De rede van Hitler. ZATERDAG 20 JUEI 1940 HXXKEEM'S DAGBEAÜ (Vervolg van pag. 5). Het Rijk is thans sterker dan ooit: Als gii be denkt dat wij de laatste drie maanden een front gevormd hdbben, dat thans van de Noortükaap tot de Spaansche grens reikt, zijn de verliezen, in het bijzonder wanneer zy met die van dem wereldoor log vergeleken worden, buitengewoon gering. De oorzaak hiervan ligt afgezien van de uitsteken de leiding in de schitterende tactische opleiding van den soldaat individueel van de eenheden als mede in de samenwerking der wapens. Verder is de oorzaak gelegen in de goede kwa liteit en de doelmatigheid der nieuwe wapens en voorts in het welbewust afzien van elk zooge naamd prestige-succes. Niettemin hebben wij natuurlijk voorzorgsmaat regelen genomen voor verliezen, welke veel groo- ter zijn. De daardoor uitg^paarde mannen van ons volle zullen ten goede komen aan de voortzet ting van den vrijheidsoorlog, welke ons is opge drongen. Op het ogenblik worden vele onzer divi sies uit Frankrijk teruggetrokken en naar hun vredesstandplaatsen getransporteerd. Vele mannen kunnen met verlof gaan. Wapens en uitrusting worden weder in orde gebracht of met nieuwer materiaal aangevuld. Over het geheel is de weer macht thans sterker dan ooit te voren. Ten tweede: de wapens. Het verlies aan wapens in den veldtocht tegen Noorwegen en vooral ook tegen Nederland, België en Frankrijk, is volkomen cnbeteekenend. Het staat in geen verhouding tot de productie. Leger en luchtmacht zijn op het oogenblik, dat ik tot u spreek, ook wat hun uit rusting betreft volkomener en sterker, dan zij voor het offensief in het Westen waren. Ten derde: de munitievoorziening. De munitie voorziening werd op zulk een schaal voorbereid en de aangelegde voorraden zijn zoo groot, dat op vele gebieden thans moet worden overgegaan tot een beperking, resp. ..omschakeling" der productie, daar de ter beschikking staande depóts en opslag ruimte, ook bij de grootste uitbreiding, voor een deel niet meer de sterk toegenomen aanvoeren zou den kunnen bergen. Het munitieverbruik was, even als in Polen, boven alle verwachting gering en over het geheel staat het in geen verhouding tot de voorraden. De gezamenlijke voorraden zijn derhalve bij het leger en de luchtmacht op het oogenblik voor alle wapens aanzienlijk grooter dan voor den aanval in het Westen. Ten vierde: voor den oorlog belangrijke grond stoffen, Dank zij het werk van den rijksmaarschalk is de „omschakeling" van het Duitsche bedrijfs leven tot een autarkisch oorlogsbedrijfsleven reeds in vredestijd voltrokken. Wij bezitten in de eerste plaats de beide belangrijkste grondstoffen, kolen en ijzer in ik mag wel zeggen onbegrensde mate. Wat de brandstofvoorziening betreft, de voor raden zijn rijkelijk groot en de capaciteit van onze productie stijgt en zal binnenkort zelfs wanneer iedere invoer uitblijft voor onze behoeften volkomen voldoende zijn. Door onzé inzamelingen van metaal is reeds aanstonds onze metaal reserve zoo vergroot, dat wij tegen een oorlog van eiken duur zijn opgewassen en geen enkele gebeurlijk heid behoeven te vreezen. Hierbij komen thans nog de geweldige mogelijkheden, die in het ver krijgen van een onafzïenbaren buit, zoowel als in het ontsluiten van de door ons bezette gebieden liggen. Duitschland en Italië bezitten in de door hen gereguleerde en gecontroleerde economische ruimte rond 200 millioen menschen, waarvan slechts 130 millioen soldaten opleveren, terwijl meer dan 70 millioen uitsluitend in economisch opzicht werkzaam zijn. „Ik kan u thans verzekeren, dat ik. onverschil lig wat ook komen kan, thans in den tijd geen factor meer zie, die ons op de een of andere wijze bedreigt Ook de voedselvoorziening is dezen keer, dank zij de tijdig getroffen maatregelen, voor den duur van den oorlog verzekerd. Ten vijfde: De