AaaisU BeriMzn >00* Uit de Omsfaeken ""6« BURGERLIJKE STAND ZATERDAG 20 JU EI 1940 HÏÏSEEM'S D'A'GB'E'AB 9 ,,ll# BLOEMENDAAL Toelating van leerlingen tot de O. L. Scholen. Een rapport van den wethouder van onderwijs. In de zitting van den Gemeenteraad van Donderdagmiddag diende de wethouder van on derwijs. de heer A. Cassée, een rapport in ten aanzien van de opzegging der met Haarlem aan gegane overeenkomst inzake de toelating van leerlingen tot de O.L. scholen, waarin hij o.a. zegt: Bij brief van 11 Juli j.l. deelde het Gemeente bestuur van Haarlem mede, dat het de met die gemeente gesloten overeenkomst in zake de toe lating van leerlingen tot de openbare lagere scho len met ingang van 1 Januari 194-1 heeft opge zegd. Over 1937 (het laatste jaar waarover de ver goeding werd afgerekend) betaalde Haarlem aan Bloemendaal f 2446.76 voor het G.L.O. en f 530,90 voor het U.L.O.. of tezamen f 2977,66. Omgekeerd betaalde Bloemendaal aan Haarlem over hetzelfde jaar f 46.42 voor het G.L.O. en f 56.98 voor het U.L.O. of tezamen f 133,40. De vraag rijst nu of Bloemendaal moet door gaan met de toelating van Haarlemsche leerlin gen. zulks ondanks het verlies van de bijdrage van bijna f 3000 per jaar. De wethouder gaat dan na welke uitwerking met-toelating van Haarlemsche leerlingen op den duur zal hebben en komt voor de Harten- lustschool tot de conclusie, dat naar schatting nier-toelating der Haarlemsche kinderen tot deze school ongeveer f 4500 per jaar nadeel zou opleveren, vermeerderd met een verlies aan schoolgelden ten bedrage van pl.m. f 2400. Voer de 3 scholen voor gewoon L.O. de Bornwater, de Juliana- en de Vondelschool zou. zoo becijfert de wethouder verder, de niet- toelating van Haarlemsche leerlingen, een verlies wegens personeelskosten van ongeveer f 1000 op leveren. Daarbij komt nog, dat de kosten van instandhouding, die aan bijzopdere scholen moet worden vergoed, per leerling met ongeveer of ongeveer f 5 zouden stijgen met het gevolg dat de vergoeding aan de bijzondere scholen met onge veer 1600 x f 5 of f 8000 zou vermeerderen, terwijl voorts een bedrag van f 2900 wegens schoolgeld gederfd zou worden. Summa summarum is het naar het oordeel van den wethouder uit financieel oogpunt voor Bloemendaal van belang de kinderen uit Haar lem ook zonder overeenkomst te blijven toela ten. Ook is er een onderwijskundig belang mee gemoeid, vooral daarom, omdat het grootere aantal leerlingen tot klassesplitsing en dus tot kleine klassen kan leiden, waardoor intensiever onderwijs kan worden gegeven. Voor de U.L.O.- cchool komt daarbij, dat een grooter aantal leer krachten met speciale bevoegdheden aan de school verbonden kan blijven. Wat de toelating van leerlingen tot de scholen voor buitengewoon onderwijs betreft, is het zoo wel voor Haarlem als voor Bloemendaal van be lang hiervoor een nieuwe overeenkomst aan te gaan, overeenkomstig het door Haarlem voorge stelde ontwerp. HAARLEMMERLIEDE EEN VIERDE VELDWACHTER. Naar aanleiding van de indeeling der gede mobiliseerde politietroepen bij de gemeente politie, stellen B. en W. den Raad voor, het aan tal veldwachters van Haarlemmerliede c.a. met één uit te breiden. Het ligt in de bedoeling, den nieuwen veldwachter in hoofdzaak te be lasten met bewakingsdiensten gedurende den nacht. RAAD. Er wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude gehouden op Woensdag, 24 Juli a.s., des voormid dags 10 uur. De agenda luidt* 1. Ingekomen stukken. 