Hevdt's Broeken Alle Zameclraeken- zander stamkaart Kabinet Pétain gevormd. V ZATERDAG 13 JULI 1940 Duitsch legerbericht: Luchtmacht bestookt havens en fabrieken in Zuid en Midden Engeland. BERLIJN, 12 Juli l'D.N.B.) Het opperbe- vel van de weermacht maakt bekend: „Eenheden gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers van het luchtwapen vielen op 11 Juli vliegvelden, haveninstallaties en wapenfabrieken in Zuid- en Midden-Enge- land, alsmede scheepsdoelen voor de Oost- en I Zuidkust van Engeland aan. In de havens van Plymouth en Lowestoft werden de haven- I installaties door bommen getroffen, in Ports- j mouth en in de industrieele bedrijven bij Burton-Ypon-Trent ontstonden door bomtref- fers hevige branden. I In het Kanaal gelukte het een tankschip van 15.000 br. t.. alsmede 4 koopvaardijschepen, met een totalen inhoud van 15.000 br. t. tot zinken te brengen en 9 andere koopvaardijschepen door voltreffers zwaar te beschadigen. Tijdens deze aanvallen schoten zoowel onze gevechtsvliegtui gen, duikbommenwerpers als jagers verscheidene vijandelijke jachttoestellen neer. Het werpen van bommen door den vijand in West-Duitschland was gering en veroorzaakte geen schade. De totale verliezen van den vijand bedroegen giste ren 13 vliegtuigen, waarvan 3 door luchtdoel artillerie. Zeven eigen vliegtuigen worden ver mist. De sucessen van de oorlogsmarine en het lucht- wapen in den handelsoorlog hebben voor Enge land een gevoelige hoogte bereikt. Tot 8 Juli zijn tot zinken gebracht: a) Door torpedotreffers en mijnen van onze duikbooten: 1.920.439 br. t. b) Door onze zeestrijdkrachten aan de opper vlakte en andere zeestrijdmiddelen: 1.362.461 br. t. I c) Door aanvallen van het luchtwapen- 1.046.313 br. t. Hierdoor is in totaal sedert het begin van den oorlog 4.329.213 br. t. vijandelijke of voor den vijand nuttige handelsscheepsruimte vernietigd. Bij dit getal tot zinken gebrachte schepen komen nog meer dan 300 hoofdzakelijk door het lucht wapen beschadigde schepen, die gedeeltelijk zoo zwaar getroffen werden dat zij niet verder ge bruikt kunnen worden of als gevolg van de nood zakelijke reparaties maanden lang niet te gebrui ken zijn." HET FRONTBERICHT. Het frontbericht van het D.N.B. van Vrijdag luidt als volgt: ,De mededeeling van vandaag in het legerbericht, dat van 3 September 1939 tot 8 Juli 1940 de marine met duikbooten, strijdkrachten aan de oppervlakte en andere zeeoorlogsmiddelen ruim drie millioen ton scheepsruimte der vijandelijke koopvaardij of voor den vijand nuttige scheepsruimte in den grond heeft geboord, is des te belangrijker, daar de te genstander ditmaal reeds van te voren beschikte over talrijke afweermiddelen van geoorloofden en I ongeoorloofden aard. terwijl hij in den wereld- I oorlog de afweermiddelen eerst geleidelijk tot ont wikkeling en eerst in 1918 tot vol effect bracht. Wanneer desondanks in den loop van rond 10 maanden alleen door de marine zoo groote getal- j len van tot zinken gebrachte tonnage konden wor- I den bereikt, legt dat van de opleiding der Duitsche vloot en den durf van haar leiding de beste getui- I genis af. Niet minder opmerkelijk zijn de resultaten van den handelsoorlog van het Duitsche luchtwapen ii tegen Engeland. Dit kon sedert, half December 1939 i tot den aanvang vani zijn strijd tegen gewapende koopvaardijschepen, dus van midden December 1939 tot 8 Juli 1940, ruim een millioen ton vijande lijke scheepsruimte der koopvaardij vernietigen. Tezamen met de cijfers der oorlogsmarine maakt dat voor de Britsche ravitailleering