Haarlem's Dagblad Nationale Eenheid. Booze oogen. Roosevelt's nieuwe candidatuur. Bonnen ActikeCen- 58e JAARGANG No. 17510 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groots Houtstraat 93, bijkantoor Soendapiein 37. Postgiro* Dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10300, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendapiein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 19 Juli 1940 'Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 'ƒ1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regeiabonnementstarieven op aanvraag. .Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. De vraag hoe men in de Nederlandsche politiek tot een eenheidsstreven voor het geheele volk zal kunnen komen een streven, aangemoedigd door de Duitsohe bezettings-autoriteiten blijft aan de orde van den dag. Tot dusver ziet men nog geen resultaten 'die op een slgemeene eenheid duiden. Wel veel tegenstelling. Dat zal moeten veranderen, want dat is niet in het belang van ons volk. Er wordt kennelijk van vele zijden aan gewerkt. Men zou wenschen dat het aantal zijden geringer was. En dat tot meer menschen het besef doordrong dat het doel niet kan zijn in deze omstandigheden een reeks nieuwe groepen te vormen die dan eens zou den kunnen gaan uitmaken wie den meesten aan hang heeft en of er misschien een de volstrekte meerderheid haalt. Neen. Dat zou slechts het oude partijgedoe zijn onder nieuwe etiketten. Men kan op zijn vingers natellen dat de bezettende maoht hiervoor niet te vinden is en in ons eigen Neder- landsch belang is het evenmin. Het Nederlamidsche volk, zich uitend in degenen die zijn politieke be langen pogen te dienen, moet het als geheel eens zien te worden. Dat is het nu niet bepaald gewoon geweest en dat is daarom moeilijk. Maar het is duidelijk dat het zal moeten. En men. zou, terwijl de pogingen der betrokkenen voortduren, er goed aan doen met zich in eigen mentaliteit en dus ook in eigen omgeving eens te gaan toeleggen op meer begrip en belangstelling voor diegenen, die tot eeni uitgesproken andere geloofs- of politieke overtui ging behooren. Want daar hapert bij velen in ons land heel veel aan. Wij gaan een nieuwen tijd tegemoet; in dien müeuwen tijd zal men niet alleen andere staatkundige en economische verhoudingen In Europa en in ons eigen land zien groeien, maar ook de relaties onder de menschen in eigen kring, in eigen stad zich zien wijzigen. Men zal zelf an ders gaan denken over lieden die tot een geheel andere richting plachten te behooren. Ik geloof dat er voor veel menschen ware ontdekkingsreizen on der hun medeburgers te maken zouden zijn. Want velen daarvan kennen zij volstrekt niet, alleen om dat zij een ander godsdienstig of politiek etiket hebben gedragen. En daar hebben zich dan veelal vooroordeelen aan vastgeknoopt, die zooals alle vooroordeelen grootelijks op onwetendheid zijn ge grondvest. Wij zijn in Nederland, de Nederlander is in het algemeen niet politiek geschoold, maar wij weten allen wel dat die vooroordeelen, dat wan trouwen zich zeer vaak baseeren op verschil van geloof. Dat heeft bij velen geleid tot het practiseh alleen verkeeren in den kring van eigen geloofs- genooten, tot reserve en onverschilligheid als men andersdenkenden ontmoette, met wie men dan al leen zakelijk in contact kwam, zonder zich verder ook maar in het minst voor hun persoon t'e inte resseeren. Die man was immers Katholiek, of Ge reformeerd, of Hervormd, of Vrijzinnigdus behoorde hij tot een andere groep. Of zijn bedoe lingen volkomen goed en zijn levensidealen volko men zuiver waren, of het de moeite niet waard zou zijn eens in vriendschappelijken trant over andere dingen dan zaken met hem te praten en naar hem te luisteren.daar dacht men niet