%k afl v.Empelen AGENDA. jtaaiste BwMch De verduistering DONDERDAG 11 JULI 1940 H A A RLE M'S DAGBEAD Terugkeer van vluchtelingen. Duizend Duilschers en vijfhonderd Vlamingen in België aangekomen. Het D.N.B. verneemt uit Brussel: Duizend Duit- schers en 500 Vlamingen zijn gistermorgen onder de hoede van de Duitsche weermacht naar België teruggekeerd. Men had hen den lOen Mei hier gearresteerd en daarop naar Zuid-Frankrijk weggesleept. Volgens hun verklaringen geschiedde het transport van België naar Frankrijk in afgesloten veewagens waarin geen licht doordrong. Bajonetsteken en slagen met geweerkolven en stokken behoorden tijdens het transport alsmede in het kamp tot het alledaagsche leven, ofschoon men de burgers van al hun geld en andere eigendommen beroofd had, gaf men hun zelden meer dan water en brood als voedsel en ook dit nog slechts in ge ringe hoeveelheden. Men liet hen op den natten grond slapen enz.. Grijsaards, jongelieden en zelfs kinderen, alsook zieken, deelden hetzelfde lot. Geestelijken en monniken, alsmede Vlaam- sche nationalistenleiders, waaronder prof. dr. Borms, werden de kleeren van het lichaam ge rukt Te Tours werd een gevangene, die van dorst waanzinnig geworden was, door den begeleiden den officier neergeschoten. De ernstig getroffene strompelde nog éênige schreden verder. Verschei dene bewakers wierpen zich op hem, trapten hem en sloegen hem met geweerkolven, tot hij einde lijk geen levensteeken meer gaf. Het lijk schoof men opzij en liet men verscheidene uren liggen. Tijdens een 12 km lange voetreis onder de bran dende zon werden zieken en andere door dorst gekwelde menschen bij dozijnen tegelijk met ge weerkolven neergeslagen. Men liet hen hulpeloos en zonder doktershulp aan den rand van den weg liggen, waar zij vervolgens weer met bajo netsteken tot opstaan gedwongen werden. Op de gesloten barakken in het kamp werden op een nacht meer dan twintig schoten gelost, waarbij een grijsaard in zijn slaap werd getroffen en vijf uur lang zonder doktershulp werd gelaten, zoo dat hij doodbloedde. Amerika's bewapeningsprogram. Boodschap van Roosevelt aan het Congres. Het D. N. B. verneemt uit Washington: De speciale boodschap, die Roosevelt te vens in zijn hoedanigheid van opperbevel hebber van de weermacht tot het Congres heeft gericht, vraagt 2,1 milliard dollar con tant en 2,6 milliard dollar als machtiging voor later te plaatsen bewapeningsorders. Het doel. aldus de boodschap, is o.a. de ver dere uitvoering van het programma tot uitbrei ding van de vloot, dat beoogt een marine te vormen, die tegen iedere mogelijke combinatie van vijandelijke vlootstrijdkrachten is opge wassen, voorts de voltooiing van de uitrusting van een landleger van 1.2 millioen man, of schoon de sterkte van het leger in vredestijd natuurlijk geringer zal zijn, en verder het vor men van een reserve aan tanks, kanonnen, mu nitie, enz. voor nog eens 800.000 man of een totaal aantal van 2 millioen man, voor het ge val de mobilisatie van zulk een strijdkracht noodzakelijk mocht zijn. In zijn boodschap verwijst president Roose velt naar de „grondig veranderde wereldsi tuatie" en spreekt hij over het ophanden zijn van „nieuwe bedreigingen", die het noodig maakten daaraan het hoofd te bieden. „De mannen en vrouwen van de Vereenigde Sta- en verwachten" aldus de boodschap „dat men hen tegen alle binnen- en buiten- landsche vijanden beschermt. Wij zullen onze wapenen niet in een aanvalsoorlog gebruiken. Wij willen onze mannen niet voor het deelne men aan Europeesche oorlogen uitzenden, maar wij