Europeesche economie op nieuwen grondslag, Het zeegevecht bij Kreta. DONDER n.\c, 11 JULI 1940 Italiaansch legerbericht schetst het verloop. ERGENS IN ITALIë, 10 Juli (Stefani). Het Italiaansche legerbericht van heden luidt als volgt: ..Op 8 Juli hadden verkenningsvliegtuigen waargenomen dat Britsche marinestrijdkrach ten, verdeeld* in drie groepen, waaronder zich o.a. eenige linieschepen en een vliegtuig-moe derschip bevonden, zich tusschen het. eiland Kreta en de kust van Noord-Afrika bevonden en zich in Westelijke richting bewogen. Kort daarop bevestigde een van onze duikbooten de aanwezigheid van deze vlootstrijdkrachten en bracht met een torpedo een der vijandelijke torpedojagers tot zinken. Terstond vertrokken onze vliegtuigen van hun bases en onderwier pen onvermoeibaar gedurende den geheelen dag de vijandelijke vlootafdeeling aan een zeer doeltreffend en steeds terugkeerend bom bardement. Eenige schepen werden getroffen en ernstig beschadigd. Duidelijk viel waar te nemen dat aan boord brand was uitgebroken. Men neemt aan dat een schip waarschijnlijk een linieschip tot zinken is gebracht. Al onze vliegtuigen zijn teruggekeerd, uitgezonderd een, dat een noodlanding op Grieksch gebied heeft moeten maken, waarbij de bemanning onge deerd bleef. De Britsche vlootformatie, hoewel verzwakt, zette haar reis voort, hetgeen deed vermoeden dat zij beoogde in het centrale gedeelte van de Middellandsche Zee een overval te plegen ten einde uit zee en uit de lucht eenige van onze 1 belangrijke kustcentra aan te vallen. Dien tengevolge waren belangrijke strijdkrachten van de Italiaansche vloot uitgevaren om die poging te verijdelen. In den namiddag van 9 Juli slaagde onze vloot er in. ondanks het feit, dat de slechte weersgesteldheid een verkenning door onze vliegtuigenhad verhinderd, in de Ionische Zee met den vijand in contact te ko men, waarbij belangrijke luchtstrijdkrachten haar medewerking aan ons optreden verleen den. Na een kort maar hevig vuren zag de vijand van zijn doelstellingen af en verwijder de zich in zuidelijke richting. Een enkele van onze marine-eenheden is getroffen. De schade kan binnen enkele dagen hersteld worden. In het gevecht werden 29 leden der bemanning gedood en 69 gewond. Ondanks het zeer hevige luchtdoeigeschutvuur achtervolgden onze vliegtuigen den vijand zonder hem rust te gunnen, waarbij eenige een heden verscheidene malen door bommen van zwaar kaliber werden getroffen. De torpedo jager „Zeffiro" werd tot zinken gebracht, maar de bemanning is in veiligheid. Een van onze duikbooten is niet op onze basis terugge keerd. Eveneens op den 8sten Juli werd waargeno men dat een andere Britsche vlootformatie uit Gibraltar was vertrokken en koers zette naar het Noord-oosten. Onze vliegtuigen wisten de formatie te achterhalen en op 9 Juli ten zuiden van de Balearen den geheelen dag te onder werpen aan een hevige actie van onze bom menwerpers, waarbij zeer doeltreffende resul taten werden verkregen. Drie toestellen zijn niet op hun basis teruggekeerd." Het Italiaansche persbureau Stefani verneemt nog de volgende bijzonderheden over den zeeslag in de Ionische zee: De in den namiddag van 8 Juli uit het gebied ten zuiden van het eiland Kreta komende Britsche zeestrijdkrachten bestonden uit drie linieschepen van het type „Barham'': een vliegtuigmoederschip, eenige kruisers en talrijke torpedojagers. Terwijl het eskader in westelijke richting voer, waar schijnlijk met het doel van zee uit een aanval op de Italiaansche kusten te ondernemen, verloor het een torpedojager, die door een op den loer liggen de Italiaansche duikboot getorpedeerd werd en zonk. Terwijl de Italiaansche zeestrijdkrachten in de Ionische zee ter hoogte van Kaap Stilo (Cala- brië) geconcentreerd werden om het initiatief van den vijand doeltreffend te kunnen bestrijden, wer den op de Italiaansche vloot in achtereenvolgende golven aanvallen ondernomen door