2. 4e Wijziging Ambtenarenreglement. 3. Vaststelling nieuwe Veldwachtersverorde ning. 4. Vaststelling arbeidsovereenkomstenbesluit. 5. Wijziging jaarwedde concierge. 6. Beschikbaarstelling crediet voor B-steun. 7. Voorloopige vaststelling uitgaven voor open baar lager onderwijs over 1939. 8. Benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur. 9. Benoeming van een lid van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim. 10. Crediet voor aanstelling van een vierden veldwachter. 11. Reclames straatbelasting. 12. Reclames hondenbelasting. HILLECOM DE WERKTIJD VOOR BOLLENPELLEN. Men deelt ons mede dat, in tegenstelling tot andere jaren, nog geen overeenstemming is be reikt inzake de werktijden voor de bollenpellers Dientengevolge mag niet langer worden gearbeid dan van 7 uur 's morgens tot des namiddags 6 urn en niet zooals de algemeene werktijd nu is van 6 tot 7 uur. De politie zal hierop streng toezien en bij overtreding verbaliseeren ERGERLIJKE BALDADIGHEID. Op de Leidsche straat wierp een jongen steenen naar een passeerende electrische tram, zoodat eenige passagiers lichte verwondingen op liepen door de glasscherven. Het gelukte den conducteur den dader te grijpen, zoodat hij zijn gerechte straf niet zal ontgaan. MULO-EXAMENS. Voor het R.K. MULO-examen A zijn geslaagd onze plaatsgenooten Lies Murk, Annie Ruigrok, Hanni van Ruiten, Chris Rusman. Josef Sister mans, Gerard Steenvoorden, Antonie Trossel, Henk Visser, Cor en Eef van der Zande, allen leerlingen der R.K. MULO-school alhier. ZWEMDIPLOMA'S. Het gemeentelijk zwemdiploma A (geoefend zwemmer) werd behaald door de heeren J. Bijl van Duivenbode, D. Meulenberg, A. Natoer en de dames Nelly van Woerde en Jenny van Veen. Het diploma B izeer geoefend zwemmer» werd behaald door de dames Dora Janssen. Rie Key- zers en Corrie van de Reep. DIRECTIE VAN HET GASBEDRIJF. Tot waarnemend directeur van het gasbedrijf ls benoemd de heer J. van Vliet alhier. PERSONALIA. De heer Van Suylekom, directeur der R, i damsche Bank alhier, is in gelijke functie be noemd te Den Helder. UITZENDING VAN KINDEREN NAAR OPPER- OOSTENRIJK. Alhier hebben zich 38 kinderen aangemeld om In aanmerking te komen voor uitzending naar Opper-Oostenrijk. ATERPOLO-WEDSTRIJD. II. Z. v.—V. Z. V. (2—6). (Dames) Het is aan de Hillegomsche dames niet ge lukt, Vrijdagavond den laatsten thuiswedstrijd te winnen. Voor de rust scoorde mej. Schreuder twee doelpunten, maar de Velser dames wisten ook twee keeren het net te vinden. Na de rust waren de gasten veel sterker; zij voerden de score regelmatig op tot 62. BENNEBROEK BURGERLIJKE STAND Geboren: Anneke, d. van J. F. van Driel en van M. C. Wesmaas; Franciscus Boudewijn, z. van G. M. van der Veld en van G. Rusman. Getrouwd: P. van der Hooft en B. A. Struik. Overleden: M. van Duij ven voorde, m. 72 j.; M. Keilerman, v. 82 j.; J. W. Pronk, v. 66 j.; C. H. Somers, v. 77 j. GEVONDEN. Grijze regenjas. ZANDVOORT WAT MAG EN WAT NIET MAG. Kampeeren is toegestaan op het Noordzeestrand. Eerst moet men zich aanmelden aan den Politie post aldaar. Zwemmen en baden mits in badcostuum is geoorloofd op enkele plaatsen, die daartoe door borden zijn kenbaar gemaakt. Aan den Zuidkant bij den Post van de Reddingsbrigade, aan de Noord zijde voorbij de laatste villa aan den