Haarlem's Dagblad Ons oude Orkest. Nationaal comité voor economische samenwerking gevormd. Wachtwoord Bonnen Actiketetv- 58e JAARGANG No. 17507 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082. Hoofdred 15054, Redactie 106C0, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 16 Juli 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Hoeveel malen er al in dit blad en vooral op deze plaats voor de H.O.V. gepleit is weet ik r.det. Het zou een statistisch onderzoek vèreischen, zich uit strekkend over vele jaren, om deze vraag te kun nen beantwoorden. Intusschen is het nog altijd noodiig en daarom doe ik het opnieuw, nu de or kestvereniging weer pogende is om hulp van het Rijk te krijgen:. Het Rijk is voor de H.O.V. het voornaamste „aanvalspunt". De gemeente schijnt niet minder belangrijk, maar in de laatste jaren had die zooveel van haar autonomie ingeboet dat zij geen enkele subsidieverhooging kon toestaan zonder Rijkspermissie. De finamcieele misère van het Haarlemsche ir- kest is al zoo vaak in dit blad geschetst dat ik niet in breede herhaling behoef te vervallen. Nog altijd is de toestand zoo, dat het orkest maar 7y2 of 8 maanden van het jaar kan spelen, dat de beloo- ningen van de orkestleden en trouwens ook die van de dirigenten allerdroevigst zijn en dat men de vereniging eigenlijk alleen in stand heeft kun nen houden uit aller liefde tot de Muze en omdat hetgeen men dan aan salaris ontving altijd nog beter was dan niets. Tijdens de concertlooze maan den gingen vele orkestleden stempelen en de steun verschilde niet veel met hun bezoldiging in de actieve periode, maar voor die laatste konden zij althans musiceeren. Natuurlijk is nu de toestand nog benarder ge worden doordat velen leerlingen hebben verloren, wier bezuinigende ouders deze lessen van hun kin deren onder de uitgaven-rubriek luxe plaatsten en afschaften. Toch is in de laatste jaren ook wel verbetering in den algemeenen toestand van het orkest geko men en die is een direct gevolg van de artistieke prestaties. De belangstelling voor muziek van hoog gehalte is al sinds jaren in Haarlem in de stijgen de lijn. De volksconcerten, in den regel zeer druk bezocht, en de geestdriftige belangstelling voor de jeugdconcerten hebben daar vooral van getuigd. De thans loopende 'reeks zomer concerten bewijst het opnieuw. Helaas brengen volles- en jeugdcon certen weinig geld in het laadje en al gaat het ook goed met de ledenconcerten: de totale opbrengst blijft toch te gering. De verklaring is dat een or kest. ook een als de H.O.V. dat zich tot ongeveer 45 leden beperkt, een te duur apparaat is om het ooit uit entrées alleen te kunnen financieren. Er zijn subsidies noodig, flinke hooge subsidies. Die van de H.O.V. houden tot dusver nog steeds de nationale laagte-records. Zelfs in veel kleinere ste den als Maastricht en Arnhem wordt hooger gesub sidieerd, in Groningen eveneens, in het iets groo- tere Utrecht veel hooger. Er zijn zeer nuchtere menschen op wie deze rede- neeringen geenerlei indruk maken. Zij willen een orkest persé beschouwen als een jamfabriek of een staalpletterij of een kruidenierswinkel en vinden dat ieder bedrijf er met de betalingen van zijn klan ten moet kunnen komen. Anders moet het maar niet bestaan. Dit is een eenvoudige redeneering maar als die algemeen geldend was in de wereld bestonden er nergens orkesten meer. In verschei dene landen is men ten aanzien van overheidssteun aan de kunst evenwel altijd vrijgeviger geweest dan in het onze. Men beschouwde orkesten niet als be drijven van handel en industrie. En dat moeten wij ook niet doen, want het is volkomen ernaast. Erkend zij trouwens dat voor sommige orkesten in ons land wel groote subsidies zijn uitgetrokken. Ook ten aanzien van de H. O. V. zal de waarheid aanvaard