houding van het Duitsche volk. Het Duitsche volk is dank zy de nationaal-socia- lïstische opvoeding, niet in dezen oorlog gegaan met de oppervlakkigheid van een hoera-patriotisme, doch met den fanatieken ernst van een ras, dat het lot leent, dat het te wachten staat voor het geval het overwonnen zou worden. De pogingen van de pro paganda onzer vijanden, om deze aaneengesloten heid te verbreken, waren even dom als nutteloos. Tien maanden oorlog hebben dit fanatisme verdiept. Hel Duitsche volk heeft zijn innerlijke houding voor alles bewezen door zijn zonen, die op de slagvelden strijden en die in enkele weken den na Duitsch land sterksten militairen tegenstander hebben ver slagen en vernietigd. Hun geest was en is ook de geest van het Duitsche vaderland. Ten zesde: Het overige deel van de wereld. De laatste hoop echter schijnt in de oogen der Engel- sche politici, behalve op de verbonden en geallieerde volken bestaande uit een aantal van door hen onder houden staatshoofden zonder troon, staatslieden zonder volken en generaals zonder legers, op nieuwe verwikkelingen gevestigd te zijn, die zij hopen te voorschijn te kunnen roepen, dank zij hun in dit op zicht beproefde handigheid. Het geloof aan een mogelijke nieuwe vervreemding tusschen Duitsch land en Rusland is van deze verwachtingen een werkelijke „Ahasverus". De Duitsch-Russisehe ver houding is definitief bepaald. Het motief hiertoe lag in het feit, dat Engeland en Frankrijk, ondersteund door zekere kleine staten, Duitschland veroverings plannen in gebieden toedichten, die buiten alle Duitsche belangen lagen. Weldra werd gezegd Duitschland wil de Oekraïne bezetten, dan weer Duitschland wil Finland binnenrukken, een andere keer beweerde men, Roemenië wordt bedreigd, ja tenslotte was men zelfs voor Turkije bevreesd Ik achtte het onder deze omstandigheden juist, voornamelijk met Rusland over te gaan tot een nuchtere vaststelling der belangen, teneinde eens en voor altijd duidelijk te maken, wat Duitschland voor zijn toekomst als belangengebied meent te moeten beschouwen en wat omgekeerd Ruslapd voor zijn bestaan belangrijk acht. Op deze duidelijke afba kening van de wederzydsche belangengebieden volgde dc nieuwe regeling van de Duitsch-Russische verhouding. Alle hoop, dat thans in het kader hier van een nieuwe Duitsch-Russische spanning zou kunnen intreden, is kinderlijk. Noch Duitschland heeft een stap gedaan, die het buiten zijn belangen gebied bracht, noch Rusland heeft zulks gedaan. De hoop van Engeland echter, door het uitlokken van de een of andere nieuwe Europeesche crisis een ontlasting van zijn eigen situatie te kunnen berei ken ,is, voorzoover het de verhouding tusschen Duitschland en Rusland betreft, een drogreden. De Britschë staatslieden zien alles iets langzamer in, zij zullen derhalve ook dit nog leeren begrijpen. In heb in mijn rede van den zesden October de verdere ontwikkeling van dezen oorlog wel voorspeld. Wanneer men thans niet juist in de nederlagen de teekenen en waarborgen van de eindoverwinning ziet, dan geloof ik dat de ontwikkeling mij tot dusver wel in het gelijk heeft gesteld. Niettegenstaande ik van deze ontwikkeling overtuigd was, heb ik destijds Frankrijk en Engeland de hand toegestoken om tot overeenstemming te komen. Het antwoord, dat ik daarop ontving, zult gij u nog herinneren. Al mijn argumenten over het onzinnige van voortzetting van dezen strijd, over de zekerheid, zelfs in het gunstigste geval geen winst, doch slechte offers te verkrijgen, werden of wel met spot en hoon be antwoord, of wel doodgezwegen. Ik heb u destijds tegelijkertijd verzekerd dat ik vreesde wegens mijn vredesvoorstel zelfs te worden uitgekreten voor bangerd, die niet wil vechten omdat hij niet meer vechten kan. Het is ook precies zoo gebeurd. Ik geloof echter wel dat reeds thans Frankrijk natuurlijk