VLEKKENWATER Weldra maximum-prijzen voor hout? Ceta-Bever VRIJDAG 19 JUtT 1940 HÏSREEM'S D A GB IIA 13 i Houtvoorraad van ons land niet groot. Zware eischen aan onze bosschen. Groot tekort aan populierenhout. „Er zijn natuurlijk vrijwel direct nadat het ge bruik van benzine werd beperkt, ten aanzien van het vervoerprobleem allerlei vraagstukken opgedoken, welke enkele maanden geleden niet of ternauwernood onder het oog behoefden te worden gezien en welke thans schreeuwen om een oplossing", zoo leidde dr. J. A. van Steijn, directeur van het staatsboschbeheer het onder houd in. dat een A.N.P.-verslaggever met hem had over kwesties, waarbij Staatsboschbeheer ten nauwste betrokken is. U herinnert zich zoo vervolgde dr. Van Steijn dat Staatsboschbeheer jaren geleden propaganda heeft gemaakt voor men ook prac- tisch gevolg heeft gegeven aan de toepassing van de zoogenaamde „houtgas-generatoren". In plaats van benzine wordt hout gebruikt en de resultaten zijn werkelijk verrassend gebleken. In Italië en Frankrijk zijn er ook gewone auto's waaraan houtgasgenëratoren zijn gemonteerd, doch wanneer men ook hier te lande met hout gas zal moeten werken, komen uiteraard aller eerst de vrachtauto's daarvoor in aanmerking. Mocht het noodig zijn dat men levensmiddelen niet meer met benzine zal kunnen vervoeren, dan komt vanzelf het houtgas op de proppen. Aan de auto's wordt dan een apparaat aange bracht. dat te vergelijken is met een lange, bree- de. rechtopstaande buis en daarin komen kleine houtblokjes, die door middel van wat houtskool of anderszins langzaam vergast worden. De ge middelde afmeting van deze blokjes is 8 x 7 x 6 cM. en hiervoor wordt in den regel beuken-, naald- of afvalhout gebruikt, Staatsboschbeheer is in samenwerking met de Nederlandsche Heide Maatschappij er mede begonnen groote hoeveelheden blokjes te laten vervaardigen en u begrijpt wel, aldus dr. Van Steijn dat er zeer veel hout noodig is om alle vrachtauto's op houtgas te laten loopen. Dat zal ook niet moge lijk zijn. want als u bedenkt dat voor duizend vrachtauto's ongeveer 500.000 M3 hout gebruikt moet worden, wil men met de wagens een rede lijk nuttig effect kunnen sorteeren. dan voelt u wel. dat het slechts een hulpmiddel is en dit voorloopig ook wel zal blijven. Statistisch is vastgelegd, dat men 2VZ K.G. hout moet verstoken om hetzelfde te bereiken als met 1 liter benzine. Rekent u zelf maar uit zoo zeide dr. Van Steijn op hoeveel hout dat zou komen te staa« als elke auto op houtgas zou gaan lijden. Dit zou evenwel niet zoo erg zijn, indien de houtpositie van ons land niet zoo bedroevend was. Maar daar zulks wel het geval is, zullen er in de toekomst en dan aannemende, dat de ben- zineschaarschte van langen duur zal zijn hoogstens duizend vrachtauto's kunnen loopen. Voorheen had het niet zooveel te beteekenen, dat ons land zoo arm aan hout is. Er was toen immers nog voldoende aanvoer van buiten uit Zweden en vele andere landen en daardoor had den we in ons land zeker geen gebrek aan hout. Maar nu deze aanvoer uit vrijwel alle landen voorloopig afgesneden is, wordt de toestand an ders en hebben we ons te bezinnen over onzen houtvoorraad. Thans zijn we Verplicht ons éigen hout te gaan gebruiken, temeer daar de aanvoer van gezaagd hout is stopgezet, hetgeen neerkomt op het feit. dat onze bosschen gedund, ja zelfs in een enkel geval geveld zullen moeten worden. En in dit verband mag ik wijzen op de levering van mijnhout. Het is altijd zóó geweest, dat wij voor onze eigen mijnen een derde van het mijn- hout leverden en dat tweederde uit het buiten land werd betrokken. Thans'- zijn we verplicht onze 'mijnen voor 100 pet. aan hout te helpen, want het zal een ieder duidelijk zijn, dat het op gang houden van onze mijnen, juist tegen den tijd dat de winter gaat beginnen, een primaire eïseh is, waarvoor alle andere problemen moeten' wijken. Zorgde ons eigen land dus voorheen, dat er per winter 45.000 M3. voor de mijnen gereser veerd bleef, thans zijn we genoodzaakt 150.000 M3. af te staan. Het gevolg van het vele houtver- bruik zal zijn, dat onze bosschen zooals gezegd sterk zullen worden gedund, maar daarnaast heeft Staatsboschbeheer er voor zorg te dragen, dat het natuurschoon niet al te zeer in het ge drang komt. Een doelmatige dunifing van de bosschen is derhalve geboden.