eens over na. Zoover is de schotjesgeest in ons land doorgedron gen en de verzwakking door verdeeldheid is voor een zeer groot deel daar te zoeken. Als de Neder landers eenheid willen vinden moeten zij den wil en de belangstelling vinden om elkaar beter te lee- ren kennen en waardeeren. Ik breng dit niet naar voren als een aardige theorie of een poging om eens oorspronkelijk te zijn, zooals misschien sommigen zullen denken die nog niet begrepen hebben, dat wij, wat er verder ook ge beuren moge, voor totale veranderingen in ons maatschappelijk en particulier leven staan. Neen. Dit is werkelijkheid. De verdeeldheid in het Neder landsche volk heeft zich volstrekt niet bepaald tot disputen van theolofen en debatten van politici. Die is veel verder doorgedrongen, in het volk zelf, ge woonlijk niet in hevige tegenstellingen (omdat men formeele verdraagzaamheid had geleerd en de meeste menschen geen belangstelling voor partij politiek bezitten) maar in onverschilligheid, terug houdendheid, in een soort vagen argwaan, kort omin afscheiding. Zoo'n toestand kan geen krachtig samenwerkend volk voortbrengen. Dat zal moeten veranderen en dat beveel ik ter overdenking aan. De mensohen die nu op de strevers naar nationale concentratie hun critiek uitoefenen mogen daarbij eens beden ken: wat heb ik zelf gedaan? hoe is mijn ver houding tot „andersdenkenden"? wie van hen ken ik goed en wat weet ik van hun gedachten en gevoelens? Dan zullen zij ook een vermoeden krij gen dat de strevers naar eenheid arbeiden op een terrein, dat vol hindernissen is en vol muurtjes staat. Scheidingsmuurtjes. En dat zij zelf moeten helpen om die te sloopen. Nu. Zoo snel en zoo grondig als maar mogelijk is. In het algemeen be lang, dat zij dan toch zelf nietwaar? ook vqprop gesteld willen zien. R. P. (De Spaansche politie zoekt, blijkens de berichten, naar een Hindoe, die banken, hotelkassen e.d. berooft, zonder ander wapen dan zijn hyp- notischen blik.) Dit is een nieuw sensationeel systeem. Dat zacht gezegd wat al te Spaansch mag heeten, En de politie stelt voor een probleem. Waarmee ze niet zoo gauw een weg zal weten. Daar is een Hindoe die zijn booze oog In eersten aanleg op de kas laat vallen, En daarna richt hij dan zijn blik omhoog, Om den kassier het leven te vergallen. Zijn blik is er niet een die dooden kan, Maar wel een blik die tijdlijk kan verdooven, En die gelegenheid biedt aan den man. Om zonder tegenstand de kas te rooven. Als de kassier weer bijkomt volgt de schrik, Want kas en Hindoe zijn weer uit zijn oogen. Het was het werk slechts van een „oogenblik", Met open oogen is de man bedrogen. Men zoekt dus nu in Spanje hoog en laag, Of men dien Hindoe in het oog kan krijgen En pakt men hem tenslotte in den kraag. Dan zal wel weer „oogenbliklijk" dreigen. De vraag is echter:* hoe moet een kassier Zich waapnen tegen die beroepsgevaren, Op 't eerste oog weet ik maar één manier, Waarop hij zich afdoende kan vrijwaren. Geef hem een blauwen bril, zegt u misschien, Dat is wel wat, maar beter zou mij lijken, Hij moet een klant nooit naar de oogen zien Maar hem uitsluitend op de vingers kijken. P. G-ASUS. Duitsch legerbericht Verdeelde meerlingen in de Amerikaansche pers. Het D.N.B. bericht uit New York: In het mid delpunt van de belangstelling der New Yorksche pers staat de aanwijzing van Roosevelt tot can- didaat voor het presidentschap voor de Demo cratische Partij. De reactie van de bladen is ver deeld. Terwijl de „New York Daily News" zonder voorbehoud „applaudisseert", doen andere bladen, zooals de „Daily Mirror" en de „New York Herald Tribune" een zeer critisch geluid hooren. Ook de in partijpolitiek opzicht onafhankelijke „New York Times" 'komt rond uit voor haar te leurstelling over de verkiezing van