Laatste Bedekten BURGERLIJKE STAND VRIJDAG 19 JULI 1940 Amerika's vogelbevolking breidt zich uit. Nieuwe bosschen in het Midden-Westen een aantrekkingspunt. WASHINGTON. Juli. De eerste vogeltelling in de Vereenigde Staten heeft aangetoond, dat I er een onverwachte groote toeneming aan vogels I' en ander in 't wild levende, dieren heeft plaats gehad, die in den nieuw aangeiegden boschgor del in de groote vlakten van het Midden Westen leven. De telling werd door de boschafdeeling van het f ministerie van landbouw gehouden en heeft doen blijken dat in vele streken van Kansas, Nebraska, Noord- en Zuid-Dakota, Oklahoma en Texas een toeneming van 500 procent heeft plaats ge- I had sinds den tijd, waarin deze gebieden een groote kale vlakte waren. In de laatste jaren werden in deze streek meer dan 125 millioen boomen geplant, die oorspron kelijk bestemd waren om als „windscherm" dienst te doen, opdat de warme winden in den zomer den vruchtbaren grond niet zouden doen verdor ren en verstuiven. Het nut echter van de vele in sectenetende vogels, die zich in deze boomen genesteld hebben is zeker even groot. Aan alle boeren en boschwachters in het be treffende gebied werden vragenlijsten gezonden, waarop zij zoo nauwkeurig mogelijk het aantal vogels en nesten moesten aangeven. Deze eerste telling was nog wat oppervlakkig, maar de be langstelling voor de ontwikkeling van den vo gelstand is nu gewekt en in de naaste toekomst zullen nog verder gaande onderzoekingen gedaan worden. De afdeeling boschbouw bericht, dat het „windscherm" niet alleen de vogels aange trokken heeft, maar dat ook talrijke kleine pels- dieren in de kleine bosschen, die thans de vlakten onderbreken, een onderkomen hebben gevon den. Uit al deze staten wordt gemeld, dat insecten etende vogels als leeuweriken, zwaluwen, merels, en spreeuwen bij duizenden den boschgordel be volken. Van vele plaatsen wordt ook bericht dat vooral in Kansas de jachtvogels in aantal zijn toegenomen. Zoo werden bijv. in 48 stroo- ken bosch 250 fazanten en in 53 strooken 1400 patrijzen en talrijke duiven geteld. Uit Texas komt het bericht dat de prairiehoenderen, die reeds bijna uitgestorven waren, zich in aan- aanzienlijke mate uitgebreid hebben. De boeren uit Nebraska hebben geconstateerd I dat de vogels onder de sprinkhanen, die in de laatste jaren groote verwoestingen aan den oogst hebben aangericht, een flinke opruiming hebben gehouden. Bovendien hebben deze nieuwe bosschen vele I vogels in den afgeloopen strengen winter het le ven gered. Trekvogels, die tengevolge van de strenge koude tijdelijk niet verder konden vlie gen, hebben in den boschgordel een toevlucht gezocht en zijn den winter goed doorgekomen. (United Press.) Belangrijke bespreking te Tokio. Ministerlijst van Konoye heden of morgen gereed. TOKIO, 19 Juli (Domei). Een belang rijke bespreking is vandaag ten huize van Prins Konoye gehouden tusschen den for mateur en luitenant-generaal Tojo. vice- admiraal Zengo Yosjoda en Yosoeke Mat- soeoka. die zich zullen belasten met de por tefeuilles van oorlog, marine en buitenland- sche zaken. Deze bespreking had ten doel de politiek te bepalen, die door het nieuwe ka binet zal worden gevoerd op het terrein der defensie en der buitenlandsche politiek. Hierover kon volledige overeenstemming worden bereikt. Konoye zet zijn pogingen thans voort om de lijst uit te breiden van ministers, die in het nieuwe kabinet zitting zullen