Pensionhouder wilde soldaten naar Engeland laten gaan. FLITSEN Hardere maatregelen DONDERDAG 11 JULI 1940 HAASLEM'S DAGBLAD Door Duitschen krijgsraad tot vijfjaar tuchthuis straf veroordeeld. Het A.N.P. meldt uit 's Gravenhage: De Duit- sche Krijgsraad heeft Woensdag de zaak tegen een pensionhouder uit Scheveningen behandeld, die de laatste dagen van Mei pogingen had aan gewend Nederlandsche militairen te vinden, die bereid zouden zyn tot vertrek naar Engeland om in het Britsche leger dienst te nemen. De hier bedoelde pensionhouder was de 36-jarige ;J. C. V., die werd aangeklaagd op grond van-art. 91 sub b van het Duitsche strafwetboek" dat als volgt luidt. „Wie in het binnenland of als Duitscher in het buitenland poogt tijdens een oorlog tegen het rijk of met betrekking tot een dreigenden oorlog aan de vijandelijke macht, bijstand le verleenen of aan de krijgsmacht van het Rijk of van 's Rijks bond- genooten nadeel toe te brengen, wordt met den dood of met levenslange tuchthuisstraf gestraft. Indien de daad slechts een onbelangrijk nadeel voor het rijk en zijn bondgenooten en slechts een onbelangrijk voordeel voor de vijandelijke macht heeft opgeleverd en zij ook geen meer ernstige ge volgen zou kunnen veroorzaken, dan kan met tuchthuisstraf, doch niet minder dan twee jaar, worden volstaan". Volgens art.' 161 van de Duitsche militaire straf wet geldt art. 91 van het strafwetboek thans ook voor niet-Duitschers in het door Duitschland bezette gebied. De Duitsche justitie had als verdediger van den verdachte aangewezen mr. Frangois Pauwels uit Amsterdam. Als getuigen werden gehoord de 51-jarige J. B. Ton, een gepensionneerde, die in deze oorlogsdagen als reserve-adjudant-onderofficier in het Neder landsche leger diende en de 49jarige fourier C. van der Maden.- Als tolk fungeerde een officier voor speciale dien- gten bij het Duitsche leger. Nadat de president den verdachte omtrent diens schoolopleiding, vroegere en tegenwoordige werk zaamheid, financieele omstandigheden enz. had on dervraagd, werd geconstateerd dat verdachte geen irnstige vergrijpen uit vroegeren tijd op zijn geweten had. Verdachte, die, na de lagere school te hebben Joorloopen en een cursus van 14 maanden voor machine-schrijver te hebben gevolgd, een groot deel van zijn maatschappelijke werkzaamheid als chauffeur had gediend, had na een tijd van werk loosheid een pension overgenomen, waarvoor hij een geldleening van f 1300 had moeten sluiten. Hij zeide hiervan maandelijks een zeker bedrag He moeten terugbetalen en in financieele moeilijk- meden te zijn gekomen omdat zijn pension en zijn bijverdiensten als autoverkooper niet voldoende (winst opleverden. Op de vraag van den president of hij wel eerder- Isn eind Mei met Nederlandsche militairen in ver- linding was getreden, antwoordt verdachte, dat lij meermalen koffie en thee had geschonken aan mderofficieren en soldaten, die bij de mitrailleur- resten langs het strand in zijn omgeving te Sche- (reningen hun plicht vervulden in de dagen welke aan den lOen Mei waren voorafgegaan. Hij was liermede ook na de capitulatie van het Nederland- che leger voortgegaan, vooral met de bedoeling militairen wat op te monteren. Een enkele had hij zelfs port aan hen verschaft. Een Sfintal huizen verder dan zijn pension bevond zich iet bureau van den adj. onderofficier Ton. Verder vertelde verdachte dat er tweemaal in- iwartiering van Duitsche militairen in zijn pen- iion was geweest en wel van 1722 Mei met ver- ileging en van 22 Mei—3 Juni zonder verpleging. )oor de hieraan aanvankelijk verbonden voedings- orgen en onvoldoende bekendheid hoe hij de „Be- icheinigungen" moest verzilveren, zou hij zijn le veranciers niet tijdig hebben kunnen