Laahit BuUUtcn De verduistering AGENDA. BURGERLIJKE STAND DONDERDAG 18 JDE1 Ï94Ö HAARDE M'S DAGBEÏD f De ijsverkoopers te Haarlem. Vergunning van een werkgever ingetrokken. Indertijd is dooi- B. en W. van Haarlem een regeling voor den ijsverkoop op straat vastge steld. De werkgevers in dit bedrijf kregen ver gunning op voorwaarde dat zij aan hun personeel f 8 loon uitkeerden verhoogd met 25 pet. van de opbrengst van den ijsverkoop boven f 30. Omdat een der werkgevers zich niet aan deze voorwaarden hield is zijn vergunning op straat ijs te verkoopen door het gemeentebestuur ingetrok ken. HET SPREEKUUR VAN DEN BURGEMEESTER VAN HAARLEM. De burgemeester van Haarlem, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, is verhinderd Vrijdag a.s. zijn gewone spreekuur te houden. BOOTTOCHT KINDERKOOR „INTER-NOS". Door dit Haarlemsche kinderkoor zal a.s. Zondag een boottocht gehouden worden (voor de kinderen, ouders en kennissen) naar Alphen a. d. Rijn, waar een speeltuin bezocht zal worden. De boot welke om 9 uur van het Spaarne vertrekt, zal over de mooie Brasemermeer en Kagerplassen gaan; het belooft een prachtige tocht te worden. EXAMENS. Notarieel examen. Geslaagd voor deel 1: A. Klinkhamer te Haar lem. HOOFDAKTE Haarlem 17 Juli. Geëxamineerd 8 candidaten. Geslaagd voor het geheele examen: mej. F. G. Goes te Alkmaar, mevr. H. C. Schie geb. Haku te Am sterdam, T. de Gussinkte te Zaandam, M. Hillarius te Amsterdam, G. v. d. Heijden te Heemstede. Voor gedeelte B: J. M. Goddijn te Santpoort, K. A Groot te Andijk (West), H. M. Huesken te Am sterdam. Te 's-Gravenhage slaagde voor hoofdakte ge deelte A: S. Tichelaar, te Lisse. Toelalingexamen tot de Universiteit, Toegelaten voor A: mejuffr. C. M. E. Gutte ling en de heeren A. S. Wadman, A. Soetekouw. J. Pronk, J. P. I. van Ketteren en A. van der Veen. Toegelaten voor B: mejuffrouw G. van den Berg en de heeren C. A. Brandenburg, A. F. Stroink, J. Verdonk, J. Th. de Kuwa, H. Amelink, F. R. van Dam, R. Rijksen, C. H. D. Suermondt en J. H. Peeman. Het examen wordt voorgezet met 3 candidaten voor A en 1 voor B. Afgewezen 7 voor A en 3 voor B. Teruggetrokken 1. Bijz. H.B.S. Instituut Wullings. Geslaagd voor het eindexamen afd. B. van de bijz. H.B.S. Instituut Wullings te Voorschoten: J. J. André de la Porte, te Bloemendaal en F. Bontenbal te Haarlem. MULO-examens te Haarlem. In den ons door de examencommissie te Haar lem verstrekten uitslag van -de examens van Maandag stonden abusievelijk de namen vart A.' F. Hillebrand te Haarlem en A. Schiele te Haar lemmermeer. Die namen moeten vervallen. Woensdag slaagden voor het A-diploma: P. Meijer, G. van Laar, H. Jonkhof, G. Karei, J. M. M. Talsma, L. B. Vos, F. J. van Amesvoord, L. J. van Coeverden, G. Hoos, N. Luhr, A. M. Kuntge, L. N. Knoop. A. N. W. de Korte en H. H. Kuling, allen te Haarlem; J. F. H. van Meekeren en H. Kok, beiden te Heemstede; J. Keisers te Haar lemmermeer. Voor het B-diploma slaagden: C. F. Schult- heiss, J. A. P. Kok en J. Overzee, allen te Haar lem; M. A. Stam te Santpoort en C. J. van Dijk te Heemstede. EXAMEN NIJVERHEIDSONDERWIJS. Voor het te 's-Gravenhage gehouden examen ter verkrijging van het getuigschrift, bedoeld in artikel 38 der Nijverheidsonderwijswet, behoo- rende bij de akte N XX (kinderverzorging en opvoeding) slaagde mejuffrouw H. A. Sarink te Haarlem. HET KERKCONCERT VAN DE H. O. V. Men verzoekt ons, er de aandacht op te vestigen, dat het kerkconcert, dat de H. O. V. hedenavond in de Groote Kerk te Haarlem geeft, te kwart over acht begint. WIELRIJDSTER AANGEREDEN. Woensdagmiddag één uur verleende de 23- jarige G. K. uit Katwijk aan den