Rotterdamsche jeugd op weg naar Salzkammergut Duitsche rechterlijke macht in strafzaken. Een gezellig boekje De Huisvrouw van 1940 Prijs vijftig cent FLITSEN MAANDAG 22 JULI 1940 H X X RLE M'S DAGE L A D 3 Landgevecht en hoog (A.N.P.) Het Zaterdag verschenen Verorde ningenblad no. 12 bevat een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de Duitsche rechterlijke macht voor strafzaken. 1 houdt in, dat voor het bezette Nederlandsche gebied de Duitsche rechterlijke macht voor straf zaken wordt ingesteld. Haar organen zijn het Duitsche landgerecht en het Duitsche hoogge rechtshof in het bezette Nederlandsche gebied, alsmede, voor beide gerechten gemeenschappelijk, het Duitsche openbaar ministerie. De voorschriften betreffende de bevoegdheid van den Duitschen krijgsraad en van de bijzon dere rechtbank voor strafzaken voor leden der S.S. en voor de leden der politie-organisaties met een bijzondere taak. blijven onaangetast. Volgens 2 zijn de Duitsche gerechten met uit sluiting van de Nederlandsche rechterlijke macht bevoegd delicten, die door Duitsche of voormalig Duitsche staatsburgers of door staatsburgers van het pi-otectoraat Bohemen en Moravië begaan worden, te vervolgen en te vonnissen. Hetzelfde geldt ongeacht het staatsburgei'schap van den dader of de deelnemers, wanneer de daad: 1) zich richt tegen het Groot-Duitsche rijk. het Duitsche volk. de Nationaal-Socialistische Duit sche Arbeiders Partij, de vertakkingen daarvan of daarbij aangesloten organisaties; 2) zich richt tegen een Duitsch staatsburger of een persoon, die in dienstverhouding staat tot het Groot-Duitsche rijk, tot de Nationaal-Socialis tische Duitsche Arbeiders Partij, haar vertakkin gen of daarbij aangesloten organisaties, tijdens de uitoefening van deze dienstbetrekking of in betrekking daarmee; 3 begaan wordt in dienst van de Duitsche auto riteiten of, in verband met dezen dienst, op Duitsch grondgebied, of in gebouwen, ruimten of inrichtingen, die dienen ten behoeve van het Groot-Duitsche rijk, de Nationaal-Socialistische Duitsche Arbeiders-Partij, haar vertakkingen of daarbij aangesloten organisaties; 4) blijkt te zijn plundering in op bevel ont ruimd gebied of in vrijwillig ontruimde gebouwen of ruimten, of blijkt te zijn een mjsdrijf 'Ver- brechen oder Vergehen) tegen lijf, leven of eigen dom onder gebruikmaking van de maatregelen, genomen ter verdediging tegen luchtaanvallen, of blijkt te zijn een misdrijf (Verbrechen). ge vaarlijk voor het algemeen belang, in het bijzon der een misdrijf, dat de voedselvoorziening in ge vaar brengt. De Duitsche gerechten in het bezette Neder landsche gebied zijn gevestigd te 's-Gravenhage. De Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied stelt de rechters bij de Duitsche gerechten in het bezette Nederlandsche gebied tot opzeggens toe aan. De Duitsche gerechten kunnen op iedere plaats in het bezette Nederlandsche gebied ambtshande lingen verrichten. Bij het Duitsche landgerecht beslist de (alleen sprekende) landrechter. De landrechter kan tuchthuisstraf van ten hoogste vijf jaren, gevangenisstraf vestingstraf, hechtenis en geldboete, alleen of tezamen met bijkomende straffen, alsmede alle maatregelen voor beveiliging en verbetering uitspreken. Tegen de vonnissen van den rechter is beroep toegelaten, tegen zijn overige beslissingen een klacht (Beschwerde) volgens de maatstaf van het Duitsche procesrecht. Het Duitsche hooggerechtshof beslist met drie rechters De leden van het Duitsche