- Indien Staatsboschbeheer ver gunning geeft om te hakken, kan het den hout hakker verplichten daarna den aanplant van nieuwe hoornen ter hand te nemen. Met dat al zullen de houtprijzen sterk gaan stijgen. De prijs die op het oogenblik nog 4 cent per kg is. zal over een week 6 ct. of nog wel meer zijn. Gaat dit zoo door, dan is het meest voor de hand liggende, dat er door de bevoegde autori teiten maximum-prijzen zullen worden vastge steld. Zulk een regeling zal waarschijnlijk niet zoo heel lang op zich laten wachten, zoodat er aan het opjagen van den prijs paal en perk wordt gesteld. Het rijksbureau voor brandstof krijgt uiteraard in deze materie een groote rol te spelen. Vrije niet-officiëele handel ter beurze. Onderstaande fondsen waarin gedurende drie controle-dagen noteering is geweest, zijn met in achtneming van het bepaalde in art. 12 bis van de beursvoorschriften 1940, van Donderdag 18 Juli 1940 aangewezen voor de vrije nict-officieele no teering. Nedertand eert. v. inschrijving 3 procent. Idem grootboek oblig. 3 procent. Idem 1937 1000.3 procent. Idem 1938 1000.C3 2 procent) 3 procent. Idem eert. 2*/» procent. Idem grootboek oblig. 2VZ procent. Nederl. Indië 1937 a 1000 3 procent. Koloniale Bank aand. Algemcene Kunstzijde Unie aand. Philips' Gloeilampen gem. bez. a. Anaconda Copper c. van a. Bethlehem Steel c. van a. Republic Steel c. van a. United States Steel e. van a. Amsterdam Rubber 1000 aand. Kon Petroleum 1000 aand. Shell Union Oil c. van a. Tide Water Associated Oil c. van a. Nederl. Scheepvaart Unie aand. H. V. A. aand. Wilson c. van a. Amsterdam 5e leening 1937 3\/2 procent. Rotterdam 6e leening 1937 3'/2 procent. Vereeniging v. d. Effectenhandel 4 procent. Kon Zwavelzuur Ketjen aand. Lever Bros en Unilever 1000 6 procent cum. pref. aand. Vcrecnigde Papierfabrieken van Gelder Zonen aand. Curtiss Wright cert, van aand. Kon. Petroleum onder-aand. 100. 1 Ei' is in ons land een groot tekort aan populie renhout en dal zal met zich meebrengen, dat bin nenkort het trlplexnout zeer schaarsch zal wor den, mede omdat de aanvoer van buiten is stop gezet. Voorts wees dr. van Steijn er op, dat we ook onze eigen lucifers zullen moeten gaan maken, waarbij regelend zal moeten worden opgetreden om een ongemotiveerde hausse in houtverkoop te voorkomen. Verder doet zich de vraag voor: hoe komen we aan hout om onzen paplervoorraad niet geheel uit te putten? Meestal gebruikt men daarvoor spar- en dennenhout en ook daarvan is in ons land maar een betrekkelijk kleine hoeveelheid. Wanneer dan getracht is alle problemen op de meest deskundige en billijke wijze tot oplossing te brengen, komt nog de vraag: mogen particu lieren in den komenden winter houtblokken in hun kachels stoken? Natuurlijk, maar de groote vraag is, zal er voldoende hout zijn om ook daar in te voorzien? Ons land is steeds arm geweest aan eiken- en beukenhout. Er is dan ook geen reden om aan te nemen, dat wij in de komende maanden van deze houtsoorten meer zullen heb- den dan voorheen. Integendeel, het publiek moet daarop niet te veel rekenen. Er wordt thans met man en macht gewerkt aan het winnen van turf: daarin ligt heel wat meer perspectief. Dit is echter een afzonderlijk pro bleem, waarover nog wat meer te vertellen zou zijn. Resumeerende betoogde dr. van Steijn, dat