liet JOient en Jan Otietxd. De nieuwe Nationale Voetbalbond. Huwelijk met modern Comfort. WOENSDAG 17 JUCT Ï940 H X X" REE M'S D A G B E A D De besprekingenom ee» /«sie r<m de bonden te komenniet snel genoeg. De nieuwe nationale organisatie moet zoo spoedig mogelijk komen. Geen federatie van bonden. *aar *J.et ,A'N p- va" bevoegde zijde verneemt, hebben de besprekingen welke gevoerd worden 1® «omen tot een fusie tusschen de in Neder land bestaande voetbalbon-den. zooals verwacht kon worden, niet het snelle verloop, dat wensche- iylc wordt geacht om twee belangrijke redenen. Ten eerste blijkt daaruit, aldus het A.N.P.. dat verscheidene boncsbestuurders nog niet voldoende doordrongen zijn van den ernst van het oogenblik. waarop het wel en wee van den bond, wiens be langen zij zoo goed mogelijk dienen te behartigen, op het spel staat. Wij leven nu eenmaal in een an deren tijd, waarin men niet langer confereert, dan strikt noodzakelijk is en spijkers met koppen weet te slaan. Wie nu blijk geeft, zich niet in dien geest te kunnen aanpassen, loopt groot gevaar, voor de toekomst ongeschikt te worden geacht om de func tie, welke hij tot heden bekleedde, te blijven ver vullen. Reeds is gebleken, dat de besprekingen zijn op gehouden door de werkwijze van een der gedele geerden, die buiten den bond, die hem als afge vaardigde had aangewezen, met persoonlijke plan nen is gekomen om dieze buitengewoon lastige pro cedure zoo spoedig mogelijk op te lossen. Van bondszijde heeft men hem dan ook te kennen ge geven. dat het wenschelijker zou zijn geweest, wan neer hij eerst zijn bond op de hoogte had gesteld van deze plannen, waarbij dan de eenïg juiste weg zou zijn bewandeld. Hoezeer men een dergelijk initiatief en prijzens waardige activiteit in tegenstelling met het vooraf gaande moet toejuichen, heeft dieze gedelegeerde zich geen rekenschap gegeven van het feit, dat hij hiermede het primaire van dit geheele geval eenigs- zins heeft verwaarloosd. Primair is in het onderhavige geval de juiste oplossing te vinden, om te komen tot een nationale voetbalorganisatie, waarmede alle thans autonoom bestaande bonden zich zullen kunnen vereenigen. Eenvoudiger zou het zijn, indien men hiervoor aan een bepaalden persoon of instantie de be voegdheid gaf, in deze kwestie regelend op te tre den. Nu men deze regeling evenwel aan de bon den heeft overgelaten, zal het nuttig zijn het bewijs te leveren, dat men deze geste op prijs heeft weten te stellen. Hiervoor is dam in de eerste plaats noo- dïg, dat zoo spoedig mogelijk de nieuwe nationale organisatie in het leven wordt geroepen. Men kan als vrijwel zeker aannemen, dat deze nieuwe organisatie geen federatie van bonden zal zijn, 8och een geheel nieuwe bond, waar de thans bestaande bonden geheel in opgenomen zullen worden. Wat hier dus tot stand gebracht moet wor den, is geen kleinigheid en zal van de organisatoren het uiterste aan arbeidsvermogen vergen. DE VOORBEREIDINGEN VOOR DE NIEUWE COMPETITIE. De tweede reden, welk een. spoedig oplossing van Öit vraagstuk niet alleen wenschelijk, doch meer nog noodzakelijk maakt, is de volgende: Al is de eindbeslissing in de thans nog draaiende noodeomptitie nog niet gevallen, men zal zich toch reeds gereed moeten maken voor de komende com petitie in het nieuwe winterseizoen, dat reeds na dert. Wanneer alles normaal zou zijn geweest, dan zouden de bonden nu reeds de noodzakelijke voor bereidende maatregelen hebben getroffen voor de samenstelling van de nieuwe competitie. Deze voorbereidende werkzaamheden zijn bij de meeste bonden voorloopig opgeschort, omdat men nog