'liet JOieat m Jxm. Oiie&ol. Over Distributiebons. Practische Hangmat. Kindertruitje. Het menu van den dag. Huwelijk met modern Comfort. WOENSDAG 10 JUCI 1940 HAARDE M'S D A G BEAD VOOR DE VROUW De bakker heeft gebeld, de vrouw des huizes loopt vlug de trap af om hem open te doen. Zij neemt het brood aan, geeft geld maar nu de broodbonnetjes nog. Dat is waar ook, met een diepe rimpel in haar voorhoofd van de haast draaft ze naar de .kamer waar de doos met de distributiekaarten staat. Hoeveel moet ze ook weer geven eigenlijk moet ze dat 'smorgens direct in orde maken wat een vervelend gedoe ook allemaal de bakker ziet alleen maar een stuursch gezicht: die is uit haar humeur, denkt hij, alleen om die paar bon netjes. Een paar uur later staat dezelfde huisvrouw in een wolwinkel om wol te koopen voor een slipover voor haar jongste belhamel. Mag ik uw stamkaart even zien? vraagt het winkelmeisje met vriendelijke stem. Och ja, die heb ik vergeten, de rimpel van van morgen verschijnt weer; nu moet ik nog een keer loopen, omdat ik de stamkaart thuis liet liggen. Nu staat verder den heelen dag het weerglas op slecht weer en er behoeft nog maar een heel erg klein tegenvallertje te komen, of de storm breekt los. Neen, zoo komen wij er niet, wij huisvrouwen, door onvoldoende te organiseeren en door te mop peren over onvermijdelijke omstandigheden. Nu onze huishouding een beer ingewikkelde zaak is geworden, nu moeten wij zorgen dat die moeilijke legkaart van kleine stukjes even goed past als de vroegere gemakkelijke van groote stuk ken. Om te beginnen moeten de distributiekaarten bij elkaar opgeborgen worden hetzij in een la van ons bureautje, hetzij in een kistje of doos of in een map. En dan hoort daarin niets anders bewaard te worden, omdat het maar verwarrend zou werken. In dit blad kunt u iederen dag een lijstje vinden van de thans geldende bons; natuurlijk is het de bedoeling om dat uit te knippen en bij de distribu tiekaarten te bewaren. Verandert er iets aan, dan wordt het oude lijstje weggegooid en het nieuwe er voor in de plaats gelegd, zoo is de controle van nummers en geldigheidsduur altijd met een oog opslag uit te voeren. Bij het vaststellen van de inkoopen voor den dag en bij het inschrijven van bestelboskjes worden dan meteen de noodige bons afgescheurd of ge knipt. dat geeft geen oponthoud meer als de leve rancier voor de deur staat, die daarvoor zeker dankbaar zal zijn. Moeten er boodschappen worden gedaan, dan overwegen wij bij het overzien van het betreffen de lijstje, of er nog iets meegenomen moet worden Een een leuk werkje voor een ijverige huisvrouw. De tijd om te luieren in bosch en veld komt nu weer aan! Dan is een hangmat een heerlijk bezit, vooral als we er zelf een maken, waardoor 't dus niet zoo duur komt. In een touwwinkel zoeken we 't benoodigde touw uit, koopen bovendien twee stevige stokken en dan aan den slag! Op de werkteekening ziet u heel duidelijk, hoe de hangmat geknoopt wordt: er is letterlijk niets san! Eerst worden in den stok op gelijke afstanden inkepingen gemaakt. We nemen een touw precies dubbel en beginnen met twee tegelijk te knoopen. Telkens twee einden samen nemen en er een ge wone knoop op leggeri. Aan het andere eind wor