Wat de A.N.W.B. voor de kampeerders poogt te bereiken. life «imtrnw nrxsDXG 9 Tui:11940 HAARtE M'S DAGBEAD 6 Het Italiaansche legerbericht. Aanvallen op marinebases van Malta en Alexandrië hervat. ERGENS IN ITALIë, 8 Juli (Stefani). —Le gerbericht van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt: „De luchtaanvallen op de marincbases van Malta en Alexandrië werden gisteren met zeer groote successen hervat. Twee van onze toestel len zijn niet op hun basis teruggekeerd. Aan dc grens van Cyrenaica speelden zich gevechten af tegen vijandelijke gemotoriseerde en ge blindeerde formaties, waarvan er eenige ver nield werden. De gevechten verliepen In ons voordeel. Een gevechtswagen en een geblin deerde auto werden buitgemaakt. Zooals later kon worden vastgesteld zijn tijdens de aanval len van 5 Juli op Tobroek drie vijandelijke vliegtuigen neergeschoten en is een vierde ma chine vermoedelijk getroffen. In Oost-Afrika heeft ons luchtwapen verken ningsvluchten en aanvallen ondernomen tot voorbij Cassala en gemotoriseerde afdeeiingen gebombardeerd. Bovendien werden de vijande lijke vliegvelden te Amalakal en Perim met bom men bestookt.'' Fraiische ambassade verlaat Londen Betrekkingen officiéél verbroken. LISSABON 9 Juli (D. N. B.) De Fransche zaakgelastigde Cambon heeft gisteren te Londen aan het Foreign Office de officieele mededeeling overhandigd dat de Fransche regeering na het verbreken van de diplomatieke betrekkingen de geheele Fransche ambassade naar Frankrijk heeft teruggeroepen en dat er in de toekomst geen diplomatieke betrekkingen tusschen Frankrijk en Engeland meer zullen bestaan. Het personeel van de Fransche ambassade te Londen is reeds vertrokken. Het Fransche am bassadegebouw in Hydepark ligt sedert gisteren verlaten. VERVOERSOPBRENGSTEN N. Z. H. T. M. De totaalopbrengst van het vervoer door de N. Z. T. M. was gedurende Juni 1940 f 277.039 tegen f 259.927 in Juni 1939. De tweede aanval op de „Duiikerque,\ Mededeeling van de Fransche Admiraliteit. Het D. N. B. meldt: De Fransche admiraliteit publiceert de volgende officieele mededeeling over den tweeden aanval op de „Dunkerque", die in de marinehaven van Oran aan den 'grond is gezet: „Na den Britschen aanval van 3 Juli is op het schip een nieuwe hevige aanval gedaan door Brit- sche luchtstrijdkrachten. Verscheidene bommen en torpedo's zijn op de „Dunkerque" afgevuurd. De schade, die reeds door den eersten aanval was aan gericht, is hierdoor nog vergroot. De brug en de reddingsbooten, die zich rondom het schip bevon den, werden met machinegeweervuur bestookt. Er zijn meer dan 200 zeelieden gedood of gewond, die het aantal slachtoffers van den aanval van Mers el Kebir en op het aviso „Rigoult de Genouilly" ver- hoogen. Terecht vraagt men zich af in welk verband deze aanval op zeelieden, die de Britsche marine zooveel diensten hebben bewezen, staat tot het voor wendsel, dat de bedoeling is te verhinderen dat de Fransche schepen door een derden staat gebruikt worden." W. STOKHl'IJZEN f In den ouderdom van 81 jaar is te Haarlem overleden de heer W. Stokhuijzen, een zeer be kend figuur ondgr de Amsterdamsche tabaks makelaars. De overledene was directeur van de firma Stok huijzen en Brom te Amsterdam, welke zaak eerst drie jaar geleden in een vennootschap was om gezet. nadat de heer Stokhuijzen sedert 1890 aan het hoofd van dit makelaarskantoor had gestaan. Door zij groote ervaring, doch niet minder door zijn beminnelijke persoonlijkheid genoot hij