een verlies uit van ruim 4.3 millioen bruto registerton. Van de in het legerbericht van vandaag gemelde successen der Duitsche aanvalsact.iviteit tegen scheepsdeelen moet het tot zinken brengen van een tankboot van 15.000 ton door welgerichte neerge worpen bommen in het licht worden gesteld. Er is reeds herhaaldelijk op gewezen dat de Engeland ter beschikking staande tonnage van tankschepen zeer gering is en voor de groote behoefte der oor logvoering niet voldoende is. In de luchtgevechten, die zich bij het optreden boven het Kanaal en aan de Engelsche zuidkust hebben ontwikkeld, heeft het Duitsche luchtwapen opnieuw zijn superioriteit bewezen. Steeds duide lijker wordt het tactische voordeel merkbaar, dat het bezit van de Fransche Kanaalkust voor Duitsch land en zijn oorlogvoering tegen Engeland betee- kent. Het Duitsche luchtwapen is in staat het op treden van zijn gevechtsvliegtuigen door jagers of torpedobootjagers te laten beschermen en daar mede boven het aanvalsgebied steedis ook de ver langde superioriteit in de lucht te vestigen". Het Italiaansche legerbericht. Het tweede zeegevecht in deMiddellandscheZee JRGENS LN ITALIë, 12 Juli (Stefani). Aerbericht no. 32 van het Italiaansche hoofd- Partier luidt als volgt: „De zeeslag van 8 en 9 Juli is nog niet defini tief ten einde. Onze verkenningsvliegtuigen heb ben gistermorgen een vijandelijke vlootformatie ontdekt bestaande uit twee slagschepen, een vlieg tuigmoederschip en eenige lichte eenheden, die kruisten in de zóne van Malta en die, als convooi dienende vpor vijf groote geladen schepen, zich bewoog in de richting van de Levant. Gewaar schuwd door onze verkenningsvliegtuigen stegen onze bombardementstoestellen onmiddellijk in korten afstand achter elkander op. Gedurende eenige uren werd de vijandelijke formatie ach tervolgd en onderworpen aan het optreden van onze eskaders, die, zonder zich te bekommeren om het zeer hevige afweergeschut van de vijan delijke schepen, daalden tot op eenige=»honderden meters hoogte teneinde hun doel beter te tref fen. Eén schip is stellig tot zinken gebracht, twee torpedojagers werden ernstig getroffen en een daarvan moest de reddingsbooten uitzetten. Het vliegtuigmoederschip, getroffen door een bom van zeer zwaar kaliber, stopte plotseling. Aan boord was brand uitgebroken, hetgeen men van boven af kon waarnemen. Geconstateerd werd dat eenige schepen het vliegtuigmoeder schip te hulp snelden. Vier bombardementstoe stellen, die van het vliegtuigmoederschip waren opgestegen, werden door onze bommenwerpers brandend neergehaald. Twee van onze toestellen zijn niet teruggekeerd. Tijdens het gevecht van 9 Juli heeft de artil lerie van onze kruisers vijf torpedovliegtuigen en drie bommenwerpers neergeschoten. Een daar van, nog geladen met bommen, ontplofte en viel in het water, In Noord-Afrika was er bedrijvigheid van de luchtmacht en van onze lichte colonnes voorbij de grens van Cvrenaica. Gevechtswagens en ge blindeerde auto's werden vernield en in brand geschoten te Sidi Barrani. een vijandelijk vlieg tuig werd neergehaald en er werden eenige ge vangenen gemaakt. In Oost-Afrika zijn met zeer doeltreffend resul- Onze sorteering in alle soorten BROEKEN is nog zeer aanzienlijk ANEGANG UU De Speciaalzaak in Broeken. (Adv. Ingez. Med.) taat de vliegvelden van Berbera en Burao gebom bardeerd. In Kenya werd de basis van Wajir aangevallen, waar twee Engelsche jagers in een gevecht werden neergehaald. Al onze vliegtuigen zijn op hun bases teruggekeerd." Laval plaatsvervangend minister-president. Pierre