AGENDA. De Huisvrouw van 1940 Prijs 50 cent OPTIEK ERDTSIECK Bonnen De verduistering SATERDAG 20 JU ET 1940 HAARLEM'S DAGBLAD EXAMENS. HOOFDACTE. Haarlem, 19 Juli. Geëxamineerd, 7 canidiïdaten. Geslaagd voor het geheele examen: A. Kroon te Urk, J. Minnema, te Heemstede. J. de Nijs te Haarlem. Voor gedeelte B: mej. C. C. Meijne te Castricum. mej. M. M. Nooij te Wormer. M. T. S. TE HAARLEM. Aan de Middelbare Technische School te Haar lem verwierven het einddiploma: Afdeeling; Bouwkunde: E. H. van Broekhuizen, Hengelo, (met lof); P. C. Cornelissen, Heemstede; J. Cupido, IJmuiden: J. C. Deelder, Haarlem; L. Jepsen, Aerdenhout; G. G. Korpershoek, Deventer; S. Krieks, Zandvoort; A. C. Nolen, Apeldoorn; G. P. Onverwagt, Delft; B. G. Rexwinkel, Wilp; M. Terpstra, Amsterdam; J. C. de Waal, Alkmaar; D. van der Waay, Sant poort; J. C. Wurzer, Leiden. Afgewezen 1. Afdeeling: Weg- en Waterbouwkunde: W. v. d. Berg, Hillegom; W. J. v. d. Berg, Lim- men; D. Brauckmann, Haarlem, P. v. d. Broek, Haarlem; G. Bruinsma, Oosterwolde; J. A. van Hie!, Vlissingen (met lof); J. B. Jager, Egmond aan den Hoef; H. de Kiewit, Haarlem; W. P. Kra mer, 's-Gravenhage; M. L. Lindhout, Haarlem; D. Luijendijk, Zandvoort; H. J. Meerdink, Veldboom, 's-Gravenhage; H. H. v. d. Meiden, Apeldoorn; L. L. J. Mulder, Haarlem: F. P. Pieterse, Haarlem; R. H. Snel, Alkmaar; H. J. Tjaden, Bloemendaal; F. A. Struys, Amsterdam; A. M. Taselaar, Soheve- ningen; D. M. Vennik, Alkmaar; A. Wille, Haar lem; J. van Wamel, Haarlem. Afgewezen 1. Afdeeling Werktuigbouwkunde: G. J. Absen, Eerbeek; G. Baane, Alphen aan den Rijn; H. Bakker, Deventer; A. J. W. v. d. Bergh, Haarlem; A. A. G. Besier, 's-Gravenhage; C. Blom, Graft; A. Bolhaar, Hengelo (met lof); H. J. Bosch, Leiden; F. J. Dalhuizen, Hengelo; J. J. Derr, Heem stede; D. Deunhouwer, Haarlem: H. F. A. van Don selaar, Haarlem; C. J. H. Drewes, Leiden, L. Ems- broek, Vorden; H. Freyd&nck Oesinger, 's-Graven hage; P. F. N. Heije, Haarlem; G. Hiemstra, Haar lem (met lof); G. H. Hollenbach, 's-Gravenhage; U. de Jong, IJmuiden; C. H. Kok, Medemblik; W. J. Köther, Haarlem; L. Kramers, 's-Gravenhage; J. C. Kriest, Leiden; S. Kroon, Spaarrdam; G. J. Krijger, 's-Gravenhage; H. L, J. van Lent, Haar lem; J. Moll, Haarlem; C. J. Nijhuis, Apeldoorn; J. Oudman, Haarlem; F. E. Paulini, 's-Graven hage; F. A. Pulle, 's-Gravenhage; J. M. Pijnacker Hordijk, Wassenaar; J. Ch. A. Rhee, Heemstede: A, D. Saai, Wognum; G. J. Scholtens, Santpoort: C. W. Schönfeld, 's-Gravenhage; N. Seijffert, Haar lem; J. G. Spitzen, Steenwijkerwold; B. Steen- kamp, 's-Gravenhage; A. G. Stijger, Haarlem: H. A. Verkuylen, 's-Gravenhage: H. Wassenaar, Haar lem; F. Weehuizen, Amsterdam; P. A. v. d. Werf, 's-Gravenhage; H. A. Witteveen, Eibergen; C. Zwaan, Barsingerhorn. Afgewezen 2; teruggetokken: 1. Afdeeling Electotechniek C. J. Benjamin, Haarlem C. den Boer, Overveen; R. Boers, 's-Gravenhage; J. Boogaarts, Leiden: D. R. Bronkhorst, Haarlem; J. Ph. van Dijk, 's-Gra venhage; C. G. van Ee, Bloemendaal: G. E. Koot, Haarlem; J. Kragten, Haarlem; A. de Kroon, Haar lem: E. O. Mettivier Meyer, Bennekom; G. K. v. d. Pol, Haarlem; R. O. Punt, 's-Gravenhage; J. B. Rein'dérs, WSrmenhuizen: A. G. Robeer, 's-Gra venhage; A. Roos, Scheveningen; J. P. Rotgans, Hilversum; Ch. Visman, IJmuiden; G, Weehuizen, Haarlem; S. G. Ween link, Hilversum; J. A. Wijn- veldt, Oegstgeest; M. W. Zonneveld, IJmuiden. Afgewezen: 3, teruggetrokken: 1. Afdeeling Scheepsbouwkunde: P. A. Galle, Heemstede; P. J. v. d. Giessen, Krimpen aan de IJsel: J. M. H. A. Hauer, Haar lem; W. N. Koot, Haarlem; H. van Lienden, Haar lem; Th. R. J. Olimans, Apeldoorn; B. de Roo, 's-Gravenhage; J. F. B. Schalkwijk, Amsterdam; H. W. Stapel, Spaamdam (met lof). Afgewezen: geen. Afdeeling Vliegtuigbouwkunde: J. Bandsma, Oosterbeek; J. W. Best, Baarn; Fr. van Beusekom, Middelburg; E. J. A. Creveld, Haar lem; H. J. Dreef, Sassenheim; H. E. Engelhard, Heemstede; A. W. Fournier, IJmuiden; C. W. Groo- tendorst, Boskoop (met lof): M. Hirs, Haarlem; C. Hogen Esch, Zandvoort; J. Jüngeling, Bodegraven; P. J. Keyman, Alkmaar; J. C. H. Ledeboer, Al melo; J. Liesker, Haarlem; D. Maassen, Overveen; J. M. Pluut, 's-Gravenhage; P. C. Roest, 's-Gra- venhage; M. J. B. A. v. d. Sluys, Overveen; J. v. d. Vlist. Oosterbeek: F. I-I. van Winsen, Enschedé, J. J. Wouterse, Haarlem; J. Wijchman, Vorden; W. F. Zetteler, Wassenaar. Afgewezen: 1. Teruggetrokken: 3. HAARLEMSCHE HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL TE HAARLEM. Het getuigschrift voor Huishoudkundige werd he den uitgereikt aan: T. van Denderen, Ch. M. Dozy, A. van Haastert, J. Jonker, H. v. d. -Meulen, J. Mil- ders, P. Mulder, P. Neve, allen te Haarlem; G. Fischet te Driehuis; M. van" der Hell, J. M. Koppen. A A. Reinders en C. N. Roodenburg te Overveen; T. Heskes te Bloemendaal: J. S. Ch. Kaagman te Bergen N.-Holl.; M. G. Leffelaar en J. Schoolder- man te Heemstede; J. van Overeem te Santpoort; R. M. van Til te Hillegom. Het getuigschrift voor Hulp in de Huishouding verkregen: J. Kleef, J. van Lohuizen, V. Nicolai, H. Petri, S. Piet, M. Takken, W. Blokdijk, J. Dubbel man, M. Esteida, E. Hyma, A. Kamsteeg, P. de Key- zer, T. Splinter, allen te Haarlem; A. Ruys, M. ter Meulen, E. Schouten, Th. Weyl, C. de Groot, te Heemstede; M. van Doorne te Velsen; M. Linclcens Heden: ZATERDAG 20 JULI. Frans Hals Theater: „Vooruit met de geit" voor de vierde week geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Mr. Smith gaat naar Washing ton", 2.30, 7 en 9 uur. Rembrandt Theater: Deanna Durbin in „Eerste liefde", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De onzichtbare man keert terug", 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken Van Haarlemsche schilders. 104 uur. Museumschip „Klein Artis". Spaarne bi) de Lange brug. 9 v.m.9.30 n.m. ZONDAG 21 JULI Palace: De laatste der Mohicanen, 11.30 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds (middagvoorstelling 2 uur). Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. MAANDAG 22 JULI. Groote Kerk: Kerkconcert H.O.V., 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. ROOSTER VAN APOTHEKEN Van 20 Juli tot en met 26 Juli zijn op Zon- en feestdagen en op werkdagen gedurende de avond uren (na 8 uur) en nachturen (tot 8 uur 's morgens) geopend: Firma Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69. Tel. 11596. C. J. ten Hagen-Cramer, Lange Veerstr. 19. Tel 11000. Frans Hals Apotheek, Fr. Halsplein 1. Tel. 11180. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206. Tel. 28320. te Driehuis; M. Mulder te Uitgeest; H. Nieuwen- huis te Overveen; C. Voordewind te Beverwijk; P. Breure te Haarlemmermeer; A. Vallentgoed te Spaamdam; I-I. Ott en W. de Waard te IJmuiden; A. Wolff te Bloemendaal, J. Zwemmer te Zandvoort; 2 leerlingen verkregen het getuigschrift niet. Het getuigschrift Kinderverzorging en Kinder opvoeding verkregen: I-I. van Arum, R. Barf, H. Blanke, G. de Graaff, J. Poot, F. Repko en J. van dér Vliet allyen te Haarlem; J. Beek, A. Eveleens, E. Huvers en A. Schermer te Heemstede; N. Hartog te Aerdenhout; G. van Kessel te Velsen; C. Munten dam en G. Zweers te IJmuiden; C. van Rummelen te Santpoort Het getuigschrift voor Costuumnaaister verkre gen: P. Berkhout, T. Blesgraaf, H. Böckling, J. Bos, R. Bout, Chr". Dinges, J. Helleman, M. Lans, J. van Leverink, A. Schuring, E. Smit, A. Sypestyn en C, Wesseling