Haarlem's Dagblad WESSELING'S Opent GROOTE HOUTSTRAAT 176 Jlooseuelt ten decden male candidaatr Snel werken. R- p- Wafelen en Poffertjes Tel. 10737 het Amerikaansche presidentschap Geest èn lichaam. Wapenverbod geldt voor ieder. Bonnen 58e JAARGANG No. 17509 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082. Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 18 Juli 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regel» ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. Bij het streven naar eenheid en opheffing van de bestaande versnippering van krachten, dat thans op zoo velerlei maatschappelijk gebied aan de orde is, moeten ingrijpende regelingen en besluiten op korten termijn tot stand gebracht worden. Dat is niet zoo eenvoudig maar het getuigt van besef der werkelijkheid zich er krachtig op toe te leggen. Dat is in het algemeen waar het besluiten geldt, door organisaties en ook door openbare besturen te nemen, een zaak van. belang. Toen in de gemeen teraadszitting van Bloemendaal, op 12 Juli, B. en W. het voorstel indienden om de politie met eemge agenten en een inspecteur uit te breiden omdat de ons land bezettende overheid wenschte dat 380 officieren en 8000 manschappen vóór 1 Augustus bij de rijks- en gemeentepolitie zouden zijn ingedeeld, knoopte burgemeester Den Tex daar een korte waarschuwing aan vast. Hij zeide dat het autoritaire bewind dat ons land thans re geert zeer snel werkt en dat uit het verslag van de vorige raadszitting bleek dat de leden van den Raad zich nog niet konden aanpassen aan het tempo, dat van boven af opgelegd wordt. Hier schuilde een groot gevaar in want kon de Raad het tempo niet volgen dan bestond kans, dat hij zou worden uitgeschakeld. „Wij moeten nu over veel scheidingsmuurtjes heenstappen", zei ct bur gemeester. „Dat gebeurt nog te weinig en dat ver ontrust mij. Wanneer wij Nederlanders niet in vlugger tempo kunnen werken, zullen anderen het doen". Dit citeer ik uit het Bloemendaalsdhe raadsver- slag in ons nummer van Zaterdag, er aan toevoe gend dat de uitbreiding van de politiekorpsen een verheugend feit is. Ook wat de stad Haarlem be treft, waar daar al sinds vele jaren behoefte aan bestond. Buitendien is het duidelijk dat deze maat regel ten aanzien van gedemobiliseerde militairen deel uitmaakt van het streven, Nederland van den geesel der werkloosheid te verlossen. Op een ander gebied, dat ider sport, is gebleken dat de in. principe reeds aangenomen fusie van de in ons land bestaande voetbalbonden niet het snelle Verloop heeft, dat van overheidszijde gewenscht wordt geacht. Het A.N.P. heeft daarover een uit voerige uiteenzetting gegeven, die wij gisteren hébben gepubliceerd. Daarin werd gezegd: „Wij leven nu eenmaal in een anderen tijd. waarin men niet langer confereert dan strikt noodzakelijk is en spijkers met koppen weet te slaan." Het is prac- tisch noodzakelijk dat de voetbalbonden snel werk verrichten omdat de inieuwe competities al naderen, een groote eenheids-orgarisatie tijdig gereed zal moeten zijn met nieuwe indeelingen en ook fusies van zwakke vereen! gingen gewenscht zijn. Evenals anderen héb ik onlangs vold'oenirg ge uit over de fusie der voetbalbonden en de schei dingsmuurtjes in de sport aangeduid als een sterk staaltje op het gebied: van den „schotjesgeest" in ons land, waaraan velen zich in den loop der ja ren geërgerd hadden. Nu blijkt dat ook de voetbal bond-bestuurders een extra aansporing noodig hebben om snel te werken. En allicht is dat in hoofdzaak te wijten aan ongewoonte, om belang rijke besluiten op korten termijn te nemen. Want ik geloof dat het aantal menschen in ons land, dat den schotjesgeest