Jiimsir FLITSEN 0 E N. S P A G 10 J-U-CT 1940 ÏÏAARLE M'S D A GBLAD De Nederlandsche vluchtelingen in Frankrijk. Overal op de Fransche wegen ontmoet de Nederlandsche autocolonne duizenden Fransche vluchtelingen op alle mogelijke vervoermiddelen. Irandsfoffenbezuiniging en de hooikist. Hooikist slechts voor enkele gerechten te gebruiken. De Voedingsraad schrijft ons: Onkruid vergaat it! Deze oude Nederlandsche zegswijze zien wij 'deze dagen opnieuw bewaarheid aan de met irkwaardige kracht plotseling herleefde popu- •iteit van de hooikist. In een welhaast grijs ver- len was de hooikist het kenmerk van de zui- re huisvrouw, maar haar groote aanzien be kte zij toch pas ten tijde van den wereldoorlog, >r. de brandstoffenschaarschte dwong tot een ni» omgaan met de beschikbare verwarmings- Idelen. Sindsdien zonk zij snel in de vergetel- d, waarin zij eigenlijk thuis hoort, maar oude inneringen kunnen zich soms hardnekkig ïdhaven en hiervan is het ongetwijfeld toe te rijven, dat vele huisvrouwen, sedert ook in volksgemeenschap opnieuw een spaarzaam iruik van brandstoffen raadzaam is geworden, istonds de hooikist in eere hebben hersteld. Iu zullen wij zeker van de hooikist niet meer aad zeggen dan haar toekomt. Ook in de mo- 11e keuken kan zij, zij het op zeer beperkte aal nog een nuttige rol vervullen, Maar toch ïaar beteekenis veel en veel geringer geworden, dat zij in werkelijkheid niet de mate van be- gstelling verdient, die haar sinds enkele maan- i wederom te beurt is gevallen. 7at is het, dat de hooikist van haar luister ft beroofd? De totaal veranderde wijze van ;en, die de hedendaagsche huisvrouw, geleid ir een streven om aan haar gezinsleden een ximum voedingsrendement te verschaffen, in eds ruimer mate is gaan toepassen. Wij koken enwoordig veel korter dan weleer en daar- de heeft de mooikist voor de bereiding van een ile reeks van spijzen eenvoudig uitgediend. In e punten kan men het belangrijkste van de iendaagsche kooktechniek samenvatten. ,1 voor de bereiding van aardappelen, groente stamppot heeft men niet meer dan een half van noode. Zelfs het vroeger zoo geliefde na ven is tegenwoordig vervallen. In plaats daar- n wordt de groente of de stamppot even vóór t opdienen vermengd met wat boter of wat vet, ardoor de geurigheid van het gerecht verhoogd rdt, Terwijl deze sterk fekorte' bereidingsduur >n afbreuk doet aan de verteerbaarheid van de jzen, komt*zij bovendien zeer ten goede aan n smaak en de voedingswaarde. vroeger liet men prei en selderij uren lang de soep meekoken. Ook dat doen wij niet meer. gemvoordig geldt als algemeene gulden regel or de soepbereiding, dat de fijnverdeelde groen- 1 hoogstens 20 minuten vóór het opdienen in de n worden gedaan. Aldus bereide soep munt uit or een frisschen smaak en verdient ook uit een ;punt van voedingswaarde de voorkeur, c) meer dan voorheen wordt nu ook gebruik maakt van ongekookte groente als onderdeel i het middagmaal. Men kan dit doen door een imer gebruik te maken van als sla bereide tenten, waarin heel wat verscheidenheid is te engen. Of wel men voegt terwille van de vita- nes en de smakelijkheid aan een gekookt ge> cht op het laatste oogenblik wat rauwe, fijnge eden groente toe. dit kan met name worden ïgepast bij bladgroenten (spinazie, andijvie, ipstelen) en bij stamppot. Wij laten het bij deze drie voorbeelden, die zoo idelijk aantoonen. dat een goede kooktechniek op uit is den kookduur zoo kort mogelijk te