't Goud kwam snel op en verging snel in 't internationaal betalingsverkeer De jongste gevechten in de Middellandsche zee. WOENSDAG 17 JUEI 1940 HÏ'ARtE M'S DAGBEA8 S Regeeringen bemoeiden zich met valuta-politiek. Toen internationale verbindingen verstoord werden, raakte de goudtechniek in de war. Speciaal Italiaansch leger- bericht beschrijft de schade der Britsche lacht- en üloot- strijdkrachten. Het D.N.B. meldt uit Rome: In een speciaal be richt van het Italiaansche leger worden de vol gende bijzonderheden medegedeeld over het ver loop van de Italiaansche oorlogsoperaties in de Middellandsche Zee, voornamelijk in de afgeloo- pen week. Van bijzondere beteekenis zijn de gegevens over de bedrijvigheid, die door het Italiaansche lueht- wapen in het westelijke en oostelijke gebied van de Middellandsche Zee is ontwikkeld, teneinde de terugtocht van de Engelsche eskaders naar Gibraltar en Alexandria te belemmeren. Volgens deze gegevens werd de vijand niet minder dan veertig maal aangevallen, waarbij de-vijandelijke eskaders door vijftig bommen, waaronder van het zwaarste kaliber, werden getroffen en zichtbare schade opliepen. Tien vijandelijke jachtvliegtui gen werden neergeschoten. Uit ooggetuigeberich- ten, fotografische documenten, de langzaamheid, waarmede de vijandelijke schepen zich op den terugtocht bewogen en het zwijgen van de vijan delijke luchtdoelartillerie blijkt met zekerheid dat deze schade aanzienlijk is. Een torpedojager en een vrachtschip zijn, naar vaststaat, tot zinken gebracht, twee slagschepen, vier kruisers, twee vliegtuigmoederschepen en twee torpedojagers zwaar getroffen. Twaalf vliegtuigen zijn neerge schoten. Van de vliegtuigen aan boord van de vliegtuigmoederschepen zijn er ongeveer tien vernield of beschadigd. Het staat onomstootelijk vast dat het slagschip „Hood" door drie bommen is getroffen en wel in de centrale plaats van de vuurleiding voor het zwaarste geschut en in de meetkamer. Het vlieg- tuigmoèderschip „Ark Royal" is door een bom ge troffen, waardoor het aan den rechterboeg uit stekende gedeelte van zijn' vliegtuigbaan werd ver nield en zeven vliegtuigen werden vernietigd. Het vliegtuigmoederschip .Eagle" vertoont aan den boeg een groote scheur in den scheepswand. Uit het bericht met de bijzonderheden van den zee slag blijkt dat het vuur van de Italiaansche slag schepen „Cesare" en ..Cavour", op een afstand van 2600 meter werd geopend en snel op het doel werd gericht, zoodat verschillende treffers kon den worden waargenomen. Een van de vijande lijke schepen helde sterk voorover en staakte het vuren. Ook het vuren van den vijand was goed gericht, want een 38.1 centimeter granaat heeft een Italiaansch slagschip midden op het dek in de buurt van een schoorsteen getroffen. Hierdoor werd het Italiaansche slagschip echter niet ge hinderd het vuren met onverminderde snelheid voort te zetten, daar geen vitaal deel was ge troffen. Evacuatie van kinderen uit Engeland uitgesteld. Gebrek aan escorteschenen. Het D.N.B. meldt uit Londen: De Lord-grootzegel- bewaarder, Attlee, heeft in het Lagerhuis medege deeld, dat de regeering haar plan voor het over brengen der kinderen naar overzeesche landen had uitgesteld tot de toestand ter zee het mogelijk zou maken dat men voldoende escorteschepen ter be schikking zou hebben. Er is echter een grondige wijziging ingetreden door de verliezen aan scheeps- ruimte en het wegvallen van een groot deel der Fransche vloot. In de bestaande omstandigheden heeft de geheele Britsche vloot in de eerste plaats de taak de nationale veiligheid te waarborgen. Daarvoor