Rijn, bestuur der van een vrachtauto, op den Schoterweg bij de Soendastraat te Haarlem geen voorrang aan de twaalfjarige wielrijdster W. O.'uit de Wetering straat. Zij werd aangereden en bleef bewusteloos liggen; bovendien kreeg zij een wond aan het hoofd. Het meisje werd binnengedragen in de Polikliniek aan het Soendaplein, waar zij voor- loopig behandeld werd. Daarna is zij per zieken auto naar de Maria-Stichting vervoerd. De fiets werd beschadigd en van de vrachtauto brak een portierraampje. Tegen den chauffeur is proces verbaal opgemaakt. PROGRAMMAN VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 19 JULI Progr. 1: Jaarsveld. Van 10.30 n.m.11.30 n.m. Gram.platenconcert voor de Radio Distributie. Progr. 2: Kootwijk. Progr. 3: Duitsch station. Progr. 5: Idem. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. „Zóó de éénzóó de ander". 1. 2e Hong. Rhapsodie v. Liszt, Staatskapel Ber lijn; 2e Hong. Rhapsodie v. Liszt, I. Morton en D. Kaye, piano. 2. Traume vom Dreimaderlhaus, Paul Godwin; Das Dreimaderlhaus, Meistersextet. 3. Love everlasting,' Albert Sandler; L'amour toujours l'amour, Maxine Sullivan. 4. Diddle-dum-dee, L. P. Acc. Band; Diedeldomdie, Willy Derby. 5. Tiger Rag, Nat Gonella; Tiger Rag, Mills Brothers. 6. St. Louis Blues, Joe Daniels; St. Louis Blues, Maxine Sullivan; 7. On Linger Longer Island, Billy Thornburn, Bieb'le Bonze eiland, August de Laat. REMONSTRANTSCHE BROEDERSCHAP. De te 'sGravenhage gehouden algemeene verga dering van de Remonstrantsche Broederschap heeft aan dr. A; H. Haentjens, emeritus-predikant van de Rem. Geref. gemeente te Haarlem op grond van zijn groote verdiensten voor de Broederschap het vaste lidmaatschap der algemeene vergadering aange boden De vergadering verwierp gehoord de bestrij ding van de Pensioencommissie een voorstel- Haarlem om pensioenneering van predikanten ook voor den 65-jarigen leeftijd mogelijk te maken, mits zij 40 dienstj aren hebben. RIJWIELDIEVEN VOOR DE RECHTBANK. De Officier van Justitie bij de Arr. Rechtbank te Haarlem eischte veertien dagen geleden tegen een inwoner van Oostzaan, die in April een rijwiel gestolen had, tien maanden gevangenisstraf, waar van zes maanden voorwaardelijk. De Rechtbank veroordeelde hem hedenmorgen tot drie maanden onvoorwaardelijk en drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. Een inwoner van Amsterdam had in Juni ten na- deele van een arbeider, die op het land te Haar. lemmerliede aan het werk was, een rijwiel ont vreemd en er een fiets van mindere kwaliteit voor in de plaats gezet. De Rechtbank verooi-deelde hem vanmorgen tot een jaar gevangenisstraf. De Officier had een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden geëischt. BENOEMD. GEVONDEN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie Smede- straat te Haarlem, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Armband met ketting, van Dansik, Olycanstraat 37; Autoped, van Manakker, Wassenaarstraat 3; Leesboek, Roosendaal, Parklaan 9; Bril, Goede- mans, Kruistochtstraat 57; Bril, Bastiaan, Sophia- straat 6; Horloge, H. Goddijn, Dietsveld 21; Brood kaart, v. Wees, Korte Heerenstraat 26 rd.; Mesje, Ierschot.'Mr. Cornelisstraat 110; Kindermutsje, Ver kerk, Timorstraat 21, Heemstede; Parapluie, Bureau van' Politie, Smedestraat; Regenkapje, Klaassen, Eikenstraat 48; Hangslot, Dreijer, Sillemstraat 23; Actetasch m.i.; Muller, Leidschestraat 54 zw. JUBILEUM M. L. A. KLEIN. Naar wij vernemen bestaat er voor hen, die den heer M. L. A. Klein, lid van den Haarlemschen Raad, die op 21 dezer den dag herdenkt, waarop hij 25 jaar geleden tot Raadslid werd gekozen, wenschen te