Jiuasf WOENSDAG 17 JUEI 1940 HAARLEM'S DAGBLAD Aan een struik zoo vol beladen, mist men een framboosje niet. De pluk van deze bijzondere vruchten is in de Baronie in vollen gang. Verbod van roombereiding geldt tot 1 Januari. Nadere bijzonderheden over het betreffende besluit. 's GRAVENHAGE, 16 Juli. Bij besluit van den secretaris.generaal van het departement van landbouw en visscherij is bepaald, dat het verbod van bereiden van alle soorten room, naast het in de betreffende beschikking genoemde geval mede met geldt, indien daartoe schriftelijk vergunning is verleend door of vanwege de Nederlandsche Zui- velcentrale, afd. zuivel, hierna te noemen centrale, welke vergunning slechts wordt verstrekt voor de bereiding van room bestemd voor zieken. Voorts is bepaald dat het afleveren of vervoeren van room is verboden. Dit geldt echter niet, indien wordt aangetoond, dat de room bestemd is voor de bereiding van boter, kaas, gecondenseerde melk en en melkpoeder of indien de room gedekt is door een schriftelijke vergunning afgegeven door of vanwege de centrale ten behoeve van zieken. Het voorhanden of in voorraad hebben van een inrichting of werktuig tot het bereiden van room Is verboden. Dit verbod geldt niet: voor degene, die gerechtigd is boter, kaas en melkproducten te bereiden of indien de bedoelde Inrichting of het bedoelde werktuig onbruikbaar is gemaakt of door een der ambtenaren, genoemd in artikel 31 van de landbouw-crisiswet 1933 is verzegeld. Het is verboden een op room gelijkende waar uit boter of melkproducten te bereiden. Het voorhanden of in voorraad hebben van een inrichting of werktuig, waarmede de bedoelde waar bereid kan worden, is verboden. Dit verbod geldt niet, indien de inrichting of het werktuig onbruikbaar is gemaakt of door een dei- bovengenoemde ambtenaren is verzegeld. Dit besluit kan worden aangehaald onder den titel „Crisiszuivelbesluit 1940 II" (room en treedt in werking met ingang van 15 Juli 1940; 't eindigt met ingang van 1 Januari 1941. (A.N.P.) Overgang beroepsmilitairen naar den dienst der invoerrechten en accijnzen. Het departement van financiën maakt bekend dat de werving van tijdelijke hulpkommiezen op 18 en 19 Juli a.s te Utrecht niet zal plaats hebben in het gebouw van Asch van Wijckkade 28, doch in de aula van de Rijk's Universiteit aan het Dom plein te Utrecht. De voor overgang naar den dienst der invoer rechten en accijnzen in aanmerking komende be roepsmilitairen (capitulanten daaronder begrepen), die nog geen vragenlijst hebben ingevuld en inge zonden, kunnen zich eveneens op 18 en 19 Juli op het Domplein aanmelden. (A.N.P.) BLOEMEN BIJ HET GRAF VAN REMBRANDT. Dinsdagmorgen zijn door de stichting werkge meenschap „Door Arbeid Welvaart" te Dordrecht bloemen gelegd bij de gedenkplaat van Rembrandt In de Westerkerk te Amsterdam. (A.N.P.) De houtpositie van ons land. Betalingsmoeilijkheden behefrschen de markt. In de aandeelhoudersvergadering van de N.V. Houthandel v.h. William Pont te Zaandam kwam de houtpositie van ons land ter sprake. Medege deeld werd, dat verwacht mag worden dat de par tijtjes. die nog in Zwedem van de aankoopen van verleden jaar opgeslagen liggen, binnenkort per kustvaarder naar Nederland gebracht zullen wor den. Deze hoeveelheid is echter nietig klein in ver gelijking met de behoefte aar hout. die hier te lan de bestaat. Voor normalen aankoop is het wachten momenteel op een