hooggerechtshof in het bezette Nederlandsche gebied kunnen te gelijkertijd tot een gerecht in het Duitsche rijk behooren. Een zijner leden moet zijn ambtelijke woonplaats te 's-Gravenhage hebben. Het Duitsche Hooggerechtshof kan elke toege laten straf uitspreken. Het beslist in geval van toepassing van een rechtsmiddel tegen beslissingen van den land rechter. Hooger beroep of beroep in cassatie van de von nissen van het Duitsche hooggerechtshof is niet toegelaten. Een gerechtelijk vooronderzoek vindt niet plaats. Wanneer het delict, waarvoor de Duitsche ge rechten bevoegd zijn, van geringe beteekenis en de dader noch Duitsch staatsburger, noch staatsburger van het protectoraat Bohomen en Moravië is. kan de zaak aan de Nederlandsche autoriteiten, met strafvervolging belast, worden overgegeven om te worden vervolgd en berecht volgens Nederlandsch recht. Nieuwe verordeningen. ingesteld. Het combineeren van straffen uit Duitsche en Nederlandsche vonnissen behoort tot de taak der Duitsche gerechten. Moeten straffen uit Duitsche vonnissen van verschillende gerechten of uit zulke en Nederland sche vonnissen worden gecombineerd, dan is daartoe het Duitsche hooggerechtshof bevoegd. Het hoofd van het Duitsche openbaar ministe rie bij het Duitsche landgerecht en het Duitsche hooggerechtshof voert den ambtstitel van „Duitsch procureur-generaal in het bezette Nederlandsche gebied". Tot de verdediging voor de Duitsche gerech ten in het bezette Nedex'landsche gebied is toegelaten: 1 Hij, die als verdediger voor een gewoon gerecht in het Duitsche rijk is toegelaten; 2. De bij een Nederlandsch gerecht ingeschreven ad vocaat. wien de Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied vergunning heeft verleend. De Duitsche autoriteiten, met strafvervolging belast passen toe: 1. De telkens door den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied en door de door hem daartoe gemachtigde Duitsche instan ties, alsmede door de bevoegde Duitsche weer machtsinstanties tot en met 28 Mei 1940 gege ven rechtsvoorschriften; 2. Het telkens In het Duitsche rijk (in de gedaante van vóór de aan sluiting van OostenrijkAltreich) geldende strafrecht; 3. Het op den dag van afkondiging geldende Nederlandsche strafrecht met Inbegrip van de bepalingen, die de secretarissen-generaal van de Nederlandsche departementen van alge meen bestuur na 28 Mei 1940 op grond van een machtiging van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied uitgevaardigd hebben of zullen uitvaardigen. De volgende straffen van het Nederlandsche strafrecht komen overeen met die van het Duit sche strafrecht: Levenslange gevangenisstraf, levenslange tuchthuisstraf; tijdelijke gevange nisstraf van meer dan 5 jaren tuchthuisstraf voor den tijd van twee derden van den duur der gevangenisstraf; tijdelijke gevangenisstraf tot en met 5 jaren met Inbegrip van hechtenis hechtenis; geldboete geldstraf. Is de Duitsche of de Nederlandsche rechter lijke macht ingevolge deze verordening tot het behandelen van een stirafzaak niet bevoegd, dan moet de strafzaak aan die instantie, welke daar toe bevoegd is geworden, worden overgegeven. Achten beide zich bevoegd of onbevoegd, dan beslist de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied over de bevoegdheid. Een zaak, die vanwege de bevoegdheid wordt overgegeven, blijft in haar geheel. Dit geldt in het bijzonder voor de behartiging der termijnen en voor de gemaakte onkosten, kosten, rechten, en vergoedingen. Deze