taaiste Berichten Uit de Omstreken j BURGERLIJKE STAND WOENSDAG 10 JUKI 1940 HAAR E E M'S 5AGBCAD ju»11» I.I......IN.—.1111# BLOEMENDAAL „ZonncstraaC-ilag op 13 Juli. De sterken voor de zwakken. Hoewel nieuwe nooden dringend om leniging vragen, mag toch de steun aan onze tuberculose bestrijding niet op den achtergrond geraken. De hulp aan de tuberculoselijders moet onverminderd kunnen worden voortgezet. De hiervoor sedert jaar en dag door ons volk algemeen betoonde offer vaardigheid mag niet verzwakken, willen wij de t b c krachtig kunnen blijven beteugelen. Zoo komt de vereeniging „Zonnestraal" ook dit maal haar jaarlijksch beroep doen op de hulp vaardige gezindheid van ons volk. Het „Zorne- straal"-vverk in dienst der tuberculosebestrijding vindt onverzwakt^voortgang. Meer dan 200 patiën ten van alle gezindten en uit heel ons land zijn in dit Sanatorium in verplegirg. De geldmiddelen voor dit werk worden al sedert 13 jaren voor een groot gedeelte bijeengebracht door middel van de jaar- lijksche „Zonnestraal"-collecten in heel ons land. Aangezien „Zonnestraal" deze middelen onmo gelijk kan ontberen vooral nu niet en de vol ledige voortzetting van het verplegingswerk een al gemeen volksbelang is, wekt het Plaatselijk Comité de ingezetenen onzer gemeente op om ook nu weer, overeenkomstig het „Zonnestraal"-devies: „De sterken voor de zwakken" bij de collecte van Za terdag, 13 Juli a.s. hun penningske voor dit mooie doel te willen offeren. Collectanten (trices) gelieven zich aan te melden bij: P. Schipper, Kinheimweg 83, Bloemendaal. Het ,.Zonnestraal"-comité: Dr. G. Kraus, le ge neesheer-directeur Provinciaal Ziekenhuis, nabij Santpoort, Zr. Gravemaker, F. Lanson, F. Beun, P. Schipper, L. B. Schipper. TERAARDEBESTELLING H. DE ROOS JR. Dinsdagmiddag is op de Algemeene Begraaf plaats aan den Bergweg het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den heer H. de Roos. lid der firma H. de Roos Jr.. en Co. te Amsterdam, die j.l. Zaterdag plotseling in den leeftijd van 57 ja ren was overleden. Was de heer de Roos in Amsterdam een ge ziene persoonlijkheid op de effectenbeurs die hij 40 jaren heeft bezocht, in Bloemendaal, sinds veel jaren zijn woonplaats, verzamelde hij vele vrienden om zich heen en kon hij vooral met recht de vader van de Bloemendaalsche Hockey club worden genoemd. Geen wonder dan ook dat velen zich in de aula verzamelden om den overledene de laatste eer te bewijzen en dat ontelbare bloemstukken de baar dekten. Eerste spr. was de heer Giron, compagnon van den heer De Roos, die dank bracht voor het vele dat de overledene voor de firma De Roos en Co. heeft gedaan. Door zijn voorbeeld zal hij steeds in dankbare herinnering blijven. De heer H. André de la Porte, oud-voorzitter van de Hockeyclub Bloemendaal. bracht het vele in herinnering dat de heer De Roos steeds voor de club heeft gedaan, wier stuwende kracht hij was. Steeds stond zijn huis open, om de belangen van de club te bevorderen. Een broer getuigde van de bereidheid van den overledene, om altijd anderen te helpen. Aan de groeve sprak nog de heer W. G. Kuyck als buurman, hij prees den goeden buur. De oudste zoon van den overledene dankte namens de familie voor de betoonde belang stelling. HILLECOM H. Z. V.