Haarlem's Dagblad Actikelcu^ De Opbouwdienst. Glazen schoentjes. DANSSCHOOL KWEKKEBOOM No. 66 de suikerbon 58e JAARGANG No. 17515 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuidet Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen DirectieP. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 25 Juli 1940 Abonnementen per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. R. P.: De Opbouwdienst pag. 1 Flitsen: Etenstijd. pag. 3 H. D. Vertelling: Zomernacht-kwel ling. pag. 7 A. J. D. Catalpa, Trompetboom. i pag. 7 Sport in 't Kort. pag. 8 Damrubriek. pag. 8 Voor de Jeugd. pag. 8 Nora Hana: Wie handwerkt er mee? I pag. 0 Laatste Berichten op pagina 6 Het woord is aan Het was frissche, krachtige taal waarin de leider van den Opbouwdienst, majoor Breunese, een uit eenzetting van den aard en de taak van den dienst heeft gegeven. Wij hebben er in ons vorige num mer al een uitvoerig verslag van gegeven, maar ik kom er op terug om de aar dacht te vestigen op enkele belangrijke punten en in het algemeen om dat een betoog als dit opvattingen belichaamt, die onze eenheid en onze volkskracht ten goede zullen komen. 55.000 dienstplichtigen van de Nederlandsche weermacht zijn tot den Opbouwdienst overgegaan. Zij hebben in de burgermaatschappij geen werk kunnen vinden. Voor een groot aantal was dit een gevolg van de stillegging of inkrimping van be drijven in de huidige omstandigheden. Een ander deel was al vóór de mobilisatie zonder werk, zoo dat, zooals de leider van den Opbouwdienst het uitdrukte, zij tot de trieste categorie der beroeps- werkloozen moeten worden gerekend. Hij sprak van den funesten invloed die de stempel- en steun regelingen op het moreel van deze laatstgenoem den hebben uitgeoefend, van den gedemoraliseer- den toestand waarin zij verkeeren. Maar met groot vertrouwen zette hij uiteen hoe daarin ver betering zal worden gebracht. De Opbouwdienst wil voor alles gemeenschapszin en saamhoorigheid op wekken en bevorderen en daarbij eerbied voor en waardeering van den arbeid aankweeken. Dat is een zware taak, die niet in enkele weken vol bracht kan worden. Maar het is een werk van hooge sociale beteekenis. Majoor Breunese lichtte toe hoe de dienst dat zou aanpakken. Hij sprak van de bevordering van orde en net heid, van de toepassing van een tucht die gegrond moet zijn op vertrouwen en die strer.g maar recht vaardig zal zijn. Hij zeide dat de leiders met kracht optreden en tenslotte het vertrouwen zullen win nen. Werkobjecten zullen de gemeenschap, dus land en volk, ten goede moeten komen en dit zal den man nen worden uitgelegd. Daar gaf de leider van den Opbouwdienst sprekende voorbeelden van. En ik zou dde hier nog eens even naar voren willen brengen: „Wanneer wij onze mannen aan het werk zetten op het Oostfront van de vesting-Holland, waar voor de verdediging veel rivierzand werd gestort, met het doel dit weg te ruimen ten einde het weide- en bouwland weer zijn be stemming terug te geven, dan zullen wij eerst onze mannen goed duidelijk maken, dat zij met dit werk land en volk een dienst bewijzen, het besef zullen wij hun bijbrengen, dat wan neer zij dit zand wegruimen er weer koren kan worden gezaaid en dat het vee er weer kan grazen. Alsdan zullen zij begrijpen, dat zij nut tigen arbeid verrichten. Zoo zullen wij ook vele kaden en dijken moeten herstellen en den manr.en zal worden duidelijk gemaakt, dat, wanneer wij dit niet doen, in het najaar groote overstroomingen ons land zullen teiste ren. Op deze wijze zullen deze mannen inner lijk den arbeid anders gaan beoordeelen. Zij zullen gaan beseffen, aat zij nuttige leden van de maatschappij zijn. Gemeenschappelijk, in grooten getale, gaan wij aan den arbeid ten behoeve van land en volk. Ik ben er van over tuigd, dat onze Hollandsche jongens dit zullen gaan beseffen. Ook bebossching, cultuur-arbeid, het her stellen van dijken, het graven van kanalen e.d. zal tot de werkobjecten behooren. Nuttige ar beid als deze geeft arbeidsvreugde