betalingsregeling met de expor- teerende landen. Deze kwestie beheerscht den in- Voerhandel van hout. Zelfs de vervoerkwestie is in vergelijking hiermede van ondergeschikt belang. (A.N.P.) Meer dan 6000 kinderen naar de Ostmark. Naar het A.N.P. verneemt zal het oorspronkelijk vastgestelde maximum van 6000 voor de uitzending van Nederlandsche kinderen naar de Ostmark vrij aanzienlijk mogen worden overschreden. Tot welk getal dit maximum zal kunner worden verhoogd, staat intusschen nog niet vast. De Duit- zche autoriteiten achten de groote belangstelling voor deze uitzending zeer verheugend. Het eerste transport van deze kinderen zal op Zaterdag 20 Juli vertrekken. Officieren als leeraar? Commissie moet voorstellen doen. Bij beschikking van den secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van On derwijs is irgesteld een commissie, die zal hebben te onderzoeken, welke maatregelen kunnen worden genomen om de kans op aanstelling in een leeraars betrekking voor jonge officieren te vergróoten. In deze commissie zijn beroemd: Tot lid en voorzitter: dr. S. Elzinga, inspecteur van het M. O. te Haarlem; tot lid en onder-voorzitter: dr. E. H. Renkema, inspecteur van het V.H.O. en het M.O. te 's-Gra venhage; tot leden: J. van Andel, inspecteur van het V. H. O. en M.O. te 's-Gravenhage; C. de Bruyn, in specteur van het M.O. te Zwolle; dr. W. van den Ent, inspecteur van het M.O. te 's-Gravenhage; ir. J. Govers, majoor van den generalen staf te Den Haag; A. Koning, kapitein der infanterie te Zeist; A. *H. Nijhoff, luitenant-kolonel bij den generalen staf te 's-Gravenhage, en M. v. d. Weyst, inspec teur van het M.O. te 's-Hertogenbosch. (A.N.P.) Buitenlandsche diplomaten hebben ons land verlaten. Hedenmorgen met twee treinen uit Den Haag vertrokken. 's GRAVENHAGE, 16 Juli. (ANP) Met twee treinen, één in oostelijke en één in zuidelijke richting, zijn vandaag in den vroegen morgen de in den Haag geaccrediteerde diplomaten met hun familie en het meerendeel van het legatieper- soneel uit ons land vertrokken. Precies op het vastgestelde tijdstip, 6.06 uur, zette de gewone D-trein naar Duitschland zich op het staatsspoorstation in beweging. De voorste beide wa gens waren voor de legaties gereserveerd, hierin hadden o.m. plaats genomen leden van het gezant- schapspersoneel van de Vereenigde Staten, Dene marken, Zweden, Japan, Cuba, Chili, China en Bra zilië. Enkele diplomaten en gravin Teleki, de zuster van den Hongaarschen minister-president. Door vrienden en bekenden werd het niet zeer groote ge zelschap uitgeleide gedaan en nagewuifd door de achterblijvenden verdween het in oostelijke richting. Een gezelschap van aanmerkelijk grooteren om vang, ongeveer 150 personen groot, vertrok even over zeven uur met een extra-trein van het station Hollandsche Spoor naar Bern. Onder hen bevonden zich de gezanten en legatiepersoneel van de Ver eenigde Staten, Uruguay. Roemenië. Venezuela. Por tugal, Argentinië, Brazilië, China, Zwitserland, Italië en Mexico en het personeel van het Permanente Hof van Internationale Justitie. Dit laatste werd uitge leide gedaan o.m. door den president van het Hof, den heer Guerrero, en den rechter jhr. mr. van Eysinga. Voorts werden op het perron opgemerkt de oud ministers van buitenlandsche zaken jhr. mr. A. C. D. de Graaff en mr. J. A. N. Patijn, de secretaris-gene raal, waarnemend hoofd van het departement van buitenlandsche