mobilisatie bepaalt van de Engelsche en de Amerikaansche vloot en van de ver dedigingsinstallaties der beide landen. Hongkong zou geplaatst worden onder de controle der Ver eenigde Staten, terwijl de overige havens van den Stillen Oceaan ter beschikking zopden staan van de vlooteenheden der beide landen. Ten aanzien van de berichten in de pers over een geheim Engelsch-Amerikaansch vlootaccoord heeft de woordvoerder van het Japansche departe ment van buitenlandsche zaken verklaard, zoo meldt D.N.B. dat in officieele kringen hierover geen inlichtingen aanwezig zijn. De wooi'dvoerder wees er op, dat reeds jaren geleden berichten waren verspreid over een Engelsch-Amerikaansche ron detafelconferentie. Betreffende de militaire ontwikkeling van den toestand in Hongkong verklaarde de woordvoerder verder, dat nog geen definitieve inlichtingen waren ontvangen. Van Japansche zijde is niets geschied, dat de Engelsche maatregelen in Hongkong zou rechtvaardigen. Het is nog niet duidelijk, wat men op het oog heeft met de ontwikkeling van den toe stand in Hongkong. Amerika. Alles hangt af van de uitlegging van het begrip „interventie". NEW YORK, (D.N.B.) De nieuwe minister van oorlog Henry Stimson is Dinsdag door de militaire senaatscommissie gehoord met betrekking tot de bewapeningspolitiek der Vereenigde Staten. ■Voor de verdediging van Amerika was naar zijn meening interventie in Europa niet noodig, hoewel alles afhing van de uitlegging van het begrip „in terventie". In elk geval was alleen reeds in verband met de t tijdsomstandigheden voor de herbewapening van de Vereenigde Staten het voortbestaan van de Engel sche controle in het Noordelijk deel van den At- lantischen Oceaan van wezenlijk belang. WASHINGTON (D.N.B.). De militaire com missie van den Senaat heeft met 14 tegen 3 stem men de benoeming van Stimson tot minister van oorlog goedgekeurd. die thans geldig zijn BROOD. Bons 31 tot en met 40 (broodbonboekje) Geldig tot en met 4 Juli, rechtgevende op totaal 2000 gram brood. Bons 41 tot en met 50 (broodbonboekje). Geldig van 1 Juli tot en met 7 Juli (even tueel tot en met 11 Juli), recht gevende op totaal 2000 gram brood. KOFFIE OF THEE. Bon 69 uit het Algemeen distributieboekje. Geldig: Tot en met 5 Juli. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER. Bon S0 uit het Algemeen distributieboekje. Geldig: Tot en met 25 Juli. Recht gevend op: 1 kg. suiker. BLOEM OF BAKMEEL. Bon 75 uit het Algemeen distributieboekje Geldig tot en met 12 Juli. Recht gevend op: 1/2 pond tarwebloem of 1/2 pond zelfrijzend bakmeel. PETROLEUM. (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel „Periode 2". Geldig: Tot en met Zondag 14 Juli. Recht gevende op: 2 Liter Dc nieuwe brug over den Amstel bij de Halvemaansteeg te Amsterdam nadert haar voltooiing. Het geraamte der overspanningen is gereed. Het woord is aan Baer-Oberdorf: Om het leven schoon te vinden als een droom moet men werken, niet slapen. Het eindexamen op de H. B. S. Resultaat van twee Haarlemsche scholen bekend. Eenige weken geleden hebben wij uitvoerige mededeelingen gedaan over net resultaat van het eindexamen aan het Gymnasium te Haarlem. Thans zijn de resultaten van de eindexamens van twee H. B. S.'en te Haarlem bekend. Aan de le H. B. S. B namen 57 jongelui aan het examen deel, daarvan zijn er slechts 5 ge zakt. De directeur. Dr. W. van den Berg, was over dit resultaat zeer tevreden. Het schriftelijk examen was niet gemakkelijk, minstens even moeilijk als andere jaren. Alleen bij het monde linge examen heeft de commissie in verband met de bekende machtiging uit Den Haag dat wat clementie betracht mocht worden in verband met de tijdsomstandigheden eenige tegemoet komingen betoond. Maar toch zoo dat de waarde van het einddiploma zijn volle waarde behouden heeft. Aan de H. B. S. A zijn van de 65 candidaten er 55 geslaagd. De directeur Ir. M. Voorzanger ver telde dat dit een resultaat