het grootste vertrouwen en de algemeene waardeering in de Amsterdamsche tabakswereld. Jarenlang was de heer Stokhuijzen bovendien president-commissaris van den bekenden Amster- damschen kantoorboekhandel Blikman en Sartorius. Aan het openbare leven nam hij weinig deel. Zijn groote belangstelling voor de muziek gaf destijds aanleiding tot zijn benoeming als bestuurslid van de H.O.V., welke functie hij eenige jaren vervulde. De teraardebestelling heeft Donderdag te half twee plaats op de begraafplaats te Heemstede. Het Engelsclie optreden tegen de Fransche vloot. Nieuwe uiteenzetting van de Fransche Admiraliteit. Het D.N.B. bericht uit, Bern: Het officieele Fransche nieuwsbureau I-lavas verklaart naar aanleiding van de pogingen van Churchill en de Britsche propaganda de aan slagen op de Fransche vloot te rechtvaardigen het volgende. „In welingelichte kringen acht men de Engel sclie voorstelling van zaken om de volgende re denen niet steekhoudend: de Fransche regee ring was vastbesloten den wapenstilstand van de hand te wijzen, wanneer het vlootvraagstuk niet bevredigend geregeld werd, d.w.z. wanneer de Fransche vloot door Duitschland zou worden ge bruikt. Het wapenstilstandsverdrag bepaalde dat de vloot naar, de havens der nietbezette gebieden zou worden gebracht om daar ontwapend te worden. Zij zou bovendien door Fransche be manningen worden bewaakt.De Engelschen ver langden dat de vloot naar Engelsclie havens zou worden gebracht. De Fransche schepen, die zich bij het sluiten van den wapenstilstand daar be vonden. werden echter als vijanden behandeld en de officieren en bemanningen werden van boord gehaald. Hieruit blijkt dat men van Engelsclie zijde zich in werkelijkheid van de Fransche vloot meester wilde maken. Had Frankrijk aan den Engelschen druk toegegeven, dan zou het een gegeven woord geschonden en het wapen stilstandsverdrag op een der belangrijkste pun ten overtreden hebben. De vloot te Oran werd ontwapend, de vuren gedoofd, een deel der be manning bevond zich aan den wal. De munitie werd juist ontscheept. De sluitstukken waren reeds van een aantal kanonnen verwijderd. De marine was derhalve inderdaad bezig deze sche pen onbruikbaar te maken, waardoor Engeland de garantie werd geboden, die het voorgaf te willen hebben. En toch zijn de Engelschen, met miskenning van de militaire eer, tegen een vloot in dezen toestand opgetreden: Zij hebben ma trozen, die zich niet konden verdedigen, ver moord. Met dezen eersten moord niet tevreden wierpen de Engelschen zich nogmaals op het zieltogende slachtoffer en beschoten met machi negeweervuur de matrozen, die in de booten een toevlucht zochten. Terecht heeft een Ameri- kaansch blad gesproken van een moord met voorbedachten rade van Kain op Abel". Theerantsoen voor den Brit. 56 gram per week. Het D.N.B. meldt uit Londen: De minister voor het voedingswezen, Lord Wool- ton. heeft bekend gemaakt dat van nu af thee nog slechts gedistribueerd kan worden in ivekelijksche rantsoenen van 56 gram per persoon. Boter en mar garine, evenals alle andere vetten zullen binnen zeer korten tijd gerantsoeneerd worden. Aan ho tels en restaurants is verboden tegelijkertijd visch- en vleeschgercchten aan te bieden. Bakkerijen zul len geen suiker meer krijgen. Lord Woolton ver klaarde: „Het oogenblik is gekomen, waarop van ieder wordt geëischt, dat hij zich beperkingen zal opleggen Engeland staat thans, zoo ging spreker voort, alleen en moet zich alle inspanningen ge troosten om