nie mand zich ongerust behoeft te maken voor den komenden winter. In de eerste plaats kunnen de toestanden zich met den dag wijzigen en zoo dit niet het geval mocht zijn, valt er toch niet te wanhopen. Ten tweede werkt Staatsboschbeheer op volle kracht en evenals de Nederlandsche Heide Maatschappij houdt het steeds de belangen van ons volk in het oog, zoodat resultaten niet uit kunnen blijven. Vergadering van Nationaal Front te Nijmegen. NIJMEGEN, (A.N.P.) Donderdagavond is in de zaal van de „Harmonie" een drukbezochte be. sloten vergadering van Nationaal Front, leider Ar nold Meyer, gehouden. Enkele honderden genoodig- den, waaronder vele middenstanders, werden wel kom geheeten door den afdeelingsleider ir. J. M, v. d. Wetering, die aanspoorde in dezen bewogen tijd niet aan den kant te blijven staan, doch nu te werken voor een nieuwen geordenden staat. Vervolgens sprak de gouwleider 'voor Gelder land, de heer J. A. A. Doek. Het onderwerp van zijn rede was „Nationaal Front is Nederland's be houd". Spr. schetste den strijd van Nationaal Front tegen de politieke partijen, tegen het groot kapitaal, tegen trustvorming en andere grootmach ten, welke het volltsbelang en den staat bedreigen. Hij hield verder een betoog voor den corporatieven staat en een vrij Nederland, dat zal komen en waarin ieder Nederlander zijn plicht doet en zijn juiste taak vervult. Na de rede beantwoordde spr. een dertigtal vragen. Hierbij werd vooral de nadruk gelegd op doel, streven en toekomst van Nationaal Front. De heer Doek deed vooral uitkomen, dat Nationaal Front ieder Nederlander gaarne in zijn midden zal opnemen, doch het zal niet zwichten voor eischen, welke een partijleider, hoe groot zijn aanhang ook moge zijn, zal stellen. Nationaal Front aanvaardt ieder en Nederlander, die bezield is met een geest van waarachtige solidariteit en geeft hem de plaats welke hem rechtens bekwaamheid en werkkracht toekomt. Spr. betoogde tenslotte, dat geen nieuwe wijn in oude zakken moet worden -gedaan en wan neer het welzijn van de bevolking dit eischt, zullen oude zakken worden opgeruimd om den nieuwen wijn te bewaren. De vèrgadering, welke een zeer ordelijk verloop had, wérd besloten met het zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus. VERBOD VERKOOP VAN VLEESCHWAREN OP ZONDAG TE AMSTERDAM. AMSTERDAM, 18 Juli. Afgekondigd is de door den gemeenteraad van Amsterdam vastgestel de en thans goedgekeurde wijziging van de ver ordening op de winkelsluiting ten aanzien van den verkoop van uitgesneden fijne vleeschwaren op Zondag in winkels waar uitsluitend of in hoofd zaak uitgesneden fijne vleeschwaren en/of belegde broodjes ten verkoop in voorraad zijn. Voortaan zullen op Zondag in de genoemde win kels slechts belegde broodjes mogen worden ver kocht. De verkoop van enkel uitgesneden fijne vleeschwaren in deze winkels op Zondag is ver boden (A.N.P.) Dr. E. H. van Rappard sprak voor de N. S. N. A. P. UTRECHT, 18 Juli. (A.N.P.) Donderdagavond sprak alhier voor de Nationaal-socialistische Neder landsche Arbeiders Partij de leider van deze partij dr. E. H. van Rappard. Spr. wees in den aanvang van zijn betoog op de verklaring van de Duitsche overheid, dat het niet toegelaten kan worden, dat oude ideeën in een nieuwen vorm gepropageerd worden, Als padde stoelen verrijzen dag in dag uit de nieuwe politieke profeten uit den grond, maar dit alles moet ge zien worden als een poging om het echte Duitsche gevoel, dat volgens spr. in het Nederlandsche volk leeft op den achtergrond te dringen. Spr. herinnerde er verv^gens aan, dat de Duit sche overheid wenscht, dat het gedachtenleven van ons volk zich Nederlandsch ontplooit en dat dit leven wordt gekenmerkt door datgene, wat de arbeidersmassa bezig houdt, n.l. het Duitsche socia lisme van Adolf Hitler. Daarom alleen