geen beslissing heeft durven nemen ten aatm- zien van de organisatie van de nieuwe competitie. De K.N.V.B. heeft reeds te kennen gegeven, dat hij zijn- beslissing pas in de tweede helft van Augustus zal r.emen, waarbij dan zal worden be paald of het opnieuw een noodcompetitie zal zijn of een normale competitie. Deze beslissing is voor namelijk afhankelijk van de gegevens, welke men nog moet ontvangen van verscheidene vereenigin- gen ten aanzien van het onderzoek, dat door den K.N.V.B. werd ingesteld na de oorlogsdagen en deels afhankelijk van de -mogelijkheden van ver voer, welke aanmerkelijk zullen moeten verbete ren, wil men wederom kunnen terugkeeren naar de normale competitie. Nog dringender wordt dit probleem evenwel, wanneer men rekening zal dienen te houden met het feit, dat een nieuwe competitie uitgeschreven zal moeten worden voor den nog in aantocht zijn- den nieuwen Nationalen Voetbalbond. Deze com petitie zal heel wat omvangrijker zijn dan de com petitie bijv. van den grootsten voetbalbond in den lande. Hiervoor zal men dus een langeren tijd. van voor bereiding noodig hebben. Bo.vendien zullen, zij, die de overtuiging mochten zijn toegedaan, dat men op alles voorbereid dient te zijn, wijs doen rustig voort te werken in eigen verband, alsof er geen enkele verandering op til is. Hieruit volgt, dat wanneer men werkelijk een spoedige oplossing wenscht van dit nationale pro bleem, dat deze oplossing zeer snel dient te komen, wil het komende winterseizoen daarvan geen schade ondervinden. De moeilijkheden, welke overwonnen dienen te worden, zijn inderdaad groot. De wegen echter om deze moeilijkheden te overwinnen of te omzeilen, zijn vele. Tal van offers zullen moeten worden- ge bracht, zoowel persoonlijke als in groeps- of ver een igings verband. FUSIE VAN VEREENIGINGEN GEWENSCHT. In verband hiermede is het wenschelijk, dat men enkele lichtpunten onder de aandacht brengt van een grootere groep personen dan alleen van hen, die terzake beter georienteerd zijn. Het is bekend, dat in verscheidene plaatsen van ons land, naast de verdeeldheid ten aanzien van de bonden, bij de bonden zelf inwendig de verdeeldheid ook neg een al te grooten en minder gewenschten omvang heeft aangenomen. Voor de beoefening van de voet balsport is deze versnippering voor heele streken van ons land van zeer nadeeligen invloed geweest. Tal van plaatsen imet een behoorlijk aantal zielen, waaronder vele goede voetballers, leverden geen elftallen op, die in staat konden worden geacht in de voornaamste klassen van de competitie uit te komen. Wil men "een voorbeeld, dan hoeft men slechts 'de situatie onder de oogen te nemen, welke geduren de vele jaren de oorzaak was, dat er in het cen trum van het land, in Utrecht, een stad van ruim 150.000 inwoners, geen eerste klasse vereeniging bestond, terwijl men wel de beschikking had over zooveel goede voetballers, dat gemakkelijk een eer ste klasse elftal kon worden samengesteld. Een tweede kwade zijde kleeft nog vast aan de zen ongewensehten toestand en dat is wel de finan- cieele zijde van het vraagstuk. Doordat verschei dene vereenigingen in een zelfde plaats elkander beconcurreeren hebben de meeste vereenigingen een niet noodzakelijk noodlijdend bestaan. Door den K.N.V.B. zijn reeds eerder maaregelen getroffen om deze al te sterke versnippering tegen te gaan, waar voor in de statuten een bepaling werd opgenomen, dat een vereeniging pas dan erkend kan worden, wanneer men de beschikking heeft over minstens veertig actieve voetballers. Bij de andere bonden was deze bepaling minder zwaar, waardoor een grootere