Britsche vlieg tuigen, die van korten afstand talrijke torpedo's lanceerden. Deze aanvallen mislukten echter ge heel. Van de negen aanvallende vliegtuigen wer den er, naar met zekerheid is vastgesteld, vijf door het luchtafweergeschut van de Italiaansche sche pen neergehaald, terwijl aan den anderen kant de commandanten van de eenheden alle torpedo's handig wisten te ontwijken. De zeeslag begon tegen 2 uur in den middag van den 9en Juni en werd geopend door het vuur van de Italiaansche kruisei's, gevolgd door de beide Ita liaansche linieschepen „Cesare" en „Cavour", elk van 23.600 ton en bewapend met tien kanons van 320 m.M. (gewicht van het projectiel 500 K.G.), die zich gesteld zagen tegenover drie Britsche slag schepen van het type „Barham", elk van 31.000 ton en bewapend met 8 kanons van 381 m.M. (ge wicht van het projectiel 1000 K.G.) Van een afstand van ongeveer 26 K.M. openden de Italiaansche slagschepen het vuur. Bij het vierde salvo van de kanomen van de „Cavour" en de „Cesare" werden de vijandelijke slagschepen ge troffen. Men zag hoe een vijandeijlk slagschip naar bakboord overhelde en het vuren staakte. Tegelij kertijd richtten de Italiaansche kruisers van 10.000 tons een hevig vuur op de vijandelijke slagschepen en kruisers. Op het hoogtepunt van den slag kwa men verscheidene Italiaansche torpedojagers te midden van nevelschermen dichterbij en vielen on der het vuur der vijandelijke schepen met torpe do's aan. Een groep dezer torpedojagers slaagde er in een vijandelijken bodem te torpedeeren en met het luchtafweergeschut drie vijandelijke bombar dementsvliegtuigen neer te halen. De Italiaan sche bommenwerpers troffen verscheidene malen de vijandelijke strijdkrachten aldus tot het succes van den dag bijdragend. Na de eerste vijftien minuten bleek de vijand geenszins verlangend den strijd voort te zetten. Hij verwijderde zich in Zuid-Oostelijke richting en liet zijn agressieve bedoelingen tegen de Italiaan sche kusten varen. Duitsche perscommentaren. Het D.N.B. meldde Woensdagavond: De Berlijnsche avondbladen maken vandaag, onder groote koppen als „Zeeslag van 6 uur in de Middellandsche Zee". „Zeeslag aan de zuidkust van Italië" of „De Engelschen moesten wijken", melding van de botsing tusschen deelen van de Britsche Middellandsche Zeevloot en Italiaan sche marine- en vliegtuieeenheden. In een commentaar schrijft de ..Börsenzeitung": „Met de opruiming in de Middellandsche Zee is een begin gemaakt. De Italiaansche vloot en het Italiaansche luchtwapen hebben van de welkome gelegenheid den Britschen in dringer bij zijn kraag te pakken een grondig gebruik gemaakt. Hem is thans in de Middel landsche Zee op dezelfde wijze de les gelezen als voordien al in de Noordzee en in de IJszee bij Scapa Flow en bij Duinkerken geschiedde. Het blad herinnert verder aan de uitspraak van den Engelschen minister van marine, Alexan der. dat Engeland nooit zijn zeemacht zal verliezen en dat deze zeemacht eiken inval zal afslaan of plunderaars, die voet op Britschen bodem zetten zal. verhinderen zal te ontkomen. Ja gisteren nog, zoo schrijft het blad, heeft Lord Addison in verband met de zeeroovers- daad tegen de „Richelieu" verklaard: „Wan HAAR T. E M'S DAGBLAD Voedsel voor de Nederlandsche vluchtelingen. De evacuatie-pak ketten, welke door de autobuscolonne uit Nederland waren mee genomen, worden binnengebracht in het Philipshuis te Parijs, waar de verzamelplaats voor de vluchtelingen gevestigd is. neer men steeds weer hoort van zulke daden der Britsche marine, dan denkt men vergenoegd aan den dag, dat zulke daden ook zullen wor den ondernomen tegen de Italiaansche sche pen, die zich nu nog heel verstandig in hun havens verborgen houden". Op hetzelfde tijdstip echter zat de Italiaan sche vloot den Britschen tegenstander al op de hielen en lieten Italiaansche vliegers hun bom menregen neerkomen op Engeland's sche pen.". Het Duitsche legerbericht: Nieuwe luchtaanvallen op fabrieken en opslagplaat sen in Engeland. Verscheidene luchtgevechten boven het Kanaal. BERLIJN, 10 Juli (D.N.Y.