heeft de N.S.N.A.P. recht van bestaan. Zij vertolkt de nieuwe Duitsche gedacht hier te lande en de fron ten, welke men thans van andere zijde vormt, rich ten zich juist tegen den Duitschen geest. Spr. betoogde verder, dat het zich Duitsch voelen geen schande is voor ons volk, maar een hooge eer. Wij, aldus spr., willen den Nederlander zijn Nederlandsch gevoel niet ontnemen, doch hem er iets bij geven. n.l. het gevoel van bloedver wantschap en lotsverbondenheid met het Duitsche volk. De groote Duitsche gedachte wint dagelijks veld en hierin moeten wij onze toekomst zien, zoo zeide dr. van Rappard. Al het z.g. nationale gedoe leidt tot niets, want de jeugd en de arbei ders, die gehard zijn door jarenlange maatschappe lijke ellende, vragen niet naar nationalisme zonder inhoud, maar nar socialisme in de volstrekte be- teekenis van het woord. Dat socialisme kan en zal alleen Adolf Hitler hier brengen. Hij wijst ons volk den weg. Wie hem wil begrijpen, die weet ook, welken kant ons volk uit moet. Men schare zich dus achter de N.S.N.A.P. om te strijden voor het Duitsche socialisme van Adolf Hitler, aldus eindigde spr. De bijeenkomst werd besloten met het zingen van het Horst Wessellied. Vangen van duiven geen sinecure. Losvliegende duiven moeten gevangen worden genomen. En met man en macht wordt er aan ge werkt om in Den Haag aan dit voorschrift gevolg te geven. De practijk heeft evenwel uitgewezen, dat het verschalken van de Haagsche stadsduiven lang geen sinecure is. En met alle respect voor de met het vangen belaste personen moet toch ge zegd worden, dat tot nog toe het resultaat poover- tjes is geweest, aldus schrijft de Haagsche Crt. De in het stadsbeeld zo<j. vertrouwd geworden dieren geven blijk, hun vrijheid op buitengewoon hoogen prijs te stellen. Het uitblijven van het ge- wenschte succes deed echter de vindingrijkheid der vangers toenemen. En een der deskundigen kwam op een zeer lu mineus idee, alzoo meende men. Men zou zijn toe vlucht nemen tot. alcohol. Daarbij werd uitgegaan van de gedachte, dat overmatig gebruik van dit vocht evenals bij menschen een „verlammende" uitwerking op de duiven zou hebben. Het experiment werd genomen op het Plein, waar naar schatting der deskundigen min stens een 200 duiven dagelijks rondfladderen. Twee en een halve liter onvervalschte oude klare zou er aan gespendeerd worden. Het Schïedamsche vocht werd over een flinke hoeveelheid hennepzaad uit gegoten en zoo hing er vanochtend rond het stand beeld, de penetrante geur van borrels. De vangers leefden in afwachting en zie, de duiven, die heele- maal niet begrepen hebben, waaraan zij zooveel goedheid te danken- hadden, wierpen zich met een verrassende gulzigheid op'het in jenever gedrenk te zaad. Zij aten, ja schrokten zelfs, maarble ven op hun pootjes staan. Van een waggelende „gang", waarvan in art. 22b der Algemeene Poli-; tïeverondening sprake is en veelal leidt tot dé ar restatie van den betrokkene, was geen sprake. Een enkele duif, die het „graantje" wat rauw op de maag viel werd onpasselijk, maar dat was dan ook het eenige. Zijn of haar collega's, die genoeg zaam hadden gegeten en.... gedronken, verhieven zich in sierlijke vlucht naar hoogere regionen, zochten in dakgooten een rustig plaatsje op, om daar hun roes uit te slapen. Want dat moesten de eenigermate verbijsterde vangers toegeven, slapen deden die duiven uitstekend, want immuun bleven zij voor elk lawaai Nu ook deze methode gefaald heeft, zal er wat anders op gevonden worden om de duiven te van gen. VLUCHT NAAR ROMANTIEK. H. DE LA RIVE BOX. EEN ding is zeker", zei Percy Pemberton en hij tuurde langs de rook van zijn sigaar naar de Nijldelta, waar de late en hij tuurde langs de rook van zijn zon het water een gouden tint gaf, „Egypte is een idyllisch land vol schoonheid en bekoring, maar