Haarlem's Dagblad Commentaar. „De teerling is geworpen". Actikeieu^ 58e JAARGANG No. 17514 litgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- yügaven en Algem. Drukkerij N.V Bureaux: Groote louistraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- lienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. elefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 24 Juli 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Bommen op Amersfoort en bij Bergen Acht dooden Het A. N. P. meldt uit Amersfoort: Bü een door het nachtelijk duister begunstigden aanval van Engelsche vliegers heeft een dichtbevolkte woonwijk van Amersfoort het moeten ontgel den. Een woning werd door een voltreffer ge troffen. Hierbij werden vijf personen gedood. Zij allen behoorden tot het gezin van den siga renmaker E. J. D. Verder werd de leerling- machinist der Nederlandsche Spoorwegen M., die zich naar zijn woning begaf, door een gra naatscherf getroffen en gedood. Het aantal ge wonden is zeer groot. andere straten is een aantal woningen door andbommen getroffenu, verschillende huizen zijn imield. Van talrijke woningen zijn de ruiten gesprongen dakpannen van de daken gerukt. In verschil- nde straten is een groote ravage aangericht. Voorts verneemt het A. N. P. uit Bergen: In den afgeloopen nacht is tijdens een bomaanval oor Engelsche vliegers te Groet in de omgeving an Bergen -nabij een noodslachtplaats een bom eergekomen in een zomerhuis, waar de familie L. vacantie doorbracht. De 59-jarige heer des uizes en een 25-jarige dochter werden gedood, twijl twee huisgenooten ernstig en een licht werd iwond. cheepvaarl naar de Engelsche Westkust verlegd. lebied van Cornwall tot de Zuidelijke kust tot gevaarlijke zone verklaard. Het D. N. B. meldt uit Stockholm: De Britsche Lniralileit heeft als gevolg van het toenemende ukbootgevaar nieuwe ingrijpende maatregelen peten nemen voor de geheele scheepvaart naar de jgelsche westkust. Zij heeft zich gedwongen gezien de ingangen tot at St. George kanaal en tot het Bristol kanaal af sluiten. Een gebied ter breedte van vijftig zeemijlen, dat opt van Cornwall tot de zuidkust van Engeland, :ot gevaarlijke zóne verklaard. Alle schepen, die havens aan de westkust van ngeland willen binnenloopen, moeten varen via ft Noorderkanaal en door de tusschen Engeland en rlsnd gelegen Iersche Zee. Hierdoor is de normale sndelsweg voor de scheepvaart naar Bristol, Car- iff en Zuid Wales, alsmede de voornaamste route aar Liverpool opgegeven. Alle havens aan de west- ist van Engeland kunnen alleen nog via een groo- n omweg om het noordelijk punt van Ierland orden bereikt. Deze ingrijpende bepalingen van de Britsche dmiraliteit worden- beschouwd als een direct ge- olg van de toegenomen bedreiging door duikboo- tt en van het feit dat Duitschland in het bezit is de Fransche kanaal- en Atlantische Oceaan- ist. Ned.-Indië bij liet Sterlinglilok aangesloten. Grondstoffen worden door Engeland in ponden betaald. Te Londen werd, naar het Hamb. Fremdenblatt ededeelt, bekend gemaakt, dat met ingang van 22 :1: Nederlandsch-Oostöndië officieel bij het ster- igblok is aangesloten. Dit beteekent, dat in de plaats van de Engelsch- iderlandsche valuta-overeenkomst, die door de aitsche bezetting van Nederland is komen te ver dien, thans voor Indië een nieuwe regeling tot and is gekomen, waardoor Engeland voor de ondstoffen in Ned.-Indië met ponden sterling betalen, terwijl de Ned.