'liet JOient en Jan Oiie&ol. WANDGEDIERTE Huwelijk met modern Comfort. MAANDAG 8 JUG I 1940 HAARLEM'S DAGBLAD Stichting „Der vaderen erfdeel". Do stichting „Der Vaderen Erfdeel" (Werkge meenschap voor Volkskunde) hield Zaterdag middag in café .JDreefzicht" te Haarlem een bij eenkomst. waar als spreker zou optreden de heer J. H. Feldmeijer uit Hilversum met het onder werp ..De volksche gedachte". Daar deze echter verhinderd was. werd zijn plaats ingenomen door den heer Elkar Nickel. Na een kort inleidend woord van den heer Fe- sebeld, waarin deze o.a. als doel der stichting noemde het verzamelen van gegevens over de cultuurhistorische uitingen onzer voorvaderen en het zich bezinnen op wat de werkelijke waarden zijn voor ons geestelijk leven en de beteekenis welke die waarden voor ons volk hebben, was het woord aan Elkar Nickel. Spr. zette uiteen dat de politiek het middel is om de volksche gedachte tot werkelijkheid te maken. Om te komen tot een volksche vernieu wing moet o.a. gebruik gemaakt worden van de symbolen uit den Germaanschen oertijd en van de rassenpolitiek. In de liberale geschiedvorsching werd de rassenkwestie buiten beschouwing gela ten. Dit was niet goed want een volk is geen sa menraapsel maar een organische eenheid. Elk volk kent de bloed-, lots- en bodemverbonden heid: dit zijn drie factoren van groote betee kenis. Er moet geen klassenstrijd zijn, want die zet de menschen tegen elkander op. De nog on derdrukte massa arbeiders moet geholpen wor den langs een anderen weg. nl. door de eer van den arbeid. Wordt de arbeid zóó opgevat dat hij is een plicht en een eer en dat ieder krijgt wat hem toekomt, dan zal men zoo langs organi- schen weg, eerder tot verbetering komen dan de Marxisten. De boerenstand moet de grondslag vormen voor een gezonde volksgemeenschap: de rol der steden moet worden teruggebracht op een lager plan. Dan zal er ook een gezonde industrie ko men. De bodemverbonden boerenstand is de basis van een groeiende volksche cultuur, die geen „asphaltcultuur" mag zijn, als in de ste den. Wij moeten ons bezinnen op de oorspron kelijke grondslagen van het boerenbestaan, zooals wij die vinden in sagen uit den ouden boerentijd. Wat stadsliteratoren te genwoordig schrijven in „boerenromans" heeft in dit opzicht géén waarde. Over het fascisme zeide spr., dat het nooit één kan zijn met wat ons volk wil, want ons volk is niet Latijnsch, maar vindt zijn oorsprong in het Germaansche Noorden. Ons land moet zich richten naar de „verworvenheden" van het Duit sche Rijk, waar de werkelijke beginselen der Germanen bewaard blijven. De oorspronkelijke ordening van Europa, dat gedragen werd door het Noordras, moet worden hersteld. Drieduizend jaar geleden leefden in Noord- Duitschland en Zuid-Scandinavië boerenstam- men en oefenden daar hun bedrijf uit; die stam men verschilden niet zooveel van ons hoerendom. Zij hadden hun eigen cultuur, zooals blijkt uit hun vaatwerk, hun weefwerk en hun mu ziekinstrumenten. Spr. verklaarde zich verder tegen bloedvermen- ging van de rassen. Wij moeten het leven leeren zien als een eer volle opgave en de uiteengezette beginselen vooropstellen in den politieken strijd, in de hoop dat zoo er nieuwe cultuur zal opbloeien uit den boerenstand, verklaarde hij. NED. VROUWEN ELECTRICITEITS- VEREENIGING. Het bestuur der afd. Haarlem van de Ned. Vrou wen Electriciteits-Vereeniging heeft voor Vrijdag middag 12 Juli a.s. een bijeenkomst georganiseerd in het gebouw van den Haarl. Kegelbond, Tempe liersstraat, Haarlem. Behandeld zal worden het onderwerp: De be teekenis van de electriciteit voor de „thuiswasch". Demonstraties met verschillende toestellen staan o.a. op het programma voor dezen middag. ORGELBESPELING. Het programma der orgelbespeling in de Groote- of St. Bavo kerk te Haarlem op Dinsdag G Juli a.s. 