—K. Z. (4—3). De Beverwijkers zijn slechts met 6 man opge komen. Reeds na twee minuten weet Scharff uit een vrijen worp goed te scoren. K. Z maakt echter spoedig gelijk (11). Als er weer is afgezwommen, krijgt Scharff den bal van F. Möhlmann goed toe gespeeld: hij geeft den keeper geen kans (21). Van K. Z. wordt dan nog een speler het water uit gezonden wegens het zich bevinden binnen de 2-meterlijn. Direct na de rust maakt Möhlmann uit een vrijen worp van De Graaff het derde doelpunt (31). De Wijkers komen nu geducht opzetten, zij scoren kort na elkander twee doelpunten. Er wordt dan vinnig gestreden om het winnende doelpunt, dat door Scharff kort voor het einde wordt gemaakt. OPBRENGST NATIONALE COLLECTE. De juiste opbrengst van de Nationale Collecte 1940 is in deze gemeente f 1292,94. Verder zijn van talrijke ingezetenen nog toezeggingen ontvangen van giften in natura. Deze zullen door de goede zorgen der E. H. B. O.- in den loop van deze week worden opgehaald en naar Den Haag woi-den ver zonden. HALFWEG WATERPOLO HALFWEG—H.P.C. 5 (3—2). De waterpoloclub ..Halfweg" heeft gezege vierd over H.P.C. 5. Voor de rust scoorde H.P.C. een fraai doelpunt. Griffioen scoorde spoedig den gelijkmaker. Rechtsbuiten Tichelaar scoorde onverwacht een doelpunt, onmiddellijk beantwoord door een goal van Griffioen (31). Na de rust was het spel iets beter van gehalte; H.P.C. wist den achterstand nog met één doel punt te verkleinen. Halfweg behaalde dus een benauwde 3—2-overwinning. HAARLEMMERMEER Het leven van den landman. De gewassen staan er goed voor. Het leven in den Haarlemmermeerpolder gaat en ging onder alle omstandigheden zijn gewonen gang. Dit kan ook niet anders, want zoowel de planten als de landerijen zelf hebben geregeld hun verzorging noodig. Op enkele bietenvelden maken arbeiders het vuil onschadelijk opdat de bieten zich beter kunnen ontwikkelen. Druk is men den laatsten tijd bezig geweest met het maaien van de karwij, die thans overal op tollen staat. Hoewel er op sommige velden wel open plekken vielen te bespeuren, heeft dit gewas zich na den winter aardig hersteld en zal de oogst meevallen. Jammer is het, dat de regen- en onweersbuien der laatste dagen als spelbrekers optraden. Hier door zijn groote plekken in de groene velden ont staan, waar het gewas is neergeslagen. Vooral is dit het geval met het vlas, de haver en iets min der met de andere graansoorten. Het vlas, dat in den heelen voorzomer slecht opschoot, is weer aardig opgekomen en stond weer als gewoonlijk vrij boog, in welk opzicht een gunstige uitzondering ontstond met andere land bouwcentra Te meer is dit een gunstige uitzon dering, daar het vlas een nog hoogere waarde zal vertegenwoordigen dan voorheen. Het aantal vlasvelden in de Meer is ook vrij groot. Een overzicht tijdens de groote jaarlijksche bijenmarkt, welke Dinsdag te Veenendaal is gehouden onder groote belangstelling uit deskundige kringen. DS. H. HANGELBROEK. Maandag 15 Juli a.s. herdenkt ds. H. Han gelbroek. Geref. predikant te Wirdum (Fr.) voorheen te Vijfhuizen, zijn 40-jarige ambts bediening. Hendrik Hangelbroek werd 16 Aug. 1872 te Uithuizen (Gron.) waar zijn vader scheeps bouwer was, geboren. Hij studeerde aan de Theol. Hoogeschool te Kampen en werd in 1900 candidaat om 15 Juli van dat jaar door zijn schoonvader, wijlen ds. J. Duursema van Uit huizen te Vijfhuizen in zijn in zijn eerste ge meente te worden bevestigd, waaraan de jubi laris zich verbond, sprekende over Ef. 6:18 en 19. In 1904 vertrok hij naar Borger, waar zijn zwager, ds. N. Duursema van Nieuw-Amster- dam, hem bevestigde en waar hij intrede deed sprekende over 1 Cor. 1:23 en 24. 