Haarlem's Dagblad Saneering van het Nederlandsche Socialisme Mr. Rost van Tonningen tot commissaris aangesteld Heden Engelsch antwoord aan Hitier? Petroleumbon 14 dagen langer geldig Het weertje wel. Bonnen voor grutterswaren Actikeietv- 58e JAARGANG No. 17512 Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantooi Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuidei Buiten Spaarne 12. Telefoon; Directie 13082 Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, f4825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 22 Juli 1940 Abonnementen per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, loss» nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel me»f ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. 5= Het A. N. P. meldt uit 's Gravenhage d.d. 20 Juli: De volgende officieele verklaring is heden op de persafdecling van het Rijkscommissaraat afgelegd: Daar de in Nederland bestaande Marxistische par tijen in haar leiding op grond van haar klassën- jtrijdmentaliteit, van haar internationale verbindin gen en beinvloeding door onder leiding van Fran- jchen en Engelschen staande internationalen alsmede tan de steeds systematisch door haar gevoerde hetze tegen het naburige Duitsche rijk en het nationaal- jjocialisme geenerlei waarborg bieden, dat gewensch- te Duitsch-Nederlandsche samenwerking op de ge bieden van den wederopbouw, van de werkloos heidsbestrijding en van de opheffing van de sociale positie van de breede lagen der Nederlandsche be volking, in het bijzonder van de arbeiders, kan wor den verwezenlijkt, is een regelend ingrijpen dat dezen ongezonden toestand opheft niet langer te Ifermijden geweest. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederland- jche gebied heeft dan ook verordend, dat de Sociaal democratische Arbeiderspartij (S. D. A. P.) de Re- jolutionnair-Socialistische Arbeiderspartij (R. S. A. P.) en de Communistische Partij Nederland (C. P. Ji.) onder de uitsluitende leiding en het uitsluitend beheer van een commissaris worden gesteld. Op dezen commissaris gaan terstond alle rechten en vol machten van de leiding zonder onderscheid, of het gaat over afzonderlijke personen of colleges van personen, over. Hij is gerechtigd alls vereischte maatregelen van organisatorischen, personeelen of financieelen aard te treffen. Tot commissaris met den bovenomschreven be- poegdheidskring is mr. Rost van Tonningen be- Boemd. Hij heeft de hem overgedragen bevoegdheden heden op zich genomen. Een van de belangrijkste taken van dezen com missars zal het zijn de sociale waarden en instellin gen, die in de vex-schillende oi-ganisaties van de S.D. A. P. vooi'handen zijn, voor de leden te behouden en bovendien onder gebruikmaking van de zich thans voordoende nieuwe mogelijkheden nog aanzienlijk uit te breiden. In den loop van deze inwendige sa- ceering en versterking zal aan de arbeiders de ge legenheid worden geboden zich uit eigen krachten een nieuwe leiding te geven, welke de groote idealen en doeleinden, van welke de pioniers van het Neder landsche socialisme vervuld waren, welker verwe- Jenlijking echter door de internationale verwatering in rassenvreemde beinvloeding van de sociaal-de mocratische partijen sterk werd benadeeld, in vol len omvang zal kunnen verwerkelijken. Dit sanee- tings-proces moet door geschikte maatregelen van Ben commissaris tegen iederen reactionnairen aan val van buiten af beschermd worden. Waarom de S. D.A.P. onder curateele is gesteld Van bevoegde zijde vernam het A. N. P. bijzon derheden omtrent de overwegingen, welke tot den maatregel tegen de vi'oegei-e leiding van de socia listische partijen hebben gevoerd. De internationale verbindingen, aldus de A. N. P.