's avonds van 8-9 uur, door den heer George Robert, luidt als volgt: 1. Passacaglia en Dubbelfuga c kl. t. J. S. Bach 2. a. Pastorale Max Reger b. Melodia Max Reger 3. Sonate I Paul Hindemith 4. Improvisation S. Karg—Elert 5- Pastel S. Karg—Elert MA1KT k* ElllCUTIN BOTERMARKT ALKMAAR. Aanvoer 496 stuks van een 1/2 K.G. Prijzen: groothandel 77—82.5 ct., kleinhandel 87.5—90 ct. Handel matig. Eiermarkt. Aanvoer 115.000 kippeneieren, 225 eendeneieren. Prijzen: groothandel f 4—4.25, kleinhandel f 3. Handel: matig. GEGARANDEERD TOTALE UITROEIING. Fa. H. v. LOON - TELEF. 23037 MARNIXSTRAAT No. 116 HAARLEM. Zuiveraar van Rijks- en Gemeentegebouwen. (Adv Ingez. Med.) Statistiek van sterftecijfers en oorzaken van den dood. Dezer dagen is bij de Rijksuitgeverij te 's-Gravenhage de jaargang 1938 van de statis tiek van de sterfte naar den leeftijd en de oor zaken den den dood verschenen. In de geheel omgewerkte inleiding is in het bijzon der aandacht gewijd aan de berekening van de sterftecijfers, bij welke de storende invloeden zijn uitgeschakeld die als gevolg van de verschil len in den bevolkingsopbouw naar leeftijd en ge slacht aan een vergelijking van de bruto sterfte cijfers per 1000 inwoners van verschillende be volkingen op eenzelfde tijdstip of van dezelfde bevolking op verschillende tijdstippen in den weg staan. Zoo zijn voor een 60-tal belangrijke doodsoor zaken voor de jaren 1934. 1936-1938 de sterfge vallen. onderscheiden naar geslacht en 8 leef tijdsgroepen. uitgedrukt per 100.000 der gemid delde bevolking van iedere leeftijdsgroep. Sa menvattende cijfers voor alle leeftijden teza men, vergelijkbaar over een reeks van jaren, kunnen uit deze cijfers berekend worden door de sterftecijfers van iedere leeftijdsgroep voor ieder afzonderlijk jaar toe te passen op een stan daardbevolking. waarvan de samenstelling on veranderlijk is naar leeftijd en geslacht. Als zoo danig is de bevolking over 1936 gekozen. Uitge voerde berekeningen doen zien, dat terwijl de bruto kankersterfte van 1931 op 1037 resp. 1938 een stijging te zien geeft van 100 op 106 resp. 110, het gecorrigeerde sterftecijfer, gebaseerd op een standaardbevolking, van 1931 op 1937 ongewijzigd bleef om in 1938 te stijgen tot 102. Voor 1939 is blijkens de voorloopige cijfers weder een daling van het gecorrigeerde sterfte cijfer te verwachten. Met behulp van analoge methoden is ook aangetoond dat de hooge bruto sterftecijfers per 1000 inwoners voor Friesland en de betrekkelijk lage voor Limburg op een op tisch bedrog berusten. Terwijl in 1938 het bruto-sterfteeïjfer per 1000 inwoners voor Friesland ongeveer 10 pet. boven, het bruto- sterftecijfer voor Limburg 1 pet. beneden het rijkscijfer ligt, blijkt na correctie voor afwijkin gen in den bevolkingsopbouw, het gecorrigeerde sterftecijfer voor Friesland 1 pet. onder, het sterftecijfer voor Limburg 13 pet. boven 't rijks- cijfer te liggen. Ook is in de publicatie aandacht gewijd aan den invloed op het cijfer der doodge borenen en op de zuigelingensterfte van de verschillende opvattingen in het Noorden en het Zuiden des lands met betrekking tot de vraag of levend geboorte eerst aangenomen mag worden nadat het kind geademd heeft dan 1 wel dat andere levensverrichtingen als hartactie voldoende zijn. Vermelding verdient tenslotte nog een tabel der