Mimschouw Een gemeenteambtenaar werd filmacteur UwRadio defect? PREDIKBEURTEN Litteraire Kantteekemngen. ZATERDAG 20 JU EI 1940 HAARD EM'S DAGBEAD Cinema Hein rich leven sgesch iede n is George's In de nieuwe film „Der Postmeister". Degene, die eens naarstig gaat speuren, waar hij den naam van Heinrioh George voor het eerst in een of ander schouwburgprogramma kan vin den, zal het niet gemakkelijk hebben. Het toeval zou hem een programma uit het seizoen 19121913 van het Stadttheater te Bromberg in handen moe ten spelen. Daar speelde George in die jaren jeune- premier-rollen, maar als het moest, ook andere. Bij een klein provincie-gezelschap moet een acteur nu eenmaal van alle markten thuis zijn. Dat was Heinrich George vast en zeker. Hij ontzag zich zelfs niet om enkele avonden achtereen als orkest dirigent op te treden, toen de echte dirigent ziek was. Met een pruik op en niet herkend door het publiek, voerde George de musici in de orkestbak aan en hij was blij, dat ze zich niet teveel aan hem stoorden. Het grappige van de situatie was overi gens, dat George af en toe eens even van het mu zikale podium verdween omzijn rol op het tooneel te spelen. Even later dook hij dan weer in de orkestbak op. Het werd overigens den jeune premier George al spoedig duidelijk, dat charme, vriendelijkheid en hartveroveraars-allures niet de eenige attributen zijn om artistieke lauweren te oogsten. Bovendien noopte het verlies van een slanke taille hem min of meer automatisch om andere rollen te gaan spelen. Aan vermageringskuren deed men toenter tijd nog niet veel. Hij zocht het derhalve in typische karakterrollen en ziet: de beroemdheid kwam al betrekkelijk snel. Zijn vertolking van Götz von Berlichingen was zoo opvallend goed, dat hij al gauw „uit de provincie" kwam en Berlijn be groette den massalen Götz met stormachtigen bij val. Heinrich George heeft deze rol. die nog steeds zijn liefste is, jarenlang in vrijwel alle Duitsehe schouwburgen van eenig belang, gespeeld. Heinrich George is een van Duitschland's beste Othello-vertolkers, maar ook als kluchtspeler heeft hij een uitmuntende reputatie. Nooit krijgt men den indruk, dat George door zijn stabiele figuur aan een beperkt aantal rollen gebonden is. Toch was hij bijna het tooneel ontrouw geworden, voor dat hij de eerste schreden naar een roemrijke carrière gezet had. Heinrich George werd in Stettin geboren en ging in Berlijn-Pankow op het gymnasium. Na het eindexamen wilde hij „aan het tooneel", maar zijn vader verzette zich heftig en zorgde ervoor dat Heinrjch gemeente-ambtenaar in Stettin werd Maar het tooneelbloed zat in zijn aderen. Als fi gurant had hij al enkele malen op de planken ge staan zelfs in het Berlijnsche Koninklijke Schauspielhaus en in Stettin nam hij lessen in tooneelspel en declamatie. De nachten werden be steed aan het instudeeren van alle mogelijke klas sieke rollen en zooiets wreekt zich natuurlijk overdag. De ambtenaar voerde een permanenten strijd tegen slaap in diensttijd en verscheen zelfs met een blauwe bril ten bureele.om z'n oogen te sparen! Op den diuur ging dat niet. Vader George moest zwichten voor zoonlief's hartewensch en op zekeren dag sloot Heinrioh zich aan bij een reizend tooneel - gezelschap, dat tot taak had om de kleinste dorpen en gehuchten van Pommeren gelukkig te maken met zeer klassieke en dramatische kunst. Al gauw was George het manusje van" alles bij deze troep en een van zijn belangrijkste opdrachten was steeds om in elk plaatsje waar gespeeld zou worden, in gekleede jas en met een hoogen hoed op gezeten op een