Zeey/eg. Baden en zwemmen is verder alleen toegestaan met gebruikmaking van een badinrichting. Het is verboden op de voetpaden, toegang gevende tot het strand, motorrijtuigen, rijwielen en voertui gen te plaatsen of rijwielen te laten liggen, voorts op het strand motorrijwielen, -rijtuigen of rijwielen te plaatsen of te laten liggen. Het plaatsen van rijwielen tegen de draadversperring onder aan de duinreep is wel geoorloofd. Het plaatsen van rijwielen op den Boulevard en in de zijstraten is verboden. TEGENSPRAAK VAN GERUCHTEN. De Commissaris van Politie te Zandvoort ver zoekt ons mede te deelen,, dat de alom in Haarlem verspreide geruchten, dat het strand zou zijn afgesloten in verband met het aanspoelen van lijken, van allen grond zijn ontbloot. Er zijn geen lijken aangespoeld en het geheele strand is als steeds vrij toegankelijk. Vele vacantie- gangers vertoeven evenals andere jaren in Zand voort, dat gaarne nog meer gasten verwacht. Geboren 11 Juli": Wilhelmina, d. van J. Koper en G. Koper. 14 Juli Rutgerus Hendricus z. van P. L. Warmerdam en H. Verdegaal 15 Juli Arïe Dirk, z. van A. J. Koper en G. v. d. Mey. Ondertrouwd: F. Oorthuijs en L. Zaaijer. C. Bol en D. C. Groen. Getrouwd: A. Keesman en A. A. Koper. Chr. J van Vliet en J. Bol. Overleden: A. M. van der Plas, oud 3 weken. Marisstraat 30. IJMUIDEN Bijeenkomst Nationaal Front. Spreker de heer K. H. Tusenius In de bovenzaal van hotel „Kennemerhof" hield de afdeeling IJmuiden van het Nationaal Front een bijeenkomst, die vrij goed bezocht was. Na het inleidende woord van den voorzitter nam de gewestelijke leider, de heer K. H. Tusenius, het woord. Wij leven snel, zeide deze, zoo snel zelfs, dat iet nationaal hoofdkwartier 2 maanden proeftijd voor de nieuwe leden, die zich met duizenden en duizen den aanmelden, heeft moeten instellen Het Natio naal Front is zeker geen doodgeboren kindje: het heeft getoond levensvatbaarheid te bezitten. In het zuiden drommen honderden naar de zalen om den leider Arnold Meijer te hooren. Spr. behandelde de wordingsgeschiedenis van de beweging, welke vroeger Zwart Front heette Het Nationaal Front wil geen kansen wagen, maar offers brengen voor ons volk. Nu de poging om tot nationale concentratie te kernen onder leiding van Mr. Linthorst Homan niet het resultaat heeft gehad dat men er van ver wachtte, staat ons volk naar spreker meent niet meer voor een viersprong maar slechts voor een driesprong. De scheiding tusschen de N. S. B. en het Nationaal Front is voornamelijk deze, dat de leiding van de N. S. B. ons volk eer tegen zich inneemt, in plaats van het voor zich te winnen. Er zal eens een tijd komen, dat deze beide rich tingen samen zullen gaan. Maar dan pas als de lei ding van de N. S. B. in zal zien, dat ons volk op een andere wijze gewonnen moet worden. Wij prediken geen haat jegens zekere partijen of menschen individueel Wij zien geen vijanden in ons volk, maar wel vechten wij voor Nederland, omdat wij redden moeten wat er te redden valt in dezen tijd. Aangaande de benoeming van den heer H. J. Woudenberg tot bewindvoerder van het N V. V beschreef spreker hoe hij met de heeren Koos Vor- rink, Y. van der Veen, H. Kupers en C. Woudenberg geconfereerd had, omdat er wat gebeuren moest. En wat zeiden de heeren? „Laten we 't eerst maar eens aankijken". En de gevolgen hebben we gezien. De keuze is echter nog zoo slecht