Ons Knippatroon 'liet JOient en Jan Otie&ol. Het menu van den dag. Huwelijk met modern Comfort. ZATERDAG 20 JUG I 1940- H AASLE M'S D A G B E A C TWEE IN ééN PATROON. Bedrukte weefsels blijven zeer modern en kleeden echt zomerseh. Hoogstens zal een kraagje van effen zijde er een andere aoot aan geven. Deze japon za] zeer slank kleeden, vooral als men- er effen zijde voor kiest, en een corsage neemt in een afstekende kleur. Het patroon wordt geleverd in lange mouwen, waarin ook een lijn is aangebracht voor een kort mouw tje. Benoodigde stof is 4 M. van 90 c.M. breed. Het patrono wordt geleverd in maat 50, prijs 26 ets. Het is van Maandag af gedurende een week verkrijgbaar bij de bureaux van dit blad, Gr. Houtstraat 93 en Soenda- plein 37. VOOR DE VROUW DE RUST VAN ONZE KINDEREN. Wie in een gezin komt waar de kinderen zenuwachtig zijn, zenuwachtiger dan in gewone tijben, wat zich uit door schrikachtigheid, door lastigheid, door gedruktheid, kan ziel^ daarover misschien verwonderen, maar hij moet de oor zaak daarvan in de allereerste plaats zoeken bij de ouders. Vooral met de jonge kinderen is het zoo, dat zij direct reageeren op de stemmingen van vader en moeder, zij steunen immers op hen en wanneer die steun aan het wankelen raakt, verliezen de kinderen den grond onder de voeten en weten met zichzelf en de wereld om hen heen geen raad meer. Om een voorbeeld te noemen: de nachten zijn voor een deel onrustig en in veel gezinnen wordt iedereen gewekt om op alles voorbereid te kunnen zijn. Dit is natuurlijk niet dienstig voor de rust van de kinderen, maar de invloed van deze noodzakelijke maatregel kan gehëel teniet gedaan worden, als de ouders hun kalmte be waren en, om een afgezaagd beeld te gebruiken, „als een rots in de branding staan", waarop de kinderen hun volle vertrouwen kunnen hebben. Die kalmte bestaat daarin, dat Zij niet met ver schrikte gezichten over gevaar praten, dat zij niet onophoudelijk gaan kijken (wat bovendien hog .gevaarlijk is), dat zij niet in ratelende gesprekken probeeren de kinderen af te leiden, en dat zij er vooral niet later weer over be ginnen, waar de kleintjes bij zijn. Een moeder met twee kleine peuters trok weg uit haar woonplaats omdat het er zoo gevaarlijk was met vliegtuigen en dat vertelde zij hun. Maar omdat' zij het op den duur toch ook niet uithield van huis, kwam zij weer terug, en nu hebben de kinderen die nooit bang waren, op eens angst, omdat zij naar het gevaar zijn terug gegaan moeder heeft het immers zelf gezegd. In een ander gezin heerscht een opgewekte, rustige toon, vader en moeder zijn precies als anders, en de kinderen zijn het dientengevolge ook. Voor de rijpere jeugd, die meer bewust het leven leeft, is intusschen het voorbeeld van de ouders ook van het allergrootste belang, want tot de volwassenheid blijft de situatie bij een kind toch zoo. dat het voorbeeld van de ouders van zeer grooten invloed is. Het is natuurlijk lang niet zoo eenvoudig als het hier is neergeschreven, want een volwassen mensch heeft zichzelf den eenen keer beter in de hand dan den andere, maar training is ook hierin een belangrijke zaak. En waar het om de gemoedsrust van de kinderen gaat, is het van het meeste belang om zich hiervan goed bewust te zijn. Nu zult u zeggen moeten wij onze kinderen dan verre houden van de moeilijkheden die het leven ons biedt, dan worden het immers nooit menschen, die een stootje kunnen verdragen, en zeker niet in een tijd als die wij nu beleven. Dat is ook allerminst mijn bedoeling, maar het is wel noodig dat er niet met hen over dingen gepraat wordt, die zij nog niet hebben begrepen en verwerkt; zij kunnen er immers nog niet anders dan tegenaan kijken. Nu