minder de schuldige staatslieden als het volk over dezen zesden October anders zal denken. Welk een onnoemelijke ellende is sindsdien over dit groote land en volk gekomen. Ik wil het «r nog niet eens over hebben, wat een leed deze De politiecorpsen in Nederland zullen met gedemobiliseerden worden aangevuld. Tijdens de keuring der candidaten voor het Amsterdamsch politiecorps moeten de gegadigden een schriftelijke proeve van bekwaamheid afleggen. oorlog den soldaten heeft gebracht. Want bijna hier bovenuit gaat nog het leed, dat ontstaan is dc*>r de gewetenloosheid van hen, die millioenen menschen zonder eenigen grond van hun haard steden hebben verdreven, slechts met de gedachte hierdoor wellicht de Duitsche oorlogsvoering moei lijkheden te kunnen bereiden. Evenwel een onbe grijpelijke veronderstelling. Wat de heeren Chur chill en Reynaud met hun adviezen en instructies millioenen menschen aan leed berokkend hebben, kunnen zij noch bij hun leven, noch in het hier namaals verantwoorden. „HET WAS NIET NOODIG GEWEEST". Dit alles had zooals gezegd niet behoeven te gebeuren. Want ik heb nog in October noch van Frankrijk, noch van Engeland iets anders verlangd dan alleen den vrede. Doch de heeren belangheb benden bij de bewapeningsindustrie wilden de voort zetting van dezen oorlog tot eiken prijs en zij hebben dezen oorlog thans gekregen. Ik hoor thans uit Londen slechts een schreeuwen het is niet het schreeuwen der massa's, doch der politici dat de strijd moet worden voortgezet. Ik weet niet of deze politici reeds de juiste voorstelling van de komende voortzetting van dezen strijd hebben. Ik geloof nauwelijks, dat het Engelsche volk naar Canada gaat, doch het zullen toch wel alleen de heeren belanghebbenden bij de bewapenings industrie zijn, die zich naar Canada terugtrekken. Het volk zal, naai' ik meen, toch wel in Engeland moeten blijven. En het zal den oorlog in Londen dan ongetwijfeld met andere oogen bezien dan zijn zoogenaamde leiders in Canada. Gelooft mij vrij, ik gevoel een innerlijken afkeer van dit soort ge- wetenlooze parlementaire volks- en statenvernieti- gers. Het doet mij bijna pijn, wanneer het lot mij er toe uitverkoren heeft datgeene te stuiten, wat door deze roenschen ten val gebracht wordt, want het was niet mijn oogmerk, oorlog te voeren, doch een nieuwen socialen staat van zeer hooge cultuur op te bouwen. Elk jaar van dezen oorlog berooft my van dezen arbeid. En de oorzaken van dezen roof zijn belachelijke nullen, die men hoogstens als politieke fabriekswaar der natuur kan betitelen. De heer Churchill heeft het zoojuist weer ver klaard dat hij den oorlog wil. Hij is thans ongeveer zes weken geleden begonnen met den oorlog op he; terrein, waar hij schijnbaar gelooft, wel bijzon der sterk te zijn, namelijk den luchtoorlog tegen de burgerbevolking, zij het ook onder het op den oorgrond geschoven motto tegen zoogenaamde oorlogsdoelen. Deze oorlogsdoelen zijn sinds Frei burg open steden, gehuchten en boerendorpen, woonhuizen, ziekenhuizen, scholen, kinderbewaar plaatsen en wat er al meer getroffen wordt. Ik heb hierop tot nu toe nauwelijks laten antwoorden. Doch dit moet nu niet beteekenen dat dit het eenige antwoord is of zal blijven. Ik ben my er thans van bewust, dat ons antwoord, dat eens zal komen, onnoemelijk leed en ongeluk over de menschheid zal uitstorten. Natuurlijk niet over den heer Chur chill, want hij zal dan immers ongetwijfeld in Canada zitten, daar, waar men reeds het vermogen en de kinderen van de voornaamste belanghebbenden bij den oorlog heen gebracht heeft. Doch er zal voor •millioenen andere menschen veel leed ontstaan. En de heer Churchill zal mij ditanaal wellicht bij wijze van uitzondering willen gelooven, wanneer ik als profeet thans het volgende zeg: Er zal daardoor 'n gjroot wereldrijk vernietigd worden. Een