en nieuwe levensvreugde en kweekt waardeering voor den arbeid. Wanneer deze gemeenschapszin is ontwaakt, is een moeilijk deel van de taak van den Op bouwdienst volbracht". Men kan zich indenken dat de leider van den Opbouwdienst dit plan met groote toewijding aan vat en dat hij zich bewust is, er een belangrijke sooiale taak mee te leiden. Wie kan ontkennen-dat de werkloosheid vrat aan onze samenleving en dat wij, als Nederland daarvan verlost wordt, een groote winst aan volkskracht zullen behalen? Wie voor den medemensch voelt, wie zich in zijn om standigheden poogt in te denken heeft ook vroeger wel begrepen dat de demoralisatie van zooveel werkloozer door hun levensmoeilijkheden gewekt was. Ik heb daar wel eens menschen schamper over hooren praten en meermalen gevraagd: hoe zoudt ge zelf worden in zulke omstandigheden? Zouden moed en energie en arbeidslust ook bij u niet gaan inzinker? Het is een nieuwe kans die dezen men- De leiders der thans gestichte „Nederlandsche Unie", waarvan wij in ons nummer van gisteren een oproep hebben gepubliceerd. V. 1. n. Linthorst Homan, Mr. L. Einthoven en prof. dr. J. E. de Quay. (Bij een huwelijksvoltrekking te den Haag had de bruid schoentjes van glas aan.) Ach, het Is het recht der vrouwen. Eens iets ongewoons te doen, Als bijvoorbeeld hier, te trouwen, Met aan eiken voet een schoen, Die naar Asschepoester mode Is gefabriceerd van glas. Die wel door geen prins geboden, Maar dan ook geen sprookje was. Is dit, vraagt men, nu wel practisch, Practischer dan leer misschien? Maar die vraag is niet erg tactisch, 'zóó moet u het niet bezien. 't Is een aardigheid voor 't bruidje Voor één dag van groot geluk, Ze gaan mee in 't huwlijksschuitje, Maar slechts als familiestuk. 't Lijkt wellicht een beetje wagen Voor zoo'n stap van groot gewicht, Maar één ding telt dezer dagen, Glas is zeker waterdicht. 't Is een wat bijzonder stapje Op een dag van poëzie. 't Is een klein ..doorzichtig" grapje Van een bruidskoketterie. Maar ook deze vrouw zal streven, Om met andre schoenen aan, In den strijd en zorg van 't leven. Sterk te staan en vast te gaan. ten op den Zondag blijft ieder vrij; ons land is een staat, die gevestigd is op Christelijken grondslag en dat hooge principe zal door den Opbouwdienst in geen geval worden aangetast. Dit zijn dan, geciteerd en van eenige commen taar voorzien, de hoofdpunten uit een sterken en gezonden opzet, waarvan men met instemming kennis neemt en ook met vreugde, omdat er een groot Nederlandsch maatschappelijk belang mee gediend wordt en het zoovelen de gelegenheid biedt tot het herwinnen van hun arbeidskracht en le vensvreugde in het gelukkige besef, dat de samen leving hen noodig heeft, hun werk waardeert en op hen rekent. Hetgeen een machtige grondslag is voor zelfrespect en vitaliteit. R. P. Churchill spreekt in het Lagerhuis De oorlog in een kritieke phase. De Europeesche bezittingen in Amerika. Pan-Amerikaansche commissie voor handhaving van den status quo"? United Press meldt uit Havanna: De pan-Amerikaansche conferentie hield zich Woensdag bezig met het voorgestelde plan tot een ..status quo" voor de Europeesche bezittingen in Amerika. Men was het er opnieuw over eens dat men geen verovering door geweld of een gebieds overdracht zou erkennen. De Amerikaansche na ties dienen erover te oordeelen of door een ver andering in de politieke status in de moederlan den de vrijheid van de Amerikaansche koloniën in gevaar komt. Voor het geval van de noodzake lijkheid van een actie tegen deze koloniën betee- kent dit niet dat de Amerikaansche staten ex pansie zoeken. In een dergelijk geval worden deze gebieden tijdelijk door een commissie geregeerd, waarin de Vereenigde Staten, Cuba, Columbia, Venezuela en Brazilië zitting hebben. Na een bespreking, die twee uren geduurd heeft, heeft de leider van de Argentijnsche delegatie op de Pan-Amerikaansche conferentie, Leopoldo Melo, aan staatssecretaris Cordell Huil medege deeld dat Argentinië zich tegen de