Laval. Het D.N.B. meldt: Het nieuwe Fransche kabinet is naar uit Vichy wordt gemeld, als volgt samen gesteld: Minister-president: Maarschalk Pétain. Plaatsvervangend minister-president: Pierre La- val, senator. Justitie: Raphael Alibert, lid van den staatsraad. Bininenlandsche Zaken: Adrien Marquet, afge vaardigde. Buiteniandsche Zaken: Paul Baudoin. Financiën: Yves Bouthillier. Landsverdediging; generaal Weygand, opperbe velhebber. Kunsten en Wetenschappen: Emile Mireaux. Jeugd en gezin: Jean Ybernegaray, afgevaar digde. Landbouw en voeding: Pierre Caziot, lid van de Academie van Landbouw. Verkeer: Piétri, afgevaardigde. Koloniën: Leméry, senator. De leden van het kabinet worden officieel „mi nister-staatssecretaris" genoemd. Voorts zijn de volgende onderstaatssecretarissen benoemd: Leger: generaal Colson. Marine: admiraal Darlan, opperbevelhebber der vloot. Luchtvaart: generaal-vlieger Pujo. Het Journal Officiel publiceert naar uit Vichy wordt gemeld, de volgende constitutioneele acte no. 4, betreffende de vervanging en opvolging van een staatschef. Wij, maarschalk van Frankrijk, chef van den Franschen staat, bepalen op grond van de wet van den lOen Juli 1940: Art. 1. Ingeval wij om de een of andere reden verhinderd zijn de functie van staatschef uit te oefenen, vóór de natie de nieuwe Grondwet gera tificeerd heeft, neemt de plaatsvervangende mi- nister-president Pierre Laval deze functie van rechtswege over. Art. 2 Is Pierre Laval om die een of andere reden verhinderd, dan wordt zijn plaatsvervanger door den ministerraad met een meerderheid van zeven stemmen benoemd. Tot zijn ambtsaanvaarding wordt de functie door den ministerraad uitge oefend. Engelsch-Amerikaansche financiëele besprekingen. NEW YORK. 12 Juli (D.N.B.i De plaats vervangende Engelsche minister van finan ciën. Sir Frederick Philips, bevindt zich. naai de „New York Times" uit Washington meldt, op uitnoodiging van den Amerikaanschen mi nister van financiën, Morgenthau, op weg naar de Vereenigde Staten, om daar gemeen schappelijke ..technische en andere kwesties" der ministeries van financiën van de beide landen te bespreken. De „New York Herald Tribune" neemt aan dat de conferentie in Washington in de eerste plaats het vraagstuk van een verderen steun aan het Engelsche pond door de Vereenigde Staten zal betreffen, alsmede de wijziging van het Engelsch- Amerikaansch-Fransche valuta-accoord. nu de Fransche franc tot een anti-Engelsche valuta is geworden. In verband daarmede zal stellig ook gesproken worden over het lot van het naar de Vereenigde Staten overgebrachte goud van de Fransche Bank, welks eventueele terugbrenging naar Frankrijk voor Engeland een schrikwekken de gedachte is. Versnelling der demobilisatie in Frankrijk. Landarbeiders van de lichting 1937 moeten vóór 15 Juli ontslagen zijn. Het D.N.B. bericht uit Genève: Uit Vichy wordt gemeldt dat het Fransche mi nisterie van oorlog nieuwe aanwijzingen heeft ver strekt voor een versnelling van ce demobilisatie. Voor 15 Juli moeten alle boeren en landarbeiders van de lichting 1937 en van de voorafgaande lich tingen uit den dienst worden ontslagen, in zooverre zij in staat zijn hun woonplaatsen in het niet be zette gebied uit eigen middelen te bereiken. HAARLEM'S D A G B L'A D Italianen doen een nieuwen aanval op Malta. Vliegveld gebombardeerd. De vlootcorrespondent van Stefani meldt dat Italiaansche vliegtuigen gistermiddag opnieuw een aanval op het vliegveld van Malta hebben onder nomen. Twee Britsche jachtvliegtuigen werden bij luchtgevechten