betalen en moest hij trachten voorschot te krijgen. Intusschen had de huiseigenaar met uitzetten gedreigd indien verdachte niet voor 24 Mei de verschuldigde huur hebben betaald. Zijn meubels (die hij nog grootendeels moest afbetalen) zouden dan tevens op straat worden gezet. Toén kwam verdachte naar hij verder vertelde He hooren. dat volgens de Engelsche radio het Ne derlandsche vorstenhuis op 28 of 29 Mei zou heb ben aanbevolen, dat Nederlandsche militairen zich zouden aanmelden voor dienstneming om met de Engelsche en de Fransche weermacht tegen Duitschland te vechten. Den dag tevoren zouden drie man (een kellner, een portier en een chauf feur) bij verdachte zijn gekomen met de mede- deeling dat zij 1' 345 van hem moesten hebben. In dien hij niet betaalde, zouden zij hem willen ver moorden. Een hunner zou den verdachte toen reeds bij de keel hebben gegrepen. Toen heeft ver dachte de politie gewaarschuwd. Op 30 Mei was verdachte 's morgens op het bu reau van adjudant Ton geweest, die toen echter niet aanwezig was. Verdachte liet daarop een briefje achter, waarbij adj. Ton werd verzocht bij hem te komen. Inderdaad kwam eenige uren daar na Ton bij hem en daarop werd gesproken over den oproep van Nederlandsche militairen voor En geland. Verdachte zou toen tot den adjudant hebben ge- ~'gd: Hebt u gedacht, dat nu nog menschen zoo dwaas zijn. ra de capitulatie in het Engelsche le ger dienst te gaan nemen. Volgens verdachte had T geantwoord: Jammer, it ik gehuwd ben, maar ik weet misschien wel anderen, doch hoe moeten zij er komen? De mo gelijkheid zou toen zijn besproken per schip te gaan op de wijze als in den tijd ten aanzien van Spanje geschiedde. Verdachte meende wel iemand te weten, die door dik en dun naar Engeland zou wenschen te gaan om in het leger daar te lande dienst te nemen. De president vermaande den verdachte geen leu gens te vertellen, want daarmee zou deze zijn eigen raak slechts erger kunnen maken. Verder vroeg de president of verdachte zich tot de Amerikaansche legatie had gewend om inlich tingen over de bedoelde dienstneming. Verdachte: Daarover heb ik in mijn zenuwach tigheid misschien wel gesproken, maar ik ben in geen geval op de legatie geweest. De president: Er zijn bij u twee brieven van de vroegere Engelsche legatie gevonden. Verdachte' Die dateeren van September of Oc tober 1939, toen monteurs, autobestuurders e.d. te gen hooge belooning door Engeland werden ge vraagd. Op een desbetreffende advertentie had verdachte in de Nederlandsche taal geschreven, en had hij antwoord in de Engelsche taal gekregen doch zooveel tijd later, dat hij zich er niet meer voor interesseerde. Hij had het antwoord niet eens gelezen, daar hij de Engelsche taal niet verstaat. Als militair zou verdachte totaal ongeschikt zijn, wegens halve verlamming. Hij had toen de zaak maar laten loopen. Men heeft hem echter, door dat hij geen werk kor. krijgen en geen geld had, het hoofd op hol gemaakt. GETUIGENVERHOOR. Getuige Ton, hier na binnengelaten, vertelde dat V hem had gevraagd eens bij hem te komen. Dat was op 27 of 28 Mei. Hel verhaal van den Engel eciien zender omtrent dienstneming bij de Engel- »che en Fransche legers werd toen door V. ter sprake gebracht* V. vertelde hem toen dat hij op de Amerikaansche legatie had vernomen, dat men wel een schip ter beschikking kon stellen indien er voldoende deelnemers waren. Hij vroeg of ge tuige geen mesnehen wist, die zich daarvoor wil den aanmelden. Getuige had toen gezegd, dat hij wel eens wilde ïrformeeren. Hij heeft daarop met fourier Van der Maden er over gesproken en het verzoek van ver dachte overgebracht. President: Wat was uw meening daaromtrent? Getuige: Aanvankelijk achtte ik het wel moge lijk, maar later kwam ik tot de conclusie, dat het een fantastisch plan was. President: Wat zeide Van der Maden? Getuige: Dat wij ons er verder niet mee zouden bemoeien. Daarop heb ik V. geantwoord dat er geen liefhebbers te vinden waren. President: Wat zei V. toen? Getuige: Niets, we hebben er verder niet meer over gesproken.