den de touwtjes stevig om den stok geknoopt en afgeknipt. Natuurlijk zijn er om de hangmat op te hangen stevige touwen noodig. Ze worden op dezelfde manier aan een stevigen ring bevestigd. Let u er op dat de ring precies in 't midden komt? Dan veel succes met uw hangmat! behalve geld en boodschappentasch. Het is daarom aanbevelenswaardig, om, wanneer een boodschap ons te binnen schiet, deze op te schrijven. Ook al gaan wij misschien pas de volgende week er op uit. Kleine aankoopen, als tandpasta, veters, knoop jes en een vatenkwast bijvoorbeeld zyn moeilijk te onthouden, en op een gegeven oogenblik kan men er toch erg om verlegen zijn. Nu komt er nog bij, dat de distributie-stamkaart voor vele inkoopen zoo'n belangrijke rol speelt; des te meer reden dus. om ook daarvan even aan- teekening te houden, desnoods enkel met een kruis je achter het artikel waarvoor hij noodig is. Dit wat betreft de organisatie van onze distri butiekaarten. Maar niet minder belangrijk is om ons goede humeur niet te laten struikelen over het strootje dat ons in den weg ligt in den vorm van bonnetjes en stamkaarten, zoodat wij het aanzien voor een balk die daar speciaal is neergelegd om ons nu eens te hinderen. Het mag dan waar zijn, dat het wat ingewikkelder is dan het vroeger was, wij moeten ons toch niet aanstellen als verwende menschen die geen zin hebben om zich in te span nen, ook al is het maar een klein beetje, voor de bennetjes, die een eerlijke verdeeling voor ons al lemaal op het oog hebben. Wat wij met een boos gezicht en een gevoel van wrevel doen, kost altijd meer tijd en meer inspan ning, dan wat wij opgewekt en met blijmoedigheid even afwerken. Onbelangrijk zijn zulke werkjes, maar wie ze mopperend doet, maakt er opeens on aangename gebeurtenissen van, die het leven noo- deloos ingewikkeld maken. Met lamenteeren is nog nooit een probleem opgelost; hoe opgewekter wij zijn, hoe eenvoudiger de dagelijksche gang van zaken is. E. E. J.-P. Dit truitje, dat gedragen kan worden door een jongen of meisje van 2 tot 3 jaar, is gebreid van roode wol (200 Gr.) op pennen no. 3. De boorden en de pas zijn dwars gebreid in een ribpartoon, het truitje en de mouwen zijn gebreid in tricotsteek, dus 1 pen recht 1 pen averecht. We beginnen met den boord en zetten hiervoor op 12 st., we breien 4 pennen recht, dan 1 pen recht en 1 pen averecht, herhalen weer 4 pennen recht, 1 pen recht 1 pen averecht, enz. We krijgen nu een patroon van ribbels met een stukje tricotsteek er tusschen. Na 20 ribbels kanten we af. Aan den zijkant nemen we lussen op en breien hierin 74 st. We zorgen er vooral voor dat er geen gaatjes in deze pen komen. Nu breien we 1 pen recht 1 pen averecht, 60 toeren. Dan zijn we bij net armsgat en kanten aan weerskanten 6 st. af (321). We hebben nu nog 62 st. op de pen, na 76 toeren boven den boord kanten we de middelste 34 st. af, breien 14 st. aan den linkerkant op, zoo, dat we iederen keer aan den halskant. rpinderen. Na 14 pennen hebben we geen steek over. De rechterhelft is het spiegelbeeld van de linker. Het achterpand is gelijk aan het voorpand. De zijkanten van het truitje naaien we aan elkaar en dan beginnen we aan de pas. Hiervoor zetten we op 18 st., we breien eerst 4 