uit dezen strijd te voorschijn te ko men. Engeland moet vooral rekening houden met het optreden der duikbooten. LUCHTAANVAL OP ENGELSCHE STAD. LONDEN, 8 Juli. (Reuter). Vanmorgen zijn tijdens een luchtaanval op een stad in het noord oosten des lands verscheidene personen licht ge wond. Er werden honderden brandbommen twaalf dynamietbommen geworpen. Britsche luchtaanvallen op Mers el Kcbir herhaald. Eenige vliegtuigen neergehaald. Het D.N.B. deelt mede: Naar uit Frankrijk wordt gemeld hebben Britsche vliegers wederom aanvallen ondernomen op de Fransche marinebasis Mers el Kebir bij Oran. De vliegtuigen waren opgestegen van een in de nabij heid liggend Engelsch vliegtuigmoederschip. Het Fransche luchtafweergeschut kwam 111 werking Minstens twee Britsche vliegtuigen zouden zijn neergehaald. EVACUATIE DER ENGELSCHE KINDEREN. Reuter verneemt uit New-York dat met het s.s. .Scythia" Zondag de eerste geëvacueerde kinderen uit Engeland aangekomen zijn. OUDE BEKENDE VAN DE HAAGSCHE POLITIE GEARRESTEERD. De politie te 's-Gravenhage heeft den 29-jari- gen handelsreiziger J. v. d. v., die in Augustus van het vorige jaar een moordaanslag heeft ge pleegd op den kapelmeester van het Fritz Hirsch operette-gezelschap, aangehouden. J. v. d. V.. die deswege tot gevangenisstraf was veroordeeld, onderging zijn straf in het huis van bewaring te Rotterdam, doch was tij dens de oorlogsdagen hieruit tijdelijk ontslagen en niet teruggekeerd. De man heeft nog een ge vangenisstraf van vier jaar te goed (A.N.P.) Eerste Italiaansche verlieslijst. De gesneuvelden en gewonden aan het Alpen front en in de koloniën. Stefani meldt: Het hoofdkwartier van de Ita liaansche weermacht publiceert de eerste verlies lijst, met de namen van 777 mannen, die bij de ope raties aan het Alpenfront in het Westen gesneu veld zijn en van 43, die in Italiaansch Oost-Afrika gevallen zijn. Hét aantal gewonden bedraagt 2.982 en dat der vermisten 315. Oliepijpleiding in Syrië afgesneden. ROME 9 Juli (D. N. B.). Naar Stefani uit Istanboel meldt hebben de Engelschen de door het Fransche protectoraat Syrië-Libanon loo- pende petroleumpijpleiding, die bij Tripoli in Syrië eindigt, afgesneden. JUBILEUM DR. P. BUTTER. Op 13 Juli a.s herdenkt dr. P. Butter te Kam pen den dag, dat hij voor veertig jaar tot arts werd bevorderd. De jubilaris is 29 jaar direc teur geweest van het stadsziekenhuis en heeft de afdeeling Kampen van het Groene Kruis opge richt. Voorts heeft dr. Butter reeds 35 jaar zit ting in het bestuur van de Nutsspaarbank. Hij is tevens oprichter van de burgerwacht te Kampen en gedurende 22 jaar voorzitter van het bestuur Van tal van vereenigingen op maatschappelijk gebied was dr. Butter lid. (A.N.P.) EXAMENS. ACADEMISCHE OPLEIDING. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Amsterdam voor het cand. ex. in de klassieke letteren de heer J. van Keulen en voor het doet. examen klassieke letteren mej. E. Hahbema en mej. M. H. B. Ruhe. Geslaagd aan de Leidsche Universiteit de heer A H. Dalmeyer te Bloemendaal voor het cand. ex. rechten. MIDDELBARE SCHOOL VOOR MEISJES TE HAARLEM. Geslaagd voor het toelatingsexamen: C. C. Bos, C. P. Bruinier, A. W. v. Dort, I. Dijt, M. J. Fortgens, W. J. Franken, A. J. Funke, A. L. Groen, E. J. v. d. Gulik, K. L. Harms, C. A. L. Hazenberg. M. E. Heeres, A. M. Kaan, J. Klein, A. M. Knoop. D. Konijnenburg, N. A. Koomen, K. H. Krause, E. Th. Kubatz, G. H. de