nemen. Men ver wacht dat deze lijst nog heden of morgen vol tooid zal zijn. Bevoegde beoordeelaars zijn van meening dat het sluiten van een verdrag met de nationale regeering te Nanking geen wijzi ging beteekent in de fundamenteele politiek, die streeft naar een nieuwe orde in Oost-Azlë. De formuleering hiervan is tijdens de besprekingen van gisteravond uitgewerkt. Dezelfde beoordeelaars meenen te weten dat gesproken is over een hervorming van de bin- nenlandsche politiek. Deze hervorming zal het karakter hebben van het natlonaliseeren der Dolitieke krachten en zal volledige nationale mo bilisatie mogelijk maken. Wat ae buitenlandsche politiek betreft zal gestreeft worden naar nauwere relaties met Duitschland, Italië, Groot-Brittan- nië en de Sovjet Unie, waarbij de wijzigingen in de Europeesche stituatle in aanmerking zullen worden genomen en waarbij het streven naar een zelfstandige Japansche buitenlandsche politiek zal worden bevorderd door een versterking van de nationale verdediging. Voorafgaande aan de verdere besprekingen met Konoye heeft Tojo hedenochtend een onderhoud gehad met den aftredenden minister van oorlog, generaal Hata, en met andere hooge officieren over de zienswijzen van het leger ten opzichte van de binnen- en buitenlandsche politiek. De Democratische candidaat voor het vice-presidentschap der Ver. Staten. Minister Wallace aangewezen. CHICAGO, 19 Juli (D.N.B. De minister van Landbouw, Henry Wallace, is door het democrati sche partijcongres met 665 van de 1095 stemmen tot candidaat voor het vice-presidentschap aangewezen. Naar verluidt had Roosevelt als voorwaarde voor de aanvaarding van zijn derde candidatuur den eisch ge steld dat Wallace candidaat zou worden voor het vice-presidentschap. Op den Boulevard de Favauge te Zandvoort hadden Donderdagmiddag kortcbaan- draverijen plaats, uitgeschreven door de Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer te Zandvoort, in samenwerking met de hardrijderijvereeniging „Prins Bernhard" te Beverwijk. Een overzicht tijdens een der draverijen. WIELRIJDEN. De nationale kampioenschappen te Amsterdam. Voor den strijd om het nationaal sprint-kam pioenschap in de categorie der onafhankelijken hebben zooals bekend tien renners ingeschreven. In deze categorie moet Arie van der Linden zijn titel verdedigen, hetgeen riet zoo gemakkelijk zal gaan als men zou denken. In de eerste plaats zal Herbershoff (finalist met Van der Linden het vo rig jaar) het den kampioen lastig kunnen maken en ook Van Rijn, derde in 1939, is moeilijk te slaairv. Kremers, die het vorig jaar nog bij de professio nals meereed, zal het nu bij de onafhankelijken probeeren; in hem zien wij een gevaarlijken mede dinger voor den titel. Het spreekt wel van zelf. dat bij de beroepsren ners «e strijd tusschen Arie varo Vliet, Jan Derksen en Jef van der Vijver zal gaan met als vierden man Jacques van Egmond. Vier renners, die heel wat Olympische en wereldtitels in den loop dei- jaren hebben veroverd. Van Vliet en Derksen trainen reeds geruimen tijd op de Stadionbaasr; deze week is Van der Vijver er ook bij gekomen. Het programma der kampioenschappen begint Zaterdagmorgen half elf met series en kwart eind strijden achtervolging, gevolgd door diverse ritten van de sprint. Men hoopt des avonds uiterlijk 6 uur klaar te zijn. Zondagmiddag half twee worden de wedstrijden voortgezet. Dan zal de beslissing vallen voor de sprint en de