Engelsche uitgaven bedragen 57 inillioen pond per week. Prins Konoye over zijn taclk Het Italiaansche legerbericht. WOENSDAG 24 JUtl 1940 TIXXE CE M'S D "A 'G BEAD IN HET BUITENLAND. Na de niet mis te vatten taal van Lord Halifax is men te Berlijn algemeen van oordeel dat de „teerling geworpen is" en dat Engeland zijn lot gekozen heeft.. Lord Halifax, de Engelsche re geering en daarmede het Engelsche volk, zoo zegt men hier, hebben een „neen" laten hooren en op dit „neen" is maar een antwoord mogelijk, een ant woord, dat niet op schrift staat en geen gesproken woord is. Uit dit standpunt blijkt duidelijk dat Duitschland niet van zins is zijn beroep in eenigen vorm te herhalen en dat het ook niets meer ver wacht van een mogelijk wijzigen in de officieele Britsche houding. Er blijkt tevens uit dat te Ber lijn de woorden van Halifax als het definitieve antwoord van Engeland beschouwd moet worden,on verschillig of Churchil al dan niet in het Lager huis het woord zal voeren. De ,;Borsenzeitung zegt dat het duidelijkst: „Na datgene, wat de'Britsche minister van buitenland- sche zaken gisteren gezegd heeft, kan Churchill als minister-president zich verdere verklaringen be sparen. Engeland heeft den strijd op leven en dood gekozen. Duitschland neemt daarvan kenrtis en Duitschland zal de consequenties daaruit trek ken". Over de kans op een rede van Churchill bestaat overigens weinig zekerheid. Berichten, die via Stockholm de Duitsche hoofdstad bereikt hebben, achten het niet onwaarschijnlijk dat Churchill's rede in het geheel niet zal worden gehouden. Zoo moet men dus concludeeren dat geen ontspanning in den toestand heeft plaats gehad en dat een bot sing tusschen de beide machten haast niet meer te vermijden lijkt. Tot gisteren was er de hoop dat een koers wijziging in Engeland, als gevolg van de stroomin gen in het land naar den vrede en het zoeken van contact met de tegenstanders, de situatie nog zou kunnen redden. DANSEN WEER TOEGESTAAN IN DUITSCHLAND Het D. N. B. meldt: Bij beschikking van den Führer is dansen in het openbaar op Woensdag en Zaterdag na 19 uur toegestaan. De Fransche troepen in de Levant. GENèVE, 23 Juli (D.N.B.) Het Fransche mi nisterie van landsverdediging publiceert een be kendmaking, waarin zij de bevolking mededeelt dat deze niet ongerust behoeft te zijn over de troepen die in de Levant staan, nu sedeit ruim een maand geen veldpost meer is ontvangen uit Syrië en den Libanon. Deze bekendmaking heeft betrekking op de verbreking van het postverkeer per schip. De demobilisatie in de Levant wordt normaal afgewikkeld. De soldaten zullen naar het vaderland terugkeeren, zoodra een transport mogelijkheid bestaat. Verhooging der inkomsten- belasting. 'Aanvullende begrooting ingediend Het D.N.B. meldt: In het Lagerhuis heeft Kingsley Wood Dinsdag de nieuwe aanvullende begrooting ingedienr. Hij deelde mede dat sinds eenigen tijd de uitgaven 50 mülioen pon sterling per week hebebn bedragen. In de laat ste vier weken, tot 20 Juli zijn zij zelfs geste gen tot 57 mlllioen per week. Volgens deze cij fers zullen de oorlogskosten voor het geheele jaar 2.800.000.000 pond bedragen. Het is echter ook mogelijk dat zij nog hooger zullen zijn. De inkomstenbelasting zal met een shilling ver hoogd worden en negen shilling per pond be dragen, zoodra de begrooting wet zal zijn ge worden. Ook zullen de grondbelastingen ver hoogd worden en zal belasting op persoonlijke uitgaven opgebracht moeten worden. Verder heeft Kingsley Wood medegedeeld, dat van nu af de belasting op bier met een penny per pint een achtste gallon) verhoogd wordt. Het invoerrecht op tabak wordt heden verhoogd met 2 shilling per pond, dat op lichte wijnen met 25 pence, dat op zware wijnen met 4 shilling per gallon. De accijns op Engelsche wijnen wordt van