hou- Ti. Gebruik van de hooikist met als gevolg een rlenging van den verhittingsduur tot ongeveer t drievoud van den normalen tijd van berei- ng, is met een rationeele wijze van koken niet eer te vereenigen. Wie een hooikist heeft en daarvan gebruik wil aken voor spijzen, waarbij dit zonder bezwaar n geschieden, beperke dit gebruik tot peul- uchten en graanproducten. Peulvruchten (bruine en witte boonen. capu- ners, groene erwten) kunnen veilig gedurende Igen tijd ingepakt blijven; de inwerking van langdurige hitte heeft op de vitamines van lilvruchten weinig invloed. Graanproducten (gort, rijst, havermout) kun- n. in water gekookt, ook zonder bezwaar in de loikist gaar worden gemaakt. Men kan de hooikist voor deze gevallen met enveel succes en heel wat goedkooper vervan- n door gebruik te maken van krantenpapier. Voor de" rest late men de hooikist ongemoeid. i verstandige kookkunst heeft haar immers erbodig gemaakt. Kook dus kort en kook met iinig water. Dit laatste om het verlies van lardevolle oplosbare bestanddeelen uit de aard- ipelen en de groenten tot een minimum te be rken. Ziehier tenslotte eenige voorschriften, die 3ere huisvrouw in acht dient te nemen: 1. Aardappelen en groenten (de laatste voor over het aanhangende water niet reeds vol lende nat geeft) steeds opzetten met niet meer in een bodempje water; [2. beginnen op een groot vuur in een goed ge- joten pan; :3. zoodra het bodempje water kookt nog gedu- inde hoogstens een half uur de aardappelen of P groente op den spaarbrander gaar laten wor- pn; 4. bij het opdienen desgewenscht een kluitje O'er of wat vet toevoegen, maar zoo min moge- ïk roeren of stampen in het gerecht. [Wie deze voorschriften in acht neemt, kookt pordcelig, smakelijk en gezond. (A.N.P.' Zomerzegels tot 31 October verkrijgbaar. De verkooptermijn van de zomerzegels. welke aanvankelijk op 13 Juli a.s. zou sluiten is in ver band met de tijdsomstandigheden tot en met 31 October 1940 verlengd. (A.N.P.) Gesneuvelde soldaat beroofd. Arbeider tot anderhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. De Roermondsche rechtbank veroordeelde den 21-jarigen arbeider A. M. uit Someren tot ander half jaar gevangenisstraf, omdat hij in de eerste oorlogsdagen op het slagveld in de omgeving van Someren een horloge had weggenomen van het lijk van een gesneuvelden Nederlandschen mili tair, welk horloge hij later voor een gulden ver kocht had. De officier van Justitie had drie jaar gevan genisstraf geëischt. (A.N.P.) Een lid van de Duitsch-Ne- derlandsche vluchtclingencom- missie in Frankrijk is naar Nederland teruggekeerd en heeft eenige mededeelingen gedaan over den toestand van de gevluchte Nederlanders, die zich in Frankrijk bevinden. Het grootste deel der Neder landsche vluchtelingen bevindt zich in de volgende steden: Nantes, La Rochelle, Bordeaux, Biarritz, Bayonne, Montauban, Tarbes, Toulouse en aan de Rivièra. Zoover deze steden in stre ken liggen, die door de Duit- sche weermacht bezet zijn is aan de vluchtelingen door Duitsche instellingen en de Nederlandsche consuls mede gedeeld, dat zij spoedig naar hun vaderland zullen terug- keeren. Dit was nog niet zoo gemakkelijk daar de Neder landers nog al verspreid wa ren. Het ligt nu in de bedoe ling hen zoo spoedig mogelijk in grootere groepen te verza melen en dan snel naar Ne derland over te brengen. De maatregelen, daartoe noodig, worden in nauw over leg met de Duitsche weermacht en de Duitsche