verordening is met ingang van Zaterdag in werking getreden. Duitsche contactcommissarissen bij arbeidersorganisaties. De N.R.Crt. meldt: Bij het Christelijk Nationaal Vakverbond, de Nederlandsche Vakcentrale en het R.K. Werklie denverbond zullen door den Rijkscommissaris be noemde contactcommissarissen regelmatig overleg met de besturen plegen en de werkzaamheden van de organisaties van dag tot dag kunnen volgen. Naar wij in een brief van een der genoemde ver bonden aan de aangesloten vereenigingen en vak- afdeelingen lezen, is het de bedoeling van den Rijkscommissaris beter dan tot dusverre op de hoogte te zijn met wat er in de centrales en de aangesloten bonden gebeurt. De verbonden zullen in hun werkzaamheid ten bate van hun leden in geen enkel opzicht worden belemmerd, zoo is den be sturen van Duitsche zijde meegedeeld; de besturen zullen de leiding houden en alles blijft normaal functionneeren. Het bovenstaande betreft slechts de drie ge noemde centrales: zooals men weet is voor het N.V.V. een beheerder aangesteld. PERSONALIA. De lieer W. de Vries, leeraar in trompet en or- kestspel aan het Haarlemsch Muziek-Instituut heeft ontslag genomen. De Rijkscommissaris sprak de kinderen bij hun vertrek toe Het afscheid bij het vertrek van de Nederlandsche kinderen naar de Ostmark. Vader en moeder omhelzen hun kleinen, die van een onbezorgde vacantie gaan genieten. ROTTERDAM, 21 Juli (A.N.P.) Reeds vanmorgen om acht uur heerschte op het station D.P. een drukte van belang. Groote aantallen kinderen voorzien van koffers en vergezeld door een grooten familiekring, stap ten met verheugde gezichten het stations emplacement op. Dit aantal groeide, naar mate de tijd vorderde en tegen half elf was het perron zwart vaii de menschen. Er was politie, er was een Duitsch muziekcorps en er was voor den goeden gang van zaken eenige afzetting van Duitsche militairen. Het betrof hier het vertrek van den eersten trein uit Rotterdam naar de Ostmark en daarbij was Rijkscommissaris Seyss-Inquart, begeleid door den rijksstadhouder Eigruber van de gouw Overdonau, de Heimatgouw van den Führer. en voorts door commissaris- generaal Schmidt en dr. Langgoht. Toen vrijwel alle kinderen een plaatsje in den hit 14 wagons bestaanden trein veroverd hadden om precies te zijn waren ei 803 jeugdige va- cantie-gangertjes verscheen de Rijkscommis saris die burgemeester mr. P. J. Oud hartelijk begroette. Mede aanwezig was de wethouder van onderwijs, L. de Groot. Voor een muzikale omlijsting van deze gebeur tenis zorgde het muziekcorps van de Ordnungs- polizei te 's-Gravenhage onder leiding van lui tenant L. Hahn. Nadat Rijkscommissaris Seyss-Inquart den lei der van den trein. Kreisleiter Hochineier, begroet had, sprak hij op het perron burgemeester Oud toe en zeide o.a., dat deze prachtige vacantie de Rotterdamsche jeugd zou sterken. Dat is van groot belang, omdat Nederland met een sterke gezonde jeugd een goede toekomst tegemoet gaat. Voor de toekomst behoeft Nederland zich in dit opzicht dan ook geen zorgen te maken. Voor wat deze verre vacantie betreft, zeide de Rijkscom missaris. kunnen de ouders der kinderen gerust zijn, want de jeugd zal in de Ostmark liefderijk worden opgenomen. Nadat burgemeester Oud den Rijkscommissaris dank had gezegd voor zijxx woorden wandelde deze langs den trein, teneinde zich er persoonlijk van te vergewissen, of alles goed zou verloopen. Tij dens deze wandeling heeft een der jeugdige deel- nemertjes, Leo van