moeten, aldus Attlee, alle andere over wegingen wijken. Hooi-tijd in hel Amsterdamschc Vondel park, een stukje ongerepte natuur in Neerland's hoofdstad. De komende Amerikaansche presidentsverkiezingen. Roosevelt's eventueele derde candidatuur. CHICAGO, 17 Juli (D.N.B.) President Roose velt heeft even na middernacht het partijcongres door senatorf Barkley doen mededeelen, dat hij noch den wensch, noch het voornemen heeft om zich eigener beweging wederom candidaat te stel len. Het staat echter allen gedelegeerden op wie hij niet den geringsten druk heeft uitgeoefend, vrij voor eiken candidaat, dien ^ij willen, te stemr men. Deze verklaring van Roosevelt wordt over het algemeen aldus uitgelegd dat de president alleen candidat zou willen worden gesteld door een spontaan besluit" van den partijdag. GROOTHERTOGELIJKE FAMILIE VAN LUXEMBURG OP WEG NAAR DE VER. STATEN. Het D.N.B. meldt uit Washington: Het departe ment van buitenlandsche zaken deelt mede dat zich aan boord van den Amerikaanschen kruiser „Tren ton", die uit de Europeesche wateren op de thuis vaart is, de groothertogelijke familie van Luxem burg bevindt. Toestemming om naar de Vereenigde Staten te reizen is aan de groothertogelijke familie verleend nadat zij een beroep had gedaan op het asylrecht. Op den kruiser bevinden zich de prins gemaal Felix en zijn zes kinderen. De groothertogin zou te Lissabon zijn achtergebleven. AMERIKAANSCH AANBOD AAN DEN VOLKENBOND. Het D.N.B. verneemt uit New-York: De universi teit van Princeton in New Yersey heeft volgens de „New York Times" op 12 Juli tot den Volkenbond de formeele uitnoodiging gericht voor den duur van den oorlog zijn bureelen naar Princeton over te brengen. Het blad schrijft dat de uitnoodiging klaarblijkelijk met voorkennis van de regeering der Vereenigde Staten is gedaan. Volgens een mededeeling van de universiteit is nog geen ant woord van den Volkenbond ontvangen. Waarborg- en Spaarfonds opgericht Voor de jongeren in het kruideniersbedrijf. De jonge man, die een kruidentiersbedrijf wil beginnen staat voor verschillende moeilijkheden. Allereerst dient hij in het bezit te zijn van het middenstandsdiploma en voorts dient hij kapitaal te hebben om een zaak op te richten of over te ne men. Het behalen van het middenstandsdiploma levert niet de grootste moeilijkheden op. Elke kruL deniersbediende kan dit, de een wat vlugger dan de ander. Ook de kunst van het verkoopen kan elke Bediende,' die voor het kruideniersvak ge schikt iis, bemachtigen. De grootste hinderpaal voor deni adspirant-kruidnier is echter het gelidl Wan neer de zaak van vader op zoon gaat, is in den regel geen geld noodig. Maar hoeveel zaken zijn er niet, welke geen opvolger hebben. De bediende, die zijn patroon jaren lang trouw heeft gediend en gaarne diens zaak over zou willen nemen is daartoe alleemi in staat, wanneer hij contanten heeft. Want niet altijd zal de patroon zoo bereidwillig zijn hem zijn zaak over 'te doen in afwachting dat zijn vroegere bediende hem het verkoopbedrag in, den loop der jaren af izal betalen. Door de vestigingswet en 'het middenstandsdi ploma is het voor kapitaalkrachtige personen die niets van :het kruideniersvak afweten, niet meer mogelijk een bedrijf te beginnen, waardoor den koopers onvakkundige bediening bespaard wordt.' Hoe moeten de niet kapitaalkrachtige kruideniers bediende en de patroon, die zijn zaak wil overdoen elkaar vinden? waar krijgt de jonge man, die in het bezit (is van zijn diploma en een zaak wil ope nen, daarvoor de noodige geldemi? De Nederlandsche Kruideniersbond, de Federa tieve Bond van Winkeliersorganisaties in het Ko loniale Warenvak „Febowiko" en de Nederlandsche R.