wereldrijk, dat ik nooit het vornemen heb gehad te vernietigen of ook maar te bena- deelen. Alleen ben ik mij er van bewust, dat de voortzetting van dezen strijd slechs zal eindigen me.t de algeheele vernietiging van een der beide strij denden. De heer Churchill kan gelooven, dat dit Duitschland is. Ik weet, dat het Engeland zal zijn. Nadat Hitier zijn in den aanvang genoemd beroep op Engeland had gedaan, besloot hij als volgt: Terugblikkende op de achter ons liggende tien maanden worden wij wel alle vermeesterd door de genade van de Voorzienigheid, die ons dit groote werk liet gelukken. Zijheeft onze besluiten ge zegend en ons op de moeilijke wegen begeleid. Ik zelf ben geroerd door het bewustzijn van het mij door haar toebedeelde lot, mijn volk de vrijheid en eer. hergeven te hebben. De schande, die 22 jaar geleden in het Bosch van Compiëgne haar ontstaan vond, is op dezelfde plaats voor altijd teniet gedaan. Ik heb nu vandaag voor de geschiedenis de man nen genoemd, die mij in staat gesteld hebben, het groote werk te volbrengen. Zij allen hebben gedaan wat zij konden en hun bekwaamheid en vlijt aan het Duitsche volk gewijd. Ik wil besluiten met al die naamloozen te ver melden, die niet minder hun plicht hebben vervuld, die tot in het millioenvoudige hun liohaam en hun leven op het spel hebben gezet en te allen tijde bereid waren voor hun volk het laatste offer te brengen, dat een man kan geven. Velen hunner vinden thans een laatste rustplaats naast de graven, waarin reeds hun vaders uit den wereld oorlog rusten. Zij zijn getuigen van een stil hel dendom. Zij zijn het symbool voor de honderd duizenden, die in den strijd der Duitsche weer macht opgekomen zijn voor de vrijheid en de toe komst van ons volk en voor de eeuwige grootheid •an het nationaal-socialistische groot-duitsahe rijk RECEPTIE BIJ VON RIBBENTROP. Het D. N. B. meldt: In aansluiting op dc historische zitting an den Dultsohen Rijksdag die ook werd bijgewoond door den Itallaanschen minister van bultenland- sche zaken Clano, heeft de rijksminister van bul- tenlandsche zaken Von Ribbentrop ter eere van den gast in kleinen kring een receptie gehouden. Hitler's Rijksdagrede. Duitsche persstemmen. BERLIJN, 20 Juli (D.N.B.) Het ligt voor de hand, dat de rede tan Hitier haar stempel drukt op de Duitsche kranten van vandaag, die alle uit voerige commentaren geven. De „Berliner Bör- senzeitung" schrijft dat het door Adolf Hitler geleide Groot-Duitsche rijk, zij aan zij strijdende met Italië en levend in vriendschappelijke be trekkingen met het machtige Russische rijk, thans gereed staat voor de laatste afrekening met Engeland, grooter en sterker dan ooit op alle ge bieden en in staat om op ieder oogenblik den ver nietigenden slag te slaan. Het getuigt van een onvergelijkelijk verantwoordelijkheidsgevoel, dat toch nog een laatste beroep op het verstand werd gedaan, terwijl de macht van het Duitsche rijk het zeker maakt, dat de afrekening met Enge land vreeselijk zal worden voor de betrokkenen. De Fiihrer heeft den Engelschen nog een laat ste kans gegeven om tot bezinning te komen. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft over de verdiensten van den Rijksminister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, zeggende dat de Duitsche buitenlandsche politiek er zorg voor gedragen heeft dat er voor Engeland geen ontkomen meer is, in het bijizonder dat er geen hoop blijft op een verstoring van de Duitsch Russische betrekkingen. De belangengrenaen zijn afgebakend en nergens heeft een van beide deze grenzen overschreden. Zij zijn definitief. Den Engelschen blijft aldus niets anders over dan hun bedreigde eiland en het perspectief hun groote wereldrijk moedwillig te vernielen, wanneer het beroep op het verstand niet gehoord wordt. Het „Hamburger Fremdenblatt" schrijft o.a. dat de militaire