laten groote kinderen die al beginnen te denken, zich niet gemakkelijk met een kluitje in het riet sturen, en menige vader of moeder is dan bovendien bang dat het ouderlijk gezag er onder lijdt, wanneer zij hun eigen onkunde op dit gebied erkennen. Toch is dat allerminst het geval, een denkend kind begrijpt best dat de ouders ook hun moei lijkheden hebben, en als men ze dit duidelijk maakt op een manier die niet alleen zegtik weet het niet, of: dat kun jij nog niet begrijpen, maar probeert ze te laten begrijpen, waarom het eigenlijk in groote trekken gaat in een men- schenleven, dan zullen zij hun vertrouwen zeker niet verliezen. Nu de gebeurtenissen elkaar zóó snel op volgen dat een zuivere kijk er op nog niet mogelijk is, nu mogen wij onze kinderen niet belasten door ze ervoor te plaatsen, terwijl wij ze er momenteel nog niet doorheen kunnen leiden. Dat is de zware verantwoordelijkheid die op het oogenblik op alle ouders en opvoeders rust. e. e. j.—p Tomaten met kaasvulsel. Boonensla met gebakken aardappelen. Gestoofde kroosjes. RECEPTEN. TOMATEN MET KAASVULSEL. 8 tomaten, 2 dl. melk, 2 ons jonge, vette kaas, 2yz lepel bloem, 2'/a lepel boter, zout, peper. De tomaten wasschen, een kapje er af snijden en ze uithollen. Van binnen met wat peper en zout bestrooien. Van bloem, V/2 lepel, boter en melk een dik sausje maken, de in blokjes gesneden kaas er door roeren, op smaak afmaken met peper, zout en maggi en de tomaten hiermee vullen. De rest van de boter in een schotel doen, het sap van de torna-, ten dat bij het uithollen vrij gekomen is, zeven en er bij doen, en de tomaten hierin zetten. De schotel pl.m. 15 min. in de oven, of dichtgedekt op een kleine gaspit zetten onder af en toe bedruipen. BOONENSLA. 1 d.L. witte boonen, Vs pond spercieboonen, 2 kropjes sla, peper en zout, wat olie en azijn. Zorg dat de witte boonen een nacht in water hebben geweekt en kook ze met de spercieboonen in het weekwater gaar. Giet ze af en gebruik hei water den volgenden dag voor soep. Laat de groenten afkoelen, maak in dien tijd de sla schoon, wasch ze en maak het geheel dan op de gewone wijze aan. Ook van restjes groenten kan deze sla heel goed gemaakt worden. GEBAKKEN AARDAPPELEN. Schil of schrap de aardappelen, wasch ze, snijd ze in dunne plakjes, zet ze met wat fijn zout be strooid weg, droog ze met een schoone doek en bale zs in heet vet, boter of olie gaar en lichtbruin. GESTOOFDE KROOSJES. Wasch de kroosjes, snijd ze middendoor en haal de pitten eruit, en stoof ze in weinig water gaar. Doe er suiker of zoetstoftabletten in naar smaak. GRUTTERSWAREN. De distributie van grutterswaren wordt verdeeld in vier categorieën; allereerst die van rijst, ge broken rijst of rijstemeel. Rijst, zegt de oud-Indischgast, hier in Holland weten zij niet hoe je rijst droog moet koken, en hij vindt dat maar zielig voor ons. Nu, hoe je het doen moet, weten wij wel, maar of d'at door iedereen gewaardeerd wordt is een tweede. Hier volgt dan een goed recept: Doe 300 gr. rijst in een klein pannetje met zoo veel koud water dat ze ér twee vingers boven staat. Breng ze aan de kook, wacht tot ze bor relt, zet ze dan in een grootere pan met wat ko- ken'd1 water en stoom ze hierin gaar. Ook de hooikist kan heel goede, droge rijst pro- duceeren, mits wij er niet driemaal, maar twee maal zooveel water als rijst bijvoegen-. Kent u verder rijst met tomaten, of met kaas, met boter en suiker of bessensap, met krenten of met bitterkoekjes, met vleesch en kerry of met bruine ragout? Dit is het groot voordeel van rijst, dat ze zoowel zout als zoet tot allerlei gerechten bewerkt kan worden. De tweede categorie omvat gort, havermout, ha vervlokken of