-K. Kruideniersbond hebben in samenwerking met de Nederlardsohe Middenstandsbank N.V. een Nationaal Waarborg- en Spaarfonds voor jongeren in het kruideniersbedrijf gesticht en daarmede het vraagstuk opgelost. Elke kruideniersbediende, die van plan is later een eigen bedrijf te stichten zal in de gelegenheid worden gesteld tot het spaarfonds toe te treden. Tevens krijgt hij een staat van dienst boekje, waar in zijn patroon aanteekening houdt van zijn gedrag en vorderingen. Indien de jongeman na verloop van jaren meent een eigen bedrijf te kunnen stichten of over te nemen, dan wendt hij zich tot het waarborg- en spaarfonds met het verzoek om een crediet. De raad van beheer van dit fonds stuurt deze aan vrage door naar den raad van advies, welke de antecedenten van den adspirant kruidenier onder zoekt waarbij hij in het gedrgboekje een goede leidraad heeft. De jongeman, die een crediet heeft gekregen voegt daarbij zijn gespaarde geld en kan de zaak dus overnemen of openen. De geldmiddelen der stichting bestaan uit het stamkapitaal, namelijk het totaal van de bedragen bij oprichting der stichting bestemd haar zelfstan dig vermogen te vormen en te verhoogen met tien procent van alle verdere inkomsten, zulks echter met uitsluiting van de bijdragen ontvangen van jongeren, het werkkapitaal, gevormd uit bijdragen van begunstigers en buitengewone begunstigers, bijdragen van jongeren, bijdragen bestaande uit de ontvangen omslag over den omzet van erkende inkoopvereenigingen, borgstellingen van begunstigers en/of buitengewone begunstigers ten behoeve van de stichting, gekweekte renten en andere inkomsten na aftrek van uitgaven Dat ook het rijk zich voor dit initiatief van de kruideniersbonden interesseert bijkt hieruit, dat dr. W. L. Groeneveld Meijer, chef van de a£- deeling middenstand van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart Dinsdagmiddag in de groote vergaderzaal van de Kamer van Koop handel te Amsterdam den raad van beheer en van de commissie van advies en propaganda van het nationaal waarborg- en spaarfonds voor de jongeren in het kruideniersbedrijf heeft willen insta lleeren. Het wilde spr. voorkomen, dat met de oprichting van deze stichting niet slechts een daad wordt verricht in het belang van hen, die een toekomst in het kruideniersbedrijf zullen zoeken, doch, dat daarmede tevens een actie wordt ingeluid, welke voor den geheelen middenstand van belang moet worden geacht en die ook de volle aandacht ver dient van allen, die bij eenigerlei tak van handel en nijverheid zijn betrokken. (A.N.P.) De Indische pensioenen. Van verscheidene zijden is de N. Rott. Crt. ge vraagd naar de juistheid van het gerucht, dat de Indische pensioenfondsen zoo uitgeput zouden zijn, dat de pensioenen nog slechts een maal zou den kunnen worden uitgekeerd. Een gerucht van een dergelijk alarmeerend karakter vliegt van mond tot mond, overal on rust verwekkend, vooral als het aantal directe belanghebbenden zoo groot is. Gelukkig blijkt het, als zoovele van deze geruchten, absoluut on juist. De directeur van de Indische pensioen fondsen machtigt het blad, het in den meest per- tinenten vorm tegen te spreken. LIRIODENDRON, TULPENBOOM Liriodendron Tulipifera is eigenlijk meer een boom voor parken of plantsoenen dan voor de meeste tuinen, hoewel ik er meerdere ken, die ook in een tuin zeer goed tot hun recht ko men. Het mooie model van den boom en de prach tige hoogst eigenaardig vorm van de groene bladeren geven Liriodendron een groote sier- waarde. De kruin van