Marcas, I. Nusink, M. J. v. Ommeren, M. J. Oostermeijer. G. I. Ott. J. Paleari, E. E. Pieper. G. Pregel. J. H. Rincker, M. D. Schef- fers. E. J. Schnück, A. M. v. Slogteren. D. v. Splun- ter, S. v. Til. W. J. C. Vunderink, C. Timmermans. M. Verduyn. Opvoedend werk in breeden kring door de jeugdige en onvoldoende geschoolde kam peerders te leeren hoe zij zich in 't kampeerveld moeten gedragen. (Van een specialen verslagever). De deelnemers aan het modelkamp van den A. N. W. B. zitten geschaard rond het kampvuur. Trekkend aan de Goudsche pijpen, gevuld met geu rige tabak, af en toe de „mok" met chocolade naar den mond brengend, luisteren zij naar den A. N. W. B.-man, die thans de centrale figuur voor 't kampeer-tourisme is: de heer H. de Bordes. Hij geeft een toelichting op 't streven van den Bond, daarbij memoreerende, dat de A. N. W. B. tot voor korten tijd zijn werkzaamheden op dit gebied be perkte tot het geven van inlichtingen en 't ver spreiden van een boekwerkje „Kampeerplaatsen in Nederland". Gezien de groote vlucht welke 't kampeeren als tourisme heeft genomen, achtte de Bond het echter wenschelijk om zijn bemoeiingen ook tot dit terrein te strekken. En tot de eerste maatregelen welke getroffen zijn, behooren: le. Het instellen van een kampeerlidmaatschap, zoodat de Bond in breeden kring opvoedend werk zal kunnen verrichten door de jeugdige en onvol doend geschoolde kampeerders te leeren hoe zij zich in 't kampeerveld dienen te gedragen. 2e. Aanstelling van Bondskampeercentra en Bondskampeerplaatsen. 3e. Overneming van de Nederlandsche Kampeer- kaarten Centrale (sinds Januari '40). 4e. Medewerking van bekwame kampeertechnici als adviseurs van den A. N. W. B. Wat de kampeercentra en -plaatsen betreft, deze moeten aan bepaalde eischen voldoen en de aan stelling geschiedt alleen, indien de terreinen door deskundigen zijn beoordeeld en goed bevonden. Deze Bondsinstellingen worden bovendien sinds korten tijd niet meer erkend, zonder dat aan den burgemeester van dc betrokken gemeente is ge vraagd of deze autoriteit tegen de aanstelling be zwaar heeft. In de toekomst zullen deze kampeer centra en kampeerplaatsen geregeld geïnspecteerd worden, zoodat met de gemeentelijke autoriteiten wordt medegewerkt om misbruiken te voorkomen. Indien de gemeentebesturen bepaalde verlangens hebben ten aanzien van het kampeeren in hun ge meenten, dan kan de A. N. W. B. door zijn invloed op de Bondskampeercentra en -plaatsen medewer ken bij de uitvoering daarvan. De Bond streeft er voorts naar om de eischen, waaraan deze inrichtin gen moeten voldoen zooveel mogelijk in overeen stemming te brengen met de billijke wenschen van gemeentebesturen. De Nederlandsche Kampeerkaarten Centrale i; een viertal jaren geleden opgericht. Zij is voortge komen uit den wensch van de kampeerders om zich liever aan controle te onderwerpen dan te zien dat al te veel verbodsbepalingen het kampeeren zouden beperken. De bepalingen, volgens welke de Nederlandsche Kampeerkaarten Centrale haar kaarten afgeeft zijn vastgesteld in overleg met de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten. Deze vereeniging heeft met voldoening gezien, dat de A. N. W. B. thans ook de leiding van de Nederlandsche Kampeerkaarten Centrale heeft overgenomen en is ongetwijfeld be reid, om de samenwerking van de gemeentebesturen met den A. N. W. B. op dit gebied te bevorderen. De kampeerkaart biedt het grpote voordeel een schakel te zijn tusschen de gemeenten, die kampeer ders uitzenden en de gemeenten, die kampeerders ontvangen. De besturen van laatstgenoemde gemeen ten behoeven dus geen onderzoek meer in te stellen naar de personen, die met een kampeerkaart bij hen komen kampeeren, aangezien mag worden aange nomen, dat de kampeerkaart omtrent den bezitter een even deugdelijken waarborg geeft als een rechtstreeksche informatie tusschen de gemeente besturen zou opleveren, indien deze werd inge wonnen. Aanmoedigen van 't gebruik van de N. K. C.