22 December 1912 verbond ds. Hangelbroek zich aan zijn tegenwoordige gemeente met een predicatie over 2 Cor. 4:7, na te voren eveneens door zijn schoonvader te zijn bevestigd. Ds. Hangelbroek was de eerste predikant van de kerk te Vijfhuizen. Hij voerde er actie voor een Chr. school, die spoedig na zijn vertrek kon worden geopend. De tijdsomstandigheden en de ziekte van mevr. Hangelbroek doen elke jubileumviering achterwege blijven. DE GRASDROGERIJ BIJNA VOLTOOID. Hoewel reeds langen tijd sedert de grasoogst de grasdrogerij „Veevita" in werking is gesteld, was het gebouw waarin de drogerij was gevestigd bij lange na nog niet voltooid. Hiermede is men thans zoover gereed gekomen, dat met de afwerking begonnen kan worden. Bin nen enkele weken zal „Veevita" thans geheel ge reed zijn. Dan kan niet alleen het grasproduct ver werkt worden, doch ook worden opgeslagen en be waard. HEEMSTEDE Speldjesdag „Valkenheide". Steun thans meer dan ooit noodig. Men schrijft ons: Evenals de vorige jaren zal er ook ditmaal in Heemstede weer een collecte georganiseerd wor den ten bate van het Opvoedingsgesticht voor ver waarloosde jongens .Valkenheide" uitgaande van de Ned. Herv. Kerk cn wel op Zaterdag 27 Juli a.s. Deze stichting, welke te Maasbergen gevestigd is. heeft reeds vele jongens uit de strikken der ver leiding gered en tot goede burgex-s gemaakt. In ons gejaagd leven löopen wij zoo gemakkelijk ge vaar om hoogstens éven te ontroeren, wanneer we van verwoeste levens lezen. Toch gaat daaraan veel vooraf en de vreeselijke gevolgen zijn vaak niet na te speuren. „Valkenheide" is de vluchthaven voor deze schipbreukelingen der maatschappij. Helaas is door inkrimping van het regeerings- subsidie, door achteruitgang der giften en contri buties een groot deel van zijn inkomsten teloor gegaan. In het gesticht worden niet alleen Hervormde, doch ook Gereformeerde, Luthersche en Doopsge- zine jongens opgenomen. Steunt daarom den arbeid dezer stichting door een milde bijdrage te geven in de busjes die u op Zaterdag 27 Juli a.s. zullen worden aangeboden. Wie dadelijk helpt, helpt dubbel. Collectanten kunnen zich aanmelden bij een der volgende adressen: B. Vermeulen, Postlaan 32 tel. 28953 Heemstede. J. Galloo, Bronsteeweg 76, tel. 15538 Heemstede. N. Versluys, Heemsteedsche Dreef 31, Heemstede. J. W. Luuring, Raadhuisstraat 58, Heemstede. ZANDVOORT De harddraverij op den Boulevard te Zandvoort. Voor de onder auspiciën van de Beverwij k- sche Harddraverijvereeniging op Donderdag 18 Juli te houden harddraverij op den Boulevard de Favauge te Zandvoort zijn in totaal 27 paar den ingeschreven, zoodat deze eerste course op de korte baan in dit seizoen in ieder geval door gaat. De ingeschreven harddravers zijn: Flora Mac Elwyn. Claudy O. IJ. Zelden, Peter, Sis ter Bond, Welkom van Aduard. Aura V., IJ. Ker nei. Zonnestraal. Zora, Douglas S. Xerxes. Be linda. Baronesse Hallo, Douglas H.. Avro, Bobi- chon, Anselor, Alouez Donor, A. Farm Relief, Young, Oostar, Cesar Norton. Rosy Moran. Xuthus, Akron. B.. Daisinia Scott en Welkom. In de