willen een aanval tegen de Vereenig de Staten of tegen het Westelijk halfrond af slaan. Niemand mag de Vereenigde Staten zwak noemen, omdat zij vasthouden aan de de mocratische inrichtingen. De voornaamste les van het verloop van dezen oorlog is, dat een ge deeltelijke bewapening niet voldoende is. Een zoo groot bedrag als waarin de nieuwe bewa- peningsboodschap voorziet, vereischt offers en een zoo groot program vereischt zwaren ar beid, waaraan het geheele land moet meedoen om vrij te blijven". Roemenië verlaat den Volkenbond. Minister Manoilcscoe motiveert den stap. Het D.N.B. meldt uit Boekarest: Roemenië is uit Volkenbond getreden. De minister van Buitenlandsche Zaken, Manoiles- coe, heeft hierover de volgende verklaring af gelegd: „Door het uittreden van Roemenië uit den Vol kenbond wordt definitief een streep getrokken on der een politieke illusie, die men langen tijd heeft nagejaagd. Van den Volkenbond heeft Roemenië, ondanks luidruchtige uiterlijke teekens, nooit eenig daadwerkelijk nut gehad. Daarentegen werd het in een automatisch mechanisme van schadelijke politieke acties getrokken, die in strijd waren met zijn ware gevoelens tegenover eenïge bevriende groote naties. Roemenië, dat een politiek voert van zijn ware belangen en van een Europeesch rea lisme, is van opvatting dat zijn blijven in den Vol kenbond geen doel meer heeft". VOOR GOEDE BLOEMEN hoort men steeds v. EMPELEN noemen. BLOEMENMAGAZIJN BINNEN VWSG 18 HEEMSTEDE - TELEF. 28080 (Adv. Ingez. Med.) Heden: DONDERDAG 11 JULI. Stadsschouwburg. Concert H.O.V. 8 uur. Rembrandt Theater: „Je hebt 't of je hebt 't niet" 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Inspecteur Vlijmscherp op Avontuur". 2. 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Pygmalion", 2.30, 7 en 9 uur. Frans Hals Theater: „Vooruit met de geit" (ge prolongeerd). 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. Museumschip „Klein Artis", Spaame bij de Lange brug. 9 v.m.9.30 n.m. VRIJDAG 12 JULI Gebouw Haarl. Kegelbond: Wasch-demonstratie. 2.30 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Nieuw programma. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. Museumschip „Klein Artis", Spaarne bij de Lange brug. 9 v.m.9.30 n.m. De taxi's rijden. De taxi's te Haarlem rijden weer onbelemmerd. Dat klinkt natuurlijk prachtig, maar ideaal is de toestand toch nog niet, al mag intusschen van een kleine verbetering gesproken worden. Eerst was het taxi-vervoer heelemaal stop gezet. Verleden week werd voor iedere wagen 30 L. benzine beschikbaar gesteld onder bepaling, dat de wagens alleen in dringende gevallen zouden mogen rijden, dus bij extra zware bagage, bij vervoer van bejaarden of gebrekkigen, het ontbreken van een tramverbinding e.d. Deze bepaling is thans vervallen. Iedereen kan van heden af gebruik maken van een taxi, mits de rit beperkt blijft tot Haarlem en de randgemeen ten. Intusschen zijn alle bezwaren nog niet uit de wereld. Want de Haarlemsche garagebedrijven laten, uit hoofde van het kleine rantsoen dat per wagen is toegestaan, slechts vijf of zes taxi's in totaal loopen, hetgeen voor een stad als Haarlem niet te veel is. Doch daar staat tegenover, dat de animo om te rijden ook al niet groot is. Want de tarieven zijn, zooals men weet, verdubbeld en met een kleine wandeling houdt men al gauw een gulden in den zak. De taxi's rijden dus wel, maar een succes is 't bedrijf nog niet! Het Fransche leger in het Nabije Oosten. Generaal Mittelhauser van zijn functie ontheven. ROME, 11 Juli (D.N.B.) Naar de „Popoio di Roma" uit