Haarlem's Dagblad De Veiligheid der Bevolking. Woestijnbegrenzing. Ceen autotochten voor vermaak. Bonnen BOTER IN BLIK ActikeCeiis- 58e JAARGANG No. 17502 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant. Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Bulten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie; P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 10 Juli 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiön: 1-5 regels ƒ175, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Er zijn nieuwe bepalingen van de verduiste- rings-verordening bekend gemaakt, waarvan de voornaamste is, dat fietsers dadelijk na het invallen van de duisternis niet meer zonder licht mogen rijden. Hoe de beperking van de lichtbron op de fiets verzekerd moet worden, hoe de fietslampen verduisterd moeten zijn, is daarbij in détail vast gesteld en onze lezers hebben het allen in ons blad kunnen lezen. Laat er zich nauwkeurig aan houden. Er is in de officieele mededeeling gezegd dat over de handhaving van de verduistering bin nenkort verdere bepalingen zullen worden bekend gemaakt en dat verwacht wordt dat alle voor schriften door de bevolking zeer nauwgezet zullen worden nagekomen. Dat is inderdaad volkomen in haar eigen belang. Het geldt haar eigen bescher ming en die van haar eigendommen. En natuurlijk betreft dit niet alleen de fietserij maar ook en in niet minder mate de verduistering van huizen en andere gebouwen. Die moet volledig en nauwkeu rig zijn en men kan den eenvoudigen controle maatregel toepassen door eiken avond als men met donkere gordijnen, al of niet met punaises vastgemaakt, met luiken en dergelijke zijn „licht dichtheid" heeft toegepast even buiten te gaan kij ken of het in orde is. Want wat een maand of mis schien maar een week geleden nog goed sloot doet het nu misschien niet meer. Vergissingen van huis- genooten, die uit oude gewoonte nog eens gedach teloos een licht aanknippen zullen nu langzamer hand tot het verleden moeten behooren, want men is al maandenlang getraind op het nieuwe en de oude gewoonte is dus verdwenen. De veiligheid der bevolking wordt er ook mee gediend als men niet op straat of aan de. stads grens, waar zoo'n mooi uitzicht is op wat er 'in de lucht gebeurt, naar een of andere beschieting van vliegtuigen gaat staan kijken. Daar is al meer malen tegen gewaarschuwd, maar het lijkt niet overbodig het nog eens te doen. Er zijn al gevallen voorgekomen, dezer dagen nog in Amsterdam, van menschen die door scherven gewond werden. Als zij binnenshuis waren gegaan en dan niet voor de ramen waren gaan staan natuurlijk zou hun dat niet overkomen zijn. Blijkbaar is de mensche- lijke nieuwsgierigheid ook in deze dingen voor ve len moeilijk te bedwingen; zij zullen zich dan toch op deze zelfoverwinning toe moeten leggen. Het is alweer in hun eigen belang en niet minder in dat van degenen, voor wie zij verantwoordelijk zijn. Is men buiten, ver van een huis of schuur, dan kan men er zijn fiets beter bij neergooien en aan een weg- of slootberm gaan liggen, hetgeen de kans om getroffen te worden tot een minimum vermin dert. Velen doen ook dat en ze zijn verstandiger dan anderen die met open mond en groote oogen naar de lucht gaan staan staren ofschoon hun vol doende waarschuwingen gegeven zijn. In alle opzichten is het in ons belang de voor schriften der autoriteiten nauwkeurig op te volgen en wie er even over nadenkt zal dat zelf inzien en er zich naar gedragen. Daar worde hier nog eens met nadruk de aandacht op gevestigd. Lees ze