-Indische exporteurs lor dezen export dus geen vrije deviezen meer itvangen, aldus de N.R.Ct. KmeriKaansche vloot- en lucht basis in Argentinië tr. Staten zou het plan hebben Bahia Blanca op te eischen. BUENOS AIRES 24 Juli (D. N. B.) Het ivondblad „Pampero" meldt uit Havanna, dat uit, naar gezegd wordt, betrouwbare kringen verluidt dat de Vereenigde Staten het voorne men hebben te eischen dat de Argentijnsche haven Bahia te hunner beschikking wordt ge- tteld. Bahia Blanca ligt 1400 K.M. van de Mal- ïinen eilanden. Het zou de bedoeling zijn er een vloot- en luchtsteunpunt aan te leggen. De „Pampero" zegt verder te weten dat Engeland teid zou zijn de Malvinen voor hetzelfde doel ter schikking te stellen, ofschoon, zooals bekend, rgentinië nooit afstand heeft gedaan van de sou- veiniteit over deze wederrechtelijk bezette gebie- a en zijn aanspraken herhaaldelijk opnieuw heeft en hooren. In een commentaar op dit bericht geeft het blad Sdrukking aan de hoop, dat deze „ongehoorde" ich ten scherpste door den leider der Argentijn se delegatie van de hand zal worden gewezen, laarblijkelijk, zoo schrijft het blad, verwarren de ïeenigde Staten het vrije, groote Argentinië, met jdden Amevikaansche kleine republieken, die zich voelen in de schaduw, van het dollar-impe- ilisme. Noch Bahia Blanca, noch welke andere 'ven, eiland of ander Argentijnsch gebied ook, zal orden afgestaan. •pperste Sovjet 1 Augustus bijepn. Aansluiting der nieuwe gebieden vermoedelijk in behandeling. Naar Radio-Moskou meldt aldus het N. B. is de Opperste Sovjet der Sovjet- Unie tegen 1 Augustus voor zijn zevende zitting bijeengeroepen. In deze zitting zal de Opperste Sovjet waarschijnlijk de kwestie van de aan sluiting der drie Oostzeestaten bij de Sovjet- Unie, alsmede die van de aansluiting van Bes- sarabië bij de Moldavische Sovjet-republiek in behandeling nemen. Veertien bunders land worden aan het IJselmeer gewonnen. Op initiatief van de boeren grondbezitters in Ermelo, die nabij de voormalige Zuiderzee hun landerijen hebben, wordt de in den loop der jaren aangeslibde grond opgegraven en daarmede de insnijding in de kust gedempt, waardoor een waardevolle grondaanwinst wordt verkregen. Zeg. (heeft mij een man geschreven, Hier in rijmvorm weergegeven) Zeg, je hebt niet overdreven, Met den zorg in 't vrouwenleven, En 'k wil haar de hulde geven, Die zij stellig ook verdient; Maar blijft het jou zoo verborgen, Dat wij mannen van den morgen Tot den avond, ook met zorgen Zijn beladen, waarde vriend? Neen. ik weet wel, dat de mannen Ook den zorg niet kunnen bannen, Dat elk zich zeer in moet spannen Voor 't met nieuw gemaakte plannen Komt in kruiken en in kannen, Ook de man heeft weinig rust; Ook hij moet .terdege weten. Hoe hij zorgen moet voor eten. Hij moet passen ook, en meten. Heusch, dat ben ik mij bewust. En de vrouw weet te waardeeren, Wat de man wel moet presteeren, Om zijn zaken te beheeren En zijn zorgen te trotseeren, Zij wil hem daar graag voor eeren En dat houdt zij dan niet stil; Maar de man laat vaak niet merken. 'Hoezeer haar dit ook kan sterken) Van zijn achting voor haar werken. Daar ligt dikwijls het verschil. Frontbericht van het D. N. B. De uitwerking der lucht aanvallen in Engeland. Het Dinsdag gepubliceerde frontbericht van het D.N.B. luidt: „In den loop van 22 Juli en in den nacht van 22 op 23 Juli heeft de activiteit van de Duit- sche bommenwerpers zich hoofdzakelijk gecon centreerd op het Britsche eiland zelf, waar van Wales tot Noord-Schotland talrijke militaire doelen met succes werden gebombax-deerd. In Wales waren de aanvallen gericht tegen haven en tankwerken te Pembroke in het Zuid-Westen van het graafschap. Pembroke is een belangrij ke petroleumhaven, van waaruit de industrie aan het kanaal van Bristol wordt geravitail leerd. Van andere havens, die met Duitsche bommen werden bestookt, is Chatham in Zuid- Engeland. aan de monding van de Theems, de belangrijkste. Door de aanvallen op Edinburgh en Aberdeen werden de belangrijkste havens aan de Oostkust van Schotland bestookt. Over de uitwerking van het optreden der Duitsche vliegers is een dezer dagen een belangwekkend bericht van neutrale zijde uit de Vereenigde Staten ontvangen. Nederlandsche opvarenden van een voor Engelsche rekening varend Ne- derlandsch schip, dat onlangs de haven van New-York bereikte, verklaarden dat de onop houdelijke Duitsche bomaanvallen op de ha vens van Plymouth. Pembroke en Cardiff daar onbeschrijfelijke verwoestingen en vernie lingen hebben aangericht. In deze havens zijn talrijke schepen tot zinken gebracht". Men kome niet in de buurt van vliegtuigwrakken. 