Roosevelt tot candidaat voor een derden termijn. Het blad ver wijt Roosevelt gebroken te hebben met de Ame rikaansche traditie. Het is duidelijk dat Roosevelt een derde ambtsperiode heeft gewild, omdat hij overtuigd is van zijn „onmisbaarheid". De „New York Herald Tribune" verklaart dat de Democratische. Partijdag de Amerikaansche overlevering met de voeten heeft getreden en een dictatuur uitoefent, zooals men die in de politieke geschiedenis van de Vereenigde Staten nog nim mer heeft aanschouwd. Machtshonger heeft Roosevelt bewogen door intriges achter de scher men elke concurrentie onmogelijk te maken. De Democratische gedelegeerden te Chicago hebben een bevel van het Witte Huis voorgelegd gekre gen en hun eenige taak was dat te ratificeeren. Met een verkiezing naar vrije democratische be grippen heeft dat alles niets uit te staan. De „Daily Mirror" noemt den partijdag „het meest beschamende schouwspel der Amerikaansche partijpolitiek". Een nader D. N. B.-bericht meldt: Alle ooggetuigen oefenen scherpe critiek uit op de methoden, waarmede men de „met algemeene stem men" tot stand gekomen benoeming van Roosevelt tot candidaat voor het presidentschap heeft verkre gen. De hoofdredacteur van de „Washington Times Herald", Waldrop, schrijft: ,De volksmenigte heeft zich meester gemaakt van den democratischen partijdag. De door burgermees ter Kelly geënsceneerde „geestdrift" had duizenden zwervers zonder toegangskaart aangelokt. Zoo wa ren de onmachtige gedelegeerden gedwongen buiten het program om te gaan en terstond voor de candi datuur van Roosevelt te stemmen". Andere getuigen laten het licht vallen op het krachtige verzet, dat losgekomen is voor de stem ming tegen een derde candidatuur van Roosevelt. De „Washington Pust" geeft uitdrukking aan zijn vol doening over het feit, dat Huil de candidatuur van Roosevelt is blijven afwijzen. Het groote orgaan er kent dat de tactiek van Roosevelt handig kan wor den genoemd. Weinigen echter vinden haar bewon derenswaardig. Door zijn schaakzetten heeft Roo sevelt de benoeming van andere candidaten onmo gelijk gemaakt. De uitslag van den dag stelt hem geenszins in het licht als den besten dienaar van het volle, maar wel als den geslepenste in den strijd te gen de oppositie. Deze karaktertrek zou het beste ar- gaument vormen tegen een wederom voor vier ja ren toevertrouwen van het presidentschap aan Roosevelt. De Seijoekai opgeheven. £en der grootste politieke partijen van Japan. TOKIO. 19 Juli (A.N.P.) Na 60 jaar te heb ben bestaan is de Seijjoekai-partij in Japan op geheven teneinde „positief bij te dragen tot den opbouw van een nieuw politiek stelsel". De groot ste Japansche politieke partij, de Minseito. heeft een nieuw programma 'aangenomen, waarin de hervorming van het staatsbestel in totalitairen zin wordt bepleit. Interneeringen in Syrië. Duitschers en Italianen. ATHENE. 18 Juli, Reizigers, die hier uit Syrië zijn aangekomen, deelen mee dat de Duitschers en Italianen in Syrië geïnterneerd zijn. (United Pre-«"> Levensmiddelen voor Frankrijk door de Engelschen in beslag genomen. Het D. N. B. meldt: De Engelsche marine heeft, naar de „Petit Dauphinois" uit Clermont-Ferrant meldt, voor een deel nog voor het afbreken dei- diplomatieke betrekkingen met Frankrijk een reeks schepen, welke voor Frankrijk dringend noodige levensmiddelen en andere goederen vervoerden, in beslag genomen. Zoo legden zij o.m. beslag op 13.000 ton gedroogde groenten en 60.000 ton olie, 70.000 ton olienoten en 15.000 ton copra, 90.000 ton suiker, 18.000 ton koffie. Duitsche troepen landen op het eiland Ouessant. BERLIJN, 18 Juli (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: In overzeesche wateren opereerende Duit- sche oorlogsschepen hebben nog 30.000 br. reg. ton scheepsruimte der vijandelijke koopvaardij in den grond geboord. Met vaartuigen der marine zijn Duitsche troepen geland op het voor Bretagne liggende eiland Ouessant. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben het exer citieterrein Aldershot, benevens vliegvelden, fa brieken en haveninstallaties in Zuid- en Midden- Engeland aangevallen. Op het vliegveld Tunbridge Wells, in een fabriek te Eastbourne en in de haveninstallaties te Port land werden bijzonder zware branden waargeno men. Op een groote wapenfabriek in Greenock werden verscheidene voltreffers geplaatst. Bij aanvallen op schepen in het Kanaal gelukte het een koopvaardijschip in brand te zetten, be nevens een tweede koopvaardijschip en een pa trouille boot met bommen zoo zwaar te beschadi gen dat de bemanningen de schepen moesten ver laten. Gedurende den nacht het Rijn- en Roergebied binnenvliegende vijandelijke toestellen werden door luchtafweer verdreven of verhinderd hun bommen neer te werpen op de beoogde doelen. Eenige lukraak neergeworpen bommen richtten noch persoonlijke, noch materieele schade aan. Een vijandelijk vliegtuig van het type Bristol- Blenheim werd in een luchtgevecht ten noorden van Cherbourg neergeschoten, een eigen vliegtui: is boven het Kanaal neergestort. Het Duitsche luchtwapen. De jongste operatics. Het D.N.B. meldt: Het Duitsche luchtwapen zet zijn aanvallen tegen Engeland met onverbiddelijke hevigheid en trefzekerheid voort. Op 16 Juli kregen groote gebieden van het Britsche eiland als gevolg van het buitengewoon slechte weer een korte adempauze. Toch wei-den ook op dezen nog verschillende doelen in Noord-Schotland en bij Scapa Flow op succesvolle wijze met bommen bestookt. In de Firth of Forth werden vier groote koopvaardijschepen met een totalen inhoud van ongeveer 24.000 ton in brand geschoten. Eveneens werden de haveninstallaties van Thourso met veel resultaat gebombardeerd. Op 17 Juli waren de aanvallen op een fabriek in Eastbourne en op de haveninstallaties van Portland, waar groote branden het vernietigings werk der Duitsche bommen voltooiden, van bij zonder doorslaggevende uitwerking. Een groote wapenfabriek bij Greenock werd door duikbommenwerpers aangevallen en door ver scheidene voltreffers grootendeels vernield. Het door de Duitsche troepen bezette eiland Ouessant (men zie het legerbericht. Red.) ligt vlak voor de westkust van Bretagne en vormt in het algemeen het meest westelijke punt van Euro- peesch Frankrijk. De beteekenis van dit eiland ligt in het feit dat van hier uit de geheele scheepvaart naar en van Brest gecontroleerd kan worden. De Elzas onder Duitsch bewind. Sporen van den oorlog moeten vóór het najaar verdwenen zijn. Het D.N.B. meldt uit Straatsburg: Rijksstad houder Robert Wagner heeft in een hier gehouden conferentie van de in den Elzas werkzame rijks- en landsautoriteiten een rede gehouden, waarin hij o.a. het volgende verklaarde. Het Elzasser probleem heeft Frankrijk kunstmatig geschapen. In zijn door zooveel zorgen en nooden, oorlogen en lijden gekenmerkte geschiedenis kent de Elzas talrijke martelaren voor het Duitsche volk. De rijksstadhouder behandelde daarop het vraag stuk van de zuivering van den Elzas van volks- en rasvreemde elementen, dat, naar hij verklaarde, met alle vastbeslotenheid zal worden opgelost. Hij vervolgde: Op de velden moet voor het najaar elk spoor van den oorlog uïtgewischt zijn. Op groote schaal is aan de Elzasser boeren hulp verleend door de be schikbaarstelling van buitgemaakte paarden en wagens. In dit verband wees Wagner op de erge toestanden, die de Franschen achter hadden ge laten. In tal van gevallen werd het vee van Elzasser boeren in de stallen opgesloten om hêtte laten verhongeren. Tenslotte gaf spreker een