-kaart en het verbinden daaraan van faciliteiten, vereen voudiging van de inning van leges, algemeene invoering van het kampregister en verzachting van beperkende bepalingen: ziedaar één en ander dat de heer De Bordes, naast een algeheele regeling van de bedragen die de kampeerders moeten betalen wanneer zij ergens hun tenten willen opslaan, hoopt te kunnen bereiken. In dien zin wordt er rond het kampvuur gespro ken: openhartige vragen worden even openhartig beantwoord. Goede kampeerders en daartoe be hooren de A. N. W. B.-autoriteiten stellig houden er niet van het antwoord op vragen te omzeilen. Het treft den luisteraar, die naar de vlammen zit te staren en wien tegelijk slechts weinig ontgaat van hetgeen besproken wordt. En hij philosopheert in z'n eentje, dat het eigenlijk een ontzaglijk goed streven is zoo veel mogelijk menschen tot kam peeren te brengen: zij kunnen er ontzaggelijk veel deugden mee aankweeken, waaronder openhartig heid, kameraadschap en opgewektheid in de eerste plaats. Een goede kampeerder weet dat het in een Kamp steeds zoo moet zijn. Een slechte kampeerder of iemand die nog nimmer in een tent sliep, leert gauw genoeg dat alleen daarmede de sfeer in een kampplaats gediend is. Zeker, het is ons thans uit ervaring bekend: voor beginnende kampeerders zijn de moeilijkheden groot, ja, schijnen vaak onoplosbaar. Ga daarom zoo min mogelijk met een gezelschap kampeeren, waarvan niemand uit ervaring weet, wat het ver blijf in tenten wil zeggen: tenzij iedereen bereid is om op een kampeerplaats den raad van daar aan wezige geroutineerde krachten in te winnen en wat nog belangrijker is dezen ook op te volgen. KampeerenNu de A. N. W. B. zich achter de twee maal honderdduizend kampeerders schaart, welke in Nederland huizen en nu deze Bond zich de medewerkingen heeft verzekerd van menschen als Van der W e y d e, chef afdeeling Kampeertou- risme van den A. N. W. B. en T o n K 0 o t, gaat er voor dezen vorm van tourisme een mooie toekomst open. Voor den Politierechter. NIET GOED VERDUISTERD. Op den elfden Mei des avonds te half elf straalde uit de woning van een Haarlemschen caféhouder lioht. De politie maakte proces-verbaal op en de caféhouder moest zich nu voor den politierechte: verantwoorden. Het betreft, een groot raam, zei de verdachte en dat is moeilijk te verduisteren. Ik was trouwens niet gewaarschuwd. O had U in oorlogstijd nog gewaarschuwd willen worden ook, zei de politierechter. Ja, maar ik heb het zelf niet gedaan wierp de caféhouder legen, doch de politierechter merkte op, dat hij verantwoordelijk was voor hetgeen in zijn huis geschiedde. Een agent had geconstateerd, dat van half elf tot elf uur het licht vijfmaal was opgestoken. Daardoor was de geheele achtergevel telkens hel verlicht. Hoe is het nu, vroeg de politierechter. Nu heb ik er een karpet over gegooid, vertelde de verdachte. Dat had U dan eerder moeten doen, was de •epliek van den politierechter. De officier vond het een buitengewoon ernstige overtreding, die fatale gevolgen had kunnen hebben. In oorlogstijd stond