te Haarlem; A. Hessels te Bloemendaal: A. Keesman en L. Vermeulen te Zandvoort; J. Maer- ten te Heemstede; A. Sanderse te Santpoort. MULO-EXAMENS TE HAARLEM. Vrijdag slaagden te Haarlem voor het A-diploma: W. F. Jung. L. van Marsbergen, J. Putzes, A. Radsma, J. Kooreman, D. J. Kraaij, J. L. Simoons, A. D. A. J. de Vos, C. Hanssen, G. Lakerveld, B. F. J. Storm en G. Wasch, allen te Haarlem; G. Gaikhorst en J, B, Hinfelaar te Heemstéde; E. Keur, B. Visser, J. H. Triebeis, C. J. Mulder en H. Slagveld allen te Zandvoort; C, F. van Til, te Ben- nebroek; M. J. Kant te Bloemendaal; Tj. Hartog te Velsen. Voor het B-diploma: M. .T. Bijleveld te Heemstede. R.K. INDUSTRIE- EN HUISHOUD SCHOOL HAARLEM. Geslaagd voor het diploma „Huishoudkundige: L Bertholée, Gr. Bottelier, M. Burghard. L. Captein, Tr. Grappenhaus, C. v. d. Helm, R. Jager, J. Tol, C Vissers, S. Zantmann; afgewezen 1. Het getuigschrift „Hulp in de Huishouding" aan: C Couzijn, C. Delhez, Tr. van Leeuwen, N. v. d. Linden, D. Reckmann, R. Rijkenberg, C. Sabelis, A. Straathof. Het getuigschrift „Costumière" aan: C. Boots, N. Christoffels, R. Cornet, Tr. Creemers, A. Kamp, J. Nupoort, R. Redeleer, A. Rijs, R. Umans, R. Vogels, R. Westerburger. Het getuigschrift „Namiddagcursus" aan: Tr. Bak ker, Th. Bult, R. Hetem, C. v. d. Klashorst, A. Met- zelaar, W. Swart, R. Wessels, A. Weyers, N. Weyers, herexamens 3, afgewezen 1, met 1 leerling wordt het examen voortgezet. Het getuigschrift voor den 2-jarigen avondcursus aan: R. Drost, R. de Groot, P. Haack, C. Post, C. Prins, M. Prins, G. Rozenhart; teruggetrokken 1. PROT. CHR. NIJVERHEIDSSCHOOL TE HAARLEM. Geslaagd voor de opleiding „Huishoudkundige" de dames: G. Baars, L. Bakker, C. Bouman, H. Bal last, R. Brussen, J. Buyze, E. v. d. Graaf, J. Frudi- ger, M. Jaquet, R. Hulshoff, L. Jaquet, If. de Jong, A. Joustra, B. Keppels, C. Kerkhoven, L. Kisten maker, T. Kuiper, A. Lam, E. v. Magius, W. Lange- laar, M. Grampée Molière, H. Philippo, L. de Roos, O. d. Ronden, B. Rijk, M. v. Steenwijk, L. Sprayt, T. Falk, F. Walthuis, T. Einwachter, A. Roorda, A. Telder, T. Meilink. Geslaagd voor de opleiding „Hulp i. d. Huishou ding" de dames: J. Bakker, N. Beek, C. de Boer, If. Bos, T. Haak, N. Henning, W. Janssen, T. Kloos, C. Koen, H. Koene, E. Kuit, R. v. d. Linde, W. Mennes, A. Meyboom, B. Moerman, H. Nieuwenhuis, T. Rog geveen, G. Schreyers, D. Soer N. Verhey, J. Ver- kruyssen, N. Weyntjes, T. Bartels. Harmonische Lichaamsontwikkeling In Augustus worden weer proeven afgenomen. Velen beoefenen verschillende takken van sport en trachten hun lichaam harmonisch te ontwikkelen. In hoeverre zij daarmee resultaat kunnen boeken, kan nagegaan worden, als zij zich onderwerpen aan de H.L.O.-proeven, welke afge nomen worden door de Nationale vereeniging tot bevordering der Harmonische Lichaamsontwikke ling. Candidaten voor dit diploma moeten enkele athletieknummers afwerken (zooals honderd meter hardloopen, verspringen, kogelstooten of balwerpen), zij moeten in een klimpaal of -touw kunnen klimmen, tien minuten zwemmen, een half uur fietsen en wandelen over een afstand tusschen vijftien en dertig kilometer. Over het algemeen zijn de eischen voor het diploma niet hoog gesteld, doch de bedoeling: een harmonische lichaamsontwikkeling komt wel tot uiting. De inwoners van Haarlem zullen weer in de gelegenheid worden gesteld zich aan de proeven te onderwerpen. Het Werkcomité van Haarlem en omstreken onder leiding van den heer E. H. Tenckinck, heeft besloten, de proeven te houden op Vrijdag 16 Augustus (zwemmen), Zaterdag 17 Augustus (klim- en veldproeven) en Zaterdag 24 Augustus (fietsen en wandelen). Het comité hoopt, dat velen zich zullen laten