overzicht van den op- bouwarbeid in de laatste vier weken. Talrijke be drijven zijn reeds weer op gang gebracht, andere zullen in de komende dagen en weken het werk hervatten. De Duitsche spoorwegen zijn reeds ge komen met de aansluiting aan het rijksnet. Eind van deze week zullen weer verscheidene baan vakken in den Elzas berijdbaar zijn. Ook de Duit sche posterijen zullen een dezer dagen het verkeer tot den Elzas uitbreiden. Britsche torpedojager verloren gegaan. Mededeeling van de Admiraliteit. LONDEN, 18 Juli. De Admiraliteit meldt het verlies van den torpedojager „Imogen". Deze bodem had een waterverplaatsing van 1.370 ton en een bezetting van 145 man. Spanje gedenkt de „nationale wederopstanding". Verscheidene wetten afgekondigd. Het D.N.B. verneemt uit Madrid: „Naar aanleiding van den verjaardag der „Nationale wederopstanding" is te Barcelona een défilé gehouden van 400.000 leden van de nationale syndicaten uit Barcelona en de pro vincie. Aan een soortgelijke demonstratie te Ca diz hebben de minister van oorlog, generaal Va- rela, en de opperbevelhebber van het zesde mili taire district, generaal Lopez Pinto, als eere- gasten deelgenomen. Ter gelegenheid van dezen dag publiceert het staatsblad de volgende wetten: alle weezen van nationale strijders, die tijdens den bevrijdings oorlog gevallen zijn, krijgen, wanneer zij be hoeftig zijn, behoorlijke lijfrenten. Aan alle ge meenten, die tijdens den bevrijdingsoorlog ver woest werden of ernstig geleden hebben en voor den herbouw door den „Caudillo" zijn ge adopteerd, worden economische faciliteiten ver leend om den herbouw te bespoedigen. Ter be vordering van de porcelein-, brons-, meubel- en soortgelijke industrieën is een instituut voor artistieke vorming en fabricage in het leven ge roepen, waar allen, die in deze branches schep penden arbeid verrichten een behoorlijke oplei ding zullen ontvangen. Het instituut beschikt over een fonds van vier millioen pesetas, dat door Madrileensche zakenlieden en door den staatschef gesticht is. Generaal Franco heeft gisteren in het kasteel La Granja bij Madrid het corps diplomatique ontvangen, de leden der regeering, de nationale raden, de leden der politieke commissie der Fa- lange, hooge vertegenwoordigers van partij en staat benevens van de drie onderdeelen der weermacht en van de hoogste autoriteiten van Madrid. Hij verwelkomde te zamen met zijn echtgenoote de gasten. Het stedelijk orkest van Madrid speelde Spaansche, Duitsche en Ita- liaansche muziek. Het prachtige kasteelpark was schitterend verlicht. Het optreden van franctireurs. Duitsche waarschuwing. BERLIJN, 18 Juli. (D.N.B.) Een Engelsche geeste lijke heeft dezer dagen in zijn kerkelijk gemeente blad openlijk opgeroepen tot den franctireur-oorlog tegen de Duitsche weermacht. Het schijnt, zoo verklaart men naar aanleiding hiervan in politieke kringen te Berlijn, dat men hier te doen heeft met een door de Britsche regeering zelf uitgegeven parool en dat men de vorming van vrij korpsen in Engeland tot een systeem heeft gemaakt. Thans wordt een dergelijk geval bekend, dat de juistheid van deze meening nog eens onderstreept: een Engelsche militaire schrijver publiceert in een veelgelezen tijdschrift een artikel met dezelfde strek king, waarbij hij steunt op zijn ervaringen als lei dér van een bataljon der internationale brigade in den Spaanschen burgèVoörlog. Hij Verlangt evenals de genoemde geestelijke de bewapening van de bur gerbevolking ter verdediging tegen valschermjagers. Woordelijk schrijft hij: Men werpt tegen dal de valschermjagers in Spanje niet zijn gebruikt. Doch dat had ook zijn reden, want in 't republikeinsche Spanje droeg iedereen wapens, die ze wist te bemachtigen. In een land, waar op ieder kruispunt van straten