zaken jhr. mr. A. M. Snouck Hur- gronje, de chef van de afdeeling diplomatieke zaken van het departement dr. J. H. van Roijen en de chef van het protocol jhr. mr. G. C. J. van Reenen. Van Duitsche zijde waren ten afscheid aanwezig de gezant dr. Otto Bene, de legatiesecretarissen dr. Wissmann en dr. Zapp en de gezantschapsattaché dr. Kampf. Het boter rants oen voor kinderen. In het vorig nummer stond in het door ons van het A. N. P. ontvangen bericht over het boterrantsoen, dat kinderen die hun vierde levensjaar nog niet voltooid hebben, een rant soen van 125 graip per week krijgen Het Gemeentelijk Distributiebedrijf te Haarlem vestigt er onze aandacht op. dat de betreffende circulaire spreekt van kinderen, die op 1 Juli j.l, nog geen vijf jaar oud waren, zoodat in het A. N. P.-bericht 'sprake had moeten zijn van kinderen, die hun vijfde levensjaar nog niet voltooid hebben. VOORSTELLING VAN „DON QUICHOT" AFGELAST. De voor Donderdag a iangekundig>Ae voorstel ling van „Don Quichot" in den Stadsschouwburg te Amsterdam gaat niet door. (A.N.P.) in Haarlem en daarbuiten. KUNSTENAARS ZWERFTOCHTEN. Het by ons Haarlemmers zoo bekende tooneelis- ten echtpaar Royaards-Hagendoom was uit zijn woonstee Antwerpen vertrokken, om voor de sol daten afleiding in goede kunst te gaan brengen. Het werd door de ontwikkeling der feiten ach terhaald en meegesleurd met een vluchtende menigte, waarna het weinige dagen zoek raakte en zoek bleef. Het zal den velen vrienden van het echtpaar in onze stad genoegen doen te vernemen dat zij thaTs terecht en op weg naar huis zijn. Dat zij tot ver in het Zuiden van Frankrijk, tot Nar- bonne getrokken zijn, voordat de moeilijke tocht huistoe kon worden begonnen, het is een Odyssée dae hun niet spoedig uit het geheugen zal gaan doch waaraan thans gelukkig een einde kwam. Laten wij 'hopen dat even prettige berichten ons binnenkort bereiken over twee groote Belgische kunstenaars, die in Holland zeer bekend zijn en er reeds vele jaren waardeering vonden: den beeld houwer George Minne en den schilder Valerius de Sadeleer. Beiden zijn de zeventig reeds gepasseerd. Zij zijn voor zoover ons bekend nog niet bij hum vreedzame penaten teruggekeerd. In den vo- rigen oorlog, toen zoo vele Belgische kunstenaars in Holland een toevluchtsoord zochten, behoorden zij beiden tot de groep die over het Kanaal, in Londen en daarbuiten een verblijfplaats vonden: de vrijwillige ballingschap was toen iets minder riskant dan thars en hun physieke weerstand waar schijnlijk grooter. Hun lot brengt mij thans de ontmoetingen in herinnering die ik in vroeger jaren met hen mocht hebben. Beiden behoorden ze tot die groep van kunstenaars, die onder de benaming van het dorpje Sint Agathe's Laethem werden saamgevat. Minne, De Sadeleer, Van de Woestijne, De Montald waren er de mannen die ook buiten België bekend waren Het in de buurt van Gent gelegen dorpje dankte aan de toevallige aanwezigheid dier kunstenaars een kunsthistorische reputatie als bij ons Oosterbeek of in het begin Laren bezat, hoewel De Sadeleer er feitelijk de eenige landschapschilder was. De oorspronkelijke Laethemsche groep is, zooals dat gewoonlijk gaat, verstrooid geraakt. Minne, die zijn woonhuis in de Holstraat in Gent steeds aanhield, had im Laethem zoo te zeggen zijn zomerverblijf en werkplaats. De Sadeleer was naar Etichove, aan de andere zijde der heuvelen, verhuisd en ontving