Vh. op 5Yz shilling per gallon verhoogd. Deze belastingen zullen tezamen ongeveer 640 inillioen pond sterling opbrengen. Ook de vermakelijkheidsbelasting voor schouwburg en bioscooptheater wordt hooger. Kingsley Wood maakte voorts bekend dat de nieuwe inkoopsbelasting op luxe-artikelen en artikelen die gemist kunnen worden, een der de deel van de groothandelswaarde bedraagt, die op kleeding, schoeisel en andere goederen, alsmede op tijdschriften en boeken een zesde deel van de groothandelswaarde. Deze belasting moet 110 milliöen pond per jaar opbrengen. LANDBOUW IN DE STAD. Aan de Binkhorst laan in de Residentie laat de gemeente 's-Gra- venhage groote stukken braak land omspitten, Waarop onmiddellijk landbouwproducten zullen worden uitgtzet. Coördineering der nationale hulpbronnen. Hervorming der Japansche buitenlandsche politiek. Het Japansche persbureau Domei meldt uit Tokio: De nieuwe minister-president Konoye heeft in zijn ambtswoning een persconferentie belegd. Op de vraag, waarop de nieuwe regeering in het bijzonder den nadruk wil leggen, ant woordde Konoye, dat hij in het belang der na tionale verdediging allereerst zijn aandacht zal wijden aan de nationale hulpbronnen. Deze zul len worden samengevat en gecoördineerd, terwijl de buitenlandsche politiek zal worden hervormd. De nationale verdediging zal offers vragen van het volk, maar Konoye verzekerde dat een mi nimum levenspeil in stand zal worden gehouden. Wat de verhouding tot de andere mogendheden betreft, verklaarde Konoye hierover op een later tijdstip mededeelingen te zullen doen. Wat be treft de politiek in het zuidelijk deel van den Pa cific, verzekerde Konoye dat hij hieraan alle aan dacht wijdt. Voorts verklaarde Konoye dat het geen hij op 22 Dec. 1938 heeft gezegd over het Chineesche vraagstuk nog altijd geldt, hoewel maatregelen moeten worden getroffen om het hoofd te bieden aan veranderingen in den toe stand. Terwijl hij verzekerde, dat het streven der re geering gericht moet zijn op het onderhouden van goede betrekkingen met alle landen, veront schuldigde Konoye zich. als hij thans vooral be- teekenis hecht aan goede betrekkingen met de Sovjet Unie, de Vereenigde Staten, de zuidelijke landen in den Pacific, Duitschland en Italië. Voorts deelde Konoye mede, dat hij, terwijl hij bezig was al zijn aandacht te wijden aan de ves tiging van een nieuwe staatsinrichting, het kei zerlijk bevel om een regeering te vormen hem geheel had verrast. Franc-tireurs in Engeland. Duitsche waarschuwing. Het D. N. B. meldt: Onlangs moest reeds van Duitsche zijde met nadruk gewezen worden op het feit, dat de tegenwoordige voor het grootste deel onbezonnen maatregelen in Engeland voor den oor log in het eigen land in tegenspraak zijn met het volkenrecht, daar zij beoogen de Engelsche bur gerbevolking op te leiden tot een franc-tireurs- oorlog. De duidelijke waarschuwingen, die van Duitsche zijde hiertegen zijn uitgesproken, wil men in Lon den, naar in Berlijn wordt opgemerkt, klaarblqke- lijk in den wind slaan. Thans heeft men de beschikking over nieuwe documentaire bewijzen, dat de voorbereiding van het Engelsche volk tot het vormen van bewapende benden klaarblijkelijk met medeweten en goed vin den van de Britsche regeering geschiedt. Zoo zijn, naar reeds gemeld is, bijv. in de Ver eenigde Staten foto's aangekomen van het opleiden van butgers in het gebruik van alle soorten wapens. Nog opmerkelijker is het artikel van een Engel- schen militairen medewerker in het veel gelezen tijdschrift „Picture Post", dat als opschrift draagt. „Bewapent de burgers". Het artikel geeft afzon derlijke aanwijzingen voor het gebruik van wapens, het aanleggen van loopgraven en tankvallen, het bouwen van schuilplaatsen en het bestrijden van tanks. Het artikel eindigt met de woorden „Ook een buks met kruit geladen of een geweer, dat slechts op een afstand van vijf yards doel treft, is een wa pen. Bewaar het, je kunt er een Duitscher mee dooden. Ook al tref je er maar een, je hebt er dan toch toe bijgedragen Hitier te verslaan". Deze documenten toonen aan hoe het met de geestelijke verwarring in Engeland gesteld is. Van Duitsche zijde herhaalt men in dit verband nog een maal de vroegere waarschuwing onder verwijzing naar het lot, dat den Poolschen franctireurs en moordbenden niet bespaard kon worden. Burgers, die tegenover een soldaat van de Duit sche weermacht naar de wapens grijpen, zijn, naar in Berlijn wordt verklaard, niets anders dan ge- meene moordenaars, waarbij het in het geheel van geen belang is of zij het kleed van den priester dra gen of dat zij voorzien zijn van een legitimatie van het Britsche Lagerhuis. De ergste misdaad begaat echter de Britsche regeering, die deze openlijke voorbereiding tot het vormen van moordenaars benden klaarblijkelijk niet alleen duldt, doch zelfs op alle mogelijke manieren bevordert. Invoering van algemeenen dienst plicht in de Ver. Staten. Aanvaard door de militaire Senaatscommissie. Het D.N.B. meldt uit Washington: De mili taire senaatscommissie heeft gisteren de in voering van den algemeenen dienstplicht goedgekeurd. De bijzonderheden van het des betreffende wetsontwerp, dat de volgende week aan den voltaUigen senaat zal worden voorgelegd, moeten echter nog geregpld wor den. Volgens de plannen van het ministerie van oorlog zal de eigenlijke militaire opleiding zich in het eerste jaar na het van kracht worden van de wet beperken tot 11/2 millioen man tusschen 21 en 30 jaar. De recruten zullen volgens nog on bekende maatstaven gekozen worden uit een groep van 111/2 millioen personen. Wanneer de voor stellen aangenomen worden, zijn 42 millioen man tusschen 18 en 64 jaar dienstplichtig. In afwijking van de traditie, is de Amerikaan- sche legerleiding voornemens, ter bevordering van de recruteeringscampagne, door hooge officieren regelmatig radiolezingen te laten houden. De officieren zullen iedere week spreken over 750 radiostations, in een programma, waarin tevens professioneele hoorspelen met beelden uit de ge schiedenis van het leger, alsmede korte vertel lingen tot populariseering van het leven ln het leger zullen worden opgenomen. Strafmaatregelen in België. Tegen gevluchte ambtenaren leden der regeering. Het D.N.B. meldt: Tegen de gevluchte staats ambtenaren en leden van de vroegere Belgische regeering zijn thans strenge strafmaatregelen genomen. De ambtenaren zullen, al naar ge lang hun positie, gestraft worden met ontslag of tijdelijk ontslag, degradatie of inhouden van salaris. Sloep der Engelsche marine verloren. Het D.N.B. meldt: De Britsche admiraliteit maakt het verlies bekend van de Britsche sloep „Campina", die op een vijandelijke mijn is geloopen. Drie der overlevenden hebben den vasten wal bereikt, Men vreest echter aldus het. bericht van de admiraliteit, dat de com mandant en tien matrozen om het leven zijn gekomen. Optreden Noord- in der luchtmacht en Oost-Afrika. ERGENS IN ITALIË, 23 Juli. (Stetanll. Legerbericht no. 44 van het Italiaansche hoofdkwartier luidt ,In Noord-Afrika hebben onze vliegtuigen met succes bomaanvallen gedaan aan de Egyptische grens, in de gebieden van Mersa Matroeh en Sidi Barrani. Al onze machines keerden naar hun bases terug. In Oost-Afrika heeft onze luchtmacht opnieuw en met succes Wajir ge bombardeerd. Met groote hardnekkigheid bom bardeerde de vijand Dire Daoea zonder schade aan te richten. Een inboorling is gedood." Amerikaansche schepen voor evacuatie van Engelsche kinderen? Voorstel van Amerikaanschen afgevaardigde. Het D.N.B. meldt uit Washington: In het Con gres heeft de afgevaardigde Hennigs een