niet, want men heeft deze klap moeten krijgen om goed wakker te worden Het was niet noodig geweest, want de heeren van het N. V. V. hadden hun kans kunnen grijpen Hei is jammer, dat zij dit niet ingezien hebben. In het tweede gedeelte van zijn rede hekelde spr de democratische wantoestanden van voor 10 Mei 1840 en zeide, dat deze toestanden nooit meer terug komen zullen. Er zal een keuze gemaakt moeten worden en snel! Ons volk is wakker geworden en zal 't nooit gedoo - gen, dat oude toestanden weer terugkeeren. Nationaal Front is door en door Nederlandsch. Arnold Meijer is een eenvoudige boerenzoon met een helderen kop en een dynajnischen geest. Het werk, dat er in Nationaal Front gedaan wordt, is zuiver liefdewerk. Er zijn geen gesalarieerde baantjes. Spr. vertelde daarna van zijn bezoeken aan Duitschland en van zijn ervaringen. En zooals daar gebouwd is zoo willen ook wij bouwen, riep spr. uit. Bouwen aan een vereend volk, opdat wij allen nog eens waarachtig kameraden worden, omdat er meer is in ons volk, dat ons vereenigt dan dat ons verdeelt. Sluit u aaneen en wordt waarachtige Ne derlanders onder de leiding van Nationaal Front besloot de heer Tusenius zijn rede. Na de pauze was er gelegenheid lol het stellen van vragen, welke door den spreker beantwoord werden. Parijsche beurs heropend voor loopende transacties. PARIJS, 20 Juli. Naar de „Petit Dauphinois" verneemt zal de Parijsche beurs voor loopende transacties onmiddellijk geopend worden. Er kun nen echter geen nieuwe posten worden afgesloten. Het moratorium voor de Parijsche banken is den 15en Juli geëindigd. (United Press). Gibraltar gescheiden van het vasteland? Engelschen zouden bezig zijn met het graven van een kanaal. MADRID, 20 Juli. (D. N. B.) Berichten uit Gi braltar melden dat de Engelschen een 4 M. breed en diep kanaal graven door de landengte van Gibral tar om de rots van Gibraltar zoo noodig van het vasteland te scheiden. Verder wordt geschut van al lerlei kaliber opgesteld en worden koortsachtig de fensiemaatregelen op alle gebieden getroffen. On der den invloed van het laatste bombardement maakt de evacuatie der burgerbevolking voortgang. De menschen bestormen als in paniek de transport schepen Roosevelt aanvaardt een derde candidatuur voor het Amerikaansclie presidentschap. De president bespreekt den politicken toestand. Het D.N.B. meldt uit Washington, 19 Juli. Onmiddellijk na de benoeming va'n den minister van Landbouw, Wallace, heeft president Roosevelt een radiorede uitgesproken, waarin hij zijn benoe ming door de democratische partij tot candidaat voor het presidentschap aanvaardde en zeide dat het tempo van de buitenlandsche ontwikkelingen een beslissenden invloed op hem heeft uitgeoefend om aan den wensch van de partij gevolg te geven en te breken met de Amerikaansche traditie. Staan de tegenover een „overmachtig" gevaar, dat zijn plaTtnen om zich in het particuliere leven terug te trekken omvergeworpen heeft, dwingt zijn geweten hem om opnieuw het openbaar welzijn te dienen. De Vereen igde Staten staan voor een der belang rijkste beslissingen in hun geschiedenis. Het gaat riet alleen om democratie of dictatuur, maar om de redding der beschaving in het algemeen. Voortgaande verklaarde Roosevelt dat hij zich aan zijn plicht om Amerika te dienen even weinig zal onttrekken als millioen burgers, die reeds voor de defensie