pennen recht, daarna 1 pen recht 1 pen averecht, 1 pen recht 1 pen averecht, hierna alles herhalen. De pas wijkt iets af van de boorden, want de rand tricotsteek, die tusschen de ribbels zit, is iets bree der. Bij het breien moeten we er aan denken, dat we aan één kant den kantsteek stevig aantrekken, dan wordt het model van de pas mooi rond. Na. 34 ribbels kanten we af en naaien de pas aan elkaar. De losse kant wordt op het truitje gestikt. Voor den boord van den hals zetten we 18 st. op en breien dezen als den anderen boord, na 23 rib bels kanten we af en naaien den boord aan elkaar. Bij het opnaaien op het truitje telkens een stukje overslaan, om gaatjes te krijgen, waar het koord door kan! Voor den boord van de mouw zetten we 16 st. op en breien 15 ribbels in het patroon van den hals boord. Nu nemen we kantlussen op en als we 58 st. op de pen hebben, breien we hierop 40 toeren in tri cotsteek. Nu meerderen we om de 6 toeren 1 st. aan weerskanten, tot we 68 st. hebben. Hierna kanten we iederen keer voor en achter aan de pen 3 st. af, tot we nog 26 st. over hebben. Deze wor den nu achter elkaar afgekant. De mouw wordt dicht gestikt en in het truitje gezet. Een gedeelte van de pas valt over de mouw. Opmaak. Alles wordt gestreken onder een vochtigen doek. We draaien een koord, rijgen dit door de gaatjes, en maken er ballen aan op de bekende manier. Rijst met tomaten. Warm slagerecht. Gestoofde aardappelen. Gestoofde boschbessen. RIJST MET TOMATEN. Voor dit menu gaan wij den oven gebruiken, maar daarbij komt dan ook niets anders te pas, be halve de rijst, die even moet voorkoken. lj/> d.L. rijst. 3 d.L. water. iets zout 1 gesnipperd uitje 2 eetlepels boter of vet 1 pond geschilde en in stukken gesneden tomaten. Zet de rijst op met water en zout, laat ze zes mi nuten voorkoken en laat ze gedurende 1 1/2 uur in de hooikist of in kranten gaar worden. Smelt daarna de boter in een pannetje, laat hier in de ui en de tomaten gaar smoren, voeg ze bij de' rijst, doe alles in een beboterden vuurvasten schotel, strooi er paneermeel en enkele klontjes boter overheen en laat het schoteltje in den oven een bruin korstje krijgen. WARM SLAGERECHT. 4 kroppen sla. 2 ons rookspek 3 eetlepels azijn peper en zout. Maak de sla schoon en verdeel ze in niet te groo te stukken. Verwarm de slabak in den warmoven en bak het spek, dat in dobbelsteentjes gesneden is in den oven uit. Warm intusschen de azijn ook in den warmoven, doe de sla in de slabak, bestrooi ze met peper en zout voeg er het spek met het spekvet en de azijn bij. werk het luchtig door elkaar en doe de sla dadelijk op. GEPOFTE AARDAPPELEN. Borstel de aardappelen goed schoon, droog ze met een schoónen doek, zet ze op het bakblik en pof ze in den warmen oven gaar en iets knappend (ongeveer een kwartier). Dien ze op met wat zout en ongesmolten boter. GESTOOFDE BOSCHBESSEN. Wasch de bessen en zet ze in den warmen oven in een gave pan met heel weinig water. Laat ze daar tot een goede compote worden, dat wil zeggen, dat zij een geheel vormen en maak ze op smaak af met suiker, of zoet-stoftabletjes. Als wij rekenen, dat het schoteltje een half uur in den oven moet staan, dan kunnen de boschbes sen het eerste kwartier er ook in. Daarna