dienen te worden, dat een orkest een duur kunst- apparaat is dat zonder flinke subsidies nooit zal kunnen bestaan en dat de overheid dien steun er voor over moet hebben in het algemeen belang, omdat de verzorging der muziekcultuur dat eischt, omdat die cultuur een belang is ook al hoort de meerderheid van het menschdom liever moppen dan Beethoven. Gelukkig heeft de stijgende belangstelling voor de H.O.V. in de laatste jaren zoowel in als buiten Haarlem veel indruk gemaakt. En daarom lijken de kansen voor verhoogde Rijks- en gemeentesub sidies (en daarmee op herstel van een vol werk jaar) nu beter te staan dan eenige jaren geleden. Bovendien moeten velen toch wel sterk voelen dat een bezolritiging als die van de orkestleden en diri genten een sociale misstand is, die men van over heidswege niet kan blijven aanzien en in zekeren zin „helpen voortzetten" door het geven van veel te lage subsidies. Ik heb dus hoop dat men ditmaal een gewilliger oor zal vinden. In de laatste jaren is trouwens ook wel gebleken dat in het Haarlemsche gemeentebe stuur kunstzinniger opvattingen terrein hebben ge wonnen. Als die nu maar hun gelijken in Den Haag vinden breken er wellicht eindelijk weer eens betere tijden voor orkest en leiders aan. Zij hebben ze door hun werk en hun toewijding zeker verdiend. R. P. Engelsche torpedojager verloren gegaan. Mededeeling van de Britsche Admiraliteit. Reuter meldt uit Londen: De Britsche admiraliteit deelt met leed wezen mede, dat de torpedojager „Escort" in de Middellandsche Zee is verloren gegaan De „Escort" werd getorpedeerd en zwaar be schadigd. Een crisiskabinet in Denemarken. Zeven ministers hebben er zitting in. KOPENHAGEN, 16 Juli (D.N.B.) Naar ver luidt is binnen het kader van de Deensche regee ring een z.g. crisiskabinet gevormd. Hierin heb ben zitting de ministers van buitenlandsche za ken. binnenlandsche zaken, financiën, handel, landbouw, arbeid en onderwijs. Onder leiding van dr. F. H. Fentener van Vlissingen. Teneinde hier te lande de thans zoo noodige samenwerking op economisch gebied te be vorderen heeft zich, na overleg met den se cretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, dr. H. M. Hirschfeld, dezer dagen een Nationaal Comité voor economische sa menwerking gevormd in hetwelk, onder voor zitterschap van dr. F. H. Fentener van Vlis singen te Utrecht, zitting genomen hebben: mr. Chr. P. van Eeghen, onder-voorzitter v. d. Kamer van Koophandel te Amsterdam; Joan Gelderman, industrieel, Oldenzaal; mr. W. G. F. Jongejan, voorzitter v. d. Ondernemers- raad voor Ned.-Indië, 's-Gravenhage; ir. G. A. Kessler, president-directeur v. d. Kon! Ned. Hoogovens, voorzitter van het bestuur van het rijksbureau voor ijzer en staal, IJmuiden; ir. W. H. van Leeuwen, voorzitter v. d. Nijver- heidsraad, Delft; mr. K. P. van der Mandele, voorzitter v. d. Kamer van Koophandel te Rotterdam; A. Minderhoud, directeur van een landbouwbedrijf Wilhelminapolder bij Goes; W. H. de Monchy, directeur v. d. Holland- Amerika-Lijn, Rotterdam; mr. B. J. M. van Spaendonck, secretaris v. d. Kamer van Koop handel, Tilburg; mr. H. L. Wolterson, direc teur der Rotterdamsche Bankvereeniging, Wassenaar; mr. A. I. M. J. baron van Wijn bergen, voorzitter van den Middenstands- raad, 's-Gravenhage. Als secretaris zal optre den dr. E. D. de Meester, Javastraat 68, 's-Gravenhage. Het comité zal in samenwerking met de reeds bestaande organisaties van het bedrijfsleven trachten 1. Een doeltreffende coördinatie tusschen alle bedrijfstakken en geledingen van ons bedrijfs leven zooals handel, nijverheid, scheepvaart, landbouw enz., tot stand te brengen: 2. het contact met de autoriteiten te bevorde ren en te vergemakkelijken: 3. Aan de aanpassing, die op economisch gebied thans noodig is, praktische leiding