is dat iets onder dat van vorige jaren ligt. In 1938 zijn er 64 van de 74 geslaagd en in 1939 zelfs 75 van de 82. Dat het percentage der geslaagden nu iets lager is kan slechts gedeeltelijk aan de moeilijke tijdsomstan digheden geweten worden. Er speelden ook toe vallige factoren een rol. Verleden jaar zijn eenige jongelui met moeite in de eind-klasse ge komen, er was gehoopt dat zij het daar zouden „bolwerken", maar in enkele gevallen is dit tegen- geloopen. hetgeen nu ook bij het eindexamen tot uiting kwam. Zooiets heeft op een percentage van het eind examen natuurlijk invloed. De opgaven voor het schriftelijk examen waren reeds opgesteld vöór de clementie-clausule kwam, zoodat dagrmee geen rekening gehouden kon worden. Wel is die clausule in aanmerking ge nomen bij het mondelinge examen. Raad aan vacantie-gangcrs. Neem voorzorgen. De vacantietijd breekt aan. Wij hoorden de volgende opmerking maken: „Ik ga van dit jaar met mijn vacantie niet naar buiten maar blijf maar in mijn eigen huis, want ik vind aan het uitgaan risico verbonden. De kans bestaat immers het voorgevallene in de Edison- straat heeft dit aangetoond dat er in mijn om geving een bom valt en daardoor mijn huis be schadigd wordt en mijn ruiten springen. Dan zou ik rustig op de Veluwe, of in het Gooi of waar ook in ons land zitten, terwijl er kans bestaat dat mijn huisboedel ernstige schade lijdt". Omdat wij overtuigd zijn dat velen dezelfde moeilijke vraag moeten beantwoorden hebben wij daarop een antwoord gevraagd van den heer E. H. Tenckinck, Commissaris van Politie, tevens hoofd van de Luchtbescherming te Haarlem. De heer Tenckinck zei: Het is aan te raden dat iemand die zijn vacan tie elders gaat doorbrengen eenige voorzorgen neemt. In den normalen tijd kan een vacantie- ganger aan de politie vragen een extra oogje op zijn verlaten huis te houden, maar nu de politie al zooveel extra dingen moet doen. is daaraan onder de tegenwoordige omstandigheden geen denken. Maar het is vrij eenvoudig zelf maat regelen te nemen. Wie eenigen tijd zijn huis on bewoond laat staan, kan een afspraak maken met een timmerman om, als onverhoopt zijn huis schade mocht krijgen, de maatregelen te nemen die noodig zijn, zooals het dichtspijkeren met planken van ramen met vernielde ruiten. Ook kan men iemand die in de nabijheid woont vragen in zoo'n geval een timmerman op te zoe ken om de gewenschte maatregelen te nemen. Dan komt het ook in orde. Bovendien is het gewenscht aan eenige per sonen die thuis blijven op te geven waar men op zijn vacantietocht te bereiken is Iemand die deze voorzorgen neemt kan met een gerust geweten met vacantie gaan, zoo besloot de heer Tenckinck. John Lewis steunt candidatuur van senator Wheeler. NEW YORK. 3 Juli (D.N.B.) De voorzitter van de rond 4% millioen leden tellende vakver- eenigingen der commissie voor industrieele orga nisatie, John Lewis, heeft gisteren in een open bare rede in St. Louis gepleit voor de candidatuur van den democratischen senator Wheeler voor het presidentschap. Wheeler bestrijdt fel de buiten landsche politiek van Roosevelt. De democratische partij, zoo verklaarde Lewis, bezit in Wheeler den eenigen man, die Willkie zou kunnen verslaan. Wheeler is een man van het volk, die moedig in het veld treedt voor de rechten van de arbeiders, voor vrede in het binnenland en niet-inmenging in den Europeeschen oorlog. De blokkade van Frankrijk. LONDEN, 3 Juli (Reuter). De minister van economische zaken Dalton, heeft op de vraag of de noodige maatregelen *>l,n eenomen voor de blokkade van Frankrijk verklaard dat zulks het geval is. De liberaal Mander stelde daarop de vraag, of de blokkade ook betrekking had op het niet-bezette deel van Frankrijk. HEDEN: 8 PAGINA'S. AdikeCens- J H. de Bois: Kunst in Haarlem en g daarbuiten. pag. 3 m Flitsen: Kleefstof. pag. 3 Voor de Vrouw. pag. 4 S. \l J

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1