inschrijven bij den secretaris, den heer K. Rijpma, Heussensstraat 22, Haarlem, die bereid is alle in lichtingen te verschaffen. Personen, die het examen reeds gedeeltelijk of elders hebben afgelegd en door de demobilisatie of om andere redenen zich in Haarlem en om geving bevinden, kunnen zonder extra kosten de ontbrekende proeven afleggen en in Haax-lem het diploma verwerven. Tegen dubbel-bewoning. Maatregelen van het Heemstcedsche gemeentebestuur. Het gemeentebestuur van Heemstede heeft aan de makelaars en exploitanten van huizen de volgende circulaire gezonden: „Het is ons gebleken, dat het in den laat- sten tijd meermalen is voorgekomen, dat, ofschoon een woning volgens een bij raads besluit goedgekeurd uitbreidingsplan be stemd is als één-gezinswoning, daarin door den eigenaar of hoofdbewoner dubbel-bewo ning wordt toegelaten, zonder dat daarvoor vaix genxeentewege toestemmixxg is ge vraagd of verkregen. Hiertegen willen wij (B. en W.) ter voor koming vaix moeilijkheden een waarschu wend woord richten tot allen die zich aan overtreding van dit verbod schuldig maken. Derhalve maken wij de eigenaars en ver huurders van woningen erop attent, dat een ééngezinswoning/n i e t aan meer dan één gezin gelijktijdig' mag worden verhuurd en ook niet door meer dan één gezin gelijktij dig mag worden bewoond. Wanneer mocht worden ontdekt, dat, on danks deze waarschuwing daartoe mocht zijn overgegaan dan zal daartegexx worden opgetreden ten koste van de overtreders." Tot zoover dit rondschrijven. Wij vernemen dat het niet de bedoeling is op te treden tegen de gewone verhuring van kamers. Ook zal gedoogd worden dat een gezin familiele den die in moeilijkheden vex-keeren bij zich la ten logeereix. Het gaat uitsluitend tegen dubbel- bewonen, omdat het ongewenscht geacht wordt dat twee gezinnen in een woning huizen die slechts voor één gezin gebouwd en geschikt is. door E. E. TONKHEID-PEEREBOOM. Een schat van wenken en ge gevens, waarmede de zuinige huisvrouw haar voordeel kan doen. Verkrijgbaar in den boekhandel en bij de kantoren van Haarlem's Dagblad. Afscheid Mej. A. Pielage. Vrijdag heeft mej. A. Pielage, die 38 jaren werk zaam is geweest aan de R.-K. Mariaschool in de Koningstraat te Haarlem, afscheid genomen. Het is een hartelijk afscheid geworden. De dag begon met een gezongen H. Mis „uit dankbaarheid", welke werd opgedragen door den eerw. pater" v. d. Werf, kap. der parochie, waarbij de ruim 400 kinderen der MULO-scholen de „Missa de Angelis" zongen. Na het H. Offer werd door de hoogere MULO- klassen een lied ter eere v. h. H. Hart gezongen, compositie van Jos. de Klerk. De kindex-en hadden vex-der den morgen vrij-af. Van half elf tot half twaalf was er in het school gebouw aan de Koningstraat gelegenheid voor oudex-s en oud-leerlingen, van mej. Pielage afscheid te nemen. Velen kwamen voor zich zelf en voor hun kinderen bedanken voor alle goede lessen en voor alle goede zorgen. Menig hartelijk woord werd gesproken en veel aardige en aangename herinne ringen werden opgehaald. Tot de officieele persoonlijkheen die mej. P. kwamen complimenteex-en, behoorden o.a. pastoor Roorda der St. Ant. Parochie: de heeren Speller en Aulces namens "het Hoofdbestuur der St. Augustinus-vereer.iging (namens welke vereeni ging een keurige bloemenmand was aangeboden); de heer Schouten, secretaris der plaatselijke af deeling. Des namiddags had de huldiging door de school kinderen plaats in de gymnastiekzaal der school. Vele kinderen wachtten mej. Pielage daar op. toen deze met eenige familieleden binnentrad. Onder leiding van Jos. de Klex-k werd aan de scheidende ondex-wijzeres een mooie tweestemmig afscheidslied toegezongen. Hiei-na volgde een