schimmel, een bezoek te brengen aan den burgemeester. Dat was een oude beleefd heidstraditie, die niet alleen uit overwegingen van hoffelijkheid voortspruitte, maar die als neven bedoeling had om den burgervader te wijzen op de „hooge cultureele beteekenis" van de onderneming en minzaam te verzoeken om, in verband daarmee, een geringere vermakelijkheidsbelasting te mogen betalen. George deed dit werk zoo virtuoos, dat zijn directeur hem gaarne, al was het alleen daar voor, bij zich gehouden zou hebben. Maar de jonge acteur zag wel in, dat hij op deze manier nooit zou vooruitkomen en op zekeren dag nam hij afscheid uit het rijk van Thalia en trok de wijde wereld in. Als scheepsjongen bezocht hij vreemde landen en leerde hij andere menschen kennen. Zoo gingen rustelooze jaren voorbij. In het vader land teruggekomen, waagde hij zich weer eens op de planken en kreeg zelfs het voormelde engage ment in Bromberg, maar de oorlog stuurde alles in de war. Als vrijwilliger bij de pioniers trok Heinrich George door de Karpathen eri in 1917 maakte een ernstige verwonding een einde aan zijn militaire loopbaan Tnen volgde een heele moeilijke tijd. Het avontuurlijke en onzekere van den oorlog had George nog te pakken. Zelfs het eens zoo geliefde tooneel trok hem niet aan. Om zich zelf en enkele vrienden bezigheid te verschaffen, trok Heinrich kriskras door de provincie Pommeren om voor drachtsavonden te houden. Ernstige en vroolijke declamaties en voordrachten wisselden elkaar af George nam natuurlijk een belangrijk deel van het programma voor zijn rekening o.a. door het zingen van liederen bij de luit. Maar de bijval van het publiek werkte tenslotte toch weer stimuleerend. Het „echte" tooneel bleef met magische kracht trekken en ten derden male besluit hij om de wereld van voetlichten en coulissen weer op te zoeken. Zijn tijd is gekomen. Dank zij z'n vitaliteit werkt hij zich vooruit, trekt de aandacht van kenners en vakmenschen. Een vast engagement in Dresden volgt. dan in Frankfurt en tenslotte: Berlijn. Al ruim 15 jaar werkt Heinrich George in de Duit sehe hoofdstad en in de laatste 10 jdar begint hij meer en meer naam als filmacteur te krijgen. Zijn eerste kennismaking met de film dateert overigens al uit 1923, toen de Dekla (waaruit later de Ufa groeide) hem liet optrederi in „Der Roman der Christine von Herde". Van zijn andere successen uit den tijd der zwijgende film noemen wij: „Die Leib. eigenen", „Metropolis", „Die Dame mit der Maske", „Der Gefangene aus Stambul" en „Rutschbahn". Zijn eerste geluidsfilm was „Der Andere" met Kathe von Nagy als tegenspeelster. Heinrich George filmde ook in Hollywood, waar hij 5e hoofdrol speelde in „Men schen hinter Gittern" (De Duitsehe versie van The big house waarin Wallace Beery dezelfde rol speel de). Van zijn latere films zijn er verschillende, die hem als karakterspeler op het eerste plan geplaatst hebben: „Menschen im Kafig", „Reifende Jugend", „Das Madchen Johanna" (waai-in hij als de hertog van Bourgondie een prachtige rol had), „Stiitzen dei- Geselschaft", „Meimat" (met Zarah Leander) en tenslotte de nog nie zoolang geleden in ons land vertoonde film „Sensatieproces Casilla". Henrich George is een sterke persoonlijkheid. Een edele kern in een ruwe bolster. Hij is breed en krachtig niet alleen van lichaam, maar ook van ziel, een mensch met hartelijkheid en zin voor humor, goedmoedig maar toch sterk, ai-tist in 'hart en nieren. Zijn groote tooneel- en filmrollen laten alle een sterken indruk na door hun ongekunsteldheid. George's nieuwste film is een Wien Film der