- President: Was V. zenuwachtig? Getuige: Altijd. President: Heeft V. niets verteld van menschen, die hem bedreigd zouden hebben? Getuige: Neen, ik kan me dat althans niet her inneren. Getuige Van der Maden vertelde daarna, dat de administrateur van de compagnie Ton hem op een ochtend in het laatst van de Meimaand vroeg of hij menschen bij de compagnie wist» die bereid zouden zijn per schip naar Engeland te gaan om tegen Duitschland te vechten. Getuige gaf voor, dat hij deze aangelegenheid wel bij eenige militairen, wier gezindheid hij voldoende kende, ter sprake zou brengen. Hij vroeg tevens bij wie de menschen zich konden aanmelden en kreeg toen den naam en het adres van den pensionhouder V. te hooren. Getuige gevoelde, dat daarmee een misgreep tegenover den overwinnaar zou worden gedaan en dat deze gevaarlijk voor onze Hollandsche soldaten zou zijn. Hij heeft toen het heele geval bij de militaire politie aangebracht. Bovendien heeft hij de Hollandsche soldaten gewaarschuwd op een der gelijke aanvraag niet in te gaan. DE EISCH. De aanklager achtte de tenlastelegging voldoende bewezen en wenschte bij de strafmaat rekening te houden met het vrij gunstig verleden van den ver dachte die slechts eenmaaj door een rechtbank werd gestraft, voor een niet-ernstig vergrijp doch wiens optreden in de onderhavige zaak wordt ver zwaard door de omstandigheid, dat hij met anderen over dienstneming in het Engelsche leger heeft ge sproken in een tijd toen Nederland door Duitsch land was bezet, welke dienstneming zou hebben beteekend, dat een strijd tegen Duitschland zou worden aangegaan. Op zulk een feit staat de dood straf. Spreker wilde, nu geen ernstig nadeel voor de Duitsche weermacht is ontstaan en geen enkele Nederlandsche soldaat voor het plan gevonden werd, het eischen van de doodstraf achterwege laten en zich beperken tot het tweede lid van Marktdag in Uden. De handel in de open lucht heeft zijn aparte bekoring. art. 916, door het eischen van een tuchthuisstraf van acht jaren. VERDEDIGING. Mr. Frangois Pauwels meende tg moeten twij felen aan de volkomen betrouwbaarheid der ge tuigenverklaringen. Getuige Van der Maden heeft zelf nooit met verdachte gesproken en ten aanzien van laatstgenoemde moet de Krijgsraad dus af gaan op de verklaringen van getuige Ton. die voor zichzelf de zaak zoo gunstig mogelijk tracht voor te stellen. Er zijn hier feitelijk twee lezingen en in zulk een geval van twijfel schrijft het ongeschreven recht voor, dat men ten gunste van den verdachte beslist. Aangenomen mag worden, dat V. alleen bedoelde, eenig geld te verdienen» doch zijn plan was fantastisch en derhalve geenszins serieus. Na dat de krijgsraad in raadkamer was geweest, deelde de president mede, dat de Krijgsraad den verdachte tot vijf jaren tuchthuisstraf veroor deelde. De president gaf een uitvoerieg motiveeving van deze uitspraak. Aan het getuigenis van Ton heeft de krijgsraad niet getwijfeld, doch wel heeft Ton zich hierdoor zelf mede schuldig gemaakt, zoodat de aanhouding van dezen getuige werd bevolen. De krijgsraad was overigens van oordeel, dat een feit. 14 dagen na de bezetting gepleegd op de wijze als hier is geschied, zoodanig behoort te worden bestraft, dat er een afschrikwekkende werking van uitgaat. Het oordeel van den krijgsraad wordt van kracht na goedkeuring door den militairen bevelhebber hier te lande. Diefstal in