macht van Duitschland een top punt heeft bereikt. Het antwoord, dat het zal kunnen geven op een voortzetting van de En gelsche provocaties zal neerkomen op het eiland als een hamerslag van het jongste gericht. De zuilen van een wereldrijk zullen daarbij scheu ren, een wereldrijk, welks bestaan van Duitsche zijde nooit is bestreden. Wanneer het nihilisme van Winston Churchill de overhand mocht be houden zal -de wereldgeschiedenis eens het von nis er over kunnen vellen wie het Britsche im perium heeft vernield: de onverbeterlijke amok- looper, die zijn volk met blinde oogen in het verderf stort of de vernieuwer van het Duitsche volk, die op het hoogtepunt van zijn overwin ning de groote wijsheid der gematigdheid toont en die voor den eindstrijd met een wildgeworden tegenstander de woorden uitspreekt: „ik zie geen reden voor de voortzetting van den strijd". En geland is voor een vreeselijke keuze gesteld. ITALIAANSCHE INDRUKKEN. ROME, 20 Juli (D.N.B.) De historische Rijks dagrede van den Fiihrer wordt in Italië zonder voorbehoud algemeen goedgekeurd. Vooral de passages over de buitengewone beteekenis van de houding van Italië voor de oorlogvoering van Duitschland en de gemeenschappelijke overwin ning trekken zeer de aandacht en wekten de geestdrift der bevolking. Reeds een uur na het einde der Rijksdagzitting publiceerden de dagbladen een zeer uitvoerig uit treksel uit de rede. De „Giornale dTtalia" plaatste over de geheele breedte van zijn editie de volgen de opschriften: „Laatste beroep op het verstand. De groote rede van den Fiihrer in tegenwoordig heid van graaf Ciano in den Rijksdag. Dank aan den Duce en het fascistische Italië". Het blad wijst verder op de volstrekte zekerheid van de overwinning, die Adolf Hitler toont. De „Lavoro Fascista" spreekt in zijn opschriften van het „front der spil tegen Engeland", van de „loyale en hartelijke erkenning van de bijdrage van het fascistische Italië voor de gemeenschappelijke overwinning" en schrijft in een ander opschrift: „Nog kan Engeland de ontzetting van den ver nietigingsoorlog vermijden". In Italiaansche politieke kringen wijst men op het feit, dat Hitier de volledige solidariteit en de constructieve kracht van de spil tot uitdrukking heeft gebracht. Zijn woorden bevestigen tevens het belang, dat Duitschland hecht aan de deel neming van Italië aan den oorlog. Bijzonder sym pathiek vindt men dat ook de Italiaansche ge sneuvelden zijn herdacht, waarbij vooral de held haftige dood van luchtmaarschalk Balbo vermeld werd. Zonder voorbehoud valt men ook de conclusies bij ten aanzien van de verdere ontwikkeling van den toestand. Ook hetgeen Hitier gezegd heeft over de samenwerking met Rusland. In italiaan sche politieke kringen zegt men dat in deze woorden een groote staatsmansvisie tot uitdruk king komt, welke het zekerste onderpand vormt voor de gemeenschappelijke slotoverwlnning en het bereiken van alle constructieve doeleinden der* belde revoluties. IN DE VER. STATEN. NEW YORK 20 Juli (D. N. B.) Onder gewel dige opschriften, die het alternatief van Engeland: vrede of verwoesting, ondubbelzinnig tot uitdruk king brengen, publiceeren de late edities van de New Yorksche kranten Vrijdag de gedenkwaardige redevoering van Hitler in groote uitvoerigheid Daarbij worden uiteraard de tot Engeland gerichte passages op den voorgrond geplaatst. De Associated Press, die den volledigen tekst van de rede heeft ge publiceerd, legt den nadruk op Hitler's waarschu wing voor de verwoesting van een wereldrijk, wan neer Engeland vasthoudt aan voortzetting van den strijd. Vol spanning kijkt het geheele Ameriknnnsche publiek naar Londen, welks antwoord van fatale beteekenis zal zijn voor de ontwikkeling der we reldgeschiedenis, zooals men ook in de Vereenigde Staten duidelijk inziet. De redevoering van Hitler is door talrijke