liet JOtent en Jxut Oliebol. ONS KNIPPATROON Het menu van den dag. Nieuwe Uitgaven. Huwelijk met modern Comfort. Z A T E R D A" G 13 J U E I 1940 HAAREEM'S DAGBEAD VOOR DE VROUW MIDDAGJAPON. Voor gekleed zal deze japon van verschillende zijden weefsels met ingeweven motieven of met een metaaldraadje een elegant geheel vormen, evenals van kantstof. Een eenvoudiger model kan gemaakt worden van een of ander wollen weefsel. Het lijfje is midden voor ingehaald en heeft een halsafwerking met of zonder kraag, hetgeen van den persoonlijken smaak afhangt. De mouwen zijn lang, zij kunnen evenwel langs de lijn afgeknipt worden. Het patroon is in maat 46, prijs 26 ets. Het is van Maandag af gedurende een week ver krijgbaar bij de bureaux van dit blad, Groote Hout straat 93 en Soendaplein 37. Tomatensoep met melk. Bloemkool met kaassaus. Gebakken saucijsjes. Aardappelen. Hangop. Tomatensoep: 11/2 pond tomaten, KL. water, 1 klein uitje, 2 eetlepels boter, 4 eetlepels bloem. 2 d.L. melk, peper en zout. Zet de in stukken gesneden tomaten met het water op, kook ze vlug gaar en zeef ze. Fruit intusschen het fijngesnipperde uitje in de boter, roer er de bloem doorheen en maak de soep met het vocht aan, Laat dit vooral kokend heet zijn, maak het op smaak af neem het van het vuur en roer er dan de koude melk doorheen. Doe hierna dadelijk de soep op. daar ze anders te koud wordt. Bloemkool met kaassaus. Maak de bloemkool schoon, maar laat hem in zijn geheel. Maak hem gaar in kokend water met zout, maar zorg dat de stronk niet week wordt. Neem de kool uit het water, dat den volgenden dag voor bloemkoolsoep gebruikt kan worden, verwarm intusschen roerend een lepel boter met anderhalve lepel bloem, voeg hieraan melk met water toe en het laatst een half ons geraspte kaas. Giet deze dikke saus in de schaal over de goed warm gehouden bloemkool. Gebakken saucijsjes. Wasch de saucijsjes, prik ze met een stopnaald op enkele plaatsen in om barsten van het vel te voorkomen en bak ze snel in boter of vet. Strooi wat bloem in het vet, bak dit lichtbruin en maak de jus goed roerende met water af. Hangop. Reken hiervoor 1 L. karnemelk per persoon; is het gezin groot, dan kan met éen liter minder dan er personen zijn, worden volstaan. Hang de karnemelk in een vochtigen doek of een sloop aan een touw op buiten de zon, opdat het water eruit loopt, of leg een vochtigen doek in een vergiet en zet deze in een kom. Giet hier in een gedeelte van de karnemelk, schep het dikke na een tijdje van den doek langs den wand van het vergiet af en voeg er versche karnemelk bij. Herhaal dit tot al het dunne vocht eruit is. Presenteer de hangop met beschuit suiker en des- gewenscht kaneel. SLAPELOOSHEID. Nu er veel menschen zijn die over slapeloosheid klagen, is het wel dienstig om hiertegen een een voudig en onschadelijk middeltje aan de hand te doen, dat ik vond in een boekje met goede raad gevingen, en dat ongeveer een eeuw geleden is verschenen. Verdoovende middelen, opium en slaapstroop noemt dit boekje hoogst nadeelig voor de gezond heid, waar ieder het mee eens zal zijn, en. voegt het er ondeugend aan toe. het kan zijn dat men door het lezen van sommige gedichten en romans evenmin in slaap kan vallen. Lezen was dus ook toen al een beproefd middel om rn te slapen, maar evenals nu faalde het ook nogal eens. Er bestaat echter geen beter en onschadelijker middel, zegt het boekje, dan zich het voorhoofd met de vlakke hand te wrijven, waardoor de oogen welhaast dicht vallen". Inderdaad een onschuldig middeltje, maar het probeeren overwaard, want al die soorten van goe dige huismiddeltjes zijn dikwijls zeer practisch in het gebruik. BLOEMEN DAAL Raadsvergadering. Spoedeischende