complimenteeren, daartoe gelegenheid op Zon- SANTPOORT Het Ger. Kerkgebouw in gebruik genomen. Woensdagavond werd het gerestaureerde kerk gebouw der Ger. Kerk aan de Frans Netscherlaan te Santpoort in gebruik genomen. Nadat gezongen was Psalm 49 3 en 4 en de con sulent Ds. Veenhof uit Haarlem 1 Kon. 8 2230 had gelezen, zei deze, dat het hem hartelijk ver heugde uit naam van den kerkeraad eenige woorden te mogen spreken. „Ons hart is op dezen dag van groote blijdschap vervuld. Ons kerkgebouw is aanzienlijk vergroot, zoodat nog meer dan voorheen hier gelegenheid ge boden wordt het Woord des Heeren te hooren. Wij strijden voor den bloei der kerk én voor de eer van Christus. Welnu, thans is hier een werkplaats voor Christus verrezen, zooals die behoort te zijn. Hoe verblijd we over dit alles echter ook zijn, ook op dezen avond willen de dingen, welke de laatste maanden hebben plaats gehad, ons niet loslaten toen we aan den verbouw der kerk begonnen, be stond nog oud-Nederland, thans leven we in nieuw- Nederland. Geen onzer weet, wat de toekomst ons zal brengen.. Wij als geloovige Christenen weten echter, dat God zich door niets in Zijn werk laat weerhouden: Christus bouwt Zijn kerk dwars door alles heen. Wanneer we dit goed beseffen, zal onze vreugde op dezen avond nog grooter zijn." Na Ds. Veenhof sprak de heer H. de Wit, voorzit ter der bouwcommissie. Hij zei, dat op 27 Maart 1929 het oude kerkgebouw in gebruik werd geno men. Na niet al te langen tijd bleek, dat de ruimte te klein was, om allen, die het Woord des Heeren wenscliten te hooren, te bevatten. Nadat vele moei lijkheden overwonnen waren, ontwierp architect Van der Bom uit Amsterdam een mooi plan, dat echter om financieele redenen niet kon worden uit gevoerd. Een tweede plan van dezen architect bleek wel uitvoerbaar en op 26 Augustus 1939 werd be sloten tot uitbreiding over te gaan. Plet uitbreken van den oorlog bracht weer nieuwe moeilijkheden, doch ook deze werden overwonnen. Dank bracht spr. aan architect Van der Bom, den aannemer, den heer Boon uit Amsterdam, den uit voerder, den heer Bosman en aan het bestuur der Ned. Herv. Evangelisatie, dat stoelen voor de gods dienstoefeningen had beschikbaar gesteld, waarna hij het kerkgebouw aan den kerkeraad overdroeg, Ds. Veenhof aanvaardde namens deze het geschenk. Na de aanvaarding werd de eerste godsdienst oefening gehouden. Als tekstwoord had Ds. Veen hof gekozen: 2 Kronieken 6 40. HET EERSTE ZOMERCONCERT. De tijdsomstandigheden zijn oorzaak geweest, da Woensdagavond pas het eerste van de zomerconcer- ten, welke ook dezen zomer weer onder auspiciën van „Santpoort's Bloei" in de muzieknis van het Burgemeesters Rijkenspark ten gehoore zullen wor den gebracht, werd gegeven. Aanvankelijk was de belangstelling niet al te groot, doch langzamerhand groeide het getal der aanwezigen zóó, dat de opkomst bevredigend kon worden genoemd. Hetzelfde kan van de prestaties van het muziek korps „Wilhelmina" gezegd worden. Het is te be grijpen, dat de tijdsomstandigheden ook dit korps niet ongemoeid gelaten hebben, doch onder de energieke leiding van den heer Meyns zal het zich wel spoedig weer omhoog werken. Italiaansch legerbericht van hedenmiddag. ERGENS IN ITALIë, 18 Juli (Stefani). Het Italiaansche opperbevel maakt communiqué no. 39 bekend: ,In Noord Afrika wérden de bombardementen in het gebied van Mersa Matroeh met succes her vat. Al onze vliegtuigen zijn op hun bases terug gekeerd. In Oost-Afrika werd de vijand, die zich uit Mojale had teruggetrokken naar Buna vervolgd door eenheden van de landmacht en van het luchtwapen, die vluchtende auto-afdeelingen onder vuur