pauze zullen zooals men weet, wielerwed strijden worden gehouden. BEVERWIJK De laatste aardbeien zijn duur. De stijging van de aardbeienprijzen heeft zich ook gisteren op de speciale veilingen weer voortgezet. Vooral zeer goede kwaliteit is gezocht bij de koop lieden De hoogste noteering voor Moujin Rouge was 1.23 per slof De prijzen lagen tusschen 80 en 123 cent per slof. Ook de Amazonen waren weer even duurder als Maandag. Men besteedde hiervoor ongeveer 19 tot 381/2 cent per kilo. Werklooze militairen moeten zicli melden. Ingevolge de bevelen van den Duitschen Com missaris voor de demobilisatie van de Nederlandsche Weermacht moeten sedert 15 Mei j.l. met groot verlof gezonden onderofficieren, korporaals en sol daten zich wederom melden, wanneer zij tot dus ver geen arbeid hebben kunnen vinden of weder om werkloos zijn geworden en een vrijwillige aan melding nog niet heeft plaats gehad. Hieronder zijn mede begrepen studeerenden en zij, die zon der werk zijnde zelf, dan wel door middel van hun familie of var anderen in hun onderhoud voorzien. Deze aanmelding moet geschieden ter gemeente secretarie, derde af deeling op Donderdag 11 Juli des v.m. tusschen 10 en 12 uur (ingang Raadhuis straat). De Kerstbouten zijn nu al duur. Opleving in den konijnenhandel. De buitengewone tijdsomstandigheden, waarin wij momenteel leven, hebben reeds tot vele dingen geleid, waaraan in normale tijden nauwelijks aan dacht wordt geschonken. In deze tijden van distributie denkt de vernuf tige mensch van alles uit om te trachten voor den komenden winter allerlei voorzieningen te treffen. Er ontstonden gemeentelijke bruine boonenplan- tages, menige huisvader sloeg aan het tuinieren, terwijl anderen weer lindebloesem vergaarden om straks nog een kopje lindebloesemthee te kunnen drinken. Menschen, die nooit huisdieren hielden, koopen nu kippen en zelfs geiten om op alles voor bereid te zijn. Ook het konijn plaatste zich dank zij dezen bui tengewonen tijd meer en meer op den voorgrond en neemt nu al een eereplaats in de pluimvee houderij in, hoewel Kerstmis nog ver verwijderd is. De wekelijksche pluimveemarkt, die iederen Dins dagavond in het veilinggebouw ,,'t Centrum" wordt gehouden, mag zich dan ook in een groote belang stelling verheugen, terwijl het andere jaren in dezen tijd „komkommertijd" voor den handel is. Buiten gewoon hooge prijzen worden voor de toekomstige Kerstbouten betaald. De handel is meestal zoo vlot, dat de konijnen al verkocht zijn voordat ze uit hok 01' zak van den eigenaar te voorschijn gehaald zijn. En vaak gebeurt het, dat de dieren op één avond twee of driemaal van eigenaar veranderen en voor steeds hoogeren prijs natuurlijk, want iedere nieuwe verkooper moet er wat aan verdienen. Jonge konijnen van 5 a 8 weken gingen gister avond in het Centrum grif van de hand voor 60 tot 80 cent, terwijl andere jaren de eigenaars ze nauwelijk kwijt konden raken. Konijnen, die zoo als de vakterm luidt „middenslag" zijn, brengen ongeveer f 1,25 tot f2 op groote Vlaamsche Reuzen en mooie voedsters voor de fokkerij f 4 tot f 5,50 per stuk. Zoo hoog zijn de prijzen van de tamme konij nen nog nooit geweest. Maar de vraag overtreft verreweg het aanbod met als gevolg een prijsstijging, die de geschiedenis nimmer kende. Zwarte bessen naarHeiloo. De eerste veilingen zwarte