vergadering van den Raad dei- Gemeente, op Vrijdagmiddag, onder leiding van den burgemeester, jhr. mr. C. J. A. den Tex. Afwezig de heeren Hempenius en baron van Till. De Voorzitter zegt, den Raad voor een spoedeischende vergadering bijeengeroepen te hebben, omdat snelheid geboden is. De Duit- sche regeering wenscht, dat 380 officieren en 8000 manschappen van het Nederlandsche leger worden ingedeeld bij de Rijks- en gemeente politie. Op 1 Augustus a.s. moeten allen op hun plaats zijn. Het voorstel tot vaststelling van een verorde ning tot wijziging der verordening, regelende de rangen, het aantal, de samenstelling, de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging der poli tie, moest dus met spoed worden ingediend en behandeld. Spr. wil hieraan nog een enkele opmerking toevoegen: Wij worden op het oogenblik geregeerd door een autoritaire regeering, die zeer snel werkt. Uit het verslag van de vorige raadszitting blijkt, dat de leden van den Raad zich nog niet kunnen aanpassen aan het tempo, dat van boven af aan gegeven wordt. Hier schuilt een groot gevaar in, want kan de Raad het tempo niet volgen dan be staat kans, dat hij wordt uitgeschakeld. Wij moe ten nu over veel scheidingsmuurtjes heenstap pen. Dit gebeurt nog te weinig en dat veront rust spr. Wanneer wij Nederlanders niet in vlugger tempo kunnen werden, zullen anderen het doen. De Voorzitter geeft dan nog een nadere toelichting op het voorstel. De 380 officieren en 8000 manschappen zullen in de eerste plaats wor den ingedeeld bij de marechaussées en de Rijks- veldwacht; de rest bij de Gemeentepolitie. Niet allen zijn geschoold op politiegebied, want zij zijn niet allen bij de militaire politie geweest. De manschappen worden voor een jaar op proef aangesteld. De Raad heeft nu tot taak aan dezen maatregel mede te werken en kan ook wenschen naar voren brengen. Ongetwijfeld zal de Raad willen mede werken, maar mocht eventueel het voorstel wor den verworpen, dan worden, zoo eindigt de voor zitter. de gelden er voor voor ons op de begroo ting gebracht. De heer Rohling (R.K.) vraagt of de dienstjaren, eventueel al bij de politie doorge bracht. voor de bezoldiging meetellen. De Voorzitter: Het ligt in mijn bedoeling, die dienstjaren te doen meetellen. De Voorzitter deelt verder nog mede, dat de Raad vroeger al in een verordening de moge lijkheid heeft geopend voor de benoeming van een inspecteur. Door Den Haag is dat toen niet goedgekeurd. Nu zal er dan toch een inspecteur komen die onder den Commissaris, de dagelij k- sche chef der politie zal zijn, belast met den straatdienst, het africhten der manschappen en de interne discipline. De gewijzigde verordening voor de gemeente politie wordt z.h.s. aangenomen, eveneens de daardoor noodig geworden wijziging in de be grooting voor het dienstjaar 1940 tot een be drag van f 3750, (voor 1 Aug.1 Dec. 1940.) Hierna gaat de Raad in besloten zitting. SPREEKUUR WETHOUDER OUWEHAND. Het wekelïjksch spreekuur van wethouder Ouwe hand is uitgesteld van Maandag 15 Juli tot Woensdag 17 Juli. JUIANA SCHOOL. Van de Julianaschool te Overveen slaagden voor de verschillende middelbare scholen de volgende leerlingen: Kennemer Lyceum: Kitty Goemans, Loekie Cohen, Nelly v. d. Polder, Roosje Kan, Wim die la Court. Andreas Lauinger, Harry de Vries, Frans v. d. Velde en Cor Visser. Gymnasium: Freddy Schuurman. H.BS. A: Ina de Jong, Menny Proper en Jan de Vries. H.B.S. B: Dirkjan van Baaien, Wim Bronkhorst, Theo Jansen. Klaas Halbertsma en Jan Verkerk. Middelbare Meisjesschool: Gerda Pregel. 