ik ben er nog steeds niet zeker van, of je werkelijk gelukkig bent, Edith. Wat mij zelf betreft, ik ben dankbaar, dat je keuze op dit prachtige land ge vallen is. Wees eens eerlijk, ben je nu tevreden?' Een zacht rood steeg in de wangen van de jonge vrouw. Ze legde haar sigaret weg en streelde haar vader over het grijzende haar. „Ik kan u niet zeggen hoe gelukkig ik me voel", antwoordde ze en haar blos werd donkerder. „Do laatste maanden in New-York meende ik ziek te worden van verveling. Ik begon langzamerhand alles te haten en vooral de mannen, die steeds het zelfde zeiden en altijd op de zelfde mechanische wijze lachten. Nu u er over begint, vader, moet ik u een bekentenis doen. Het is niet alleen de schoonheid van Cairo en Egypte, die me de laatste weken heeft veranderd en gelukkig maakt". Pemberton tikte de witte asch van zijn sigaar en keek zijn dochter glimlachend aan. Toen trok hij haai* blond kopje tegen zijn wang en fluisterde in haar oor: „Ik heb hem vanochtend gezien, meisji lief. Groot, breed geschouderd, donker en niet zoo heel jong meer. Klopt dat?" Edith's blauwe oogen vergrootten zich van ver bazing. Toen sloeg zij een arm om zijn schouders. „Vader, ik heb hem lief. Hij is zoo sterk en zoo.... zoo anders als de mannen in Amerika „Hij maakte een prettigen indruk op me' knikte Pemberton en met een schalksch knipoogje voegde hij er aan toe: „Zijn julllie aan elkaar voor gesteld? Hij logeert meen ik in het Cecil-Hotel?" „Ik had hem reeds eenige keeren gezien. Verleden week ontmoette ik hem op de tennisbaan. We wis selden een handdruk en eenige onbenulligheden over de warmte. Hij was zoo charmant en hij speelde zoo subliem, dat ik me schaamde voor mijn eigen spel" „Edith, ook al had je niets gezegd, dan toch had ik geweten dat je verliefd bent", zei Pember ton. „Je oogen verraden je. Vertel me eens, wat doet hij en hoe heet hij „Dave Whitney, dat is alles wat ik van hem weet. Maar morgenavond is er een gala-bal in het paleis van den Khedive. Mrs. Tumberland vertelde, dat ze introduetiekaarten voor ons heeft. Zij kent Dave en vertrouwde me toe, dat hij ook van de partij zal zijn. Ik reken er op, vader, dat u Mrs. Tumberland straks even opbelt". „Met genoegen, .Edith. Je weet dat ik alles wil doen om mijn kleine meisje gelukkig te maken Den volgenden dag had Edith het gevoel of alle electrische klokken in het hotel stil stonden. De minuten kropen traag voorbij. Buiten waè het gloeiend heet en de staalblauwe hemel vertoond* alleen in het Westen enkele witte wolkenflarden. Op een rustig plekje op een der terrassen lag ze te droomen van den man, dien zij 's avond zou zien. Diep in haar hari wist ze, dat ze wanhopig ver liefd op hem was. De laatste jaren waren vele mannen in haar leven geweest. Jongen en ouderen, rijken en minder gelukkigen. Een huwelijk met de eenige dochter van den rubbermagnaat Pemberton beteekende 'n huwelijk met een millionnairsdochter. Edith was een moderne jonge vrouw, die vooral tusschen haar achttiende en twee en twintigste jaar veel gereisd en gezien had. De herinneringen aan mannen waren herinneringen aan vluchtige kussen in maanlichte avonden, verhalen over autöraces en jachten naar fortuin. Er waren weken geweest, dat zij gemeend had zielsveel van een man als Put ney te houden. George Putney, de uitgever van detectiveromans, die iets over zich had waarop elke vrouw verliefd werd. Bijtijds had ze haar dwaling ingezien. Het laatste jaar had zij meer dan genoeg ge kregen van fuifjes en partijen. Zelfs aan het prach tige huis in Park-Avenue, waar zij alle moderne comfort had, dat eenmoderne vrouw zich kan wenschen, had ze langzamerhand een hekel ge kregen. Park-Avenue met de villa's der rijken, de vijvers en de fraaie populieren had zij enkele weken geleden met een zucht van verlichting den