Ame- rikaansche stations uitgezonden en door millioenen Amerikanen gehoord, ondanks den korten termijn, waarop zij was aangekondigd. In afwachting van het beroep van Hitier op Engeland hebben eenige Amerikaansche dagbladen de laatste dagen reeds getracht den inhoud van het Engelsche antwoord te lezen in de rede, die Chur chill Zondag j.l. heeft uitgesproken. MEENING IN ZWEDEN. STOCKHOLM 20 Juli (D. N. B.) In politieke kringen der Zweedsche hoofdstad heeft de rede van Hitier een zeer diepen indruk gemaakt. Vooral wijst men op het volstrekte vertrouwen in de overwin ning. De grootste belangstelling is in Zweden ge wekt door de uiteenzettingen van Hitler over de betrekkingen met Rusland. In het bijzonder juicht men de woorden toe over de stabilisatie der betrek kingen tusschen de staten in het Oost-Europeessche gebied. De door den Fiihrer aan Engeland gerichte woorden noemt men een hartstochtelijk beroep op de menschelijkheid en men spreekt den wensch uit dat Engeland van dezen kans gebruik zal maken. Duitsch legerbéricht. Verscheidene koopvaardij- schepentof zinken gebracht Optreden van duikbooten en luchtmacht. BERLIJN, 19 Juli (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Het Duitsche duikbootwapen heeft verdere successen geboekt. Een duikboot boorde vijande lijke scheepsruimte der koopvaardij met een in houd van 31.300 br. reg.ton in den grond, een tweede duikboot slaagde er in een groot gewa pend koopvaardijschip, dat in een krachtig be veiligd convooi voer, tot zinken te brengen. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben wederom met groot succes aanvallen ondernomen op vlieg velden, haveninstallaties en barakkenkampen in Engeland, benevens op schepen, voor de kusten van Noord-Schotland en in het Kanaal. Vier koopvaardijschepen met een inhoud van in totaal 12 tot 14.000 reg. (br.) ton zijn door inslaande bommen tot zinken gebracht, 12 koopvaardijsche pen en 2 patrouillebooten werden voor een deel zoo zwaar beschadigd, dat verwacht kan worden dat verscheidene schepen totaal verloren zijn. Naar achteraf bekend wordt is het op 17 Juli gelukt een vijandelijke duikboot met inslaande bommen tot zinken te brengen. In Noord en West Duitschland verhinderde de Duitsche afweer den vijand des nachts op doelen gerichte bommen neer te werpen, zoodat slechts geringe persoonlijke en materieele schade ont stond. Luchtafweergeschut schoot daarbij drie vijandelijke toestellen neer. De totale verliezen van den vijand bedroegen gisteren 12 vliegtuigen en 2 versperringsballons. Hiervan waren 7 vliegtuigen in luchtgevechten en 5 door luchtafweergeschut neergehaald. Twee Duitsche vliegtuigen worden vermist". Het Vrijdag gepubliceerde frontbericht van het D. N. B. luidt: „De handelsoorlog tegen Engeland gaat zonder onderbreking voort. De cijfers van tot zinken ge brachte scheepsruimte, waarvan het legerbericht van heden melding maakt, geven een totaal van meer dan 50.000 ton. Bovendien moet worden vast gesteld dat door Duitsche oorlogsvliegers verder nog 12 schepen met een totale tonnage van ongeveer 50.000 ton en twee patrouilleschepen zwaar bescha digd zijn. Derhalve moet er rekening mee gehouden wórden dat de vijand nog verschillende scheeps- eenheden heeft verloren. Deze zware slagen, die de Britsche koopvaardij geregeld ontvangt, bedreigen niet alleen de ravitailleering van Engeland met artikelen voor het dagelijksch gebruik, zooals met levensmiddelen en grondstoffen, waarvan de voor raden van dag tot dag geringer worden, maar ver lammen ook het productieproces op de Engelsche scheepswerven, die nu al niet meer in staat zijn om de beschadigingen van de binnengebrachte koop vaarders tijdig te herstellen. Een resultaat, waarop men trotsch mag zijn, bereikte een Duitsch oorlogs vliegtuig op 17 Juli, toen deze machine er in slaagde een vijandelijke