Istanboel meldt is de aanvoerder van het Fransche Levantleger, generaal Mittelhauser, van zijn functie ontheven. Tot zijn opvolger is generaal Marey benoemd. LéON NOEL NAAR PARIJS. GENèVE, 11 Juli. <D.N.B.) Naar de Fransche radio meedeelt meldt het ministerie van binnen- landsche zaken dat de algemeen gevolmachtigde voor de betrekkingen tusschen de Fransche regeering en de Duitsche bezettingsautoriteiten in Frankrijk de ambassadeur Noel, heden naar Parijs vertrokken Voorts meldt de Fransche radio dat de zetel van de Fransche regeering en van het Fransche parle ment thans officieel en voorloopig naar Vichy is verplaatst De Vrije Universiteitsdagen. Rede van Mr. .T. A. de Wilde. (Men zie eerst pag. 4). UTRECHT, 11 Juli. Het A.N.P. meldt: De 60ste. algemeene vergadering van de „Vereen iging voor hooger onderwijs op Gereformeerden grond slag" zou aanvankelijk in het gebouw voor Kun sten en Wetenschappen worden gehouden. De be langstelling voor deze vergadering was echter zoo groot dat men besloot naar de Westerkerk te gaan. De kerk bleek echter nog te klein, enkele honder den menschen konden geen plaats krijgen en der halve moest de vergadering tweemaal worden ge houden. De tweede organiseerde men in het ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen. Het laatst werd gesproken door mr. J. A. de Wilde. In den loop der eeuwen aldus spreker heeft het Calvinisme zijn stempel op het Nederlandsche volk gedrukt, doch in een tijd als deze is het noo dig dat in het openbaar nogmaals getuigd wordt van de specifieke nationale karaktertrekken in ons volk. Nu de V. U. 60 jaar is geworden heeft zij haar bestaansrecht bewezen en practisch heeft het Gereformeerde volk haar onderhouden op eigen kracht doch voor de toekomst is dubbele inspan ning noodig. Aan het voortbestaan van de V. U. behoort ieder, die het wel meent met de academie mede te werken. Wij staan voor een nieuwe pe riode. Het is niet gewenscht over het toekomst beeld een speculatie te wagen. Niemand weet, waar wij tenslotte zullen belanden. Wat wij wel weten is, dat er herbouwd en nieuw gebouwd moet wor den. Het Gereformeerde volk staat er nu, mede door den jarenlangen arbeid van de V. U., beter voor dan aan het begin van de 19e eeuw, toen er een groote inzinking was. De V. U. kan haar werk verrichten en moet dat ook deen op de wettelijke basis van de vrijheid van onderwijs. Indien wij dat begrijpen, behooren wij niet bij de pakken neer te zitten, doch inte gendeel moedig voorwaarts te gaan. DE DADER DER BRANDSTICHTING TE HENGELO GEZIEN. ALMELO. 11 Juli. Het A.N.P. meldt: De Of ficier van Justitie te Almelo maakt bekend dat de vermoedelijke dader van de brandstichting bij den heer Kroll te Hengelo (O.), wiens signa lement wat het uiterlijk en leeftijd betreft ge heel gehandhaafd blijft, waarschijnlijk gisteren te Wierden is gezien. Hij droeg toen een licht gekleurde pet (grijs), vermoedelijk een donker of blauw costuum met een fijn grijs streepje, bruine fantasie sokken en lage schoenen, waarschijnlijk zwart. Hij had een oud rijwiel bij zich en een actetasch met veters, bretels, sokophouders en dergelijke kramerijen. Hij droeg toen géén bril. Hij miste aan zijn rech terhand pink en ringvinger. Extra oplettendheid wordt gewenscht. Bij aan treffen waarschuwe men onmiddellijk de politie. Voorzichtig met gevonden voorwerpen AMSTERDAM, 11 Juli. (A.N.P.) Op de Hout mankade alhier is vanmorgen een ongeluk ge beurd, dat te wijten is aan groote onvoorzichtig heid. Tot voor kort werden de loodsen, die aan de Coenhaven staan, gebruikt