't Kopje: Greetje Pijpers. MEUBELFABRIEK DOOR BRAND VERWOEST. In den afgeloopen nacht, omstreeks twee uur ontdekte een nachtwaker te Varsseveld, gemeente Wisch, dat brand was uitgebroken in de meubel fabriek van de firma Gebrs. Rutgers. Ijlings werd de gemeentelijke brandweer gealarmeerd, die spoe dig met de motorspuit ter plaatse was, doch tegen de geweldige vuurzee zoo goed als niets kon uitrichten en derhalve moest aanzien, dat de geheele fabriek met inventaris in de vlammen opging. Men slaagde er in de belendende perceelen voor het vuur te behoeden. Omtrent de oorzaak van den brand is nog niets bekend. Voor zoover bekend is de fabriek verzekerd. Door dezen brand worden ongeveer 45 man personeel werkloos. (A.N.P.) VOOR DE KINDEREN Hoe moeten we hem redden. Dikke? De Dikke peinsde even, legde toen zijn vinger op den mond van Krent om te be duiden zich uiterst kalm te houden. Voor zichtig sloop de Dikke verder, tot hij dicht achter een inboorling was. die een beetje buiten den kring gehurkt was Als een kat sprong hij gerulschloos overeind en bracht vlug zijn hand voor den mond van den inboorling. Een worsteling ontstond, maar de Dikke voelde zich sterk. Jeugdherbergen gereed oin trekkers te ontvangen. AMSTERDAM, 11 Juli. De Nederlandsche Jeugdherbergen Centrale heeft een moeilijken tijd achter den rug. Mobilisatie en oorlog hebben tot gevolg gehad, dat een groot deel van de 62 jeugdherbergen, welke ons land telt, door militairen in gebruik werden genomen en ongetwijfeld hebben de sol daten in deze goed uitgeruste en ingerichte te huizen een uitstekend bivak gehad. Nu de oorlog en binnenkort ook de demobilisatie tot het verleden zullen behooren, zijn de jeugd herbergen vrijgekomen voor de trekkers, die dit jaar ongetwijfeld in een belangrijk grooter aan tal dan vorige jaren, ons land zullen doorkrui sen. Over het geheele land verspreid zijn thans weer 88 jeugdherbergen klaar om de trekkers te ont vangen. Uiteraard was het geen eenvoudig werk deze herbergen weer gereed te maken. Zij staan thans echter ter beschikking van een ieder, die hetzij per fiets of te voet dezen zomer ons land gaat doorkruisen en in het bezit is van een kaart van de N.J.H.C. Vier herbergen zijn niet heropend. Deze liggen of wel in de onmiddellijke nabijheid van een mili tair object, of zijn nog niet door de militaire autoriteiten vrijgegeven. De overige zijn echter volkomen veilig. Het is den secretaris van de N.J.H.C., den heer Leo Meilink, n.l. gebleken, dat vele trekkers nog in de totaal verkeerde mee ning leven, dat er groote onveilige gebieden in ons land zijn, hetgeen hen noopte in de directe omgeving van „thuis" te blijven Dit is volstrekt onjuist. De thans opengestelde jeugdherbergen zijn stuk voor stuk even veilig als de huiselijke haardstede en ook het gevaar voor landmijnen, dat velen de lust tot trekken ontneemt, is volko men geweken. Slechts op zeer weinig plaatsen zitten nog mijnen in den grond, doch dat is dui delijk met bordjes en roode vlaggen aangegeven. De heide, het bosch, de weiden, het strand, alles is weer veilig terrein, vrij voor een ieder om naar hartelust in te wandelen of te fietsen. De tijd voor het maken van groote tochten is juist begonnen, al merkt het bestuur der N.J.H.C. er nog niet veel van. Het aantal nieuwe inschrij vingen is tot nog toe nl. niet belangrijk grooter dan in vorige jaren. Vermoedelijk vindt dit zijn oorzaak in de ongerechtvaardigde angst, dat het niet veilig is ver van huis te gaan. Bovendien gelden, wat betreft de distributiemaatregelen voor de jeugdherbergen nog de voorschriften voor cafés en restaurants, zoodat broodmaaltijden nog zonder bonnen kunnen worden verstrekt. In de komende anderhalve maand wordt aldus be sloot de heer Meilink het onderhoud, dat wij met hem hadden een sterke toeloop verwacht. Gaat gij