Wohlfahrtsbehörde, die de verzor ging op zich heeft genomen, getroffen. In de omgeving van Parijs zullen de vluchtelin gen wat op hun verhaal kunnen komen. De terug keer zal echter nog minstens veertien dagen ir beslag nemen daar de spoorwegen in Zuid-Frankrijk nog zeer sterk overbelast zijn en de diensten nog niet op alle trajecten normaal functioneeren. Zij, die met de auto gevlucht zijn verkeeren in gunstige omstandigheden daar de Duitsche weermacht deze vluchtelingen benzine ter beschikking heeft gesteld. In dit verband kan nog worden medegedeeld, dat een transport autobussen met bejaarde vluchtelingen en families met veel kinderen, hoofdzakelijk uit Breda, dezer dagen in ons land zal aankomen. De teru; keer van alle vluchtelingen, die in Frankrijk zijn. wordt door een speciale afdeeling van het Duitsche militaire bestuur in Frankrijk voorbereid en uit gevoerd. Dit zal dus in den kortst mogelijken tijd en zonder verdere bezwaren geschieden. De commissie heeft er zich van overtuigd, dat de vluchtelingen in Frankrijk bijna overal goed zijn ondergebracht. De commissieleden die in Parijs vertoeven heb ben bovendien de noodige stappen ondernomen om zich in verbinding te stellen met de Fransche regee ring teneinde ook de vluchtelingen in het niet be zette gebied zoo spoedig mogelijk naar Nederland te laten terugkeer en. Bijenmarkt te Veeuendaal doorgegaan. Kleiner aanvoer dan vorige jaren. Het nijvere plaatsje Veenendaal, dat in de oorlogsdagen en vele weken daarvoor door de inundatie geheel geëvacueerd moest worden, herstelt zich meer en meer. Het dorpsleven her neemt langzamerhand het normale karakter en zoo werd Dinsdag de jaarlijksche bijenmarkt in het weiland bij café ,,De Bijenkorf" gehouden. De aanvoer van bijenvolken was in vergelij king tot andere jaren belangrijk kleiner en be droeg dit keer slechts 420 korven en kasten. Ge woonlijk zijn er op deze bijenmarkt ruim 1000 korven en kasten aanwezig. De oorzaak van den teruggang moet gezocht worden in het feit, dat gedurende den strengen whiter duizenden bijen om het leven zijn gekomen. Ook de beperkte vervoersgelegenheid heeft natuurlijk het noodige ten nadeele van den aanvoer bijgedragen. Doordat er minder volken op de markt aan wezig waren konden de prijzen hooger worden genoteerd dan andere jaren. Deze prijzen varieer den van f 2.50 tot f 4.50 per korf (v.j. f 2.25 f 3.25)de kasten deden dit jaar f 8 tot f 12 het geen ook meer is dan voorgaande jaren. De han del was levendig (A.N.P.) NIEUWE SERIE No. 44 Tijdrekening 1. Kan maar niet in slaap komen door opwinding over op handen zijn- den verjaardag. 2. Rekent voor de tiende maal uit, dat het nog vier dagen duurt. 3. Slaagt erin te becijferen, dat dat precies 96 uur is. 4. Vraagt zich af hoeveel minuten dat zou zijn en neemt na veel concen tratie genoegen met ongeveer 5800. 5. Wordt wat doezelig door een poging het vraagstuk op te lossen of het korter lijkt in dagen, uren of minuten. 