van de Vereenigde Staten ingescha keld zijn of rog opgeroepen worden. Deze plicht is des te dringender, daar „gewapende agressie" op het oogenblik de wereld beheerscht en ook het sociale en regeeringssysteem der Vereenigde Sta ten bedreigt. De sociale vooruitgang, die in de laatste zeven jaar in Amerika is bereikt, wordt .ernstig in ge vaar gebracht" door de gebeurtenissen in andere werelddeelen. In Europa worden talrijke naties, aldus Roosevelt, door dictatuur of door een „ge wapende invasie" gedwongen nieuwe en z.g. tot betere prestaties in staat Zijnde regeeririgsvormenin te voeren. Hieraan knoopte de president nog ver dere beleedigende opmerkingen tegen het autori taire regime vast. Aan het slot van zjjn radiorede verklaarde Roo sevelt dat hij bleef sympathiseeren met de vrije volken, die weerstand boden aan aanvallen Hij gevoelde geen spijt over zijn hardnekkige pogingen om de Vereenigde Staten wakker te schudden tot inzicht van het „dreigende gevaar". Hij heeft deze politiek gevoerd ondanks de naar een compromis strevende elementen der „vijfde colonne", die hem daarom beticht hadden van oorlogsophitsing. De president verzekerde dat hij alles wilde doen voor net behoud van deze buitenlandsche politiek Na tuurlijk kan het bevel om verder dienst te doen alleen uitgaan van het volk der Vereenigde Sta ten. Wanneer dit bevel hem mocht worden gegeven zou hij naar zijn beste vermogen en met inzet van al zijn krachten de activiteit der laatste zeven jaar voortzetten. De toestand in de wereld dwingt hem in Washington te blijven en af te zien van een verkiezingscampagne Hij zal echter het Ameri kaansche volk door mededeelingen en radiorede voeringen op de hoogte houden. Roosevelt besloot met het publiek aan te manen te besluiten voor de verdediging van alle „heilige" waarden. De vrijheid kan alleen door offervaardig- heid worden verzekerd. DUITSCHE TOONEELGROEP NAAR NEDERLAND. BERLIJN, 20 Juli. (A.NP.) Het Nederlandsche perskantoor meldt: In opdracht van den Rijkscommissaris, Rijks minister dr. Seyss Inquart is het gezelschap van den Stadsschouwburg te Munster voor het geven van 15 voorstellingen uitgeroodigd naar Den Haag te komen Het gezelschap is in Nederland geen onbekende, aangezien het reeds verscheidene malen gastvoorstellingen heeft gegeven. DAMESHORLOGE GEVONDEN Op 1 Juli j.l. is in de Nicolaas van der Laanstraat te Haarlem een doublé damespolshorloge met arm band gevonden. De eigenares wordt verzocht, zich aan het Politiebureau Smedestraat, afdeeling recher che. aan te melden. HET NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDERS FRONT. De persdienst der N.S.B, deelt mede, dat de Raad van Volkshuisvesting der N.S.B. dezer dagen den stoot heeft gegeven tot de vorming van „Het Nederlandsche Middenstandersfront" Uit nagenoeg alle takken van den industriëelen en handeldrijvenden middenstand zijn vooraanstaande personen met de achter hen staande organisaties tot dit front toegetreden. Als leider zal optreden de heer J. H. Scholte. Weimarstraat 139, Den Haag. ZES EN EEN HALF JAAR WEGENS POGING TOT DOODSLAG GEëlSCHT. 