instelling van een collectief protectoraat der Amerikaansche republieken over de Europeesche bezittingen op het Westelijk halfrond verzet. Een tegenvoorstel van Melo is nog niet ingediend, doch men ver wacht dat dit nog in den loop van deze week zal geschieden. Het D.N.B. meldt: Op het oogenblik worden onder leiding van minister van buitenlandsche zaken. Huil en zijn medewerker Berle in beslo ten zittingen met de andere delegaties de vraag stukken der Europeesche koloniën in Amerika en economische problemen besproken. Men dringt er op aan dat zeer spoedig een besluit zal worden genomen en men heeft derhalve bepaald dat na Donderdagmiddag geen nieuwe resoluties meer kunnen worden ingediend. Donderdagavond zal het materiaal, dat de conferentie van alle dele gaties heeft ontvangen, geschift en onder de des betreffende commissies verdeeld worden. Zater dagavond zal een nieuwe voltallige vergadering en op 30 Juli de slotzitting worden gehouden, indien het de Amerikaansche regeering gelukt de gewenschte besluiten aangenomen te krijgen. Met betrekking tot het beschermheerschap over de Europeesche koloniën heeft Huil, naar verluidt, een compromis voorgesteld, tusschen een alge meen mandaat en een afzonderlijke controle in den vorm van een drieledige commissie. Deze com missie zal telkens gevormd worden door drie sta ten, die bij de betreffende kolonie uit geogra- phisch en strategisch oogpunt het meeste belang hebben. In de commissie voor economische vraagstukken worden op het oogenblik technische vraagstukken ter verlichting van het inter-Amerikaansche handelsverkeer besproken, bijv. het verleenen van voorkeurstarieven alsmede het invoeren van uni forme douanebepalingen alle 21 landen, zoo wel wat betreft de goe< ennamen als de ge- wichtsmaten en de waardeberekeningen. De Mexicaansche delegatie stelde den eisch dat de kapitaalsbeleggingen van ..andere" Ame rikaansche landen (Vereenigde Staten) zoo belegd moeten zijn dat zij niet tot een „imperialistische" absorbeering van den betreffenden tak van in dustrie in het land. dat deze kapitalen heeft toe gelaten, leiden. HET DUITSC HE STANDPUNT. De ..Dienst aus Deutschland". aldus het D.N B meldt het volgende: ..De conferentie der Noord- en Zuid-Amerikaan sche staten in Havanna wordt door de Duitsche pers zonder commentaar weergegeven. Ieder po litiek standpunt wordt zorgvuldig achterwege ge laten. De conferentie wordt van Duitsche zijde principieel als een Inter-Amerikaansche aange legenheid behandeld. In de terughoudendheid der berichtgeving weerspiegelt zich, naar men in Berlijn verklaart, het principe van een zuiver gebruik der Monroeleer. Echter worden in de Wilhelmstrasse niet die accenten over het hoofd gezien, die blijk geven van een bijzonder naar voren komend anti-Duitsch resp. anti-Europeesch karakter. Aan den anderen kant echter wordt in Duitsch- land met dezelfde belangstelling de omstandig heid opgemerkt, dat zich uit de groep der Zuid- Amerikaansche staten eveneens belangrijke stem men doen hooren, die alle Noord-Amerikaansche monopolistische plannen van de hand wijzen en de aandacht vestigen op de nauwe verbondenheid van de Zuid-Amerikaansche staten met Europa door den historischen oorsprong, de taal en het economisch belang. Klaarblijkelijk bestaat in Zuid-Amerika, zoo zegt men in Duitschland. op grond van de tot dusver bekend geworden stand punten. een sterk bewustzijn voor de absolute noodzakelijkheid voor het handhaven van een economische gemeenschap met de oude wereld Er kan twijfel over bestaan dat ook het nieuwe Europa, hoe weinig het zich ook bevoegd acht tot het geven van politieke raadgevingen aan het Amerikaansche vasteland, in overeenstemming met de Zuid-Amerikaansche staten waarde hecht aan een economische samenwerking en hierbij zijn goede diensten ter beschikking stelt." ZONDAGAVOND-SOIREE weder gewone tijd 811 uur. (Adv. Ingez. Med.) Arabisch spreekwoord: Dit is de beste man die zich verheugt in den voorspoed van anderen. Inzameling van Haarlem's Dagblad voor de nationale hulp aan de getroffen districten. Dertigste verantwoording. Cinema Palace: Opbrengst plaatskaartenver- koop en collecte op 18 Juli 1940 383 57 Rem brandt Theater: opbrengst plaatskaartenverkoop en collecte op 18 Juli 1940 ƒ316.57 W. v. d. W. ƒ20.