door militairen, die daar verschillende goederen opsloegen. Thans zijn deze loodsen ontruimd en men liet toe, dat het publiek afval, dat in deze loodsen was achtergebleven, mee nam. Twee mannen, die daar vanmorgen ook een en ander hebben weggehaald, hebben daar een klein voorwerp gevonden, dat zij niet thuis konden brengen. Op de Houtmankade heeft een van hen het op den grond gegooid en de ander gooide er een zwaren steen boven op. Het gevolg was dat het voorwerp vermoedelijk een geweer- of mi trailleurpatroon ontplofte, zoodat een der man nen ernstig werd gewond. Hij kreeg brandwonden aan handen, borst en dijen en bovendien een ern stige wonde aan het voorhoofd. Hij werd aanvan kelijk overgebracht naar het zittingslokaal van den G. G. en G. D. in het Westerpark, doch later per ambulance-auto naar het Binnengasthuis vervoerd, waar hij in de operatiekamer is opgenomen. Officiëelc valutakoersen der Nederlandsche Bank. Officieele valutakoersen der Nederlandsche Bank, 11 Juli. Valuta's: (schriftelijk en tel. transacties). New-York 1.88 3/16—1.88 9/16 Berlijn 75.28—75.43 Brussel 30.11—30.17 Helsinki 3.81—3.82 Stockholm 44.81—44.90 Zurich 42.57—42.66 Bankpapier: New-York 1.86!^—1.90 1/4 Brussel 30.08—30.20 Stockholm 44.76—44.94 Zurich 42.52—42.70 Zon onder 10.00 Zon op 5.32 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. De „Tevere" keert zich tegen Frankrijk. „Even schuldig als Engeland." Het D.N.B. meldt uit Rome: Het blad „Teyere" keert zich tegen de pogingen om medelijden tegenover Frankrijk te laten gelden, de Franschen als slachtoffers eener goedgeloovigheid tegenover Engeland voor te stellen en het .;perfide Albion" als de eenige schuldige te brandmerken. „De ware toedracht is werkelijk anders", zegt het blad. „Frankrijk heeft zich met Engeland verbon den om daarmede de hegemonie en de heer schappij in Europa te deelen. De Entente Cordiale tusschen de beide mogendheden was op deze ge meenschappelijke voorwaarde gegrondvest. Frank rijk wist dat zijn leger niet tegen zijn taak was opgewassen, maar het rekende op de Poolsche divisies en op andere coalities. De zaak is echter scheef gegaan. Frankrijk heeft den oorlog voor bereid en gewild, evenals Engeland hem heeft voorbereid en gewild. De verantwoording van den een en van den ander is volkomen gelijk". CONSERVEEREN VAN VERSCHE VISCII. Na jaren lang proeven genomen te hebben is de heer E. de Herder te Harderwijk er eindelijk in geslaagd volgens een geheel nieuw systeem alle soorten versche visch in blik te conserveeren. Op deze nieuwe conserveeringsmethode is reeds Nederlandsch en Duitsch .octrooi aangevraagd. HOOGSTE MILITAIRE RECHTER IN BELGIë GEARRESTEERD. Het D.N.B. verneemt uit Brussel: De vroegere hoogste militaire rechter, Ganshof van der Meersch, alsmede de voormalige directeur van de Belgische veiligheidspolitie De Foy, zijn thans gearresteerd en in de gevangenis opgesloten. Zij worden door de Belgische bevolking en de pers beschouwd als twee van de voornaamste schuldigen voor de ar restaties en mishandelingen van duizenden Belgi sche, Duitsche, Italiaansche en andere staatsbur gers. In 1941 50.000 inwoners te Velsen Loop der bevolking in de maand Mei 1940. In den loop der maand Mei vestigden zich te Velsen 118 mannen en 132 vrouwen in totaal 250 personen. Geboren werden 30 jongens en 46 meis jes. in totaal 76 personen zoodat de vermeerde ring bedroeg 148 mannen en 178 vrouwen of in totaal 326 personen. Er vertrokken uit deze gemeente 94 mannen en 140 vrouwen, in totaal 234 personen. Als over leden werden aangegeven 21 mannen en 14 vrou- men, totaal 35 personen. De vermindering is dus 115 mannen en 154 vrouwen of te wel 269 inwo ners. De totale vermeerdering over de maand Mei is dus 57 personen. 