daar vier jaar gevangenisstraf op. Thans is er echter een nieuwe verordening, die op deze overtreding een hechtenisstraf stelt. De officier eischte daarom 1 maand hechtenis; de politierechter maakte er 14 dagen van. DR. BORMS OP WEG NAAR VLAANDEREN. Het A.N.P. verneemt uit goede bron, dat de Vlaamsche strijder dr. August Borms in goe den welstand te Parijs is aangekomen en op weg is naar Vlaanderen. Dr. Borms was op 10 Mei door de Belgische autoriteiten gevangen genomen en aan de Fran- schen uitgeleverd. Op 10 Juni hebben politieke gevangenen, die uit Fransche gevangenisschap te Parijs waren teruggekeerd, dr. Borms ontmoet in het concentratiekamp St.-Cyprien bij Per- pignan. Hij was slecht behandeld. De Franschen hadden hem, aldus het A.N.P., mishandeld, waarbij zijn bril was vernield. Zijn gezondheids toestand was naar omstandigheden redelijk wel. De oudste Nederlander overleden. Zondag is te Dordrecht overleden de heer J. M. Litlig, Dordrecht's oudste inwoner en tevens de oudste Nederlander. De heer Litt-g heeft den leef tijd van 103 jaar en 141 dagen bereikt. De heer Littig is tot op het laatst toe zéér hel der van geest gebleven. De heer Littig heeft zich indertijd op maatschap pelijk terrein bewogen. O.a. is hij bestuurder ge weest van Patrimonium en hij was mede-oprich ter van de werkliedenvereeniging Eendracht. Voor de christelijke scholen is hij een vurig propagan dist geweest en wijlen ds. Jonker heeft hij in zijn herderlijken arbeid terzijde gestaan. N. R. C. De moord op het tienjari» meisje. 's-GRAVENHAGE, 8 Juli. Ter zake van den moord op het tienjarig meisje J- O., alhier, ver nemen wij nog het volgende: Vermoed wordt, dat het kind Donderdag door J. K. aan school is opgewacht en is meegelokt met bonbons. In deze meening wordt men ge sterkt. omdat op het zolderkamertje, waar het lijkje is gevonden, enkele stukjes zilverpapier zijn aangetroffen. Het meisje is waarschijnlijk na het plegen van een zedenmisdrijf gewurgd. Het lijk van J. K. heeft men gevonden op de eerste etage met het hoofd bij den gasmeter waarvan een looden buis was doorgevijld en waardoor het gas naar buiten is getreden. Verder vond men nog het cadaver van een hond, die eveneens door het gas den dood heeft gevonden. J. K. heeft reeds in het verleden gevangenis straf ondergaan, voor het plegen van ontucht met kinderen. (A.N.P.) Begrafenis van gevallen Engelsclie vliegers. Terwijl de regen bij stroomen neerviel, zijn Maandagmiddag op de nieuwe Oosterbegraaf plaats in Amsterdam twee Engelsche vliegers die m de omgeving van de hoofdstad gevallen zijn, met de Duitsche militaire eerbewijzen ter aarde besteld. Het was een eenvoudige, doch treffende plech tigheid. De dienst werd geleid door den Duitschen pre dikant bij de Luthersche gemeente te Amster- dam.Het vuurpeloton stond onder commando van den luitenant Messerschmidt. Nadat de plechtigheid in de groote aula met orgelspel was geopend bad de predikant het Onze Vader. De stoet begaf zich vervolgens grafwaarts, waar de predikant, na het uitspreken van de of ficieele Engelsche begrafenistekst een korte toe spraak hield. Ongeveer tien dagen geleden zijn hier En gelsche en Duitsche soldaten tegelijkertijd be graven, aldus de predikant. Het is eervol als de overwinnaars de overwonnenen eeren. Iedere Duitsche soldaat zorgt dat ook zijn tegenstanders een ridderlijke Christelijke begrafenis krijgen. Een oordeel over zijn daden spreekt hij daarbij niet uit. Wij gevoelen eerbied voor den