's GRAVENHAGE 24 Juli (A. N. P.) De ber- ging van neergestorte of in noodlanding gedaalde vliegtuigen en van de onderdeelen daarvan is uit sluitend taak van de Duitsche militaire instanties. Het is verboden dergelijke vliegtuigresten of vlieg- tuigonderdeelen ook maar te naderen, wanneer dit niet geschiedt om onmiddellijke hulpverleening tijdens of terstond na het ongeval. Iedere vernie ling of ontvreemding van zulke vliegtuigonderdee- len zal als diefstal van Duitsch weermachtsgoed worden gestraft, voor zooverre niet nog scherpere strafbepalingen, bijv. wegens huipverleening aan den vijand, in aanmerking komen. Roemeeiisck-Duitsche besprekingen Von Ribbentrop ontvangt te Salzburg den Roemeenschen premier. BOEKAREST. 23 Juli Van officieele zijde wordt medegedeeld dat de Roemeensche minis ter-president en de minister van buitenland- sche zaken zich a.s. Vrijdag naar Salszurg zul len begeven om een onderhoud te hebben met den Duitschen minister van buitenland- sche zaken Von Ribbentrop. In officieele krin gen verluidt dat de uitnoodiging tot deze con ferentie van Von Ribbentrop is uitgegaan. De Roemeensche minister-president hecht aan deze komende besprekingen groote beteeke- nis. Voorts wordt gemeld dat de koning Maan dag den minister-president en den Duitschen gezant in afzonderlijke audiëntie heeft ontvan gen. In diplomatieke kringen te Boekarest zegt men dat Von Ribbentrop bij de a.s. ontmoe ting den Roemeenschen staatslieden het Duit sche standpunt betreffende de revisionistisch eischen van Hongarije uiteen zal zetten en dat hij hen op de hoogte zal stellen van de tusschen de Duitsche regeering en de Hongaarsche staatslieden op de recentie conferentie te Mün- chen bereikte overeenkomst. (United Press). Sliaw's politieke uitlatingen. STOCKHOLM, 23 Juli. (D.N.B.) Toen de En gelsche schrijver G. B. Shaw in een interview had voorspeld dat Engeland den oorlog zou verliezen, hebben alle Londensche dagbladen, naar uit de Engelsche hoofdstad wordt gemeld, een z.g. „D- notitie" ontvangen, welke een verbod inhield van alle artikelen van of over Shaw. Staatssecretaris Nicolson had in de dagelijksche conferentie van het ministerie voor de inlichtingen voorgesteld een of ficieel en algemeen verbod tegen Shaw's publicaties uit te geven. Het voorstel werd door Duff Cooper categorisch van de hand gewezen. Verscheidene vrienden van Shaw, uitgevers, journalisten en musici, zijn uitgenoodigd invloed op Shaw uit te oefenen, opdat hij in het vervolg politieke uitlatin gen achterwege zal laten. In dezen zin heeft ook de schrijver H. G. Wells een brief gericljt aan den nestor van de Angelsaksische Satirici. Hittegolf eischt vele slachtoffers in de Ver. Staten. NEW-YORK, 24 Juli. (D.N.B.) De hittegolf in de Vereenigde Staten duurt voort. In verscheidene streken in het Midden-Weste'n steeg het kwik tot boven de veertig graden Celsius. Het aantal men- schen, dat door de warmte werd bevangen en om het leven kwam, is in het geheele land tot 52 ge stegen, terwijl het aantal personen, dat bij het ba den verdronk, opgeloopen is tot 165. In Nebraska zijn de boeren ernstig bezorgd voor de graan- en maisoogst, wanneer ten minste niet spoedig regen begint te vallen. In Illinois zijn bijna alle groente- aanplantingen door de droogte en warmte vergaan. Het gras op de weiden is verdord. Ook hier loopt de maisoogst gevaar. Het oorlogsmateriaal op Martinique. NEW-YORK. 24 Juli. De chef van de Fransche inkoopcommissie in de Vereenigde Staten, Georgi Picot, heeft gezegd dat Frankrijk de in de Vereenigde Staten vervaardigde en zich op het oogenblik op Martinique bevindende vliegtuigen niet aan een andere mogendheid zal uitleveren. Het vei'drag met Engeland van den zestienden Juni, op grond waar van door Frankrijk in de