versnippering moge lijk bleek. Een goede, gezonde organisatie kan dan pas ge heel tot haar recht komen, wanneer de afdeelin- gen en die daarbij aangesloten vereenigingen fi nancieel zoo krachtig mogelijk worden- gemaakt. Nu doet zich een uitstekende gelegenheid voor om het voorbeeld te vqlgen, dat jaren geleden Ajax gaf, toen het een fusie aanging met „Hol land", hetgeen het schitterende resultaat heeft ge had, dat iedereen met eigen oogen heeft kunnen aanschouwen. Mogelijk kan een nog zwaardere bepaling, in de statuten opgenomen van de nieuwe nationale voet balorganisatie, tot resultaat hebben-, dat tal van noodlijdende vereenigingen haar toevlucht zoeken in een fusie onderling. Men zou hierbij dezelfde bepaling kunnen doen gelden, als gebruikelijk is o.a. bij -den K.N.V.B., waarbij de nieuwe vereemi- girxg dan de rechten krijgt toegewezen van de sterk ste der beide gefusionneerde vereenigingen. Een tweede-klasser, die een fusie aangaat met een derde-klasser, behoudt dus dan liet recht, in de nieuwe competitie uit te komen in de tweede klasse. HANDBAL. CONCORDIA—REST VAN HAARLEM. De handbal.demonstratiewedstrijd, die a.s. Zon dag tijdens de openluchtuitvoering van Concordia op het sportterrein aan de Kleverlaan te Haarlem zal plaats hebben, belooft een interessante kracht meting te worden tusschen het eerste heerenelftal van Concordia en een sterke Haarlemsche com binatie. De opstelling van de ploegen luidt: Concordia: Doel: B. ten Have. Achter: F. Nosko, D. Blokker. Midden: R. Braaksma, E. Witziers, C. Cornet. Vóór: J. Duijff, G. Andrée, H. Prins, A. van Santen, Th. Kuyk. Rest van Haarlem: Doel: J. Renses (Lijnden). Achter: D. Bakker (Rap.), J. v. d. Hor (Lijnden) Midden: P. Broertjes (Rap.) J. v. d. Pol, H. Renses (beiden Lijnden). Vóór: P. Brussé, W. v. Gorcum, J. Zeegers (allen Rap.) F. Balledux (O.S.S.) J. Bart (Lijnden). WIELRIJDEN De nationale kampioenschappen te Amsterdam. Jac. van Egmond schrijft in voor achtervolging en sprint. De inschrijvingen voor het kampioenschap ach tervolging zijn niet zoo groot als het vorig jaar; toen waren er 23 liefhebbers, thans 13. In 1939 hadden Klink, Groenewegen, Schulte en Pijnenburg het tot de halve eindstrijden gebracht; van deze vier renners is alleen Pijnenburg dit jaar afgevallen. De volgende renners hebben ingeschreven: G. Boeyen, Oss, W. Buis, Amsterdam, B. J. Dom- hof, Amsterdam, J. van Egmond, Haarlem, J. Frans man. D. P. Groenewegen en H. de Hoog, allen Am sterdam, D. Klink, Wieringen (titelhouder), L. Motké, P. Roes en E. A. Textor, allen Amsterdam, B. J. van der Voort IJmuiden en G. Schulte Den Bosch. Frans Slaats was bij het uitbreken van den oorlog in Zuid-Amerika en is sedert dien nog niet teruggekeerd. De commissie heeft bepaald, dat voor de sprint der beroepsrenners in ieder geval aangewezen zijn Van Vliet, Derksen, Van der Vijver, Van Egmond en Van der Voort De commissie der kampioenschappen 1940 heeft aan Van Egmond en Van der Voort speciale toe stemming verleend, aan de achtervolging en aan de sprint deel te nemen. KAATSEN. WEDSTRIJD „FRISIA". A.s. Zondagmorgen 9 uur organiseert de Haar lemsche Kaatsclub „Frisia" een wedstrijd op het Gemeentelijk speelterrein aan de Kleverlaan te Haarlem. VOETBAL. HAARL. SCHEIDSRECHTERSVEREENIGING. De Haarlemsche Scheidsrechtersvereeniging houdt hedenavond in het gebouw van „De Sierkan" aan de Groote Markt te Haarlem haar jaarvergadering. SCHAKEN Het Witte Paard. De partijen voor de onderlinge competitie lever den de volgende resultaten op: andere partijen werden alle afgebroken. Eerste klas: A. v. KesterenA. Klein 10. De Tweede