Haarlem's Dagblad Boter op den bon. Bonnen De distributie van boter en vet. 58e JAARGAIVG No. 17508 Uitgave Lourens Costei, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 17 Juli 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Duitsch legerbericht: Vliegvelden en havens in Engeland opnieuw bestookt. BERLIJN 16 Juli (D. N. B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „Een duikboot meldt dat zij scheepsruimte der vijandelijke koopvaardij met een inhoud van 23,600 bruto registerton tot zin ken heeft gebracht. Een tweede duikboot heeft een vijandelijke tankboot van 9000 ton, die in een sterk beveiligd convooi voer, in den grond geboord. Bij herhaalde luchtaanvallen op 15 Juli op het Engelsche scheepvaartverkeer in het Kanaal gelukte het drie koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 18.000 bruto registerton tot zinken te brengen en nog vijf koopvaardijschepen met bommen te be schadigen. In den loop van den dag viel het luchtwapen verder de Britsche vliegvelden van Pembroke, St. Athanatan, Plymouth en Bicester, de haveninstalla ties in Cardiff en Brighton benevens een vliegtuig fabriek in Yeovil aan. De neergeworpen bommen deden talrijke branden-en ontploffingen ontstaan. Engelsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht wederom in Noord en West Duitschland op eenige plaatsen bommen neergeworpen, zonder schade aan te richten." Engelsche plannen tot een Angel saksische Statengemeenschap. Het oordeel van het „Hamburger Fremdenblatt". Het D.N.B. meldt: „Het Hamburger Fremden blatt" houdt zich in een artikel met als opschrift „Federal Union" bezig met de Engelsche plan nen voor een Angelsaksische statengemeenschap: In dit artikel wordt o.a. het volgende gezegd: Terwijl Churchill praat zwijgt Duitschland. De strategische politieke en economische vorwaarden voor den eindstrijd tusschen Duitschland en Brit- tannïë zijn voor Duitschland te gunstig dan dat wij aanleiding zouden hebben ons eenigerlei zorgen te maken over den afloop van den strijd. Het Enge land van Churchill bevindt zich in den kansloozen toestand van een man die den reddenden sprong niet meer kan maken. Men vraagt zich af, welke hoop Churchill nog is overgebleven, men mag bo vendien het gegronde vermoeden koesteren dat zijn grootspraak de uiting is van een wanhoop, die slechts verzacht schijnt door de buiten Europa lig gende plannen van een kaste van heerschers welke in den geest steeds buiten Europa geleefd heeft. Wat Engeland ook bij den tegenwoordigen stand van zaken voor plannen beraamt, het kan slechts de mobilisatie van de buiten Europa liggende wereld tegen het Europeesche vasteland beteeke- nen. Het tweede doel is de eindelooze verlenging van den oorlogstoestand. Het is karakteristiek voor de verbanning van een wereld die onderworpen is aan de politieke grondbeginselen van de universeele gedachte der Engelschen dat de Britsche politiek de oorspronkelijk Europeesche worsteling tusschen Duitschland en de Westelijke mogendheden tracht uit te breiden tot het terrein der wereldpolitiek, nadat zij haar Europeesche posities heeft verloren. Het kan echter niet in het wezen der huidige ontwikkeling liggen dat totale oorlogen worden ontketend alleen om de machtsinstincten van ver. waande rassen te bevredigen. Het Duitsche toe komstbeeld van de wereld berust op een innerlijk versterkt en tot vrede gebracht Europa, te midden van een wereld, waarin zich volgens het voorbeeld van de Vereenigde Staten andere groote gebieden met dezelfde taken voor den vrede en welstand reeds gevormd hebben. Het Engelsche beeld van de wereld echter dat reeds sedert het begin van dezen oorlog is openbaar gemaakt doelt op de verdeeld heid van de aarde zooals het vroeger de grootte van Brittannië door de verbanning van het Euro peesche continent trachtte te waarborgen. Wij behooren