Haarlem's Dagblad tBek&ndmakmg) Van den bevelhebber der Weermacht in Nederland Eenheid in de Sport. Fransche vloot wordt voor loopig niet ontwapend. Gekscheren. Engelsch vliegtuig te Haarlem neergehaald Weer visscherij te IJmuiden? Bonnen ActikeCen^ 57e JAARGANG No. 17499 Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082. Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 6 Juli 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel mee» ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Velen zullen vandaag met groote belangstelling kennis nemen van het bericht, dat afgevaardigden van de verschillende Nederlandsche bonden op het gebied van de meest beoefende sport in ons land, I voetbal, in principe besloten hebben tot samenvoe ging dezer bonden. Er is een Raad van voorberei ding benoemd, bestaande uit dr. D. van Prooye (Kon. Ned. Voetbal Bond), Ir. Hopstra (R.K. Fe- j deratie), M. G. Schooneveld (Chr. V. B.) en W. de Munter (Arbeiders Sport Bond) met als voorzitter mr. J. J. P. C. van Kuyk, van de Nationale Stich- I ting voor Lichamelijke Opvoeding, die de uitnoodi- gingen tot bijeenkomst van de organisaties, in het gebouw van het Departement van Onderwijs in i Den Haag, had uitgezonden. De niet ter vergade- I ring vertegenwoordigde organisatie Ned. Voetbal federaties (kantoor-voetbalbonden) zal alsnog tot het gezamenlijke overleg worden toegelaten, naar uit het communiqué blijkt en bevorderd zal worden dat de bonden uiterlijk op 27 Juli zullen beslissen over „haar oplossing in de te vormen centrale or ganisatie". Dat beteeken t dus een plan tot vol- I ledige fusie en ik heb hierboven gezet: Eenheid in de Sport, omdat het nagestreefde doel is ook in andere takken van sport eenheid te bereiken. Men is met de meest beoefende begonnen. Er zij overi gens bij aangeteekend dat lang niet alle takken van sport op deze wijze gesplitst waren. Tot de overwegingen die voorkomen in de lange resolutie, door de vertegenwoordigers der. voetbal bonden aangenomen, behoort deze: „overtuigd van de noodzakelijkheid, dat het Nederlandsche volk tot behoud van zijn eigen volkskarakter, met over brugging van verschil van overtuiging op confes sioneel en staatkundig gebied gebracht worde tot nationale eenheid ter gezamenlijke behartiging van alle volksbelangen". Dat is een zeer belangrijke overweging, die niet alleen op sportgebied zich doet gelden. Lang niet alleen. Het vinden van nationale eenheid, het over bruggen van geschillen, is aan de orde van den dag. Er wordt ook op politiek staatkundig gebied naar eenheid en overeenstemming gezocht en hoevelen in ons land hebben daar al sinds jaren naar ver langd! Het voorbeeld van de voetbalbonden moge nu niet zoo erg belangrijk lijken, het is toch heel teekenend voor de versnippering en den schotjes geest die in ons land hebben bestaan. Waarom kon men zelfs niet voetballen zonder er „verschillen van overtuiging op confessioneel en staatkundig ge bied" bij te halen, terwijl het doel van de sport toch uitsluitend lichamelijke oefening en ontspan ning van ons volk is? Dus was de verdeeldheid op sportgebied altijd „een sterk staaltje" en als zoo- Hanig is Zij dan ook vaak naar voren gebracht door velen die er zich aan ergerden. Als tijdsverschijnsel, als symptoom van het thans ontstane streven naar eenheid is het besluit van He vertegenwoordigers der voetbalbonden van be lang. Bij dit geval op sportgebied zal het zeker niet blijven en ook niet kunnen blijven. Men denkt daarbij aan het bericht uit Denemarken, dat wij deze week plaatsten, waarin werd medegedeeld dat de vier groote partijen in den Deenschen rijks dag, n.l. de sociaal-democratische partij, de radi cale partij, de