's-GRAVENHAGE, 19 Juli (A.N.P.) - In den laten avond van Zondag 19 November 1939 heeft zich in de woning van den theaterdirecteur H. van der W. te Tilburg een drama afgespeeld, dat thans, acht maanden later, zijn openbare afwikkeling voor den krijgsraad heeft gevonden. Den 26-jarige J. K. is ten laste gelegd, dat hij gepoogd heeft den theaterdirecteur te dooden, subsidiair was zware mishandeling ten laste gelegd. De auditeur-mililtair eischte zes jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van preven tief en met ontzegging van de bevoegdheid om verder bij het leger te dienen. Uitspraak op 1 Augustus a.s. BALLON VERWEKT PANIEK. NEW YORK, 20 Juli (D.NJ3.) Een ballon, die met vier inzittenden was opgestegen van het marineluchtstation Lakehurst voor het uitvoeren van een proeftocht, heeft Vrijdagochtend vroeg in Westchester, ten noorden van New-York, een pa niek gewekt. Opgewonden burgers waarschuwden volgens de „New York World Telegram" in niet minder dan 36 verschillende districten de politie. Velen beweerden zelfs in hun telefonische mede- deelingen dat zij Zeppelins hadden gezien. De be manning van den ballon was bij haar landing zeer verbaasd over de door haar gewekte paniek. Het P. E. N. Uitkomsten over 1939 waren zeer bevredigend. In het verslag over het boekjaar 1939 van het Provinciaal Eiectriciteitsbedrijf van Noord-Hol land te Bloemendaal zegt de directie o.a. het vol gende: Met leedwezen wordt melding gemaakt van het overlijden van den heer J. van Oldenborgh; dit verslag draagt nog geheel zijn stempel. Het centrale bedrijf liep ongestoord. De opstel ling van twee Veloxketels, elk van 50 ton stoom- vermogen per uur, kwam gereed. Zij voldoen aan de verwachtingen. In verband met de toegenomen stroomafneming moesten maatregelen worden getroffen voor een verdere uitbreiding van de centrale. Besloten is tot de opstelling van 2 turbines, elk met een maximaal vermogen van 25000 kW. met twee bij - behoorende stoomketels. Wegens vermindering van gaslevering door de Hoogovens zal de eenig aanwezige gasketel om gebouwd moeten worden tot kolen ketel. Door de centrale werden 241.015.059 kWh. aan het net afgegeven, terwijl 47.954.532 kWh. werden ingekocht, tegenover in 1938 resp. 206.955.314 en 48.571.068 kWh De totale afgifte bedroeg 288.969.591 kWh. of 13,09'" meer dan in 1938. De gezamenlijke grootste belasting van de afgifte liep van circa 60.000 kW in 1938 op tot circa 67.500 kW in 1939 De afgifte aan de laagspanningsgebieden en de gemeenten, gezamenlijk 83.217.121 kWh is te split sen in 50.984.735 kWh. aan de laagspanningsge bieden en 32.232.386 kWh aan de gemeenten; de toeneming ten opzichte van 1938 uitgaande dan dezelfde gebieden en gemeenten in 1938 en 1939 bedroeg voor de laagspanningsgebieden 18.5% en voor de gemeenten 7,8%. Het distributiebedrijf verliep normaal: de dis tributiemiddelen werden in verscheidene gebieds- deelen uitgebreid. Om aan de vraag naar electri- citeit te kunnen voldoen, werden in 1938 13 nieuwe voedingspunten aangesloten, over het afgeloopen jaar bedroeg dit aantal 58. Een begin werd gemaakt met den bouw van een 50 kV lijn bij OterleekHoorn—Enkhuizen Medemblik met bijbehoorende werken. Na het ge reedkomen hiervan zal de stroomvoorziening van West-Friesland van de reeds bestaande 50 kV lijn OterleekMedemblik geschieden van een 50 kV ringlijn uit. Het ligt echter in de bedoeling, eerst het ge deelte OterleekHoornEnkhuizen tot stand te brengen en deze lijn voorloopig onder een span ning van 10 kV te gebruiken. In den loop van het verslagjaar werd met 29 nieuwe grootverbruikers, waarvan één voor tijde lijke levering, een contract voor