grutten. Daarmee is ook genoeg goeds te beginnen: gort in melk of karnemelk, watergruel, vruchtengruel, welk laatste vooral op het oogenblik aan bod is, gekookte havermout, ge kookte havervlokken, havermoutlapjes, havermout- koekjes, gekookte en gebakken grutten. Ma-izenna, griesmeel of puddingpoeder zijn meer algemeen in gebruik, hoewel sommigen nog niet schijnen te weten, hoe gunstig custard bijvoorbeeld uitkomt, als vervanger van room bij een of ander vruchtergerecht, en hoe luchtig een griesmeelpud- dinkje kan zijn, dat na het koken eenigen tijd is geklopt. Tenslotte macaroni spaghetti of vermicelli, waar van de eerste zout en zoet klaar gemaakt kan worden, met rozijnen, met ham of kaas, of tomaten, terwijl de middelste alleen hartig wordt toebereid. Een melige pap, hoor ik sommigen al zeggen, maar dat behoeft het in het geheel niet te zijn, die meligheid ontstaat door te lang koken, een euvel waaraan menige huisvrouw mank gaat en dat de pit uit het eten weg neemt.. Macaroni en spaghetti moeten niet langer dan hoogstens twintig minuten gekookt worden en dan na het afgieten dadelijk met koud water worden overgoten, zoodat de wer king van het koken ophoudt. Vermicelli kan korter gekookt worden, behalve als zij als zoet gerecht in melk wordt gebruikt: wor den deze meelspijzen op de bovenomschreven wijze klaar gemaakt dan is er geen sprake meer van melige pap, wat toch ook hiervan nooit de bedoe ling kan zijn; daarvoor kunnen wij beter bloem, maizen-a. griesmeel of rijstemeel gebruiken. E. E. J.-P. Eenvoudige dranken. Nu wij op het oogenblik zeer spaarzaam moe ten omgaan met de ons toegewezen hoeveel heden koffie en thee, lijkt het ons goed nog eens verschillende eenvoudige dranken te bespreken. In de zomermaanden wordt er nog al eens extra veel gedronken, vooral ook door de plattelands bevolking, die in deze maanden veel zwaar werk op het land moet verrichten. In de hitte is het.wel eens verleidelijk om ijs koud water te 'gaan drinken; dit verdient geen aanbeveling, doch is integendeel zeer nadeelig voor de gezondheid. Wil men persé water drin ken, kies dan uitsluitend goed drinkwater en drink dit water bij beetjes tegelijk. Welke drank-en kunnen door de huisvrouw worden klaargemaakt, die zoowel geschikt zijn voor het plattelandsgezin als voor de stadshuis houding? 1. Koffie. De beschikbare hoeveelheid koffie dient zoo zuinig mogelijk verbruikt te worden. Hoe doen we dat? Filter-koffie vraagt veel koffie, zoodat we dit voorloopig gaan afschaffen. We zetten weer net koffie zooals vroeger in een groote kof fiepot, die vermoedelijk iedere huisvrouw nog wel in een verborgen hoekje van de een of andere kast heeft staan. Per persoon rekenen we onge veer 5 gram koffie (dat is een halve eetlepel), doen deze in de pot tezamen met een weinig cichorei of gebrande suiker en gieten het koken de water er op. Restanten van deze koffie kunnen van het dik worden afgegoten en bewaard tot den volgenden dag. Koffie op deze wijze gezet moet voor het gebruik even trekken op een klein lichtje. Koffie-extract. Een recept van een 'goedkoop extract zal zeker zijn weg vinden bij de huisvrouwen; we laten hieronder een beproefd recept volgen: Be noodig d heden: V2 ons gemalen kof fie; l/z ons suiker; VA liter kokend water. Bereiding: Brand de suiker tot donkere caramel. Neem de pan van het vuur, giet de ge malen koffie bij de suiker en voeg 1 liter kokend water onder, voortdurend roeren toe. Giet dit mengsel 'door een doekje in een goed schoonge maakte flesch en giet vervolgens de achtergehou den V\ liter water bij de koffiemassa. Roer alles nog eens flink dooreen en giet dan deze rest ook door het doekje in de flesch. Dit geeft geen zoete koffie, Desgewenscht kan men dus in het kopje een extra schepje suiker doen. Ook kan bij de bereiding van het extract in plaats van een half ons suiker V/2 tot 2 ons suiker worden gebrand; dan behoeft er geen extra suiker aan de koffie te worden toegevoegd. Dit extract is 14 dagen te bewaren. Bij het ge bruik moet men ruim kokende melk toevoegen. 