toespraak door een der leer lingen jongejuffr. Sweers, die tevens het geschenk der leerlingen aanbood: een serre-stel met tafel, kussens en ldeedje. Voor het verdere gedeelte van den middag was een aardig programma samengesteld, de kleintjes van de 2e klas, „haar" klas, hadden natuurlijk stiekum en onder vreemde leiding moeten studee- rën; zij zorgen nu zoo fijn hun „Dankliedje"; heel goed was ook „Daar was ereis een meisken". Ver der aardige declamaties. Na de tractatie werd nog eenmaal het afscheid lied van den heer De Klerk gezongen. Toen sprak mej. Pielage een kort woord van dank tot allen, die hadden medegewerkt. Onder het geroep van „lang zal zij leven!" ver lieten de kinderen de school. In een intiem samenzijn met de zusters en de onderwijzeressen werden nog enkele zeer fraaie cadeaux namens haar aangeboden. Mej. A. Pielage is op feestelijke, welgemeende en verdiende wijze uitgeleide gedaan. 90% WAARDE hebben Uw oogen voor Uw levensgeluk. Verwaar loos ze daarom niet. ZIJLSTRAAT 57 TELEF. 19223. Leverancier aan alle Ziekenfondsen. (Adv. Ingez. Med.) die thans geldig zijn BROOD. Bons 61 tot en met 70 broodbonboekje Geldig van 15 Juli tot en met 21 Juli (eventueel tot en met 25 Juli), recht ge vende op totaal 2000 gram brood. KOFFIE OF THEE. Bon 85 uit het Algemeen distributteboékje Geldig: Tot en met 2 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER. Bon 80 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 25 Juli. Recht gevend op: 1 k.g. suiker. M5ELWAREN. Bon 90 uit het Algemeen distributieboekje Geldig tot en met 9 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond tarweboem oj tarwemeel of boekweitmeel of roggebloem of roggemeel of zelfrijzend bakmeel. Bon 75, rechtgevend op hetzelfde rant soen, geldig tot 26 Juli. BOTER EN VETTEN. Bon 67 en 68 uit het Algemeen distribu tie boekje. Geldig tot 28 Juli. Recht gevend op 1/2 pond boter of mar garine of vet. De verkoop van grutterswaren is tot 22 Juli stopgezet. PETROLEUM. (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel „Periode 3" Geldig: Tot en met 28 Juli. Recht gevende op: 2 Liter. Vereeniging „Haerlem". Mevr. Sterck over de geschiedenis vaix den Zandvoortschen weg. De Vereeniging-„Haerlem" hield Vrijdagavond haar algemeene vergadering ixi het Vereni gingsgebouw „De Hoofdwacht", Groole Markt te Haarlem. De voorzitter; deheer'J. L. Tadema, herdacht in zijn openingswoord wijlen mr. A. J. Enschedé, die ruim 20 jaar.lid van het bestuur is geweest. Spr. vestigde verder de aandacht op de taak, (lie de Vereeniging „Haerlem" ook in de toekomst zal hebben. De secretaris, de heer A. J. Dijkema, bracht herna het jaarverslag uit, waarin hij o.a. zeide, dat de Vereeniging in het afgeloopen jaar wéér een groote activiteit heeft ontplooid. Vele leerza me lezingen-en kunstbeschouwingen werden ge houden en intei-essante excursies gemaakt. Het ledental vertoonde een kleine daling, n.l. van 533 tot 526. Aan .het einde van zijn verslag verklaar de de seci'etaris, dat „Haerlem" haar arbeid met vertrouwen en op den ouden voet zal voortzetten. Het verslag van den penningmeester, den hqer J. D. Rutgers van der Loeff, maakte melding van een klein batig saldo. De drie bestuursleden, die periodiek aftraden, doch herkiesbaar waren, de heeren R. D. Baart de la Faille, P. A. Dijkema en J. L. Tadema, wer den bij acclamatie herkozen. Ter vervulling van de vacatui-e in het bestuur, ontstaan door het overlijden van mr. A. J. Enschedé en ter aanvul ling van het bestuur met één lid, werden geko zen de heeren B. F. Enschedé en H. B. E. War- naars, beiden voorgesteld door het bestuur. De voorzitter deed vervolgens eenige bestuurs- mededeelingen. Voorloopig leenen de