niet tot de lieden die het Brit sche Rijk nog eenige toekomst voorspellen wanneer het moederland in den strijd die zijn misdadige leiding heeft uitgelokt door deze leiding zou wor den opgegeven. Wij volgen echter met belangstel ling hoe de Engelsche kaste van heerschers ook in het uur van haar grootste wanhoop haar oude spel trouw blijft, dat steeds er in bestaan heeft jonge deelnemers te winnen voor de door haar geleide Britsche wereld firma. Datgene, wat de aanhangers van de Angel Saksische statengemeenschap van de Amerikanen verwachten is het afzien van hun eigen Monroeleer zooals zij pas kort geleden door Roosevelt is uitgelegd De Engelsche vlucht naar Amerika zou in ieder geval een noodsprong be- teekenen en geschikt zijn het Amerikaansche vaste land verwikkelingen te bezorgen die het vermijden wil Men zal zich buiten Europa met de gedachte ver trouwd moeten maken dat Europa aanstuurt op dezelfde rechtmatigheid waarmede het het Amerika Van de Monroeleer gelukt is een vreedzame wereld positie te veroveren. De Duitsche strijd tegen de Westelijke mogendheden is van het begin af niet het eigenlijke doel geweest doch hij wil de periode van een economischen opbloei van het continent openen die op den duur voor de Vereenigde Stater en de Zuid-Amerikaansche republiekenen veel be- belangwekkender zal zijn dan de politieke hersen- schimmen van die Engelsche leidende klasse die den oorlog reeds thans verloren heeft en nooit heeft gestreefd naar een echten universeelen vrede van rechtvaardigheid naar alle kanten". Britsche hommen op Einden. Burgerbevolking getroffen. Het D.N.B. deelt mede: Uit Londen werd op 14 Juli gemeld dat de aanval van de Royal Air Force op Emden in den nacht van 12 op 13 Juli buiten gewoon veel succes zou hebben gehad. Petroleum- opslagplaatsen, fabrieken -en pakhuizen zouden hevig zijn gebombardeerd. Het zou gemakkelijk zijn geweest om deze doelen te herkennen, daar het zicht buitengewoon goed was. Van Duitsche zijde wordt hiertegenover vastgesteld dat in wer kelijkheid 40 bommen' boven Emden zijn neerge worpen. Daardoor zijn slechts twee woonhuizen verwoest en verschillende beschadigd. Er zijn vijf burgers gedood en 16 gewond. Het presidentschap van Cuba. Meerderheid van tweederde voor Batista. HAVANA, 17 Juli. De nog onvolledige gege vens omtrent de verkiezingen toonen aan dat kolonel Batista een meerderheid van tweederde heeft boven Grau. De aanhangers van Batista hebben bovendien de meeste gouverneurschappen, burgemeesterschappen en een groote meerder heid in het parlement gewonnen. (United Press) In het Nederlandsche vluchtelingenkamp op het kasteel de Partoucie te Lessae. Op het bordes van het Chateau doet de commissie mededeeling, omtrent de plannen voor het terugbrengen van de bewoners naar het vaderland. Wat zegt gij van de boterbons, mevrouw, Nou, meen'ge bons is harder aangekomen, t Is heusch zoo bar nog niet voor ons, mevrouw, Wanneer het alles sameh wordt genomen. Het is maar zaak, het tactisch te bezien, Val er niet met uw neus in, mag ik raden, Want dat leidt tot verspilling, bovendien Is 't wijs er niet de boter uit te braden. Heb daarbij nimmer boter op uw hoofd, En denk erom, 't niet aan de galg te smeren, Al wordt geen boter tot den boom beloofd, Men zal u ook niet boter-koeionneeren. U krijgt dit nu zoo op uw boterham, Maar dat zal u toch op zichzelf niet grieven, U krijgt uw vet wel (een kwart kilogram) Dus zend geen ontevreden boterbrieven. Wij wennen wel aan het gebruik van bons En zullen onzen weg ook hierin vinden, Nietwaar, het botert heusch nog wel met ons, Zelfs meer dan dat, niet tweeënhalf ons, vrinden. P. GASUS. die thans geldig zijn BROOD. Bon 51 tot en met 60 broodbonboekje Geldig tot en met 18 Juli; rechtgevende op totaal 2000 gram brood. Bons 61 tot en met 70 (broodbonboekje) Geldig van 15 Juli tot en met 