2. Melkdranken. Chocolademelk: P/2 liter melk, of half melk, half water; 4'/2 lepel cacao; 8 lepels suiker. Breng de melk aan de kook en strooi de droog door elkaar geroerde cacao en suiker er in. Laat alles even doorkoken en de chocolademelk is klaar. Dit is verreweg de voordeeligste manier van chocolademelk maken, daar het apart aanmen gen van de cacao in koppen veel meer tijd en ingrediënten vraagt. Water chocolade wordt op dezelfde wij ze klaargemaakt. VOOR DE KINDEREN Toen hij den hoofdman knock-oüt geslagen had sneed hij vlug de koorden los, waarmee de professor was vastgebonden en knevelde daar mee den hoofdman. De professor wreef zijn ogen eens uit, rekte zijn verstijfde ledematen en stak zijn hand uit om zijn redder te bedanken. Ze hadden U bijna in de pan gehak professor, zei de Dikke. F 0 s c 0 (voor ongeveer één flesch)3/4 lite water; Vz vanillestokje; 12 lepels suiker; 6 1e- pels cacao. Bereiding: Laat het in de lengte doorge. sneden vanillestokje in het water trekken op et: hoekje van de kachel. Meng cacao en suika door elkaar en strooi dit al roerende in de pa- Laat alles samen nog een 10 minuten doorkoke: met het deksel van de pan. Vul de schoong?. maakte flesch en sluit deze met een kurk. Fosco kan 3 tot 4 weken worden bewaard 0: een koele plaats. Bij gebruik de glazen of be- kers voor een derde deel met fosco. vullen en ver der koude of warme melk of water toevoegen. 3. Vruchtenmelk. Allerlei vruchten kunnen hiervoor gebruik! worden. Het is aan te raden, de fijngewreven vruchten of het vruchtensap met suiker aan !t mengen en de koude melk onder roeren toe Si voegen. Deze drank kan niet lang van te voren worden gemaakt en moet direct geconsumeerj worden, daar anders de melk gaat schiften, 4. Karnemelk. Deze kan ook met vruchtensap worden gedron ken, wanneer men zeker weet, dat deze van ge- pasteuriseerde melk is gemaakt. 5. Vruchtensappen. Wanneer binnenkort de tuin velerlei soort*: vruchten oplevert, zal menige huisvrouw er t« willen overgaan deze vruchten op de een of an- dere wijze te conserveei'en. Nu we met de sui ker zuinig moeten omgaan, komt het maken va; limonade in het gedrang. U kunt echter he( handig de volgende bereidingswijze toepasset Van de vruchten wordt vruchtensap gemaakt hetwelk U in goed schoongemaakte flesschc moet bewaren, bijv. bessensap, boschbessensan bramensap, rabarbersap enz.Dit kunt u gebruik» sap, rabarbersap, enz. Dit sap kunt u gebruik?: bij de nagerechten, enz., doch ook kunt u bij gedeelten het sap met suiker c/2 K G. op 1 lite sap aan de kook brengen tot de suiker is opge lost. Na bekoeling kunt u dit vruchtensap bj wijze van limonade presenteeren. De glazen wor den voor een derde deel met sap gevuld en voc; de rest wordt er water bij geschonken, tegelijk te verbruiken. U behoeft op deze manier maar weinig suike: Andere dranken. Wanneer de huisvroiij groenten als spinazie, andijvie, postelein, ent kookt, kan het overtollige groentenat bij wija van g r 0 e n t eb 0 u i 11 0 n worden gedronken. Is het u bekend, dat er een smakelijke the lean worden gezet ven gedroogde kruizemunt rozebottels, kamilje of lindebloesem? Deze ingrediënten moeten in goedsluitend) bussen worden bewaard. Stichting voor. huishoudelijke voorlichting ten plattelande. Nationaal Verhond van Dans- leeraren opgericht. H. Kwekkeboom te Haarlem