conservatieven en de Venstre (libe rale) partij tot fusie hadden besloten. Zij ver-, klaarden dat zij een nationaal-Deensche samenwer- king ten uitvoer wenschten te leggen, alle mee- ningsverschillen opzij schoven en zich aaneenslo ten ter verzekering van de onafhankelijkheid en integriteit van Denemarken. Het is de vraag of deze vorm van het bereiken van nationale politieke eenheid, namelijk die van samensmelting van partijen, ook voor ons land de meest gewenschte zal zijin. Dat is nog niet zeker. Velen zullen de meening zijn toegedaan dat een streven naar eenheid beter ingeluid kan worden door de prominente mannen op zoo velerlei gebied die ons volk telt en die niet aan het staatkundig leven hebben deelgenomen dan door de oude lei ders der politieke partijen. Laat ons blijven besef fen dat dit volk op een hoog cultuurpeil staat, dat het zeer veel menschen van hooge ontwikkeling en bekwaamheden telt en dat het dus niet op weini gen is aangewezen als het geldt, nieuwe plannen te ontwerpen en ten uitvoer te brengen. In de resolutie van de voetbalbonden komt nog een overweging voor van algemeen belang, dus veel verder reikend dan de groene velden waarop de bal dartelt. Het is de overweging „dat eenheid ten deze niet bereikt zal worden door de genoemde orga nisaties samen te brengen in een federatief ver band, omdat daardoor de scheiding op dit gebied naar confessioneele. of staatkundige overtuiging niet opgeheven zal zijn". Dat geeft ook te denken en herinnert weer aan het genomen besluit in Denemarken, waar men zich niet bepaald heeft tot een nationale samen werking van partijen, die een tijdelijk karakter tou kunnen dragen, maar tot samenvoeging in het Deensche belang is overgegaan. R. P. WIESBADEN, 5 Juli (D.N.B.) Als gevolg van de gebeurtenissen in Oran heeft de Duit- sche wapenstilstandscommissie in een nota de Fransche delegatie doen weten, dat het opper bevel van de weermacht bereid is, den in artikel 8 van het wapenstilstandsverdrag vervatten eisch tot ontwapening van de Fransche oorlogs vloot voorloopig op te schorten. Het A.N.P. meldt: De bevelhebber van de weermacht in de Neder landen, generaal der vliegers Fr. Christiansen, maakt bekend: Er is misbruik gemaakt van de in de geschiede nis zonder voorbeeld zijnde lankmoedigheid en grootmoedigheid, waarmede de Führer de soldaten van een vijandelijke weermacht vrije beweging heeft toegestaan en de demobilisatie ten uitvoer liet brengen, in plaats van hen in gevangenschap te laten wegvoeren. Indien krijgsgevangene Nederlandsche militairen niet in staat zijn, de hun toegestane vrijheid te waardeeren, dan ligt daarin een smakeloos gebrek aan discipline jegens de bezettingsmogendheid, die het Nederlandsche leger weinig eer aan doet. Generaal Winkelman heeft nagelaten hiertegen op te treden en daardoor bewezen, dat hij zijn po sitie en den toestand niet zoo heeft opgevat als ieder, die nuchter denkt, moest verwachten. Hij is daarom, zooals reeds is medegedeeld, ont heven uit zün functie als opperbevelhebber der zich in demobilisatie bevindende Nederlandsche land- en zeemacht en in krijgsgevangenschap ge bracht. Bovendien hebben de voorvallen van den laatsten tijd en in het bijzonder de gebeurtenissen der laat ste dagen mij aangetoond, dat talrijke Nederlan ders niet meer weten of ook niet willen we ten, in welken ondubbelzinnigen toestand zij zich bevinden na de neutraliteitsschennis door hun vroegere regeering en de overwinning der Duit- sche wapenen. Ik beperk mij er toe, deze houding te kcntcckcnen door enkele voorbeelden, die hier volgen, om eens en vooral grove en gevaarlijke vergissingen on mogelijk te maken. 