33 mannen en 24 vrouwen. De totale bevolking op 1 Januari j.l. was 48.940. Indien de maandelijksche vermeerdering zich voortzet met dezelfde cijfers zou de ge meente Velsen tegen November-December 1941 het getal van 50.000 inwoners kunnen hebben be reikt. (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 11 Juli. Bevallen 6 Juli: E. P. C. Brinkmannvan Ros- sum, d.; 9 Juli: G. DazertHinze, z.; 10 Juli: P. C. SchornagelClick, z.; W. E. VoornLaget, z.; G M. NiemanKuilboer. d.; A. C. Paardehaar—Nolet, d.; 11 Juli: C. Hoogendoomvan Dongen, z.: J. C. de Bruinvan der Feen, z.; N. M. van Roode van der Wolf, z. Overleden 8 Juli: J. J. M. Kits van Heijnïngen Rosman, 84 j., Iordensstraat: 10 Juli: A. Otsen, 71 j., Pijnboomstraat: D. van Bueren, 40 j., Kamper laan: G. P. WiegantBos. 73 j., Ramplaan: F. de Ridder, 71 j.. Jansstrant; C. de Beer. 63 j., Spaan- schevaartstraat; J. Mussche, 48 j., Muiderslotweg: C. van Kooten, 56 j.. Hazepaterslaan. Getrouwd 11 Juli: R. W. Lieve en A. C. D. van Walraven; P. Zijlstra en A. L. Slieker; K. L. Eimers en A. C. van de Linde. ZANDVOORT STRANDBEWAKING DOOR MARECHAUSSéES. Nu het zomerseizoen weer voor de deur staat en verwacht mag worden, dat dagelijks duizenden gasten voor een dag of langeren tijd naar Zand- voort zullen komen, zijn ook de marechaussées weer gearriveerd, die de gemeentepolitie in hoofdzaak zullen bijstaan bij de bewaking van het vele kilo meters lange strand. LUCHTBESCHERMINGSDIENST. De Luchtbeschermingsdienst hield een speciale oefening met gasmaskers in de duinen achter de Brederodestraat. Verscheidene „slachtoffers" van oorlogsgassen werden opgezocht en zoo snel moge lijk uit het gevaarlijke gebied vervoerd om elders onder medische behandeling te worden gesteld. OVERVEEN GOUDEN JUBILEUM L. J. M. BOUVY. De heer L. J. M. Bouvy herdenkt Maandag 15 Juli a.s. den dag waarop hij 50 jaar geleden ver bonden werd aan het bedrijf der N.V. J. J. Bouvy en Zoon's Zoutziederij „De Paauw" te Muiden. Het bedrijf, dat reeds eenige eeuwen bestaat, kwam in Januari 1839 in handen der familie Bouvy. De raffinaderij werd in de afgeloopen jaren drie maal verbouwd. De laatste verbouwing kwam juist voor den oorlog tot stand. De laatste vijf jaren hadden tijdens de verbouwing wel de grootste omwentelingen plaats, doordat de oude werkwijze geheel werd prijsgegeven en de fabriek in een zéér modern en uiterst hygiënisch bedrijf werd herschapen. Modemiseering en automatiseering werden in eigen beheer uitgevoerd met behulp van de joligere krachten de heeren F. H. M, Bouvy (directeur) en J. H. J. C. Bouvy (bedrijfsleider). Ook werden de sociale belangen van het perso neel niet uit het oog verloren. De huisvesting is uitstekend en voor een goede pensioensverzekering is gezorgd. Bovendien wordt reeds van den vorigen oorlog af kinderbijslag en tijdens den laatsten oor log duurtebijslag verstrekt. De heer Bouvy heeft in de gemeente Bloemendaal eenige jaren zitting gehad in den gemeenteraad en vervult hier o.a. de functies van bestuurslid der Bloemendaalsche Vacantiekolonie tot uitzending van kinderen en regent-bestuurslid van Huize Duinrust te Overveen. In 'de gemeente Muiden is de heer Bouvy jarenlang raadslid geweest en wet houder en o.a. in 1913 lid van de commissie tot in wendige restauratie en meubileering van het Mui- derslot. In verband met de tijdsomstandigheden zal het feit slechts