gaan zij er uit en komen het spek en de aardappelen er in. Men behoeft dan niet bang te zijn voor het over nemen van ongewenschte geuren. FAILLISSEMENTEN. Door het verbindend worden der uitdeelingslijst is geëindigd het faillissement van: J. Backhuys, vroeger garagehouder, wonende te Overveen, gemeente Bloemendaal. Curator Mr. A. Bruch te Haarlem. VOETBAL. Liefdadigheidswedstrijden van den K. N. V. B. Zeventien spelers gekozen. Door de keuzecommissie van den K.N.V.B. zijn de volgende zeventien spelers gekozen, waaruit op 17, 24 en 31 Juli een Nedcrlandsch elftal sa mengesteld zal worden voor de liefdadigheids wedstrijden te Den Haag. Amsterdam en Rotter dam: Bergman (Blauw Wit). Drager (D.W.S.), Drok 'Sparta), Van den Engel (D.H.C.), De Har der (V.U.C), Van der Heide (Feijenoord), Kraak (Stormvogels). Kuppen (Feijenoord). Lenstra (Heeren veen!», Paauwe (Feijenoord), Van Spaan- donck (Neptunus), Vente (Feijenoord), De Vries 'V.S.V), De Vroet (Feijenoord). Walhain (H.B.S.), Wilders (Blauw Wit) en Wille (E.D.O.). HANDBAL. HET PROGRAMMA VOOR DEZE WEEK. (Dames). 11 Juli; O. S. S.—B. G. V. 15 Juli: ConcordiaRapiditas '31. (Heeren). 11 Juli: RapiditasB. G. V. 16 Juli: LijndenConcordia. In den dameswedstrijd O. S. S.B. G. V,, die in Zandvoort gespeeld wordt, zal de spanning niet ont breken. Een kleine overwinning voor de bezoeksters is te verwachten. Rapiditas is op papier sterker, maar Concordia kon wel eens voor een verrassing zorgen. De Rapiditas-heeren lyijgen de Bloemendalers op bezoek. We verwachten een overwinning voor de thuisclub. LijndenConcoi'dia zal een titanen- kamp worden. Als Concordia speelt voor wat zij waard zijn, komen de punten naar Haarlem. WATERPOLO. OVERZICHT. Het kleine programma van vorige week heeft een verrassing opgeleverd n.l. de nederlaag van V. Z .V. tegen Haarlem. In deze kleine competitie, waarvoor elke club slechts zes wedstrijden behoeft te spelen, wegen de punten dubbel zwaar. „Haarlem" maakt nu weer een goede kans op de bovenste plaats H. P. C. 2 zorgde voor de verrassing door thuis H. V. G. B. te kloppen. De bezoekers hadden een snelle ploeg, die behoorlijk speelt, doch die geen enkelen schutter van formaat telt. Dat is een handicap, die zich ook in de komende wedstrijden zal wreken. Deze week worden de volgende ontmoetingen gespeeld: Woensdag 10 Juli: H. P. C. 2—V. Z. V. Vrijdag 12 Juli: D. W. R. 2—V. Z. V. (dames) D. W. R. 2—H. V. G. B. 2 H. P. C. 3—V. Z. V. 2 Zaterdag 13 Juli: D. W. R.—U. Z. C. Zondag 14 Juli: H. P. C.—U. Z. C. H. Z. P. C.—S. V. H. R. Z. C.—ZIAN V. Z .V. 2—D. W. R. 2 D. W. R. ontvangt Zaterdagavond half negen in het bad aan de Houtvaart te Haarlem U. Z. C. De Utrechtenaren zijn goed op dreef, zij beschikken overeen jonge, snelle ploeg, die de overwinningniet cadeau zal geven. Wij verwachten een gelijk spel, evenals Zondag, wanneer U. Z. C. de gast van H. P. C. is. VOOR DE KINDEREN Gewapend met de buks begaven zij zich m de richting, vanwaar zij het geluid meenden gehoord te hebben. Eensklaps klonk hun een helsch lawaai en krijgsgeschreeuw in de ooren. Vlug liepen ze verder. Zij tuurden door het struikgewas en op eenigen afstand zagen zij in het maanlicht een vreemd tooneel. Ze konden niet precies vaststellen wat