met aan dacht, ga niet af op de woorden van iemand die er iets anders in gelezen meent te hebben dan uzelf maar her-lees ze als uit die woorden eenige twijfel mocht ontstaan, en handel dan met zekerheid er naar. Praatjes vullen geen gaatjeseen bijzon der toepasselijk woord op de verduisteringen het is noodig de krant in dezen tijd met nauwkeu righeid te lezen. Lang niet iedereen neemt een be paling, die ook hem geldt, bij eerste lezing precies in zich op. Velen hebben in een haastigen tijd de ge woonte aangenomen, vluchtig te lezen. Dat weten zij zelf het best. Laten zij dus herlezen. R. P. Do Nationale Inzameling te Haarlem Opbrengst ruim 30.000, zonder de inzameling der couranten. Het bestuur van het Haarlemsche comité voor de nationale inzameling te Haarlem deelt ons mede: De collecte voor de Nationale Inzameling 1940 te Haarlem, gehouden op 6 Juli jl., heeft opgebracht een som van ruim f 30.000, waaronder begrepen is ongeveer f 8000, welk bedrag bij de Twentsche Bank is gestort. Hierbij is dus geen rekening gehouden met de bedragen, die elders, b.v. bij kantoren van dagbla den zijn gestort, (zooals men weet is alleen bij Haarlem's Dagblad ruim f 5325 ingekomen. Red). Ook na 6 Juli is nog geld binnengekomen en de gelegenheid tot schenken blijft nog bestaan. De Regelingscommissie betuigt haar hartelijken dank aan allen, die tot het bereiken van dit resul taat hebben medegewerkt. Onder de collectanten waren er verscheidene, die zich met opoffering van hun vrijen tijd, veel moeite hebben gegeven en wier succes is gebleken uit den inhoud hunner bussen. Inzameling van Haarlem's Dagblad voor de nationale hulp aan de getroffen districten. Vier-en-twintigste verantwoording. J. de Vr. f 1; W. de J. f 5; mevr. Z.O.Z. f 20; Gebr. B. f 9. mej. P. f 2.50. J. v. T. f 2. Collecte gemist N.N. f 1. N.N. f 0.25. Kinderen M. f 1. V. Beverwijk f 20. Teuntje f 10. H. t. H. f 9. J. M. J. v. L. f 5. T. en T. f 3.75. fam. S. te Heemstede f 2.50, J. M. f 2.50, H. K. f 1.50, C. S. mislukte schoolreis f 1.15. In ons nummer van 6 Juli staat in de ver antwoording vermeld W. A.-a f 50; dit moet zijn Mr. Aa f 50. Thans zijn in het geheel bij ons blad binnen gekomen 447 giften tot een bedrag van f 5325.68. Giften kunnen worden afgegeven aan onze bureaux Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 of overgeschreven worden op onze postgiro rekening no. 38810 onder vermelding „Hulp comité 1940" en onder opgave, hoe men zijn gift verantwoord wenscht. De druivenpluk in het Westland is begonnen. De volle trossen tusschen de groene bladeren bieden een smakelijken aanblik. Plukkers aan het werk in een der kassen te Poeldijk. (De Sahara breidt zich met een snelheid van 1 K.M. per jaar uit. Om deze verovering van land door de woestijn te stuitenheeft men besloten over 2000 km. lengte en 10 km. diepte een gordel van 16 millioen boomen te planten.) U dacht misschien (met mij) dat zoo'n woestijn Een massa zand was, stil en onbewogen, Het tegendeel blijkt echter waar te zijn, Ik zie het nu (met u) met andre oogen. Het zand beweegt zich voort, jaar in jaar uit, Wel langzaam aan, maar stug door zonder talmen, En als het in zijn gang niet wordt gestuit, Dan weet het land met palmen in te palmen. Men vond dat dit niet ver-der door mocht gaan, Want „zand erover" kan de ménsch niet velen En het idee rees: breng het zand tot staan, Of beter liggen, door een bosch te telen. Er is besloten om dit nu te doen, En er wordt geen half werk bij ondernomen, Het aantal boomen wordt zestien millioen, Waarmee men