1. Uit het karakter van talrijke Engelschc bombar dementen kan ouomstootelijk worden opgemaakt, dat zij berusten op inlichtingen van Nederlandsche zijde. Ik wensch er geen twijfel over te laten be staan, dat een dergelijke handelwijze met alle mid delen, waarover de Düitsche organen beschikken, zal worden opgehelderd en volgens de Düitsche landverraadwetten, welke voor den oorlog ver scherpt zijn, zal worden gestraft. Deze wetten treffen ook degenen, die een derge lijke handelwijze opzettelijk niet aangeven of daarbij zelfs hulp verleenen. Dat geldt ook voor handelingen tegen de belangen der Düitsche weer macht als zoodanig en tegen instellingen van ver keer, bedrijf en industrie. Verder moeten de Nederlanders van het volgende nota nemen: Wie een mogendheid, die met Duitsch- land in oorlog is, in eenigen vorm voordeelen verschaft, berichten doet toekomen of op andere ijze bevoordeelt, brengt tegelijkertijd het leven en den eigendom van zijn eigen volksgenooten in gevaar en benadeelt hen. 2. tot de dwaze menschen van deze soort behoort ook hij, die uiting geeft aan een gezindheid, welke de gerechtvaardigde trots van den Duitschen sol daat en van den Duitschen mensch kwetst. Als be velhebber der weermacht in dc Nederlanden be schouw ik een dergelijke houding als een teeken, dat de Düitsche maatregelen tot beveiliging van en het bewaren van de rust in de Nederlanden niet begrepen zijn of dat men ze niet wil begrijpen. Als dergelijke gevallen noem ik onder anderen de vol gende: a. de veelvuldige overtreding van den bevolen groetplicht tegenover leden van de Düitsche weer macht door geüniformeerde leden van de zich in demobilisatie bevindende Nederlandsche land- en zeemacht. Ik herinner eraan dat de bevrijding uit de krijgsgevangenschap, die berust op de voorzor gen en de welwillendheid van den Führer, door mij op ieder oogenblik ongedaan kan worden ge maakt en ongedaan zal worden gemaakt voor ieder, die zich in het vervolg aan zijn groetplicht ont trekt of zich van dien plicht slordig kwijt. Voor het brengen van den groet wordt dc Düitsche maatstaf aangelegd, die er van uit gaat, dat hij, die de dis cipline overtreedt, ook niet verdient een goed strij der te worden genoemd. b. Hij, die of hij soldaat of burger is het aanzien van Düitsche soldaten of gezagdragers schaadt, of tekort schiet in ziin achting voor Düitsche symbolen, zal voortaan streng ter verant woording worden geroepen. Handtastelijkheden tegen leden der Düitsche weermacht worden eventueel met den dood gestraft. Ik waarschuw verder voor elke demonstratie vooi de vroegere Nederlandsche regeering of leden daar van. De Düitsche wTeermacht heeft Nederland moe ten bezetten, omdat de vroegere Nederlandsche re geering neutraliteitsschennis heeft begaan. Ik wensch, dat dit niet wordt vergeten. Dc bevelhebber der weermacht in de Nederlanden CHRISTIANSEN, generaal der vliegers. DEN HAAG, 6 Juli 1940. Het gemeentebestuur van IJmuiden heeft aan zegging gedaan, dat een ieder die lindebloesem plukken wil, dit kan doen in het Park Vclserbeek, mits eerst een schriftelijke toestemming gehaald wordt bij den opzichter ter plaatse. Eenige gegadigden aan den pluk. Inzameling van Haarlem's Dagblad voor de nationale hulp aan de getroffen districten. Een-en-twintigste verantwoording. Cantine 7e depót bataljon f 120; klasse 3 B le H.B.S. B f 5.40; klasse 1 B H.B.S. B 5-j. cursus f 2 90; H. A.K. f 5; W. A.