21 Juli (eventueel tot en met 25 Juli), recht ge vende op totaal 2000 gram brood. KOFFIE OF THEE. Bon 85 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 2 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER. Bon 80 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 25 Juli. Recht gevend op: 1 k.g. suiker. MEELWAREN Bon 90 uit het Algemeen distributieboekje Geldig tot en met 9 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond tarweboem o] tarwemeel of boekweitmeel of roggebloem of roggemeel of zelfrijzend bakmeel. Bon 75, rechtgevend op hetzelfde rant soen, geldig tot 26 Juli. BOTER EN VETTEN. Bon 67 en 68 uit het Algemeen distribu tie boekje. Geldig tot 28 Juli. Recht gevend op 1/2 pond boter of mar garine of vet. De verkoop van grutterswaren is tot 22 Juli stopgezet. PETROLEUM (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel „Periode 3'' Geldig: Tot en met 28 Juli. Recht gevende op: 2 Liter. SCIIADE-ENQUêTE ROTTERDAM. 's GRAVENHAGE, 17 Juli (A.N.P.) De schade-enqucte-commissie Rotterdam maakt be kend dat de termijn voor de verkrijgbaarstelling van de formulieren aan de hoofdpostkantoren en de bijkantoren te Rotterdam alsmede aan de hoofd postkantoren in de overige deelen des lands is ver lengd tot en met 27 Juli 1940. In verband hiermede is de termijn voor het in dienen van de enquëte.formulieren verlengd tot 1 Augustus a.s. De in Rotterdam gevestigde inlichtingen-bureaux zullen tot 27 Juli a.s. doorgaan met het verstrek ken van inlichtingen aan belanghebbenden. In de overige deelen des lands zullen de sehade- enquëte-commissies ter plaatse tevens fungeeren als inlichtingenbureaux voor de belanghebbenden, die in Rotterdam schade hebben geleden. Autoriteiten geven nog nadere inlichtingen. Het A. N. P. meldt: In de Dinsdag gehouden pers conferentie bij het Rijkscommissariaat werd gele genheid gegeven tot het stellen van vragen naar aanleiding van de inmiddels gepubliceerde regeling inzake de distributie van boter en vetten. De dagelijksche leider van het centrale distribu tiekantoor, de heer S. de Hoo, deelde in zijn ant woord o.a. mede, dat inwonende dienstboden, evenals dagdienstboden, die in den vollen kost zijn, worden beschouwd als behoorende tot het gezin. Kiinderen behooren eveneens tot het gezin. Voor wat betreft de berekening van het gezinsinkomen wordt het inkomen van de dienstbode niet, doch dat van minderjarige kinderen wèl tot het gezinsinko men gerekend. Meerderjarige inwonende kinderen worden voor wat betreft de bepaling welke soort kaart zij moeten krijgen als gezinsleden beschouwd. Het spreekt vanzelf, dat evenals dat voor de sui kerbons het geval is, de huisvrouw en haar meisje voor halve dagen of haar werkster samen tot een accoord moeten komen over de verdeeling van de boter- of vetbons. Van hoogerhand is deze zaak niet te regelen, doch in de practijk wordt zij blijk baar overal bevredigend opgelost. Het bonnenstelsel geldt mede voor pensions en inrichtingen, waar inwonende personen voor lange- ren tijd verblijf houden. Voor hotels zal inlevering van bonnen door logeer gasten alleen dan worden vereischt, indien zij daarin langer dan zes dagen vertoeven. Dr. ir. P. N. Boekei, regeeringscommissaris voor de zuivel, deelde nog mede, dat het landbouwcrisis fonds reeds aanmerkelijk is ingekrompen, doch dat het op verkleinde schaal zal blijven functionneeren, zoolang de landbouw nog steun van de overheid behoeft. De consumptiemelkregeling zal zooveel mogelijk dienstbaar worden gemaakt aan verbetering van de melkdistributie. Afslachting van een deel van den rundveestapel ligt vooreerst niet in de bedoeling. Tot dezen maat regel zal pas in de laatste plaats worden overgegaan omdat herstel van dien stapel een lange periode vergt. Indien afslachting noodig mocht blijken, dan zal deze maatregel vooral aan de kwaliteitsverbetering van den veestapel dienstbaar worden gemaakt. In dat geval zullen runderen, welke verschijnselen van tuberculose vertoonen, of minder productieve dieren het eerst worden opgeruimd. Binnenkort autobandenkaarten. Alle motorrijtuigen worden aan een onderzoek onderworpen. 