heel wat zand denkt weg te boomen. Ik weet niet wat voor boomen 't zullen zijn, Wel zeker is, een tolboom zal niet baten En vele groeien slecht bij een woestijn. Maar ook. men kan dit veilig overlaten. Eén ding staat vast, men zet het zand nu stop, Men zal Sahara verdien groei beletten, Men zet daar niet meer boomen over op, Maar weet wel boomen er v o o r op te zetten. P. GASUS. Rijwieldief aangehouden. Ook militaire kleeding in beslag genomen. Dinsdagmiddag deed een juffrouw uit Lisse bij de politie te Haarlem aangifte van diefstal van haar rijwiel, dat even onbeheerd had gestaan voor een perceel aan de Raamvest. Zij had gezien, dat er een man op wegreed. Een soldaat, die op haar roepen toesnelde, herkende den dief als een inge zetene van Zandvoort. Deze man is Dinsdagavond half acht in zijn wo ning te Zandvoort aangehouden en naar het Poli tiebureau te Haarlem overgebracht. De fiets is op zijn aanwijzing terug gevonden bij een perceel aan den Zijlweg; de man had haar niet verder "mee durven nemen. Hij bekende den laatsten tijd nog drie rijwielen te hebben gestolen, die hij uit angst ergens had neergezet. Een dezer fietsen staat nog in Zand voort. In zijn woning werden verder nog vier lederen militaire jassen en broeken in beslag genomen. Deze goederen zouden door een paar hem onbe kende «oldaten, die bij hem thuis wel eens een kopje thee kwamen drinken, achtergelaten zijn, omdat ze. zoo nat waren. De gearresteerde man, een 27-jarige kantoorbe diende, is te Haarlem in verzekerde bewaring ge steld. De politie zet haar onderzoek voort. i)i uuizen «au (Jainbrai frankrijk, ..«jn voorzien van witte lappen aan de deurknoppen ten teeken, dat de bewoners gevlucht zijn. 's-GRAVENHAGE, 9 Juli (A.N.P.) Het blijkt, dat particuliere personen-auto's veel voor vermaak en in het algemeen niet-zake- lijke doeleinden worden gebezigd. Dit kan niet worden toegestaan, zoolang motorbrandstof niet volledig voor zakelijke doeleinden beschikbaar is en tal van bedrij ven daarvan nadeel ondervinden. Engelschen maken de „lle de France" buit. Het Fransche passagiersschip ligt thans in Singapore voor anker. Het D.N.B. deelt mede; Uit Singapore wordt gemeld dat het 43.540 ton groote Fransche stoomschip „lle de France" door de Britsche marine-autoriteiten in Singapore op 3 Juli in beslag is genomen, toen het op weg van de Vereenigde Staten naar Australië de haven van Singapore binnenliep. De „He de France" ligt onder Britsche vlag in Singapore voor anker. Zeegevecht bij Calabrië. Britsche en Italiaansche oorlogsschepen slaags. Het Italiaansche persbureau Stefani deelt mede: De vlootcorrespondent van Stefani meldt draadloos dat Italiaansche zeestrijdkrachten Dinsdag slaags zijn geraakt met Engelsche zee strijdkrachten, die de Italiaansche vlooteen- heden, welke een Italiaanseh convooi naar een haven van Cyrenaika hadden geëscorteerd en thans terugkeerden, wilden aanvallen. De ontmoeting tusschen de vijandelijke strijd krachten geschiedde om half drie in den middag ten zuiden van Kaap Spartivento, de uiterste punt van Calabrië. De slag duurde tot negen uur in den avond en er werd aan deelgenomen door talrijke formaties bommenwerpers, die de vijandelijke schepen in de achtereenvolgende golven met bom men van groot kaliber aanvielen. Bij het vallen van den avond zette het Britsche eskadei koers naar het zuiden, achtervolgd door de Italiaansche oor logsbodems. ENGELSCHE KRUISER BIJ KRETA TOT ZINKEN GEBRACHT? Dezelfde vlootcorrespondent van Stefani meldt dat een Italiaanseh vliegtuig, dat een