er in een groot huis, prachtig gelegen op den top van een heuvel, op zeer ken-merkende Vlaamsche wijze de gasten, die er voor hem of voor het schoone weefwerk zijner even schoone dochters kwamen. Die meiskes hadden zich in dat weven tij dens het Engelsch verblijf vervolmaakt. Vader De Sadeleer, De Montald en anderen ontwierpen de teekeningen voor haar zeer bijzondere wand tapijten en kleinere weefsels. Een tijdlang scheen het zelfs of daar in Etichoye een kunstnijverheidswerkplaats zou ontstaan die een eigen faam van aparte, degelijke schoonheid 7-ou verkrijgen. De Sadeleer leefde in dien tijd ge heel met de ambities zijner dochters mee; hij, le bon géant, de goedmoedige reus, was een echt Jor- daens-type, wiens tafel steeds overladem met spij- Opsporing van vermiste rijwielen. 's GRAVENHAGE. 16 Juli. Het A N.P. meldt: Teneinde te komen tot meer centralisatie bij de op sporing van in en door den oorlog verloren ge. raakte rijwielen heeft de secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van justitie, in een buitengewoon politieblad eenige richtlijnen ver strekt aan de procureurs-generaals, fungeerend directeur van politie. Daarbij wordt uitgegaan van het volgende: Eenerzijds beschikt de politie over verschillende gegevens van rijwielen, die als vermist zijn aan gegeven. Anderzijds hebben verschillende hoofden van plaatselijke politie rijwielen in beheer, waarvan de respectievelijke eigenaren onbekend zijn. De hoofden van plaatselijke politie zullen de signalementen zoowel van de als vermist opgegeven rijwielen als van de rijwielen, die zij onder hun beheer hebben en waarvan de eigenaren onbekend zijn, moeten opzenden aan den procureur-generaal fungeerend directeur van politie, tot wiens ressort zij behooren. Bestaat er reden om aan te nemen dat een be paald rijwiel uit een ander ressort dan dat, waar toe het betrokken hoofd van plaatselijke politie be. hoort, afkomstig is dan dient de sïgnalementop- gave bovendien aan den desbetreffenden procureur- generaal, fungeerend directeur van politie te wor den ingezonden. Aan de hand van de aldus verkregen gegevens dient te worden nagegaan'welke rijwielen aan hun •echtmatigen eigenaar kunnen worden terugge geven. Uitbreiding: van de politie in Den Haag. B. en W. van Den Haag stellen den raad voor het politiecorps uit te breiden met 300 agenten, 10 brigadiers en 10 inspecteurs, welke zullen worden gerecruteerd uit gedemobiliseerde militairen. Voor aanstelling, uniformeering en uitrusting van dit personeel is tot 1 Januari a.s. noodig 385.400, welk bedrag B. en W. voorstellen te putten uit het reservefonds van de productiebedrijven, dat nog rond 2 millioen gulden bevat. (A.N.P.) NOORD- EN ZUID-HOLLANDSCHE REDDING MAATSCHAPPIJ. AMSTERDAM, 16 Juli (A.N.P.) De secretaris der N.Z.H.R.M., de heer H. Th. de Booy, is be noemd tot secretaris-penningmeester dier maat schappij. Wanneer je vroeg wou eten en er komen nog late gasten, die eens echt rustig gaan zitten en er blijkbaar geen idee van hebben, hoe laat het al is. FA. TONNEMA CIE. SNEEK Fabrikanten van KING pepermunt en andere kwaliteitsartikelen (Adv. Ingez. Med.) Landarbeider door mijnontploffing gedood. OOLTGENSPLAAT, 16 Juli (A.N.P.) Dinsdag was de landarbeider L. Neels bezig met het rietsnijden aan den Stijgerdijk, toen hij vermoedelijk op een magnetische mijn stootte, welke tot ontploffing kwam. De man was onmiddellijk dood. Hij