6. Komt tot de conclusie dat het in seconden het kortst moet lijken en valt al rekenende in slaap. Het aantal oorlogsgewondon. In een onderhoud, dat de N. R. Crt. met gene- raal-majoor N. A. A. van de Roemer mocht hebben, zpïde de inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht: In het begin had men den indruk, dat het aantal oorlogsgewonden veel grooter was, dan het later inderdaad bleek te zijn, dank zij het feit, dat de" gebeurtenissen hier te lande spoedig tot het einde voerden. Het zullen er ongeveer 900 zijn, gewon den wel te verstaan, van wie het overgroote deel tenslotte reeds een algeheel herstel bereikt heeft of nog kan bereiken. Het aantal van hen die een arm of been missen of door ander letsel tot deze groep moeten worden gerekend, is gelukkig zeer gering; het zullen er niet meer dan vijftig of zes tig zijn, voor zoover wij thans kunnen overzien, want er komen nog een vijf honderd soldaten uit Frankrijk en het spreekt vanzelf, dat wij op het oogenblik niet kunnen nagaan hoeveel er daaron der zijn, die medische hulp behoeven, en in welke mate. HERDENKING GULDEN SPORENSLAG DOOR DE N.S.B. Donderdagavond a.s. houdt de N.S.B. te Den Haag een openbare bijeenkomst ter gelegen heid van de herdenking van den Gulden-Sporen slag. Het is voor de vijfde maal. dat de N.S.B. tot de herdenking van dit bekende wapenfeit uit 1302 opwekt. De bijeenkomst vindt plaats in de groote zaal van den dierentuin, waar de leider der N.S.B.. ir. A. A. Mussert, het woord voeren zal (A.N.P.) Bommen op het eiland Rozenburg. Het A.N.P. meldt: Gisternacht heeft een En- gelsche bommenwerper een groot aantal bommen laten vallen op het eiland Rozenburg. Negen bommen kwamen neer, waarvan er drie niet ont ploften. Men vermoedt, dat het tijdbommen zijn. Een brandbom viel op een woning, waarbij een begin van brand ontstond. Het vuur kon echter spoedig door de bewoners worden gebluscht. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Wel werden vele ruiten van wo ningen vernield, de toegebrachte schade aan landbouwgewassen is zeer aanzienlijk. Beruchte dieven te Zaandam aangehouden. ZAANDAM, 9 Juli. Kon de centrale recherche van Amsterdam in het midden van de vorige week in de hoofdstad de hand leggen op drie beruchte inbrekers en de Haagsche politie op twee complot- genooten, de Zaandamsche recherche heeft dezer dagen eveneens twee beruchte types in verzeker de bewai'ing gesteld. Bovendien blijkt nog een derde persoon, die te Haarlem zijn straf voor een soortgelijk misdrijf uitzit, medeplichtig. Tot de te Zaandam gearresteerden behoort ze kere L. van der V., die ook reeds eerder onder ver denking stond betrokken te zijn bij de zware in braken, die in 1936 en 1937 in de Zaanstreek wer den gepleegd, maar wiens schuld men wegens ge brek aan bewijs eertijds niet kon vaststellen. De tweede gearresteerde is de 49-jarige Amsterdam- sche snorder B. van R. Beiden hebben een volle dige bekentenis afgelegd, De laatste verdachte had voornamelijk zijn medewerking verleend om de Amsterdammers telkens naar lum operatieterrein te brengen. Naderhand was hij zoo vertrouwd met de heeren, dat hij volledig van de partij was en meedeelde in de buit. (A.N.P.) in Haarlem en daarbuiten. Vincent. 1890—1940. In het eind van deze maand zal het vijftig jaar geleden zijn dat de schilder Vincent van Gogh te Auvers van zijn aardsch bestaan afscheid nam. Op den 29en Juli van het jaar 1890 stierf daar een man, die, van alle kanten door het leven gegrepen, dat leven worstelend heeft doorgebracht, zoekend naar de beste middelen om te kunnen getuigen van hetgeen er in zijn innerlijke wezen omging en dat met de soms tot zekerheid gegroeide ver wachting daardoor anderen beter en gelukkiger te maken. „Onze negentiende eeuw (schreef Plas- schaert reeds ruim veertig jaar geleden) heeft geen grooter ethischen Hartstochtelijke gekend dan Van Gogh, dan dezen Vincent". Ondanks de stapels boeken en reproducties die er in de laatste