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Een duikboot meldt het tot zinken brengen van 35.187 bruto vijandelijke koopvaardij scheeps ruim te. Tijdens luchtaanvallen tegen Engeland werden voor de Oost- en Zuidkust een patrouillevaartuig, alsmede drie koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 26.000 bruto ton tot zinken gebracht, tien andere koopvaardijschepen werden ernstig be schadigd en gedeeltelijk in brand geschoten. Bom- treffers in benzine- opslagplaatsen der vliegvelden van Pembroke en in Opswich alsmede in de wapen fabrieken van Norwich» Leeds, Tilbury en Swansea veroorzaakten branden en ontploffingen. Boven het Kanaal zijn herhaaldelijk luchtgevech ten tusschen Britsche en Duitsche jagers ontstaan, waarbij de tegenstander zware verliezen leed. Zoo als reeds in een extra bericht is bekend gemaakt hebben twaalf Britsche bommenwerpers van het type Bristol-Blenheim getracht naar het vli^veld van Stavanger-Sola te vliegen. Alle aanvallende Britsche vliegtuigen werden, voordat zy tot de uit voering van-hun opdracht konden overgaan, neer geschoten. Duitsche vliegtuigen zijn hierbij niet verloren gegaan. In den afgeloopen nacht hebben vijandelijke vliegtuigen opnieuw aanvallen ondernomen op niet militaire objecten in Nederland, Noord- en West- Duitschland, zonder materieele schade van be- teekenis aan te richten. De totale verliezen van den vijand bedroegen gisteren 29 vliegtuigen, waaronder een Sunderland- vliegboot. Acht en twintig machines werden in luchtgevechten en een toestel werd door het af weergeschut neergehaald. Drie eigen vliegtuigen worden vermist. In den nacht van 8 op 9 Juli werd, zooals eerst thans bekend wordt, een Britsch vliegtuig door nacht jagers boven de Duitsche Bocht neerge schoten" FRONTBERICHT. Het frontbericht van het D.N.B. van Woensdag meldt dat de actie van het Duitsche luchtwapen op 9 Juli met zeer groote successen is bekroond. Boven het Kanaal is het tot hevige luchtgevechten gekomen, waarbij de tegenstander sterke verliezen leed. Hierbij is opnieuw het sterke overwicht ge bleken dat de Duitsche jagers hebben. Deze jagers hebben talrijke Britsche tegenstanders neergehaald en waren daardoor in de gelegenheid de actie van de Duitsche gevechtsvliegtuigen tegen Engeland met succes te beschermen. De typen jachtvliegtuigen ,die het Duitsche lucht wapen heeft ontwikkeld, zijn zoowel wat de snel heid 'als wat de bewapening aangaat, tegenover alle machines van den tegenstander verre in de meerderheid. Bij de luchtgevechten van gisteren boven het Kanaal is gebleken dat ook de scholing van de Duitsche vliegers beter en grondiger is dan die van de Engelsche luchtmacht" HET OPPERBEVEL OVER DE ACTIE DER DUITSCHE LUCHTMACHT. Het D.N.B. meldt: Het opperbevel van de weer macht deelt mede: „De reeds bij het verslaan van Frankrijk bewezen Duitsche superioriteit in de lucht komt thans tegen over Engeland duidelijker tot uiting. Zooals bekend is het reeds Dinsdag in een speciaal bericht ge publiceerde aantal van twaalf neergeschoten vlieg tuigen bij Stavanger in den loop van den dag na nieuwe luchtgevechten tot 28 neergeschoten vlieg tuigen gestegen. Volgens de tot dusver ontvangen berichten werden Woensdag opnieuw alle vliegtui gen van een aanvallende Engelsche gevechtsgroep neergeschoten. De Duitsche luchtdoelartillerie dwong de zeven Britsche bommenwerpers voor het bereiken van het aanvalsdoel, n.l. het vliegveld Amiens-Glissy van koers te veranderen en hun bommen zonder te mikken en voortijdig neer te werpen. Schade aan militaire objecten werd dien tengevolge niet aangericht. Na het staken van het vuren van de luchtdoelartillerie vielen de Duitsche jagers aan en schoten alle vijandelijke bommen werpers den een na den ander neer. De eigen luchtmacht, leed