omstan digheden zich er nog niet toe. naar buiten te gaan. De heer Fuchs heeft zich bex-eid ver klaard een lezing te houden, evenzoo de heer van 't I-Ioff, uit Deventer. De heer De Boer heeft zich in beginsel bereid verklaard een lezing te houden over Jan de Lapper. Verder zal het be stuur er naar streven belangstelling voor oud- Haarlem te wekken bij de jeugd. Het bestuur heeft besloten, de collectie foto's in het bezit der vereeniging, betreffende verdwenen gebouwen in Haarlem, in bruikleen af te staan aan het ge meentelijk archief. Lezing van mevr. Sterck Hierna hield mevr. J. M. SterckProot een korte voordracht over de geschiedenis van den Zandvoortschen weg, waarvoor de inleidster raad pleegde het archief dat zich bevond op „Kenne- merduin". Oorspronkelijk was de Zandvoorterweg in be heer bij vijf „heeren van den weg", behoorend tot de patricische families in de buurt. In 1820 vatten deze heeren van den weg het plan op van den weg. over welks toestand veel klachten en requesten werden ingediend, een „practicabelen weg" te maken door haar te bestra ten. Het doel was ook: het arme Zandvoort uit zijn isolement op te heffen. Men was zoo geluk- kig, Koning Willem I voor het plan te winnen: de vox-st verklaarde zich bereid, voor 10.000 aandeelen te nemen. Er werd gerekend op een kapitaal van 150.000, later bleek, dat wel 200.000 noodig was en er kwam nog wel wat I bij maar het „Plan van Negociatie" kon toch op bevredigende wijze worden uitgevoerd. De „heeren van den weg" hebben con axhore steeds het beheer over den weg gevoerd, als- „be looning" vroegen zij alleen vrijdom van tol voor henzelf en hun huisgenooten. Want het onder houd van den weg werd bekostigd door tollen: een was er bij de herberg „De Haringbuis" éxi een bij „Kostverloren". Tot 1918 duurden deze tollen, waarvan pachters waren JSTi van der Velde en (te Zandvoort) de' van dér -Meys. Van Toombergen voegde aan zijn functie - van tol gaarder die. van kok van het Badhuis toe. In 1911 werd besloten, dat .auto's en fietsen tolvrij zouden zijn; toen was eigenlijk al het hek van den dam, maar de heeren van den weg hiel den vast en zooals gezegd, duurde de al geheele afschaffing van de tollen nog tot 1918. Veel interessante en wetenswaardige dingen deelde mevr. Sterck nog mede over den Zand voortschen weg. Na 1890 kwamen er veel klach ten over zand en stof en in 1911 bedekte de ge meente Bloemendaal het deel van den weg in die gemeente met een „stofwerend olieresidu", waar mede dè heeren van den weg maar matig inge nomen waren. Er werd om eenigszins aan de klachten tegemoet te komen, bepaald dat slechts een zeker aantal vrachten bouwmaterialen over den weg mocht worden vervoerd. Plannen werden gemaakt voor beplanting van den weg, o.a. op advies van den tuinarchitect Springer met de olmen, die nu pas als slachtoffers van het ver keer zijn gevallen. Allerlei verkeersplannen werden ook ontwor pen, eens zelfs voor een stoomtram, maar van al die plannen is nooit iets gekomen. Een „zorgenkind" was deslijtage van de be strating en dan kwam telkens „Publieke Werken" en brak de bestrating op, voor de telegraaf, voor gasbuizen enz. En de weg werd steeds slechter en het regende klachten, vooral van Bloemen daal, waarmede de heeren van den weg nog al eens overhoop lagen. Het verlangen kwam op naar asphalt. Eindelijk zag men in, dat zoo'n drukke weg niet op den duur in beheer kon blijven bij een parti culiere commissie, die nog maar steeds tol hief en dat het beheer behoorde bij die gemeenten, waarin deelen van den weg gelegen waren. In 1914 werd besloten den weg aan die geineenten over te doen, maar eerst moest gewacht worden op den afloop van de pachten, die nog tot 1918 