rug toe gekeerd. Een echt vrouwelijke maar menschelijke behoefte naar avonturen en romantiek had haar doen verlangen naar het warme Zuiden en haar vader had onmiddellijk toegestemd. Nu droomde Edith de di*oomen van een verliefde Voor vuil, vet, smeer en zooveel meer. - 25 cent. Bij drogisten. (Adv, Ingez Med.) in de veenderijen van de Feel nabij lielenaveen in Noord-Brabant wordt nu de turf gestoken, wcike een kostbare vei steenkool voor den komenden winter beteekent. Uitgespreid wordt het product gedroogd en opgestapeld, om verzonden vanging van te worden. vrouw. Zij zag Dave voor zich, zooals ze he« het laatst bij de tennisbanen had gezien.. Bruin en gespierd, sportief in zijn wit tennisshirt. Het was haar opgevallen dat hij vloeiend Engelsch sprak, doch ze voelde intuïtief dat hij uit een ander werelddeel afkomstig was als zij. Hij was het type van den man, die zich in het leven heeft opge. werkt en wellicht voor zaken het idyllische en warme Egypte opzocht. Ze vergeleek hem in stilte met de mannen van haar wereldje, de kletsende, bleeke Amerikanen met hun eindelooze verhalen over whiskey en dollars en avonturen met vrou- wen. Plotseling kreeg ze een voorgevoel, dat h|) Australiër moest zijn. Australië bracht nog mannen voort als hij, pioniers, sterken, veroveraars. Ze voelde dat ze voor een geheel nieuw deel van haar leven stond. De blik uit zijn oogen, de kracht van zijn handdruk, zijn heele wezen had haar ver. teld, dat zij ook op hem indruk had gemaakt. Om haar mond gleed een glimlach bij de gedachte dat zij misschien heel spoedig haar vriendinnen zou schrijven, dat ze zich verloofd had met een Austra liër. Dave was een man, een man. Naast hem verder te leven, dag en nacht de zijne te zijn, moest een hemel op aarde beteekenen. Ze was Park-Avenue ontvlucht om romantiek te vinden. Geen oogenblik had zij durven droomen, dat ze zoo spoedig voor de idylle van haar leven zou staan. Boven het stille water van den Nijl hing de maan als een melkwitte bol en de man en de vrouw op het terras van het witte paleis van den Khedive staarden ontroerd naar de schoonheid van den tropennacht. Edith's hart hamerde bijna hoor baar. Vele malen had zij met Dave gedanst, nooit eei*der was zij zoo verliefd geweest. „Edith", zei hij plotseling en keek haar aan, „wat er sinds ik je ontmoet heb in mij is omgegaan, kan ik nauwelijks onder woorden brengen. Maar ik moet je bekennen, dat ik hartstochtelijk ver- liefd op je ben geworden. Ik ken je nauwelijks, maar ik weet alleen dat elke minuut die ik in ie gezelschap doorbreng mijn heele leven onvergete lijk zal zijn". Hij sloot haar gelaat tusschen zijn sterke, koele handen. „Edith" vervogde hij, die ademhalend, „zeg me dat ik mag hopen. Zeg me, dat jij ook iets voor mij voelt". „Ik houd van je, meer dan ik kan zeggen, Dave", fluisterde ze. „Toen ik je ontmoette wist ik, dat je de man was, dien ik nooit zou kunnen vergeten, Dit is het heerlijkste oogenblik van mijn leven". „Liefste!" Hij nam haar in zijn armen. „Wat et ook moge gebeuren, ik laat je niet meer gaan. En kele weken geleden, toen ik hier kwam, meende ik de rampzaligste man van de wereld te zijn. Ik dacht dat het geluk voor mij niet meer bestond, Ik heb de laatste tien jaren uitsluitend voor mijn zaken geleefd en het mooiste van het leven gleed langs me heen. Toen kwam het oogenblik, dat ik het niet meer kon uithouden. Ik dacht gek te zullen worden, niets interesseerde me meer. Mijn vrien« den hingen me de keel uit, de meisjes met haar ge- wouwel over de mode en sigarettensoorten erger- den me. Ik had veel gelezen over Egypte en nu ik er ben zijn mijn stoutste droomen uitgekomen. Ik voel, Edith, dat jij anders bent dan andere meisjes en ik weet dat jij de eenige vrouw bent waarvoor ik verder zou willen leven". „Dave, het klinkt als een sprookje