sterfgevallen naar 76 doods oorzaken voor iedere gemeente met 10.000 inwo ners en meer afzonderlijk en voor de kleinere ge meenten naar gemeentegroepen per provincie. (A.NP.) Bommen vielen op ons larnl. Het A.N.P. meldde Zaterdag: In den afgeloopen nacht heeft een Engelsch vliegtuig vergeefs getracht een aanval op Amster dam te doen. Toen het verscheen, schoten tal van stralenbundels der zoeklichten omhoog en weldra was het toestel in het licht gevangen. Het lucht afweergeschut werkte hevig. Tot ver in den om trek waren de zware knallen te hooren. Het En- gelsche toestel kreeg geen kans aan te vallen en nam. vermoedelijk getroffen, snel de vlucht. Op verschillende plaatsen der stad zijn granaat scherven neergekomen, voornamelijk in het Westen. Het publiek heeft zich over het algemeen goed aan de dezer dagen gegeven waarschuwing om zich niet op straat te begeven gehouden. In den afgeloopen nacht heeft een Engelsch vliegtuig een dertigtal bommen nabij Barneveld geworpen. Vijf daarvan kwamen in de onmiddel lijke nabijheid van een boerderij terecht en sloe gen groote kraters in den weg en in het weiland. Een sloeg vlak voor de deur van de woning in den grond, doch ontplofte gelukkig niet. De boerderij werd beschadigd. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Tal van brandbommen kwamen in het open veld terecht, waar zij uitbrandden zonder schade aan te richten. De politie heeft de omgeving af gezet. In de onmiddellijke omgeving bevinden zich geen militaire objecten. Een Engelsch vliegtuig heeft hedenmorgen van groote hoogte een aantal bommen op Deventer geworpen. Een der bommen kwam terecht in de buurt van eenige schepen, waarvan er een licht werd be schadigd. Een tweede richtte weinig schade aan, een derde vernielde den achtergevel en een deel van het dak van een klein niet-militair bedrijf. Van dc hier aanwezige arbeiders werden er zes gewond. Vier arbeiders moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. In de omgeving werd verder nog een dak van een woning beschadigd en moes ten een aantal ruiten het ontgelden. Vanochtend zijn in de omgeving van Rijnsburg door een Engelsch vliegtuig een vijftal bommen geworpen. Eén daarvan kwam op een weiland tot ontploffing, tengevolge waarvan de 30-jarige landbouwer N. van Egmond, die ter plaatse aan het werk was, en een paard werden gedood. De ravage, welke werd aangericht, toen in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een neergeschoten Engelsche vliegmachine bij Haarlem zes huizen in vlammen deed opgaan. 't 3* lammet maar nog niet te laat! Erg jammer is het, dat U de Na tionale Collecte voor de Oorlogs slachtoffers hebt gemist, maar 't is nog niet te laat: op giro 388.000 kunt gij Uw bijdrage gemakkelijk laten bijschrijven. (Het is beter om dat nü direct te doen, anders is het „straks" mis schien toch nog te laat. (Adv. Ingez. Med.) VOOR DE KINDEREN Zij wisten waar de professor heen moest en hadden het plan opgevat om daar eens te gaan kijken. Ze waren al een eind in de woes tijn gevorderd toen de avond viel, en zij hun tent voor den nacht gereed gingen maken. Na een flinke nachtrust togen zij weer met nieuwen moed op weg. Na een moeizamen tocht van verscheidene dagen waren zij zoo ver gevorderd, dat zij 's avonds de pyramide waar zij heen moesten, heel in de verte ont dekten. Oplichter deed zicli voor als „gouwleider". Het A.N.P. meldt uit Rotterdam: Op geraffi neerde wijze heeft in de afgeloopen dagen een oplichter van de omstandigheden gebruik gemaakt om „faciliteiten" te bemachtigen waar hij geen recht op had. Zooals