het was, doch het leek op een inboorlingenfeest. ZWEMMEN WEDSTRIJDEN KRING HAAR! K. N. Z. B. De Junioren-kanipiocnschappi „Haarlem" wint alle zwem nummers. Dinsdagavond zijn in Stoop's Openlucht; Overveeen de zwemwedstrijden van den j Haarlem van den KN.Z.B. begonnen, geo; seerd door de Zwemclub „Haarlem". Beter weer had men moeilijk kunnen schen: het was een prachtige zomeravond dat het een lust was, daar te vertoeven heusch niet alleen om het mooie weer, vooral om wat in het ruime bassin te zien gegeven. Ongeveer driehonderd zwemste; zwemmers van scholen en van vijf zwemve gingen in Haarlem en omstreken, namelijk i lem, H.V.G.B., H.P.C., D.W.R. en V.Z.V., bel ten elkaar met een ongekend enthousiasmi begon al dadelijk in het nummer 100 M. s slag heeren. Vooral in de laatste serie ws spanning groot; het ging tusschen K. Bo: man van H.V.G.B. en M. Spaanderman „Haarlem", die elkaar niets toegaven. S: met handslag wist laatstgenoemde te wim Onbeschrijflijk was het aanmoedigend bij de schoolestafettes. Alsof er een ka prijs te behalen was gooiden de jongelui zi den strijd. Men wilde alleen de eer van de winning. Vooral bij de drie maal 50 M. wiss! estafette voor dames zagen we een mooienl de ploeg van Haarlem I, bestaande uit de i G. Brands, G. Brouwer en Truusje Kamp, zegevierend uit het water. Truusje Kamp. ee: tienjarig meisje, is een kleindochtertje va- heer D. N. H. Haase, die vroeger zooveel tri; bij de Haarlemsche Reddingsbrigade vierdf zal het dien veteraan goed doen. dat ook zij;; gende generaties zich in het natte elemer uitstekend thuis voelen. Zij dochter, de be! zwem-propagandiste Hermïen Haase, luisj met Mevrouw A. Hölsken het zwemfeest schoonspringen op. Laatstgenoemde, die ruim een jaar niet aan schoonspringen gf had, verzamelde de meeste punten. Hermie: de eerste, die haar sportief daarmee s wenschte. Het schoonspringen door de heeren C. van D.W.R. en A. Zomer van H.V.G.B. wer wonnen door laatstgenoemde, die veel vo toekomst belooft. Aan het nummer drie maal 50 M. wisse! estafette voor jongensscholieren werd ook genomen door J. van Merkestein van het C Lyceum en lid van Dolfijn, kampioen van K land op de 100 M. vrije slag. Dit was op zie al een attractie. Het spannendste nummer had men voo: laatst bewaard, namelijk tien maal 50 M. 1 crawl estafette voor heeren, waaraan zwen met bekende namen deelnamen, zooals Jar Hemsbergen, J. Bais en C. Zeeman van Haa F. de Geest en J. van Zadel van H.P.C.; P J. Ketelaar en K. Bongertman van H.V.G.E van de Bogaarde. K. van Lohuizen en E. i van D.W.R.P. Swler en P. Duinker van 1 Deze strijd was het aanschouwen teil volle w Van dezen avond is zeer zeker een uitstel propaganda voor het nuttige zwemmen t gaan en dat is immers het hoofddoel van Kring Haarlem van den K.N.Z.B. De jury bestond uit de heeren Th. W. Hól voorzitter-kamprechter; J. C. Veldhoff, sta L. Brunt, G. R. Hemsing. P. Visman en J, Zadel, tijd waarnemers; A. H. Heerkens Thi en P. Ritman, keerpuntcommissarissen; C. Ellinckhuyzen. secretaris van de jury. Het schoonspringen werd beoordeeld doo heeren A. H. de Bruijn Jr., J. C, Veldhof en( Hemsing. De leiding was dus wel in vertrouwde har De uitslagen waren als volgt: 100 Meter schoolslag heeren: 1. M. Spaar man (Haarlem) 1.21.4; 2. K. Bdngertman G.B.) 1.21.5; 3. P Swier (V.Z.V.) 1.23.9. Vier maal 25 M. vrije slag estafette voor r iesscholieren (om den Conrad Fehn Wisselp: 1. Hartelustschoöl 1.5.7; 2. Kennemer Lyc 1.5.8; 3. Chr. Lyceum 1.6.9. 