dezen boom is namelijk meestal zeer regelmatig ontwikkeld, de mooie 'oladvorm is beter uit de bijgaande afbeelding, dan uit een beschrijving af te lezen. In eind JuniJuli verschijnen tusschen het dichte loof de eigenaardige geelgroene bloe men, die binnenin, aan den voet van de bloembladen oranjekleurige vlekken dragen. De bloemen zijn niet heel opvallend, maar ze doen het goed tusschen de prachtige blade ren en het geheel wordt er nog iets exotischer door. Liriodendron behoort tot dezelfde familie als de Magnolia, die meestal foutief met den naam tulpenboom wordt betiteld. De echte tulpen boom is Lirodendron. Ook in het najaar, wanneer de bladeren een gele herfsttint aannemen, is het een zeer mooie boom. Van Liriodendron Tulipifera komt nog 'n variëteit voor waarvan de bladeren goudgeel gerand en gevlekt zijn, dit is Lirioden dron Tulipifera aureo-marginatum.. Liriodendron is het best aan te planten als twee- a driejarige plant. Het verzetten van oudere planten brengt meer moeilijkheden met zich mee, dat moet in ieder geval met aardkluit gebeuren. De grond kan het best zand- en leemhoudend zijn én moet liefst goed diep zijn losgemaakt. Liriodendron vraagt zoo mogelijk een eenigszins beschutte standplaats. Het is een boom. die door zijn bijzondere eigenschappen steeds de aandacht zal blijven vragen, maar die gelukkig niet alleen eigen aardig maar daarnaast ook buitengewoon sier lijk en mooi is. A. J. D. PRDE6AMMA DONDERDAG 18 JULI. JAARSVELD 414.4 M. N.C.R.V.-uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Schriftlezing, medita tie. 8.25 Gewijde muziek (gr. pl.) 8.35 Gramofoon- muziek. 9.30 Cello, piano en gramofoonmuziek. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gra mofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 12.45 Be richten ANP. 1,00 Orgelspel. 1.45 Gooilanders en gramofoonmuziek. 3.15 Gramofonmuziek. 3.45 Chr. liederen (gr. pl.) 4.00 Bijbellezing. 4.45 Gramofoon muziek. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Marcando-ensemble en gramofoonmuziek. 6.30 VPRO: Cyclus „Lezen in den Bijbel". 6.45 Orgel concert (ca. 7.00 berichten) 7.30 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Vervolg concert en gramo foonmuziek. 10.1510.30 Berichten ANP en slui ting. KOOTWIJK 1875 M. V.A.R.A.-uitzending 11.1511.30 n.m. Be richten. 7.00 Berichten (Duitsch) 7.15 Berichten (En gelsch). 7.30 Gramofoonmuziek (om 8,00 berich ten ANP 9.309.45 berichten Vlaamsch). 10.00 Or gelspel. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.25 Berichten (Engelsch). 11.30 Berichten (Vlaamsch). 11.45 Fan tasia. 12.00 Esmeralda. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Berichten ANP. 1.00 VAR A-orkest (2.00 2.15 berichten Duitsch. 2.152.30 Gramofoonmu ziek). 3.15 Berichten (Engelsch). 3.30 Gramofoon muziek. 3.45 Voor de vrouw. 4.15 Gramofoon muziek. 4.20 Keukenpraatje. 4.50 Gramofoonmuziek. (5.005.15 Berichten Duitsch), 6.15 Berichten (En gelsch). 6.30 Esmeralda en solisten (7.007.20 Reportage). 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Berich ten ANP. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 B.erichten (Vlaamsch) 9.00 VARA-orkest (9.159.30 Berich ten (Engelsch). 9.45 Berichten (Vlaamsch) 10.00 Berichten (Duitsch). 