neergeschoten. Alle Italiaan sche toestellen keerden behouden op hun bases terug. Een Italiaansche bommenwerper die gisteren niet op zijn basis was teruggekeei-d, is Vrijdag ochtend op zee drijvende gevonden. De bemanning is in veiligheid gebracht. Wegens benzinegebrek had het toestel op zee moeten dalen. Een speciale correspondent van Stefani schrijft het volgende: „Tijdens het luchtbombardement op Malta van 10 Juli werden onze formaties aangevallen door talrijke Engelsche jachtvliegtuigen. In den hierop volgenden strijd wisten onze bommenwerpers drie Engelsche jagers neer te schieten. Dit resultaat is des te merkwaardiger, omdat de neergeschoten toe stellen zeer snel en krachtig bewapend waren. Dit bewijst dat de bemanningen van Italiaansche bom menwerpers de wapens, waarover zij beschikken, welbewust en met groote nauwkeurigheid weten te gebruiken, zelfs in de moeilijkste omstandig heden. Aangevallen door Engelsche jagers wisten de bemanningen van de vliegtuigen van het type „S 79" handig te manoeuvreeren en het hoofd te bieden aan den aanval en den vijand verliezen toe te brengen die des te ernstiger zijn omdat zij wer den toegebracht aan jachttoestellen door zware bommenwerpers en cat gedurende een van de meest delicate en moeilijkste oorlogsoperaties". Engelancl's bestellingen in de Ver. Staten. Packard ziet van levering af. Het D.N.B. verneemt uit Chicago- Na de weigering van Henry Ford om vliegtuig motoren aan Engeland te leveren heeft thans ook de firma Packard haar bezwaren tegen het leveren van dergelijk oorlogsmateriaal aan Engeland ken baar gemaakt. Evenals Ford beschouwt thans ook Packard Engeland's betalingscapaciteit niet meer als zoo zeker dat het verstandig zou zijn te be sluiten tot zulke gevaarlijke groote transacties. De economische blokkade en de militaire en politieke isoleering van Engeland werpen thans na de vol slagen ineenstorting van Frankrijk, ook haar scha duw op het Amerikaansche bedrijfsleven. Kort geleden heeft de Engelsche minister van Handel nog gewezen op het recordcijfer van de Engelsche orders aan de oorlogsindustrie in de Vereenigde Staten. De houding van de groote Amerikaansche autofabrikanten bewijst echter dat het oordeel, dat men in leidende Amerikaansche economische krin gen heeft over de financieele kracht van Enge land, aan het veranderen is. Luchtgevechten hoven (le Engelsche kust. Aanvallen der Duitsche luchtmacht nemen toe. Het D.N.B. meldt: Vele duizenden Engelschen hebben in de afgeloopen twee dagen de geweldige luchtgevechten kunnen volgen, waartoe de Duit sche luchtmacht Engeland heeft gedwongen, aldus bericht de correspondent te Stockholm van het „Hamburger Fremdenblatt". Vooral de Duitsche aanvallen op het convooi aan dc Engelsche zuid kust is van heel nabij door de Engelsche kustbe volking gadegeslagen, zoodat de Engelsche pers toestemming kreeg bijzonderheden te publiceeren. Het is volgens de bladen het grootste luchtgevecht geweest, dat Engeland tot dusver heeft beleefd. Het schouwspel was fantastisch. De geheele kust was een groote vuurspuwende wal van zwaar en licht afweergeschut. Op zee werden de huizenhoog boven de schepen deinende golven door de neer vallende bommen getroffen, terwijl hoog in de lucht het wilde spel was té zien van de jacht- en gevechtsmachines, die achter elkander aan raas den. De Duitschers waren in twee machtige aanvals groepen gekomen, telkens ongeveer 40 bommen werpers en vele jagers. Op het oogenblik. dat de Britsche jagers opstegen, stortten de Duitsche ja gers, die op groote hoogte dit