verkennings vlucht maakte, Maandag radiotelegrafisch aan zijn basis meldde dat nabij het eiland Kreta een Britsch eskader in de Middellandsche Zee voer. Het eska der bestond uit een linieschip, twee zware en twee lichte kruisers en andere eenheden, alsmede een vliegtuigmoederschip. Italiaansche luchtstrijdkrach ten bereikten na een vlucht van 800 K.M. over zee den vijand en bombardeerden de vijandelijke een heden met bommen van zwaar kaliber, niettegen staande het hevige vuren van het afweergeschut en de pogingen, zich achter een nevelscherm te verber gen. Een linieschip en een vliegtuigmoederschip werden beschadigd en een kruiser werd tot zinken gebracht. De bommenwerpers keerden alle behou den op hun basis terug. Engelsch vliegtuig gooit bommen uit. De projectielen op landerijen terecht gekomen. 's-HERTOGENBOSCH, 10 Juli. Het A.N.P meldt; Hedennacht heeft op het Lieseind, onder Schijndel. een Engelsch vliegtuig een vijftal bom men geworpen, waarvan een niet ontplofte. De bommen kwamen terecht op eenige landerijen, doch troffen geen woningen. Van de in de nabij heid staande boerderijen werden de ruiten ver nield. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorge vallen. BOM IN AMSTERDAMSCHE GRACHT. AMSTERDAM. 10 Juli. In den afgeloopen nacht is een zeer lichte bom, vermoedelijk ge worpen door een Britsch vliegtuig, dat toen over de stad vloog en waarop door het luchtafweer geschut is geschoten, in een gracht gevallen. De bom, mogelijk was het een brandbom, kwam tot ontpoffing, waardoor de rutten van enkele per- ceelen werden vernield. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Ook aan den rand van de stad zijn enkele bommen terecht gekomen. Zij vielen op op gespoten land zonder schade aan te richten. (A. N.P.). Haarlemsche kinderen naar Opper-Oostenrijk. Reeds een kleine 100 kinderen uit Haarlem opgegeven. De vorige week konden kinderen uit Haarlem opgegeven worden voor een uitzending naar Opper-Oostenrijk voor een vacantieverblijf van 2 a 3 maanden. Toen werden 57 kinderen door den Geneeskundigen Dienst gekeurd. De gelegenheid tot aanmelding is nu tot en met Vrijdag a.s. verlengd. Op dit oogenblik zijn reeds een kleine honderd kinderen uit Haarlem ingeschreven en nog steeds komen er nieuwe aanmeldin gen. Wij herinneren er aan, dat de uitzending ge heel kosteloos is. De kinderen zullen worden uitgezonden op uitnoodiging van de autoritei ten in de rijksgouw Boven-Donau, die zorgen dat opneming geschiedt in vacantiekolonies of welgestelde gezinnen. Opper-Oostenrijk wil op deze wijze in daden zijn dank betuigen voor de goede zorgen die Oostenrijksche kinderen in den wereldoorlog in Nederland mochten on dervinden. De bedoeling is dat nu 6000 kin deren uit Nederland, voor wie een verblijf in een gezonde omgeving gewenscht is, in Oosten rijk verzorgd zullen worden. Luchtaanval op Noorsch vliegveld. Twaalf Britsche bommenwerpers neergeschoten. Het D. N. B. meldt: Dinsdagochtend hebben twaalf Britsche bommenwerpers van het type Bristol- Blenheim geprobeerd het vliegveld Stavanger- Sola aan te vallen. Tengevolge van hot onmiddellijk optreden van jachtvliegtuigen en luchtdoelartillerie werden de vijandelijke vliegtuigen bij het tenuit- voerleggen van hun opdracht gehinderd en konden zij slechts enkele bommen worpen, die geringe materieele schade aanrichtten. Alle Britsche vlieg tuigen,die aan den aanval deelnamen, werden neer geschoten en wel elf tijdens luchtgevechten met jacht- en gevechtsvliegtuigen en een door de lucht doelartillerie. De Duitsche vliegtuigen