was 29 jaar oud en laat zeven kinderen achter. Vakkundige reparatie van alle merken stofzuigen- (Adv. Ingez. Med.) zen en vruchten gereed stond. Hij had een dusda- nigen omvang dat tijdens mijn bezoek de jongste dochter hem bij het aantrekken der schoenen be hulpzaam moest zijn omdat hij niet gemakkelijk, over den buik heen, zijn veter bereiken kon. In huis liep hij dan ook gemakshalve op wijde vilten sloffen, waar geen veters aan te pas kwamen. Hoe vaak hebben wij onder elkaar geglimlacht als wij over den schilderenden Goliath van Etichove spra ken, die zonderlinge tegenstelling zijn mo- dern-Breughelsche Vlaamsche landschappen juist op tamelijk kleine paneeltjes zat te penseelen, met de uitvoerige zorgvuldigheid van een miniaturist. De oppervlakkige beschouwer had hem in zijn werk een zekere mate van eenvormigheid, van eentonigheid kunnen verwijten. Wie idat werk beter kenden wisten dat het steeds varieerende zangen waren op dat ééne thema dat hem lief was: de af gesloten innigheid van het Vlaamsche land in alle seizoenen, maar vooral in de schoone stilte van den sneeuw-wirter. In zijn zelf-verkoren beperktheid heeft hij iets van den Hollander Eduard Karsen; dat die beperktheid nog vele kanten vertoont wordt slechts den ernstigen beschouwer duidelijk. George Minne's beelden en teekeningen de laatste echte beeldhouwersteekeninge<n zijn ten onzent bekend. Men vindt er van in het Kröller- Müller Museum, in het Haagsch Gemeentemuseum en in vele particuliere collecties. Op de Belgische tentoonstelling, thans in het Rijksmuseum geopend, is in de zaal der plastieken een vrij uitgebreide collectie er van te bewonderen. Tegenover den gullevenden Sadeleer is Minne een haast ascetische figuur, een in bedwongen hartstocht verteerde door de liefde voor de Gothiek, waarvan hij vorm en uitdrukking in eigen taal van den eigen tijd wist om te zetten. Tegenover het lumineuse ver blijf van den schilder van Etichove staat de somber strenge woning van den Gentschen beeldhouwer, in beide is herinnering aani wat op verschillende wijze een belangrijke periode in de Vlaamsche kunst vertegenwoordigt. Mogen beiden spoedig naar huis en arbeid teruggekeerd zijn, beider le vensavond kan voor de kunst nog van beteekenis wezen. J. H. DE BOIS. Theaterdirecteur pleegde fraude. N.V. werd nooit opgericht. Voor de Rotterdamsche rechtbank, gepresi deerd door mr. B. F. Verveen heeft de 32-jarige orgelbouwer, A. W. J. St. te Rotterdam zich Dins dag moeten verantwoorden wegens oplichting, verduistering en valschheid in geschrifte. Eind 1937 kocht verd. voor ruim f 50.000 het variététheater Arena te Rotterdam. Verd. wilde een N.V. stichten, die het theater zou beheeren. Hij wilde de koopsom in aandeelen uitzetten. Hij plaatste eenige advertenties, waar J. W. Dalmeyer, boekhouder te Zandvoort en F. H. M. van der Laan. eveneens boekhouder, op af kwamen. Er werd in de advertentie iemand gevraagd, die een administratieve functie in de N.V. wilde vervul len en tevens bereid was een bedrag van omstreeks f 10.000 in de zaak te storten. Verd. vertelde beide heeren dat hij reeds een vijftiental aandeelen had verkocht en er zelf vijftien had genomen. Mr. N. J. C. M. Kappeyne v. d. Copello was. naar hij mededeelde, president commissaris der N.V. en had ook 5 a 10 aandeelen gekocht. Zoowel Van der Laan als Dalmeyer stortten geld in de zaak doch de N.V. kwam nooit tot stand. Een ander