wets ontwerp ingediend, dat het, in afwijking van de neutraliteitswet. mogelijk zou maken met Ame rikaansche schepen Britsche kinderen naar de Vereenigde Staten te vervoeren. De voorzitter van de commissie van buitenlandsche zaken. Bloom, heeft ten aanzien hiervan gezegd dat hij dit voor stel slechts zou steunen onder voorwaarde, dat de asmogendheden een veiligen overtocht garan deeren. Senator Holt heeft tegenover persver tegenwoordigers als zijn meening te kennen ge geven dat het wetsvoorstel van Hennigs een zekere weg is om de Vereenigde Staten in den oorlog te verwikkelen. Ook hij wilde kinderen helpen, doch de V.S. hadden zelf hulpbehoevende kinderen. Chautemps naar Zuid-Amerika. Ter voorlichting der diplomatieke vertegenwoordigers aldaar. RIO DE JANEIRO, 23 Juli. De Fransche ambassadeur alhier. Jules Henry, heeft den minister van buitenlandsche zaken medege deeld dat de vroegere Fransche minister-presi dent Chautemps in opdracht van de Fransche regeering een reis naar Zuid-Amerika zal ma ken, teneinde de diplomatieke vertegenwoor digingen aldaar in te lichten over de jongste gebeurtenissen en den feitelijken toestand in Frankrijk. (D.N.B.) DOKTER HET SLACHTOFFER VAN DE VOORBEREIDINGEN IN ENGELAND. Het D.N.B. meldt uit Stockholm: Een dokter in Ipswich is het slachtoffer ge worden van de militaire oefeningen der bur gers. Op een weg waren vrouwen en grijsaards bezig zich te oefenen in het werpen van fles- schen op de straat, ten einde te bereiken dat in geval van nood de scherven van deze flesschen de banden van een aanrukkende gemotoriseerde colonne zullen vernielen. Verzuimd was echter posten op te stellen, zoodat de dokter John Kennedy, die bij een kraamvrouw was geroe pen, met een vaart van veertig mijl in de scher ven reed. Door het springen van den voorband geraakte de wagen aan het slingeren, botste .te gen een telegraafpaal en kwam geheel vernield tot stilstand. Kennedy was op slag dood. De Britschte «Kegtuigaaiikoopen in de Ver. Staten. Bezwaren van de Amerikaansche luchtmacht. Uit Washington verneemt het D.N.B.: Na dat,. volgens berichten in de bladen, de leger leiding den nationalen verdeaigingsraad ver zocht had te verhinderen dat nieuwe Britsche vliegtuigorders het Amerikaansche bewape ningsprogramma nadeelig beïnvloeden, is Dinsdag onder voorzitterschap van den minister van Financiën, Morgenthau, een gemeen schappelijke Britsch-Amerikaansche conferen tie gehouden. Hieraan namen van Amerikaansche zijde deel ae minister van oorlog Stimson, de minis ter van Marine Knox. de leider van de wapen productie Knudsen en aan den anderen kant de Britsche inkoopagent Pruvis en de Noord- Amerikaansche vertegenwoordiger van Lord Beaverbrook, Wilson. De zitting was volgens Morgenthau gewijd aan de „synchroniseering" van de Amerikaansche en Britsche vliegtuig bestellingen in de Vereenigde Staten. De nieuwe Britsche bestelling omvat 1200 vliegtuigen, waarvan de vervaardiging, naar de Amerikaansche luchtmacht vreest, ernstig Amerika's eigen bestellingen in gevaar brengt. In den senaat heeft Lunden een wetsontwerp ingediend, op grond waarvan alle organisaties, die voor den verkoop en de overdracht van Amerikaansch militair bezit aan Engeland pro paganda maken, onwettig zouden worden ver klaard. Dergelijke organisaties, zoo verklaarde Lunden, zijn on-Amerlkaansch, pro-Euro- peesch en illoyaal. De lotgevallen van Degrelle. BRUSSEL, 23 Juli. (D.N.B.) Een Belgische civiele gevangene, die op 11 Mei in Brussel was gearresteerd en die een deel van zijn gevangenschap in Frankrijk heeft doorgebracht tezamen met den Rexi stenlei der Degrelle, vertelt: „Op 15 Mei ontmoette ik Léon Degrelle, wiens handen geboeid waren, juist toen ik uit het bureau van de gevangenis in Rijssel kwam, in de Rue Solferino. Hij bracht den nacht met