JOgenbhk hadden afgewacht, zich op hun tegenst-mders. Er ontspon zifh een wilde strijd, dia spoedig leidde tot een ge vecht van machine tegen machine, waarbij de jacht den geheelen horizon volgde en de tegenstan. ders vaak ver boven Engeland bracht. Steeds weer zagen de angstig samengeschoolde menschenmenig- ten op het land, die ondanks alle waarschuwingen buiten bleven, vliegtuigen brandend in zee storten. Met onrust werd vastgesteld dat de Duitsche bom menwerpers zich weinig om het razende afweer- vuur schenen te bekommeren. Het kanongebulder was zoo hevig dat het te Londen duidelijk werd gehoord. Het snel toenemen van de Duitsche luchtaanval len, die nu, zooals men in Engeland niet langer kan verheimelijken, dag en nacht zonder onderbreking boven het eiland worden ondernomen, heeft de algemeene nervositeit van de bevolking ten zeer ste doen toenemen. Toen Donderdag de luchtaan vallen hun hoogtepunt bereikten, begonnen wilde geruchten die ronde te doen en dreigde een paniek uit te breken. Engelsche oorlogsschepen in Gibraltar teruggekeerd. Dooden en gewonden aan land gebracht. Stefani meldt uit Tanger: Bevestigd wordt dat de Engelsche oorlogsschepen „Repulse". ..Revenge", ..Hood" en het vliegtuigmoederschip .Ark Royal" in Gibraltar zijn teruggekeerd. De ..Hood" en de „Ark Royal" zijn bij de Balearen door de Italiaansche bommen ernstig beschadigd. Tijdens het binnenvaren ziin de kaden door de politie ontruimd. De dooden en gewonden werden tijdens den nacht aan land gebracht. Het getal der slachtoffers wordt ge heim gehouden. Stefani geeft verder bijzonderheden over botsin gen tusschen de uit Casablanca terugkeerende vluchtelingen, resp. de bevolking van Gibraltar 'aan den eenen en de Engelsche politie aan den an deren kant. Volgens dit agentschap moesten de politiemannen wijken voor de menigte, die het gouvernementsgebouw wilde bestormen. De mili tairen moesten ingrijpen en het paleis afzetten De menigte joelde en stiet kreten van verachting uit. Een delegatie burgers verscheen bij de autori teiten en verklaarde „dat de bevolking van Gi braltar er genoeg van had de onmogelijke levens omstandigheden, die haar door Engeland opgelegd waren, te verdragen. Wanneer Groot Brittannië niet de noodige middelen ter beschikking heeft om de bevolking een eenigszins normaal leven te ver zekeren en de verdediging der zeevesting te voeren, moest het zich uit Gibraltar terugtrekken. Enge land moest er zich van bewust zijn dat de gezinnen van Gibraltar na hun zwerftochten doorf Marokko en hun gedwongen vervoer uit het protectoraat niet in het minst vornemens waren opnieuw uit Bibral- tar te vertrekken en naar een Britsche kolonie te reizen Amerikaansche vloot wordt tot 700 oorlogsbodems opgevoerd. Vlootontwerp naar Roosevelt doorgestuurd. Reuter meldt uit Washington: De beide Kamers hebben het wetsontwerp, waarin vier milliard dollar wordt uitgetrokken voor de oorlogsvloot, goedge keurd en naar Roosevelt gezonden ter onderteeke- ning. Het ligt in het voornemen 35 pantserschepen te bouwen, 20 vliegtuigmoederschepen, 88 kruisers, 378 torpedobootjagers en 180 duikbooten. Deze schepen zouden voor 1947 gereed moeten zijn. Het totaal van de Amerikaansche vloot zal door dit programma gebracht worden van 369 op 701 oor logsbodems. GENERAAL ANTONESCOE NIET OP VRIJE VOETEN. Het D.NB. meldt uit Boekarest: In strijd met de van officieele zijde verspreide bewering, dat generaal Antonescoe weer in vrij heid is gesteld, is van betrouwbare zijde gecon stateerd en tenslotte ook van officieele zijde be