achtervolging, alsmede voor het alge meen sprintkampioenschap van Nederland. LAWNTENNI8 De nationale kampioenschappen. Harsten wint met moeite van Borren. IJMUIDEN Markiherichten en besommingen. IJMUIDEN 19 Juli 1940. Tarbot fl,55, Forel f 0,93—f0,91. Snoekbaars f 0.63—f 0,43, Blei f017. Baars f0,23—f0,21. Snoek f0.29f 0,23, alles per K.G. Makreel f20, KI. schol f34.50—f30. Bot f40— f31,50. Wijting f 17.50—f 16.50: Kabeljauw f 29— f28,50, Gul f27—f26, Koolvisch f20f 19, alles per 50 K.G. SANTPOORT HET KERKGEBOUW DER GEREF. KERK. In ons blad van gisteren plaatsten we een verslag van de officieele ingebruikneming van het gerestau reerde en uitgebreide kerkgebouw der Geref. Kerk aan de Frans Netscherlaan. Thans laten we nog enkele bijzonderheden over het gebouw zelf volgen. Vóór de uitbreiding konden bijna 250 personen een zitplaats vinden. Zooals reeds vermeld, bleek betrekkelijk al spoedig dit aantal te klein, daar de gemeente zich snel uitbreidde. Thans is dit aantal uitgebreid tot 456, welk aantal, zoo noodig, echter nog kan worden opgevoerd tot 482. Voorloopig zal dit aantal wel ruim voldoende blijken, doch mocht in de toekomst het tegendeel het geval zijn, dan zal een reeds nu aangebouwde galerij haar diensten kunnen bewijzen. Door vergrooting van de oorspronkelijke en uit breiding van het aantal ramen valt veel licht naar binnen. Voor den preekstoel heeft een avondmaalstafel een plaatsje gevonden. Hield vóór de uitbreiding een in 't voorportaal aanngebrachte steen de herinnering levendig aan den bouw der kerk, thans is ook een kleine steen aangebracht, waarop de datum der uitbreiding ver meld staat. GIFT VAN WIJLEN DS. BREUKELAAR. De Generale Zendingskas van de Geref. Kerken in Nederland ontving van wijlen ds. W. Breultelaar, in leven em. predikant alhier, een gift van drie duizend gulden. 7 De Heilige Stoel en het nieuwe Europa. I Italiaansch blad beschrijft de voorbereidingen van het Vaticaan, Spanje verbreekt de betrekkingen met Chili. Zaakgelastigde te Santiago reeds vertrokken. HA'ARC EM'S DAGBLAD der kinderen geschiedde door de twee school artsen. Door Den Haag was een opgaaf gevraagd of 't gebit van de uit te zenden kinderen in orde was. Om nu zeker te zijn, dat in het feit, dat het gebit niet aan de eischen voldeed, geen reden kon zijn voor niet-uitzending, is in den korten tijd die restte nog het gebit van ongeveer 100 kinderen in orde gemaakt. Daarvoor werd de mede werking verkregen van de landartsen van de ziekenfondsen te Haarlem. Alle uit te zenden kinderen moeten in het bezit zijn van reserve kleeding. In gevallen dat de ouders daarin niet op behoorlijke wijze konden voorzien, heeft Maatschappelijk Hulpbetoon de reddende hand geboden. Donderdagavond 8 uur kwam bij het gemeente, bestuur van Haarlem de mededeeling dat van de eerste groep van 90 kinderen die aan Den Haag waren opgegeven voor uitzending alle kinderen Zaterdagmorgen kunnen vertrekken, alleen zijn af gevallen de kinderen die door den Geneeskundi gen Dienst om medische overwegingen niet ge schikt geacht werden voor een vrij langdurieg afwezigheid. Vrijdagmorgen reeds kregen de ouders door de tusschenkomst van de dames van K. V. V. mededeeling, dat zij Zaterdagmorgen 7 uur met de kinderen op het station te Haarlem moeten zijn. Om 8.01 vertrekt de trein dan naar Den Haag. Daar wordt even verpoosd voor het overstappen in een extra trein die in de richting Amersfoort zal gaan. Het vertrek der