Geest, den Rijkscommissaris een boeket bloemen overhandigd. Op een bijge voegd kaartje waren dankwoorden geschreven. Uit ieder portier werden den Rijkscommissaris en den burgemeester enthousiaste kinderhandjes toegestoken en beide functionarissen drukten elk handje. Hier en daar informeerde de Rijkscom missaris even, inspecteerde een deelnemerskaart tn noemde dan den jeugdigen vacantle-ganger bii name. Ook burgemeester Oud gaf hier en daar loede vacantie-wenschen mede. Gekomen bij dexx wagen, waar een groote hoeveelheid versnaperin gen gereed lag. om in grage magen te verdwijnen, inspecteerde Rijkscommissaris Seyss-Inquart den inhoud. Toen de lange trein zich om 11.20 uur onder het mid gejubel van de uitgelaten kinderschare in be weging zette, begon het muziekcorps vroolijke liederen te spelen, o.a. ..Musz i denn zum Statele hinaus" en eenige bekende Hollandsche liedjes. Het „dag" van de kinderen werd telkenmale door Rijkscommissaris en burgemeester met een arm- groet beantwoord en daarmede was de vacantie- reis naar de Ostmark voor de Rotterdamsche jeugd begonnen. Tenslotte heeft de Rijkscommis saris nog eenige woorden voor de microfoon ge sproken, waarin hij dank bracht aan den rijks- Het vertooiien van films. Verordening voor de bioscopen. Het verordeningenblad no. 13 van Zaterdag ver meldt een besluit van de secretarissen<-generaal van Binnenlandsche Zaken en van Justitie betref lende het vertoonen van films. Daarin wordt bepaald, dat in het bezette Neder landsche gebied slechts die films vertoond mogen Worden, welke: 1) in het bezette Nederlandsche gebied zijn ver vaardigd en na 14 Mei 1940 door de censuur zijn goedgekeurd. 2) In het Groot-Duitsche Rijk. met inbegrip van het protectoraat Bohemen en Moravië, zijn ver vaardigd en na 31 December 1936 door de censuur z>jn goedgekeurd. 3) In het gebied van het Groot-Duitsche Rijk Voor de vertooning zijn vrijgegeven. Deze voorschriften gelden niiet voor smalfilms van zuiver artistieken, reigieuzen of cultureelen aard, of voor smalfilms met uitsluitend familie opnamen. Hij. die opzettelijk of door grove schuld in strijd met deze voorschriften handelt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste 2 jaar en met geld boete van ten hoogste 10 000 gulden of met een var deze straffen. Dit besluit treedt met ingang van 26 Juli 1940 «1 werking. gouwleider Eigruber, die dit mogelijk heeft ge maakt. Nogmaals verzekerde hij den ouders, dat hun kinderen niets dan prettigs staat te wach ten. „De kinderen zullen over eenige weken of maanden bij hun terugkomst in Rotterdam een geweldigen indruk medebrengen van het leven in de bergen", zoo zeide spr.. „zij zullen geweest zijn bij menschen, die hen liefdevol opgenomen had den en zij zullen vertellen, dat zij bij Duitsche menschen zijn geweest, die hen vriendelijk en goed verzorgd hebben." Tenslotte wees spr. er nogmaals op, dat de toe komst van een volk aan de jeugd is en wanneer die jeugd sterk is. zal de toekomst goed zijn. Maandagmiddag om twee uur zullen de kinde ren, die in den trein slapen, in de Ostmark aan komen. Er zijn zestig begeleiders in den trein, dertig Nederlanders en dertig Duitschers, onder wie de Rotterdamsche dokters W. v. d. Sluys en v. d. Hoeven. De trein gaat naar de Adlersee, bij Salzburg en vandaar reizen de kinderexx per lo- kaaltrein en autobxxs naar hun plaatsen van be stemming*, hun vacantie-oord. Goede vangst van de politie. Te Oegstgeest werd een nieuw rijwiel ontvreemd, welk rijwiel