hebben genomen en verspreid. Wa pens, munitie en vrachtwagens vielen in onze handen, Met veel succes hebben onze vliegtuigen het vliegveld van Waijer gebombardeerd. De vij and heeft het kamp bij Agordat gebombardeerd, zonder schade aan te richten. Een EngelsGhe ma chine is door onze jagers neergehaald." dag 21 Juli a.s. des namiddags .van 2'/2 zijnen huize, Lourens Costerstraat 23. uur te Aan de Koningin Emmaschool (Bijz. Lager Onderwijs) aan het Roerdompplein te Haarlem is met ingang van 1 September tot onderwijzer benoemd de heer J. W. de Groot te Haarlem. Zon onder 9.53 Zon op 5.42 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. Heden: DONDERDAG 18 JULI. Groote of St. Bavokerk: Orgelbespeling 3—4 uur Kerkconcert door de H.O.V., 8.15 uur. Rembrandt Theater: Een midzomernachtdroom. 7.30 uur. Palace: Swing time, 7.30 uur. Luxor Theater: .Kameraden van de straat", 2.30 7 en 9 uur. Frans Hals Theater: „Vooruit met de geit" (geprol.). 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. Museumschip .Klein Artis", Spaarne bij de Lange brug. 9 v.m.—9.30 n.m. Begijnehofkapel: spreker J. A. de Bruyn, 8 uur. VRIJDAG 19 JULI. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. Museumschip „Klein Artis", Spaarne bij de Lange brug. 9 v.m.9.30 non. INSTITUUT „ORANJE-NASSAU". Ouderavond en tentoonstelling. Woensdagavond 17 Juli werd in 't gebouw van Instituut „Oranje-Nassau" aan de Krocht te Haarlem een zeer druk bezochte Ouderavond ge houden onder leiding van den voorzitter van het bestuur Prof. Dr. A. A. van Schelven. Nadat de vergadering op de gebruikelijke wijze was geopend, sprak de voorzitter een woord van welkom inzonderheid tot de leerlingen die de school gingen verlaten. Hierna ging hij over tot het uit reiken van de schooldiplomas. Zoowel de voorzitter, als het hoofd der school, gaven den kinderen nog eenige wenken mede voor hun verder leven. Van de 34 vertrekkende leerlingen gaan er naar de U.L.O.-school, 11 slaagden voor H.B.S. en Lyceum, 3 zullen een Nijverheidsschool gaan be zoeken. Een der meisjes sprak namens de vertrekkende leerlingen het hoofd der school, den heer A. Lens hartelijk toe en bood hem eenige boeken aan, als bewijs van dankbaarheid. De voorzitter zegde namens de ouders het perso neel dank voor den verrichten arbeid, die zulke gunstige resultaten voor de kinderen heeft opge leverd. Het hoofd der school gaf nog een nadere be schouwing over „Het karakter van het Instituut „Oranje-Nassau" als opleidingsschool" en wees er op, dat de school door haar leerplan, werkwijze en klasse-indeeling streeft naar een zoo gunstig moge lijke aansluiting bij het U.L.O. en Middelbaar On derwijs. Een der ouders, de heer Rumpff sprak nog een woord van warmen dank voo rde zorg, door de school aan de kinderen besteed. Hierna was er nog gelegenheid om het werk der leerlingen te bezichtigen en dit met het personeel te bespreken. De resultaten van handwerken en teekenonder- wijs alsmede een tentoonstelling „Het Schoolboek, vroeger en nu" trokken zeer de belangstelling. Vanmorgen hebben we deze tentoonstelling bezichtigd. Dc heer Lens had een buitengewoon interessante collectie van oude schoolboeken bijeen verzameld, deels uit eigen bezit, deels door vriendelijke medewérking van anderen verkregen en zoo hebben de bezoekers gisteravond nog eens kunnen zien, welke moeite Siegenbeek, Boeser, Prinsen en zooveel anderen zich hebben gegeven, om onze groot- en overgrootouders de noodige wetenschap en zedekundige begrippen bij te bren gen. Niet alleen schoolboeken overigens. Daar was een schoolreglement uit het jaar 1658. waarvan blijkens een aanteekening die er