herdacht worden door de uitreiking van een gratificatie voor het personeel; er zal geen receptie worden gehouden. IJMUIDEN OucMJmuiden kreeg een nieuwe rioleering. Oud-IJmuiden heeft vele onhoudbare toe standen gekend, welke evenwel zoo houdbaar waren, dat men er zich jarenlang mee tevreden moest stellen en er van een verbetering niet veel terecht kwam. De oude rioleering was een dezer onhoud bare toestanden, welke echter sedert korten tijd onderhanden werd genomen. Het afvoer systeem, nog dateerende uit IJmuidens prille jeugd, was op vele plaatsen verzakt en er was vrijwel geen huis in Oud-IJmuiden waar niet het een en-ander aan de rioleering mankeerde. Vooral de uitmonding van het hoofdriool na bij de Zuidersluis is steeds een voortdurende bron van klachten geweest. Bij eb kwam deze uitmonding droog te staan en verspreidde daar door veel stank. Daarenboven kwam er bij la gen waterstand een waar rattenleger uit deze ondergrondsche schuilpaats te voorschijn, dat in en rond de woningen in dezen westelijken hoek van de haven op roof uitging. Alles wat de bewoners deden om deze gevaarlijke diertjes uit te roeien bleef tevergeefsch. Dit leed is thans geleden, want IJmuiden heteft haar geheele nieuwe rioleering gekregen en ook de uitmonding bij de Zuidersluis heeft men verbeterd. De oude en versleten buizen heeft men door nieuwe buizen vervangen. Tevens heeft men de uitmonding op een heel wat lager niveau gebracht, waardoor deze ook bij laag water niet meer droog komt te staan. Hierdoor is de weg naar de stad voor de ratten geheel versperd. Het vernieuwen dezer rioleering is thans geheel gereed gekomen. Het wachten is nu op een geheel vernieuwd wegdek, want de bestra ting heeft door al deze werkzaamheden natuur lijk ernstig geleden en er zal wel geen enkele straat in dit stadsgedeelte zijn, welke niet „ge schonden" geworden is. Maar ook dit zal wel spoedig verholpen zijn. In de eerste plaats zijn natuurlijk de winke liers in dit stadsgedeelte over deze verbeterin gen te spreken, nu men het resultaat ervan te zien krijgt. Marktberichten en besommingen. IJMUIDEN 11 Juli 1940 Snoekbaars 6562 per K.G.; Forel 9486 pei K.G.; Voorn 2114 per K.G.; Baars 25 per K.G EXAMENS P. W. A. CORT VAN DER LINDEN SCHOOL Geslaagden der Neutrale Schoolvereeniging. Uit de zesde klasse (examenklas) van bovengenoemde school deden examen en slaagden voor Stedelijk Gymnasium te Haarlem. T. van den Bogaerde te IJmuiden; Rijks H B S. te Groningen J. Smit te IJmuiden; Rijks H.B.S. te Velsen, G Bleeker, M. Loendersloot en A. Ouwerkerk te IJmuiden-Oost: H. Doeglas te Velsen» M. Bus. H Luchsinger, A. Smit en T. Ribbens te IJmuiden (allen met vrijstellingen voor het leggen van het mondelinge gedeelte) en A. van Wijngaarden 'e IJmuiden Middelb. School voor Meisjes ,.'t Kopje" te Bloemendaal, M. Treffers en Nel van Leeuwen te IJmuiden. Een meisje kon wegens ziekte niet aan de examens deelnemen. als uw vrouw EEN DIENST' eooe zoekt, zoudtu tzoo kunnen PROBEERfN, maar er IS een BETERE EN af - DOENDE MANIER. r^oQ0iï STORMLAMP VAN BLOKPOST GESTOLEN. Vannacht heeft een onbekende de stormlamp welke den ingang van den blokpost van blok 1! aanduidde (Garage Dunnebier Kennemeilaan: gestolen, een zeer afkeurenswaardige daad, welk: bij alle leden van den Luchtbeschermingsdienst groote verontwaardiging gewekt heeft. Met weke- lijksche bijdragen van soms enkele centen hebbei de leden hun materiaal als het ware bijeenge schraapt en met trots hebben zij ons de vorig< week nog hun uitrusting laten zien. Deze daad van slechten burgerzin