geen verliezen". CONVOOI IN DE STRAAT VAN DOVER AANGEVALLEN Het opperbevel maakte later nog bekend: „Zoojuist worden nieuwe buitengewone succes- Goud als basis voor wereldhandel verlaten. Samenwerking tusschen alle volken van Europa onder krachtige leiding. Door Prof. Dr. HUNKE, Voorzitter van den „Werberat der deutschen Wirtschaft". In dit artikel geeft de Duitsche schrijver een uiteenzetting van een Europeesche economie op nieuwen grondslag, met al- gemeene samerwerking der volken, zich vereenigend met een nieuwe politieke orde. Het Duitsche Rijk heeft zich tot taak ge steld deze nieuwe economie en politiek tot stand te brengen De beslissende strijd, welke op dit oogenblik op economisch gebied wordt uitgevochten, is in den grond niets anders dan een strijd tusschen de Angelsaksische en de Duitsche opvatting van het wezen der economie. De Angelsaksische opvatting komt hierop neer. dat zij zoowel in theorie als in praktijk de markt, d.w.z. vraag en aanbod, verhe ven had tot de belichaming van het economische leven. Daartegenover staat de sinds de oudste tij den gehuldigde Duitsche opvatting, dat dit veeleer de productieve krachten zijn. Voor den Duitscher zijn vraag en aanbod slechts de golfslag aan de oppervlakte der economie. De belichaming daarvan zijn evenwel de menschen. met him talenten, met hun aanleg, met hun denkbeelden en met hun hartstochten. Om deze beide opvattingen gaat thans de strijd. De Angelsaksische economische orde kenmerkte zich door de alleenheerschappij van den prijs. Voor zedelijke en op het recht berustende verplichtin gen. staatkundige noodzaak en volksidealen was in 'net kader der wereldeconomische gedachte geer. plaats meer. De theorie erkende als eenige factor, waarnaar zich de economie had te richten: den prijs. Zij was wars van alle inmenging van den staat in de economie, als invoerrechten, belastin gen, enz. daar zij deze beschouwde als een storen- den factor in het verloop der economie. De prak tijk schakelde in het economische leven der vol ken den mensch uit, everals in de wereldeconomie het feit, dat de wereldeconomie niet rust op een eigen pijler, zooals het gezinsverband dien vormt voor het economisch beheer, dat wij „huishou ding" noemen, de gemeente voor het beheer van de stad en het geheele volk voor de economie van den staat. DE HEERSCHAPPIJ VAN HET GOUD HEEFT AFGEDAAN. Thans valt het niet meer te loochenen dat deze door Engeland in toepassing gebrachte wereldeco nomie in verval is geraakt en dat de heerschappij van het goud heeft afgedaan. Wanneer wij van het verval der wereldeconomie spreken, dan denken wij gewoonlijk in de eerste plaats aan het feit, dat de koffie in Brazilië en de tarwe in Canada in zee geworpen of op andere wijze vernietigd worden, terwijl in andere landen de bevolking honger liidt of zeifs van honger sterft. Men mag echter niet uit het oog verliezen, dat terzelfdertijd nieuwe goede- renstroomen zijn ontstaan. Verval van de wereld- sen van het Duitsche luchtwapen bekend. Nadat reeds in een speciaal bericht het neerschieten van alle zeven vliegtuigen van een Britsche bombarde- mentsgroep bij Amiens werd gemeld, hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen in de Straat van Dover Woensdagmiddag een zwaar beveiligd Britsch con- vooi aangevallen en door bomtreffers een kruiser alsmede vier koopvaardijschepen, in totaal metende 21.000 brt., tot zinken gebracht. Verder kregen een kruiser en drie koopvaardijschepen, van in totaal 19.000 bruto ton. zware treffers, zoodat zij gedeeltelijk met zware slagzij en brandend bleven liggen. De vijandelijke jagers, die het convooi be veiligden, werden in luchtgevechten gewikkeld, waarbij er tien werden neergeschoten. Vier eigen vliegtuigen keerden niet terug". Merkys te Riga gearresteerd. Gewezen Litausche premier bevond zich op weg naar Stockholm. Het D. N. B. meldt uit Kaunas: De vroegere Litausche minister-president, Merkys, is