bessen worden op de Donderdagen 1 en 18 Juli te Heiloo gehouden. De bessen uit Beverwijk en omgeving worden col lectief vervoerd en daar geveild. De minimum- en vergoedingsprijs is vastgesteld op 35 cent per kilo. De bloemenveiling in het eerste balf jaar. Omzet een halve ton minder. Aan de Bloemenveiling ,,'t Centrum" zijn de veilingomzetten van het verstreken halfjaar be langrijk minder dan in de overeenkomstige pe riode van het vorige jaar. De omzet van het eer ste half jaar in 1940 bedroeg f 162.110, tegen f 213.682 in 1939 en f 179.378 in 1930. Er is dus een achteruitgang in de omzet van f 51,572. In Januari was de omzet f 16,477. in Februari f 31,258, in Maart f 46.172, in April f 31.199. in Mei f 16.604 en in Juni f 20.400. (Totaal f 162.110) Deze achteruitgang in den omzet moet voorna melijk worden toegeschreven aan de zeer strenge vorstperiode in de eerste maand van dit jaar en den oorlog die in Mei uitbrak. Vooral in laatst genoemde maand daalde de omzet schrikbarend. In Januari 1940 werd ongeveer voor f 16.000 minder geveild dan in de overeenkomstige maand van het vorige jaar, terwijl in de maand Mei de omzet f 21000 lager was dan in dezelfde maand van 1939. Op het oogenblik zijn echter de bloemenprij- zen vergeleken bij vorig jaar weer normaal, zoo dat, buitengewone gebeurtenissen daargelaten, de omzetten weer het gewone peil zullen berei ken. Door de beperking van het as-verkeer en de daardoor ontstane vervoersmoeilijkheden moet van de aanvoeren bloemen, die zeer groot zyn. bijna alles in Beverwijk en naaste omge ving geplaatst worden. Zendingen naar Gronin gen. Leeuwarden. Eindhoven en vele andere groo te steden behooren door de vervoersmoeilijk heden en de vrachtkosten, die enorm zijn ge stegen, zoo goed als tot het verleden. Aan den anderen kant staat echter weer het feit, dat de koopers uit deze omgeving niet meer naar de veilingen te Aalsmeer, waar de omzetten eveneens belangrijk zijn gedaald, gaan, maar nu in Beverwijk hun handel betrekken. Dit weegt echter niet op tegen het aantal, dat van de Be verwij ksche veiling wegblijft. Wat de komende zes maanden zullen brengen is natuurlijk moeilijk te zeggen. Een zeer be langrijke factor is ook voor het tweede halfjaar het vervoer en als dat goed gaat, ziet het Cen trum de toekomst met vertrouwen tegemoet. Malorialcn voor luchtbescherming moeten gemerkt zijn. 's-GRAVENHAGE. 10 Juli Het A.N.P. meldt vanwege de departementen van binncn- landsche zaken en waterstaat: Het ligt in het voornemen te bepalen dat, met ingang van nader te bepalen datum alle mate rialen en voorwerpen ten dienste van de lucht bescherming, welke als zoodanig door handel en Industrie op de markt worden gebracht, van een door den inspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen vastge steld merk moeten zijn voorzien ten bewijze, dat zij voldoen aan de terzake door of namens hem gestelde voorschriften. Het in den handel brengen van niet van bo venbedoeld merk voorziene materialen of voor werpen zal worden gestraft. MATERIALEN-KEURING LUCHTBESCHERMING 's-GRAVENHAGE, 10 Juli. De inspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen lucht aanvallen deelt mede, dat van heden af formu lieren tot aanvragen van keuring van de onder- vermelde materialen en voorwerpen verkrijgbaar zijn aan de rijks-inspectie