oorlogsnood. Enkele Zutfenaren stonden terecht. Voor de Zutfensche rechtbank hadden zich weer eenige Zutfenaren te verantwoorden we gens diefstallen in oorlogsnood. Zij hadden tij dens de evacuatie van het over den IJsel gelegen deel van Zutfen, de Hoven,verscheidene goederen uit winkels weggenomen. De 25-jarige landbouwer B. J. L. stal op 13 Mei een hoeveelheid sigaretten en sigaren, de 21-jarige loopknecht H. J. N. op 12 Mei een hoeveelheid thee, de 18-jarige slijper J. W. worst, wittebrood, thee en margarine. De 30- jarige M. J. van D.. reizende in een woonwa gen, op 11 Mei tijdelijk verblijf houdende in het woonwagenkamp in de Hoven, had tijdens oor logsnood een rijwiel weggenomen en een hoe veelheid spek, terwijl hem volgens de dagvaar ding verder ten laste werd gelegd, dat hij op zettelijk van een Duitsch militair een rijwiel als geschenk heeft aangenomen, althans te gen een ander rijwiel ingeruild, terwijl hij had kunnen weten, dat 'dit rijwiel door den militair niet op rechtmatige wijze was verkregen. De eerste drie beklaagden bekenden. Zij hadden het voorbeeld van anderen gevolgd. De verd. L. hoorde zes maanden met aftrek van preventieve hechtenis tegen zich eischen, en verd. N. vier maanden met aftrek van preven tieve hechtenis. In de zaak tegen W. wenschte de officier van Justitie nog een reclasseerings- rapport. In verband hiermede verwees de rechtbank de zaak naar den rechter-commis- saris. De rechtbank besliste op verzoek van den ver dediger, dat de preventieve hechtenis van N„ welke reeds een maand duurde, werd opgehe ven, zoodat verd. zijn vrijheid herkreeg. Terzake van v. D.. die niet verschenen was, luid de de eisch een jaar, terwijl de rechtbank last gaf den verdachte gevangen te nemen. De rechtbank zal in alle zaken over veertien da gen uitspraak doen. (A.NP.) Kinderen gingen met granaat spelen. Twee hunner bij explosie gewond. Woensdagmiddag is in de Pantserstraat te Rotterdam een ernstig ongeluk gebeurd, waar bij twee in die straat wonende kinderen werden gewond. Drie kinderen hadden een granaat, welke nog niet was ontploft en in een rioolput lag, gevonden. Zij waren er mee gaan spelen. Plotseling knalde het projectiel uit elkaar, ten gevolge waarvan twee van hen, de 12-jarige A. Gerritse en de 12-jarige D. Bazendijk min of meer ernstig werden gewond. De kinderen zijn naar het Zuiderziekenhuis gebracht en aldaar ter verpleging opgenomen. (A.N.P.) (A.NJP.) Wat uit iiei ttaagscue siausbeem gaa» era wijnen. De duiven op het Binnenhof zullen tijdelijk ergens anders worden ondergebracht. NIEUWE SERIE No. 45 1. Moet in bed blij ven met een ver koudheid en verveelt zich schromelijk. 2. Staat op om een 3. Kijkt op weg terug glas water te drin- naar bed uit het ken. raam om te zien, wat er buiten te doen is. 4. Stapt weer in bed, als moeder roept, wat hij buiten bed doet. 5. Gaat naar de gang om uit te leg gen, dat hij wat ge dronken heeft en moeder niet lastig wou vallen. 6. Gaat naar bed 7. Kruipt onder de- terug en komt er kens, blijft daar vijf dadelijk weer uit, minuten en gaat omdat hij dacht dat weer naar de trap. moeder riep en hij kon niet verstaan wat. 8. Vraagt of hij uit bed mag komen, als hij weer drinken wil en moeder be slist zuchtend, dat hij evengoed bene den kan komen. tegen overtredende postduivenhouders. Alle duiven worden bij overtreding der bepalingen gedood. Het A.N.P. meldt: De commissie-Hornstra, die den schakel vormt tusschen de Duitsche overheid in het bezette Neder landsche gebied en de duivenhouders hier te lande, deelt ons nopens haar ervaringen van de laatste weken het volgende mede: Over het algemeen wordt er in de kringen van postduivenliefhebbers wel begrip aan den dag ge legd voor de absolute