50 Meter rugslag jongens: 1. H.vSmits (E lem) 36.1; 2. T. Kloots (H.P.C.) 39,3; 3. P. Kr; (V.Z.V.) 39.4. 100 Meter rugslag dames: 1. M. Jansen (E lem) 1.29.8; 2. H. van Koperen (D.W.R.) 1 3. H. Zieren (D.W.R.) 131 Drie maal 50 M. wisselslag estafette Jon? scholieren (om den Stoop's Bad Wisselbëi 1. Chr. Lyceum 1.37.2; 2. M.T.S. 1.40; 3. H.B 1.45.9. Schoonspringen Dames: 1. A. Hölsken (H! 28.30 punten. 2. H. Haase 28.35 punten. Schoonspringen heeren- 1. A Zomer (H.V.( 53.58 punten: 2. C. Haven (D.W.R.) 50.53 pu: Drie maal 50 M wisselslagestafette Dame Haarlem 1.58.6: 2. D.W.R. 2.04.4: 3. V.Z.V. 2 Tien maal 50 M. borstcrawlestafette Hee 1. Haarlem 5.01.8: 2 H.V.G.B. 5 06: 3. H.P.C. 5 Mr. CORRY STOLZ-VAN DEN KIEBOOM. 37)' Ik geloof je positief wèl. Maar Lies denkt er het hare van. En zeg, wat heb je dan eigenlijk wèl uitgespookt om die mooie verhalen op gang te krijgen? Och gewoon niets ergers, dan wat massa's anderen ook zouden doen: beetje flirten, beetje werk maken van een paar aardige cliënten. Ja daar had je in de eerste plaats mevrouw de Fau- court. Dat was een typeDie heeft nu drie echtscheidingen achter den rug. De laatste heb ik mogen opknappen. Ai, zegt Jimmy. Ja, zegt Frank. En die heb ik, hangende de procedure, zoowat overal rondgesleept. Maar geen haar op mijn hoofd, dat er ooit aan gedacht heeft om er ernst van te maken. En zij evenmin. Als ik maar niet de hopelooze pech had gehad, die keer met haar te lunchen in Carlton, terwijl Lies er ook was met je oom Ja, dat weet ik. Funest was dat, zeg. Nou en als de rest van je avonturen naar rato was, dan geloof ik het verder wel. Ik wist immers wel, dat het zoo'n vaart niet zou loopen. Ik ken jou langer dan vandaag. Maar één ding moet je me toch ten goede houden. Frank, zegt Jimmy. En dat is? Dat ik. juist omdat ik je al zoo lang ken, niet kan begrijpen, hoe jij daar allemaal ineens plezier iri hebt kunnen krijgen. Ik bedoel, ik heb je vier jaar in Utrecht meegemaakt en toen had je er al tijd lak aan, dat de meisjes je zoo achterna liepen. En op ..de Waeldonck" leken jullie meer op een span, dat twee weken inplaats van twee jaar ge trouwd was. En nu ga je je op den eerbiedwaar- digen leeftijd van één-en-dertig jaar ineens de rol van Don Juan of Casanova nou ja, in zeer ge matigden vorm dan aanmeten. Zie je, dat wil er bij mij niet in. Nee, zegt Frank, dat kun jij ook niet be grijpen. Weet je, de overgang was voor mij te groot. Als je eerst meer dan een jaar voor knecht hebt moeten spelen en je hebt, al was het dan nog zoo'n geweldige baan, toch iederen dag opnieuw moeten vechten om het vol te houden, omdat je stand en je afkomst en je heele gevoel van meer-zijn je voortdurend dwars zaten en dan ineens bèn je weer meneer, ineens heb je weer je werk terug, waar je zoo krankzinnig naar verlangd hebt, zie je, dan krijg je ik tenminste zoo'n klein beetje goedaardige grootheidswaanzin. En dan wil je je scha inhalen en alles binnensleepen, wat je nieuwe waardigheid je aan succes