ons door. Zijn handen bleven voortdurend geboeid. Op 16 Mei des ochtends, werd Degrelle naar de gevangenis van Loos gebracht, waar ik hem des middags weer ontmoette. Op 19 Mei werden wij met een politieauto naar Evreux vervoerd, geboeid aan handen en voeten en begeleid door twee bewakers, behalve den chauffeur. In St. Pol bij Abbeville kreeg de auto pech. Onze bewakers hitsten de volksmenigte tegen ons op. „Dat is Degrelle en zijn bende", schreeuwden zij; „de „boches" van het noorden. Jelui kunt ze doodmaken, wij hebben er niets tegen". Terwijl de chauffeur benzine bij vulde, probeerden sommigen de benzine in brand te steken. Soldaten wilden ons eenvoudig lynchen, maar de chauffeur was gewapend en hield de menigte in bedwang. Degrelle heeft geen oogenblik van zwakheid getoond. Na een rit van 19 uur, ge durende welken tijd wij eten noch drinken kregen, en voortdurend werden mishandeld, kwamen wij op 20 Mei in Rouaan. De directeur van de gevangenis daar, schold Degrelle uit. Om 10 uur kwamen wij in Evreux. Ondergoed en schoenen werden ons af genomen, alleen ons costuum mochten wij houden Degrelle, die van ons gescheiden werd, bleef tot 11 Juni in Evreux, voortdurend aan handen en voeten geboeid. Op 11 Juni om drie uur des nachts, werd hij met eenige anderen naar een onbekende plaats van bestemming weggevoerd. Hij ging, zonder dat hij zijn schoenen en onderkleeding te rugkreeg". De ooggetuige verklaarde verder dat Degrelie ondanks alle mishandelingen nog leeft, maar door de emoties zwaar aangegrepen is. De groote collecte in Rotterdam had Dinsdag aller medewerking. Zij, die zorgen voor den wederopbouw der stad, droegen ook op figuurlijke wijze hun steentje bij. De oorlog in de lucht in Afrika. Operaties der Italianen in Kenya en in den Soedan. ROME, 24 Juli (D.N.B.) De correspondent van het agentschap Stefani in Addis Abeba geeft uilvoerig verslag van de onophoudelijke acties der Italiaansche weermacht, in het bij zonder het luchtwapen tegen Mojale en Kenya. In den tijd van 11 tot 16 Juli hebben de Italiaansche bombardementsvliegtuigen de steunpunten in Kenya en in den Engelschen Soedan met bommen bestookt Tegelijkertijd hebben de jagers alle Engelsche luchtaanvallen op de eigen steunpunten afgeslagen. De correspondent van Stefani geeft de volgende bijzonderheden: Op 11 Juli tijdens een bomaanval op Mojale stieten vijf Engelsche jachtvliegtuigen op de Itali aansche toestellen. Het kwam tot een fel luchtge vecht, waarbij een Engelsch vliegtuig brandend werd neergeschoten. Een tweede Britsche toestel stortte met stuk geschoten motor boven vijandelijk gebied neer. De overige Engelsche toestellen zagen van verderen strijd af. De Italiaansche vliegers brachten hun opdracht tot uitvoering en keerden naar hun basis terug. Den volgenden dag trachtten negen Welles vlieg tuigen een aanval te ondernemen op Archico. Deze poging werd opgegeven toen twee Engelsche vlieg tuigen door de Italiaansche jagers waren neerge schoten. In de ochtendschemering van 13 Juli bereidde een Italiaansch eskader vliegtuigen den Engelschen een onaangename verrassing onder de moeilijkste weers omstandigheden. De Italiaansche vliegtuigen waren zelfs gedwongen om op een hoogte van nog geen 400 meter te vliegen. Wajir werd aangevallen. Tot groote verbazing van de Engelschen werd het vlieg veld volkomen onverwacht bestookt met een hagel van bommen. Drie Engelsche vliegtuigen werden op den grond vernield. Voor de vijand nog aan een tegenactie kon denken had het Italiaansche eskader zijn taak uitgevoerd en was teruggekeerd. Een andere schitterende operatie was de bom aanval bij het aanbreken van den veertienden Juli op het vliegveld van Gabeit. Ook hier regende het bommen, volkomen onverwacht, op het vliegveld. Op der. grond werden wederom drie vliegtuigen