10.1510.30 Berichten ANP., 11.1511.30 Berichten (Engelsch). ALVORENS nog iets nader in te gaan op de beteekenis van het feit van het los laten van het goud als basis van het geldwezen (men-zie ons nummer van gisteren) is het voor een goed begrip van den samenhang der feiten gewenscht ons eerst nog goed rekenschap te geven van de rol, welke het goud als betaalmiddel in het verleden heeft ge speeld en wat daarvan thans nog over is! Oudtijds moge in het oude Athene het goud een oogenblik eenigen schijn hebben gehad van drager van het credietverkeer, pas in de tweede helft van de negentiende eeuw is het goud ge worden wat het tot voor betrekkelijk korten tijd geleden nog was: de basis van het internationale geldwezen. Daarvóór heeft steeds de gedachte ge- heerscht, dat met het bezit van goud politieke macht verband hield. De mercantilisten waren de meening toegedaan, dat het bedrijfsleven te zorgen had voor zoo groot mogelijke toestroo- ming van goud in het land. Het goud is zijn groote rol in het wereldverkeer pas beginnen te spelen toen de werkelijke wereldhandel zich begon te ontwikkelen en er groote behoefte ontstond aan iets waarmee men goederen kon koopen, dus niet weer direct behoefde te ruilen. Dat men toen het goud als basis heeft aangenomen, heeft verschil lende redenen gehad. Twee belangrijke daarvan waren: het feit, dat in Engeland goud reeds basis van het muntstelsel was en de groote goud vondsten in Callfornië omtrent het midden dei- vorige eeuw. De gouden standaard veroverde de wereld en heeft in groote mate bijgedragen tot de snelle ontwikkeling van den wereldhandel en de groote vlucht van de internationale geld en kapitaalmarkt. Door het goud had men een in ternationale eenheid gekregen voor het bepalen van den prijs der goederen. Van hoe groote be teekenis dit was zal men licht beseffen. En bet behoeft ook geen lange verklaring, dat tengevolge van de aanvaarding door vele staten van den gou den standaard voor velerlei vormen van handel mogelijkheden waren ontstaan, welke voordien niet of niet in die mate bestaan hadden. Een merkwaardig feit was echter, dat het goud vrijwel even snel als het zijn plaats in het wereld verkeer had verworven weer uit het internatio naal verrekeningsverkeer verdween. Er ontwik kelde zich een bijzonder vernuftige goud- en geld- techniek, waardoor internationale betalingen niet meer door het verzenden van een hoeveelheid goud behoefden te geschieden. Slechts bij het vereffenen van saldi was het nog noodig goud te gebruiken, zoodat het internationaal saldeerings- middel was geworden. Het gele metaal lag in de kelders der centrale banken en kwam er alleen uit wanneer het niet meer mogelijk was inter nationale betalingen op andere wijze dan door het verzenden van goud te doen geschieden. In theo rie bestond de gouden standaard dus wel, maar in de practijk kwam van haar werking niet veel meer terecht. Zooals uit het bovenstaande blijkt, is een eerste verelschte voor het goed functionneeren van de goudtechniek, waarvan zooals bekend Londen jarenlang het centrum is geweest, een vlotte werking der internationale verbindin gen. Toen de wereldoorlog' die verbindingen ver stoorde, werd ook de goudtechniek gedupeerd. Na den wereldoorlog kon de gedachte, dat het voor de geldcirculatie niet noodig is over een gouddekking te beschikken, zich baanb'reken. En omstreeks 1932 had men in Duitschland gemerkt, dat het ook mogelijk was in het credietverkeer met het buitenland zonder goud stabiliteit te be waren. Een en ander heeft tot gevolg gehad, dat er twee kampen ontstonden: de landen die meenden het zonder goud te kunnen doen en de landen, welke aan het goud vasthielden. Dat dit een chaos met zich moest brengen is begrijpelijk. te- Het herstellingsoord op Kareol te Aerdenhout. Ook plaats voor burgers die lijden aan de gevolgen der oorlogsactie. De Persdienst van het Nederlamdscbe Roode Kruis meldt: Sedert eenige weken is thans het herstellings oord