een oogenblik onbeheerd voor een wo ning stond. De heer S., wien dit rijwiel toebehoorde, deed hiervan onmiddellijk aangifte bij de politie. Deze waarschuwde per telefoon de politie van de omliggende plaatsen. Dit optreden werd met succes bekroond: een uur later deed de politie van Sas- senheim de telefonische mededeeling, dat zij al daar een persoon had aangehouden, die in het be zit was van het ontvreemde rijwiel van S. Uit het verdere onderzoek bleek, dat de dader, de 23-ja- rige Th. M. J. B. uit Amsterdam, 's morgens een rijwiel had ontvreemd in de gemeente Sassenheim, 'twelk hij in Leiden van de hand had gedaan. In den namiddag ontvreemdde hij in Leiden een rijwiel, bracht dit in Katwijk bij een bode. rijdende op Amsterdam, om dit rijwiel in Amsterdam aan een bepaald adres te bezorgen. In den avond ontvreemd de hij het rijwiel in Oegstgeest. waarmee hij door de politie te Sassenheim werd aangehouden. B.. die een goede bekende van de jusitie is, be kende verder nog een tweetal rijwielen te Leiden te hebben ontvreemd. B. zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. (A.N.P.) Dc vetpositie in ons lantl. Men vrage van de slagers niet het onmogelijke. Het A.N.P. meldt: Nu de distributie van ge smolten vet en reuzel en boter is ingevoerd en rauw vet en rauwe reuzel onder deze distributie niet zijn betrokken, wordt er van de zijde van het publiek een sterke aandrang op de slagers uitgeoefend om rauw vet en reuzel te leveren, vaak in hoeveelhedexx veel grooter dan voor di rect gebruik noodzakelijk. Er zijn consumenten die namelijk een zekere voorraad willen vormen en nu van den slager vragen hen aan dezen voorraad rauw vet of reuzel te helpen. Het bureau van den Nederlandschen slagers- bond vestigt er de aandacht op. dat men in dezen het onmogelijke van den slager vraagt. De sla ger heeft immers geen grooter voorraad rauwe reuzel en rundvet dan de wekelijksche slachting van vee hem oplevert. Versch rundvet kan niet meer uit het buitenland worden ingevoerd zoo als voor den oorlog het geval was. De slager is genoodzaakt zijn wekelijksche voorraad rauw vet en reuzel zoo goed mogelijk bij het vleesch onder.de klanten te verdeelen, en het is dus heel normaal, dat men bij een pond vleesch niet meer dan een ons vet kan krijgen. Deze werkelijkheid heeft het publiek te aan vaarden en het is niet billijk van den slager le veringen te vragen, waartoe hij beslist niet in staat is. Duur van eenige weiten betreffende de voedselvoorziening enz. verlengd 's GRAVENHAGE 20 Juli. In het verordenin genblad no. 13 van Zaterdag is opgenomen een be sluit van de secretarissen-generaal van de depar tementen- van handel, nijverheid en scheepvaart, van landbouw en visscherij, van waterstaat, van bin nenlandsche zaken, van koloniën en van financiën betreffende de verlenging van de bodemproductie- wet, de distributiewet, de prijsopdrijvings- en hamsterwet, de zeeschepenvoi-deringswet, de wet behoud scheepsruimte en de zee- en luchtvaartver zekeringswet (alle van 1939). De bepalingen van deze wetten worden daarbij voor zoover zij met de veranderde staatsrechtelijke verhoudingen vereenigbaar zijn, tot nader order verlengd. De op grond van de in genoemde wetten uitge vaardigde voorschriften en afzonderlijke maatrege len blijven tot nader order mede van kracht, voor zoover uit den inhoud ervan niet anders blijkt. (A. N. P.) De Rijkscommissaris, dr. Sevss-Inquart, drukt de kleinen vriendelijk de hand. maar tevens een uiterst NUTTIG