kwart-eeuw over den „schilder" Vincent verschenen zijn, komt het ons voor, dat Plasschaert met die paar onnoozele woorden de kern van den „mensch" Van Gogh terecht op den voorgrond plaatste. Door Van Gogh's ethische hartstochtelijkheid is, in wat hij teekende en schil derde dat revolutionnaire element gekomen, waar aan juist in de jaren dat hij begon te werken de behoefte bestond en is zijn werk, in al zijn koorts- achtigen drang en overhaasting soms, één der- pij lers geworden waarop een belangrijk gedeelte der schilderkunst na hem zou komen te rusten. Hij heeft eerder en heviger dan iemand anders gevoeld dat de perfectie, waarmee in de schilderkunst de in beeld brenging van de voor ieder zichtbare wereld beoefend werd, een hoogtepunt had bereikt, dat voorloopig niet meer te overtreffen was en dat ook in de beeldende kunst nog belangrijk werk slechts te doen was voor wie aan die zichtbare wereld een beelding kon ontleenen, waarin ook aan de bewogenheid van het innerlijk leven van den schilder, sociaal-maatschappelijk of religieus, een ruime plaats kon worden verstrekt. Dat, met an dere woorden, het uitsluitend vïsueele in de schil derkunst verrijkt moest worden met een moreelen, ethischen inslag waardoor het genieten er van een dieperen zin, een weliswaar soms tragische ont roering zou kunnen verwekken. Vooral het vroege en ook het allerlaatste werk is vol van die tragiek; in de periode van Argenteuil en den eersten tijd in Aries is het leven hem zonnig en zingt hij op zijne wijze van de pracht en heerlijkheid der na tuur, soms daarbij ook in een extase, die de reali teit van het geziene ver achter zich laat. Zoo moest zijn werk, toen het in het begin der jaren tusschen 1890 en 1900 naar Holland kwam, wel in onze kunstwereld, die door de Haagsche School beheerscht werd, den indruk maken van den meteoor (waarvan mej. Marius in haar boek over de Hollandsche Kunst der 19e eeuw spreekt) die in dat gezelschap binnenviel. Veel waardeering vond het hier aanvankelijk niet: de tijd was nog verre dat predikanten Van Gogh tot onderwerp van hun preek zouden maken, al had zijn werk be trekkelijk spoedig een intuïtieve bewondering gaande gemaakt bij de literatoren en intellectuee- len uit de arbeidersbeweging die in het gevolg van den Nieuwe Gidskring wandelden. Doch bij de schilders bleef nog lang een soort verbazing over die verdwazing, een soort minachtende onverschil ligheid hangen en ik heb nog jaren later uit den mond van groote kunstenaars uitlatingen geno teerd, die het nu niet aardig zijn zou te herhalen, doch die bewezen dat zij, in hun eenzijdigheid, van de toekomstige beteekenis van den meteoor geen flauw voorgevoel hadden. Het zuiver ambachte lijke in het werk van Van Gogh stond dien schil ders tegen, het nieuw-menschelijke er in was hun ontgaan. Vóórdat, met de nalatenschap van Vincent's broer Theo, kort na hem gestorven een groot ge deelte van het werk naar Holland kwam, was het met de waardeering in Frankrijk evenzoo gegaan. Ook daar waren het enkelingen geweest, die Vin cent's beteekenis begrepen hadden: de schilder Schuffenecker (misschien niet geheel belange loos) Gauguin (met de reserves die zijn eigen liefde hem dicteerde) de criticus van den Mer- cure de France, Albert Aurier (met de eerlijke, toegewijde bewondering van den dichter) doch bovenal Theo van Gogh, de broeder, wiens geheele leven één dienstbetoon uit liefde, voor Vincent ge weest is. Toen Theo's weduwe