trekken, maak dan van tevoren een plan op en schrijf een briefkaart naar den herberg vader, opdat een bed voor u wordt vrijgehouden. Ons land is te mooi om dezen prachtigen zomer thuis door te brengen. (A.N.P.) COMITé VAN ACTIE VOOR EEN EENHEIDSFRONT IN NEDERLAND. Men meldt aan het A.N.P. dat onder voorzit terschap van den heer J. A. H. Hollander, Louise de Colignystraat 14a te 's Gravenhage, is opgericht een comité van actie, dat zich ten doel stelt een eenheidsfront in Nederland te vormen. Het comité zal een beroep doen op prominente personen om de leiding in handen te nemen, ten einde te komen tot een werkelijke eenheid van het Nederlandsche volk, dat binnen het raam van het nieuwe Europa zal strijden voor een zelfstandig Nederland. DR. A. H. KAN ONDERSCHEIDEN. In de Vrijdagochtend gehouden vergadering van B. en W. van Utrecht is aan dr. A. H. Kan, rector van het stedelijk gymnasium aldaar, wien met in gang van 1 September 1940 door den raad op de meest eervolle wijze ontslag is verleend, de eere penning van de gemeente Utrecht uitgereikt. Op de keerzijde van deze medaille is gegrift: „Vivit, qui multis usui est, vivit, qui se utitur", woorden van Seneca, beteekenend: „Hij leeft, die veel tot nut is, hij leeft, die zich geheel geeft". (A.N.P.) ONDERSCHEIDINGSTEEKEN OPBOUWDIENST. Naar het A.N.P. verneemt zal als onderschei- dingsteeken voor den opbouwdienst worden inge voerd een blauw gevlochten koord, afhangende van den linkerschouder. Dit onderscheidingsteeken zal zoowel op de veld- jas als op de overkleeding gedragen worden. Zoolang het vastgestelde onderscheidingsteeken niet beschikbaar is, zal een voorloopig onderschei dingsteeken worden gedragen. WERKSPOOR N.V. KEERT 7 pet. DIVIDEND UIT. In de Vrijdag te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders van Werkspoor N.V. werd het jaarverslag over 1939 voor kennis geving aangenomen. De balans- winst- en verlies rekening per 31 December 1939 werden met al gemeene stemmen goedgekeurd. Het dividend werd vastgesteld op 7 pet. voor de aandeelen der serie a. Aan de houders van Aandeelen der serie b., in verband met de overeenkomst vermeld in art. 22 der statuten, zal een uitkeering geschieden van f 40 per aandeel. Ir H I Keus werd als commissaris herbenoemd (A.N.P.Ï Vol trots niet den eersten prijgwinnaa den 16den Zuid-Limburgschen paardenfok Dankbetuiging aan het spoorwe personeel. Van den directeur van den etappen- en verkeersdienst. Nu onlangs de vordering van de Neder lam Spoorwegen is geëindigd, heeft de dirqpteur den etappen- en verkeersdienst, de kolonel va: genei-alen staf, H. H. Thoden van Velzen, directie van de Nederlandsche Spoorwegen dankbetuiging gezonden met het verzoek des kennis van het personeel te brengen. In de eerste plaats worden zij herdacht, bij de verdediging van het vaderland het i hebben gelaten. „Ik ben", zoo gaat de directeur van den etap en verkeersdienst o.a. verder, „begaan met lot der gekwetsten en wensch hun een sp< algeheel herstel toe. Ik moge uwe directie het onder u ressorteerende personeel voorts grooten dank en waardeering betuigen voor den werking en steun, welke ik steeds zoo in alle op ten heb mogen ontvangen. Dat de étappen, verkeersdienst ook onder de meest moeilijke standigheden zijn taak heeft vervuld, is ongetwi niet in de laatste plaats te danken aan de s plichtsbetrachting en het gedrag van uw p neel. Dit zal de Nederlandsche Spoorwegen voor tyden tot eer strekken". (A.N.P.) JONGEN ONDER EEN WERKTREK, Op de spoorbaan van het werktreintje rijdt over den Ouderkerkerdijk achter den Oi te Amsterdam, is Vrijdagmiddag een tragisch geval gebeurd. Twee jongens fietsten over de sp lijn en letten niet voldoende