van het Nederlandsche Roode Kruis op de buitenplaats Kareol te Aerdenhoiit in bedrijf en reeds zijn een groot aantal herstellende militairen of gewezen militairen officieren zoowel als .minderen die lijden aan de lichamelijke gevol gen van de oorlogsactie daarin opgenomen. Zooals bekend komen voor opneming in aan merking de herstellende militairen voor zoover zij aan de zorgen van den Militairen Geneeskundigen Dienst gedurende het tijdvak van 9 Mei tot 15 Juli 1940 waren toevertrouwd. Bovendien komen in aanmerking militairen, die na de oorlogsdagen hersteld zijn ontslagen door den Militairen Geneeskundigen Dienst of door den corpscommandant uit den militairen dienst zijn ontslagen en die na de demobilisatie als burger im hun wooiyDlaats zijn teruggekeerd. Intusschen heeft het Nederlandsche Roode Kruis besloten, voor zoover er nog plaats zal blijken te- zijn, ook herstellende burgers (mannen) op te ne men, die nog lijden aan de lichamelijke gevolgen van de oorlogsactie. Ook voor hen geldt dat op neming en verblijf in het herstellingsoord tot her stel van krachten geheel kosteloos is. De aanvra gen dezer burgers dienen eveneens zoo spoedig mogelijk schriftelijk te worden ingediend bij den Hoofdcommissaris voor het Ziekenhuiswezen van het Nederlandsche Roode Kruis, Prinsessegracht 27, 's-Gravenihage, onder overlegging van een aan bevelingsbrief van den burgemeester van de plaats hunner inwoning en van een medisch attest van eem> arts uit hun woonplaats. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie te Schiedam geeft ieder in overweging, alvorens in relatie te treden met de C.V. „De Tijdgeest", directeur F. A. Rens- man te Schiedam, zich om nadere inlichtingen te wenden tot het hoofdbureau van politie, Lange Nieuwstraat 55, te Schiedam, afd. recherche. In de dagbladen is een advertentie van genoemde ven nootschap verschenen, waarin hoofdvertegen woordigers op vast salaris gevraagd worden, die echter eerst 1000 moeten storten „voor goederen". Het moet betwijfeld worden, of dit geld inderdaad voor het omschreven doel wordt aangewend. TWAALF-EN-EEN-HALFJARIGE DIENST. Namens de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen Dinsdag een medaille en oorkonde uitgereikt aan mej. Christina Raaphorst, wegens 12 1/2-jarigen trouwen dienst als dienstbode bij de familie E. Düsterbeck te Haarlem. meer omdat in werkelijkheid geen enkel land meer vasthield aan het goud als gemeenschap, pelijken internationalen waardemeter. De regee- ringen gingen zich met de valutapolitiek be moeien en in Amerika en Engeland was het b.v, den particulier verboden in goud te betalen. Deze moeilijkheden deden zich voor ten tijde van de economische crisis. In het vorig artikel is er reeds op gewezen, dat het bezitten van een grooten goudvoorraad geenszins inhoudt, dat de werkloosheid moet dalen. Daarbij is als voor- beeld Amerika genoemd. In Engeland en Frank- rijk heeft men de crisis trachten te bestrijden door devaluatie. Het gevolg was inflatie en af- neming van de goudvoorraden en voortbestaan van de crisis. Maar ook in dit geval was het goud niet oorzaak. Het experiment slaagde niet om dat twee stelsels door elkaar werden gehaspeld, Er werd „geordend", maar terzelfder tijd bleef men aanhanger van de „vrije concurrentie". Doch het een verdraagt het ander niet. Er was keus, maar in den zin van keuze van één van twee, niet van elk van beide wat. Thans heeft het goud voor het betalingsverkeer op het Europeesche continent vrijwel geen betee kenis meer. Het heeft zich teruggetrokken in de Angelsaksische landen, v.n.l. Amerika. Engeland heft