klas: J. LippusN. Hoogland 01; G.'v. d. StoopR. Hartoch 10; P. v. DeyzenW. Wit- teman 10; W. WittemanP. v. Deyzen 01; Th. SchoorlJ. Lippus 01; R. HartochG. Nijssen V2y«; J. BaasP. v. Deyzen afgebr. Zomercompetitie: le gr. J. de LangeB. Spoor 10: 2e gr. N. HooglandTh. de Looze 01; 3e gr. G. NijssenP. Castenmiller 01; R. HartochG. Nijssen 10. Zorg voor uw paard, nu de motor voor velerlei transport is uitgeschakeld en de trouwe viervoeter de helper in den nood is. HENGELEN. MORGENROOD. Bovengenoemde Haarlemsche vereerfiging hield Zondag haar jaarlijkschen kaswedstrijd op wit- visch in de Ringvaart tusschen Bennebroek en Heemstede. De uitslag was als volgt: le pr. A. v. d. Pol, grootste 32 c.M. en 15 stuks, 2e pr. Smit Jongbloed, 3e pr. H. v. d. Schoot. 4e pr. G. Hout kamp, 5e pr. J. v. Dijk, 6e pr. Oostrom, 7e pr. A. v. Dijk, 8e G. Vooges, 9e H. v. Honschoten, 10e J. Ket, 11e Louwrenburg, 12e H. Smits, 13e W. Kruid, 14e B. v. Doorn, 15e Janse-Kok, 16e Bondema, 17e Meijers,T8e F. v. Werve, 19e J. Steffens, 20e C. F. Burggroeve, 21e A. Steffens, 22e Rietman, 23e J. de Lang, 24e E. Vooges, 25e H. de Vries, 26e H. Schaap, 27e J. v. Wijk, 28e J. Burry, 29e L. Ver meer, 30e W. Turk. 31e C. Berkhout, 32e Heeze- mans, 33e C. J. Ket, 34e H. Vredeburg, 35e W. J. v. Wijk. D.O.V. D.O.V. hield Zondag een ouderlingen witvisch- wedstrijd in de Kruisvaart. De prijzen werden als volgt gewonnen: 1. C. Sloof (grootste), 2. Rege- link (meeste), 3. Leemborg, 4. Ploeg, 5. Bauzema, 6. Van Oord, 7. Keetelaar, 8. Calandt. VRIENDSCHAP ZIJ ONS DOEL. Zondag heeft bovengenoemde vereeniging een wi-tvischwedstrijd gehouden te Aalsmeer. De uit slag was als volgt-: le pr. P. Touw met -de meeste, 2e pr. W. Eerhart, 3e pr. H. Eerhart, 4e pr. A. Eer hart, 5e pr. J. Karpes. 6e pr. P. Eerhart, 7e pr. J. J. Freyer, 8e pr. A. de Boer, 9e pr. J. Bij terman. VOOR DE KINDEREN Toen stapte hij, gewapend met de lans van zijn slachtoffer uit het boschje. De inboor lingen waren kalm, en de Dikke liet plotseling een ijselijk gebrul hooren. Verstomd keek iedereen naar den vreemden inboorling, die zi'cli in de richting van den hoofdman be woog. Voor diens troon boog hij diep, brabbelde maar wat raak en liet door handgebaren dui delijk aan den hoofdman blijken, dat hij de buit, den professor, wilde hebben. HONKBAL STEDENWEDSTRIJD HAARLEM—AMSTERDA) Daar Haarlem in het bezit is van den beker a de voor 20 Juli a.s. vastgestelde wedstrijd Haai lemAmsterdam in Haarlem plaats hebben op fe terrein va/n E.D.O. De negentallen zijn als volgt samengesteld: Haarlem: H. Schijvenaar (werper), J. Baas (va: ger), Kr. Zandstra (le honk), KI. Zandstra honk), J. v. d. Born (korte stop), C. v. d. Schat (3e honk), M. Mulder, C. Hunik en Th. v. d. Pffi ten (verre velders). Amsterdam: J. Blom vliet (werper), Altink (van ger), Van Heeswijk (le honk), Meenhorst (1 honk), Lammers (korte stop), Wilders (3de hons Weppner, Holewijn en Disselkoen (verre velders), BLAUW WIT-TOURNOOI. Het Blauw Wit-tournooi zal worden gehouden: Zondag 21 Juli. De loting bracht het volgende p gramma: 10.— uur a Blauw WitA.F.C. b AjaxSchoten 11.30 uur c HaarlemH.H.C. d V.V.G.A.