Vereenigde Staten ge plaatste bestellingen op Engeland kunnen worden overgeschreven, zou niet op materiaal zijn toe te passen, dat zich niet in Vereenigde Staten bevindt. (United Press) Officieele valutakoersen der Nederlandsche Bank. Officieele valutakoersen der Nederlandsche Bank 24 Juli. Valuta's (schriftelijke en tel. transac ties). New-York 1.88 3/16—1.88 9/16 Berlijn 75.28—75.43 Brussel 30.11—30.17 Helsinki 3.81—3.82 Stockholm 44.8144.90 Zurich 42.72—42.81 Bankpapier: New-York 1.861-5—1.90 1/4 Brussel 30.0830.20 Stockholm 44.76—44.94 Zürich 42.67—42.86 Berlijnsch commentaar op de rede van Halifax. Varx semi-orficieele zijde aldus het D.N.B. wordt medegedeeld: ,De teerling is ge worpen! Aldus luidt de conclusie, welke in Duitsche politieke kringen wordt getrok ken uit de radiorede welke de Engelsche minister van buitenlandsche zaken gisteren heeft gehouden. Wij zijn. aldus verklaart men in deze kringen, de meening toegedaan, dat deze rede de laatste afwijzing is van de rede van den Führer. De huichelachtige manier, waarop het aan bod van den Führer is bejegend kan niet meer worden overtroffen. Het gefemel, waarmee Lord Halifax poogt het Engelsche volk met gebeden te mobiliseeren. is van dien aard dat wij ons met discussies in dien trant niet inla ten. Wij zijn van meening dat de rede van den Engelschen minister van buitenlandsche zaken een anderen vorm van handelen noodzakelijk heeft gemaakt. Indien Lord Halifax niet wil luisteren naar de woorden van cfën Führer, dat deze niet voornemens is het Britsche wereldrijk te vernietigen, dan nemen wij er acte van, dat Lord Halifax en allen, in wier naam hij spreekt, de meening van den Führer niet deelen. maar van opvatting zijn dat het op een vernietiging van het Britsche wereldrijk niet aankomt. De Führer, zoo zegt men hier verder, heeft niet zooals Lord Halifax beweert, gedreigd, maar gevolgtrekkingen gemaakt uit politieke feiten en uit een politieke noodzaak. Of het gaat om dreigementen of om zulke gevolgtrekkingen zal de toekomst leeren. Indien Lord Halifax meent zich te kunnen en te durven verlaten op bepaalde opmerkingen van staatslieden en uit dergelijke opmerkingen meent te kunnen afleiden dat cok andere lan den en werelddeelen de beslissing van Lord Ha lifax beschouwen als een bewijs van historisch doorzicht, dan blijve deze opvatting voor re kening van de Engelsche politici. De geschie denis zal aantoonen wie gelijk heeft. Zij zal be wijzen of het juist was de beslissing over de Engelsche politiek afhankelijk te maken van verstandelijke meeningsverschillen, van filoso fische stokpaardjes, van religieuze overtuigin gen en van wenschen, die zijn ingesponnen in de redevoeringen van andere staatslieden. Over de duidelijke verklaringen en mededeelingen van den Führer wordt van Duitsche zijde niet meer gediscussieerd. Van Duitsche zijde wordt vastgesteld dat Lord Halifax, daarmee dè En gelsche regeering en daarmee ook het Engelsche volk, „neen" gezegd hebben. Op dit ,.neen" is nog maar één antwoord mogelijk en dit ant woord staat niet op schrift en is geen gespro ken woord. Wat de religieuze noot in de rede van den En gelschen minister van buitenlandsche zaken betreft, herinnert elke zin, dien men in zijn rede leest, door zijn schijnheiligheid en feme- larij aan de beroemde vergelijking van den dui vel met het brevier. Wanneer Lord Halifax het Engelsche volk met den bijbel toewenkt om het te mobiliseeren, staat achter hem de duivel, die dit Engelsche volk en zijn rijk naar een ander doel dan naar den Hof van Eden wil leiden, „Definitieve afwijzing". BERLIJN, 23 Juli (D.N.B.) De avondbladen schrijven boven hun commentaren op de rede van Halifax koppen als ,.De beslissing'is gevallen", „Engeland heeft zijn lot gekozen". Zij leggen er den nadruk op dat de verklaringen van deii Brit schen minister moeten worden beschouwd als een definitieve afwijzing van het beroep, dat Adolf Hitler op het gezonde verstand heeft