met ingang van 18 Juli het vrije pond op. Londen wil dus blijkbaar denzelfden weg be wandelen, welke ook andere landen reeds inge slagen zijn, en de volledige beheersching van den sterlingkoers in handen hebben. G. L. Afscheid A. K. D. Spruit. Men schrijft ons: Wegens het bereiken van den pensioengerechtigd den leeftijd heeft de heer A. K. D. Spruit zijn werk als hoofd der school voor uitgebreid lager onderwijs letter C aan de Parklaan te Haarlem moeten neer leggen. Met ingang van 1 Juli j.l. is hem door het ge meentebestuur op zijn verzoek eervol ontslag ver leend. Op 1 September 1933 werd school U. L. O. c als zelfstandige school ondergebracht in het gebouw aan de Parklaan. De heer Spruit werd met de lei ding van deze derde openbare school voor U. L. O. in deze gemeente belast. Hoewel het in de bedoeling van het Gemeentebestuur lag een nieuw, modern gebouw te stichten in het Amsterdamsche kwartier, is er van de uitvoering van dit plan tot nu toe niets gekomen. Met groote energie is de heer Spruit zijn werk aan de nieuwe school begonnen. Vele verbeteringen werden in het oude gebouw met medewerking van het Gemeentebestuur aangebracht zoodat het ten slotte geschikt werd voor het doel. De school, die aanvankelijk slechts vier klassen telde is in den loop der zeven jaren uitgegroeid tot een bloeiende inrichting met aoht klassen. Met groo te liefde voor het werk en voor de leerlingen be zield, is het den heer Spruit gelukt een uitnemende verstandhouding tot stand te brengen tusschen de leerlingen en de school. De prettige geest, die er daardoor heerscht, heeft niet nagelaten een bijzon deren invloed uit te oefenen op de resultaten van het onderwijs. Dat het werk van den heer Spruit op hoogen prijs wordt gesteld is bij het afscheid duidelijk gebleken. De ouders van de leerlingen hebben daarvan ge tuigd op een ouderavond op Woensdag 10 Juli. Door den voorzitter der oudercommissie, den heer Bou- man, werd het scheidende hoofd der school namens de ouders hartelijk toegesproken, hem werd, als be wijs van erkentelijkheid een waardevol boekwerk op kunsthistorisch gebied aangeboden. Op Vrijdag 12 Juli, na het beëindigen der lessen,, vertolkte een der leerlingen de gevoelens van genegenheid harer medeleerlingen in een kort toespraakje en bood den heer Spruit een drietal boeken aan met reproducties-van de meesterwerken van onze Hollandsche schilders. Tenslotte heeft ook het personeel der school op de laatste schoolvergadering getuigd van de groote waardeering voor de wijze, waarop de heer Spruit zijn taak als leider van school U. L, O. c heeft volbracht. FAILLIS SEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haar lem is het volgende faillissement uitgesproken op Dinsdag 16 Juli 1940: Jan Booda, musicus, wonende te Haarlem, Groote Houtstraat 159 rood. Curator Mr. F. van der Goot te Haarlem. Rechter-Commissaris Mr. E. J. W. Top te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opgeheven de faillissementen van: 1. Th. P. J. Jackel, behanger en stoffeerder, wonende te Zaandam, Oostzijde no. 29. Curator Mr. M. van Toulon van der Koog te Haarlem. 2. E. Oppersma, electrioien, wonende te IJmui- den, gem. Velsen, Kievitlaan no. 12. Curator Mr. F. M. Hagemeijer te Haarlem. Door het verbindend worden der Uitdeelings- lijst is geëindigd het faillissement van W. H. iSer- vaas, groentenhandelaar, eertijds wonende te Zaandam. Curator Mi'. H. M. C. Dekhuyzen te Zaandam. Huisvlijt aangepast aan de huidige omstandig heden, nu de stadstuintjes in groenten-kweeke- rjjen zijn veranderd,

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 8