in geschreven staat, de paragraaf omtrent het schoolbezoek van de pui van het Raadhuis van Roozendaal was vorgelezen, getuigschriften met den fraaien titel: „Bewijs van gehoorzaamheid en vlijt" uit den Franschen tijd en niet be vergeten de voortreffe lijke staaltjes van het ganzenveer-schoonschrift, dat éénmaal per week in het schoonschrift-cahier mocht worden geschreven, ma-ar dan ook den toets der meest nauwgezette critiek kon doorstaan. Een bijbel in rebusvorm tot leering en stichting der jeugd behoorde almede tot de tentoonstelling zoo goed als een brievenboek uit 1799, waaruit de leering te trekken valt, dat uw overgrootvaders correspondentie-modellen nu niet zoo heel véél verschilden van die van heden ten dage.Overigens waren de boeken ingedeeld in volgorde van de schoolvakken, waarbij de samensteller het heden- daagsche schoolboek ter vergelijking had bijge voegd, een vergelijking, die het groote Arabische troepenconcentraties aan de grens van Transjordanië. ROME, 18 Juli (D.N.B.) Naar de „Messagero" meldt liggen troepen van Ibn Saoed aan de Golf van Akaba en aan de drinkplaatsen van de Nedsjd. Deze troepenconcentratie aan de garens van Trans jordanië, waar de van Engeland af hankelijke Emir Abdoellah een schijnbewind uit oefent, zijn volgens het Italiaansche blad het ant woord van koning Ibn Saoed op het Engelsch- Joodsche geheime verdrag. HEEMSTEDE DE LUCHTBESCHERMING. 20 brandweerblokken. Van de 20 in Heemstede te vormen blokken zijn thans de blokken 2, 5, 6, 7 en 11 geïnstalleerd. Aan de organisatie der andere wordt nu regelmatig ge werkt, zoodat verwacht mag worden dat binnen enkele weken de geheele organisatie volledig is. ZANDVOORT SPORTDAG. De sportdag voor de leerlingen van de U.L.O. die Woensdag onder leiding van den heer J. A van Pagee zou worden gehouden, kon wegens het ongunstige weer niet doorgaan. Zoodra het weer thans gunstig is, zal hij alsnog worden georgani seerd. HALFWEG JAARVERGADERING VOETBALCLUB. De voetbalvereeniging „Halfweg" houdt Vrijdag 19 Juli in de zaal van den heer Greeven aan de Haarlemmermeerstraat te Halfweg haar jaarver gadering. Op de agenda staan o.a. bestuursverkiezing en jaarverslagen secretaris en penningmeester. GESLAAGD. Dora de Heus en Ton Rijswijk, beide leerlingen van de Julianaschool te Zwanenburg, slaagden voor het toelatingsexamen van de H.B.S. te Am sterdam. BLOEMENDAAL H.O.V..CONCERT IN HET BLOEMENDAALSCHE BOSCH. Op het concert, dat onder leiding van Toon Verhey op Vrijdag 19 Juli in het Bloemendaalsche Bosch zal worden gegeven, wordt het volgende pro gramma uitgevoerd 1. Symphonie No. 7 in A gr. Terts, L. van Beet hoven. Andante: Allegro ma non troppo Andante con moto Scherzo (Allegro Vivace) Finale (Allegro Vivace). 2. Ouverture „Zampa", Herold. 3. Balletmuziek uit de Opera „Rosamundc", Fr. Schubert. 4. Casse Noisette Suite, P. Tschaikowsky. Het vangt aan te 7.30 uur. Bevallen: A. J. Groenesteinvan Broekhoven dochter. Ondertrouwd: W. F. Janse en A. P. Schipper. J. W. van der Peijl en A. D. Kruitbos. Getrouwd: Geen. Overleden A. E. Sigling, wed. A. F. J. C. Gosler. 