—E.D.O. 1.uur e winnaar awinnaar b f winnaar cwinnaar d 3.uur Finale: winnaar ewinnaar f VOOR DE COMPETITIE. Voor Woensdag- en Donderdagavond- zijn de vol gende wedstrijden vastgesteld: Woensdag: le klasse Haarlem 1E.D.O. 1 3e klasse E.D.O. 4Schoten 3 Schoten 2—E.D.O. 5 Donderdag: 3e klasse: H.H.C. 3—E.D.O. 3 Daar Haarlem en E.D.O. resp. de eerste en twee de plaats bezetten is de komende strijd voor beid negentallen zeer belangrijk. Op het oogenblik stas Haarlem bij een gelijk aantal wedstrijden twe punten voor. Bij een overwinning van E.D.O. ko men beide negentallen dus gelijk te staan. En daa de strijd om het kampioenschap der eerste klas: wel tusschen Haarlem en E.D.O. zal uitgevochte worden, zal dan de volgende ontmoeting tussche beiden de beslissing moeten brengen. Competitiestanden. Eerste klasse. gesp. gew. gel. verl. Haarlem 6 6 0 0 E.D.O. 6 5 0 1 V.V.G.A, 4 2 0 2 H.H.C. 7 3 0 4 Ajax 6 2 1 3 0.8 Blauw Wit 6 114 0.51 A.F.C. 7 10 6 Tweede klasse A. Schoten 7 7 0 0 H.C.K. 7 5 0 2 R.C.H. 7 4 0 3 O.V.V.O. 5 2 0 3 T.H.B. 5 10 4 Ajax 2 5 10 4 Watergraafsmeer 5 0 - 0 5 2 winstpunten in mindering wegens n.o. Tweede klasse B: Quick 7 7 0 0 Zeebürgia 7 5 0 2 E.D.O. 2 6 3 0 3 Haarlem 2 7 3 0 4 E.H.S. 6 114 H.H.C. 2 7 0 1 6 Mr. CORRT STOLZ-VAN DEN KIEBOOM. 43) Tja, nu weet Van Dijk niet wat hij daarvan moet denken. Dat hoéft natuurlijk heelemaal niet te be- teekenen, wat hij er op het eerste gezicht uit ge lezen heeft. Die jongen kan het wel over een broer of een zuster of een vriend hebbenHeel voor de hand liggend zelfs. Maar een week of wat ge leden heeft De Wit er weer zoo brutaal iets uitge- flapt over „die kip van de ^Toord-Nederlandsche, die ieder oogenblik komt aanzetten". „Die juffrouw komt voor besprekingen in verband met de proce dure Zeepfabrieken contra Niederrheiisehe", had hij streng terechtgewezen. En De Wits halfluid „je tantegenegeerd. En verzwegen, dat bij al de bezoeken van juf frouw Lenswaerdt het dossier in quaestie rustig beneden in de kast was blijven liggen, zonder dat ze het blijkbaar gemist hadden Ja, denkt Van Dijk somber, eerst van den zomer het gedoe met dat buitenlandsche vrouwspersoon, dat we gelukkig achter den rug hebben en nu weer zooiets. En zoo'n aap van een jongen vindt dat in teressant, die groeit daarin, wil er misschien een voorbeeld aan nemenMaar één ding is zeker hij begint er niet over tegen De Wit. Dat mag meneer Robberts zelf opknappen als hij zin heeft. Ziet u, meneer, zegt Van Dijk, als hij bij Franks bureau staat. Ik wou vragen, of u De Wit niet eens een uitbrander zoudt willen geven. Naar mij luistert-ie niet en nu meneer Westhove op reis is. Ja, best, zegt Frank. Wat heeft hij nu weer uitgevoerd? Dagdieven, meneer. Niks als dagdieven en lijntrekken. Hier meneer, alsjeblief. Die vlegel schrijft minnebrieven in kantoortijd, op kantoor papier, met één doorslag notabene. Hier hebt u het bewijs. Een nieuw carbonnetje wat een ezel! lacht Frank. 't Is goed, Van Dijk, ik zal hem wel eens onder handen nemen. Laat dat velletje maar hier. Dat was de bedoeling, denkt Van Dijk en hij zegt opgelucht: Zoo gauw als hij van de Griffie terug is, zal ik hem bij u sturen, meneer, en reti reert haastig, blij, dat hij het zoo diplomatiek heeft aangelegd. Frank leest het corpus delicti, grinnikt om het „Lieve Lientje" en fronst zijn wenkbrauwen bij het postcriptum. Wel allemachtig, zou dat op hém slaanN.L. op Nick? Nee maar, wacht even dan zal hijWat zal hij?'Niets zal hij. Heele maal niets. Doodvoorzichtig zijn en zijn vingers niet branden. Tien tegen één immers, dat 't een onnoozel toeval is. Hij zal zich voorloopig alleen aan het verzoek van Van Dijk houden. Als er meer achter mocht zitten, valt De Wit vanzelf wel door de mand. En dan is hij nog niet gelukkig. Dan zal hij hem wel eensKalm blijven, in vredesnaam kalm blij ven, houdt Frank zich voor en als De Wit aan klopt, steekt hij als voorzorgsmaatregel zijn han den goed diep in de zakken. Ik heb klachten over je, De Wit, begint Frank zachtzinnig. Meneer Van Dijk zegt, dat je luiert en dat je hij houdt