met instemming den rug toekeert, zeer groot is en dat bovendien het besef der nieuwe werkelijkheid snel veld wint. Die methode van snel handelen en besluiten ligt velen nog moeilijk omdat zij gewend zijn geweest aan lange debatten, tegenvoorstellen, amendemen ten, verdagingen, commissie-rapporten, nieuwe de batten en de heele rompslomp die aan dit alles vast zat, tenslotte zeer vaak besloten met het vol gen van een tussdhenweg: een compromis, dat veelal niemand geheel bevredigde. Nu is er vandaag een mededeeling gekomen van den secretaris-generaal van het departement van Onderwijs, waarin deze verzekert dat hij niet twij felt aan het tijdig gereed komen van organisatie van den Nationalen Voetbalbond. Dat zal dan ook wel gebeuren, maar er is al aanleiding genoeg om er den nadruk op te leggen dat wij onze werk methoden in vergaderingen zullen moeten herzien. Dat is in het algemeen belang van ons volk zelf. En zou men willen beweren dat de oude manier verkieselijk was? Wie de herinnering heeft aan het bywonen van tallooze vergaderingen van velei-lei aard, waarin onnoodig tijd verdaan werd met breed voerig gepraat en gewichtig gedoe, over allerlei verschilletjes in opinie en hoevelen hebben die herinneringen niet, evenals ik weet dat de goede methode een veel snellere moet zijn. Als men een zaak goed voorbereid heeft en dus ter zake kundig is, als men het doel der bespreking goed voor oogen heeft, moet men snel kunnen werken. En daarbij Voor oogen houden dat het algemeen belang over weegt en niet het eigen voorkeurtje of dat van enkelen, met wie men het eens is. Wie onder voorzitters vergaderd heeft, die de gave van het presideeren bezaten en zich daarbij boven de partijen wisten te stellen en het algemeen belang sis hun richtsnoer hielden, heeft dat ook menigmaal gevoeld. Maar lang niet altijd konden zulke voor zitters hun streven doorzetten. Er wordt een geest vereischt die het algemeen Nederlandsch belang vooropstelt, die de zwakheden van verdeeldheid in ziet en de kracht van eenheid, in ons aller belang, begrijpt. Niet alleen eischen de omstandigheden dat, Waar zelf hebben wij te erkennen dat wij ermee ge baat zullen zijn als wij ons van de versnippering en schotjesgeest bevrijden. Die op den duur trouwens toch niet had kunnen en mogen blijven. Ontploffing in electrische centrale. Vijf dooden in Roemeensche stad. BOEKAREST, 18 Juli. Telefonisch wordt uit Galatz vernomen dat een geweldige explosie de electrische centrale van de stad kort voor den mid dag heeft verniel' Tot dusverre heeft men vijf dooden uit de puinhoopen geborgen, terwijl een groot aantal gewonden naar het ziekenhuis weid vervoend. (United Press). VRIJDAG 19 JULI OUDE ADRESIN DEN TEL.GIDS VERMELD BIJ DE HOUTBRUG (Adv Ingez Med.) Besluit met groote meerderheid door het Democratische Congres genomen. voor Partijprogram verwerpt deelneming aan overzeesche oorlogen. CHICAGO, 18 Juli. (Stefani). De demo cratische partijdag heeft met een groote meer derheid van stemmen Roosevelt aangewezen als candidaat voor het presidentschap. Franklin D. Roosevelt. Verder is Woensdagavond op dit Congres het officieele partijprogram voorgelezen. Ter inleiding wijst het program op de „gewelddadige wijzigin gen, die thans in de wereld aangebracht worden. Geen democratische regeering kan blijven bestaan, welke deze ofitwikkelingstendenties niet inziet en geen tegenmaatregelen neemt. Buiten Amerika worden oude erkende instellingen ten val gebracht en democratische filosofiën afgewezen. Op de hui dige generatie der Vereenigde Staten rust de taak om het naar binnen door verkeerd beheer en van buiten door de totalitaire ideologie uitgedaagde