op het spoorverl Eén van hen kwam in een kuil en viel voor een juist aankomenden trein. Hij wi overreden, waarbij zijn linkerbeen werd vei! zeld. Vermoedelijk zal het 13-jarige slachtoffer been moeten missen. (A.N.P.) Bij H. D. Tjeenk Willink en Zoon te Haarle; verschenen De Huisvrouw van 1940 door E Jonkheid-Peereboom. Wij behoeven de schrij! en haar werk niet meer bij onze lezeressen te troduceeren. Zij kennen de een en het ander n vele jaren in haar functie van redactrice vat belangrijkste medewerkster aan onze rubriek de Vrouw. In de laatste weken heeft mevrouw Jonkhei ons blad een reeks speciale artikeltjes gepubliö die de huisvrouw den weg effenden naar de noodige en voorgeschreven bezuinigingen. In thans verschenen frisscbe. beknopte boekje men al deze wenken nog eens in handig bestek rug vinden en als zoodanig kan het de huisvr dus van groot nut zijn. Wij geven hier een ops: mimg vam de titels der hoofdstukken, die de a meene inleidende beschouwing volgen: Gas. E triciteit. Water. Koffie. Thee, Suiker. Restjes maak. Kleeding. Verwarming van ons huis. en tuin Vitamines. Weerstandsvermogen. Ons minderde inkomsten, Opgewektheid. Medele Het nare woord bezuinigen. Moed. Dit alles vormt een schat van wenken gevens. waarmede de huisvrouw moreel, maar in den letterlijksten zin des woords haar voor kan doen. De uitgave geschiedt in samenwerking laarlem's Dagblad en het boekie is. behalve Ie boekhandel. ook op de kantoren van ons blad krii«*baj»r PHie viiftig c^nt Mr. CORRT STOLZ-VAN DEN KIEBOOM. 40) Maar 't ls noodig en zij als de jongste kan er het beste tegen. Vijf minuten later stapt ze, diep in haar bontjasje gedoken, over het hardbevroren pad. de richting van het dorp in. Grenzenloos verlaten is het hier. Donker ook al. Ze is blij, als ze in de verte de lichtjes van het dorp ziet. Het doktershuis met zijn helder verlichte ramen, de gezellige gang en de wachtkamer met de vroo- lijk bontgelakte meubels een andere wereld lijkt het opeens. De dokter komt haastig binnen stuiven. Wat een jongen nog, denkt Lies en ze moet bijna lachen om zijn verrukt gezicht, als hij hoort voor wie ze komt. Ja, ik zal onmiddellijk komen; u kunt wel meerijden, als u wilt. Durft u achter op een motor? O ja, zegt Lies moedig. Een oogenblik heeft ze 't visioen gehad van een rustige terugrit in een comfortabele en warme doktersauto. Achter op een motor »t zal koud zijn en griezelig, maar toch altijd nog beter dan loopen. De dokter draaft weer weg om zijn boeltje bij een te zoeken. Jakkie Leo, hoort Lies een hooge meisjesstem ln de gang roepen. Moet je nog uit? Hè, wat ver velend. Juist vanavond. Kindje, 't is nog geen vijf uur. Be ben di rect weer terug. Ja, dat ken Ik. Natuurlijk blijf je uren weg. Natuurlijk zit ik den heelen avond alleen, op Sin terklaasavond nog wel. Onze eerste Sinterklaas samen... Nu komen er tranen, hoort Lies Moet de dokter eerst nog gaan troosten, terwijl hij staat te springen om weg te komen naar zijn gewichtige nieuwe patiënte. Zeker pas getrouwd, denkt Lies. Zóó overdreven doen immers alleen die heele Jonge spannetjes. Later wen je er wel aan of niét na tuurlijk. Ze stuiven over het boschpad. Lies, verstijfd van kou en angst op de duo. Sinterklaasavond daar had ze heelemaal niet meer aan gedacht. Nu heb ben in Amsterdam alle winkels nog eens de feeste lijke verlichting van hun Sinterklaasetalages ont stoken. Nu zijn de straten stampvol menschen, die nog gauw-gauw hun inkoopen gaan doen. Nu ruik je overal de boterletters en de speculaas En nu zit zij achter op een vreemde motorfiets, die haar door de donkere kou weer terug brengt naar het holle huis in de bosschen, naar de drie oude men schen en naar haar