en jij bent een man uit een sprookje. Vanmiddag dacht ik ineens, dat je uit Australië komt". Hij lachte en schudde het hoofd. „Ik ben Amerikaan, lieveling". „Dan zijn we landgenooten, Dave!" Hij haalde een portefeuille tevoorschijn en toonde haar de foto van een fraai landhuis. Terwijl ze het bekeek kust hij haar op haar wang. „Ik woon in New-York", vervolgde hij. „Park- Avenue 27. Ik woon er al tien jaar. Tien jaren tusschen millionnairs met dochters, die alleen over mode en juweelen praten en een man doen ver langen naar de romantiek van Egypte...." (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden). Verplichte inschrijving van alle vrachtauto's. De Inspecteur-generaal van het verkeer her innert er voor de laatste maal aan, dat belang hebbenden op grond van de verordening van den Secretaris-generaal van het Departement van Waterstaat van 3 Juli 1940 verplicht zijn, aan gifte te doen van alle door hen gehouden: 1. Motorrijtuigen, opleggers en aanhangwa gens, geheel of gedeeltelijk ingericht tot vracht- of veevervoer; 2. motorrijtuigen, uitsluitend bestemd tot het voortbewegen van opleggers, aanhangwagens of andere voertuigen (tractoren); 3. landbouwtractoren. De inschrijving geschiedt door invulling en onderteekening van een geel inschrijvingsformu lier (dat kosteloos verkrijgbaar is bij alle plaat selijke distributiediensten) en inzending daarvan aan het Centraal Bureau voor de Statistiek, Bureel Verkeer, Oostduinlaan 2, 's-Gravenhage. Tegelijk met de inschrijvingsformulieren ver strekken de distributiebureaux een geadresseerd couvert, waarin de formulieren portvrij kunnen worden verzonden. Om misverstand te voorkomen zij er nog eens op gewezen, dat de aanmeldingsverplichting zon der uitzondering geldt voor alle voertuigen, die in bovenstaande opsomming zijn genoemd en derhalve niet alleen voor die voertuigen, waar voor een rijvergunning is verleend. 'Bovendien zij er aan herinnerd, dat ook die voertuigen moeten worden ingeschreven, die om welke reden dan ook op het oogenblik der aan melding niet geheel bedrijfsklaar zijn, tijdelijk buiten gebruik zijn gesteld enz. Tegen alle houders van onder deze verplichte registratie vallende voertuigen, waarvan de in schrijving niet uiterlijk Dinsdag, 23 Juli 1940, bil het Centraal Bureau voor de Statistiek is inge komen. zal proces-verbaal worden opgemaakt. Overtreding der registratievoorschriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 1 jaar of een geldboete van ten hoogste f 10.000. Ten overvloede wordt er nog aan herinnerd, dat voor voertuigen, ten aanzien waarvan aan de verplichting tot inschrijving niet tijdig zal zijn voldaan, na voltooiing der registratie, onder geen beding meer een rijvergunning zal worden af gegeven. (A.N.P.) HET NEDERLANDSCH-DUITSCHE BETALINGS VERKEER. 's-GRAVENHAGE. 18 Juli. Het Neder landsch Clearinginstituut deelt mede, dat het Nederlandsch-Duitsche betalingsverkeer voort aan ook op het verkeer tusschen Nederland en de met Duitschland vereenigde gebieden van de Vrije Stad Danzig, Eupen, Malmedy en Moresnet benevens op de bij Duitschland ingelijfde Pool- sche gebieden, van toepassing zal zijn. Deze uitbreiding omvat derhalve niet het ver keer tusschen Nederland en het onder het ge neraal gouvernement voor de bezette Poolsche gebieden ressor te erende gebied. (A.N.P.) SCHOLIER VERDACHT VAN BRANDSTICHTING. UTRECHT, 18 Juli (A.N.P.) Gistermiddag door de recherche een 14-jarige scholier aange houden, die er van verdacht wordt den brand te hebben gesticht in de loods van de firma Serree, gelegen achter het perceel aan de Oude Gracht, welke gisteren een prooi der vlammen is geworden. Op last van den commissaris van politie in de eerste afdeeling is de jongen in verzekerde be waring gesteld.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 10