Ufa. geresisseerd door Gustav Ucicky: „Der Post/meister" naar een novelle van den Russïschen schrijver Puschkin. Zijn creatie van den eenvoudigen, haast primitieven Russischen „postmeester" is weer ver bluffend sterk en aangrijpend. Hïlde Krahl, Siegfried Breuer en Hans Holt zijn in deze grootsch opgezette film, die binnen afzienbaren tijd in ons land dooi de Ufa zal worden uitgebracht, zijn partners. De onzichtbare man keert terug Sir Michael Griffin, een scheikundige en broer van Dr. Frank Griffin is vermoord. Sir Michael had een middel uitgevonden waarmee hij een mensch onzichtbaar kon maken. Dit middel was alleen aan zijn broer bekend. George Radcliffe (de onzichtbare man) wordt, hoewel onschuldig, van dien moord verdacht en ter dood veroordeeld. Zijn vriend, dr. Griffin besluit echter hem van de galg te redden door hem onzichtbaar te maken. Dan volgen tal van griezelscènes, het is alles erg mysterieus. Tenslotte lukt het Dr. Griffin een tegengif (n.l. door bloedtransfusie) te vinden om Geoffrey weer „zichtbaar" te maken. Deze film is een vervolg op „De onzichtbare man" (gebaseerd op den beroemden roman van H. G. Wells) welke film hier eenige jaren geleden met veel succes draaide. Ook deze Amerikaansehe truc-film zal het zeker doen, want zij houdt het publiek voort durend in groote spanning. De film werd ac regisseerd door Joe May en ook de muziek is zeer suggestief. Alle medespelenden geven goed spel te zien; we willen hier slechts Sir Cedric Hardwicke noemen in de rol vah Richard Cobb, die Geoffrey in het ongeluk wil storten en ook de vrouwelijke rol van Nan Grey als Helen Manson Geoffrey's verloofde. Inhet voorprogramma eenige journaals en een komisch filmpje „Ring razernij", waarin Leon Errol de hoofdrol speelt. Rembrandt .Dianna Durbin Bakvisch af". Als het publiek zijn waardeering voor een film betoont, door zoo geamuseerd te applaudisseeren, als de R*nbrandt-bezoekers dat Vrijdagavond voor de film van Deanna Durbin deed, dan blijkt daaruit wel, hoe de film tot het hart van de menschen spreekt. Op het Asschepoesmotief is „Eerste Liefde" in de verte geïnspireerd, zelfs het op de trap verloren schoentje speelt er zijn rol in, en de film eindigt met de woorden, waarmee zoo menig sprookje eindigt, n.m.l.: „En ze leefden langen tijd gelukkig met elkaar". In „Eerste Liefde" zien we Deanna voor het eerst 'als bakvisch-af. Ze heeft haar eindexamen op de kostschool gehaald en reist af naar haar oom en tante, nicht en neef, daar ze geen ouders meer heeft. Deze millionnairsfamilie is een zeer eigenaardige combinatie, behalve oom zijn ze geen van allen heelemaal normaal, al wetefi ze het niet. Het nichtje is een egoiste intrigante, die in Deanna een mede dingster ziet naar de liefde van den man, dien her nichtje voor zich wenscht. De list, die zij gebruikt om Deanna van het met vreugde verbeide bal te houden, zou gelukt zijn, zonder de inmenging van het personeel, dat geheel op de hand van Deanna is. Het gevolg daarvan is, dat Deanna wèl op het bal kan verschijnen en het „booze" nichtje eerst 's nachts om twaalf uur, wanneer Asschepoes inder haast moet verdwijnen, waarbij ze haar schoentje verliest. Dat het slot de vereeniging van Deanna en haar prins brengt behoort natuurlijk tot het juiste verloop van het sprookje. In „Eerste Liefde" zijn tal van aardige, geestige momenten. Wat spelen Deanna en haar partner bij voorbeeld niet typisch dat grappig-onhandige bal gesprekje voor en na de eerste kus, en wat is die scène met het witte paard van den „prins" niet zeldzaam vermakelijk. En zoo zouden we nog