op weg naar het buitenland in Riga gearresteerd en naar Kaunas teruggebracht. Zijn arrestatie geschiedde op het oogenblik. dat hij in het vliegtuig naar Stockholm wilde stappen. economie beteekent dus niet, dat er geen stroomen van allerlei goederen meer van land tot land gaan, dat er geen goederenruil meer bestaat. Ook zou het verkeerd zijn, in het verval van de z.g. wereld economie uit de achter ons liggende eeuw een schrede achteruit te willen zien in de richting van een lageren trap in het systeem der economische ontwikkeling, evenzeer als men er verkeerd aan zou doen te meenen, dat de wereldhandel een ver schijnsel van der. modernen tijd is, want wereld handel heeft altijd bestaan. Over de wegen van de Oostzee naar de Middellandsche Zee zijn de hande laars in barnsteen getrokken, evengoed als de handelaars in spoorpunten de Vikingen, de Hanze- kooplieden en de 20ste-eeuwsche koopman. Evenzoo is de onttroning van het goud heden ten dage een voldongen feit. Juist op het gebied van de goud-valuta hebben wij ons het meest door den schijn laten bedriegen. Het harmonisch ver band tusschen crediet- en valuta-politiek in den tijd vóór den oorlog bracht ons in den waan, dat de in dien tijd den boventoon voerende gouden standaard dien oorlog had veroorzaakt. De ware grond van de verhouding tusschen crediet en va luta was echter gelegen in het feit, dat in de eerste plaats de landen op elkaar waren ingesteld, zoo dat goederen en diensten ook met goederen en diensten betaald konden worden. Terwijl Engelands oude „wereld-economische" opvatting, op de macht van het goud steunend, bleef overheerschen, vloeit het goud voortdurend meer naar de Vereenigde Staten. Daardoor neemt zijn macht in alle andere landen af en gaan de oogen open voor het feit, dat er. economisch gesproken, geen onbelangrijker waar bestaat dan goud. ECONOMISCHE KRACHT LIGT IN EIGEN ARBEID. In tegenstelling daarmede heeft zich in Duitsch- land, sedert het nationaal-socialisme aan het be wind kwam, een economisch-politieke ontwikke ling voltrokken, stabieler dat ooit te voren, welke is gebaseerd op den eigen arbeid en de eigen kracht. De economie heeft, geleid door nieuwe prin cipes, geheel nieuwe paden ingeslagen Basis van de Angelsaksische economische poli tiek vormde de handelsgeest, het streven naar stof felijk gewin, waardoor zij zich liet leiden. Thans geldt als eerste voorwaarde, dat de economie moet buigen voor de souvereiniteit des volks en dei- politiek. De gemeenschap berooft de economie steeds meer van haar machtsfactoren en souvereine rech ten en legt ze in handen van de politieke leiding als waarborg voor de gemeenschap. Het buigen van de economie voor de souvereini teit des volks moet echter met worden gezien als een vernietigen van het initiatief bij den enkeling. Wel is waar wordt thans door de leiding op econo misch gebied, welke steeds verder om zich heen grijpt, een wakend oog gehouden op alles wat vroeger door particulier initiatief tot stand werd gebracht: doch deze leiding heeft haar ontstaan niet te danken aan het wezen van de nieuwe economische orde. Zij is veeleer voortgekomen uit de bijzondere om standigheden, waaronder deze nieuwe orde het licht zag. De Duitsche economische politiek is ge boren uit den nood der tijden, toen de menschen honger leden, de schoorsteenen niet meer rookten en toen menschen, die tot dusverre gewend waren geweest, hun levensrichting door geheel andere idealen te laten bepalen, gelijkgeschakeld moesten worden voor een nieuw tijdperk. In beginsel moet er aan vastgehouden worden dat de idee der lei ding, welke onverbrekelijk verbonden is aan de nieuwe economische orde, niet gelijk te stellen is met de idee van beheer. ECONOMISCHE GEMEENSCHAP VAN HET VASTELAND VAN EUROPA. De grondslag van de nieuwe Europeesche econo mische politiek wortelt in het denkbeeld van een economische gemeenschap van het vasteland van