kinderen op het station te Haar lem zal ook onder leiding van den directeur van den Geneeskundigen Dienst geschieden, die daarbij geholpen wordt door een 7-tal dames van K.V.V. Te Haarlem worden de kinderen dan over gegeven aan een leider die uit den Haag komt. Alles is dus wel met spoed, maar, daarvan zijn wij overtuigd, ook goed geregeld. De subsidie aan de H. O. V. B. en W. moeten zich over het bedrag der verhooging nog beraden. Van de zijde van het gemeentebestuur wijst men ons er op, dat de berichten omtrent verhoo ging der subsidie aan de H.O.V. aanleiding kun nen geven tot misverstand en teleleurstelling. De mededeeling, welke de wethouder Westerveld in de raadsvergadering van 17 Juli j.I. daarom trent heeft gedaan, hield slechts in, dat het- de partement van Ond.rwijs, Kunsten en Weten schappen zijn instemming had betuigd met het voornemen van het gemeentebestuur om aan den Raad voor te stellen de subsidie met een zeker bedrag te verhoogen, als gevolg waarvan naar het departement verzekerde ook de rijks- en de provinciale subsidie evenredig zouden stijgen. Men houde hierbij echter in het oog, dat het de partement van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen de subsidieering van kunstinstituten slechts beschouwt uit het oogpunt van hun be- staanswaarde als zoodanig. De departementen van Blnnenlandsche Zaken en van Financiën, die deze aangelegenheid van gemeentelijk-fi nancieel standpunt hebben te bezien, zijn er evenwei nog niet in gekend. Staat dus de toe stemming van hoogerhand om de subsidie te ver hoogen nog allerminst vast, het bedrag van f 30.000, dat in de bladen genoemd wordt, is zoo al niet uit de lucht gegrepen, dan toch op niets gegrond. Weliswaar heeft de wethouder gespro ken van „de subsidie van vroeger", doch een be drag heeft hij daarbij niet genoemd. De subsidie is in den loop der jaren immers herhaaldelijk gewijzigd. Uitdrukkelijk zij daarom thans vermeld, dat het college van B. en W. zich over het bedrag der verhooging nog niet heeft beraden en dat men daarom goed zal doen zijn verwachtingen niet bij voorbaat te hoog te spannen. (Wij teekenen hierbij aan dat wij den wet houder na de raadsvergadering gevraagd heb ben, wat hij onder de oude subsidie verstond. Hij zei toen ƒ30.000.Red.). H. O. V. Tweede Kerkconcèrt. Op het tweede kerkconcert dat op Maandag 22 Juli onder leiding van Toon Verhey zal worden gegeven, wordt een geheel programma van J. S. Bach uitgevoerd. Het programma wordt geopend met het Bran- denburgsche Concert 110. 3, gevolgd door het Concert voor hobo, viool en orkest. Als solisten zullen hierin optreden Jac. Moolenijzer hobo, en Herman Salomon viool. Voorts zal de Cantate no. 160, „Ich weisz, dasz mein Erlösser lebt" door den tenor Han le Fèvre worden voorgedragen. De instrumentale soli zullen worden vertolkt door Ans Bouter vleugel, Gijs Beths viool en Henk de Wit fagot. Tenslotte wordt nog uitgevoerd de Suite in B. kl. terts. Hierin treedt als solist op Joh. Spies, fluit. Men wordt beleefd verzocht van den voorver koop gebruik te maken. Het concert vangt aan te 8.15 uur. De directie van de N.Z.H.T. heeft maatregelen genomen voor extra tramdiensten na afloop van het Concert. De interlocale netnummers 30 Juli komt het cijfer 2 ervoor. Zooals men weet kan men in het telefoon district Haarlem reeds geruimen tijd zonder hulp van de telefoniste diverse plaatsen in de om geving per telefoon bereiken, eenvoudig