stroomlevering aangegaan, 9 grootverbruikerscontracten vervie len wegens overgang naar het kleinkrachttarief. terwijl bij 5 grootverbruikers de stroomlevering wegens stopzetting van het bedrijf eindigde. Het aantal afnemers op industrietarief bedroeg per 3) December 1939 279. Het aantal electrisch bemalen polders nam met 2 toe; 2 stroomleveringen op poldertarief namen een einde, één wegens overneming der levering, de tweede wegens stopzetting van het werk. Het aantal contracten op poldertarief bleef dus on gewijzigd op 96. Financieele resultaten. Op de Winst- en Verliesrekening is een bedrag van f 600.000 vermeld als bijzondere afschrijving op de 50- en 10 kV kabels en de telefoonnetten. Oeze post is een gevolg van den genomen maat regel om met ingang van 1 Januari 1940 de jaar- lijksche afschrijvingen dier werken te baseeren op een van 33 tot 25 jaar verkorten levensduur en van het gelijk steeds in dergelijke gevallen ge bruikelijk is geweest met terugwerkende kracht toepassen van dien maatregel. Hierdoor .zal een verhooging, groot f 2.228 938.83 moeten plaats vinden van de ov.er de jaren vóór 1940 geboekte afschrijving. Ten laste van de rekening 1939 is daarvan bereids het bovenvermelde bedrag van f 600,000 geboekt. Ten slotte kan met voldoening geconstateerd worden, dat de Winst- en Verliesrekening per saldo nog een overschot aanwijst van f 640.931,09, welk bedrag is toegevoegd aan de Reserve voor extra-afschrijvingen en vernieuwingen. Deze reserve bedraagt na bedoelde toevoeging f 3.857.149.80. Gezien echter de in het Bedrijf geïnvesteerde kapitalen wordt een verdere krach tige versterking van deze reserve noodzakelijk geacht, ten einde daarvoor mede zoo noodig in geval van ernstige bedrijfsschaden te kum nen beschikken. MEISJESKAMPEN IN OUD-VALKENVEEN. Van 29 Juli tot 3 Augustus en van 5 tot 10 Augustus zullen er meisjeskampen gehouden wor den in Oud-Valkenveen ('t Gooi), uitgaande van de Federatie van Chr. Vereenigingen van en voor Vrouwen en Meisjes. Het kampterrein ligt ongeveer 2'/2 uur fietsen van Haarlem verwijderd. HUISHOUDKAMP TE HAARLEM Het Ned. Verbond van Christen Jonge Vrou wen- en Meisjesvereenigingên organiseert een huis- houdkamp in het Internaat voor opleiding tot huis houdelijke beroepen aan den Zijlweg te Haarlem van 20 tot 29 Augustus. Dit kamp is gratis toegankelijk voor meisjes van 16 tot 24 jaar. die niet meer op school en niet in een huishoudelijke betrekking zijn. In deze huishoudkampen wordt alle huishoudelijk werk door de meisjes zelf onder deskundige leiding verricht. Handenarbeid, ochtendgymnastiek, zang en spel worden beoefend. Het departement van Sociale Zaken verleent Rijkssubsidie. De leiding is Prot. Christelijk. Opgave-formulieren zijn gratis verkrijgbaar bij mej. M. A. M. van der Voort van Zijp, Schoter singel 159, Haarlem. POSTAGENTSCHAP. De directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Haarlem brengt ter kennis, dat in het postagent schap Van Nesstraat te Haarlem met ingang van 22 dezer een telegraafstation zonder bestelling wordt gevestigd. De openstelling daarvan is: op werkdagen van fl191/. ar. 19 1/ mr -~Fr'. AL GING U HET OP DE GROOT E MARjCT VAN DG DAKEN SCHREEUWEN Dat u iéts ter overname heeft. ER IS een VEEL BETERE ME7HODÊ SPINNENDE ZIJDERUPSEN. In en- bij het Tinholthuis bij de Rumc van Brede- rode zijn de volgende week 6000 spinrijpe en spinnende