gedaan. De Börsenzeitung" schrijft: ..Engeland heeft de uitgestoken hand teruggestooten. Blind en doof voor alle overwegingen van het verstand en voor alle geboden van ware menschelijkheid drij ven de Engelsche machthebbers hun land naar de catastrofe, om het daarna aan anderen over te laten het met hun nalatenschap klaar te spelen. Na datgene, wat de Britsche minister van buiten landsche zaken gisteren gezegd heeft kan Chur chill als minister-president zich verdere verkla ringen besparen. Engeland heeft den strijd op leven en dood gekozen. Duitschland neemt daar van kennis en Duitschland zal de consequenties daaruit trekken". Het „Hamburger Fremdenblatt" zegt: „Door het besluit, dat het Britsche kabinet heeft geno men, is snel een einde gekomen aan het tijdperk van het verstand, dat de Führer hoopte nog eens tot gelding te kunnen brengen. Thans zullen de wapenen spreken. Hun scherpte zal het Britsche rijk tot verbazing brengen. Het tijdstip daarvoor zal alleen de Führer bepalen. Engeland hoopt nu de geheele wereld den vrede te onthouden, door dat het in weerwil van den Duitschen oproep tot vrede een tegenstand biedt, die niet meer op mi litaire doelwitten gericht kan zijn. Het is immers voor de Britsche eilanden onmogelijk geworden eenigen invloed op het Europeesche vasteland te doen gelden. Alleen het oorlogszuchtige univer salisme van Groot Brittannië. dat altijd in de ge schiedenis bereid is geweest den vrede van alle volken aan zijn eigen belangen op te offeren, heeft kunnen besluiten tot deze daad van een herostratos". De bewering, dat een overwinning van Hitier het einde zou beteekenen van alle dingen, die het leven zijn waarde geven, wordt door de bladen afgewezen als een brutaal verzinsel, dat slechts propaganda ten doel heeft. Zij verklaren met nadruk dat hier ten hoogste sprake kan zijn van voorrechten der Engelsche heerschende klassen. .Deze dingen zijn bekend uit de levensopvatting der Britsche plutocratie", aldus merkt de ..Deutsche Allgemeine Zeitung" op. „Daartoe behooren ook de renpaarden, die in Canada in veiligheid gebracht zijn, terwijl voor de kinderen der armen geen scheepsruimte be- beschikbaar gesteld kon worden. Duitschland strijdt voor een socialen staat en een sociale orde van Europa, waarin het bezit van de dingen, die het leven zijn waarde geven, niet het monopolie van een enkele klasse of een enkel volk is." In dit verband schrijft de „Lokal Anzeiger". „De volken van Europa zullen alle gemeenschappelijk en vrij samenwerken tot heil van het geheel. Dat zal de orde zijn, die Duitschland instelt. Het is de politiek van Engeland geweest de volken van Europa tegen elkaar op te zetten. Dat zal voorbij zijn, Lord Hallfax, en gij zult ook geen uitval in uw ..vesting" meer beleven. De volken zullen ten uiterste ontgoocheld zijn over Engeland, wanneer dat werkelijk de vuurproef van een harden oorlog moet doormaken". BERLIJN. 24 Juli. (D.N.B.) De „Deutsche Allge meine Zeitung" bespreekt de «perscommentaren, die geleverd zijn op de afwijzing van het Duitsche vre desaanbod door de Engelsche regeering. Het blad constateert dat de redevoering van Halifax alleen in de Vereenigde Staten instemming vindt. De „New York Times" acht de vraag niet belangrijk hoe Enge- Het woord is aan Ceibel: Hij heeft het als dichter niet ver ge bracht. n ivicns liederen niet meer staat dan hij erin heeft geschreven. land het door Halifax aangegeven doel zal berei ken, maar wel het feit, dat het met ongebroken moed en opgeheven hoofd blijft staan. Uit de rede van Ha lifax moet volgens deze Amerikaansche krant Duitschland thans begrijpen wat een vreeselijk te genstander het tegenover zich heeft. „Zulke Amerikaansche uitlatingen, die een onge woon gebrek aan kennis der feiten verraden", merkt de „Deutsche Allgemeine Zeitung" op, „worden in de Engelsche pers met groote slagzinnen afgedrukt en dienen tot verdere verdooving van de bevolking te genover de thans uitgedaagde