73 j. wonende te Haarlem. HAARLEM, 18 Juli 1940 Bevallen: 16 Juli: N. G. Olivier—Graham z„ E. J. Löcher—Rijneke d„ C. G. Court—Pool d., L. Meijer—Overweel d.. 17 Juli: D. van Werven de Bonte d.. B. M. C. Dekker—Jordaan d., A. Mul der—Moes d., A. v. Graas—Kollegger z., 18 Juli: W. R. v. Heinsbergen—de Boever d. Overleden: 16 Juli: M. E. v. Zalingen 57 j. Leidschestraat: 17 Juli: A. Kuiper—v. d. Pol 64 j.. Kleverlaan; A. de Beurs 43 j., M. v. Heems kerakstraat; H, J. v. Cruijningen--Galjaard 55 j., Kamperstraat; C. Smit 51 j., Jacob Geel- ■erschil straat. in opvatting en methodiek van toen en nu treffend Getrouwd: 18 Juli: A. A. Goedman en J. C. in het licht stelde. Westra. FRANSCHE SECRETARISSEN-GENERAAL BENOEMD.. BERN, 18 Juli (D.N.B.) Uit Vichy wordt ge meld dat in een verordening van de minister-pre sident de volgende secretarissen-generaal zijn be noemd: Ministerie van financiën: Maurice Deroye (open bare financiën) en Moreau-Neret (economische problemen); Departement voor vroegere front strijders Comille Vallat, openbare werken en ver keer Schwartz; P.T.T. Cathala. De industrie van Boliemen en Moravië. Vertegenwoordigd op de Jaarbeurs te Utrecht. BERLIJN, 18 Juli (A.NP.) Het Neder- lanösche Perskantoor meldt: De Industrie van Bohemen en Moravië zal in uitgebreide mate deelnemen aan de jaarbeurzen, die dit jaar worden gehouden in Duitschland en de Zuidoost-Euröpeesche landen. Vooral de jaarbeurs in Koningsberagen is voor de nijver heid van het protectoraat van belang, aangezien daar de koopers verschijnen uit Rusland. Lit- tauen, Letland, Estland, Finland, Zweden en Noorwegen. Er worden plannen overwogen om de Boheemsche nijverheid ook te doen deelnemen aan de Jaarbeurs in Utrecht. Rijwielen wracliten op hun rechtmatige eigenaars. UTRECHT 18 Juli.,(A. N. P.) Tijdens de vlucht van burgers bij den terugtocht van het Nederland- ;che leger in Mei j.l. uit het bedreigde oorlogsgebied n het oosten van ons land, hebben verscheidene vluchtelingen gebruik gemaakt van rijwielen, welke hun niet toebehoorden. Vele burgers hebben, bij aankomst in veiliger oorden, de fietsen bij de politie afgegeven, waar zij thans verzameld zijn. Zoo staan op het hoofdbureau van politie alhier pl.m. 150 rijwielen, zoowel dames- als heerenfietsen, waarvoor de rechtmatige eigenaars zich tot heden niet hebben gemeld. De hoofdcommissaris van politie maakt daarom bekend dat eigenaars van rijwielen, zoowel parti culieren als rijwielhandelaren, zich op het hoofd bureau van politie kunnen vervoegen, teneinde hun eigendommen, mits men het eigendomsrecht kan bewijzen, in ontvangst te nemen. Houding van Hambro gegispt. BERLIJN 18 Juli (D. N. B.) Nadat de gevluchte voorzitter van het Noorsche Storting Hambro, eerst een dezer dagen in een verklaring door hem te New York afgelegd, heeft moeten toegeven, dat de Noor sche marine te Christiansand Fransehe torpedojagers verwachtte en om die reden niet op de Duitsche zee- strijdkrachten had geschoten, verklaart hij thans in 'n interview dat Duitschland de Noorsche kust nu noodig heeft voor een aanval op Engeland, maar later van de Noorsche steunpunten uit ook van plan is over de Faroer, IJsland en Groenland, Canada aan te vallen. Deze bewering is wel al te plomp, zoo wordt van bevoegde Duitsche zijde vastgesteld, en er is geen twijfel waartoe zij dient. Het cynisme waarmede de emigrant Hambro, die zijn eigen land eerst in het ongeluk heeft gestort en het daarna in den steek heeft gelaten, zijn propaganda voert, her innert levendig aan de dagen te Stockholm, toen hij met dezelfde argumenten een neutraal land voor een verloren zaak den oorlog wilde injagen. Strooibiljetten boven Fransch Marokko uitgeworpen. TANG'ER. 18 Juli (D.N.B,) Vreemde vliegtui gen hebben, volgens een bericht uit Rabat, boven Fransch Marokko strooibiljetten uitgeworpen, die in de Fransehe taal waren gesteld en waarin pro- paganda werd gemaakt voor Engeland en voor het Fransehe emigrantencomité te Londen. PENSIONHOUDSTER WEGENS BEROOVING TOT 5 JAAR VEROORDEELD. LEEUWARDEN, 18 Juli (A.N.P.): Het gerechts hof heeft vandaag de 43-jarige pensionhoudster C. J. M. uit Rotterdam veroordeeld tot vijf jaar en vier maanden gevangenisstraf, met aftrek van drie maanden voorarrest. De vrouw heeft te Groningen twee veehande laren beroofd van 375 en 1000 gulden. De 28-jarige boekhouder J. C. Th. W., eveneens uit Rotterdam, die haar per auto naar Groningen had vervoerd! werd van medeplichtigheid vrijgesproken. Kinderen uit Rotterdam naar Egmond aan Zee. ROTTERDAM. 