en hulde kan opleveren. Nou en toen heb ik het eerst gezocht in de straf- practijk, maar dat lukte niet bar. En in civiele za ken maak je ook maar niet zoo een twee drie naam, je weet zelf, wat een bedroefd beetje je daar de eerste jaren in te doen krijgt. Ja, en toen merk te ik ineens, dat ik in een heel andere richting veine begon te krijgen. En dat vond ik in het be gin natuurlijk leuk, primo vanwege de dubbeltjes en secundo nou ja, ik vond het vleiend, dat ze me zóchten. En toen is me dat een beetje in mijn kop geslagen, denk ik. Het was thuis ook niet alle maal even mooi meerJa, ik wil me niet ver ontschuldigen, maar eerst die ziekte en dat getob met Lies.... en toen, dat ze niet kon wennen in Amsterdam. En toen dat gedoe met Ter vliet nou ja, je snapt het wel. En toen ik er al weer vrij gauw genoeg van begon te krijgen, ja, toen was het al te laat. Ja, zegt Jimmy nadenkend, nou heb ik het zoowat door. En nou zit ik met de stukken, zegt Frank moedeloos. Ik wou, dat ik er nooit aan begon nen was. Jimmy schatert. Waarom lach je, idioot? vraagt Frank kwaad Omdat jullie zoo'n prachtig stel zijn. Bewaar me, ik heb nog nooit zoo'n rijk span gezien. Dat hangt in de grootste misère als klitten aan elkaar en zoo gauw als het maar even beter gaat en de boel loopt op rolletjes, dan komt er herrie en in een minimum van tijd ligt de combinatie in puin. Kaffers zijn jullie. Onnoemelijke kaffers. Al lebei. Ja, dat weet ik nou langzamerhand, zegt Frank berustend. Maar wat voor raad kun je me geven? Wat kan ik doen? Niets, maar dan ook absoluut niets. Kalm af wachten Allicht, stuift Frank op. Waar zie je me voor aan? Hoor ik nog iets van je? Als er wat is krijg je onmiddellijk bericht. Hou je taai, kerel. Tot kijk. Dien middag stopt Franks wagentje voor het eene hotel na het andere. Maar nergens logeert een mevrouw Robberts. En op haar kamer in „De Hertenkamp" zit me juffrouw Ten Haeve en wacht op bericht over de beloofde betrekking. Als ze maar weer werk heeft.... Dan komt ze er immers best overheen. Gelukkig, dat ze werk heeft, denkt Nick in de dagen, die volgen. „Rekordleistung, bitle, meine Damen" heeft meneer Wessels Zaterdagsmorgens aangekondigd. Woensdag is het vei-gadering van commissarissen en vóórdien moeten alle rappor ten van de Scandinavische besprekingen en de concept-fusiecontracten in een vriendelijk aantal exemplaren getypt en gecollationneerd zijn. En het andere werk moet gewoon doorgaan. De typekamer is opstandig. Zaterdagsmiddags overwerken zónder bijbetaling, want daar doet de Directie vanwege de crisis niet aan. Maan dagavond terugkomen. Dinsdagavond misschien ook. Zeg, ik heb precies het gevoel, alsof er een ijzeren band om mijn hoofd geschroefd zit, klaagt Erna, als Nick en zij 's middags op een holletje vertrekken. Ga jij nog thuis eten9 Denk er niet over, zegt N:ck. Om zeven uur moeten we weer terug zi.in. Laten we hier in de buurt maar een stukje eten. Ik heb toch geen honger. Je bent toch niet ziek? Kind, je ziet er uit als een vaatdoek. Ongewoonte, zegt Nick luchtig. Zoo hard als vandaag en Zaterdag heb ik mijn leven lang nog niet gewerkt. Maar 't is toch wel leuk, net een wedstrijd. Quaestie van appréciatie, lacht Erna. Maar ik hoor jou in