misdrijf, aan verd. ten laste gelegd, was. dat hij van 1 Maart tot en met 24 Mei 1938 de cassarapporten, welke aan het B.U.M.A. te Am sterdam moesten worden opgezonden, door zijn bureaulist C. J. van A. te laag had laten invullen en hierdoor te weinig aan auteursrechten had betaald. Voorts had verd. van verschillende relaties geld los gekregen, onder voorwendsel een importzaak van kolen op te richten, doch ook deze kwam niet tot stand. In den loop van 1938 stelde de politie een onderzoek in naar de handelingen van S. waarbij noe eenige oude feiten van oplichting aan het licht kwamen. Als beheerder van het te Antwerpen gevestigde filiaal van de orgelfabriek van zijn vader te Schiedam had verd. zich 47.780 Belg. frs, toege- eigend, welk bedrag hij als loon voor gefingeerd personeel in de boeken had opgevoerd, en een bedrag van B. frs. 11.760, welke hij voor een ver bouwing van het orgel van een te Antwerpen ge vestigd theater had ontvangen. Ook had hij zich een bedrag aan kasgeld van 800 B. frs. van het filiaal te Antwerpen toege- eigend. Tijdens het politie-onderzoek verdween S. uit Rotterdam naar België, waar eenige Rot terdamsche rechercheurs tevergeefs naar hem zochten. Midden Juni 1939 wist de Belgische po litie. aan wie zijn aanhouding was verzocht, hem te arresteeren en naar Nederland uit te leveren. Dinsdagstond hij terecht. Verd. bekende niet. maar ontkende evenmin Na verhoor van een groot aantal getuigen werd de zitting tot Vrijdag geschorst, omdat één getuige niet was versche nen. (A.N.P.). L. L. EBELS OVERLEDEN. In den ouderdom vam zeventig jaar is overleden de heer L. L. Ebels, oud-lid van Provinciale Staten van Groningen. De overledene was in zijn vroegere woonplaats Nieuw Beerta een zeer geziene figuur, die groote werkzaamheid op sociaal-economisch gebied ont plooide. Zoo ijverde hij voor de verbetering van den vaarweg Wir schotenGroningen, voor ont ginningen, enz. Hij was een der oprichters van den Vrijzinnig- Democratischen Bond. (A.N.P.) Valerius De Sadeleer Winter. WAARSCHUWING VOOR DE KOOL VERBOUWERS. AMSTERDAM 16 Juli (A. N. P.) De Plan- tenziektenkundigen dienst schrijft ons: Den kool verbouwers wordt medegedeeld dat thans de tweede vlucht van de koolgalmug gevaarlijk wordt. Daarom wordt dringend aangeraden terstond weder te spuiten. 2 maal per week, met de bekende middelen, n.l.: 1/10 procent nicotine of 2 procent pyridine, beide in l'/2 procent zeepwater, zoowel op de plantenbanen als op het veld en op bloemkool, roode, witte en gele (ook saoye) kool. Er wordt dit jaar, in de Noord-Hollandsche kool streek tenminste, ernstiger aantasting dan dc vorige jaren verwacht, zoodat stipt op tijd spuiten raad zaam is. Reeds gesloten (kroppende) sluitkool en bloem kool, waarin de bloemknop zich reeds ontwikkelt, behoeft niet meer gespoten te worden. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. De faculteit der wis- en natuurkunde der Am- sterdamsche universiteit stelt studenten, die in den afgeloopen cursus gedurende langeren of korteren tijd gemobiliseerd zijn geweest, in dezen vacantie- tijd zoo veel mogelijk in de gelegenheid verzuimde practica in te halen. Zij kunnen zich tot de betref fende docenten wenden en zich reeds nu voor den volgenden cursus doen inschrijven, wanneer zij in den afgeloopen cursus nog in hef geheel niet zijn ingeschreven. (A.N.P.)

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5