- legsman, van deze partijen met de internationalen, waren bekend. Deze internationalen, welke veelal Kerk ondetr Franschen enEngelschen invloed hebben gestaan, waren het Duitsche nationaal-socialisme Vijandig gezind. In het bijzonder echter heeft het ian Duitsche zijde kwaad bloed gezet, dat de Neder landsche socialistische partijen er niet toe hebben kunnen besluiten deze verbindingen met de inter- Bationalen te vei-bi-eken of althans tijdelijk los te laten, toen in Augustus 1939 de oorlog uitbx-ak. Door besprekingen met de internationalen, vooral de ver tegenwoordiging van de S. D. A. P. bij het congres van de S. A. J. te Parijs, waren geschikt om de Ne derlanders te betrekken in een on-neutrale, anti- Duitsche strooming. De kritiek, welke hiertegen hier te lande is geuit, heeft in den boezem der S. D. A. P. geen weerklank gevonden. Een tweede reden voor den thans genomen maat regel is de systematische anti-Duitsche hetze, welke in die kringen is gevoerd. Deze hetze dateert niet van het begin van dezen oorlog: toen is zij integen deel onder aandx-ang van de regeering verminderd. De hetze is sinds jaren stelselmatig gevoerd. Men kan zeggen, dat de betrokken partijen sinds 1933 in openlijke vijandschap tot Duitschland stonden. In de derde plaats was de leiding der partijen iterk doortrokken van Joodsche elementen, die daar Radiorede van Lord Halifax verwacht. LONDEN 22 Juli (D. N. B.). Naar verluidt tal de minister van buitenlandsche zaken, I Halifax, hedenavond in een radiorede voor het i Britsche rijk en de Vereenigde Staten een standpunt bepalen ten aanzien van de Rijks- dagrede van Hitier. De diplomatieke medf werker van de „Times" J Is van meening dat Lord Halifax slechts her- i halen kan, hetgeen reeds gezegd is, aangezien 1 Engeland vast besloten is den oorlog voort te zetten, vooral daar de leiding der weermacht geen reden en ook geen geneigdheid heeft om wijzigingen te brengen in haar tot dusverre in genomen „rustige houding vol vertrouwen" een soortgelijken gedachtengang vindt men terug in een hoofdartikel van de „Times' EEN ANTWOORD VAN DE B.B.C. LONDEN, 22 Juli. (Reuter). Tijdens een ra- pio-uïtzendii g in de Duitsche taal over Hitler's fredssaanbod heeft de omroeper van de British Broadcasting Corporation o.m. verklaard: „Wij wij ten uw beroep van dc hand. Ons motief is onze nationale kracht, onze eergevoelens, ons rechtvaar digheidsgevoel en ons verantwoordelijkheidsbe- Wustzijn tegenover de wereld. een veel grootere rol speelden, dan door het per centage van de aangesloten Joodsche ai'beiders werd gerechtvaardgd Een en ander is reden geweest om de partijen on der het bewind van een commissaris te stellen. Op- gemei-kt dient te worden, dat zij niet ontbonden zijn, maar zich mettertijd zelf een nieuwe leiding zullen kunnen geven. (Voor de radiorede, in welke mr. M. M. Rost van Tonningen Zaterdagavond o.m. een nadere toelich ting op bovenstaande heeft gegeven, zie men elders in dit nummer.) (A. N. P.) Met het oog op den voorraad petrouleum, welke thans voor huishoudelijk verbruik beschikbaar is, is het noodzakelijk gebleken den geldigheidsduur van de tot en met Zondag 28 Juli a.s. geldig verklaarde met „periode 3" gemerkte petroleumzegel, te verlengen tot en met Zondag 11 Augustus a.s. Dit beteekent, dat bij het verbruik vdn de op de thans geldige petroleumzegel gekochte petroleum rekening dient te worden gehou den, dat met deze hoeveelheid volstaan moet worden tot en met 11 Augustus a.s. Voorts wordt er op gewezen, dat de met „periode 4" gemerkt? petroleumzegel niet geldig za! worden verklaard voor het koopen van petroleum. Laatstbedoelde zegel zal dus vernietigd kunnen worden. 't Weer wordt ons in deze dagen Wel erg opgediend in vlagen, Wisselend van droog tot nat; Even is de zon gekomen, Of het'regent weer bij stroomen, Eiken dag van alles wat. Nu, terwijl ik zit te schrijven, Lijkt het wel weer droog te blijven, Rrrang! daar dreunt een donderslag En de zon is weer verdwenen Al is Zondag nog niet henen En 't nog lang niet Donderdag. Kijk, 't is alweer afgeloopen. 't Grauwe wolkendek breekt open En de zon schijnt op mijn hand; In dit rare weer bij vlagen Is alleen in deze dagen De verandering constant. 