voorzitter. AMSTERDAM 19 Juli (A. N. P.) In de giste ren te Utrecht daartoe gehouden vergadering va de besturen van alle in Nederland gevestigde dans- onderwijzersbonden werd tot fusie besloten. Hi nieuwe lichaam zal den naam dragen van Nationaj Verbond van Dansleeraren Het bestuur is als volg! samengesteld: H. Kwekkeboom, Haarlem, voorzitten W. J. N. Vandalen, Den Haag, secretaris en J. I" ders, Den Haag, penningmeester. EEN ZOETWAREN-BUREAU OPGERICHT. AMSTERDAM 19 Juli (A. N. P.) In een de: dagen gehouden vergadering van de federatie de Nederlandsche zoetwaren-industrie onder leidinj van den voorzitter, den heer Th. R. Neutelings, werf besloten tot de oprichting van een „zoetwaren- bureau". Dit bureau beoogt de behartiging van de belanga van de zeer omvangrijke zoetwaren-industrie b; die overheid en de diverse overheidsinstanties. Met enkele andere organen is reeds overleg pleegd teneinde te komen tot een hechte samen werking. Tot directeur is benoemd de heer B. H. We!) mann, tot juridisch adviseur de heer mr. M. R. A. Houtappel. Het bureau is voorloopig gevestigd te Amster dam, Marnixstraat 380, telef. 36213 36919. 111! NAIKÏ EIIICMIN MARKTBERICHT. N.V. Botermijn 's-Hertogenbosch. (Dinsdag en Vrijdag). Aanvoer 9750 K.G. Hoogste prijs 1.64 p. K.G. Laagste prijs 1.60 per K.G. Middelprijs fl" per K.G. KAASMARKT ALKMAAR Aangevoerd 28 stapels zijnde 80.000 kg. FabrieSi- aas kleine f 34 per 50 kg boerenkaas kleine f SI er 50 kg., boerenkaas commissie f 30 per 50 kg. Handel vlug. Mr. CORRY STOLZ-VAN DEN KIEBOOM. 46) Die nooit één cent meer heeft verteerd, dan zijn inkomen toeliet. En nu ditGespeculeerd? Met met vrouwen? Frank?„Frank zou de eer ste man niet zijn, die door de koppigheid van zijn vrouw den verkeerden weg opging Wie heeft dat gezegd? Jimmy. Jimmy, die wist, dat er tegenwoordig ieder oogenblik menschen fi nancieel in het nauw zitten.... „Je neemt een groote verantwoordelijkheid op je. LiesLies voelt, hoe het bloed uit haar hoofd wegtrekt, hoe haar beenen onwillige, logge dingen worden, waar op-ze met geen mogelijkheid zou kunnen staan. En dat moet toch. Ze moet nu immers opstaan en weg gaan, naar Amsterdam. Onmiddellijk. Naar Frank toe. Hem zeggen, dat ze bij hem blijft. Dat ze hem helpen zal. Hoe, dat weet ,ze nog niet. Maar dat komt er niet op aan. Niets komt er verder meer op aan. De twee trappen opTenslotte is ze toch bo ven gekomen. Wat nu ook weer? O ja, inpakken en verkleeden en en geld meenemen en dan weg, stilletjes weg, zonder iets te zeggen. Anders houden ze haar nog tegen. Bertus en Marie zullen het werk wel niet afkunnen, nu de freule maar ziek blijft. Jammer, maar daar kan zij niets aan doen. Zij moet naar Frank. Naar Amsterdam. Eerst loopen naar het dorp, drie kwartier door het bosch. Donker zal het er zijn. En ze is zoo moe. Ze is in haar heele leven nog niet zoo moe geweest. Even uitrusten even op bed gaan liggen vijf mi nuten maar. Gelukkig, dat ze nu tenminste in den trein zit. De trein naar Amsterdam. En hij rijdt flink hard, griezelig hard. En als maar bergop, bergaf. Naar beneden heelemaal de diepte in, huuuEn dan weer een nieuwe berg op. Weer naar bene den ziek word je daarvan. En ze kan toch niet ziek bij Frank aankomen.... Zijn ze er nu nog niet? De trein rijdt maar door, uren langberg op bergaf en hard genoeg. Je hoort het ge bonk van de wielen op de rails. Naar beneden harder harder harder de diepte in val len vallen conducteur!! Help!! Help! Stil maar stil maar, zegt een kalme stem. Conducteur, duurt het nog lang, voor we in Amsterdam zijn? Ze dacht, dat ze het duidelijk ge vraagd had, maar de conducteur heeft het zeker niet verstaan, hij geeft geen antwoord. Een rare