ver- scheidène aardige vondsten kunnen noemen. Dat we in een Deanna Durbin-film ook haar zang te ge nieten krijgen, spreekt van zelf. Een prettige luchtige film, die zeer amuseert. Een nieuwe film van Frank Capra: „Mr. Smith gaat naar Washington" Frank Capra, de schepper van „It. Happened one night" en „Mr. Deeds Goes to town" weet de din gen zoo fijntjes in filmtaal uit te drilleken. Ook in zijn nieuwe schepping. Mr. Smith Goes to Washington" geeft hij op filmdramatisch wijze vorm aan het conflict tusschen Bel op 1460D RADIO-MOORS N.V. KRUISSTRAAT 38 VAN OUDS BEKEND Liuixor politieke corruptie en jeugdige oprechtheid, het conflict tusschen uiterlijke veroudering en inner lijke vernieuwing. Mr. Smith is namelijk een pad- vindersleider en hij wordt tot senator kozen omdat men hem gebruiken wil als poli tieke ledepop. Zoo gaat Mr. Smith in alle onwetendheid en met jeugdig en oprecht enthousiasme naar Washington, waar het Capitool hem de symboliseering van eerlijkheid en vrijheid toeschijnt, maar waar hij spoedig gespon nen wordt in een net van politieke intriges. Hij wil van geen compromis weten en gesteund door zijn secretaresse weet hij door een in zijn stunte ligheid vaak zoo ontroerende speech het element onbedorvenheid in een milieu vol van bederf te brengen. Frank Capra, de kundige regisseur, weet dit moeilijke gegeven op origineele wijze uit te werken. Hij bevestigt met dit filmwerk, waarin James Ste wart, Jean Arthur en Claude Rains hun rol)*- uitstekend vertolken, zijn reputatie van den brenger van iets bijzonders. Hoewel deze film geproduceerd schijnt te zijn in het kielzog van 't succes van $Vïr. Deeds goes to town" is Capra geen moment tot het cliché verval len en weef hij een geheel nieuwe filmschepping te presenteeren. In het voorprogram zien we uitgebreid nieuws. GEORGE FORMBY BLIJFT IN HET FRANS HALS THEATER In het Frans Hals Theater wordt dè George Fori by-film „Vooruit met de geit" voor de 4de w-eek ge prolongeerd. FIETSTOCHT „NIEUW LEVEN". Het bestuur van de Geheel-Onthouders Tooneel- vereeniging „Nieuw Leven" te Haarlem heeft tegen Zondag 21 Juli a.s. weer één van haar jaarlijksche fietstochten georganiseerd voor haar kunstlievende leden. Er zal een tocht worden ondernomen naar Ber gen (N.-H.) i Adv Vlei Anthonie Donker. Hannibal over den Helicon. Arnhem, Van Loglium Slater us U. M. Het is natuurlijk moeilijk te voorspellen of alle negen door Anthonie Donker behandelde dichters der jonge generatie in de toekomst de beloften zullen houden, die zij tot nu toe hier en daar hebben afgelegd. Met andere woorden, of in een latere litteratuurhistorie hun namen nog anders dan onder de bloote vermelding ervan zullen voorkomen. Over het oeuvre van nog arbeidende dertigjarigen een studie te schrijven zou een overhaasting beteekenen, waaraan de schrijver Anthonie Donker zich niet schuldig maakt. Zijn hier verzamelde critische aanteeke- ningen in etsay-vorm hebben veeleer de bedoe ling en het niet te weerspreken nut, den be langstellenden lezer van gedichten met de pro ductie der meest op den voorgrond staande jon geren meer vertrouwd te maken dan door toeval lige lezing van hier of daar gevonden tijd schrift-bijdragen of bundel mogelijk is. De poëten zelf kunnen met de rustige waar deeringen van den hooggeleerden dichter Don ker misschien hun voordeel doen. Voor de lezers hunner verzen is zijn werk waarschijnlijk nog van grooter waarde. Het kan er hen toe brengen, met de jongste Hollandsche dichtkunst meer van nabij kennis te maken en die dichters zelf bin nen den kring hunner belangstelling te