dood. De Engelsche soldaten zijn de bevelen van hun re- geering nagekomen en wij eeren hen als solda ten. Namens den Ortskommandant legde luitenant Messerschmidt twee kransen op de graven. Hij besloot de plechtigheid met de woorden: ,Wir ehren unsere gefallene Feindé" (A.NJ?.) Hoofdstad bracht reeds 120.000 bijeen. De opbrengst in vele plaatsen. AMSTERDAM, 8 Juli. Het resultaat van de straatcollecte van de nationale inzameling 1940 in de hoofdstad heeft wel de meest optimistische ver wachting verre overtroffen. Toen men vanavond omstreeks half twaalf klaar was met het tellen van het uit de bussen gekomen geld was het bedrag van 119.000 gulden over schreden. Ruim 84.000 gulden was hierven op straat vfer- zameld. Vijf-en-dertig duizend gulden bevond zich in de bus van den burgemeester. Giften van aller lei aard waren binnengekomen. I11 een bus werd een cheque van 10.000 gulden en een cheque van 3.000 gulden aangetroffen. In een andere bus vond men een gouden ring, afkomstig van een Rotter- damsch meisje, dat niets anders bezat om te offe ren. De actie in de hoofdstad voor de nationale in zameling is met de straatcollecte nog niet geëindigd. Integendeel, juist Maandag is een nieuwe actie begonnen bij verschillende groote bedrijven en particulieren. Gezien het prachtige resultaat van de straatcollecte heeft men goede hoop, dat deze nieuwe actie ook een fraaie uitkomst zal opleveren, zoodat de uiteindelijke uitslag een paar ton zal worden. (A.N.P.) De collecte zal te Leeuwarden vermoedelijk f 35.000 opbrengen: te Hengelo (O.) bracht de in zameling bijna f 50.000 op: te Amersfoort f 21.719; te Eindhoven ruim f 25.000: te Ammerzoden f 515; te Rossum f 192.88; te Mijdrecht ruim f 1900: te Kamerik f 105.50; te Wilnis f 538. te Huizen f 3700; te Gouda f 11.746; te Ouderkerk a.d. IJsel f 2.018; te Stolwijk f 1.200; te Tienhoven f 121 en verschei dene vrachtauto's met goederen: te Oudenrijn f 1.514: te Vinkeveen f 820; te Arnhem c.a. f 20.000, te Groningen verwacht men f 50.000 te zullen ont vangen; te Roosendaal is f 15.123 bijeengebracht; te Eerbeek is de opbrengst f 4424,57; ongeveer f 1.70 per hoofd; té Goor f 5300. OPBRENGST KAPDEMONSTRATIE. De recette van de Zondagmiddag door de tech nische ontwikkelingsclub van de afdeeling Haar lem van den Nederlandschen Kappersbond ge houden kapdemonstratie bedraagt f 78.86. Dit bedrag zal ten goede komen van de slacht offers in de geteisterde gebieden van ons land, voor welk doel de demonstratie is gehouden. Haarlemsche Orkest Vereeniging. Tiende Zomerconcert. Toon Verhey en ons orkest mochten zich Maan dagavond verheugen in de belangelooze mede werking van een der beste Nederlandsche pianis ten: George van Renesse, en hoezeer diens welwil lendheid tot collaboratie ook door het publiek op prijs werd gesteld bleek uit de ongewoon talrijke opkomst. Nagenoeg geen plaats bleef in den Schouwburg onbezet. Voor de trouwe H.O.V.-leden van vroegere jaren was de pianist Van Renesse dan ook geen vreemde, zooals voor de leden der Haarl. Bachvereeniging, die pas dezen winter in de gelegenheid werden gesteld, zijn talent te ont dekken. In die vroegere jaren speelde Van Renesse, voor zoover ik me herinneren kan, met de H.O.V. het Esdur-Concert van Liszt, samen met mij het Concert voor 2 klavieren van Mozart en het Tweede van Rachmaninoff. Voor ditmaal had hij Mozart's Concert in Bes, K.V. 595, benevens dat van Liszt op het programma gesteld. Grooter tegenstelling dan die tusschen deze beide werken is haast niet denkbaar. Mozart's werk K.V. 595, dat we enkele jaren geleden ook eens door Cor de Groot op een H.O.V.