door het z.g. „kengetal" te kiezen en daarna het nummer van den abonné, met wien men wenscht te spre ken. Dit „kengetal" is natuurlijk voor iedere plaats verschillend en is te vinden in de plaatselijke telefoongids. Het bestaat steeds uit de letter K, gevolgd door drie cijfers. Zoo is bijvoorbeeld Aalsmeer K 977, Amsterdam K 900. Baarn K 654 enz. In deze kengetallen komt met 30 Juli na 7.30 uur een kleine verandering. Vóór de drie cijfers komt voortaan het cijfer 2. Aalsmeer wordt dus K 2977. Amsterdam K 2900, Baarn K 2954 enz De telefoonnummers blijven natuurlijk dezelfde. Ter voorkoming van vertraging word' den abonné's aanbevolen, van het vorenstaande goede nota te nemen. HAARLEM 19 Juü 1940. Bevallen: 16 Juli, P. BeerthuizenTiggelman, d.: 18 Juli, G. v. WaardKox, d.; F, v. VeenVerwer, d.; A. J. DankmeijerLudriks, d.; M, de Jongv. d. Linde, z. Overleden: 17 Juli, G. Kruijswijk, 66 j„ Kl. Hout weg; 18 Juli, N. Handgraaf, 71 j., M. v. Heemskerk- straat: M. J. Dekkerv. Aardenburg, 61 j., Thor- beckestraat; H. BröseEngel, 61 j., Rijksstraatweg; C. TouwDirkse, 76 jSchotersingel; E. de Vries v. d. Bos, 66 j., Mr. Cornellsstraat;' 19 Juli, J. G. Kraan, 50 j., Hazepaterslaan. Verrassingen werden op den tweeden dag van de nationale tenniskampioenschappen te Scheve- ningen niet geboden. Jacobson die in de eerste ronde van Reidt wist te winnen, zag geen kans zich in den kwarteindstrijd te plaatsen: hij moest het onderspit delven tegen Teschmacher. Daardoor zullen in de kwartfinale weer de oude bekende spelers uitkomen: Hughan. Van Swol, Teschmacher en Karsten. De laatste heeft moei te gehad met Borren. die zijn tegenstander door juist geplaatste effectballetjes en dropshots danig in de war wist te brengen. Vijf sets had Karsten noodig om zijn meerderheid te bewij zen. In drie sets vertoonden Van Swol en De Brauw een mooie partij, waarin de gamecijfers vrijwel gelijk stegen. De Brauw legde het met eere af (7_5, 6—4. 6—4). Evepeens in drie sets werd Lissauer door Hughan geslagen. Lissauer begon steeds goed, doch moest het tenslotte afleggen. Vooral de tweede set was merkwaardig. Lissauer stond reeds op 30, toen Hughan in zes games achter elkaar de set voltooide. (63). Het dames-enkelspel leverde gemakkelijke overwinningen op voor de dames Rollin Cou- querque, Kerckhoff en Mechel. De heeren dubbels zijn gedeeltelijk reeds ge vorderd tot de halve finale. Nadat Bouman en Wilton van der Graaff en Heijnen hadden gesla gen. traden zij in den halven eindstrijd in het strijdperk tegen Hughan en Van Swol. door welk team zij in drie sets werden verslagen, hoewel zij zich in een frissche partij kranig verweerden. Bij de gemengde dubbels kwam het kampioens team van het vorige jaar. mej. Rollin Couquerque en Karsten zegevierend te voorschijn in de 1ste ronde. De uitslagen luiden: Heerenenkelspel (2e ronde): Hughan sl. Lis sauer 6—4. 6—3, 64. Karsten sl. Borren 26. 60. 3—6. 61. 64; Teschmacher sl. J. Jacob son 64, 62, 63; Van Swol sl. de Brauw 75, 6—4. 6—4. Damesenkelspel (1ste ronde): Mej. Rollin Couquerque sl. mej. Hefting 6—2, 6—3; mej. Kerckhoff sl. mevr. Vleugels SchutterSpit. 62, 6—3; mej. Mechel sl. mevr. Van Berkel— Belzer 6—4, 63. Heerendubbelspel (lste ronde): Bouman en Wilton sl. Van der Graaf en Heynen 62, 62. Borren en Reidt sl. Van Meegeren Sr., en Van Meegeren Jr., 2—6, 11—13, 6—1, 6—0, 6—3. Halve eindstrijd: Hughan en Van Swol sl. Bou man en Wilton 63. 