18 Juli (A.N.P.) Vanmorgen verzamelden zich eenige tientallen kinderen met hun ouders en begeleiders in de groote hal van het Rotterdamsche postkantoor. Het waren kin deren van P.T.T -personeel, die door de goede zorgen van het „Kinderfonds P.T.T." in staat zijn gesteld zes weken te Egmond aan Zee door te brengen. Vorige week zijn reeds 41 kinderen uit gezonden, nu gingen er 77 en op 27 Juli zal no? een groepje van 21 kinderen vertrekken, zoodat het fonds dan in totaal ongeveer 150 kinderen eenige gelukkige weken bezorgt. Haarlemsche kinderen naar Opper-Ooslenrijk. Eerste groep vertrekt a.s. Zaterdagmorgen. A.s. Zaterdagmorgen 8.01 vertrekt van het station te Haarlem de eerste groep Haarlemsche kinderen naar Opper-Oostenrijk. Het zijn er ongeveer 78. DANKBETUIGING VAN DEN INSPECTEUR VAN DEN GENEESKUNDIGEN DIENST DER LANDMACHT. 's-GRAVENHAGE, 18 Juli (A.N.P.) De inspec teur van den geneeskundigen dienst der land macht schrijft: „Nu op 15 Juli 1940 ingevolge de gegeven be velen het Nederlandsche leger heeft opgehouden te bestaan, is het mij als inspecteur van den ge neeskundigen dienst der landmacht een behoefte, allen, die onder mijn bevelen hebben gediend, het zij rechtstreeks, hetzij in verwijderd verband, alsook alle geneesheeren van burgerziekeninrichtingen en de burgergeneesheeren, die hulp hebben verleend aan zieke of gewonde militairen, mijn groote er kentelijkheid te betuigen voor hetgeen zij voor het leger, alsook voor mij persoonlijk hebben verricht. Ik gedenk met groote dankbaarheid de zeer groote welwillendheid, zelfs in vele gevallen de vriend schappelijke houding, waarmede de meeste ge neesheeren mij zijn tegemoet getreden. Met grooten weemoed zullen wij steeds onze tijdens den oorlog gevallen kameraden blijven ge denken". BUREAUX DER ARBEIDSINSPECTIE A.S. VRIJDAG EN ZATERDAG GEDEELTELIJK GESLOTEN 's GRAVENHAGE, 18 Juli (ANP) De directeur- generaal,van den arbeid maakt bekend dat in ver band met de overstelpende drukte, de bureaux der arbeidsinspectie a.s. Vrijdag en Zaterdag gesloten zullen zijn voor het in ontvangst nemen van mon delinge klachten over gegeven ontslagen, alsmede voor het verstrekken van mondelinge inlichtingen aan werkgevers over in te dienen verzoeken om tot ontslag van arbeiders te mogen overgaan. ARROND. RECHTBANK. ONTROUWE LOOPJONGEN, Heeft een loop- of liever: een fiets jongen het recht, indien hij voor zijn patroon geld bij diens klanten moet ontvangen, zich dat geld toe eigenen, omdat hij aangesteld als winkelbediende, gebruikt wordt als „loopjongen"? Natuurlijk niet, maar de 20-jarige verdachte, die zich Donderdagmorgen voor de Rechtbank had te verantwoorden, legde dit verband. Hij had van een Haarlemschen kruidenier in Januari van dit jaar opdracht f 16,13 te ontvangen bij drie verschillende klanten en had dit geld ten eigen bate aangewend, zooals uit zijn woorden was op te maken bij wijze van protest tegen het feit, dat zijn patroon hem ge bruikte als loopjongen, terwijl hij recht meende te hebben op den „rang" van winkelbediende. De president was het met deze opvatting in geenën deele eens. „Als u", aldus de president, „vond dat u werk be neden uw waardigheid kreeg te doen, stond u andere weg open, dan u geld toe te eigenen dat niet uw eigendom was." Het O. M. eischte tegen