vestigd dat deze bewering niet in overeenstem ming is met de feiten. Generaal Antonescoe bevindt zich nog steeds in arrest. Het is onbe kend waar hij vastgehouden wordt. Mutaties bij den militairen dienst Besluiten van Generaal-majoor Carstens De Staatscourant van Vrijdag bevat ver schillende besluiten van den generaal-majoor N. T. Carstens, die daartoe is gemachtigd door den bevelhebber van de Duitsche weer macht in Nederland. Daarbij wordt o.a. met ingang van 15 Juli 1940 aan een aantal beroepsofficieren op het door hen gedaan verzoek een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, terwijl eveneens verschillende reserve-officieren met dien datum eervol ontslag verkrijgen. Voorts worden met ingang van 15 Juli de cadetten-vaandrig van het derde studiejaar van de Kon. Mil. Academie bevorderd tot tweeden luitenant. Hieronder vallen ook dc cadetten-vaandrig van dat studiejaar, die in opleiding waren voor het leger in Ned. Indië. Britsch vliegtuig omlaag geschoten. Het A.N.P. meldt d.d. 12 Juli uit Zevenum: In den afgeloopen nacht omstreeks halftwee werd boven de Zevenumsche Peel tusschen Maasbree e.n Zevenum bij een luchtgevecht een Britsch bombardementsvliegtuig door een Duitsch toestel omlaag geschoten. Het Britsche toestel stortte brandend omlaag en de vijf inzit tenden zijn om het leven gekomen. Het vliegtuig brandde geheel uit. Drie zware bommen welke het toestel meevoer de, zijn niet ontploft en bleven op de heide liggen. Het vliegtuig is midden op een groot heideveld neergekomen, zoodat geen materieele schade werd aangericht. Rijwieldiefstallen blijven voortduren Te Venlo gearresteerde Amsterdammer had er 19 gestolen. Het euvel van de rijwieldiefstallen bij voor keur gloednieuwe fietsen blijft de hoofdstad nog in onverminderde mate plagen. Voor een belangrijk deel is dit de schuld van de eigenaars der fietsen, die voor een groot deel nog steeds niet het nut van rijwielstallingen en goede sloten hebben ingezien. Aan alle politie- bureaux in Amsterdam komen dagelijks aangiften van dit soort diefstallen binnen. De oogst van he1 bureau Leidscheplein bedroeg Vrijdag niet minder dan tien stuks, waarvan vier binnen een uur. Daar in vele gevallen de politie bij het opsporen voor een schier hopelooze taak staat kunnen de rijwiel- eigenaars niet met genoeg aandrang gewaarschuwd worden voor de rijwieldieven. EEN GERAFINEERDF RIJWIELRIEF Dank zij de medewerking van eenige burgers is een agent van het bureau Marnixstraat te Am sterdam Vrijdag er in geslaagd een 20-jarigen los werkman, die bekend staat als een geraffineerde rijwieldief. te arresteeren. De burgers hadden ge zien, hoe de man een damesrijwiel stal en dat. zoo als bij deze heeren gebruikelijk is. op de Egelan tiersgracht tegen een lantaarnpaal zette met de bedoeling het eenigen tijd later weer op te halen en inmiddels de gelegenheid te hebben zich van eventueele vervolgers te ontdoen. Deze truc ging ditmaal echter niet op. Een agent werd gewaar schuwd en deze kon den man toen hij de fiets weder wilde weghalen, arresteeren. Het bleek een zeer goede vangst te zijn. Wegens een vorige rijwieldiefstal op den Nieuwendijk was de man door de politie van het bureau Warmoes straat enkele weken geleden gearresteerd, doch op verzoek van den rechtercommissaris wegens plaatsgebrek opgesloten in het politiebureau Singel Hieruit had de man kans gezien te ontsnappen. Hij wist zich verborgen te houden. De Vrijdag door hem gepleegde diefstal heeft echter een einde gemaakt aan zijn vrijheid en het zal hem wel geen tweede maal