te geven. Het heeft daartoe de medewerking ingeroepen van die instanties en organisaties, die geacht kunnen worden ons bedrijfsleven in zijn ver schillende geledingen op economisch gebied te vertegenwoordigen. Reeds aanstonds werd toezegging tot medewer king verkregen van: den Nijverheidsraad, den Middenstandsraad, den Ondernemersraad voor Ned. Indië, het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, de Algemeen© Kath. Werkgevers vereniging, het Verbond van Prot. Chr. Werk gevers in Nederland, den Kon Ned. Midden standsbond, den Ned. R.K. Middenstandsbond, den Christelijken Middenstands-bond, het Kon. Ned. Landbouwcomité, den Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond, den Chr. Boeren- en Tuinders- bond in Nederland, de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, vele Kamers van Koophandel onder welke die van Amsterdam. Rotterdam, 's-Gra- Betaling van leveranties aan en verrichtingen voor de Duitsche weermacht. Verordening zal kwestie regelen. Het A.N.P. meldt: Van de zijde van den Duït- schen militairen bevelhebber in Nederland wordt het volgende medegedeeld: Met betrekking tot de betaling van leveranties aan de Duitsche weermacht, evenals voor de ver goedingen wegens verrichte werkzaamheden ten behoeve van de Duitsche weermacht zal binnen kort een verordening verschijnen, die de aanbie ding en wijze van betaling der nota's ten deze regelt. Het gaat hierbij om die leveranties of ver richtingen, welke door de Duitsche weermacht van de Nederlandsche bevolking werden gevor derd en waarvoor erkenningsbewijzen zijn afge geven. zonder dat totnutoe betaling geschiedde. In bijzondere gevallen kan betaling ook plaats hebben, wanneer verrichtings- of leverantie- erkenningsbewijzen niet door de Duitsche weer macht zijn afgegeven, doch de verrichting of leverantie aan de Duitsche weermacht op aan nemelijke. wijze kan worden aangetoond. Totnutoe zijn dikwijls verzoeken om betaling van leveranties of verrichtingen ten behoeve van de Duitsche weermacht bij het bureau van den militairen bevelhebber ln Nederland (chef-inten- dant) ingediend, ten deele onder toevoeging van het bewijsmateriaal. De bevolking wordt bij dezen uitgenoodigd, zulke verzoeken en toevoegingen achterwege te laten en de desbetreffende verordening af te wachten. Ontijdige verzoeken leiden slechts tot vertraging van de afdoening, daar zij niet op de juiste plaats zijn ingediend en naar de afzenders moeten worden teruggezonden. Daardoor worden de aanbieders verhinderd, hun nota's na de ver schijning der verordening rechtstreeks binnen de gestelde termijnen te bestemder plaatse in te dienen. Bovendien kunnen de bewijsstukken ver loren gaan. Rekeningen voor levering van waren aan dienst vakken of troepen van de Duitsche weermacht behooren evenzoo niet aan het bureau van den militairen bevelhebber in Nederland of aan dat van den chef-intendant te worden ingediend, doch aan de weermachtsdienstvakken of troepen, die de opdrachten hebben gegeven of nog zullen geven. Deze hebben zelve voor de betaling te zorgen. Rekeningen, binnengekomen bij den militairen bevelhebber chef-intendant) voor opdrachten, welke niet door den staf van den militairen be velhebber of van den chef-intendant zijn ver leend. worden voor zooveel mogelijk aan de in zenders teruggestuurd. Ook ten opzichte van de vergoedingen voor kwartierverschaffing. welke voor personen tte- hoorende tot de Duitsche weermacht bij particu lieren of in hotels en pensions zijn geschied, zal binnenkort een verordening verschijnen. Deze verordening dient eveneens te worden afgewacht. venhage en Utrecht en de Amsterdamsche Ban- kïersvereeniging. (A.N.P.) Overtreding van de Wapenwet. Zes Haarlemmers, leden van de N.S.B. hadden zich voor den kantonrechter te Haarlem te