trekken. Daartoe kan meewerken, wanneer hier van Don- ker's inzichten omtrent sommige dichters een samenvatting wordt gegeven; het hierna volgen de zijn dus de woorden van den schrijver, waarin de quintessens van dat inzicht gegeven wordt. „Eduard Hoornik heeft in zijn snelle en om vangrijke productie eigenlijk nog haast nooit een geheel gaaf, volkomen geslaagd gedicht gepubli ceerd, maar hij is ontegenzeggelijk dichter. Dat dit bij een zoo groot voorbehoud ten opzichte van zijn werk van hem gezegd kan worden, pleit des te sterker voor zijn aanleg. Maar de tucht der verbeelding ontbreekt hem nog te zeer." „De fout van Hoornik's poëzie is. dat zij voorloo- pig meer hevig bewogen dan sterk verbeeldend is, en dat de verbeelding van die bewogenheid een te haastig gebruik maakt". Jac. van Hattum. „Het dichterschap van Van Hattum is tamelijk gecompliceerd: er zijn ver scheidene niet duidelijk met elkaar verbonden of bij elkaar aansluitende kanten aan. De voor naamste aspecten ervan zijn, min of meer in volgorde van belangrijkheid: een beredeneerde ironie, die tot sarcasme verscherpt kan raken, bittere bespiegeling over de slechtheid der we reld. Een plastischer uiting van ditzelfde in de uitbeelding van het menschenlot door navrante gestalten, sprekende anecdotiek dan; beurte lings verteederde en gekwelde jeugdherinnering; enkele epische aanzetten; liefdeslyriek, waar een heel andere toon in opklinkt op Leopold ge ïnspireerd, herdenking van verloren liefde, rouw. berouw en verteedering, en waarin gaan deweg de toon van stroefheid en bitterheid, die Van Hattum's meest eigen kenmerk is, weer bo ventoon wordt, met verlies van de Leopoldsche lichtere en zachtere accenten; en eindelijk een gewelde fantasie, bezwering van angstvoorstel lingen in wederom anecdotische jeugdherinne ringen of in vreemde gruwelverbeeldingen." Gerard den Brabander „is heftig maar niet on verzettelijk. Hij is fel, toeschietelijk, aanhanke lijk „bruin van knipoog", schichtig, lichtgeloovig en opvliegend, kortom uiterst impressionabel en zijn verzen zijn zoodoende soms maar uitvallen. oogenblikkelïjke wraaknemingen en protesten. Maar er is een fond, dat mij het dichtst te naderen lijkt, met den term wanhoop over deze wereld. „Een 'vooral met zijn persoonlijkheid nog worstelend talent, en een persoonlijkheid worstelend met zijn temperament". In M. Mok is er „en dit is opmerkelijk ge noeg, een dichter weer in staat gebleken tot den breederen opzet van het epische gedicht. Het is inderdaad epiek, wat Mok schrijft. Het is geen verhulde lyriek, al zijn er prachtige fragmenten van lyrischen aard bij. Hij is er in geslaagd zijn overtuiging een objectieven vorm te geven. Men kan het gedicht, als het Kaas- en Broodspel, le zen als een verhaal." En verder: „verder treft de omstandigheid die ma.ar een zeer negatieve ver dienste lijkt, doch tegenwoordig bepaald vermel ding verdient: Mok schrijft nooit onzin, er staat nooit zoo maar wat. Het is wel beschamend, dat men genoodzaakt is, dit als een bijzonderheid te memoreeren, maar de meeste zijner tijdgenooten. hoe kennelijk ook met talent begaafd, schrijven menigmaal maar wat op, iets dat hun zelf niet voldoende duidelijk kan worden, laat staan den lezer 'Ook over de andere dichters vinden wij bij Donker typeerende uitspraken, die zich tot citee- ren leenen. Zoo over Eric van der Steen: „Wat bij Van der Steen het eerst opvalt is de be weeglijke vindingrijkheid, een spitsvondige taal gevoeligheid. die echter gedoemd zou zijn in Spie lerei en woordspeling te blijven steken, als die gave niet aangewend