in 1891 naar Hol land terugkeerde, heeft die op onnavolgbare wijze haar verder leven aan de nagedachtenis van man en zwager gewijd. Ongezocht heeft zij daarbij steun gevonden bij den schilder-criticus H. P. Bremmer, bij den kunstenaar Roland Holst (die haar een eerste tentoonstelling in het Panorama gebouw, in 1894, hielp inrichten) en bij nog wel enkele andeven, die mede het zaad voor Vincent's erkenning hebben uitgestrooid. Men weet dat thans die erkenning niet slechts bereikt is, doch zelfs een vereering gewekt heeft, die, in cijfers uit gedrukt, tot misverstand en misdrijf (vervalschin- gen) geleid heeft Het misverstand dat innerlijke waarde en geldswaarde van een kunstwerk niet twee zeer afzonderlijke eigenschappen van dat kunstwerk zijn. schijnt onuitroeibaar. Ze hebben slechts gemeen dat beide relatief en aan een tijds bestek gebonden zijn. In Van Gogh's vroegste (Hollandsche) werk is het tragische element, het harde ploeterende leven, het verdriet van den ouderdom en van het moei zaam bestaan, overheerschend. Een samenvatting van die levensvisie is misschien te vinden in het onderwerp van de Brabantsche ..Aardappeleters" door Van Gogh als schilderij en als steenteekening behandeld. (Naar de laatste is bijgaande reproduc tie gemaakt). Die voorstelling moet op den be schouwer van ruim vijftig jaar geleden nog een gansch anderen indruk gemaakt hebben dan op dien van vandaag. Omstreeks 1880 kende en be wonderde men dergelijke boerenmaaltijden van den ouden De Groux, van Jean Francois Millet, ten onzent in eenvoudiger conceptie, van Jozef Israëls en Neuhuys. Voor Millet had Van Gogh een groote bewondering, doch hoezeer verschilt zijn eigen kijk op zulk een geval van dien van den Franschen meester! Bij Van Gogh ligt het accent op het ver groeide. verwrongene. versletene door zwaren ar beid in ontbering veroorzaakt. Bij de anderen op de aangename kanten van het landleven, de rust, den betrekkelijken welstand, de welverzorgdheid van het interieur. Zij geven den boerenstand op Zondag en zullen vermoedelijk die Brabantsche misère te onaantrekkelijk hebben gevonden om er een zoo sprekende voorstelling van te willen ge ven. Voor Van Gogh heeft het aantrekkelijke geen aantrekkelijkheid: hij gevoelt diep den achterstand in dat menschbestaan en zijn aard drijft hem tot getuigen. Met het onverzettelijke dat altijd in hem blijven zal en met dezelfde onafhankelijkheid en moed waarmee hij tenslotte de zwarte vogels bo ven het gouden korenveld zal schilderen, de finale voorvoelend van zijn leven dat voor hem een getui gen van leed en schoonheid geweest is. in geeste lijken zin. De spanningen die hij zijn geest opleg de, waren te sterk voor zijn gestel: aan die span ningen, door zijn hartstocht steeds aangetrokken, moest hij, 37 jaar oud slechts, ondergaan. Tragisch cn groot, als mensch en als kunstenaar. J. H. DE BOIS. Binnen een week zullen de eerste van de tien vacantietreinen naar het mooie Oppcr- Oostenrijk vertrekken. Ouders, geeft uw kin deren op bij den directeur van den Genees kundigen Dienst te Haarlem. CHAUFFEUR DOOR RECHT BANK IN VRIJHEID GESTELD. Gearresteerd ivegetis diefstal. DAPPER GEDRAG GEDURENDE DE OORLOGSDAGEN. (A. N. P.). Als regel wordt in oorlogsnood be dreven diefstal zwaarder gestraft dan wanneer het vergrijp in normalen tijd is begaan. Doch er zijn uitzonderingen die ook dezen regel bevestigen. Daarvan heeft de Haagsche rechtbank Dinsdag doen blijken, toen zij