zelf gekozen werk. Nick grijpt haastig in haar jalouziekastje naar nieuw papier voor den volgenden brief. Met een ruk trekt ze het laatje uit en een hagelbui van pepernoten klettert door de Typekamer. Jasses, wat flauw, zegt ze verschrikt. Wie heeft me dat geleverd? Maar de andere grabbelen joelend rond en het vermanend „dames dames" van meneer Lammers gaat tn het algemeen la waai verloren. De typekamer is „zoo baldadig als een klas schoolkinderen", zooals meneer Lam mers verontwaardigd constateert. En daar heb je de schoolmeester, juicht Mies van Hoeven, als de deur opengaat en Janus bin nenkomt. De bovenportier is op zijn ronde om de gevers van de traditioneele Sinterklaassigaren te bedanken en begint nu de typekamer af te wer ken: Juffrouw juffrouw dank u wel haur, faur de segoare, 't is faur mekoar, haur. Dan vertelt Janus vol trots over het „meroakels faane woaterfliegtuig", dat hij in het middaguur „faur me sauntje Jèn" gekocht heeft. Sal die Jonge effe kaake morgenochtend. Natuurlijk moet het watervliegtuig gehaald en gedemonstreerd worden Onder stomme bewondering van de typekamer glijdt het gevaarte brommend over den vloer en ze zijn het allemaal eens met Janus, dat het „ge regeld natuurgetrouw" is. Zeg, Annemie de Bruyn, de „nieuwe", die sinds één December Nicks werk aan het over nemen is, stoot haar buurvrouw aan die por tier. is dat een Engelschman? Hij heeft zoo'n En- gelsch accent. Gisteren, toen hij hier de verwar ming kwam nakijken, had hij het over de „paap- laading". Ik versta hem heelemaal niet. Erna schatert. Arme beneden-Moerdijksche stakker, dan mag je je ooren hier wel goed open zetten. Dat is nog maar gewoon Amsterdamsch. Wacht maar. tot je Wessels eens op zijn derde versnelling aan de gang hebt gehoord! Hè Nick? Nou, beaamt Nick. haar mond vol peperno ten. Hier. willen jullie nog' Ze steekt hen gul twee volle handen toe Pats pats. Annemie mept er tegen aan en de pepernoten vliegen ten tweeden malen door de type kamer. Janus doet wanhopige pogingen het nog steeds rondzo'emende watervliegtuig tusschen de grabbelende meisjes van den vloer oc te visschen Dan komt meneer Wessels binnenstuiven. Let nou eens op, fluistert Erna Annemie tn Wedden, dat je er geen touw aan kunt vast- knoopen? Meine Damen. briescht meneer Wessels Wat geeft het hier voor een Radau? Het is hier ja geen kindertuin! Meteen komt hij in aanraking met het watervliegtuig, dat Janus nog niet te pak ken kon krijgen. Verflucht noch mal! Donnerwetter! Was ist dèès? De typekamer vreest, dat de aanvaring door een ontploffing gevolgd zal worden. Das das ist ein Flugzeug. Herr Wessels. helpt Nick gedienstig. Meneer Wessels is een oogenblik sprakeloos. Sie, sist hij dan. Jullie meisjes, allemaal Keir Ernst, kein Pflichtgefühl. nichts. Statt. dat jullie blij zijn, noch een Stellung te hebben, waar overal zooveel aangestelden afgebouwd wordenHij kijkt woedend rond, alsof hij een slachtoffer zoekt. Maar wij hoeven niet meer afgebouwd te worden, meneer, komt Ineens de kalme stem van „de nieuwe" Wij zijn heelemaal compleet, kijk maar En ze steekt trotsch haar uitgespreide vin gers de lucht in, wijst op haar gezicht en voeten, kijkt dan inspecteerend de rij langs De typekamer ijst, maar meneer Wessels kiest voor één keer de wijste partij en begint te lachen. Ha ha ja, wat denkt u, Herr Lammers, daaraan is Santa Claus heute wel schuld, was? Solche Urverschamtheit! Aber ietzt bitte Ruhe. meine Damen. Nick grinnikt nog na, als ze om half zes naar mantel staat aan te trekken. Om haar heen komt het geroezemoes los. Nou, jij durft, zeg. Gut. hoe kwam je er zoo ineens op? De bewondering voor Annemie is algemeen. De nieuwe, die vier dagen in dienst