's GRAVENHAGE, 17 Juli. (ANP) De secretaris generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend dat de rijksverkeersinspectie ten behoeve van het rijksbureau voor rubber binnenkort een aanvang zal maken met het uitreiken van autobandenkaarten. Op deze kaarten worden de merken, maten en nummers der op het motorrijtuig (en aanhangwagen) gemon teerde banden geregistreerd, zoodat bij controle steeds kan worden geconstateerd of de gegevens van de bandenkaart met de werkelijkheid overeenstem men. De kaart, welke f 0.25 kost, dient tevens als aanvraagformulier voor het verkrijgen van een nieu wen band en komt derhalve in de plaats van het oude formulier rbr. 3. Behalve ingeval de kaart voor dit laatste doel aan het rijksbureau voor rubber wordt opgezonden moet zij steeds in het motorrijtuig (en aanhangwagen) aanwezig zijn, daar anders het rijden verboden is. zelfs indien men in het bezit van een vervoervergunning zou zijn. In verband met het bovenstaande zal elk motor rijtuig en elke aanhangwagen aan een onderzoek worden onderworpen. De betrokken rijks-(hoofd-)- inspecteur van het verkeer zal eiken houder van een vervoervergunning berichten op welke plaats, datum en uur zijn motorrijtuig en aanhangwagen voor be doeld onderzoek aanwezig moet zijn. Wie aan deze oproeping geen gevolg geeft, kan niet tijdig in het bezit van een bandenkaart worden gesteld en zal dus na den datum van invoering niet meer met het mo torrijtuig op den weg kunnen komen. GIFT VOOR DE NED. HERV. GEMEENTE TE HAARLEM. De Ned. Herv. Gemeente te Haarlem ontving, door bemiddeling van ds. G. J. Waardenburg aldaar, een gift vap duizend gulden in den vorm van een obligatie, ter vrije beschikking. Officiëele valutakoersen der Nederlandsche Bank. 17 Juli. New York 1.88 3/16—1.88 9/16; Berlijn 75.23—75.43; Brussel 30.11—30.17: Helsinki 3.81—3.82: Stockholm 44.81—44.90: Zuorich 42.69—42.77: Bankpapier: New-York 1.86 1/21.90 1/4; Brussel 30.08—30.20; Stockholm 44.76—44.94; Zuerich 42.65 —42.81. Vier Rotterdammers bij auto ongeluk gewond. Twee hunner zeer ernstig. NIEUW BEYER LAND, 17 Juli (A.N.P.) Onder Nieuw Beyerland is gistermiddag om half vijf een vrij ernstig auto-ongeval gebeurd, dat vier slacht offers heeft gekost. Vier Rotterdamsche bootwerkers, de 59-jarige G. J. Piers, de 52-jarige A. D, H. Baay, de 24- jarige J. A. Klei en J. Kerkhof zijn met een auto van den dijk gereden, met het gevolg dat twee hunner ernstige kwetsuren opliepen en naar een ziekenhuis moesten worden overgebracht. De twee overige mannen liepen verwondingen van lichteren aard op. Toen na het gebeurde hulp toeschoot, bleek dat Piers verwond was aan beide beenen, Baay kwetsuren aan de borst en dat Klei bloedende wonden aan een zijner handen had Kerkhof was er ernstiger aan toe, hij had een schedelbasis- fractuur en wonden aan het linkerbovenbeen. Alle vier zijn met auto's van den G.G. en G D. naar het havenziekenhuis te Rotterdam vervoerd waar een nader geneeskundig onderzoek volgde. Piers en Klei konden naar huis terugkeeren, doch Baay en Kerkhof, van wie de toestand zeer ernstig is. zijn ter verpleging in het Havenziekenhuis op genomen. Auto's op gas en electrieiteit. Practisch mogelijk. Nu de benzine-schaarschte zich nog altijd doet gevoelen worden er geregeld proeven genomen om auto's op andere brandstoffen te laten loopen. Hier ter stede loopt reeds een taxi op electrieiteit, ter wijl ook een enkele particuliere auto met hout of anthraciet gestookt wordt. De gemeentebedrijven te Amsterdam laten de auto's voor de bedrijven al loopen op gas