kan waer ongedaan l maakt worden. Laat de dader, die aan dez« blauwe stormlamp toch niets heeft haar stilletje; terugbezorgen aan den post! VELSEN Gevolmachtigde Ministerialrat Ross te Velsen. Wij ontvangen het volgende communiqué: Woensdag jl. werd door den heer Ministerialrat Ross, den door den Rijkscommissaris benoemden gevolmachtigde voor Noord-Holland, een bezoek gebracht aan deze gemeente. De heer Ross werd vergezeld door den heer mr. Backer, Chef van hel Kabinet van den Commissaris der Koningin en werd in onze gemeente begeleid door den burge meester, Mr. M. M. Kwint. Eerst werd een bezoek gebracht aan IJmuiden Het gezelschap werd hier begeleid door den hoofd ingenieur van den Rijkswaterstaat den heer Wolter- beek. Hierna bezocht men ftèt Staatsvisschershaven- bedrijf, alwaar de directeur van dat bedrijf, de heer C. Oud de noodige toelichting gaf. Vervolgens werd het koelhuis „Frigo'' bezich tigd onder leiding van den directeur, den heer K H. Tusenius. Tenslotte werd een bezoek gebracht aan hel Hoogovenbedrijf, alwaar de directie, de heeren G. A. Kessler en A. H. Ingen Housz, den hoogen alle inlichtingen verstrekten. Ten huize „Stormveld", de woning van den bur* gemeester, werd de lunch gebruikt. BLOEMENDAAL ZWEMONDERWIJS HARTELUSTSCHOOL. Het zwemonderwijs is op de openbare school voor UJj.O. te Bloemendaal een integreerend dee! van het onderwijs geworden en practisch gesproken verlaat niet één leerling de school zonder eer diploma voor zwemmen Het schooldiploma voor geoefendheid in het zwemmen werd behaald door de volgende meisjes leerlingen: F. Damstra, G. Klaij W. Loender» sloot, W. van Overecm ('5), M. Poel T. Stam, W. Stoetzer W. van de Ven, T. Vlaanderen L. van der Weiden, M. van der Veen, T. Borsten, P Douma, K. Goll, A. Perk H. Perk H. Speel- man, Y. Steevensz, S. Trommel, H. Verbeek. A Weill. H Bijlsma. W Anthoni T. Bremer Hesta Bosman, G. Slikker: en de volgende jongens- leerlingen: J. Brussen, M. Jonker, A. Karstens, D. Kost, G. Schild. H. Taconis, F. de Vries, K. v. d. Veen, S. v. d. Boogaard, H. Brakel J. Glaze- ner, J. de Groot F. Klimbie, J. de Pater, W. Rohling H. Vogel en B. Weill Deze 1 eerlingen behaalden ook het vaardig heidsdiploma A voor de zwemslagen, springen efl zwemmend redden. ZOMER-EXCURSIE TUINBOUW. De zomer-excursie van de afd. Bloemendaal van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde zal dit jaar worden gehouden op Vrijdag 19 Juli а,s. naar de bloemententoonstelling Polyantha t* Schiedam. CONCERT H.O.V. IN HF.T BLOEMENDAALSCHÏ BOSCH. In verband met de ongunstige weersomstandig- heden, is het concert van de H.O.V., dat de vorige week Vrijdag in het_Bloemendaalsche Bosch zoll worden uitgevoerd toen uitgesteld. Het programma dat toen ten gehoore zou' wor den gebracht, zal thans op Vrijdag 12 Juli, 7.30 uur .onder leiding van Toor Verhey worden gege ven en luidt als volgt: 1. Ouverture „Figaro's Hochzeit" W. A. Mozart 2. „Peer Gynt" Suite-No. 1 Edw. Grieg 3. Rhapsodie No. 2 Fr. Liszt 4. Suite uit de Opera Carmen G. Bizet Pauze. 5. Ouverture „Oberon" C. M. v. Weber. Twee Hongaarsche dansen Joh. Brahms. 7. Inleiding van de derde acte uit de Opera ..Lohengrin" R. Wagner. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: H. C. WeustinkPhilips, d.: P. J. Bar» telomijSaltzherr, d. Getrouwd: W. H. Tesselaar en A. M. v. Vendcloo; A. W. Schade van Westrum en A. M. van 't Oevei Overleden: B. Tideman, 25 j., overleden te Dub beldam: P. Brohm, 93 j., wed. van Van der Ham; H. de Roos, 57 j.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2