conducteur overigens, heeft niet eens een pet op, geen zwarte en geen roode. Het is ook zoo'n rare trein. Gaat deze trein wel naar Amsterdam? Die onbeleefde conducteur geeft weer geen antwoord. Waarom laten ze haar nu ineens drinken? En de trein staat stil. Nu moet ze uitstappen. Naar Frank toe.Ze houden haar vast. Ze mag niet. Is dit dan?.... de gevangenis?? En willen ze haar niet bij Frank laten? O maar ze gaat toch- Ze moet.... Frank!!! Dan niets meer. Nu weet ze ineens heel duidelijk, waar ze is. In haar bed op het zolderkamertje. Niet in Amster dam. Dat heeft ze maar gedroomd. Het is een ver schrikkelijke droom geweest, Goddank, dat het niet echt gebeurd isLies lacht stil voor zich heen. Een droom een doodgewone nare droom, anders niet. Wat zalig, dat het allemaal niet waar is Maar er is toch iemand geweest, die „stil maar" heeft gezegd. Hier in de kamer.... En die haar heeft laten drinken.... Dat is een glas van de freule, daar op het nachtkastje. Een van de kistal- len tumblers uit de kast in den salon.En haar koffertje, dat daar open op den grond ligt, half volgepakt met ondergoedDat moet ze toch zelf gedaan hebben.... Dan heeft ze dat niet ge droomdNiet allesTwee paar schoenen naast het koffertje. Een verfrommeld stuk krant er bovenop. De krant. Hoort die krant bij den droom? Of niet?? Ze is al overeind. Loopen kun je natuurlijk niet, zegt ze in zichzelf en ze houdt zich vast aan den rand van het ledikant. Vervelend, dat nu juist de heele kamer gaat ronddraaien. Even wachten, tot alles weer stilstaat en dan even twee passen maar. Als ze de krant maai- heeft. Langs het nachtkastje en den stoel.Draai nou maar weer verder, zegt ze, als ze weer in bed ligt. De krant onder het kussen stoppen, gauw gauw voor haar oogen weer dichtvallen.... Hoe gaat er nu mee? Dat is de stem van den conducteur uit haar droom. De conducteur zonder pet. Jaik weet het niet, zegt Lies. Gek verweg klinkt dat. Is dat haar eigen stem? Hoor eens, begint de stem opnieuw. Kun je even naar me luisteren? Een stoel, die naast het bed wordt geschoven. Een hand, die haar pols vast houdt. nu weet ze het. het is de dokter. Een andere dokter, niet de dokter van de freule maar ze kent hem toch. Ze heeft hem al eens ge zien lang geleden Wel? vraagt de dokter. Je komt weer een beetje bij, hè? 't Werd hoog tijd ook. Weet je wel, dat je twee dagen buiten westen bent geweèst? Hij schudt haar heen en weer. Zeg, je moet even wakker blijven, ik moet even met je praten. Wie bent u? vraagt Lies en ze doet haar best om haar oogen open te houden. Ik ben de plaatsvervanger van dokter 'Dom- bosch, licht de dokter in. En ik was gelukkig juist bij de freule, toen die ouwe stoethaspel jou hierboven vond. Ja en daar lig je nu. Netjes ge daan, hoor. Beetje hard gewerkt zeker? Beetje wei nig gegeten beetje blijven rondloopen met een verwaarloosde kou. Eigen schuld, juffie. Maar de quaestie is wat doen we er mee? Hij is opge staan, loopt door het kamertje heen en weer, staat weer stil voor haar bed. Hier kun je niet blijven, zeg. Wie moet jou hier oppassen? Mooie beweging is dat hier. Drie oude menschen, waarvan één ziek. En nou jij er bij. Ja, straks mag je weer gaan slapen, even wachten nog. Vertel eens, heb je geen ouders meer? Nee, schudt Lies. Grappig, die dokter, zoo'n jonger nog. Praat met haar, alsof ze een kind is. Ziet haar zeker voor het tweede meisje aan. Ze vindt het zóó grappig, dat ze er meteen goed wak ker van wordt. Geen familie dan, waar je een paar weken naar toe kunt? informeert de dokter verder Nee dokter, zegt Lies, helder nu. Maar wat dan? De dokter wordt ongeduldig. Een ziekenhuis is er hier in dat vervloekte nest ook al niet. En om je naar