duurden. In Februari van dat jaar was het oogenblik daar van de overdracht van den Zandvoortschen weg met aangrenzende gronden aan de gemeenten Heemstede, Bloemendaal en Zandvoort. Onder haar interessante lezing door vertoon de mevr. Sterck telkens platen en documenten, die op den Zandvoortschen weg betrekking had den. De voorzitter sprak tot de inleidster een har telijk woord van dank. J. G. KRAAN t In dén ouderdom van 50 jaar is overleden de heer J. G. Kraan, voorzitter van de aid. Haarlem der Ned. Re is vereeniging. De heer Kraan werd in 1931 voorzitten der af deeling, als opvolger van den heer J. G. P. Sabel. Daarvóór was de ovex'ledene vele jai'en secretaris der afd. Amsterdam van de Ned. Reisvereeniging, een groote afdeeling, waarvan hij het drukke se cretariaat op vooi'beeldige wijze waarnam. Toen de heer Kraan zich wegens gezondheids redenen te Haarlem vestigde, werd hij aangezocht, zich beschikbaar te stellen als opvolger van den heer Sabel. De overledene was een bescheiden inan, die als voorzitter met de noodige soepelheid wist op te treden en zeer gezien was bij zijn medebestuurs leden en bij de leden der afdeeling. De heer Kraan had zijn werkkring te Amster dam, waar hij procuratiehouder was bij de firma Koopman en Co. Hoezeer men ook daar hoogachtte, bleek hem ondubbelzinnig, toen hij verleden jaar zijn zilveren jubileum bij die firma vierde. Het heengaan van den heer Kraan beteekent vóór" de afd. Haarlem van de Reisvereeniging een groot verlies BENOEMING BIJ DE VRÏJVV. BRANDWEER. Naar wij vernemen zijn bij de Vrijw. Haarlem sche Brandweer benoemd tot hoofdbrandmeester de heeren: dr. C. Spoelder, thans archivaris en P. B. Kerkhof, thans brandmeester. Zon onder 9.49 Zon op 5.44 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. Loonen arbeiders in het bloembollenbedrijf. Dezen zomer met twee gulden verlaagd. Het scheidsgerecht voor het bloembollen- bedrijf, uitspraak doende in het loongeschil tus- schende werkgeversorganisaties in het bloem- oollenbedrijf en de landarbeidersbonden, heeft oepaald, dat het minimum loon van de vol wassen arbeiders in het tijdvak van 13 Mei tot 16 November 1940 terug moet worden gebracht van ƒ21.25 tot ƒ19.25. Deze loonsverlaging van f 2.per week gaat 13 Juli in en eindigt 14 No vember a.s. De bijdrage van de arbeiders voor het kinderbijslagfonds wordt gewijzigd van Vz pCt. in 1 pCt. van het loon. Haarlemsche kinderen naar Opper* Oostenrijk vertrokken. Hedenmorgen in alle vroegte, even na zevenen reeds, begon de drukte op het perron van het Haarlemsche station. De eerste groep van Haar lemsche kinderen, die de uitnoodiging van de Duit- sche overheid om een vacantie in Opper-Oosten- rijk te komen doorbrengen dankbaar hadden aan genomen, verzamelde zich daar, en dat ging na tuurlijk gepaard met de noodige opwinding geen wonder met zoo'n verre reis in het vooruitzicht doch verliep verder geheel volgens de orde. In groepjes van ongeveer tien stelden de jongens en meisjes zich op bij de daartoe bestemde nummer borden, zoodat de leiding dadelijk reeds een goed overzicht had van de 76 jeugdige vacantiegangers, Dames met den band „Landaufenthalt fiir Stadt- kinder" om den arm hielpen mede om het ver trek te regelen, t Ook de dames van hét Korps Vrouwelijke Vrij willigers boden de helpende hand, en weldra was een ieder voorzien van een papieren naamkaart, voorzien van een nummer, zoodat verwisseling of andere wanox-de uitgesloten werd. Vele jongens hadden koffertjes bij zich, doch anderen droegen reeds den rugzak en sommigen waren al in w deloostuum gestoken. Er heerschte een opgewekte stemming onder het jonge volkje en hét uur, dat nog gewacht moest worden alvorens de klok acht sloeg en de trein in zicht kwam, vloog oan. Het aantal der wegbrengers, ouders, zusters, broers, kennissen en vrienden evenaarde dat van hen, die vertrokken. Iets na achten reed de trein" het sta tion binnen en in een wip zaten de jongens en meisjes op hun plaatsen in de wagons. Een tref fend oogenblik was het toen de achterblijvers den. kinderen een vaarwel toeriepen. Nog eenigen tijd bleef men den vertrekkendentrein nawuiven. 