vernield en nog zeven beschadigd. Ook werd een Engelsche colonne auto's aangevallen. Kort daarop vlogen opnieuw Italianen over het vliegveld. Dit maal trachtten vier Engelsche jagers den bom aanval tegen te houden. Het kwam tot een uiterst feilen luchtstrijd. waarbij een Engelsch vliegtuig werd neergeschoten. De andere toestellen trokken zich daarop terug. Na de bezetting van Cassala volgde op 16 Juli de volledige verovering van Mojale. een tweede zware slag voor de Engelschen. Mojale is namelijk een uiterst belangrijke en gevoelige handels- en opslagplaats. Van hier leiden verscheidene kara vaanwegen naar Kenya. Voor de Engelschen betee- kende Mojale als het ware een doorn in den flank van het Italiaansche imperium en tevens een uit stralingspunt der anti-Italiaansche propaganda, die de laatste maanden grooten omvang had aange nomen met het doel de bevolking op te hitsen tegen Italië. Hoe groote beteekenis de Engelschen hechtten aan Mojale blijkt uit de zorgvuldige opge bouwde Engelsche versterkingen met machinege- weerposten en geschutstellingen en een zeer be langrijk vliegveld. De Engelschen ondernamen een poging om de Italiaansche inboorlingen bataljons door den ongewonen stellingsoorlog murw te ma ken. Daartoe werden ruim een maand lang lucht bombardementen en artillerieaanvallen onder nomen. Bijna dagelijks werden boven Mojale hevige luchtgevechten tusschen Italiaansche en Engelsche vliegtuigen geleverd, waarbij de Engelschen steeds afgeslagen werden. Wederom hebben de Engelschen zich, aldus de correspondent van Stefani in Addis Abeba, in hun berekeningen, die het winnen van tijd ten doel hadden, volkomen verrekend, aange zien de Italiaansche inboorlingentroepen gewend raakten aan den tot dusver voor hen onbekenden stellingsoorlog. De Engelsche radio en het Engelsch® hoofdkwartier gaven uit Mojale steeds weer be richten, die telkenmale niet in overeenstemming waren met de waarheid. De Engelsche regeering kende maar al te goed de reacties der verovering van Mojale op de inboorlingen van geheel Kenya en ook op de bevolking van de Abessynische hoog vlakte. DE BEZETTING VAN MOJALE. De correspondent geeft dan een beschrijving van de verschillende phasen, die leidden tot de be zetting van Mojale. Terwijl de Engelschen zich er toe beperkten hun communiqués de wereld in te zenden trof het Italiaansche opperbevel in stilte voorbereidingen voor de inneming van de versterkte plaats. In overeenstemming met het ontworpen plan ging een deel der Italidansche troepen door met frontaanvallen op de Engelschen, die steunden op het fort Harrington. Intusschen bereikte een snelle troepencolonne der Italianen het knooppunt van wegen van Manreda en een tweede colonne drong vijandelijk gebied binnen en bereikte Talaba en Tercali, terwijl zij op die wijze de andere wegen afsneden, die naar de nabijheid van Mojale leidden. Tegelijkertijd werden het Engelsche fort Iloe en andere stellingen veroverd, waarmede alle verbin dingswegen der Engelschen werden afgesneden. Hun bleef alleen de vlucht over. Daartoe besloot dan ook het opperbevel, dat de bescherming van het fort Harrington alleen aan de kleurlingen-troepen overliet. In den nacht van 15 op 16 Juli gaf het Italiaan sche opperbevel den troepen bevel tot den lang- gewenschten aanval. De vijand was niet verdacht op zoo'n stormloop." Hij verdedigde zich echter hardnekkig. De doortastende Italiaansche troepen braken door de verdediging heen en de Italiaan sche vlag wapperde spoedig op de tinnen van het fort Harrington, dat door de Engelsche troepen in wilde vlucht was ontruimd. Daarmede was ook het lot van Mojale bezegeld. Den volgenden dag, aldus eindigt dit verslag, onderwierp de bevolking zich voorgoed aan de Italiaansche regeering. Daden van sabotage aan het Engelsche