democratische geloof te verdedigen. De wereld revolutie, waartegen de Vereenigde Staten verde digingsvoorbereidingen treft, is zoo dreigend dat de waakzaamheid eerst mag worden verminderd,, wanneer deze revolutie op de aarde uitgebrand is. In de laatste zeven jaar is het de Democratische Partij gelukt de democrats door defensieve bewa peningen te versterken tegen openlijke of verkapte agressie, evenals door verbetering van het econo mische prestatievermogen en door opheffing van de sociale positie. Op deze verdiensten is men trotsch. Zij vormen de verdienste van het schitte rende en moedige leiderschap van Roosevelt en van zijn staatkunde en die van het congres". Verder wordt woordelijk in het program ge zegd: „Het volk der Vereenigde Staten is vastbe sloten er zorg voor te dragen dat de in Europa, Azië en Afrika woedende oorlg niet overslaat naar Amerika. Wij willen niet deelnemen aan de over zeesche oorlogen en wij zullen onze strijdkrachten te land. ter zee of in de lucht niet uitzenden naar gevechten in vreemde landen buiten het Ameri kaansche continent, uitgezonderd in geval van een aanval. Wij bepleiten de Monroeleer, die wij meedoogen- loos zullen uitvoeren en verdedigen. Richting en doel van onze buitenlandsche politiek zal evenals in het verleden ook in het vervolg bestaan in de veiligheid en verdediging van ons land en in het behoud van den vrede. In het program wordt verder gezegd: „Het" strekt de vooruitziendheid van Roosevelt tot eer dat de landsverdediging der Vereenigde Staten thans op het hoogtepunt staat van haar prestatie vermogen in tijd van vrede. Amerika moet zoo sterk zijn dat geen enkele mogelijke combinatie van machten een aanval kan wagen. Men zal Amerika een onoverwinnelijk luchtwapen, een voor de bescherming van al zijn zeekusten en na tionale belangen bekwame marine en een volledig uitgerust, gemechaniseerd leger geven. Ervaringen van andere naties leeren dat alleen een totale de fensie aanvallen kan afwijzen. Om te waarborgen, dat de bewapening der Vereenigde Staten zal be staan uit wapejsK,des vredes, zal men de traditio- neele politiek tiJr goede nabuurschap voortzetten, de rechten van anderen en de verdragsverplichtin gen eerbiedigen, den buitenlandschen handel culti- veeren door handelsverdragen en de economische samenwerking met de republieken van het weste lijk halfrond bevorderen. Om redenen van zelfverdediging en van een goed geweten, zoo gaat het programma verder, kan de grootste democratie ter wereld zich niet veroorlo ven de „aangevallen" volken te ignoreeren en „wij verplichten ons derhalve dien volken iedere mate- rieele hulp te verleenen, voor zoover dat vereenig- baar is met de wetten en de belangen van onze eigen landsverdediging". Op binnenlandsch politiek gebied zegt het pro gram voortzetting toe van de tot dusverre gevoerde landbouwpolitiek en een verhooging van het in komen der farmers, uitbreiding van het program tot behoud van den bodem, vermindering van de schuldenlast, die op het land drukt, uitbuiting van waterkracht, herbebossching enz. Wat de arbeidspolitiek betreft wordt de nadruk gelegd op het recht der arbeidenden op collectieve onderhandelingen. Evenals in het verleden zal een ongebreidelde concentratie van economische macht en uitbuiting van den verbruiker en den spaarder ook in het vervolg bestreden worden. De economie der Vereenigde Staten .staat op den drempel van een groot nieuw tijdperk op alle gebieden. Ter uitbreiding van de werkgelegenheid stelt het program dan voor een conferentie bijeen te roepen, voor de oplossing van de werkloosheid onder lei ding van Roosevelt. Een afzonderlijk hoofdstuk van het program is gewijd