noodzakelijkheid in dezen oor logstijd hun vogels onverbiddelijk vast te houden. Het percentage dergenen, dat zich kennelijk niet wenscht te storen aan de uitgevaardigde verboden, is echter dermate groot, dat een laatste waar schuwing langs dezen weg mogelijk nog veel on heil in dubbele beteekenis kan voorkomen. Immers: wanneer van heden af overtredingen worden geconstateerd van uitvliegverbod zullen niet alleen alle duiven van de betrokkenen op staanden voet in beslag worden genomen en ge dood, maar bovendien stellen de eigenaars zich aan zeer zware straffen bloot De groote oorlog van 19141918, heeft in ruime mate en met allerlei variaties aangetoond, welke een enorm gevaar er kan schuilen in het hanteeren van postduiven tijdens een dergelijke periode. Een kind kan begrijpen dat de Duitsche overheid in dit opzicht niet het allergeringste risico mag nemen. Zij eischt onvoorwaardelijke zekerheid en daar om was de commissie-Homstra wel verplicht, „ge wijzigde bepalingen" in het leven te roepen, die, aansluitend aan de desbetreffende verordeningen van den Duitschen rijkscommissaris, geen twijfel laten wat er mee bedoeld wordt. Zoolang geen tegenbevel wordt uitgevaar digd, moeten postduiven, maar ook alle andere soorten duiven, zonder eenige restrictie binnen gehouden worden. De afsluiting van het hok moet zoodanig ver zekerd zijn, dat ontsnappen volstrekt uitge sloten is. Te dien aanzien worden verontschul digingen bij voorbaat radicaal van de hand gewezen. Alle liefhebbers ii. Nederland, maar ook parti culieren hebben den onafwijsbaren plicht, wanneer zij duiven zien losvliegen, hiervan onverwijld ken nis te geven aan den burgemeester of de politie ter plaatse, met duidelijk vermelding van uur en straat- en huisnummer waar de duiven thuis be- hooren Nalatigheid ter zake kan tot l^ptreurenswaardige consequenties leiden, welke voorkomen wordpn indien men eenvoudig zijn plicht doet. Dezer dagen zijn, als eersten maatregel, te Hil versum bij verscheidene liefhebbers, evenals, te Amsterdam, duiven in beslag genomen en gedood. Vele menschen willen nu eenmaal niet leeren, zoo als de practijk van bijna zes weken heeft aange toond. Voorts zijn uitvoerige brieven gezonden aan alle commissarissen der Koningin in Nederland, met uit gebreide toelichten voor de burgemeesters in hun ressort, houdende verzoek 't werk der commissie on middellijk en krachtdadig te steunen, zoodat verwacht kan worden, dat hierdoor het beoogde doel wordt bereikt en tegenwerking voor goed tot de onmoge lijkheden zal behooren. En tenslotte: één groote Nederlandsche bond. Van elle kanten hebben de besturen thans ingezien, dat door den nieuwen tijd de hekken verhangen moes ten worden, zoodat de jarenlang gekoesterde wensch: één bond één bondsbureau één ring één tentoonstelling van nog immer in Nederland aanschouwde proporties en in een aantrekkelijk verschiet ongekend groote concoursen, eindelijk in vervulling zal gaan. Ter voorkoming van overbodig werk, wordt eraan herinnerd, dat het geen zin heeft zich te wenden met verzoeken om dispensatie tot het Kriegs- ministerium te 's-Gravenhage, aangezien het uit gesloten is, dat op deze verzoeken kan worden ingegaan Ouders, meldt direct uw kinderen die ontspanning noodig hebben, bij den burgemeester van uw gemeente voor een vacantie in het schitterende Salz- kammergut (OpperrOostenrijk). Te Haarlem moeten de opgaven ge schieden bij den Geneeskundigen Dienst. De uitzending is geheel kosteloos. De plunderingen te Nijkerk. Nog twee verdachten veroordeeld. (A.N.P.J Een reeks verdachten uit Nijkerk en omgeving heeft voor den Zwolschen politie rechter of de rechtbank te Zwolle terecht ge staan, omdat zij tijdens de oorlogsdagen, toen