8—6, 61. Gemengd dubbelspel Gste ronde»: mej. Rollin Couquerque en Karsten sl. mevr. Vleugels Schut ter—Spit en Koopman 6—1, 6—0; mej. Kerckhoff en Wilton sl. mevr. Jonquière en Borren 46. 6—2, 6—1. WANDELSPORT. THANS ééN NATIONALE WANDELSPORT- ORGANISATIE. Overtuigd van de noodzakelijkheid, dat het Ne- derlandsche volk tot behoud van zijn eigen volks karakter ook op het gebied van de wandelsport kome tot meer eenheid, besloot het hoofdbestuur van .de Christ. Ned. Wandelsportorganisatie (C,N. W.O.) in de op Woensdag 17 Juli te Amsterdam gehouden vergadering zich aan te sluiten bij de Nederlandsche Wandelsport Federatie (N.W.F.) Door deze aansluiting zijn nu alle landelijke wandelsportvereerigingen van alle gezindten in één nationale wandelsportorganisatie vereenigd. HEEMSTEDE EXAMENS ST HENRICUS-MULOSCHOOL. Geslaagd voor diploma A: F. J. C. van Ameron- gen. A. J. A. de Beer, J. J. Berndes, J. B. J. Boos. B. W. H. Bouchier, A. H. de Bruin, G. T. B. van Deutekom. H. van Eeuwijk. T. A. M. van der Gaag, G. Giphart. J. W. Heezius. A. J. Kroon. J. Kuijk, J. P. S. Kultems, A. A. J. Lingg. N. J. B. van der Meer, B. L. Meulenbroek, J. W. van der Niet, L. Pater. H. de Raadt, J. M. Remmerswaal. W. M. Smit, J. V. Snoeks. C. van Staveren. J. A. W. Stol wijk. Th. H. J. Striekwold, H. G. Strik, J G. A. Strijbosch, A. J. Vester, J. van Wormerdam. C. W. M. van der Weiden, W. Wesselink, N. Windt, W. Windt. Geslaagd voor diploma B: Th. J. van der Berg, 8. L. Beugelsdijk, A. P. Looman, A Kooij, J. A. J. M. Hoes, P. J. J. Samson, J. G. A. Strijbosch. HAARLEMMERMEER VOOR HET VERKEER AFGESLOTEN WF.GF.N. Op last van de Duitsche militaire overheid zijn de navolgende openbare wegen in deze gemeente van gisteren af voor het verkeer afgesloten n.l.: Nieuwemeerdijk van Sloterbrug tot Schipholbrug; Schipholdijk van Schipholweg tot Vijfhuizerweg; Aalsmecrderdijk van Vijfhuizerweg tot Kruisweg; Schipholweg van Schuilhoevelaan tot Schiphol brug; Rijksautoweg van brug bij Nicuwemeer tot Kruisweg; Vijfhuizerweg van Sloterwcg tot Schip- holdijk en verder alle binnen dit gebied gelegen straten, wegen en terreinen. Het verkeer AmsterdamDen Haag. dat voor dien over den rijksautoweg geleid werd, is in ver band hiermede omgelegd via Kruisweg, Hoofd weg, Spaanwouderweg. Sloterweg, Burgemeester Amersfoordtlaan, Sloterbrug en verder via het dorp Sloten naar Amsterdam en omgekeerd. Ket zich onbevoegd en zonder behoorlijk bewijs bevinden in het afgesloten gebied is levensge vaarlijk en bovendien zal dit streng gestraft worden. Voor het verkrijgen van z.g. „auswelsc", wende men zich onder overlegging van 2 pasfoto's, waarop aan de achterzijde de naam geschreven moet zijn, schriftelijk met redenen omkleed tot het bureau van den Duitschen militairen commandant aan den Nieuwemeerdijk no. 68 t# Badhoevedorp. BLOEMENDAAL COLLECTE VOOR T.B.C.-PATIcNTEN. Op Zaterdag 20 Juli a.s. houdt de Stichting Steunfonds van de Ver. T.B.C.