luchtbescherming, Heerengracht 23 te 's-Gravenhage. Bij de keu- ringsaanvragen worden verstrekt do ter zake geldende bepalingen en de opgave van de kosten der keuring. Het betreft: a. Lichtafschermers voor koplantaarns voor rijwielen. b. Koplantaarns met beperkte lichtuitstraling voor rijwielen. c. Afschermingen van achterlichten voor rij wielen. d. Lichtafschermers voor koplampen voor mo torrijtuigen. e. Koplantaarns met beperkte lichtuitstraling voor motorrijtuigen. f Afscherming van stop- en achterlichten van motorrijtuigen. De burgerij offerde met milde hand. Ruime bijdragen voor de hulpverleening. Wethouder W. van Dok verzocht ons opneming van het volgende: Als voorzitter van de Comités Actie Hulp in Nood en Nationale Inzameling 1940 betuig ik mijn hartelijken dank aan allen, die hebben medege werkt aan het prachtige resultaat dat met de beide in deze gemeente gehouden inzamelingen is be reikt. Behalve dat Beverwijk in ruime mate heeft kun nen medewerken aan de hulpverleening voor de geteisterde gebieden zijn de Comités door de milde gaven van de burgerij in de gelegenheid gesteld, tegemoet te komen aan getroffen tuinbouwers, vee houders en pensionhouders en kon tevens nog f 300 worden overgemaakt aan het Centraal Comité voor den zieken en gewonden soldaat. Dat ook nog f 3800 kon worden bijgedragen aan de Nationale Collecte en Beverwijk van zijn aan deel in de totale opbrengst kan afzien is wel het beste bewijs van de groote offervaardigheid van de bevolking en een aanwijzing dat de inwoners in moeilijke tijden op elkander kunnen rekenen. De vier plaatselijke vereenigingen van huisvrou wen hebben met het organiseeren van deze actie prachtig werk verricht. De vier voorzitsters, mevr. Moens, mevr. Habers, mevr. Kemp en mevrouw Fröhlich komt voor haar uitstekende leiding een bijzonder woord van hulde toe, evenals de Jeugd organisatie K.J.C. en A.J.C. en tal van dames die individueel haar diensten hadden aangeboden. De bouwplannen van de woning- bouwvereenigingen. Komen voorloopig niet tot uitvoering. Op 1 Mei j.l. werd ten raadhuize aanbesteed de bouw van 52 arbeiderswoningen voor de Wo- ningbouwvereeniging „Goed Wonen" en van 31 arbeiderswoningen voor de Christelijke Woning- bouwvereeniging „De Voorzorg". Naar wij vernemen zal de uitvoering van dit plan zich nog wel eenigen tijd laten wachten, om dat de hoogere instanties daarvoor althans voor loopig niet de vereischte toestemming verleenden. De voor dezen woningbouw bestemde grond, ge legen aan den Arendsweg, is inmiddels reeds dienst baar gemaakt aan de voedselvoorziening. Het terrein is altijd als cultuurgrond in gebruik geweest en leende zich uitstekend voor verkaveling in „volks tuintjes". Dit is dan ook geschied. Een flink aan tal gegadigden kon aan een stukje teelgrond van 200300 vierk. meter worden geholpen. SANTPOORT NED HERV. GEMEENTE. In plaats van den heer De Groot is tot diaken bij de Ned. Herv. Gemeente de heer Bijtelaar be noemd. GER. GEMEENTE. Het gerestaureerde en uitgebreide kerkgebouw der Ger. Gemeente zal Woensdag 17 Juli officieel in gebruik worden genomen. IJMUIDEN Vlarktberichten en besommingen. IJMUIDEN, 10 Juli. Bot f 7.206.40 per 10 K.G., Snoekbaars 5249. Blei 15—12, Snoek 32, Baars 26—22. alles per K.G. KOOLPLANTEN GESTOLEN. Een inwoner van IJmuiden-Oost meldde zich bij de