-a f 50; A. v. H. f 5. Thans zijn in totaal bij ons blad binnengeko men 407 giften tot een bedrag van f 4716.03. Giften kunnen worden afgegeven aan onze bureaux Groote*Houtstraat 93 en Soendaplein 37 of overgeschreven worden op onze postgiro rekening no. 38810 onder vermelding „Hulpco mité 1940" en onder opgave, hoe men zijn gift verantwoord wenscht. Ons geïllustreerd Zondagsblad. Deze uitgave is ons nede wel toegezonden, maar kan ons zooals bij informatie bleek niet meer tijdig bereiken om ook heden bezorgd te worden. De bezorging bij de abonnés zal dientengevolge Maan dag geschieden. (De winnaar van een wedstrijd in het snelscheren te Boedapest wist het in 28 seconden klaar te spelen.) Je kunt het niet zoo gek verzinnen, Of d' een of ander vreemde man, Die roem of geld ermee kan winnen, Maakt er weieens een wedstrijd van. Zoo nu die strijd in 't snelste scheren, Daar juist vertoond in Boedapest, Die is, althans naar mijn taxeeren, Nog weer wat gekker dan de rest. Zoo'n wedstrijd moest men toch beletten, Denk niet dat ik gekscherend praat, Om zoo 't mes op de keel te zetten, Dat vind ik heusch een halsmisdaad. De winnaar oogstte nota bene Nog hulde toen hij d'andren sloeg, Ik zou me tot zooiets niet leenen. En als hij mij te scheren vroeg, Zou 'k bij mijn baard wel willen zweren: Daar ga ik niet voor zitten, zeg, Zoo zul je mij den baard niet scheren, Scheer dus jezelf en scheer je weg, Laat dan een ander aan mijn kinnen Maar liever wat meer tijd verdoen. En wil hij soms een titel winnen Dan zij het schoonscheerkampioen. Enfin, het heeft nu plaats gevonden Ik heb er verder vrede mee, Want ik hoor niet tot de gewonden Van dezen held, zoozeer ter snêe. Maar als men iemand moest fêteeren, Dan vind ik, dat het reden had, Den stakkerigen held te eeren, Die na den strijd geschoren zat. Het woord is aan H. Bergson: Dc kunst van den schrijver bestaat vooral hierin ons te doen vergelen dat hij woorden gebruikt. DE NATIONALE INZAMELING. Veel daadwerkelijke belangstelling in Haarlem, Zeven huisjes op den Oudeweg verbrand Van de vliegtaigbemanning werden één gedood en twee gewond Het Haarlemsche politierapport deelt het vol gende mede: In den afgeloopen nacht is boven Haarlem een Engelsche bommenwerper door luchtdoelgeschut naar beneden gehaald. Het vliegtuig kwam terecht in een weiland nabij den Oudeweg en reed toen nog naar den weg. Met den rechtervleugel kwam het in botsing met de loodfabriek van de firma Seyffert aan dien weg; vervolgens sloeg het om en vloog in brand. Zeven huisjes, die naast genoemde fabriek stonden, zijn in vlammen opgegaan en totaal ver. nield. Ze waren genummerd 107, 109, 111. 113, 117 en 119. De bewoners hebben zich tijdig in eiligheid kunnen stellen. Zij werden bij buren en familieleden elders in de stad ondergebracht Leden van den Ongevallendienst, die snel ter plaatse waren, behoefden geen hulp te verleenen. Twee varkens kwamen in de vlammen om. De brandweer, die eveneens met volledig mate rieel spoedig aanwezig was. kon de vernieling der huisjes niet voorkomen. Zij bepaalde zich dan ook tot liet omver halen van muren enz. De loodfabriek is licht beschadigd. Van de bemanning van vijf personen van het Engelsche vliegtuig werd er één gedood; twee wer den licht gewond. Zij zijn gevangen genomen. De twee overigen zijn voortvluchtig. Een verpleegster collecteert bij den ingang van het Stadhuis te Haarlem. Hedenmorgen half negen is een aanval op de Haarlemsche bevolking begonnen; dat wil zeg gen op den inhoud van de portemonnaies. En het ieger. datzich ten strijde heeft aangegord, bestaat uit een flink aantal lieftallige jongeda mes en flinke jongemannen. Zij zijn allen voor zien van een oranjeband om den arm en van een collectebus, waarin de Haarlemsche ingezetenen uitgenoodigd worden een gift te storten; men hoopt zelfs op een flinke gift. want het is de be doeling om de menschen te helpen, die in ons land de laatste weken zwaar getroffen zijn. De organisatoren van deze groote collecte heb ben over gebrek aan medewerking