wij onlangs gemeld hebben, is door de Haagsche politie in de Lumeystraat gearresteerd de 35-jarige tuinbouwkundige J. J. A. Deze ar restatie gebeurde op instigatie van de Rotter- dainsche politie, die met A. nog een appeltje te schillen had. Het onderzoek wees uit, dat A. een geraffineer de oplichter is. Hij gaf zich n.l. uit als gouwleider van de N.S.N.A.P., droeg een, overigens gefingeerd, uniform van deze partij waarop hij zelf eenige gefantaseerde distinctieven bevestigde. Aldus ge kleed wist hij in Rotterdam een inwoner te be wegen hem een auto af te staan „voor partij doeleinden", zooals hij verklaarde. Bovendien is deze tuinbouwkundige in Utrecht betrokken geweest bij zaken van civielen aard. waarin hij als „bemiddelaar" optrad. Alvorens hij hier zijn rol echter kon uitspelen, wist de politie in te grijpen. Bovendien heeft A. in dezelfde functie in Duitschland gehandeld en wist hij ook daar door oplichting verschillende faciliteiten te verkrij gen. Nu heeft de Rotterdamsche politie hieraan een einde gemaakt en na het onderzoek is A. ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie en opgesloten in het huis van bewaring, beschul digd van poging tot afpersing en oplichting. De auto is in beslag genomen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP DINSDAG 9 JULI 1940. Progr. I Jaarsveld. Van 10.30 n.m.11.30 n.m. Gram. platenconcert voor de Radio Distributie. Progr. II Kootwijk. Progr. III Duitsch station. Progr. V Idem. 7.008.00 Eigen grmofoonplatenconcert. „Uit opera's van Italiaansche meesters". 1. Ouverture William Tell, van Rossini, Fodens Motor Works Band. 2. Gedeelten uit La Traviata van Verdi. B. Gigli en M. Canaglia. 3. Duet uit La Bohème van Puccini, L. Fort en L. Piccioli. 4. Le Barbier de Seville van Rossini, Mezzo sopr. tenor, orkest. 5. La Fille du Régiment van Donizetti, Clara Clairbert. 6. Cavalleria Rusticana van Mascagni, Jussi Björling. 7. Rigoletto van Verdi, Erna Berger. 8. Tosca van Puccini, Alfred Piccaver. 9. Lucia di Lammermoor van Donizetti, Clara Clairbert. 10. De Troubadour van Verdi, Jussi Björling. 11. Barbiere di Siviglia van Rossini, L. Fort en L. Piccioli. 12. Ein Maskenball. van Verdi, H. Schlussnuss. Sluitingstijden moeten worden gehandhaafd. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd i het departement van Binnenlandsche Zal: heeft aan de burgemeesters een schrijven gerlc waarin hij het volgende mededeelt. Van Duitsche zijde is de opmerking gemaa dat het in verschillende gemeenten zou voorl men, dat aan de vastgestelde sluitingsuren il voldoende de hand wordt gehouden. Mede uit een oogpunt van de bescherming t de bevolking tegen luchtaanvallen wordt nau gezette handhaving van de sluitingstijden noi zakelijk geacht. Met klem wordt verzocht voor zoover noa de ter zake noodzakelijke maatregelen te nem om nauwgezette handhaving van de sluitin| tijden te bevorderen. (A.N.P.) VERKORTE WERK WEEK KAARTEN BIJ Dl SPOORWEGEN. Zooals bekend, is in verschillende bedriji van ons land een verkorte werkweek ingesti Dit brengt voor hen, die in een andere pla wonen dan waarin zij hun werkzaamheden v richten, moeilijkheden mede, omdat hun spa weekkaart telkens eenige dagen nutteloos zijn. De Nederlandsche spoorwegen hebben een doeltreffende en voor de gebruik efficiente wijze een oplossing gevonden. V heden af zijn voor afstanden van ten hoog 65 K.M. zoogenaamde verkorte werkweekkaar! verkrijgbaar gesteld, welke kaarten gedura 4 of 5 opéénvolgende dagen van een kalendi week geldig zijn. De prijs dezer kaarten is ni evenredigheid lager dan die der