kon worden in dienst van een menschelijk en artistiek belangrijke ziels- en verbeeldingsleven. Het is een onbegrijpelijke kortzichtigheid poëzie slechts, met Ter Braak, als een zaak van taalgevoel te willen beschou wen". En tot slot een „terzijde" in het stuk over den door hem wel gewaardeerden Han Hoekstra. „Men vergete niet, dat de poëzie wel tot de bittertafel maar de bittertafel niet tot de poëzie reikt! Met min of meer gelukkig geformuleerde be kentenissen over 's levens en eigen gesteldheid is het doel nog niet bereikt, al heeft Greshoff daar menig aardig rijm mee gemaakt en al hoeft men daarvoor de pen maar in moraline of anti- moraline. in roode of zwarte inkt te doopen". Door de hier en daar wel samenvattende cita ten die wij uit Anthonie Donker's boek getrok ken hebben moge de lezer naar de werken dier dichters nieuwsgierig geworden zijn. Hij kan er tevens een indruk uit opgedaan hebben van de wijze, waarop zij door een iets ouderen collega serieus en met sympathie bestudeerd zijn. J. H. DE BOIS. Opgaven van Predikbeurten, Vrijdagmiddag 6 uur niet in bezit zijn, kunnen niet meer worden opgenomen ZONDAG 21 JULI HAARLEM N. H. KERK. Collecte voor de Oosterkerk in alle diensten, behalve in de Noorderkerk en de Kin derkerk. GROOTE KERK, Gr. Markt. Jeugdkerk voor ouderen. 10: Ds. Emmen. Zang van het Ooster kerkkoor. 5: Ds. Beker, Dankz. H. Av. NIEUWE KERK, Nw. Kerksplein. 10.30: Ds. Weener. OOS TERKERK, Zomerkade. 10: Ds. Foeken. H. Av. (met kleine bekertjes). NOORDERKERK, Velserstraat. 10.30: Ds. L. J. C Visbeek, te Vlissingen. Collecte voor het Schulddelgingsfonds Noorderkerk. BAKENESSERKERK, Vrouwesteeg. 9.45. Boeke, Kinderkerk. Collecte voor de Restauratie. ALLE-DAG-KERK in hel Kooi der Gr Kerk, ing. Klokhuisplein Godsdienstoefening eiken werkdag beh. Zaterdags, 's avonds van 7-7.30 u. Voorg. Pred van alle Prot kerken van Haarl. en omgevinj STADSEVANG.. L Heerenstr 6 10- J F Snoeks. 7.30: Opwekkingssamenk. R. van Tuinen, A'dam. Dinsdag 2 Danieskrans Bid en Werk' 4 30 .vieis- jeskrans vacantie. 8.15: Zangrep. Eben Haëzer (geb. Heerenstr.) Woensdag 8: J. F. Snoeks. Vrijdag 8: Bijbellezen en bidstond. EVANG SAMENKOMSTEN Parklaan P. D. Bardelmeyer, Noordwijk a. Zee. 5.30: Dezelf de. Evangelisatiesamenkomst. Dinsdag 8 BybetO.-spfekiug en Bidsiunrl -i'WEKKJNGSSAlVriNK Beaifuhn' D 8: Ds. C. J. Hoekendijk, Vrij Evang. pred. te Bussum VRIJE EV GEM. Parklaan 106 10 en 6: Ds. J. D. Dufossé. 10 Kinderkerk Woensdag 8: Bidstond-Bijbellezing. CHRISTIAN SCIENCE SOC., Janss'r. 74. 10: In de Ned. taal. 11.15: In de Eng. taal. Den lsten en 3den Woensdag van iedere maand 8.30: Tn de Ned. taal. Getu igenisa vond EGLISE WALLONNE, Begijnhof. Pas de Service. EV LUTH GEM. 10.30: Ds. W. Spliethofi. D. EVANG GEM.. Gottesdienst urn 10.30 Uhr. Pfar- rer Tiling DOOPSGEZ. GEM. 10.30: Ds. H. H. Gaaikema, Dan- tumawoude. VRIJZ. PROT., Jacobstraat 6. 10.30: Ds. E. J. v. d. Brugh, Tiel. Woensdag 8.15: Wijdingsdienst o.l.v. Dr. W. Ban ning. REM. GER. GEM.,? Wilhelminastraat. 10.30: Dr. W. R. M. Noordhoff. Donderdag 24 Handwerkkrinp in '1 Rem huis GER. KERK. Extra collecte voor de Theol. Hooge- school te Kampen. KLOPPER SINGELKERK. Ds. A. Dondorp, van Heemstede. 5: Ds. J. W. Siert- sema. WILHELMINAKERK. 10: Ds. E. G. van Tey- lingen, van-IJmuiden-Oost. 5: Ds. A. M. Boeijinga. ZUID-OOSTERKERK10: Ds. A. M. Boeijinga. 5: Ds. A. Dondorp. GER GEM., bange Molenstr. 22. 10 én 5: Leesdienst GER. KERK in H. V. Begijnhof 6. 10 en 5: Ds. G. W. van Deth. 10: Kinderdienst in de voorzaal. CHR GER KERK Raaks 10 en 5.30 Ds Laman BAPTISTENGEMEENTE, Bakenessergracht 65. 