verantwoor den. In begin Juni zijn zij op verschillende plaatsen van de stad door de politie aangetroffen terwijl zij in het bezit waren van een stuk gummïslang, al of niet verzwaard met lood, hetgeen als een over treding van de Wapenwet werd aangemerkt. De verdachten deelden tot hun verdediging mede, dat zij genoodzaakt waren, iets als zelfverdediging bij zich te dragen, daar zij voortdurend aan aan vallen bloot stonden, waarbij bleek, dat de politie niet snel genoeg aanwezig kon zijn. Zij meenden onder deze omstandigheden een wapen als hier boven omschreven wel bij zich te mogen hebben. De Ambtenaar van het O.M. deelde evenwel mede, dat hij zich alvorens deze zaak te vervolgen, vergewist had van de strafbaarheid van het feit. Daarbij was hem van de zijde van den Procureur- Generaal met goedkeuring en medeweten van de Duitsche overheid gebleken, dat de Wapenwet in Nederland gehandhaafd moet worden en dus ook geldt voor leden van de N.S.B. De Kantonrechter wilde evenwel evenals het O.M. rekening houden met het verweer der verdachten en veroordeelde heu tot 5.boete subs. 3 dagen hechtenis met verbeurdverklaring der in beslag genomen wapens. (Naar aanleiding van de dagorder van Majoor Breunesse, comman dant van den opbouwdienst.) Verlies den tijd niet met gepraat, Bij 't werk, in huis of op de straat, Van hoe het ging en hoe het gaat, Dat haring is noch kuit; En is van het gesproken woord Genoeg, en meer dan dat, gehoord Eén krachtig motto helpt ons voort, Maar dat is niet: pak uit. Geef niet aan de gemakzucht toe, En wees niet liever lui dan moe U machtloos vragend: ja, maar hoe? Want dat heeft nut noch zin; Ga niet over uw zorg te keer En zit niet bij de pakken neer, Er is één leuze, zeg ik weer, Maar die is niet: pak in. Er ligt een taak die vraagt om moed Om werken, bouwen, flink en goed, Een geest waarin elk 't zijne doet In wat er moet gedaan; Nu niet geaarzeld of gezeurd, Niet om wat is vergaan getreurd. Wat er gebeurd is, is gebeurd, Het wachtwoord is: pak aan! P. GASUS. Japansclie handelsbesprekingen met Nederlandsch-Indië. Japansch verzoek om toewijzing van grondstoffen ingewilligd. Het D. N. B. meldt: De woordvoerder van het ■Japansche departement van buitenlandsdie za ken heeft Maandag meegedeeld dat met Neder- landsch Indië thans handelsbesprekingen gaan de zijn. Niettemin is het stadium nog niet be reikt om hierover nadere verklaringen af te leggen. De woordvoerder zeide dat de regeering van Nederlandsch Indië aan het Japanöche ver zoek om toewijzing van grondstoffen gevolg heeft gegeven. Er moet echter nog een en ander worden opgehelderd. In verband met den eisch, door de „Nitsji Nitsji Sjimboen" gesteld, dat de band tusschen Japan en de mogendheden van de as nauwer moet worden aangehaald, heeft de woordvoerder meegedeeld dat de regeering besprekingen voorbereidt met alle vreemde mogendheden, de mogendheden van de as inbegrepen. Ten opzichte van den Europeeschen oorlog blijft de non-interventiepolitiek van Japan vooreerst onveranderd. Niemand kan echter zeggen hoe zich dit in de toekomst zal ontwikkelen. Mijnramp in de Ver. Staten. Aantal dooden bedraagt 45. NEW-YORK, 16 Juli. (D.N.B.) Tenge volge van een mijrgasontploffing zijn in een kolenmijn te Sonman (Pennsylvanië) 45 mijn werkers op 2.000 Meter onder den grond op gesloten. Tot dusverre konden 22 dooden worden ge borgen. Men heeft de hoop opgegeven de overige 23 ingesloten, mijnwerkers nog levend te kunnen bergen. die thans geldig zijn BROOD. Bon 51 tot en met 60 (broodbonboekje) Geldig tot en met 18 Juli; rechtgevende op totaal 2000 gram brood Bons 61 tot en met 70 (broodbonboekje) Geldig van 15 Juli tot en met 21 Juli (eventueel tot en met 25 Juli), recht ge vende op totaal 2000 gram brood. KOFFIE OF THEE. Bon 85 