boekje. Dat is door E. E. JONKHEIDPEEREBOOM. Verkrijgbaar in den boekhandel en bij de kantoren van Haarlem's Dagblad. -J Vrachtauto over den kop geslagen. Zaterdagavond omstreeks acht uur is op den rijksweg Ede-Arnhem een ernstig auto-onge luk gebeurd. Een vierwielige vrachtauto, ten deele beladen met een verhuisboedel en op weg van Scheveningen- naar Zutphen slipte nabij den Ginkel en sloeg vervolgens over den kop. In de auto zaten tien personen, allen chauffeur van beriep. Drie vaxx hen zaten in de cabine en zeven op de lading. Een van hen, H. H. Neervoort uit" Doesburg was op slag dood. Twee anderen werden zeer zwaar gewond opgenomen, en naar het ge meente ziekenhuis te Arnhem overgebracht. Drie minder zwaar gewonden werden naar het Juliana- ziekenhuis te Ede vervoerd en vier licht gewonden naar het R.K. ziekenhuis te Ede. (A. N. P.). G. van der Veen overleden. Algemeen-directeur van „De Arbeiderspers". In den ouderdom van zes en vijftig jaar is overleden de heer Y. G. v. d, Veen, algemeen directeur van „De Arbeiderspers". Y. G. v. d. Veen werd 7 Januari 1884 in Metslawier, in het Noorden van Friesland, geboren, waar zijn vader notaris klerk en brievengaarder was. Door het overlijden van zijn vader werd de jonge Ybele van zijn 10de jaar af in het weeshuis opgevoed. Hij werd voor het onderwijs opgeleid en stond gedurende vijf jaar voor de klas aan een school in Friesland. Daarna vertrok hij als onderwijzer naar Amster dam. In 1917 kwam hij met de journalistiek in aanraking toen de toenmalige hoofdredacteur van Het Volk. de heer J. F. Ankersmit. hem vroeg of hy correspondent van Het Volk in Rotterdam wilde worden. Bij de stichting van het soc. dem. dagblad ..Voorwaarts" te Rotterdam werd Y. G v. d. Veen hoofdredacteur van dit blad. Een jaar later nam hij ook xxog het directeurschap op zich. In 1928 werd hij door de leiding van de S.D.A.P. belast met het directeurschap van ..Het Volk", waarbij hij tevens directeur van ..Voorwaarts" bleef. Zijn streven was het stichten van een groot volksblad en deels door zijn werken besloten S.D.A.P. en N.V.V. in 1929 de N.V. „De Arbeiders pers" op te richten. Aan het groot maken van deze onderneming heeft hij al zijn krachten gewijd. „In den omgang kon hij soms hoekig en kantig zijn, maar zij die hem beter leerden kennen, ge tuigden van een vaak verrassende hulpvaardig heid voor menschen die in moeilijkheden waren geraakt," aldus schrijft „Het Volk" over den over ledene. De crematie van het stoffelijk overschot van den heer van der Veen, die te Over veen woonde, zal Woensdag 24 Juli a.s. plaats hebben op Wes- terveld, na aankomst van trein 15.14 uur. Boven NIEUWE SERIE No. 54 1. Tracht tc lezen, telkens opschrikken de van het lawaai, dat Junior boven met een vriend maakt. 5. Hardt zich te gen den volgenden knal, die niet komt. 2. Wil gaan optre den, maar bedenkt tijdig dat jongens nu eenmaal het recht hebben om wat la waai te maken. 3. Wordt beloond door een periode met niets ergers dan zacht kloppen en ge schuifel. 4. Welke periode eindigt met een plof. of er een boekenkast omvalt. 6. Wordt onbeha gelijk door de stilte en stelt vast door onderzoek. dat de jongens rustig zitten tc lezen. 7. Keert naar zijn boek terug op het moment, dat het huis trilt van een geluid of een brandkast de trap afrolt. 8. Houdt een ver maning van 5 minu ten onder aan de trap, voor hij merkt dat de jongens zün uitgegaan, voor hU begon.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5