waarlijk niet te klagen. Van het Consultatiebureau voor de Tuberculosebestrijding hebben zij de collectebus sen ter leen gekregen en de verkoopsters en ver- koopers zijn vol enthousiasme aan het werk gegaan, met het gevolg dat van morgen reeds te tien uur vele menschen met een Roode Kruisvlaggetje getooid door de straten wandel den. Er is gelukkig nog voorraad genoeg; men be hoeft niet bang te zijn, dat er vanmiddag niet één meer is, want er zijn ongeveer 40.000 van die bekende speldjes gekocht. Nogmaals wekken we onze lezers op. diep in hun beurs te tasten, want er moet veel nood ge lenigd worden! De loeristensteiger le IJmuiden, waar andere jaren vele schepen mecren, is thans een gezochte plaats voor vele visschers, die hier dikwijls een goede vangst maken. Uit vraagstuk is nog in studie. Eenige weken geleden deelden wij mede dat de directie van de Visscherij Centrale in Den Haag de officieele instantie die zich in op dracht der regcering wijdt aan de behartiging van de belangen der visscherij de mogelijk heid onderzoekt om de visscherij te IJmuiden weer op te vatten. Die mededeeling was ons ge daan in verband met het feit. dat de kust- visscherij te Scheveningen was hervat. Ons werd dadelijk verzekerd, dat wil zoo'n hervatting voor IJmuiden beteekenis hebben deze op grooter schaal moet kunnen plaats hebben dan nu te Scheveningen wordt toegepast, omdat die methode visschen langs een klein deel der kust, niet verder van het land af dan 3 mijl) slechts „een hoed vol visch" oplevert. Hervatting van de visscherij te IJmuiden, ook al geschiedt die op een beperkte schaal, is alleen mogelijk als de Düitsche autoriteitpn daartoe kunnen medewerken. Wij hebben in den Haag geïnformeerd naar den stand van zaken in deze voor IJmuiden en voor de voedselvoorziening van ons land be langrijke aangelegenheid. Ons werd medege deeld. dat de onderhandelingen en besprekingen nog gaande zijn. Er is evenwel reden te verwach ten dat binnen enkele weken een beslissing zal vallen. Het tempo van dezen lijd vergt veel van Uw oogen. Daaiom moei U wel voor oogen houden, dal voor Uw oogen hel besle nel goed genoeg is. Ga na Uw oogarts naar OPTICIEN KEIP GR HOUTSTRAAT naasi Luxot (Adv. Ingcz. Med.) Paus Pius helpt Roeinecnsche vluchtelingen. ROME 5 Juli (D. N. B.) Paus Pius heeft door lusschenkomst van den nuntius te Boekarest een aanzienlijke som gelds beschikbaar gesteld voor de hulp aan Roemeensche vluchtelingen uit Bessa- rafcië en de Boekowina. die thans geldig zijn BROOD Bons 41 tot en met 50 (broodbonbockje). Geldig van 1 Juli tol en mei 7 Juli (even tueel tot en met 11 Juli), recht gevende op totaal 2000 gram brood. Bons 51 tot en met 60 (broodbonboekje) Geldig: van 8 tot en met 14 Juli. KOFFIE OF THEE. Bon 85 uit het Algemeen distributieboefcje Geldig: Tot en met 2 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER. Bon 80 uit het Algemeen distributieboekje. Geldig: Tot en met 25 Juli. Recht gevend op: 1 kg. suiker. BLOEM OF BAKMEEL. Bon 75 uit het Algemeen distributiebockje. Geldig tot en met 12 Juli. Recht gevend op: 1/2 pond tarwebloem of l/2/pond zelfrijzend bakmeel. PETROLEUM (alleen voor heil, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel Periode 2" Geldig: Tot en met Zondag 14 Juli. Recht gevende op: 2 Liter. HEDEN: 12 PAGINA'S. R. P.: Eenheid in de Sport. pag. 1 g Dr. P. H. Schroder: Het brein en |j browning. pag. 3 jj H. F.: Pastorale. pag. 3 3 J. J. L.: Proviand uit eigen tuin. pag. 3 jj P. v. d. Hem: Het rijwielplaatje B 1940—41 pag> 3 Flitsen: Momenten pag. 3 1= Voor de Vrouw. pag. 4 J. H. de Bois: Litteraire kanttecke- j| ningen. pag. 7 Filmschouw. pag. 7 J

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1