-Pat. die ernaar streeft hulp en bijstand te verleenen aan on- en minvermogende tuberculoselijders en -lijdsters, ongeacht richting of geloof, een collecte in Bloe- mendaal. OVERVEEN JONGEN DOOR AUTO AANGEREDEN. Donderdagmiddag één uur kwam een 14-jarige jongen, C. de H„ wonende te Haarlem, per fiets uit een garage op den Korten Zijlweg rijden. Ter wijl hij al op den weg was werd hij teruggeroepen. Hij wendde het stuur zonder een tecken te geven en werd door een auto aangereden, waarbij hij viel. Dr. Heymans constateerde dat oen been was gekneusd. Met een particuliere auto werd liet slachtoffer naar zijn woning vervoerd. De flets was beschadigd. De politie stelt een onderzoek in. Vermoedelijk is dit ongeluk aan eigen onvoorzichtigheid te wijten. Het D. N. B. meldt: De „Corriera del Ticino" publiceert een bericht van zijn correspondent in Vaticaanstad over .Aanpassing van den Heiligen Stoel aan het nieu we Europa". De correspondent schrijft in dit artikel o.a.: „De Heilige Stoel moet zich er op voorbereiden dat het niet afzijdig staat, wanneer de overwin naars de bases vaststellen van het nieuwe Europa, Hij heeft derhalve een belangrijke, zich over een I lange periode uitstrekkende, taak. De afloop van den oorlog zal niet alleen een totalen ommekeer op de landkaart van Europa i en van de Europeesche bezittingen op andere continenten teweeg brengen, doch ook een diep- I gaanden socialen, geestelijken en ethischen om mekeer. I Met de macht van haar geestelijke en religieu- I ze activiteit bereidt de Heilige Stoel zich derhal- I ve er op voor millioenen zielen de kracht en de geestelijke basis te geven, opdat zij tot nut voor I de cultuur in verhouding komen tot de nieuwe levensmaatstaven en zij bereidt zich er tevens op voor den overwinnaars de medewerking van haar duizendjarig evenwicht te verleenen. De staats orden die thans ten onder gaan en die hierdoor I bewijzen dat zij haar geschiedkundige taak de finitief hebben vervuld, zullen door de kerk steeds als toevallig en voorbijgaande verschijnse len worden beschouwd en zij heeft gedurende de geheele afgeloopen eeuw, die de eeuw van de overwinning van dit regime was, steeds de ver- j keerde en brooze bestanddeelen in het licht ge- I steld. Men kan zeggen dat de politieke geschiede nis van de kerk in de afgeloopen eeuw niets an- i ders was dan een strijd tegen de leerstellingen I der Fransche revolutie en dat de sociale politiek I van de kerk zich juist op de overwinning hier van heeft ontwikkeld. Vele Katholieke denkers, I die in nauw contact staan met de politieke krin- gen in het Vaticaan zijn geneigd een zekere pa- i rallel te zien tusschen de jongste sociale prac- I tijk van de kerk en de grootste prestaties van het 1 nationaal socialisme en het fascisme op sociaal I gebied, prestaties, die volgens de meening in I deze kringen, niets anders zijn dan de tenuit voerlegging van datgene, dat onder het socialis me verwezenlijkt kon worden om zonder noodlot- 1 tlge verwoestende schokken een nieuwe maat- I «chappij op te bouwen". Fransche zaakgelastigde verlaat Engelsclien bodem. GBENOBLE, 19 Juli (Un. Press). De „Petit Dauphinois" meldt uit Vichy: De Fransche regeering heeft de Kamers in kennis gesteld, dat de hervatting der diploma tieke betrekkingen, die Engeland gewenscht heeft, niet in overweging kan worden genomen zoolang geen schadevergoeding is ontvangen voor de incidenten bij Mes el Kebir, nl. teruggave van de onwettig genomen schepen en vergoeding van schade aan schepen en slachtoffers. Daar Lon den niet gelooft verplicht te zijn deze voorwaar den aan te nemen, heeft de Fransche regeering besloten, den Franschen zaakgelastigde Castel- lane vandaag den Engelschen bodem te doen Verlaten. Voorts bevat de „Petit Dauphinois" een be richt uit Vichy, dat een accoord bereikt is tus schen de regeeringen van Frankrijk en Duitsch land over het repatrieeren van alle officieele personen, officieren en soldaten, die