aan de negers, voor wie een rechtsgelijke behandeling bij aanstelling in regeeringsdiensten en bij de verschillende wapens wordt geëischt. VOORSTEL RYAN VERWEKTE TUMULT. CHICAGO, 18 Juli (D.N.B.) In verband met de voorlezing van het partijprogram is het op den democratischen partijdag tot een groot tumult ge- j komen, toen afgevaardigde Ryan een voorstel in- i diende, dat gericht was tegen een derden ambts- (Met ingang van den nieuwen cursus zal op de scholen weer veel aandacht worden gewijd aan de lichamelijke opvoeding). Ja. de geest is hoogst belangrijk En de stof is zeer omvangrijk. Die daarin wordt uitgestort; Maar 't moet op den duur zich wreken, Als 't eenzijdig wordt bekeken, Als bij 't knappe geesten kweeken 't Jonge lichaam gaat verweeken, Daar het glad vergeten wordt. Als in 't jonge menschenleven Niets dan wijsheid wordt gedreven, Raakt het cerebraal versuft; Laat de borstkas zich verbreeden, Maak ze flink van lijf en leden, Om het leven in te treden. Geef ze lichaamskrachten mede Naast het geestelijk vernuft. Laat ze geest én lichaam trainen, Zet ze met twee sterke beenen Vierkant stevig op den grond; Dat ze in hun toekomstdagen Mogelijke tegenslagen Ook manmoedig, zonder klagen Kunnen dragen en verjagen, Frisch, veerkrachtig en gezond. P. GASUS. lederen Zaterd. en Zondag DANSEN in ,,De Leeuwerik", Kruisstr., van 7.3011.30 uur Steeds nieuwe attracties! Entree 0.50 pl. r. (Adv. Ingez. Med.) termijn van Roosevelt. Senator Wheeler zag ver volgens af van zijn candidatuur voor het president schap, aangezien het partijprogram, naar hij ver klaarde, rekening hield met zijn wenschen ten opzichte van de buitenlandsche politiek, zoodat niets meer in den weg stond aan een benoeming van Roosevelt. CHICAGO, 18 Juli. (D.N.B.) Voor df benoeming van Roosevelt tot candidaat voor het presidentschap hebben 947 van de 1095 afgevaardigden gestemd. De minister van P. T. T„ Farley, kreeg 72 en vice- president Garner 61 stemmen. Onder minuten lang aanhoudend gejuich deden Garner en Farley afstand van hun stemmen zoodat de benoeming van Roose velt kon worden aangeteekend als met algemeene stemmen tot stand gekomen. De Partijdag benoemde vervolgens de commissie, die Roosevelt van het besluit van het partijcongres in kennis zal stellen en hem zal verzoeken de benoe ming te aanvaarden;" Men twijfelt er niet aan dat Roosevelt de candida tuur zal aannemen. Naar Associated Press meldt heeft president Roosevelt gisteren den geheelen avond bij zijn radiotoestel de gebeurtenissen in Chi cago gevolgd. Gibraltar opnieuw gebombardeerd, Hooden „Ark Royal'* weer getroffen. Het D.N.B. deelt mede: Naar uit La Linea wordt gemeld is Gibraltar Dinsdag opnieuw gebombar deerd Van het Britsche slagschip „Hood" en van het vliegtuigmoederschip „Ark Royal", die korten tijd geleden zwaar beschadigd in de haven waren aangekomen, stegen geweldige rookwolken op, die doen veronderstellen, dat deze schepen op nieuw zijn getroffen. Maandag is Gibraltar vier keer gebombardeerd. In La Linea zijn talrijke personen door granaatsplinters van het Britsche luchtafweergeschut gewond. Het woord is aan Nederlandsche vereenigingen in Duitschland. Tijdelijk verbod van aantal organisaties te wachten. BERLIJN. 19 Juli (A.N.P.) Het Nederland sche Perskantoor meldt: Aangezien in Nederlandsch Indië het Duitsche vereenigingsleven geheel onmogelijk is gemaakt, moet verwacht worden dat tijdelijk ook aan een aantal Nederlandsche vereenigingen in Duitsch land verboden zal worden eenigerlei werkzaam heid te verrichten. ©eutfcfK j too ©r. j ofctr zo ©r. 23?