gevaren. Kranten als de „Times" en de „Daily Telegraph" publiceeren nauwelijks nog eigen argumenten en steunen hun bewijsvoering bijna zonder uitzondering op Ameri kaansche spreekwijzen, die voor een groot deel pnt- leend zijn aan den woordenschat van de in Havana bijeen zijnde Pan-Amerikaansche conferentie. Door dit moreele leentjebuur spelen bij het Westelijke halfrond geeft de Engelsche pers zich een brevet van gebrek aan zelfvertrouwen, dat inderdaad gerecht- rdigd en begrijpelijk is met het oog op den mili tairen toestand." De „Berliner Börsenzeitung" gaat in het bijzonder in op het commentaar, dat de „Times" hecht aan de rede van Halifax. „De kwelgeesten van tot slavernij gebrachte volken in het Britsche Imperium", zoo schrijft het Berlijnsche blad, „maken zichzelf be lachelijk, wanneer zij als ideaal beginselen verkon digen, die zij sinds eeuwen principieel met voeten treden. Voor deze beginselen zal Engeland, zoo vcr- kondigt de „Times", moedig tot den laatstc-n man strijden. Al wijkt dit accent ook reeds belangrijk af van de arrogante zelfverzekerdheid uit den tijd, toen Engeland nog een eiland scheen te zijn, toch vor men dergelijke woorden het duidelijkste en ondub- belzinnigste, tevens echter meest gewetenlooze en hardnekkige antwoord op het aanbod van den Füh rer, dat door het hoogste verantwoordelijkheidsge voel was ingegeven. De regeering van Halifax en Churchill, de Britsche partijen, kranten en politici van alle groepen, die zich rekenen tot de leidende, lagen van de Britsche plutocratie, zijn naar het schijnt onverbeterlijk in hun blinde haat. Zij zullen dus die vreeselijke les krijgen, die als laatste middel hun verstoktheid zal breken en die zij zelf opgeroepen hebben." Reorganisatie der Fransche handelsmarine. Program van admiraal Darlan. GRENOBLE, 24 JulL Admiraal Darlan heeft zijn program tot reorganisatie van de Franscne handelsmarine bekend gemaakt. Volgens dit plan zal in de eerste plaats het moreel van hot personeel verhoogd worden. De ligtijd van de schepen in de havens wordt verkort. Ten tweede zal een code in het leven geroepen worden, die zeer veèl over- eenkomst met die, welke bij de oorlogsmarine ge bruikelijk was, vertoont. Ten derde zal de handels vloot van Frankrijk vergroot en gemoderniseerd worden. Ten vierde heeft men het voornemen stoom- door motorschepen te vervangen. Eix ten slotte wordt de bouw van luxe schepen als bijv. de „Normandie" „voor altijd" opgegeven. (United Press) Mr. A. J. Honig 60 jaar. IF Zaterdag 27 Juli hoopt Mr. A. J. Honig, presi dent-kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente te Heem stede, zijn 60sten verjaardag te herdenken. De heer Honig werd 27 Juli 1880 te Koog aan de Zaan geboren. Hij bezocht de Christ, school te Koog Zaandijk en daarna het Geref. Gymnasium te Am sterdam, waarna hij in de Gemeentelijke Universi teit te Amsterdam in de rechten studeerde. In 1905 promoveerde hij tot doctor in dc rechtswetenschap pen. Vervolgens was de heer Honig in de industrie werkzaam in de firma Adriaan Honig. In 1914 werd deze zaak omgezet in de N.V. Oliefabrieken v.h. Acriaan Honig, met Mr. A. J. Honig als directeur. Hij was ook eer.ige jaren lid van den gemeente raad van Koog aan de Zaan. Later vest:gde hij zich te Heemstede, maar door de annexatie werd hij Haarlemmer. In 1934 werd hij als opvolger van wijlen Jhr. Mr. D. E. van Lennep tot lid van de Prov. Staten van Noord-Holland gekozen HEDEN: 8 PAGINA'S. liiiiiiiiniiiiniiiiimnRïïïïïïiïïiiiiiiiiiintrïïKrTiiiiintmnHKiiiiiiimiiMHifl Van een specialen verslaggever: De taak van den Opbouwdienst. pag. 3 g J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en M daarbuiten. pag. 3 1 Van een specialen verslaggever: J Rotterdam werkt energiek aan de j Maastunnel. pag. 3 g Flitsen: Baby alleen laten. pag. 3 m v. T.: De vorige distributietijd. pag. 7 S Laatste Berichten op pagina 2 V■miinm ii i.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1