gelukken deze vroegtijdig te herkrijgen. AMSTERDAMMER STAL 19 KARRETJES De Venlosche politie heeft de hand gelegd op een Amsterdammer, die in het politieblad stond gesig naleerd en die bekend heeft liefst negentien rijwie len ontvreemd te hebben. Aanleiding tot deze aan houding werd de ontvreemding van een rijwiel in Mei j.l. te Breda. Bij onderzoek door de Bre- dasche politie ontdekte men dat het gestolen rijwiel te Oosterhout verkocht was. In verband hiermede vermoedde men, dat zekeren van der P. uit Am sterdam, wiens aanhouding door de Bredasche politie verzocht werd. deze diefstal zou hebben gepleegd. Hij werd gesignaleerd in het politieblad en daarop volgde te Venlo zijn aanhouding. Ten overstaan van de Bredasche politie heeft de man thans bekend in totaal negentien rijwieldief stallen gepleegd te hebben, waarvan vier in Breda en vijftien andere in verschillende plaatsen van ons land. (A.N.P.) Noodbeurs in Gelderland blijkt een succes te zijn. Ook de tweede te Arnhem gehouden „Noodbeurs Gederland" is een succes geworden. Werd de eerste beurs door plus minus zeshonderd personen be zocht, dit aantal bedroeg tijdens de tweede nood beurs circa duizend. De bezoekers kwamen uit alle deelen der provincie en over het algemeen hebben de standhouders goede zaken gedaan. Er is dan ook besloten een derde noodbeurs te organiseeren welke plaats zal vinden op 31 Juli en 1 Augustus a.s. eveneens in het gebouw „Musis Sacrum". (A.N.P.) Postduiven van overUv geïnterneerd. (A.N.P.) De commissie ter bchai de belangen van Nederlandsche postduive. maakt bekend, dat de in beslag genomen van overtreders niet meer gedood behoeven te den. Zij moeten franco worden ingeleverd bij o heer J. Hoi-nstra, Prinsengracht 407, Amsterdam-C. Goud voor tandartsen beschikbaar. Door de bekendmaking van de deviezen verorde ning, waarbij bepaald is. dat alle onbewerkt goud ten verkoop mag worden aangeboden aan De Neder landsche Bank, was het onzeker geworden of tandartsen zouden kunnen doorgaan met de goud bewerking van tanden en kiezen. Naar „Het Vaderland" verneemt, heeft het dc- viezeninstituut besloten, dat de tandartsen met de normale goudbewerking kunnen doorgaan en dat voor hen goud in de hoeveelheid, die zij voor de uitoefening van hun beroep noodig hebben, be schikbaar zal worden gesteld. Het blad meldt verder, dat bij het deviezen- instituut reeds honderden aanvragen van tand artsen om goud te mogen koopen, zijn binnenge komen. Het iigt voor de hand, dat het aantal aan vragen in de komende dagen nog wel zal toenemen aangezien iedere tandarts voor zijn praktijk goud noodig heeft. Binnenkort zal de officieele regeling van de toewijzing wel bekend worden gemaakt. Zeker is in ieder geval, dat de tandartsen hun werkzaam heden op den gewonen voet kunnen voortzetten. Hanui. in de openlucht. Een typisch Parijsch tafereeltje vol van de gemoedelijkheid die de Fransche hoofdstad nog steeds kenmerkt. PROGRAMMA ZONDAG 14 JULI 1940. JAARSVELD 414,4 M. 8.00 NCRV, 10.30 VPRO, 12.00 AVRO, 5.00 NCRV, 7.00—10.30 AVRO. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Gewijde muziek (gr. pi.). 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek (gr.pl.). 10.30 Evangelisch-Luthersche kerkdienst. 11.40 Voor de kinderen. 12.00 Da Capo-orkest. 12.30 Gramofoonmuziek. 12.45 Berichten ANP, even tueel gramofoonmuziek. 1.00 De Vagebonden en solisten. 2.00 Boekbespreking. 2.20 Trioconcert. 3.00 Gevarieerd concert en gramofoonmuziek. 4.55 Sportnieuws ANP. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.30 Prediking. 