het carbonpapier in de hoog te privé-brieven schrijft in kantoortijd. Nou, wat zou dat? geeft de jongen brutaal te rug. U doet hier op kantoor ook wel eens wat anders als werken. Reken maar. Nu weet Frank, dat het is, zooals hij gevreesd heeft en na een verhoor van een kwartier weet hij, dat het misschien nog veel erger is, want dat de bewuste Lientje een collega van Nick is, en al een paar weken geleden het balletje daarginds aan het rollen heeft kimnen brengen. En wat hiér hoogstens een buitengewoon onple zierige geschiedenis is hij heeft de keus tusschen herrie maken (wat hem niets geeft, want hij kan De Wit niet ontslaan) of de zaak in den doofpot stoppen (en dan heeft hij voorloopig wel weer De Wits knipoogend air van „wij mannen onder elkaar" te verdragen, maar blijft Westhove er ten minste buiten) kan daar, voor Nick, een cata strofe worden. Want Frank kent de sfeer van intrige en ge konkel, die op vele groote kantoren heerscht. En hij weet, hoe daar het onschuldigste incidentje kan worden aangedikt tot een schandaal in optima forma, als het in de kraam van belanghebbenden te pas komt. En Nick met haar recente promotie, 't zou wel wonder zijn, als er geen collega's wa ren, die dit onzinnige geklets als wapen zochten te gebruiken. Om haar te wippen. En als dat gebeurt wie is er dan verantwoordelijk? Hij, Meester Frank Robberts, de grootste stommeling, die er op dit ondermaansche rondloopt. De Wit komt er met een vaag „we spreken er nog wel over" genadig af. Want Frank heeft alles vergeten behalve den berg van zijn eigen moeilijk heden, waar hij nu niet meer overheen kan kijken. Als Nick 's morgens op kantoor komt, merkt ze, dat er iets bijzonders gaande is. Overal op de trap pen en de gangen staan de employés in groepjes bijeen en steken de hoofden bij elkaar. De type kamer is au grand complet aanwezig. Vanmorgen wordt er niet gemanicuurd, daarvoor hebben ze 't veel te druk met het bespreken van het nieuwtje, dat via Janus ook hier is doorgedrongen. Erna vertelt Nick in een paar woorden, wat er gebeurd is. Een meisje van de afdeeling Boekhouding en een jongmensch van de Contróle-afdeeling moesten gistermiddag allebei boeken halen uit de groote kluis beneden. Misschien was de ontmoeting niet heelemaal toevallig, misschien is de deur van zelf dicht ge vallen of misschien was er iemand in de buurt, die een grapje wilde uithalen een feit is het in ieder geval, dat, toen de fabrieksdirecteur, die met twee Zweedsche ingenieurs de gebouwen aan het bezich tigen was, in de keldergewelven afdaalde en vol trots de deur van de prachtige, nieuwe, groote, brandvrije kluis opende, hij daar twee allesbehalve ongelukkige gevangenen aantrof. Precies twintig minuten hadden ze opgesloten gezeten en tien mi nuten na hun bevrijding waren ze allebei op staanden voet ontslagen. In zulke gevallen kent de Directie geen medelijden. Wat verschrikkelijk zielig, zegt Nick, als ze het verhaal gehoord heeft. Ja. Lientje Hendriks heeft zich omgedraaid en kijkt Nick vlak in het gezicht. Dat kun jij wel zeggen, verschrikkelijk zielig maar wat kóópen ze daarvoor, die twee stakkers? Ik kan er toch niets aan doen? Nick is ver bluft en verschrikt door het vijandige in Lientje's toon. Beweer ik dat soms? Ik zeg niks. Lientje draait Nick den rug toe en posteert zich achter haar schrijfmachine, om vandaar het offensief voort te zetten. Meneer Lammers krijgt vandaag heelemaal geen kans om aan het woord te komen; er wordt zoogenaamd gefluisterd, maar Nick zou de handen voor de ooren moeten houden om het niet te verstaan. En het gaat allemaal over haar, dat dringt