en elec trieiteit. Het G.E.B. te Haarlem heeft nog geen proeven genomen, wel het gasbedrijf. Het is practisch mogelijk gebleken de wagens op gas te laten loopen, hoewel daaraan verschillende bezwaren verbonden zijn. Bezwaren die evenwel overwonnen kunnen worden. Voor de toepassing is het namelijk noodig dat men de beschikking heeft over voldoende cylinders, terwijl men ook een machine moet hebben om die te vullen. De vulling zou evenwel in combinatie met andere steden kun nen plaats hebben. De directeur van de Gemeentereiniging te Haar lem heeft zich ook beziggehouden met de vraag wat het bedrijf moet doen als er eens geen benzine meer voor het ophalen van vuilnis gegeven zou worden Nu het bedrijf geheel gemoderniseerd is kunnen de uniforme vuilnisemmers alleen geledigd worden in de daarbij behoorende auto's. In samenwerking met reinigingsdiensten in andere gemeenten is overwogen wat in dat geval gedaan moet worden De overtuiging kwam naar voren, dat de toestand nog niet zóó nijpend is, dat reeds nu tot aanschaf fing van materialen moet worden overgegaan, wel zijn voorbereidingen getroffen om daartoe te kun nen komen als er in de toekomst inderdaad geen benzine meer voqr de reiniging beschikbaar ge steld zou kunnen worden. Er is thans hier te lande een fabriek die motoren voor autos bouwt die met anthraciet gestookt wor den. Een motor voor een vrachtauto komt op on geveer f 1500. Rijksmiddelen over Juni belangrijk lager. De Rijksmiddelen hebben in Juni. voor wat de niet-directe belastingen betreft, slechts f 26.281.000 opgebracht tegen f 38.914.000 in dezelfde maan den van 1939, een achteruitgang derhalve van f 12.633.000. De stijging van ruim 3 ton. die de eerste vijf maanden hadden aan te wijzen, is dus op het einde van het eerste halfjaar, bij een totale op brengst van f 211.673.800, in een daling van f 12.326.000 verkeerd. Van de directe belastingen was op eind Ju van de Inkomstenbelasting f 11.145.000 minder ten koliiere gebracht dan op denzelfden datum van het vorig jaar. De vermogensbelasting is f 2.500.000 en de verdedigingsbelasting f 1.725.00 bii 1939 ten achter. AFSCHEID MEJ. A. PIELAGE. In aansluiting aan het vorige bericht over het af scheid van mej. A. Pielage te Haarlem, kunnen wij nog mededeelen, dat a.s. Vrijdag na de H. Mis in de St. Antoniuskerk, welke te 9.30 uur begint in de Manaschool aan de Koningstraat te Haarlem van 10.30 tot 11.30 gelegenheid geboden zal worden aan ouders en oud-leerlingen, om van mej. Pielage afscheid te nemen. Het afscheid des namiddags is uitsluitend voor de schoolgaande kinderen. Het woord is aan La Bruyère: De verveling is in de wereld gekomen door de luiheid. De oorlog ter zee en in de lucht. Engelsche verliezen. BERLIJN. 17 Juli (D.N.B.) De Duitsche pers houdt zich bezig met de mededeeling van de Britsche admiraliteit, volgens welke in de week van 1 tot 7 Juli 22 schepen met een totale tgonnage van 114.137 bruto registerton verloren zijn gegaan door luchtaanvallen en duikbooten. De „Völkischer Beobachter" schrijft: „Hoe het gesteld is met dergelijke publicaties, weten wij" voldoende. Londen bekent steeds maar een zeker gedeelte van de werkelijke verliezen. De rest ver dwijnt in de bekende bureaulade van Churchill. De wereld en ook het Engelsche volk zijn nu al lang achter deze tactiek gekomen. Men hecht aan de getallenacrobatiek vam Churchill, die alle klippen, waarop zij zouden kunnen stranden, door middelen van procentageberekeningen omzeilt, geen verdere beteekenis. Veel meer aandacht verdient zijn con stateering, dat de verliezen ter zee afhankelijk zijn van het aantal in den strijd geworpen duikbooten en de hevigheid en veelvuldigheid der luchtaan vallen en aangezien de Duitschers thans de Fran- sche kusten bezetten, kan men dergelijke aanval len vaker verwachten. Churchill is dus met voor bereiding