politie aan met de mededeeling dat van zijn stuk bouwland aan de Ahornstraat ongeveer 100 koolplanten gestolen waren. VELSEN BURGERLIJKE STAND. Overleden: M. de Kort, 47 jaar, echtgenoote van P. Taconis, Melklaan 121, Velsen-Noord. Chr. Vlek, 71 jaar, weduwe van H. van der Zon, Be verwijk. J. Veldhoven, 83 jaar, echtgenoot van G. de Rooy, Bloemendaalsche straatweg 19, Sant poort. Bevallen: M. C. Clazing-v. d. Bos, z., Gladiolen- straat 5, Santpoort. J. Kloosterman-van der Horst, d.. Rijksweg 318, Santpoort. A. de Feber- van der Zwet Slolemakcr, z Sparrenstraat 17. IJmuiden-Oost -- W. C. Bnlm-Jongenelis, z., Hee renduinweg 54. TJmuiden. J. Quakkelaar-de Jong, d., van der Vondellaan 36, Velsen. J. M. Jongmans-Otten, z., Ladderbeekstraat 92, Velsen- Noord. Bommen op Rolterclam-Zuid. Vier dooden, vier gewonden. ROTTERDAM. 10 Juli. Het A.N.P. meldt: Nog steeds blijkt dat de Engelsche luchtmacht haar systeem van des nachts lukraak bom men werpen niet verlaten heeft. Vannacht zijn hiervan een achttal inwoners van Rotterdam-Zuid het slachtoffer gewor den. Toen Engelsche vliegtuigen in het luchtruim waren, vielen twee bommen op een woonhuis. De resultaten waren vreeselljk. Spoedig wist men twee lijken uit de puinhoopen-van het totaal ver nielde huis te halen. Het staat vast dat nog twee dooden te betreuren zijn. Vier min of meer ernstig gewonden zijn naar het ziekenhuis overgebracht, waar zij zijn opgenomen. In de omgeving van het vernielde pand zijn lallooze ruiten gesprongen Opgemerkt dient dat in de omgeving geen militaire doelen aanwezig zijn. De bommen zijn in een dicntbevolkte woon wijk gevallen. REGISTRATIE VRACHTAUTO'S. 's-GRAVENHAGE. 9 Juli. (A.N.P.) Do aan dacht wordt gevestigd op dc verordening tot re gistratie van alle vrachtauto's en tractoren. Vóór Dcnderdag moet ieder, die nog niet een geel aan gifte formulier naar het Centraal Bureau voo\ de Statistiek heeft ingezonden, dit alsnog doen. De formulieren zijn verkrijgbaar bij de plaatselijke distributiebureaux. Ook chassis moeten worden op gegeven. Degeen wiens vrachtauto of tractor niet gere gistreerd is, komt in geen geval in aanmerking voor de verstrekking van motorbrandstof, doch ook zij, die niet in het bezit zijn van een rijvergunning, moeten de vrachtauto of tractor aangeven. Bij na latigheid stelt men zich aan strafvervolging bloot. ONBETROUWBAAR BOODSCHAPPER MET VIJFTIG GULDEN ER VANDOOR GEGAAN. De in Delft verblijvende Rotterdamsdie vluchte ling L. had dezer dagen van een Delftenaar het verzoek gekregen voor hem een boodschap te doen in Rotterdam. L. deed dat graag en vertrok op een fiets, hem door den Delftenaar geleend. Hij had een bedrag van vijftig gulden bij zich, dat hij in. de Maasstad moest afdragen. In Rotterdam faezoent hij echter oude vrienden, waarbij de bloemetjes flink buiten werden gezet. L. tracteerde en de vijftig gulden vlogen weg. Na tuurlijk durfde hij niet naar Delft terug. Hij fietste naar Gouda en verkocht daar het rijwiel, waarna hij verder trok naar Utrecht. Daar kon hij door de oolitic, die inmiddels door den wantrouwend ge worden eigenaar op de hoogte was gesteld, worden aangehouden. Hij is naar Delft overgebracht en ingesloten. Hij zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. (A.N.P.) DE NIEUWE VERLICHTINGSVOORSCHRIFTEN VOOR MOTORRIJTUIGEN. De