<trfe/9Ikb«rl«ntx: WtWml 'MvmWÊÊï& :1 ÏOCf'fm. t vftarft 'Dlidcrtanïc J too ©tv ©oufck 3kf?rm«c{itj too ©ty 1 '©«utfrije löcfn-maiht 1 1 jgudftr 200 ©r. 1 ©eutffk 2£dim«ef)t üVot jo ©r Voor de leden van de Duitsehe Weermacht, die buiten de menage zijn en dus in eigen onderhoud moeten voorzien, zijn bonnen uitgegeven, waarop zij gedistri bueerde goederen bij den detailhandel kunnen verkrijgen. Deze bonnen gelden evenzeer als gewone distributiebonnen en de levering op vertoon van deze bonnen is verplicht. Ze varieeren van kleur naar gelang van het daarop verkrijgbaar gestelde artikel. Sirius Liefde en champagne hebben veel overeenkomst; ook in de katterigheid, als de qualiteit niet deugde Geen uitzonderingen. Het A.N.P. meldt d.d. 17 Juli uit 's-Gra- venhage: „In Duitsche bevoegde kringen is men geenszins ingenomen met afzonderlijke acties, welke op eigen houtje worden onder nomen door groepen, die blijkbaar van elk ver antwoordelijkheidsgevoel en bovendien van eiken schijn van autoriteit zijn gespeend. Van genoemde zijde vestigt men er dan ook onze aandacht op, dat de Duitsche autoriteiten niet zullen dulden, dat met 't verbod van 't houden en dragen van wapenen, hetwelk in de eerste dagen der bezetting is afgekondigd, door wie ook de hand wordt gelicht. Op dit verbod kent de overheid geen uitzonderingen, het moet over de geheele lijn en tegenover iedereen worden toegepast". Goede tijding voor de H. O. V, Voorstel voor meer subsidie in aantocht. In de vergadering van den Haarlemschen ge meenteraad heeft wethouder W. J. A. Westerveld Woensdagmiddag medegedeeld, dat het bestuur van de H.O.V. in verband met den ernstigen financiee- len nood van de vereeniging zich tot de autoritei ten in Den Haag om hulp had gewend. Hij kon de aangename mededeeling coen dat het bestuur daar een goed oor had gevonden. De voorwaarde werd echter gemaakt, dat de gemeente Haarlem weer de oude subsidie zou moeten verleenen wan' dan konden ook het rijk en de provincie meer subsidie geven. en De heer Westerveld vroeg aan den raad, of die er in beginsel geen bezwaar tegen zou hebben, als B. en W. binnenkort met een voorstel komen, de oude subsidie (hij bedoelde die van f 30.000) weer aan de H.O.V. te geven. Thans krijgt de H.O.V. f 15.000. Niemand maakte er bezwaar tegen. die thans geldig zijn BROOD. Bon 51 tot en met 60 (broodbonboekje). Geldig tot en met 18 Juli; rechtgevende op totaal 2000 gram brood. Bons 61 tot en met 70 (broodbonboekje). Geldig van 15 Juli tot en met 21 Juli (eventueel tot en met 25 Juli), recht ge vende op totaal 2000 gram brood. KOFFIE OF THEE. Bon 85 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 2 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER. Bon 80 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 25 Juli. Recht gevend op: 1 kjj. suiker. MEELWAREN. Bon 90 uit het Algemeen distributie boekje Geldig tot en met 9 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond tarweboem of tarwemeel of boekweilmeel of roggebloem of roggemeel of zelfrijzend bakmeel. Bon 75, rechtgevend op hetzelfde rant soen, geldig tot 26 Juli. BOTER EN VETTEN. Bon 67 en 68 uit het Algemeen distribu tie boekje. Geldig tot 28 Juli. Recht gevend op 1/2 pond boter of mar garine of vet. De verkoop van grutterswaren is tot 22 Juli stopgezet. PETROLEUM. (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel „Periode 3". Geldig: Tot en met 28 Juli. Recht gevende op: 2 Liter. HEDEN: 8 PAGINA'S. mnmimiiiiintmiinniiiiiinrainmniiinnni ActikeCen- 1 R. P.: Snel werken. pag. 1 Flitsen: Nachtzoen. pag. 3 J. B. Schuil: Het slot der Amster- damsche Zomerspelen pag. 5 Henry A Th. Lesturgeon: Laura en Petrarca. pag. 5 Laatste Berichten op pagina 2

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1