10: Ds. L. de Haan. Met medew. v. h. Zangkoor. 5: Ds. L. de Haan. Dinsdag 8 Ds L de Haan. Bijbell en Bidstond LEGER DES HEILS, Schagchelstraat 26. 7.30: Bid stond. 10: Heiligingsdienst. 7.30: Verlossingssamen komst Leiders Maj. en Mevr. Hovenier. 9, 12.30 en 5: Jeugdsamenkomst. Maandag 2.15: Gezinsbond. Dinsdag 2.45: Moederkrans. 8: Soldatensamenk Donderdag 6: Liefdebond 8 Heiligingsdienst Leiders Adj. en Mevr. Harentio. PINKSTERGEM., N. Kruisstr. 14. 10 en 6: Open bare samenkomst. 10" Zondagsschool. Maandag 8: Zangles. Dinsdag 8: Bidst. en Bijbelbe spreking. Woensdag 2.30: Breiclubje. 7.30" Zen- dingskrans. Donderd. 5.30: Kinderkrans 8' Zus- terkrans. Vrijdag 8: Bijbelklas. KERK v. J. CHR. v. d. H DER LAATSTE DAGEN Jansstr. 85. 10.30 en 5: Vergadering VERG v GELOOVIGEN Ged Voldersgracbt 15. 10.30: Samenk. (Broodbr.) Eiken len Donderd. in de maand 7: Bijbelcursus K Rozendal l'NIVERS EERED Soefi-hpweging 1 v - 1 L. Veerstraat 16. 11: Onderwerp: „Eenzaamheid' i'HMI' KA TH KERK Popellus, 10.30: Gezongen H. Mis. Woensdag 8: Maria wijding met vooraf een korte toespraak. GEM I' an'Ptllein R. de Jong. 7.30: Jeugddienst in de Kerk der Broe- dergem., Parkl. 34. Ds. A. R. de Jong en Ds. R. H. Oldeman, van Santpoort. HEKST APOST ZEN U1NGSGEM. Wilheiminasti 10 en 6' Godsdienstoefening. HERST APOST ZENDINGSGEM 15. 10 en 6: Godsdienstoefening NED ROZEKRUTSERS GEN Nieuw Esoterisch Kerkgen Bakenessergracht 13. 7.15: Kerkdienst. M. Hos. HAARLEM-NOORD N KERK Julianakerk Klnost<" c«ra»ii K) i)«. M. van der Voet. H. Avondmaal. 6: Dezelfde. Dankz. M V! A v El f< ER V -.gr.. ,R D. Veldkamp, van Valkenburg, Z.-H. <i H GEM K -i Wesli jr Hr 'Ovm /».->( rto Kon Er o<- Raaf straat 2. 10: Ds. A. Hagedoorn, em. pred. te H'stedex 12.30: Zondagsschool in de Kon. Emmascüooi, Roerdompplein. ■Jacobtjnestr ^^02%LÊ/05S^« ,„0, AMSTERDAM so u6io AARDAPP-CROENTE -VLEESCH EEN REEKS VPN SCHOTELS. OVERTREFT PILES! GEEN FOOIEN. BEDIENING 10% (Adv. Ingez. Med.) L DES HEILS, Ceramstr. 4 7.30. Bidstond 10: Hel- hgingsdienst. 7.30: Openb. Heilsbijeenk. 0. 12.30 en 5: Jeugddiensten. Leider: Luitenant Buitendijk. Maandag 5: Breiles. 6.30: Padvindstersparade. Uinsuajj 2. Gezinsbond, 8: Soldatenmeeting. Woens dag 6,30: Vexkennersbond. Donderdag 8: Heiligingsdienst,. Vrijdag 6.30: Jongeliedenbond v. meisjes van 10— 14 jaar. 8: Idem boven 14 jaar. GER KERK Noord-Schnierkerk Spaain-ukstraaL 10: Ds. J. W. Siertsema. 5: Ds. E. G. van Teylingen, van IJmuiden-Oost Extra coll. voor de Theol. Hoo- geschool te Kampen. L'HH GER KERK. i-loressti 10 en 5 Us Henstra VRIJZ. HERV., Jacobstraat 6. 10.30: Dr. W. Banning. GEM. GODS, Fr. Halsstr. 4. 10: F. Jeeninga. 7.30: Willebrordstn IJM.-Oost F. Jeeninga. Donderd. 8: Bidst. en Bijbelbespr. W. Getdel.pad 14 GEM. DES HEEREN. Wolstr 7 10 en 7: Dienst. HALFWEG N. H. KERK. 10: Ds. H. O Molenaar Bed. Heilig Avondmaal, Nam. geen dienst. GER. KERK. 10. en 4: Ds. E. A. Groenewegen. HEEMSTEDE N. H. KERK, Wilhelminaplein. 10: Ds. Barger. KAPEL NIEUW-VREDENHOF. Joh. v Oldenbar- neveltlaan. 10.30: Ds. Briët. In beide diensten collecte voor het Fonds van Wijkgebouwen. r NED PHOT BOND Afd Heemsiede-Hennebroek 10.30: Ds. G. Westmeijse, Herv. pred. te Rotterdam. (Met medewerking v an hel Dar e.si Schaalcollecte tot versterking van de kas der afd. GER. KERK. Koediefslaan. 10: Ds. v. d. Born. 5: Ds. Warning. Camplaan. 10: Ds. Warning. 5.: Ds. v. d. Born. AERDENHOUT REL. KRING, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. G. J. Waarden burg, Ned. Herv. pred. te Haarlem. BLOEMENDAAL N. H. KERK. 10: Ds. J. Bronsgeest, Velsen. NED. PROT. BOND. Potgieterlaan .4. 