onder presidium van mr. Bomme- zijn een tegen den 35-jarigen chauffeur J. C. F. M. ingestelde strafvervolging behandelde. Deze auto bestuurder had op den dag na de overgave van het Nederlandsche leger uit eeq chaos van materialen langs den Rotterdamscheweg te Rijswijk een auto band en eenige flesschen motorolie, die hem niet toebehoorden, meegenomen. Dit kwam op 22 Mei aan het licht en de man werd toen in hechtenis ge steld. De betreffende goederen waren eigendom van de Bataafsche Import Maatschappij en inderdaad had niemand hem vergunning gegeven ze weg te nemen. De „verdachte" bleek zich als een held in de vijf dagen van den oorlog hier te lande te hebben ge dragen, want hij had zonder eenige militaire ver plichting of verbintenis met volle uitschakeling van zichzei; in de hel van het gevecht bij dag en nacht transportdiensten ten behoeve van onze troepen verricht. Toen hij op den 16en Mei zag, dat anderen de olie lieten wegloopen uit de reser voirs bij het pompstation van de B. I. M., kon hij de verleiding niet weerstaan om enkele flesschen van deze olie en een zwervenden autoband mee te nemen. De officier van justitie, mi'. Rouffaer, die deze omstandigheden bij zijn requisitoir in beschouwing nam en tevens vertelde, dat de man een volkomen blanco-strafregister had, beperkte daarom zijn eisch tot een van vier maanden vrijheidsstraf. Daarop was het woord aan mr. Huygens als ver dediger. Deze deed uitkomen, dat hier geen sprake was van „plunderen", dat de man een eerlijke wer ker was, die zich geenszins bewust was, iemand te hebben benadeeld, doch veeleer moet hebben ge dacht: waar zoo ontzettend veel is verwoest, kan ik deze weinige goederen wel tot mij nemen. In een rapport omtrent dezen chauffeur getuigt luit.-koL Leverland, dat de man zich op bijzondere wijze heeft onderscheiden door met onverschrokkenheid met groot gevaar voor eigen leven en onder een voortdurenden kogelregen geheel vrijwillige trans portdiensten te verrichten. Daarop begaf de rechtbank zich in raadkamer. Twee minuten later heropende mr. Bommezijn de zitting en deelde mede, dat de rechtbank geen ter men had gevonden de hechtenis van den man nog langer te doen voortduren, weshalve zij diens on middellijke invrijheidstelling gelastte. NEDERLANDSCHE BRIDGEBOND. Te Amsterdam is de ja.arlijksche bondsraad vergadering van den Nederlandschen Bridge Bond gehouden. Uit het jaarverslag bleek, dat de bond niet tegenstaande de onrustige tijden toch nog in ledental was toegenomen. De exploitatierekening sloot met een gering verlies. De aftredende bestuursleden G. Elffers Jr., mr. H. J. van der Meer en J. Witteveen werden allen bij acclamatie herkozen. Besloten werd, dat de competities dit seizoen normaal doorgang zullen vinden Tot alle districtsbesturen zal een oproep worden gericht tot het organiseeren van bridgewedstrijden ten bate van de geteisterde Nederlandsche ge bieden. (A.N.P.). BEROEPEN TER ZAKE VAN GESCHILLEN VAN BESTUUR. Beroepen ter zake van geschillen van bestuur of andere, welke ingevolge par. l der verorde ning no. 23/1940 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de bevoegdheden van de secretarissen-generaal van de Nederlandsche departementen van al gemeen bestuur worden beslist door den secre taris-generaal van het departement, waaronder de materie ressorteert, dienen bij dien secretaris generaal aanhangig te worden gemaakt. (A.N.P.),

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5