ieder geval liever, dan dat jammer hout van Van Hoeven. Heb je gehoord, hoe dat schaap vanmorgen tekeer ging? Ja, zoo'n karwei zit ze niet zoo glad als ma nicuren of handwerkjes maken onder kantoor tijd. Als ik dat handwerkgedoe in de typeka mer soms aanzie, word ik daar kriebelig van. Het lijkt wel een dameskransje. Erna lacht. Ja, maar jij bent ook een halve jongen, plaagt ze. Wie zegt dat? vraagt Nick agressief. Ja, dat zou je wel eens willen weten, hè? En 't was nog wel als compliment bedoeld ook. Pff. Je maakt me toch niet nieuwsgierig. Als je wist wat ik weet, zou je wel nieuws gierig zijn, meisje. Beestachtig flauw ben je. Vooruit dan, ik zal het je vertellen. Je ziet er precies uit, of je wel een opkikkering noodig hebt. En óf, zegt Nick hartgrondig. Nou, die vleiende qualificatie is van meneer De Jong. En als ik in 't voorjaar wegga, kom jij in mijn plaats. Nee toch! O, wat heerlijk zeg! Ja, leuk hè? Maar mondje dicht, hoor; 't moet een verrassing blijven. Natuurlijk. Erna, dat had ik nooit kunnen denken. Als je nagaat, hoe kort het nog maar ge leden is, dat ze me van alle kanten zaten te ne geren. Ja, maar dat was alleen vanwege je proeftijd. En daar heb je je goed doorheen geslagen. Dank zij jouw raad in de eerste plaats. Nee. dark zij je eigen aanpassingsvermogen. Zonder dat zou je mijn raad immers genegeerd hebben. Nou ja, ik ben je toch ontzaglijk dankbaar. En ik vind het ellendig, dat je in 't voorjaar weg gaat. Ik niet, zegt Erna verheugd. We trouwen in Maart. Eén Februari ga ik weg. En één De ber moet ik al beginnen jou in te werken. Dan al? En raak ik Wessels dan kwijt? maar, ik vind het dol. Zie je wel, je bént opgekikkerd, zegt trotsch. Ja en als die fusie doorgaat, word Jong in Augustus directeur in Stockholm. En heb je kans, dat je mee mag voor de Holland correspondentie. Daar heeft hij mij tenminste probeeren te lijmen. Maar ik pas er natuu voor. Hoe is 't mogelijk? Nick kijkt peinzend zich uit. Werken -- vooruitkomen reizen vreemde landen écht levenDe vroegen lusie. Die zoowaar haar aantrekkelijkheid nog verloren heeft! Hoera! Dan is het allemaal niet zoo slim. Dan heeft ze nog iets over haar oude fut. Toe maar, Nick, dóórbijten, haal je het. Ik kan je niet zeggen, hoe blij ik ben, zeg Want zie je Erna. als dit doorgaat.... a! die baan van jou krijg, dandan komt er nog iets van me terecht. Nou! Privé-secretaresse in Stockholm, meer of niet minder. Lust uwé nog peultjes, Janus zeggen. En die opschuiving hier is al kruiken en kannen. Er komt één December nieuwe bij ook. Ja, je klopt er een heel stellet} deze race. Mies van Hoeven en Connie Peten Lientje Hendriks, die zijn allemaal veel la: hier dan jij. Zouden ze woest zijn? Ik ben er toch d! onschuldig aan. Ik snap zelf heelemaal niet. v ik het aan verdien. Niet aan je diploma's typen en steno, li Erna. Zooveel kan ik je wel vertellen. En rest zul je wel var De Jong hooren. Ik wil goeien man niet al zijn plezier bederven. O. zegt Nick. Ik ben toch zoo blij, ik toch zoo verschrikkelijk blij, dat dit nu geko: is. Je weet niet half. hoe blii ik er om ben. 1 Prachtig, zegt Erna. - Laten we dan nj make-, dat we wegkomen. Het is kwart <j zeven. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6