het gewaagd heeft „leuk te zijr" tegen Wessels. en met succes nog wel dat is eer aanwinst, zoo eentje. Nick denkt even spijtig aan haar eersten tijd Zoo zijn ze tegen haar niet geweest Nu nog niet Op zoo'n dag als vandaag gaat het wel, maar verder lijkt het toch nog altijd of ze iets tegen haar hebben En vooral of ze haar snelle promotie niet kunnen verduwen. En als Erna nu weggaat, zal ze weer alleen zijn. Precies als in Doornenburg Nou ia, wat geeft het Het voornaamste is. ze staat goed aangeschreven bij de chefs De prijzende woorden van meneer De Jong toen hij haar haar „bevor dering" zooals Janus zei. mededeelde- Intelli gentie en tactde aangeboren distinctie en be schaving, die wij in onze hoogere employés zoo graag zienO lala, ze kent het nog van buiten. Het klonk zoo heerlijk hoopvol: hoogere employés. Dat geeft je iets om voor te leven, een doel in het vooruitzicht. Dat is iets anders dan het eeuwig ge- twijfel, het eeuwig hangen tusscher twee gedach ten- Han en dat andere Weg er mee. ze zal het alleen wel klaar spelen Uit pure vreugde uit behoefte anderen te laten meedeelen tn haar suc ces, heeft ze de heele week inkoopen gedaan Een groot pak heeft ze naar huis gestuurd en een brief met het nieuws van haar promotie als hoofdsur prise erbij. En aan Han heeft ze ook een pakje gestuurd. Een electrische sigarenaansteker voor zijn eigen wagentje, waarvan hij haar den laatsten keer zoo trotsch had verteld En een briefje er bij „uit oude vriendschap. Sint Nicolinaas" Als Han het maar niet verkeerd begrijpt, er niet meer ach ter gaat zoeken, dan oude vriendschap Ben je nog niet Klaar' vraagt Erna Zeur piet, je hoed staat allang volmaakt Ter eere van wie sta je je zoo mooi te maken' Ter eere van niemand, lacht Nick Ik stond maar zoo'n beetje te suffen. Wat doe jij vanavond, zeg?. Ik ga naar mijn tante zegt Erna blij luderwetsche surpriseavonó meevieren. Zalig heel misschien komt Henk ook nog overwip; Zeg ze krijgt ineens medelijden even opbellen, dat ik jou meebreng? Ze vinder best. natuurlijk: 't is daar zoo'n onwijs groote milie. dat één meer of minder er niet op aanki Nee zeg. zegt Nick Ik vind 't buitenges aardig var ie en dank ie wel. maar ze we - meegaan met Erna een leuke avond met s maal vroolijke menschen of haar eenzame kan - Nee. heusch dank ie wel zegt ze haastig Dag hoor. veel plezier Vóór Erna uit holt ze buiten. Want bij den kantooruitgang staat Fn Nu gewoon kalm loonen die per stappen, nu woon kalm zeggen: Hallo Frank, wat kon doen? Jou afhalen, zegt Frank. Als Ie t f vindt tenminste —Natuurlijk knikt ze. Leuk zelfs. Maar kom ie daar zoo opeens bij' Ze kijkt hem van c aan Slecht ziet hij er uit. moe en down. Toch hij blij. haar te zien èrg blij. bekent ze ziet en ze voelt zich warm worden van geluk. Och, weet je. zegt Frank verlegen, ik dl zoo, het is vanavond zoo'n ellendige avond alleen te zijn. En ik dacht, misschien heb 1ij wel niets, dan kunnen we elkaar een beetje ge schap houden Of heb je andere plannen? Nee hoor stelt ze hem gerust. Ik had nvitatie voor een surprise-avord in den fam-' kring maar daar heb ik nog juist bijtijds voor dankt Nog geen twee minuter geleden toep iou in de gaten kreeg Heusch? zegt Frank blij Nee maar, vind ik geweldig lief van je, Nick. Als je nu re geen slechten ruil hebt gedaan. Want een Sir* klaasavond in den familiekring kan ik je niet i bieden Hij lacht bitter Loop rond. zegt Nick luchtig. Je weet t dat ik ook meer voor de uithuizigheid ben zullen we gaan doen' Eerst een uurtje naar „La Galté" stelt Fr voor Dar een stukje eten en daarna de twe voorstelling in een of andere bioscoop. Wat je daarvan? „(Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6