bezig, want mettertijd kan hij ook door zijn gedeeltelijke bekentenissen de steeds aanzien lijker wordende verliezen niet langer verbloe men". Tegenover beweringen der Engelsche propaganda volgens welke de Duitsche verliezen aan vliegtui gen in den tijd van 23 Juni tot 12 Juli in een verhouding van vijf tot een of zelfs van zes tot een staan tot de Engelsche verliezen constateert de Duitsche pers: „In de genoemde tijdruimte ver loor volgens de legerberichten het Britsche lucht wapen 223 vliegtuigen terwijl 47 Duitsche toe stellen als vermist of verloren opgegeven wer den". Uit Joego-Slavië. De „Börsenzeitung" over een voorval op den 14den Juli. BERLIJN, 17 Juli (D.N.B.) „Een zekere flak kering in de buitenlandsche politiek van Joego- Slavië, aldus de ..Berliner Börsenzeitung", blijkt op nieuw uit het feit, dat de Fransche gezant in Bel grado met behulp van een bepaald Joego-Slavisch publiek den vorigen Zondag een gebaar heeft kun nen maken, welks beteekenis door eeq ieder is begrepen. De. gezant, die bekend staal als in zijn hart een aanhanger van De Gaulle, verplaatste voor de eerste maal de viering van den 14 Juli van het gezantschap naar het Fransche soldatenkerkhof. Bij deze plechtigheid kon hij o.a. hooggeplaatste Joego slavische officieren, verder talrijke politieke en maatschappelijke persoonlijkheden met een anti- Duitsch verleden begroeten, terwijl hij zich demon stratief door hem liet condoleeren. In de bekende anti-Duitsche kringen was voor deelneming aan deze betooging propaganda gemaakt. De aanwezig heid van den steeds nog in Belgrado gedulden voor- maligen Poolschen gezant stelde de beteekenis van deze geste in het licht. Deze gebeurtenis behoort, tezamen met zekere onvriendelijkheden tegenover een Duitsche demon stratie, tot de voorvallen, die men niet kan voor stellen als zonder belang. Want in de politiek kun nen zekere gebaren er toe leiden dat men daaruit conclusies trekt ten aanzien van de stelligheid en hechtheid der buitenlandsch en binnenlandsch po litieke grondstrooming. Ongetwijfeld zijn er in Joego-Slavië voldoende kringen en outsiders, die zich ondanks de duidelijke taal der Europeesche feiten naar alle mogelijke richtingen overgeven aan zekere speculaties. De Joego-Slavische begelei dende verschijnselen bij de ongepaste demonstratie van den Franschen gezant zijn", zoo besluit de „Bör senzeitung", „in Berlijn niet onopgemerkt ge bleven". De vluchtelingen van Gibraltar. ROME. 17 Juli (D.N.B.) Uit welingelichte bron, zoo meldt het agentschap Stefani, is thans de ware oorzaak vernomen van de terugreis der vluchtelingen uit Gibraltar, die eerst naar Fransch Marokko waren vervoerd, naar hun eigen stad. Na het sluiten van den wapenstilstand tusschen de spilmogendheden en Frankrijk had de Britsche regeering ongeveer 20.000 Franschen uit Engelsche gebieden gewezen. Dit waren Franschen, die vaak weigerden de z.g.n. regeering van De Gaulle te erkennen. De uitgewezenen werden op de oudste en meest vervallen schepen geladen en kwamen in vreesélijken toestand in Fransch Marokko aan. Vol verontwaardiging namen de Fransche autori teiten tegenmaatregelen, waardoor de vluchtelingen uit Gibraltar in Fransch Marokko werden getrof fen. DIPLOMATENTREIN IN BERN .AANGEKOMEN. BERN, 17 Juli (Stefani). Omstreeks honderd leden van een twaalftal buitenlandsche legaties zijn hier met een specialen diplomatentrein uit België en Nederland aangekomen HEDEN: 8 PAGINA'S. Actikeieiu- J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en 1 daarbuiten. pag. 3 g Flitsen: Momenten. pag. 3 1 Van onzen correspondent te Ge- 1 nève: Gedeeltelijke mobilisatie in 3 Zwitserland. pag. 5 1 G. L.: De op- en neergang van het 8 gou<3- pag. 6 jj A. J. D.: Lïriodendron. pag. 6 3 Laatste Berichten op pagina 2 %s mammmmm nwf

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1