-concert hoorden, is het laatste zijner pianoconcerten. In 1791, drie jaar na het z.g. „Kroningsconcert" en kort voor 's meesters dood geschreven, draagt het de kenmerken zijner allerlaatste periode: een ver sobering van den uiterlijken glans en een strengere thematische structuur, daarbij een dialogiseeren tusschen solo-instrument en orkest, dat niet ver verwijderd is van de „gebroken" thematiek van latere componisten als b.v. Brahms. Deze eigen schappen. benevens de behandeling cfer orkest instrumenten de blaasinstrumenten zijn in dit Concert weer weinig talrijk bezit wat zijn in vroegere periodes geschreven Concerten betreft, alleen dat in c kl. t„ K.V. 491, in even hooge mate. De thema's zelve en de figuraties bieden echter weinig nieuws. Herinneringen aan vroegere werken, b.v. aan de Jupiter-Symphonie K.V. 551 en aan het Kroningsconcert, doemen hier en daar op; de Finale heeft een „jagdthema" evenals het Concert in Es K.V. 482. George v. Renesse speelde de solopartij met de uiterste distinctie en helderheid, met den eenvoud, die voor deze kunst past. Maar na de pauze, Liszt's Eerste Concert, toonde hij zich de virtuoos in grooten stijl. Dit werk bedoelt een en al innerlijken glans, zoowel in het orkest als in de solopartij, en zóó werd het gespeeld: schitterend en vol gewel dige dynamische tegenstellingen, vrij in maat en tempo. Het orkest werkte voortreffelijk met den solist samen. En, was de bijval reeds na Mozart enorm geweest, na Liszt nam deze zulke afmetin gen aan, dat Van Renesse niet aan een toegift ont kwam, hetgeen eigenlijk onbillijk was na de ver tolking van twee groote pianoconcerten. Doch de pianist zwichtte voor den drang en stelde een andere zijde van zijn groot talent in het licht door de vertolking con alcune licenze van Chopin's Nocturne in f kl. t. op. 55 no. 1. Hier kon de pia nist zijn fantasie den teugel laten. De omlijsting der Pianconcerten was zeer merk waardig. Aan Mozart ging Hindemith vooraf .op Liszt volgde Dukas. In Hindemith's Trauermusik excelleerde de solo-altist Fred. Leidner en speelde het strijkersensemble zeer mooi. L'Apprenti- Sorcier werd tot slot van den avond vertolkt met de verve, die we van Toon Verhey kennen en waardeeren. K. DE JONG. MAKFT De intocht van den Führer in dc Duitsche Rijkshoofdstad door de met bloemen en vlaggen versierde straten. Staande in zijn wagen groet hij de Berlijnsche be volking, die op den weg naar de Rijkskanselarij stond opgesteld. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 427 Vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwal. 8694 c„ 2e kwal. 7484 c., 3e kwal. 6070 c., per K.G. slachtgewlcht. 60 Melk- en kalfkoeien f 190280 per stuk. 84 Vette Kalveren: 2e kwal. 5258 c.. 3e kwal. 4048 c. per K.G. levendge wicht. 122 Nuchtere kalveren f 7f 12 per stuk. 78 Schapen f 23f 30 per .stuk. 26 Lammeren f 14—f 16 per stuk. 598 Varkens: Vleeschvarkens, wegende van 90110 kg. zware varkens en vette varkens 7680 ct. per K.G. slachtgewicht. Runderen ruime aanvoer, handel stug. met on veranderde prijzen. Vette kalveren korte aanvoer, handel vlug met Iets hoogere prijzen. Nuchtere kalveren gewone aanvoer, handel vlug en prijs houdend. Schapen korte aanvoer, handel slee- pend, prijzen onveranderd. Varkens ruime aan voer, handel vlug met hoogere prijzen

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 8