duikboot met een voltreffer te ver nietigen. Ook bij de afweer wordt de meerderheid van het Duitsche luchtwapen steeds duidelijker. Aan het luchtafweergeschut gelukte het om 's nachts een binnenvliegenden Britschen bommenwerper met zoo veel effect aan te vallen dat de vijand er niet in slaagde zijn bommen neer te werpen. Drie Engelsche machines werden bij die gelegenheid neergehaald." Italiaansch legerbericht. Bommen op militaire doelen te Cibraltar. ERGENS IN ITALIë, 19 Juli (Stefani)Leger bericht no. 40 van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „Ondanks de slechte weersomstandigheden heeft een afdeeling van onze luchtmacht, na een vlucht van 3200 k.m. van haar basis, Gibraltar bereikt en daarop het arsenaal en de andere mi litaire doelen met succes gebombardeerd. Een vijandelijk schip, dat door onze luchtmacht werd verrast, toen het poogde het Kanaal van Si cilië te passeeren, werd door twee bommen getrof fen en zoo zwaar beschadigd dat het door de bemanning moest worden verlaten. AI onze vliegtuigen zijn op hun bases terug gekeerd. In het oostelijke deel van de Middellandsche Zee is een vijandelijke duikboot tot zinken ge bracht". Demilitarisatie der Aalands- eillanden? TALLIN 19 Juli (Un. Press). Naai van goed in gelichte zijde wordt vernomen, heeft Rusland aan Finland den eisch gesteld: bf een gemeenschappelijke controle op de Aalands-eilanden of een volledige demilitarisatie. Men gelooft, dat de Finnen het laat ste gekozen hebben. Ciano te Berlijn. Het D. N. B. meldtOp uitnoodiging van de Rijksregeering ls de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, gistermiddag voor een kort bezoek te Berlijn aangekomen. De rijksminister van buitenlandsche zaken. Von Ribbentrop verwelkomde hem op het Anhalter Bahnhof. De Italiaansche ambassadeur, Dino Alfieri, de leden der Italiaansche ambassade, vertegenwoordigers van de fasclo en van de Ita liaansche kolonie en leidende persoonlijkheden van Staat, partij en weermacht hadden zich op het station opgesteld. De Italiaansche minister van buitenlandsche zaken en de rijksminister van buitenlandsche zaken inspecteerden de eerecompagnie, die voor het station stond aan getreden. Vervolgens leidde Von Ribbentrop zijn Itallaanschen collega naar het Slot Bellevue, waar graaf Ciano door den chef van de kanselarij van den Fiihrer, staatsminister dr. Meissner, werd ontvangen. Japanners bezetten Tsjinghai. Controle op belangrijken verkeersweg verkregen. SJANGHAI, 18 Juli (D.N.B.) Japansche ma- rinetroepen hebben vanmiddag Tsjinghai, de ha venstad van Ningpoe aan het zuidelijk gedeelte van de Hangtjanbocht, bezet. Hierdoor heeft Japan de controle gekregen over den voor de Tsjoengking-regeering belangrijken verkeersweg van Sjanghai naar het binnenland van China. Ontploffing te New-York. NEW-YORK, 19 Juli (Un. Press.) Een bomontploffing in het Central Park veroorzaakte een paniek onder de bezoekers en onder de honderden kinderen, die er speelden. Dè ex plosie veroorzaakte geen schade. De politie zoekt drie verdachte personen. Luchtgevechten boven het Kanaal. Vijftien Britsche vliegtuigen neergehaald. BERLIJN. 19 Juli (D.N.B.) Van bevoegde mi- litaire zijde wordt medegedeeld: Vrijdagmiddag hebben Duitsche jachtvliegtui gen van het type Messerschmitt 109 boven het Kanaal twaalf van de nieuwe Engelsche Defiant* jagers, twee van het type Spitfire en een Hurri cane neergeschoten, zonder zelf verliezen te lijden. Jhr. Mr. Th. Serrarens, burgemeester van Ginneken, wien eervol ontslag verleend werd. &AD§® tr—-ii PROGRAItMA ZONDAG 21 JULI 1940. JAARSVELD 414,4 M. 8.00 KRO, 8.30 VPRO, 9.00 KRO, 5.00 NCRV, 7.45—10.25 KRO. 8.00 Wij beginnen den dag. 8.30 Studiodienst, 9.00 Gramofoonmuziek. 9.30 Hoogmis. 11.00 Gra mofoonmuziek. 12.45 Berichten ANP. 1.00 Letter kundige causerie. 1,15 KRO-MelodLsten en solist. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.30 Rotterdamsch Phil- harmonisch orkest en Residentie-koor (3.15—3.30 Cyclus „Uitingen van nationale cultuur"). 4.15 Gramofoonmuziek. 4.30 Ziekenpraatje. 4.50 Gra mofoonmuziek. 5.00 Gewijde muziek (opn.). 5.15 Berichten ANP. 5.30 Gereformeerde Kerkdienst, 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.20 Gewijde mu ziek (opn.), 7.45 Gramofoonmuziek (8.008.15 Be richten ANP), 8.30 Gevarieerd programma. 10.10 Wij sluiten den dag. 10.1510.25 Berichten ANP. KOOTWIJK 1875 M. VARA-Uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (En- gelsch). 7.30 Gramofoonmuziek. (Om 8.00 Berich ten ANP). 9.30 Berichten (Vlaamsch). 9.45 Or gelspel. 10,15 Gramofoonmuziek. 10.45 Esmeralda, 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Berichten (Vlaamsch). 11.45 Gramofoonmuziek. 12.00 VARA- orkest (opn.) (12,30—12.45 Berichten Duitsch, 12.451.00 Berichten ANP. en gramofoonmuziek), 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Rosian-orkest (opn.). 3.00 Gramofoonmuziek (3.153.30 Berich ten Engelsch). 4.00 Tuinbouwpraatje. 4.30 Esme ralda en solist. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Be richten ANP, 5.30 Bravour en Charme (opn.), 6,00 Gramofoonmuziek 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 Orgelspel. 7.00 Vragen van den dag (A.N.P.), 7 20 De Ramblers. 8.00 Berichten (Duitsch). 3.15 Be richten ANP 8.30 Berichten (Engelsch) 8,45 Be- no/^aa.msch)- 9-°° Gramofoonmuziek !?n nchten EnS'elsch>. 9,45 Berichten in«aSsc- K 10'°n Berichten (Duitsch). 10.15— Jachten ANP. 10 30-10 45 11.15-11.30 en T^;30 Bei'ichten (Engelsch). 1.00—1.15 Berich ten (Vlaamsch). 1.15—1.30 Berichten (Engelsch), MAANDAG 22 JULI 1940.. JAARSVELD -tl 4.4 M. KRO-Ultzendlng. S on Berichten ANP. «05 Wit heönnen den dag, 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 VPRO Morgenwï- I!" N Afonsky's Russisch kerkkoor (opn.) 10.30 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig half- uur. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 John Kristel en zijn Troubadours. (12 45 Berichten ANP Cii gra mofoonmuziek). 2.00 Vrouweruur. 3 09 Rococo- octet. 3.30 Gramofoonmuziek. 3,45 KRO-Melodisten en solist. 4.15 KRO-orksst. 5.90 KRO-Groot-Amu sementsorkest. solisten en De Meesterzangers (opn,) (5.15 Berichten ANP) 6.15 John Kriste) on zjn Troubadours 7 0(1 Vragen van der dag (ANP 7 20 "Vcor de jeugd. 7 35 Reportage. 9.00 Berichten ANP. 8 '5 Gramofoonmuziek. 3.30 KRO-Symphonie-or- kest. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.30 'lladintooneel, 10.05 Gramofoonmuziek. 10.10 Wij sluiten den dag, 10.15 Berichten ANP. KOOTWIJK 1875 M. NCR V-Uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (En gelsch). 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. 8,10 Schriftlezing meditatie 3.25 Gewijd» muziek (opn.) 8.35 Gramofoonmuziek. 9.30 Be- ricthen (Vlaamsch), 9.45 Pianovoordracht en gra mofoonmuziek. 10.30 Gramofoonmuziek. 11.15 Be richten (Engelsch). 11.30 Berichten (Vlaamsch), 11.45 Christelijke liederen met pmr obeceleiding en gramofoonmuziek. 12.30 Berichten tDirtsch). 12 45 Berichten ANP. 1.00 Canzonetta-sextet, en gramo foonmuziek. (2.00 Berichten (Duitsch) 2.45 Gra mofoonmuziek. 3.15 Berichten (Engelsch), 3.30 Fluit, piano en gramofoonmuziek. 4.15 Gramofoon muziek. 5.00 Berichten (Duitsch). 6.30 Orgelcon cert. 7,00 Vragen van den dag (A.N.P.) 7.20 Be richten. 7.30 Reportage of muziek. 3.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten ANP. 8.30 Berichten (En gelsch). 8.45 Berichten (Vlaamsch). 9.00 Gramo- 'oonnui7:ek. (9.15 Berichten (Engelsch) 9.45 Be richten (Vlaamsch). 10.00 Berichten (Duitsch). 10.15 Berichten ANP. en sluiting. 10.30 11.15, en 0.15 Berichten (Engelsch). 1.00 Berichten .(Vlaamsch). 1.15 Berichten (Engelsch),

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 10