Nijkerk was geëvacueerd, zich niet hebben ont zien alles wal van hun gading was mede te ne men. Geheele winkels werden in die dagen ge plunderd en voor het overige leek het wel of al les wat in de Nijkerker magazijnen opgeslagen was geweest in die dagen op straat lag. De meeste daders hebben hun misdragingen met zware straffen moeten bekoopen. De laatste twee verdachten, die in dit verband terecht hebben gestaan, waren L. G. uit Har derwijk en A. L. uit Nijkerk. De eerste had van zijn broer een paar schoenen gekocht, die ontvreemd waren. Het bedrag, dat hij er voor betaald had, nl. f 1 voor een paar heerenschoe- néh, lag ver beneden den winkelprijs. Hij werd deswege veroordeeld tot 14 dagen gevangenis straf. De eisch van het O.M. luidde vier maan den gevangenisstraf. L. had eau de cologne ontvreemd om er zijn moeder op te kunnen tracteeren. Tegen hem werd zes maanden gevangenisstraf gevorderd. Hij werd veroordeeld tot één maand gevange nisstraf. Plannen voor een Molestfonds vau de N. Z. H. T. M. Directie vraagt bijdragen van personeel en gepensionneerden. De directie van de N.Z.H.T.M. heeft een dienst order gei icht aan het personeel en de pensioentrek- kenden en daarin opgewekt tot deelneming aan een te stichten „N.Z.H Molest-fonds". Het beheer van het fonds zal berusten bij den directeur: gevraagd wordt, dat allen daarin vrijwil lig en tot wederopzegging 1 pet. van de bezoldiging, respectievelijk pensioen zullen storten. De aar leiding tot het stichten van het fonds is de materieele schade, welke door de bomaanvallen eenige dagen geleden in de omgeving van de tram-remise aan de Leidschevaart. vele aldaar wonende trambeambten en oud-trambeambten, heeft getroffen Hun huizen zijn meer of minder ernstig beschadigd, de inboedel werd vernield of is gedeeltelijk teloor gegaan, gaat de dienstorder verder. Doel van het fonds is financieele hulp tc verlee nen aan de getroffen kameraden. Voor de vast stelling der bedragen van de uit het fonds te ver strekken gelden zal de bijstand van nader daar voor aan te wijzen ambtenaren of beambten wor den ingeroepen. De directie spreekt de hoop uit, dat allen bereid gevonden zullen worden bij de uitbetaling van de bezoldiging, resp. het pensioen 1 pet. daarvan voor het N.Z.H. Molest-fonds te willen afstaan. KINDERKOOR „INTER NOS". A.s. Vri.jdag zal door het kinderkoor „Inter-Nos" dirigent Jan Booda, een concert gegeven worden voor de Ouden van Dagen en Zieken in het Diaco niehuis aan de Jansstraat te Haarlem, Welwillende medewerking zal worden verleend door Nel de Boer, alt, Jac. Lagas, bas en Emmy van Eden, piano. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE op VRIJDAG 12 JULI Progr. 1: Jaarsveld. Van 10.3011.30 n.m. Gram. platenconcert voor de Radio Distributie. Progr. 2: Kootwijk. Progr. 3: Duitsch station. Progr. 5: Idem. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. „Twee aan Twee". 1. Luftcharmören, Duo Ja; 2. Little sir echo. Vera Lynn en D. Dennis; 3. Nola en Polly, I. Morton en D. Kaye; 4 Oua Oua, Kanui en Lula; 5. Schön ros- marin, H. Jacobs en S. Torch, 6. Farewell to dreams, J. MacDonald en N. Eddy; 7. Potp. uit Die Geisha v. Jones, H. E. Groh en M. Heesters; 8. One minute to one, Layton and Johnstone; 9. Hör du flicka lilla, Duo Ja; 10. Two sleepy people, V. Lynn en D. Dennis 11. Kitten on the keys en Russian Rag, I. Morton en D. Kaye; 12. Tomi Tomi, Kanui en Lula: 13. Licbes- freud, II. Jacobs en S. Torch; 14, I Pescatori de Pcrle v. Bizet. L. Fort en L. Piccioli; 15. Throw another log on the fire, Layton and Johnstone; 16. Zij zong zoo mooi de 2e stem, W. Poppink en M. Thielemans; 17. Quick Step Medley, I. Morton en D. Kaye.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5