't Helpt ons niet of wij al klagen, Want wij moeten het verdragen, Maar voor velen is 't een strop; Wie vacantie wil genieten En eens fijn klimaat wil schieten, Schiet er op, maar niet mee op. Zooals reeds in de dagbladen werd gepubliceerd zal op Maandag 22 Juli a.s. een aanvang worden gemaakt met de distributie van alle soorten rijst, rijstemeel, gort, havermout, havervlokken, grutten, maizena. griesmeel, puddingpoeders, macaroni, spaghetti en vermicelli. Gedurende het tijdvak van 22 Juli a.s. tot en met 11 Augustus a.s. geeft de met „95" genummerde bon van het algemeen distribu tiebonboekje recht op het koopen van 250 gram rijst of rijstemeel. De met „100" genummerde bon geeft ge durende genoemd tijdvak recht op het koo pen van 250 gram havermout of havervlokken of gort of grutten. Voorts geeft gedurende het tijdvak van 22 Juli a.s. tot en met 11 September a.s. de met ..105" genummerde bon van 't algemeen distri butiebonboekje recht op het koopen van 100 gram maizena of griesmeel of puddingpoeder. Wat deze puddingspoeders betreft wordt de aandacht er op gevestigd, dat onder de distri- butieregeling slechte vallen puddingpoeders, welke vervaardigd zijn van of hoofdzakelijk bestaan uit producten bereid uit granen, rijst of tapioca. Gedurende het tijdvak van 22 Juli a.s. tot en met 11 September a.s. zal voorts de met „110" genummerde bon van het algemeen distribu- tiebonboekje recht geven op 100 gram maca roni of vermicelli of spaghetti. (A. N. P.) Engeland en de rede van Hitler. Drie stroomingen te onderscheiden. Het D. N. B. meldt: Volgens een Stefanibe- richt uit San Sebastian vei-luidt uit achtens waardige bron dat Lloyd George, na de rede van Hitier te hebben gelezen, om een audiëntie bij den koning heeft verzocht en van de regee ring het bijeenroepen van het parlement in een geheime zitting zou hebben verlangd. Stefani merkt hierbij op dat er niet aan te twijfelen valt dat in Londen achter de parle- mentaire schermen een groote politieke slag tusschen drie stroomingen wordt geleverd. De eene strooming, die niet op de rede van Hitier wil antwoorden, wordt door Churchill geperso nifieerd. Een andere stroomïng, die naar getal het sterkste is, staat gunstig tegenover een informeeren bij de spihnogendheden naar de vredesvoorwaarden. De derde strooming. die van het volk uitgaat wenscht een einde aan den oorlog. AANDRANG OP BESTEDEERING DER VREDESVOORWAARDEN. STOCKHOLM. 22 Juli (D.N.B.) In de Engel- sche hoofdstad doen sedert Zaterdag, naar de Zweedsohe bladen uit Londen melden, de meest uiteenloopende geruchten en veronderstellingen de ronde. Vooral in vei-band met het feit, dat Lloyd George terstond na de redevoering van den Führer een audiëntie bij den koning heeft aange vraagd en gepleit heeft voor onderhandelingen met de spilmogendheden. Ook de Hertog van Windsor zou een soortgelijk standpunt hebben uiteengezet in een telegram aan zijn broeder, den koning. Bovendien vertelt men in Londen dat invloed, rijke kringen der City eveneens trachten hun in vloed te doen gelden, opdat dc regeering ten minste een bestudeering der eventueele vredesvoorwaar den in nadere overweging zal nemen. Lloyd George zou, naar verder beweerd wordt, de laatste acht en veertig uur reeds 40 Lagerhuis leden voor zijn standpunt hebben gewonnen. Verliezen der Britsclie vloot. LONDEN 21 Juli (D. N. B.) De Admiraliteit heeft vanavond het verlies gemeld van den mijnen veger „Crestflower", die door Duitsche vliegtuig bommen tot zinken is gebracht. De Admiraliteit deelt vei'der mede dat de Brit sche duikboot „Salmon" aanzienlijk over tijd is en derhalve als verloren moet worden beschouwd. CEEN SCHOOL EN CEEN ZORGEN Vandaag zijn voor de Lagere scholen in Haar lem de vacantïes begonnen en daarmee is meteen een begin gemaakt met de werkzaamheden van het comité tot instandhouding van „Vacantie- bezigheden voor kinderen". Zooals men Zaterdag in ons blad heeft kunnen lezen heeft dit Comité de beschikking gekregen over zes Haarlemsche gemeentelijke speeltuinen en met assistentie van de besturen der speeltuinverenigingen zullen van heden af de kinderen gedurende vijf dagen per week drie weken lang aangenaam en nuttig worden bezig gehouden. Bovenstaande foto werd vanmorgen op een der speelvelden in Haarlem-Noord genomen. Men ziet het: de goede stemming is er al en als nu het zonnetje maar blijft schijnen zal er in de komende dagen niets aan de pret ontbreken. Verdere demobilisatie in Roemenië. Geruchten over grens-incidenten tegengesproken. BOEKAREST, 22 Juli. (Reuter). Uit Boekarest wordt officieel gemeld dat nieuwe legereenheden in Roemenië worden gedemobiliseerd. Men veron derstelt dat het hierbij gaat om een aantal van tusschen de 50.000 en 200.000 man. De