10.30: Mr. Ds. A. A. J. Rijksen, Gouda. OVERVEEN N. H. KERK. 10" Ds Ch. de Beus. HAARLEMMERMEER N. H. KERK. HOOFDDORP. 10.30 en 6 30: Ds. J. C. Salverda. LIJNDEN. 10: P. v. d. Berg. AALSMEERDERWEG. 10: W. T. J. Koudstaal. VIJFHUIZEN. 10: A C Brörens. BADHOEVEDORP. 10: H. v. Niel. NED. PROT. BOND. 10: Ds. F. F. Milatz, IJmuiden. HOOFDDORP. OUD-GER KERK. 9.30 en 6: Ds. L. Franke. HILLEGOM N. H. KERK. 10 en 5: Ds. Chr. EerharcL GER. KERK 10 en 5: Ds. A. K Krabbe CHR. GERK. 10 en 5: Leesdienst. HERST. APOST. ZENDINGSGEM., v. d. Endelaan 18. 10: Godsdienstoefening. BENNEBROEK N. H. KERK. 10: D. Lekkerkerker, cand.-hulppred. te Alphen a. d.'Rijn. Collecte Zending. O FR KERK Rukssii ri 79. 1(1 en 5: Ds. J. van Wijngaarden. H. Avondmaal. SPAARNDAM 4 H GEM. te Haarlem-N (Spaarndam-West) in de Gvm zaal der Knn Emmaschool ing Raaf.- straat 2. 10: Ds. A. Hagedoorn, em. pred. te H'stede. 12.30 Zondagsschool in dc K Kt - -ischbot Roerdompplein N. H. KERK. 10: W. A. Versteeg, Cand. t. d. H. D. EVANGELISATIE. 10: H. Wagter, van Beverwijk. Dinsdag 7: Bijbellezing. ZANDVOORT. 4 H KERK 10 Ds D Tromp NED. PROT. BOND, Brugstraat 15. 10.30: Dr. W. Banning, van Bentveld. GER. KERK i. H. V Brederodestr. 31. 10: Ds. P. van der Vloed. Nam geen dienst. SANTPOORT N H KERK 10- Ds R H Oldeman. N. H. KAPEL. 10: Ds. M. Ottevanger, Leiden. 5: Ds. A. C. van Uchelen, Amsterdam. GER KERK in H V., Wustelaan. 10: K. v. d. Berg, van Santpoort. IJMUIDEN N. H. KERK, Kanaalstraat. 10: H. Beker. 5.30: Ds. D. Veldkamp, Valkenburg. BETHLEHEMKERK, James Wattstr. 10: D. Telling. HERV EVANG., Oranjestraat 8. 10 en 5- Leesdienst. GER. KERK, Wilhelminakade. 10: Ds. Wesbonk. 5: Kapteyn. GER. KERK, Rambonnetlaan. 10: Ds. Kapteyn. 5: Ds. S. E. Wesbonk. CHR GF.R KERK 10 en 5" Ds .4 Zwiep DOOPSGEZ. en PROT BOND, Helmstraat 9. Geen dienst. j -K.ATH KERK. 10' H. Dienst. 7: Vesper. LEGER DES HEILS, Edisonstraat. 10: Heiligings dienst. 7.30" Verlossingssamenkomst. o.l.v Adj. Schiller. IJMUIDEN-OOST m H KERK Goede Herderkerk Velserduinweg 10: Ds. G. F. Callenbach. 5.30: F. L. van 't Hooft. VRIJZ. HERV., Bovenzaal Rex Theater. 10.30: Dr. H. Faber. GER KERK Geen opgave ontvangen. ,UTH GENOOTSCH., Herv. Vereen, geb., Kalver- straat. Geen dienst. BAPTISTEN-GEM.. Willemsbeekweg 22. Woensdag 8: Ds. L. de Haan. pred. te Haarlem. STADSEVANG.. Willemsbeekweg. 10: Samenkomst Geloovigen. 7.30: Evangelisatiesamenkomst HERST APOST ZENDINGSGEM.. Willebrordstr. 10. 10: Godsdienstoefening. ROZEKRUISERS, Stationsweg 65. 10.30: Tempel dienst Zaterdag 7.15" Genezingsdienst VELSEN N. H. KERK. 10: D. Harteveld, hulpprediker. VELSEN-NOORD GER. KERK, v.m. 10 en n.m. 5 u. Ds. F. E. Hoek stra. BEVERWIJK N. H. KERK, Kerkstraat. 10: Ds. J. de Vries. Bed. H. Avondmaal. 7: Dezelfde. Dankzegging. 12—1. Zondagsschool. DOOPSGFZ OEM Meerstraal Id Ds A Vis VRIJZ. HERV., Parklaan. 10: Ds. F. W. Boers, van Haarlem. EVANG. LUTH. GEM., Koningstraat. 10.30: Ds. N. Pabou, uit Den Haag. GER KERK C H Moensplein. 10 en 5. Ds. H. Holtrop. VHIJFFVANG MAKA\'a THA" Adrichemstr 31a. 10: C. Hooykaas, van Den Haag. Dr. Schuytstraat 31: Woensdag 89: Openlucht samenkomst. Donderdag 2: Naaikrans. CASTRICUM NED. HERV. GEM. 10: Ds. Seuleijn. EVANGELISATIEVEREEN 10 Ds H. Prins, uit Haarlem. •ER KERK 10 en 30 Ds Krüger HEEMSKERK N H KERK 10: Candidaat F. Emous. van A'dam. WIJK AAN 7EE EN OUIN N. H. KERK. 10: Ds. Snethlage, van Spaarndam. VEREENIG INGSGEBOUW, Populierenlaan. 10: W. C. Luuring, hulppred.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 12