keerden alle behouden terug. die thans geldig zijn BROOD. Bons 41 tot en met 50 broodbonboekje Geldig tot en met 11 Juli. recht gevende op totaal 2000 gram brood. Bons 51 tot en met 60 broodbonboekje Geldig: van 8 tot en met 14 Juli. KOFFIE OF THEE. Bon 85- uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 2 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER. Bon 80 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 25 Juli. Recht gevend op: 1 kg. suiker. BLOEM OF BAKMEEL Bon 75 uit het Algemeen distributieboekje Geldig tot en met 12 Juli Recht gevend op: 1/2 pond tarwebloem of 1/2 pond zelfrijzend bakmeel. PETROLEUM. (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel Periode 2" Geldig: Tot en met Zondag 14 Juli. Recht gevende op: 2 Liter. Drie jaar wegens verachtelijk maken van de Duitsche weermacht. De Persafdeeling van den staf van den Rijks commissaris deelt mede: Een Duitsche krijgsraad behandelde op 8 Juli 1940 in de raadszaal te Dordrecht een zaak tegen den 41-jarigen Salomon Leo Jacob van der Sluis, wonende te Dordrecht, Singel 144 Van der Sluis was bedrijfsleider van het filiaal in Dordrecht van het warenhuis ,.HEMA" aan de Voorstraat aldaar Hij werd er van beschuldigd de vrouwelijke bedienden van de zaak bij herha ling er tegen gewaarschuwd te hebben met Duit sche soldaten uit te gaan, en haar verboden te hebben met hen zelfs te spreken. Deze beschuldiging werd in de zitting waartoe vertegenwoordigers van alle couranten uit Dord recht toegang hadden, door de onder eede afge legde verklaringen der vrouwelijke getuigen als in vollen omvang vastgesteld. Van der Sluis, die inmiddels op 6 Juli gearres teerd was, werd door den krijgsraad wegens het verachtelijk maken van de Duitsche weermacht tot 3 jaren gevangenisstraf veroordeeld. De aanklager had 5 jaren gevangenisstraf ge vorderd. De Engelsche verliezen in de lucht. Het D. N. B. deelt mede: Naar aanleiding van nieuwe pogingen van de Engelsche radio de Brit sche verliezen in de lucht te verkleinen wordt van bevoegde zijde gewezen op de Duitsche legerbe- richten. volgens welke de Britsche luchtmacht van 25 Juni tot 8 Juli, dus sedert den wapenstilstand met Frankrijk, in totaal 110 vliegtuigen verloren heeft, terwijl 20 Duitsche vliegtuigen als vermist zijn opgegeven. Noorsch schip gebombardeerd. Zes opvarenden verdronken. OSLO. 10 Juli (D.N.B.) Het Noorsche Han dels- en Scheepvaartblad meldt dat het in het Duitsche legerbericht van Zondag vermelde Noor sche schip, dat door Engelsche vliegers is gebom bardeerd, het in Haugesund thuisbehoorende vaartuig „Anna Sofie" is. Dit koopvaardijschip was volkomen onbewapend en voer onder Noor sche vlag. De Engelschen overvielen het schip zonder eenige waarschuwing en gaven de beman ning geen gelegenheid zich in veiligheid te brengen. Daardoor zjjn zes opvarenden verdron ken. I Het woord is aan A. Heinze: De toekomst ts vaak verborgen, de plicht Ciano le München. Ook graaf Teleki en graaf Csaky bevinden zich hier. MÜNCHEN, 10 Juli (D.N.B.). Woensdagmor gen 9 uur is de Italiaansche minister van buiten- landsche zaken graaf Ciano op doorreis aangeko men. Te zijner ontvangst waren op het versierde station aanwezig de rijksminister van buitenland- sche zaken Von Ribbentrop, de rijksstadhouder generaal Ritter von Epp en vertegenwoordigers van partij en staat. Voor het station schreed de hooge gast langs het front van de eerecompagnie. Een uur na aankomst van den Italiaanschen mi nister van buitenlandsche zaken kwamen in een extratrein de Hongaarsche