weekkaart Zij zijn geldig voor een reis heen en weer per c in de voor houders van weekkaarten toeganl lijk gestelde treinen. (A. N.P.). Weer luchtpost via Lissabon en New-York. Thans kan weder luchtpostcorrespondec met den clipperdienst LissabonNew-York w den verzonden naar de Azoren, alle bestemming in Noord-, Midden- en Zuid-Amerika, met i zondering van Nederlandsch-West-Indië en Britsche en Fransche koloniën, protectorat enz. en naar Hawai. Guam (met Widway en W£ Island i en Pbilippijnsc-hen Statenbond. De met dezen dienst naar de Azoren i Amerika verzonden correspondentie dient 1 opschrift „per transatlantischen luchtdienst" dragen. De voor Hawai. Guam en den Philippij schen Statenbond bestemde luchtpostcorrespa dentie moet bovendien nog worden voorzien x de vermelding „Via United States Air M Service and Transpacific Route". Boven het g wone internationale port dienen deze zending1 met het extra luchtrecht gefrankeerd te zijn. I bedraagt voor de Vereenigde Staten 32 V2 ce per 5 gram. Inlichtingen omtrent de tariev voor de overige bestemmingen verstrekken postkantoren. De voor den clipperdienst beste: de luchtpostcorrespondentie wordt 2 maal p week via Duitschland verzonden. Voor eventueele mogelijkheid Luchtpostcorre pondentie naar Zuid- en Midden-Amerika, ov den Italiaanschen Luötitdienst naar Zul Amerika te verzenden raadplege men de pos kantoren (A. N.P.). Mr. CORRY STOLZ-VAN DEN KIEBOOM 35) Omdat ik het niet meer uit kon houden, dat ellendige leven. Ik altijd alleen zitten en me dood- vervelen en Frank altijd met anderen. jij praat nu wel mooi over terugkomen, maar hij geeft niets meer om me. Jimmy, niets Wie heeft je dat wijs gemaakt? Lies zwijgt. Je hoeft het niet te zeggen, ik weet het zóó wel. De eenige belanghebbende in deze, is het niet? Lies, Lies, ik kan er nog niet bij. Als ik denk aan den tijd, dat ik jullie heb meegemaakt op „de Waeldonck" en hoe jullie toen samen waren jullie hebben mij door je aanstekelijk voorbeeld letterlijk het huwelijk ingedreven, weet je dat wel? Nou, dan is dat gelukkig verleden tenminste nog ergens goed voor geweest, zegt Lies bitter. En laten we alsjeblief dat verleden laten rusten, wantwant.... ik kijk niet graag meer ach teruit, Jimmy. Ik wou je aUeen vragen: wil je me helpen? Graag. Tot op zekere hoogte althans. Als je wilt scheiden, moet je maar naar een ander gaan, Lies. Frank is mijn beste vriend en ik vertik het om hem de das om te doen. Voor het overige ben ik tot je dienst. Ik wil heelemaal niet scheiden, En wat Frank wil, moet hij zelf weten. Dat zul je wel van hem hooren. Weet je wat ik wil, Jimmy? Ik wil werk hebben en daarvoor heb ik jouw hulp noodig Werk? Wat voor werk? Gewoon werk. Ik wil weer in betrekking gaan. precies als vroeger. In de eerste plaats om dat ik het niet meer uithou, dat ellendige luie. sloome leven. En in de tweede plaats, omdat ik fcooi- mezelf wil zorgen. Want ik neem geen cent van Frank aan, dat. kun je hem laten weten. Je bent stapelgek. Of nee een beetje be grijp ik er wel van. Och en kwaad kan het niet. Als jullie eens een tijdje van elkaar bent, komt het immers vanzelf weer' in orde. O nee, zegt Lies hard. Reken daar maar niet op. Maar wil je me helpen? Waarmee? Met een betrekking zoeken? Nee, dat hoeft niet. Maar kun je me niet op een of andere manier aan referenties helpen? Daarvoor kan ik nu toch niet bij je oom aanklop pen. Dat verdriet zou ik hem niet willen aandoen. Nee. dat zeker niet, beaamt Jimmy. Hij zou het zich verschrikkelijk aantrekken, als hij dit te hooren kreeg. Maar ik kan je toch moeilijk