gewapende lieden staan, de stenotypistes revolvers dragen en in de cafés de aandacht er op gevestigd wordt, „dat handgranaten en machinegeweren aan den ingang afgegeven moe ten worden", kan een volk de valschermjagers nog op zijn nuchtere maag verteren. Dit, zoo verklaren dezelfde kringen alhier, is een opwekking tot moord, te vergelijken met soortgelijke instructies van de Poolsche regeering van September 1939. Engeland en de Britsche regeering kennen het voorbeeld van Polen. De Poolsche soldaat kon als wettige wapendrager ook als gevangene op fatsoen lijke behandeling rekenen en heeft deze ook gekre gen. Tegen moordenaars en franctireurs echter zul len alle leden van de Duitsche weermacht met alle gestrengheid van het internationale oorlogsrecht optreden. Room voor zieken. Voorloopige regeling getroffen. 's GRAVENHAGE, 19 Juli. Het A.N.P. deelt mede: Hoe moet men, als men op medisch voor schrift room moet gebruiken, te werk gaan, nu een verkoopverbod voor room is afgekondigd? Hiervoor is een voorloopige reggjing getroffen. Men kan zich voor het verkrijgen van room wen den tot zijn gewonen leverancier, onder overleg ging van een verklaring van zijn huisarts of spe- sialist, dat het gebruik van de daarin vermelde hoeveelheid room dagelijks voor den betrokkene noodzakelijk is wegens zijn gezondheidstoestand. De leverancier mag, indien hij producent van zuïveL en melkproducten is, voor dit doel room bereiden en afleveren, indien daartoe schriftelijk vergunning is verleend door den directeur der afdeeling zuivelcontrole der Nederlandsche zuivel- centrale in de betrokken provincie. Aan deze ver gunning kunnen voorwaarden worden verbonden. Indien de leverancier niet zelf producent is, als vorenbedoeld, kan hij dezen room na overleg ging van de betreffende medische verklaring be trekken van een producent, die voor de bereiding en aflevering toestemming heeft verkregen. De behandeling van Duitschers in de Oost en de West. Represailles aangekondigd. 's GRAVENHAGE, 19 Juli. (A.N.P.) In een pers conferentie heeft de persreferent van het rijkscom missariaat. de heer Janke, represailles aangekondigd tegen in Nederland vertoevende personen, wegens de behandeling, welke onderdanen van het Duitsche rijk in de Nederlandsche overzeesche gebiedsdeelen ondervinden. Van Duitsche zijde aldus de heer Janke is herhaaldelijk gewaarschuwd dat men niet van zins was een slechte behandeling van Rijksduitschers in Oost- en West-Indië over zijn kant te laten gaan. Doch woorden helpen blijkbaar niet. Tot hun spijt moeten de Duitsche instanties thans tot daden over gaan. De verantwoordelijkheid ligt geheel bij de Indische en West-Indische instanties, welke niet hebben ingezien hoe Europeanen in koloniale ge bieden behandeld moeten worden. Zij hebben ook geen begrip getoond voor de goede behandeling, welke de Nederlandsche krijgsgevangenen hier heb ben ondervonden. Represailles zijn onvermijdelijk geworden. Be paalde in Nederland vertoevende personen, van wi< men moet aannemen dat hun namen in de overzee sche gebiedsdeelen een zeker begrip vertegenwoor digen, zullen de gevolgen van de starre houding der overzeesche Nederlandsche bewindslieden onder vinden. Evacuatie van Gibraltar. Reuter meldt uit Gibraltar, 18 Juli: Officieel wordt medegedeeld, dat alle vrouwen en kin deren beneden den leeftijd van 17 jaar uit Gi braltar geëvacueerd zullen worden. Mannen bo ven den leeftijd van 45 jaar moeten eveneens Gibraltar verlaten. Alleen die mannen, die ab soluut noodzakelijke functies bekleeden, mo gen blijven Het woord is aan Fliegende Blatter: De eerste liefde is vaak slechts nieuwsgierigheid van het hart Ook geen suikerklontjes zonder bon. Waarschuwing aan winkeliers en publiek. Donderdag is tegen een winkelier te Haarlem proces-verbaal opgemaakt wegens het verkoopen van suikerklontjes zonder bon. Men verzoekt ons er de aandacht van winkeliers en publiek op te vestigen dat dit verboden is. Ver- kooper en kooper zijn strafbaar. Brooddistributie voor hotels en cafe's. Met ingang van Maandag a.s. zijn bonnen vereischt. 