zijderupsen te zien. Het volgende broed sel van 6000 stuks begint over twee a drie weken te spinnen. Ook op ander gebied is in het Tinholt huis nog veel te zien en te leeren. HET VERDWENEN MOTORRIJWIEL. Tegen den verdachte, die Donderdag voor de Haarlemsche Rechtbank terecht stond, verdacht van diefstal van een motorrijwiel werd niet. zoo als door verkeerd verstaan in ons verslag van de zitting gemeld werd. twee jaar gevangenisstraf geëischt met onmiddellijke invrijheidstelling, maar één jaar met onmiddellijke invrijheids- stelling. Het motorrijwiel werd vermist uit de kegel baan van „Duinlust" te Overveen, niet te Sant poort. RIJ WIELD IEVEN GEPAKT. Vrijdagmiddag zijn door de politie te Haarlem aangehouden vier inwoners van Haarlem van resp. 25, 15 en 22 jaar, die zich schuldig had den gemaakt aan diefstal, verduistering en he ling van rijwielen. O.a. waren er eenige bij de zweminrichting aan de Kleverlaan gestolen. De aangehoudenen, die bekend hebben, zijn in ver zekerde bewaring gesteld. De politie zet het onderzoek voort. SCHUIT MET STEENEN GEKAPSEISD. Vrijdagmiddag werd in de Leidschcvaart nabij de Raaksbrug een met 9000 steenen geladen schuit aangevaren door een motorsleepboot. De schuit met steenen maakte een paar schomme lingen en kapseisde. De geheele lading verdween naar den bodem; de schuit ligt gedeeltelijk met den bodem boven. De 30-jarige schipper wist er haastig af te springen. Er werden vlaggen en lan taarns bij het wrak geplaatst want de scheep vaart zal er veel hinder van ondervinden. Do dienst Havenwerken zal maatregelen nemen. IS EEN V0NK3E NOG ZOO KLEIN IN T BOSCH KAN T ZEER GEVAAftiU PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZONDAG 21 JULI 1940. Progr. I: Jaarsveld Van 10 30 n.m.—11.30 n.m. Gram.platenconcert voor de Radio Distributie. Progr. II: Kootwijk. Progr III: Duitsch station. Progr. V: Idem. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE op Maandag 22 Juli 1940. Progr I Jaarsveld: Van 10.30 n.m.—11.30 n.m, Gramofoonpla ter concert voor de Radio-distributie. Progr, II: Kootwijk. Progr. III: Duitsoh station. Progr. V: Idem 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert „Twéé componisten.... Eén onderwerp". 1. Love makes the world go round Jack Hylton. 2. Die ganze Welt dreht sich um Liebe, Martha Eg- gerth, 3 Hold my hand. Terry Shand, 4 Met haar hand in mijn hand, P. Muyselaar en W. Walden, 5 Sensation. Will Glahe, 6 Sensation. Nat. Gonella, 7. Alone. Gipsy Acc. Band, 8 Lonely, Lew Stone, 9. Wat een weer. wat een weer. Johnny and Jones, 10 Therer's something wrong with the weather. Lew Stone, 11 A day without you. Dave Harman, 12 Jede Stunde ohne dich. Will Glahe. 13. Vienna you've stolen my heart. Scott Wood, 14 Vienna city of my creams. George Boulanger, 15. Going home, Boswell Sisters, 16 Way back home, Irving Aaron- son, 17 Sag nicht Adieu, sag nur auf wieder- sehen, Zarah Leander, 18 Au revoir but not goodbye. Billy Reid. HAARLEM. Bevallen: 18 Juli S. J. SchaapKoopen z.; 19 Juli P. v. EgmondWielart z.\ 16 Juli J. D. v. Eck— Paulus d.; 20 Juli H. SteensmaNooitgedagt d. Overleden: 18 Juli: J. A. Libosan, 71 j., Oranje straat; 19 Juli A. v. Lienenv. Petten, 66 j. Bak- 12^2 en van 13&—19'/2; op Zon- en feestdagen kerstraat; P. Klootwijk—v. Wingerden Va jHyacin' geen dienst, tenlaap,

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7