een ge tuigschrift geven.... Wacht even, ik geloof, dat ik een kolossaal idee krijg. Is het je werkelijk ernst, dat je weer huishoudster wilt worden? Ja, of gewoon keukenmeisje. Ik deug toch nergens anders voor, zegt Lies triest. En 't is me volmaakt onverschillig, als ik maar werk krijg en als ik niet naar Amsterdam terug hoef. Dan heb ik een oplossing. We kregen gisteren een brief van een tante van Ada, die nogal dikwijls van personeel wisselt, ja een gemakkelijke tante is het niet. Nu vroeg ze Ada om hier in Den Haag eens rond te kijken naar een huishoudster, die vooral goed kon koken, bij voorkeur een Duitsche, maar dat is minder. Als je er voor voelt, kunnen we jou daar wel induwen. Dolgraag, zegt Lies. O Jimmy, ik vind het prachtig. Ik heelemaal niet, zegt Jimmy streng. Als ik mijn eigen zin deed, dan leende ik bij de politie een paar stevige handboeien en dan sleepte ik je linea recta naar Amsterdam terug. Ja, maar, als je er zoo overdenkt, hoe kan ik er dan van op aan, dat je niet aan Frank zult ver tellen, waar ik heen ga"7 Dat is beroepsgeheim, zegt Jimmy waardig Dat mag ik niet vertellen. Tenminste ik moet toch aannemen, dat je me qualitate qua hebt ge raadpleegd en niet als een ouwe vriend? Ik sta er positief op, dat je tegenover Frank je mond houdt over waar ik uithang en wat ik doe. Hoe je dat voor jezelf uitknobelt, ja daar heb ik geen verstand van. Mooi. Heelemaal niet mooi, wil ik zeggen. Maar ik zal me er bij neerleggen. Waar logeer je? In de Hertenkamp. Ada zal er natuurlijk op staan, dat je bij ons komt. Ik moet het daar wel vertellen vanwege Tante. Nee, dat liever niet, schrikt Lies. Ik blijf liever een paar dagen alleen. En ik vind het voor jou ook een onplezierige situatie, ingeval Frank soms bij je komt. Gelijk heb je, zegt Jimmy opgelucht. Ik voel me zoo echt tusschen Scylla en Charybdis. Stakker. Ik merk nu pas, dat ik je een mi serabel karwei op je hals heb geschoven. Och, dat hoort bij het vak. En ik heb het graag voor je over. Je moet niet denken, dat ik r.iet met je te doen heb. Lies. Alleen ik zou het liever weer in orde brengen tusschen jullie Zet dat maar uit je hoofd. Jimmy, ik dank je wel voor alles, hoor en laat je me weten, of er iets van komt van dat baantje bedoel ik? Ik bel je zoo gauw mogelijk op. Dag Lies. sterkte hoor. Mannen trekken toch altijd partij voor elkaar, denkt Lies, als ze naar haar hotel terugwandelt. Enfin, Jimmy zal in elk geval zijn best doen voor die baan. Als ze maar werk krijgt, druk werk. Zooveel werk, dat ze kan vergeten Dien avond om half negen stapt een opgewon den een nerveuse Nick uit de tram. Neem het kalmpjes op zegt ze tot zichzelf. Voor den honderd sten keer die week. Onder een straatlantaarn kijkt ze nog even in haar zakspiegeltje. Nee, haar neus glimt niet. En de jurk is keurig, weet ze. Och, wat zou het naast dat stralend mooie mevrouwtje lijkt ze toch nergens op. En dat moet ook er moet na van avond heelemaal niets meer overblijven. Frank, die zelf opendoet Hij kijkt niet bepaald verrukt dat Ls vast een nuttig begin. Nick! zegt hij verbaasd. Wat kom jij doen? Theedrinken, als je 't goed vindt, lacht ze. Invitatie van je vrouw. O, zegt Frank suf. Jakom even bin nen als je wilt. In de hall wacht ze, of hij haar zal helpen met haar hoed en mantel, maar Frank loopt door naar de zitkamer en schuift een stoel bij den radiator. Ga zitten zeg. Je zult het wel koud hebben. Ja, ik ben alleen. Is je vrouw niet thuis? Als een schok gaat het door haar heen. Is het dat? Opzet? Doet hij daarom zoo eigenaardig, zoo gegeneerd? Meteen