Arnhem te brengen, daar ben je niet ziek genoeg voor. Zou ook te veel geld kosten. Zeg, is er nu heelemaal niemand, die voor je kan zorgen? Lies draait haar gezicht naar den muur. Al leen.... mijn man, zegt ze bijna onhoorbaar. Je wat? Groote goden, ben je nog getrouwd ook? Schaap dan toch! Lies heeft zich weer omgedraaid. Ik ben zes- en-twintig, zegt ze hoog. En ik ben de huishoud ster hier. Juffrouw Ten Haeve. Hm, ik zou je hoogstens achttien gegeven heb ben, zegt de dokter, nog riet onmiddellijk geïmpo neerd. Tja, jufrouw Ten Haeve dan... par doneven voorstellen: Maeyhoek. Aangenaam, zegt Lies vormelijk en ze be dwingt met moeite haar lach. Hij lijkt toch wel verbouwereèrd. Ja, maar wat doen we nu? gaat de dokter verder. Kan ik uw man.ohsoms berei ken? Dan kunnen we tenminste raad schaffen. De lach verdwijnt van Lies' gezicht. Ineens weet ze het allemaal tegelijk. Frank, die gearresteerd is. En deze dokter, dien ze kent. Dien ze ontmoet heeft in den schouwburg in Amsterdam. Gelukkig, dat hij haar niet herkend heeft. Hij mag het "iet weten. Niet weten van de schande. Ik denk niet, zegt ze moeilijk - dat mijn man zal kunnen komen. En verder Radeloos werken haar hersens'. Niemandniemand, bij wie ze durft aanklopper nu. Til en Gerard, de tantes ze durft niemand onder de oogen te ko men. Alleen.... Jimmy. Jimmy, die weet, dat ze hier is. Die het ook zal weten van Frank. Die Frank misschien zal willen helpen als zij het vraagt. Ja, zegt ze meteen besloten. Als u zoo .-■riendelijk zoudl willen zijn, meester Van Elder n Den Haag op te bellen. Meester J. van Elden, advocaat en procureur, Bezuicenhout, Den Haag het nummer weet ik niet. Dat is.mijn advo- -caat, zegt ze aarzelend. Die,... die weet h adres van mijn man. Nu denkt die dokter natuur lijk, dat ze gescheiden is. Maar dat doet er niel toe.zoolang hij dat, dat erge maar niet weet. De dokter heeft het adres in zijn notitieboekjl geschreven. Mooi, zegt hij. Houdt u zich na maar kalm, tot uw man hier is. Dan kunnen wt verder overleggen. Nee, zegt ze. Mijn man komt zelf niet Maar er zal toch wel voor gezorgd worden, dat hier niemand tot last ben, u ook niet. Ik bezorg a een heeleboel moeite, dokter. Ik vind het buiten gewoon aardig van u en ik dank u wel. Geen dank hoor, zegt de dokter. Dat hoort bij 't vak. We kunnen onze patiënten toch niet on verzorgd op zolderkamertjes laten liggen. Wacht ik zal u nog even uw drankje ingeven en dan g u maar rustig slapen, [k zal zien, dat ik die ouw! tooverheks beneden er toe krijg, u wat bouillon en een paar beschuiten te bezorgen. Niet tobben, hoor. Morgen zien we weer verder. Weg stuift de auto met het doktersschildje op is voorruit, stopt voor het Schorenhoeffsche postkan toor. Han Maeyhoek ijsbeert ongeduldig heen e-' weer in afwachting van de aansluiting met Der. Haag, in gedachten zijn collega uitkafferend, die doodkalm op zijn huwelijksreis is getogen en hem hier met een stelletje halfgare patiënten heeft op gescheept. Een driekwart doodgehongerde freule, die niet beter kan worden van een simpel griepje, omdat ze te gierig is, zichzelf de versterkende mid delen te gunnen, die haar oud karkas noodig heeft Een even ondervoed en bovendien overwerkt dienst meisje pardon juffrouw-huishoudster, met een lichte bronchitis en een lang niet lichte neurose - of hij moet zich al erg vergissen en tot over maat van ramp met een man, die zoek is en die hfj waarachtig kan gaan opsnorren. Den Haag voor u. kondigt de kantoorhouder aan. Kantoor meesters Van Abcoude en Daelderes Rengers, zegt de typiste aan den anderen kant. - Ooge'blikje. Ik zal u met meester Van Elden ver binden. v(Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6