den jeugdigen verdachte een gevangenisstraf van 2 jaar, door te brengen ii een Jeugdgevangenis. De verdediger, mr. A. Bruch, vestigde er de aan dacht op, dat wie de dessous kent van de zaak (er is al eens een rapport door een psychiater over ver dachte uitgebracht) tot de conclusie moet komen dat er geen redelijke verhouding bestaat tusschen gepleegde daad en de geëischte straf. PI. achtte beter, dat deze verdachte niet gedurende 2 jaar i de maatschappij zal worden onttrokken, maar dat hij juist de gelegenheid krijgt, zich in de maatschap pij, onder behoorlijk toezicht, te corrigeeren. De uitspraak werd bepaald op Dinsdag Juli a.s. HET VERDWENEN MOTORRIJWIEL De volgende verdachte was er van beschuldigd, uit de kegelbaan van „Duinlust", te Santpoort een motorrijwiel ontvreemd te hebben, ten nadeele van een Nederlandsch militair, die het rijwiel Mei van dit jaar in die baan had geplaatst, met de bedoeling, het over eenige dagen'terug te komen halen. Toen hij terugkwam, was het verdwenen. De verdachte zeide, dat hij van een kegelbaan niets af wist. Hij was in de bedoelde kegelbaan nooit geweest. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de verdachte vaak bij de kegelbaan kwam, aan eenige getuigen verschillende verklaringen had gegeven om uit te leggen, hoe hij in het bezit van het motorrijwiel was gekomen. Tegen den een had hij gezegd, dat hij het van Duitsche soldaten cadeau had gekregen, tegen den ander dat hij het voor f 30 gekocht had van een Duitsch officier. „Hoe wist u, dat het een offcier was?" vroeg een der rechters. ,,'t Was iemand met een plat petje op", antwoord de verdachte, „en met 4 sterren maar niet op zijn kraag". Het O. M. vond, dat verd. een onreëel verhaal had gedaan. Hij zoekt het weer in den „onbekende me! een pet op". Spr. achtte den diefstal van het mo torrijwiel door verd. uit de kegelbaan, waar hij v kwam, bewezen. De zaak wordt nog erger, doordat de diefstal werd gepleegd ten nadeele van een Ne derlandsch militair, die in dienst van zijn vaderland was. Spr. eischte een gevangenisstraf van 2 jaar. De verdediger, mr. Meyers, vond dat in deze zaak maar weinig bekend is geworden en achtte het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd. PL concludeerde tot vrijspraak en onmiddellijke invrij heidstelling van verdachte. Na in Raadkamer te hebben beraadslaagd, beval de Rechtbank de onmiddellijke invrijheidstelling van verdachte. De uitspraak werd bepaald op Dinsdag 30 Juli a.s., te half 10. VERDUISTERING- Een jong incasseerder van een Maatschappij, die spaarzegels uitgeeft, waarop de koopers van die ze gels goederen kunnen betrekken, sprong eenigszins zonderling om met die zegels eji met de er voor ontvangen gelden. Toen hij Donderdag voor de Rechtbank moest verschijnen, bleek dat hij wel eens geld van anderen leende eenmaal f 30 en eens zelfs f 95 en dan spaarzegels en controlezegels als onderpand gaf. Met het afrekenen bij den hoofdver tegenwoordiger der Maatschappij liep het tenslotte mis; op 18 April van dit jaar moest hij f 70 afdra gen, maar toen ontbrak er aan die afrekening niet minder dan f 62. Het O. M. eischte wegens verduistering een gevan genisstraf van 8 maanden, waarvan 5 maanden voorwaardelijk en onder toezichtstelling. De verdediger, mr. Matzer van Bloois, vestigde et de aandacht op dat verdachte een zeer zwak karak ter heeft, pl. beschouwde hem zelfs als niet geheel normaal. Als iemand toezicht noodig heeft, dan is het deze verdachte. In ieder geval vroeg pl. van de onvoorwaardelijke straf dc voorarrest af te trekken» Uitspraak 30 Juli, te half 10.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2