's GRAVENHAGE, 19 Juli (A.N.P.) Tot dus verre konden de hotels, cafés en restaurants enz. de voor hun bedrijf noodige hoeveelheid brood van hun leverancier (bakker) betrekken zonder dat zij hiervoor bonnen behoefden itn te leveren. Met ingang van Maandag 22 Juli a.s. is dit niet meer toegestaan. De hotels, cafés enz. kunnen van dien datum af uitsluitend brood bij hun leve ranciers betrekken tegen inlevering van losse bon nen. welke de hotels, cafés enz. op aanvraag bij de plaatselijke distributiediensten kunnen verkrij gen. Losse broodbonnen zullen door de distributie, diensten uitsluitend wórden verstrekt voor de behoefte van de hotels, cafés enz. in de maand Juli. Tegelijkertijd met hun aanvrage voor losse brogdbonnen moeten de hotels, cafés eriz. een aan vrage indienen ter verkrijging van een toewij zing, waannede zij hun behoeften in de maand Augustus zullen kunnen dekken. Bij deze aan vrage moet worden aangetoond hoe groot het broodverbruik was in de maand Augustus 1939. Er zal maximaal 75 pet. van dit verbruik worden toegewezen. Tot nader aankondiging mag in de hotels, cafés enz. aan het publiek nog brood worden verstrekt, zonder dat hiervoor de bonnen van de gasten be hoeven te worden ingenomen. Aangezien de bakkers voor de hoeveelheden brood, welke zij vóór 22 Juli a.s. aan de hotels, cafés enz. hebben ingeleverd, geen bonnen in ont vangst hebben kunnen nemen en derhalve ook geen meeltoewijzing konden verkrijgen, is bepaald dat zij bij de distributiediensten kunnen opgeven, hoe veel brood zij na het invoeren van de brood distributie tot op 15 Juli j.l. aan bovengenoemde instellingen hebben afgeleverd, waarna aan hen alsnog meeltoewijzingen daarvoor zullen worden verstrekt. Het is duidelijk dat de juistheid van deze op gaven streng zal worden gecontroleerd en dat tegen bakkers, wier opgaven niet met de werkelijkheid mochten overeenkomen, de noodige maatregelen zullen worden genomen. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP. Redankt voor het beroep te Middelburg-Goes B. Dufour te Sappemeer. die thans geldig zijn BROOD Bons 61 tot en met 70 broodbonboekje Geldig van 15 Juli tot en met 21 Juli (eventueel tot en met 25 Juli), recht ge vende op totaal 2000 gram brood. KOFFIE OF THEE. Bon 85 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 2 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER. Bon 80 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 25 Juli. Recht gevend op: 1 k&. suiker. MEELWAREN. Bon 90 uit het Algemeen distributieboekje Geldig tot en met 9 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond tarweboem of tarwemeel of boekweitmeel of roggebloem of roggemeel of zelfrijzend bakmeel. Bon 75, rechtgevend op hetzelfde rant soen, geldig tot 26 Juli. BOTER EN VETTEN. Bon 67 en 68 uit het Algemeen distribu tie boekje. Geldig tot 28 Juli. Recht gevend op 1/2 pond boter of mar garine of vet. De verkoop van grutterswaren is tot 22 Juli stopgezet. PETROLEUM. (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel Periode 3". Geldig: Tot en met 28 Juli. Recht gevende op: 2 Liter. HEDEN: 10 PAGINA'S. R. P.: Nationale eenheid. pag. 1 j R. P.: Charivarius. pag. 3 1 K. de Jong: Concert der H.O.V. 1 pag. 3 i FBtsen: Samen lezen. pag. 3 jj Sport in 't Kort. pag. 4 I a H. D. Vertelling: Vlucht naar romantiek. pag. 6 f Voor de Jeugd. pag. 8 1 Laatste Berichten op pagina 7 —••Whnnw.ri!"mi,lil j

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1