ziet ze de rommelige kamer, de theepot op een krant midden op tafel, overal vuile kopjes en volle aschbakken, glasscherven op den grondNee. dat lijkt niet veel op een situatie, zooals ze zich die een seconde heeft verbeeld. Ze statat op. Ik merk, dat ik je ongelegen kom, zegt ze en ze doet haar best om haar stem niet te doen trillen. Mis schien hebben we ons in den datum vergist, maar ik had toch begrepen, dat ik vandaag zou komen. Ja, dat kan wel, zegt Frank dof. Ga nog even zitten, hét is zoo'n beestenweer. Ik zal da delijk theezetten. Nee, dat hoeft niet. Voor mij tenminste niet. Of wil je zelf ook theedrinken? Kan ik misschien even helpen? Graag. Ik weet me geen raad met de rommel. En de werkster is ook al ziek. Zijn ongelukkig gezicht maakt Nick week. Ze pakt den theepot. Wijs me de keuken maar even zegt ze vroolijk, dan zet ik een lekker kopje thee voor je. Ze is-al bij de deur, als een vreemd geluid haar doet omzien. Frank ligt met het hoofd voorover op de stoelleuning en snikt. Frank! roept Nick ontzet. Wat is er? Wat heb je? - Laat me nou maar, zegt Frank gesmoord. Laat me maar even, het is direct weer over.... Zie je Nick mijn vrouw is weg.... weggeloo- pen. Gisteren, voorgoedHij huilt, als een kleine jongen huilt hij, denkt Nick en ze moet zich aan de tafel vasthouden om niet naar hem toe te vliegen, om hem niet over zijn haar te strijken en te zeggen - Neem me niet kwalijk, zegt hij kalmer. Maar ik kon er niets aan doen. Weet je, ik kon te genover Westhove toch niet gaan zitten jankeD Maar hier met jou jij bent een meisje.... f durft ze toch zachtjes over zijn haar te strijkt maar haar hand trilt. Een lief klein meisje bi je, Nick, zegt hij dankbaar en grijpt naar ha: hand, maar Nick trekt haastig terug. Hij mag ni merken, hoe ze beeft. Ja-a, mooi. Nu gaan we theezetten. En dan i ik hier eens een beetje opruiming gaan houde als je 't goed vindt. Bezig zijn, iets uitvoeren, ai ders houdt ze de spanning niet uit. Ze loopt b drijvig heen en weer tusschen de kamer en h keukentje. Water opzetten. Scherven opvegen. Wi een rommel! Wegloopen Hem alleen laten. Fran! O, maar dan dan hoeft ze ook geen considerat te hebben voor die ander Eén oogenblik vi wild geluk dan denkt ze aan zijn wanhoop vi daareven en begint de kopjes op het aanrecht i elkaar te zetten. Wil ik je helpen met afdrogen' Ik vind h meer dan lief, dat je je zoo uitslooft. Nick. Ik doe het immers graag voor jou, zegt i zachtjes. Gezellig is het keukentje, niettegenstaande i erbarmelijke rommel, denkt Nick. Maar zoo klei je moet telkens rakelings langs elkaar heen. Zt dichtbij is hij nu het lijkt een droom. Theeschenken voor hem. O, het lijkt. Zwijgend neemt Frank zijn kopje van haar aa; Zoo'n heel erg mispunt is hij dus blijkbaar n< niet Tegelijk schaamt Frank zich voor dat triomfai telijk gevoellouw kwajongensachtige ijdé heid. En dit hier weet Westhove nog niet eet Hoe hij, alleen omdat het zoo amusant was, Nic! vereering, die hij van het begin af al vermoedd heeft aangewakkerd. Nick, hoor eens. Met neergeslagen oogen zit ze in haar stoé Frank zoekt naar woorden. Verstandig praten - makkelijker gezegd dan gedaan, denkt hij rade loos. Hij zet zijn tanden op elkaar en begint op nieuw. Hoor eens kindje, je moest nu maa liever naar huis gaan. Ik. ik vind het erg lie an je alles, maar zie je, Nick. ik heb sind gisteravond zoo'n abnormale portie te verduwd gehad. Ik. ja, je bedoelt het goed. maar ik moe je weg sturen. Ik ben een beetje.... buiten me zelf vanavond. .(Wordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6