Europa. Europa vormt een economische eenheid. De zeven jaar van Duitsche economische politiek, welke achter ons liggen, en waarin de Zuid-Euro- peesche landen nauwe economisch-politieke ban den hebben aangeknoopt met Duitschland. hebben daarvan het bewijs geleverd. Deze economische banden zijn door den oorlog nog nauwer aange haald. Het vasteland is zich voortdurend meer be wust geworden van zijn eenheid, tot ten slotte de gebeurtenissen in het Noorden en Westen op het ge bied der machtspolitiek de inleiding hebben ge vormd tot een ontwikkeling, welke in economisch- politiek opzicht de gedachte aan deze economische eenheid bevordert. Beslissende voorwaarde voor een nieuwe constructieve Europeesche economische orde is echter: een nieuwe politieke orde. Het bezit van goederen, waaraan men zelf geen behoefte heeft, waartegenover wenschen staan van anderen, die men kan bevredigen, beteekent nog geen economi sche samenwerking. Eerst de ordening van het vraagstuk maakt den goederenruil tot datgene, wat men economie noemt. De zaak is deze: zoo goed als elk verkeer tusschen de menschen onderling plaats vindt volgens bepaalde regels, zonder welke het niet kan blijven voortbestaan, moet ook het economische verkeer tusschen de volken onderworpen zijn aan een vaste, bepaalde orde waaraan het zich te houden heeft. Deze orde of ordening kan echter nooit, naar de geschiedenis en persoonlijke ervaring leeren, door de economie zelf tot stand worden gebracht Elke economische ordening is van politieken oorsprong. De beteekenis van een dergelijke ordening zal, vol gens de wetten der zwaartekracht, afhangen van de massa van het volk dat leiding geeft en van zijn „soortgelijk gewicht", d.w.z. van zijn kracht, van zijn vooruitzienden blik, van de ruimte die het be strijkt en de mogelijkheden, waarover het beschikt. Eerst deze orde. ingesteld door een sterke macht en door deze gehandhaafd te zamen en in ver- eeniging met diegenen, die aan deze orde onderge schikt zijn, maakt den goederenruil tusschen de verschillende deelnemers tot datgene, wat men economie noemt. GEEN DRUKKENDE LAST, DOCH EEN VOORDEEL. Het spreekt vanzelf, dat de politieke macht, welke deze orde tot stand brengt, zichzelf niet willens en wetens zal benadeelen. Doch wil deze orde op den duur blijven stand houden, dan moeten ten slotte allen, die onder haar bescherming de economie toepassen, de rol van vruchtgebruiker vervullen. Een duurzame transactie kan slechts blijven be staan, wanneer beide contracteerende partijen daar van voordeel trekken. Geen enkele duurzame over eenkomst is tot stand gekomen in den vorm van een vrije overeenkomst. Is een ordening echter eenmaal ingesteld, dan moet zij niet meer als een drukkende last werken, doch worélen begroet als iets. dat voor deel brengt. Dat is vroeger ook het geheim geweest van de Angelsaksische wereldeconomie, welke ten slotte door Engeland zelf te gronde is gericht door zijn verkeerde politieke beschikkingen. Thans heeft het Duitsche Rijk zich tot taak ge steld, een constructieve Europeesche ordening te doer, zegevieren. Wie gelooft aan de mogelijkheid, de huishouding van den staat en het volk te grond vesten op pijlers, die niet op economisch terrein liggen, kan het feit niet voorbij zien. dat de Duit sche legers in deze weken het in het leven roepen van een Europeesche economische ordening be spoedigen. Wanneer wij den blik richten op de hulp middelen, welke ons eigen continent ons biedt, wanneer de arbeid de plaats gaat innemen van het geld, de speculatie wodt vervangen door leiding, dan kan de tijd, dien wij besteden aan den vreed- zamen opbouw met betrekking tot de vraagstukken en de mogelijkheden om deze tot oplossing te bren gen, beschouwd worden als de schoonste en grootste in de geheele geschiedenis. De tot dusverre be haalde successen leeren dit en stemmen hoopvol. Het bewijs moeten wij echter zelf leveren. Het lot bouwt wel