al gauw genoeg tot haar door. „De schande, dat die twee arme stakkers maar ijskoud op de keien gezet worden, en dat een ander alles kan doen, waar ze zin in heeftEn: „Als Riekje Maartens (het ontslagen meisje) ook maar goeie vrindjes met een commissaris was geweest.." Over „afspraakjes onder kantoortijd" fluisteren ze en over „Wessels, die een handje meehielp hij zou ook wel weten waarom". Over „schijnhei lige trucs om een ander zijn baantje af te gappen" en over „stiekem scharrelen met een getrouwden kerel". „Meneer, bedoel je", corrigeert er een na drukkelijk. „Menéér?" vraagt Lientje Hendriks en ze gaat er voor rechtop staan. „Is dat een menéér, die met een meisje gaat dansen in een tent, waar ik van mijn moeder niet zou mogen komen?" „Nou als dat een meneer is, dan is dat meisje ook een dame,Een fijne dameEn zoo gaat het verder. Erna kijkt Nick telkens ongerust aan. Maar Nick reageert nergens op. Ze staart strak voor zich uit, alsof ze niet met haar oogen durft knipperen. Dat durft Nick ook niet, want dan komen de tranen, weet ze. Niet gaan huilen, in hemelsnaam niet gaan huilen, dat is het eenige, waaraan ze denkt. Eerst heeft ze zich willen verweren, willen roepen: het gaat jullie niets aan, leelijke kwaadspreeksters, 't zijn mijn eigen zaken. Gisteren had ze dat nog kunnen volhouden. Maar vandaag,En Riekje Maartens dan?" zou ze te hooren krijgen. „Riekje er uit en jij blijven en ons de loef afsteken?" Daarom zwijgt Nick en laat alles over zich heen gaan. Tegen tien uur komt er werk, de typistes worden de een na de ander weggeroepen en Erna brengt "■ck de brieven van den vorigen dag, die in de privé-mappen van meneer De Jong moeten wor den opgeborgen. Het kaartsysteem moet worden bijgewerkt en Nick moet verder werken aan het concept voor een nieuw Arbeidsreglement voor dl fabrieken, een opdracht, waaraan ze niet zoovee trots begonnen is, omdat het echt juridisch i was 'n eindelijk is de morgen om. Erna heeft gewacht tot de meisjes, nog o__ wonden fluisterend en gichelend, zijn vertrokken Dan kijkt ze ™m de deur en ziet Nick, die, voot' over op haar bureautje, huilt met schokkend! snikken. Nick toe nou, Nick, wat is er nou? W2' hadden ze toch allemaal? Erna is radeloos. Nid zeg toch eens iets. Nick kijkt even op. Wat moet ik zeggen- vraagt ze moeilijk, Erna trekt haar bij de schouders omhoog, Hoor nu eens Nick, ik begrijp er niets van. Waar om heb je toch niets teruggezegd, toen ze zo! krankzinnig tekeer gingen? Is er dan iets van waai van dat malle geklets? Alles, zegt Nick. 't Is allemaal waar. hebben groot gelijk. O. Ernaen ze begint o pieuw te huilen. Erna is verslagen. Met moeite lukt het haar. Nick een beetje te kalmeeren en haar aan het pr»' ten te krijgen. En Nick is blij, dat ze haar hart kan uitstorten, al vreest ze wel, dat degelijke ErW haar straks even hard zal veroordeelen als de an deren gedaan hebben. Maar Erna neemt de zaak laconiek op. Laten we constateeren, dat ze voor de zooveelste masl van een mug een olifant gemaakt hebben, zegt tt Maar ondertusschen zitten wij met den olifant te houden en niet met de mug. Het kon al niet el lendiger samentreffen. Dat ontslag van die tw* beneden en jouw promotie, waar ze toch al woest over waren. En die ouwe koek over je „bescher mer". En nu nog dit geklets. Hoe zijn ze er tod achter gekomen? Ik wou wel eens willen weten, uil wiens koker dat praatje komt. Daar heeft Nid ook geen vermoeden van. Het kan haar ook niet schelen. Want ze heeft haar besluit genomen. zal ontslag vragen, onmiddellijk. Vanmiddag no* iWordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6