's-GRAVENHAGE, 19 Juli. (A.N.P.) In de he- den gehouden persconferentie heeft Oberregie- rungsrat dr. Fellner, die deorganisatie van. het verblijf van Nederlandsche. kinderen in de Ost- mark heeft geox-ganiseerd, omtrent deze organisa tie nog een en ander medegedeeld. Met de voorbe reidingen is men thans gereed gekomen en daarbij is op de aangenaamste wijze samengewerkt met de Nederlanld'sche instanties. Het aantal aanmeldin gen heeft de 6000 overschreden. De kinderen zullen worden vervoerd met 6 a 7 speciale treinen, waar van de eerste vertrekt morgen om 11 uur van het Staatsspoorstation in Den Haag. Het betreft hier hoofdzakelijk kinderen uit Den Haag en omgeving. Dit vertrek zal op eenvoudige wijze plaats hebben. Dr. Fellner zette voorts uiteen, dat aan de ver zorging der kinderen niets ontbreken zal. Met iederen trein gaan mede 30 Nederlandsche verzor gers, 2 Nederlandsche artsen en 2 Nederlandsche verpleegsters. Dit personeel wordt op de plaats van aankomst nog uitgebreid. Met de treinen rijdt ook nog een speciale ziekenwagen mede, die hopelijk niet noodig zal zijn. Op verschillende tussbhensta- tions worden warme maaltijden gebruikt. Naar dr. Fellner voorts mededeelde is den ouders de snelst mogelijke postverbinding met hun kin deren verzekerd doordat voor deze correspondentie een speoiale koeriersdienst wordt ingesteld. Nieuwe aanmeldingen voor een reis naar de Ostmark kunnen niet meer plaats hebben. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet ge plaatst, wordt de kopij den inzender niet terug* gegeven. „VACANTIE". Voor vele schoolkinderen is de vacantie reeds een feit, terwijl zij voor anderen deze week een feit zal zijn. Bij vele ouders en opvoeders is het, in dezen voor de menschheid zoo moeilijken tijd, een vraagstuk geworden: „Hoe bereid ik mijn pupillen een prettige vacantie?" Na de moeizame^ leer- en studieweken is ons niets liever dan dat'wij de kinderen in een rustige omgeving kunnen onderbrengen. Daar heeft de kinderziel behoefte aan. Het kind kan dan straks weer met vernieuwde kracht zijn bezigheden be ginnen. De „Commissie tot instandhouding van Vacan- tie-bezigheden" heeft hier in Haarlem zes prach tige speelterreinen ter beschikking gekregen, be schikt over een keur van geschoolde leidsters en leiders en is geheel en al voorbereid om de kin deren in grooten getale te ontvangen. Zij is het aangewezen lichaam om de kinderen een prettige vacantie te bezorgen en zal dan ook niet eerder rusten voor zij daaraan heeft voldaan. De kinderen zullen op aangename en zinvolle wijze worden beziggehouden, Het bezwaar der ouders dat hun kinderen groote afstanden moe ten loopen alvorens zij op hun speelplaats zijn, wordt ondervangen doordat de kinderen op den tuin in groepen worden gedeeld en door een leid ster naar een verzamelplaats gebracht vanwaar zij ook weer zullen worden afgehaald. Alleen de eerste ochtend, dat is a.s. Maandag, moeten de kinderen even naar hun terrein worden gebracht. Ouders en opvoeders, die nog niet hebben in geschreven, kunnen het alsnog doen bij den heer J. J. C. Ophuijsen, Secretaris. Smedestraat, 11a. Er staat U thans niets in den weg. A. v. V.. Voorzitter Verbond van Haarlemsche Speeltuinvereenigingen.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2