in het be zette gebied woonden. Het „Journal Officlel" publiceert een decreet, waarbij vastgesteld wordt dat alle magistraten van Fransch origine moeten zijn, d.w.z. dat zij een Franschen vader hebben. Indien zij niet aan deze voorwaarde voldoen worden zij onmiddellijk Ontslagen, Dé Rhein. Westf. Landeszeitung meldt, dat de Spaansche regeering, naar zij officieel mededeelt, de diplomatieke betrekkingen met Chili verbroken heeft. Dit besluit wordt gemotiveerd, aldus het blad. met het feit. dat Chili door zijn volksfrontregeering den Spaanschen verraders van het vaderland steeds allen steun heeft gegeven en tegenover de natio nale Spaansche regeering steeds een vijandige hou ding heeft aangenomen. Dit bereikte zijn hoogte punt op 27 Juni, toen op het grootste plein van Santiago de Chili verscheidene sprekers, in aan wezigheid van den president, zich op de kwalijk ste wijze over Spanje en generaal Franco hebben uitgelaten. Uit Santiago de Chili verneemt het D.N.B. dat na het verbreken der diplomatieke betrekkingen tusschen Spanje en Chili de Spaansche zaakge lastigde in Santiago met het personeel der ambas sade gisteren uit Chili vertrokken is. Verplichte inschrijving van alle vrachtauto's. Moet vóór 23 Juli geschieden. Op pagina 6 van dit nummer is een uitvoerige, officieele bekendmaking van den Inspecteur-ge neraal van het verkeer opgenomen, waarin er aan herinnerd wordt dat vóór 23 Juli a.s. van alle vrachtauto's enz. aangifte moet worden ge daan bij het Centraal Bureau voor Statistiek, bureel Verkeer, te 's-Gravenhage. Inschrijvingsformulieren zijn verkrijgbaar bij alle plaatselijke distributiediensten. Ons is door de Verkeersinspectie medegedeeld, dat alle vrachtauto's, dus ook de kleine en de z.g. bestelwagentjes ter registratie moeten wor den opgegeven. Haarlemsclie kinderen naar Opper-Oostenrijk. Met spoed en toch goed is alles georganiseerd. Met de uitzending van meer dan 6090 kinde ren uit Nederland naar Opper-Oostenrijk is alle denkbare spoed betracht. Dit is gedaan omdat de zomer al begint te verstrijken zoodat het gewenscht was'van den ons nog restenden zomertijd zooveel mogelijk te profiteeren. De kinderen worden uit gezonden voor een verblijf van twee a drie maan den, zoodat het toch al najaar wordt voor zij zul len terugkeeren. Op het bureau in Den Haag waar de centrale organisatie voor het geheele land berust, is hard gewerkt, maar ook de gemeentebesturen moesten onder hoogen druk werken om de details van de uitzending der kinderen goed te regelen. Wij hebben ons daarvan kunnen overtuigen toen wij, om informaties over deze aangelegenheid te krijgen, een paar keer het bureau van den Ge neeskundigen Dienst te Haarlem binnen stapten. De directeur heeft, omdat het gewenscht was alles in één hand te houden, het werk zooveel mogelijk zelf verricht. De 340 kinderen die uit Haarlem voor uitzen ding werden opgegeven, moesten natuurlijk gead ministreerd worden. Maar daarmee was men er niet. Alle kinderen moesten ook gekeurd worden, niet slechts om uit te maken of zij voor uitzen ding in aanmerking kwamen, maar ook of zij niet te zwak waren om zoo lang van huis te gaan. Zelfs was het noodig van alle kinderen de keel uit te strijken, wat natuurlijk met een bacterio. logisch onderzoek gepaard ging. Daarvoor moest natuurlijk de medewerking Ingeroepen worden van den bacterioloog van den dienst. De keuring

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7