berichten over incidenten aan de grens met Hongarije en Bulgarije worden officieel tegenge sproken. Het ministerie van oorlog verklaart hier over dat de Roemeersche troepen, die naar deze grenzen waren gezonden, thans zijn teruggetrok ken en gedemobiliseerd, teneinde hulp te kunnen verleenen bij de oogstwerkzaamheden. Officieele valutakoersen der Nederlandsche Bank. Officieele valutakoersen der Nederlandsche Bank, 22 Juli. Valuta's (schriftelijke en tel. transacties). New York 1.88 3/16—1.88 9 16. Berlijn 75.28—75.43. Brussel 30.11—30.17. Helsinki 3.81—3.82. Stockholm 44.8144.90. Zürich 42.72—42.81. Bankpapier: New York 1.86>i>—1.90}£ Brussel 30.0830.20. Stockholm 44.76—44.94. Zürich 42.67—42.86. Conferentie van Churchill met de heide Iersche premiers? STOCKHOLM, 22 Juli (D.N.B.) Volgens een bericht uit Londen in de „Dagens Nyheter" zou Churchill het voornemen hebben den Ierschen premier, De Valera, en den premier van Ulster, Lord Craigavon, uit te noodigen voor een „drie mannen-conferentie" te Londen. Een Uaii.--.jS. »ci, -.aterdag en Zondag zijn uit Den Haag en Rotterdam de eerste treinen met Nederlandsche kinderen naar de Ostmark vertrokken, waarbij Zondag te Rotterdam de Rjjksco mmissaris. dr. Seyss Inquart, den vertrekkenden Dersoonljjk uit geleide deed. Een laatste groet uit het coupéraam. (Voor een uitvoerig verslag en verdere foto's zie men elders in dit nummer.). I Het woord is aan Carmen Sylva: De plicht fronst alleen dc wenkbrau wen zoolang gij hem ontvlucht. Volg hem en hij glimlacht tot u. Duitsch legerbericht van Zondag: Hernieuwde aanvallen op convooien. BERLIJN, 20 Juli (D.N.B.1 Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „Een duikboot meldt vijandelijke scheeps- ruimte der koopvaardij met een inhoud van 24.700 br. reg. ton tot zinken te hebben gebracht. Gevechtsgroepen van het luchtwapen hebben in Zuid-Engeland en Schotjand gelegen elec- trische centrales, opslagplaatsen, haven- en dok- werken benevens voorraadschuren, luchtafweer- batterijen en vliegvelden met goed succes aan gevallen. Verdere aanvallen waren gericht op marine- en koopvaardijschepen voor de Zuid kust van Engeland. Een koopvaardijschip van 5000 br, reg. ton werd door een voltreffer ln den grond geboord, drie andere koopvaardijschepen en een torpedoboot jager door treffers voor een deel zwaar beschadigd. Zooals reeds bekend gemaakt is werden boven het Kanaal zonder eigen verliezen vijftien Brit sche jachtvliegtuigen, twaalf van het type „De fiant", twee van het type „Spitfire" en een van het type „Hurricane" door onze Messerschmidtja- gers tijdens luchtgevechten neergeschoten, Door dat nog zes „Spitfire"-jachttoestellen neerge haald zijn, is dit aantal in den loop van den dag tot 21 gestegen. Een Britsch vliegtuig werd door het afweergeschut van de marine neerge haald. Vijandelijke vliegtuigen hebben in den nacht van 19 op 20 Juli wederom talrijke bommen neergeworpen in Noord- en West-Duitschland. Verscheidene burgers werden daarbij gewond. Bij deze nachtelijke aanvallen zijn vijf Brit sche bommenwerpers, en wel drie door luchtaf weergeschut en twee door "nachtjagGrs. neerge schoten. De totale verliezen van den vijand be droegen derhalve gisteren 27 vliegtuigen. Drie eigen toestellen worden vermist". Bullitt te Washington. Ontvangen op het Witte Huis. WASHINGTON, 22 Juli. (Stefani). De ambassa deur der Vereenigde Staten in Frankrijk, Bullitt, is te Washington aangekomen, waar hij in het Witte Huis gedineerd heeft. Bij deze gelegenheid gaf Bul litt een uitvoerige uiteenzetting aan Roosevelt over de huidige toestanden in Frankrijk. Roosevelt zou hebben besloten Bullitt niet weer als ambassadeur naar Frankrijk te doen terugkee- ren. NATIONALE WERKNEMERSVEREENIGINO. De N.W.V. ,Het Nederlandsche Arbeidsfront", afd Haarlem en omgeving, houdt Dinsdagmiddag 23 Juli om 2 uur in hotel café „Spoorzicht". Kruis weg een vergadering voor vak-musici. Buiten staanders hebben ook toegang. HEDEN: 8 PAGINA S. Flitsen: Boven pag 2 Criticus: Snorrende wieltjes op de Éf Stadionbaan. pag. 6 1 G. J. Kalt: Het concours der Haar- j! lemsche Politiemuziekvereeniging, pag. 2 1 Laatste Berichten op pagina 2

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1