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 2 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. RUIKER. Bon 80 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 25 Juli. Recht gevend op: 1 k^j. suiker. EELWAREN Bon 90 uit het Algemeen distributieboeki Geldig tot en met 9 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond tarweboem oi tarwemeel of boekweitmeel of roggebloem of roggemeel of zelfrijzend bakmeel. Bon 75, rechtgevend op hetzelfde ram soen, geldig tot 26 Juli. OTER EN VETTEN. Bon 67 en 68 uit het Algemeen distrïbu tie boekje. Geldig tot 28 Juli. Recht gevend op 1/2 pond boter of mar garine of vet. De verkoop van grutterswaren is tot 22 Juli stopgezet. 'ETROLEUM. (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel ..Periode 3' Geldig: Tot en met 28 Juli. Recht gevende op: 2 Liter. OPRUIMING. De texticlgoederen hebben Maandag een nog grootere aantrekkelijkheid voor de huisvrouwen gekregen. De handel was „willig". Kegceringscrisis in Japan. Kabinet-Yonai afgetreden. TOKIO 16 Juli (D. N, B.) Het kabinet Yonai is afgetreden. De minister van oorlog, Hata, heeft vandaag volgens Domei den i minister-president, Yonai. kort voor zijn aftreden opgezocht en hem een mededeeling gedaan van het leger ten aanzien van de ontworpen nieuwe politieke structuur van Japan. Italiaansehe luchtaanval op Palestina. Bommen in de streek van Haifa. HAIFA. 16 Juli (Un. Press). Gisteren heeft de eerste luchtaanval op Palestina plaats gehad. Italiaansehe vliegtuigen lieten bommen vallen in de streek bij Haifa. Er is weinig schade aan gericht en er zijn geen slachtoffers gevallen. Het luchtafweergeschut viel van den berg Karmel af. Geen Engelsche en Fransche films meer. Wel Amerikaansclie films die na 1937 in Duitschland draaiden. Maandagmiddag werd op de filmbeurs te Am sterdam bekend, dat er een regeling in aantocht is waarbij bepaald wordt, dat geen Engelsche en Fransche films in Nederland vertoond mogen wor den. Buiten de Duitsche films zouden dan alleen in de Nederlandsche bioscopen toegelaten worden Duitsche films en Amerikaarsche films die sinds 1937 in Duitschland zijn goedgekeurd. Eerst was het de bedoeling dat deze nieuwe re geling al a s. Vrijdag zou irgaan, maar later is medegedeeld dat het tijdstip van de invoering nog is uitgesteld. Verwacht wordt nu dat als datum van ingang 26 Juli zal worden bepaald. Uit bioscoopkringen vernemen wij. dat het aan tal Amerikaansche films die na 1937 in Duitsch land zijn goedgekeurd betrekkelijk klein is. Er moeten er niet meer dan 16 zijn en daaronder zijn verscheidene films die reeds in Nederland ge- loopen hebben. Wel is er een groote keuze Duit sche films, zoodat onze zegsman niet vreesde dat er een tekort aan goede films zal komen, ook al wordt de keus natuurlijk wel beperkter dan zij thans is. Onze zegsman had ook den indruk dat de kans niet uitgesloten is, dat binnenkort meer Fransche films in de Nederlandsche bioscopen zullen wor den toegelaten die hier geïmporteerd zullen wor den via de Duitsche filmverhuurkantoren. I Het woord is aan Of to Weiss Er zijn grappen die slechts door be droefden gemaakt kunnen worden. Voor de oorlogsslachtoffers. Het te Haarlem ingezamelde bedrag. De nationale inzameling voor hulp aan ce land- gerooten die door den oorlog getroffen werden, wordt ook voor Haarlem een succes. Het is bekend dat de collecte op 6 Juli ruim f 30.000 opbracht waaronder begrepen was een be drag van f 8000 dat bij de Twentsche Bank ge stort was. Daarbij komen nog bedragen die op andere wijze binnenkomen, o.a. bij de dagbladen. Alleen bij Haarlem's Dagblad is op heden f 5841,28 verant woord. Thair.s hebben de heeren Ch. E. Visser en J. J. Swens. respectievelijk voorzitter van het departe ment Haarlem van de Ned. Maatschappij voor Nij verheid en Handel en voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstre ken een schrijven gericht aan de directies der on dernemingen in dit ressort. Daarin wordt er op aangedrorgen dat ook de ondernemingen krachti- gen financieelen steun zullen verleen en om den di- recten nood der oorlogsslachtoffers zooveel moge lijk te lenigen. Een 5-tal groote ondernemingen in dit rayon hebben tezamen besloten voor dit doel geza menlijk een bedrag van f 20.000 beschikbaar te stellen. Bijdragen kunnen gestort worden op de girore kening van ce Twentsche Bank te Haarlem No. 4000. Ongetwijfeld zullen vele ondernemingen aan deze oproeping gevolg geven. Op dit oogenblik zijn dus te Haarlem voor de oorlogsslachtoffers reeds bijdragen Ingeza meld tot een bedrag van ongeveer f 60.000. Daarbij komen dan nog dc verdere bijdragen die, in gevolge dc opwekking van dc heeren Visser en Swens. nog van de ondernemingen zullen binnenkomen. Inzameling van Haarlem s Dagblad voor de nationale hulp aan de getroffen districten. Acht en twintigste verantwoording. Fam. L. ƒ2.—: H. H. ƒ1.—: Fam. W. ƒ1.50; N. N. ƒ2.50: R. d. Z. ƒ2.25; v. d. J. ƒ2.50: W. J. M. 100.—: S. S. 10.—; A. C. M. ƒ2.50: J. R- F. ƒ2.50. Thans zijn in het geheel bij ons blad binnen gekomen 488 giften tot een bedrag van 5841.28. Giften kunnen worden afgegeven aan onze bureaux Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 of overgeschreven worden op onze postgiroreke ning No. 38810 onder vermelding „Hulpcomité 1940" en onder opgave hoe men zijn gift ver antwoord wenscht. V OOR HET NATIONALL HULPCOMITÉ. BIOSCOOPVOORSTELLINGEN IN REMBRANDT EN PALACE. Op Donderdagavond 18 JulL aanvangend om half acht. zullen in dc Haarlemsche bioscopen Rem brandt Theater en Cinema Palace voorstellingen worden gegeven, waarvan de opbrengst in haar ge heel zal worden afgedragen aan het Nationale Hulpcomité voor de door den oorlog getroffenen in ons land. Door het gemeentebestuur is voor dezen avond vrijstelling van belasting verleend. K. V. V. heeft medewerking toegezegd. In Palace zal als hoofdfilm „Spring Time" worden gegeven, in Rem brandt „Midzomernachtsdroom" en daar zal ook de zanger Siemen Jongsma optreden, begeleid aan den vleugel door mej. Emmy van Eden. Wij vestigen de aandacht op deze beide voorstel lingen die elk „enkelvoudig" gegeven zullen worden en hopen dat het streven der directies ten bate van een zoo goed doel zijn belooning zal vinden in twee uitverkochte zalen. De Opbouwdienst. Vermoedelijk 200 a 300 man uit Haarlem. Het was gisteren de laatste dag, waarop dienst- plichtigen, die na de demobilisatie er nog niet in geslaagd waren, loongevenden arbeid te vinden, zich moes'en opgeven voor den Opbouwdienst. Wij hebben geïnformeerd, welke resultaten deze aangifte te Haarlem heeft opgeleverd. Hoeveel ge- demobiliseerden Haarlem voor den Opbouw zal leveren is nog niet bekend. De aangifte moet n.L nog worden gevolgd door een onderzoek, voorna melijk naar de juistheid van de mededeelingen van hen, die verklaard hebben, loongevenden arbeid te hebben gevonden. Zonder op de eindgegevens vooruit te loopen laat het zich aanzien, dat tusschen de 200 en 300 dienstplichtigen in de termen zullen vallen, bij den Opbouwdienst te werk te worden gesteld, waaruit men zou mogen afleiden, dat een belangrijk aantal gedemobiliseerden er in geslaagd is, na den terug keer uit den dienst werk te vinden. HEDEN: 8 PAGINA'S. q R. P.: Ons oude Orkest pag. 1 E. E. J.P.: De nieuwe distributie maatregelen. pag. 3 G. L.: Goud niet meer de basis van ons geldwezen. pag. 3 Flitsen: Volharding. pag. 3 Gottfried Keller: Zwitserland's grootste dichter stierf een halve eeuw geleden. pag. 7 K. de Jong: Dvorak-concert der H. O. V. pag. 7 5 Laatste Berichten op pagina 2 *-

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1