K.N.A.C. heeft verschillende vragen ont vangen. waaruit blijkt, dat dc officieele Ne- derlandsche vertaling van den Duitschen tekst der nieuwe voorschriften inzake het afschermen van motorrijtuiglantaarns hier en daar tot mis verstand aanleiding geeft, omdat van de ge bruikelijke Nederlandsche terminologie is afge weken. Lid 5 van paragraaf 10 van de „Verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied betreffende het verduis teren" (gepubliceerd in het Verordeningsblad, stuk 9, van 6 Juli 1940) bepaalt, in de Neder landsche vertaling: „Motorrijtuigen rijden op open straat- wegen met afgedekte voorlampen en zoeki ..licht. Bij verkeer van tegengestelde rich- „ting en in bebouwde kommen moeten de „stadslichten aangestoken worden. Het rij- „den met parkeerlichten is verboden". In aanmerking genomen de hierboven be doelde moeilijkheden, welke het publiek bij de interpretatie van dit voorschrift ondervindt, meent de K.N.A.C. er goed aan te doen. mede te deelen. dat haars inziens hiermede het vol gende is bedoeld: „Motorrijtuigen moeten op wegen buiten „de bebouwde kom rijden met afgedekte „koplampen en groot licht. Bij ver- ..keer van tegengestelde richting en in be- „bouwde kommen moeten de koplampen „worden gedimd. Het rijden met stads- „of parkeerlampjes is verboden." Voorts schrijft lid 4 van par. 10 voor: ..Richtingaanwijzers mogen worden ge bruikt". Aangezien de Duitsche tekst luidt: ..Fahrt- richtungsanzeiger sind weiter zu benutzen". be- schouwe men dit voorschrift naar dc meening der KN.A.C. meer In den zin van: .Richting aanwijzers moeten worden gebruikt." MARKT WOERDEN. Aanvoer 364 partijen kaas: le kw. f 32 a f 34. Met rijksmerk 2e kw. f 29 a f 31. Zware tot f 36. Handel matig. HAARLEM. 10 Juli 1940. Bevallen: 6 Juli: S, SochackiSzreter, z. 8 Juli: S. M. C. BraakmanMeerman, d. 9 Juli: G. A. C. Kievit—de Jong. z. 10 Juli: E. F. Reijerse—van Zuijlekom. d. Overleden 9 Juli: A. Kok, 53 j., Groot Heilig land. L. A. van Hoorn, 70 j., Wagenweg, A. H. Westenburg—-Jansen. Hazepaterslaan, J. Hoogcn- doorn—Slkkema, 57 j.. Javastraat. Ondertrouwd 10 Juli: J. Burrij en M II van den Hoef, W. Leusink en H. van Aken. D. Romkes en M. J. van Leuven. M. van Hardeveld en A. M. Wildschut, B. A. Willemse en J. C. de Winter. W. J. Dieben en M. A. v. d. Vossen, H. de Vries en J C. R v. d. Wateren, J. G Beers en W. B. J. J. v. Item, G. Lindenberg en P. W. Ardewijn. J. J. Roe land en W. de Boer, J. G. Emmink en N. van der Giessen. J. A. dc Vries en J. Commelter. J. M. Hil- terman en J C. Jutjens. J. J. M F. v Loenen en H. P. v. d. Aardweg. B. Sleeman en W. Cival, W den Hartog en M C. Koster. H. de Vries en W. H. P. Vonk. L. de Winter en C. H. Groenveld, M. van Breemen en E. Blonk. Gehuwd 10 Juli: R. Slot en M. Kloos, F. Wit kamp en J. J. M. Hulsebosch, J. M. Jagtenberg en S. M. de Vries, F. Broersma en J. Olie. R. van Nikkelen Kuijper en A. M. Tempelaars. V. J. Plan ting en M A. de Beunje, J de Vries en IJ. KIop- stra. H. Verbeek en A F Dekkers. C. Brink en W, E. van Kleef, T. C. Veenings en J. J. Meers- schaert. G. F. D. Winkel en P. m B van Gastel, A Roose en M E. Janus, E. van Dijk en M. P. M. Houtzager, H. Verbruggen cn E. J. G. Daamen, D. Wouterse en H. A F. Rooijers, K. J. B. Veld kamp en J. Lagerwelj. j

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7