spoorwegnet. Churchill pleegt overleg met de organisaties voor de veiligheid. Het D. N. B. meldt: Volgens een in het Britsche ministerie van binnenlandsche zaken opgesteld be richt, zijn in den nacht van 21 op 22 Juli de vol gende daden van sabotage op het Engelsche spoor wegnet vastgesteld: Op de lijn NottinghamSheffield, zes kilometer ten zuiden van het station Chesterfield waren de verbindingsschroeven tusschen do rails losge schroefd en waren de rails gedeeltelijk verwijderd. Dank zij de oplettendheid van den machinist werd een ernstig ongeluk voarkomen. Op de lijn Londen—Manchester werden bij East Retford en Penistone dynamietpatronen gevonden. In de omgeving van Yarnton op de lijn Londen Birmingham ontspoorde een munitietrein. Als door een wonder kwam de munitie niet tot ontploffing. In Northampton haperde tusschen 22.00 en 01.00 het geheele signaalsysteem. Dit bericht is den minister-president voorgelegd. Churchill heeft zelf met de leiders van de Engelsche veiligheidsorganisaties de onmiddellijk te nemen maatregelen besproken. Het Engelsche publiek leest slechts in plaatselijke berichten iets over deze ge beurtenissen. Admiraal Decoux gouverneur van Indo-China. Zijn streven: behoud van de Fransche positie in het Verre Oosten. SJANGHAI, 23 Juli (D.N.B.) Admiraal Decoux heeft bekend gemaakt dat hij zich belast met de functie van gouverneur van Indo China, met be houd van zijn post van opperbevelhebber van de Fransche zeestrijdkrachten in het Verre Oosten. Zijn doel is het behoud van de Fransche positie in het Verre Oosten. Daarom zal hij Indo China ver dedigen tegen alle vijanden in binnen- en buiten land. PRDGBAMMA DONDERDAG 25 JULI. JAARSVELD 414.4 M. AVRO-ultzending. 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroeporkest. 11.00 Huis houdelijke wenken. 11.20 Omroeporkest en solist. 12.15 Orgelspel. 12.45 Berichten ANP, eventueel gramofoonmuziek. 1.00 AVRO-Amusementsorkest en solist. 2.00 Voor de vrouw. 2.10 Pianovoordracht. 2.40 Declamatie. 3.00 Jonny Kroon's ensemble en gramofoonmuziek. 4.15 AVRO-dansorkest. 4 45 Jeugdhalfuur. 5.15 Berichten ANP. 5.30 De Twi light Serenaders. 6.30 VPRO: Cyclus „Lezen in den Bijbel". 6.45 AVRO-Musette-ensemble en soliste (7.00—7.20 Vragen van den dag. A.N.P.) 7.40 Le zing over Vincent - an Gogh. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Cyclus „Wandeltoe- risme en wandelsport". 8.45 Omroeporkest en so list (opn.). 9.30 Disco-causerie. 10.1510.30 Be richten ANP en sluiting. KOOTWIJK 1875 M. VARA-uItzendlng. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (En gelsch), 7.30 Gramofoonmuziek (om 8.00 berichten ANP. 9.30—9.45 berichten Vlaamsch). 10.30 Orgel spel. 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Berichten (Vlaamsch). 11.45 Gramofoonmuziek. 12.00 VARA- orkest (opn.). (12.30—12.45 berichten Duitsch. 12.45 1.20 Berichten ANP en gramofoonmuziek). 2.00 Berichten (Duitsch).'2.15 Gramofoonmuziek (3.15 3.30 Berichten Engelsch). 3.45 Voor de vrouw. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.20 Keukenpraatje. 4.50 Gra mofoonmuziek. 5.00 Berichten (puitsch). 5.15 Be richten ANP. 5.30 Esmeralda. 5.55 Reportage. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 Gramofoonmuziek. 6.45 Cyclus „Onze huisdieren in moeilijkheden". 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.20 Orgelspel en zang. 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten ANP. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Berichten (Vlaamsch). 9.00 Esmeralda en soliste (9.159.30 Berichten Engelsch). 9.45 Berichten (Vlaams*). 10.00 Berichten (Duitsch). 10.1510.25 Berichten ANP. 10.30—10.45; 11.15—11.30 en 0.15—0.30 Be richten (Engelsch). 1.00—1.15 Berichten Vlaamsch. 1.151.30 Berichten (Engelsch).

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7