de trap naar de toekomst doch wij moeten zelf de treden bestijgen. Malta gebombardeerd. Twee aanvallen van de Italiaansche luchtmacht. Stefani meldt: Naar vernomen wordt hebben Italiaansche bommenwerpers, die geëscorteerd wer den door jagers, Woensdagmorgen bij het aanbre ken van den dag de vlootbasis met de arsenalen, installaties en depóts van Malta gebombardeerd. Niettegenstaande het hevige vuur van het lucht afweergeschut en terstond door de Italianen ver ijdelde pogingen van vijandelijke jachtvliegtuigen tusschenbeide te komen, werden alle doelen met duidelijke resultaten getroffen. Met zekerheid kan gezegd worden dat twee Brit sche jachtvliegtuigen door de Italiaansche jagers zijn neergeschoten. Gisteravond hebben Italiaansche vliegtuigen een nieuwen aanval op Malta ondernomen en ondanks het krachtige optreden van het luchtafweergeschut de in de haven liggende vijandelijke vlooteenheden gebombardeerd. O.a. zag men dat aan boord van een oorlogsbodem brand uitbrak. De Italiaansche bommenwerpers zijn alle zonder incidenten op hun basis teruggekeerd. Kuusinen hoofd der Karelisch- Finsche republiek. Het D.N.B. meldt uit Moskou: De pas benoemde opperste Sovjet der Karelisch- Finsche bondsrepubliek heeft Woensdag haar eer ste zitting te Petrosawodsk beëindigd. De grondwet van de nieuwe bondsrepubliek werd aangenomen en voorts werd Kuusinen tot voorzitter van de Op perste Sovjet der Karelisch-Finsche bondsrepubliek gekozen. Kuusinen is dus het eigenlijke staatshoofd der republiek DE SOVJET-VOLKSCOMMISSARIS VOOR DE METAALINDUSTRIE AFGEZET. Het D.N.B. meldt uit Moskou: De volkscommissaris voor de metaalindustrie, Samochwalow, is van zijn ambt ontheven omdat zijn volkscommissariaat in eenige takken van pro ductie een slechtere kwaliteit had toegelaten, ten einde te kunnen pronken met de vervulling van het productieprogram wat de hoeveelheid betreft. In zijn plaats is de vice-volkscommissaris Lomako benoemd. PROGRAMMA VRIJDAG 12 JULI JAARSVELD, 414,4 m. KRO-Uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.05 Wij beginnen den dag. 8.15 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Gramofoonmuziek 12.15 John Kristal en zijn Troubadours. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmu ziek 1.15 Vervolg van 12.15. 2.Orgelconcert. 2.30 Gramofoonmuziek 4.le acte van de opera „Rigo- letto" (Gr.pl.) 5.Voor zieken. 5.15 Gramofoon- uziek 5.45 John Kristel en zijn Troubadours 6.30 VPRO: Cyclus „Groote mannen in bewogen tijden". 6.45. Gramofoonmuziek 7.Causerie „Allen die van goeden wille zijn". 7.15 Gramofoonmuz. 7.30 Repor tage. 8.Berichten ANP. 8.15 Propaganda-toespraak 8.20 KRO-Symphonie-orkest, KRO-Koor en solisten. 9.30 Gramofoonmuziek 9.40 Causerie „Nederland sche schilderkunst". 9.55 Gramofoonmuziek 10.10 Wij sluiten den dag. 10.1510.25 Berichten ANP. KOOTWIJK, 1875 M. AVRO-Uitzending. 7.Berichten (Duitsch) 7.15 Berichten (En- gelsch). 7.30 Gramofoonmuziek. 8.Berichten ANP gramofoonmuziek 9.05 Omroeporkest en soliste (opn). 10.Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek 10.30 Ensemble Rentmeester 11.15 Berichten (En- gelsch) 11.30 Berichten (Vlaamsch) 11.45 Ensem ble Rentmeester. 12.30 Berichten (Duitsch) 12 45 Berichten ANP, eventueel Gramofoonmuziek. 1.00 AVRO-Amusementsorkest en soliste. 1.45 Gramo foonmuziek 2 Berichten (Duitsch) 2.15 Solisten concert. 3.15 Berichten (Engelsch) 3.30 Omroepor kest en gramofoonmuziek 5.Berichten (Duitsch) 5.15 Gramofoonmuziek (met toelichting) 5.45 AVRO- Dansorkest 6.15 Berichten (Engelsch) 6.30 Gramo foonmuziek 7.— Reportage 7.15 Omroeporkest en solist. 8.- Berichten (Duitsch): 8.15 Berichten ANP 8.30 Berichten (Engelsch) 8.45 Berichten (Vlaamsch) 9.— Gramofoonmuziek 9.15 Berichten (Engelsch) 9.30 Gramofoonmuziek 9.45 Berichten (Vlaamsch) - Berichten (Duitsch) 10.1510.30 Berichten ANP. 11.1511.30 Berichten (Engelsch).

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7