minister-president graaf Teleki en de minister van buitenlandsche zaken graaf Csaky te München aan. Kabinetswijziging in Engeland. Chamberlain genoemd als de gaande, Lloyd George als de komende man. STOCKHOLM, 10 Juli (D.N.B.) In par lementaire kringen te Londen rekent men er steeds meer op dat Churchill binnenkort toch zal moeten besluiten tot een kabinetswijzi ging, in het middelpunt waarvan het aftreden van Chamberlain en he topnemen van Lloyd George in de regeering zal staan. „Folkets Dagbladet" meldt uit Londen dat men het in bevoegde kringen voor waarschijnlijk houdt dat Churchill van plan is Lloyd George een functie in het kabinet aan te bieden, terwijl Chamberlain tegelijkertijd zou aftreden. Tot nu toe heeft Lloyd George alle aanbiedingen, die dit beoogden, van de hand gewezen. In parlementaire kringen blijft men echter van meening dat alle partijen hun in vloed dienen aan te wenden, opdat Lloyd George zulk een aanbod niet meer afwijzen zal. Cham berlain heeft reeds herhaaldelijk aangeboden uit het kabinet te treden, hetgeen Churchill tot nu toe niet heeft aangenomen, ondanks alle aanval len op Chamberlain. Japansch oordeel over de Amerikaansche Monroeleer. TOKIO 10 Juli (D. N. B.) De Vereenigde Sta ten zijn, naar uit den vollediger) tekst, der jongste verklaring van president Roosevelt blijkt, inzake de Monroeleer van de passieve tot de actieve ver dediging overgegaan, aldus zèide heden de woord voerder van het departement van buitenlandsche zaken. Thans is het duidelijk, zoo vervolgde hij, dat ook naar de meening van de Vereenigde Staten het lot van die eilanden en gebieden, die door de Duit sche successen van hun moederlanden zijn afge sneden, door de landen van de overeenkomstige levensruimten beslist moet worden. De Vereenigde Staten zouden daarmede ook de geldigheid van de Monroeleer voor Europa en Azië erkennen. Roo sevelt's verklaring toont aan dat in dit opzicht het standpunt van Roosevelt de in de rede van Arita uitgesproken gedachte benadert. Fransche matrozen poogden de „Pasteur'' tot zinken te brengen. Britten verijdelden de poging. NEW-YORK. 10 Juli. (D.N.B.). Naar de Associated Press uit betrouwbare bron verneemt hebben Fransche matrozen een dag na den overval op de Fransche vlooteenheden bij Oran geprobeerd het in de haven van Bedford bij Halifax (Nieuw-Schotland) liggende Fransche stoomschip „Pasteur" van 30.000 ton inhoud zelf tot zinken te brengen. Zij werden echter na een handgemeen met bewapende Engelschen in hun voornemen verhinderd, hoewel het water reeds de laadruimten van het schip binnendrong. De lading Amerikaansche munitie werd later door de Engelschen gelost. De „Richelieu" werd te Dakar aangevallen. Schip ligt met het achterstuk onder water. Het D.N.B. meldt uit Londen: De minister van marine, Alexander, heeft het Lagerhuis mede gedeeld dat het Fransche slagschip ..Richelieu" door vliegtuigen en met luchttorpedo's in de haven van Dakar is aangevallen. De „Richelieu" ligt met het achterstuk onder water in de haven. leveren wij nog slechts deze week in blikken van 3.9 K.G.. 10.30 per stuk. H. DAMMERS, Melk- en Zuivelproductiebedrijf, Telef. 20302 - Barendsestraat 15 - Haarlem. (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 10 PAGINA'S. R. P.: De veiligheid der bevolking pag. 1 J. H. de Bois: Kunst In Haarlem en daarbuiten pag. 3 Flitsen: Tijdrekening pag. *3 Voor de Vrouw pag. 4 H. D.-vert.: De reden pag. 6 Damrubriek pag. 6 Schaakrubriek pag. 6 Laatste Berichten pag. 7

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1