6.30 Gewijde muziek (gr.pl. i. 7.00 Gra mofoonmuziek. 7.30 Reportage 8.00 Berichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.45 Bram Kwist's tokkelorkest, 9.10 Residentie-orke-st. 9.45 Radio- tooneel. 10.05 Gramofoonmuziek. 10.1510.30 Be richten ANP en sluiting. KOOTWIJK 1875 M KRO-Uitzending. 11.1511.30 n.m. Berichten. 7.00 Berichten iDuitsch». 7.15 Berichten (En- gelsch". 7.30 Wij beginnen den dag. 7.45 Gewijde muziek (gr.pl.(8.008.15 Berichten ANP.). 9.30 Berichten (Vlaamsch)9.45 Gramofoonmuziek 11 1511.30 Berichten Engelsch. 11.3011 45- Berichten Vlaamsch). 12.00 John Kristel en zijn Troubadours 12.3012.45 Berichten Duitsch, 12.451.00 Berichten ANP'. 1.45 Gramofoonmu ziek (5.00—2.15 Berichten Duitsch). 3.15 Berich ten (Engelsch i. 3.30 Pianovoordracht, gramo foonmuziek. „De Meesterzangers" en fluiduo. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Gramofoonmuziek. 5.45 Musiquette. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 Ro- coco-octet 7 00 Reportaae. 7 20 Gramofoonmu ziek. 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten ANP. 8.30 Berichten 'Engelsch). 8.45 Berichten (Vlaamsch). 9.00 KRO-Groot-Amusementsorkest en solist. 9.15 Berichten (Engelsch). 9.30 KRO- Groot-Amusementsorkest en solist. 9.15 Berichten 'Engelsch). 9.30 KRO-Groot.-Amusementsorkest. 9.40 Wij sluiten den dag. 9.45 Berichten (Vlaamschi. 10.00 Berichten (Duitschi. 10.15— 10 25 Berichten ANP. 11.15—11.30 Berichten (En gelsch). MAANDAG 15 JULI 1940. JAARSVELD 414.4 M. VAR A-Uitzending. 8.00 Berichten ANP.. 8.15 Orgelspel. 8.45 Gra mofoonmuziek. 10.00 VPRO.Morgenwijding. 10.15 Declamatie 10 35 Fantasia. 11.00 Bont programma (opn.) 12.00 Berichten 12.05 VARA-orkest (12.45 Berichten ANP.) 2.00 Declamatie. 2.30 Esmeralda, solist en gramofoonmuziek. 3.30 Orgelspel. 4 00 Pianovoordracht 4.30 Gramofoonm :- ek 5.00 Voor de kinderen. 5.30 VARA-orkest (6.00 Reportage), 6 40 ..Vlaanderen's aar deel in den bouw van een Nederlandsche cultuur", lezing. 7.no Berichten. 7.05 Felicitaties. 7.10 De Ramblers. 7.30 Groningsche ctzending. 3.00 Berichten ANP. 8.15 Puzzle-uit- zending. 8.30 Bont programma. 9.00 Radiotooneel. 9 30 Bont programma. 10.15 Berichten ANP. KOOTWIJK. 1875 M. NCR V-Uitzending. 11.1511.30 n.m. berichten. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (En gelsch), 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten A. N. P. 8.10 Schriftlezing, meditatie. 8,25 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.35 Gramofoonmuziek. 9.30 Be richten (Vlaamsch). 9.45 Zang. viool, piano en gra mofoonmuziek. 11.00 Gramofoonmuz.ok. (11.15 Be_ richten (Engelsch), 11.30 Berichten (Vlaamsch). 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Berichten ANP. 1.00 Celesta-ensemble en gramofoonmuziek. 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Quintolia en gramofoon muziek, 3.00 Gramofoonmuziek. 3.15 Berichten (Engelsch), 3.30 Haarlem's trio en gramofoonmu ziek. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Gramofoonmu ziek. 5.40 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 6 15 Berichten (Engelse*1i 6.30 NCRV- Harmonie-orkest en gramofoonmuziek. (7.0f) Be richten). 7.30 Reportage of muziek 8.00 Berichten (Duitsch), 8.15 Berichten ANP. 3.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Berichten (Vlaamsch), 9.00 Gra mofoonmuziek 9.15 Berichten (Engelsch). 9.30 Gewijde muziek (opn.) 9.45 Berichten (Vlaamsch) c.oo Berichten (Duitsch). 10.15 Berichten ANP. en sluiting. 11.15 Berichten (Engelsch).

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9