—; N. N. ƒ1.—; A. J. B. ƒ20.—: H. J. B. 23.—; Dr. A. A. S. S. f 10.—: B. 10.—. In totaal zijn thans hij ons blad binnen gekomen 505 giften tot een bedrag van 6660.17. Giften kunnen worden afgegeven aan onze bureaux Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 of overgeschreven worden op onze postgiroreke ning No. 38810 onder vermelding „Hulpcomité 1940" en onder opgave hoe men zijn gift ver antwoord wenscht. GRAVENHAGE 25 Juli. De secretaris-gene raal. waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat geduren de het tjjdvak van Vrijdag 26 Juli a.s. tot en met Vrijdag 23 Augustus a.s. de met „66" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht geeft op het koopen van een kilogram suiker. (A. N. P.) Duitsch legerbericht. Spoorlijnen en wegen in Zuid-Engeland bestookt. BERLIJN. 24 Juli (D.N.B.) Hét opperbevel van ae weermacht maakt bekend: „Een duikboot heeft uit sterk beveiligde con- vooien twee gewapende vijandelijke koopvaar dijschepen van in totaal 14.000 ton tot zinken gebracht. Tengevolge van de ongunstige weers omstandigheden was de bedrijvigheid van de luchtmacht gering. In Zuid-Engeland werd een aanval gedaan op eenige spoorlijnen en wegen, terwijl arsenalen met bommen werden bestookt. Bij de bewapende verkenning boven het Ka naal en aan dc Zuidkust van Engeland zijn on ze vliegtuigen er door het werpen van bommen in geslaagd twee voorpostenschepen en een mijnenveger tot zinken te brengen en een an der schip te beschadigen. In cle Noordzee zijn onze vliegers er in ge slaagd een duikboot tot zinken te brengen. In^ den nacht van 23 op 24 Juli wierpen Brit- sche vliegtuigen op verschillende plaatsen in Noord- en West-Duitschland bommen, zonder veel resultaat te bereiken. Onze nachtjagers hebben twee. ons luchtafweergeschut heeft een. vijandelijk vliegtuig neergehaald. Een eigen vliegtuig wordt vermist." FRONTBERICHT. Het frontbericht van het D.N.B. van Woens dag luidt als volgt: „Het is een Duitsch gevechtsvliegtuig weer eens gelukt een Britsche duikboot te vernieti gen De dramatische strijd, die in het legerbe richt van vandaag wordt vermeld, was slechts kort. Tijdens de gewapende verkenning boven het noorden van de Noordzee werd op 23 Juli de duikboot ten oosten van de Schotsche haven Aberdeen door het Duitsche bombardements- vliegtnuig ontdekt. Voor de tegenstander kon onderduiken en zich in veiligheid brengen liet de aanvaller zijn toestel dalen tot op 80 meter hoogte en rekende met drie bommen af met den onder zeeër. Twee der bommen sloegen kort voor en achter de duikboot in. cle derde trof het scheepslichaam vlak achter den toren. Eenige minuten daarna stak de boeg van de duikboot uit het water, drie of vier minuten later ver dween de bodem loodrecht in zee. Het Duitsche toestel bleef nog geruimen tijd ter plaatse om uit te kijken naar schipbreukelinggen en even tueel maatregelen te nemen om ze tc doen ber gen. Behalve wrakstukken van een reddingboot, olievlekken en ronddrijvende brokstukken was echter niets meer te ontdekken". schen nu geboden wordt en het is goed dat zij er bij worden aangemoedigd om het nut, de waarde van hun werk in het volksbelang te zien. Waar door hun arbeidsvreugde weer zal gaan ontwaken. In het plan van der. Opbouwdienst is veel meer opgenomen dan alleen de gedachte netheid, orde, discipline en toewijding voor eenvoudigen en daarbij voor de gemeenschap nuttigen arbeid te verrichten. Er zit de beoefening van sport en iichamelijke op voeding in, op welk gebied Nederland een grooten achterstand heeft in te halen. Dat is bekend en onlangs is op deze plaats al warme instemming be tuigd met het voornemen, per 1 Januari 1941 het onderwijs in lichamelijke opvoeding op alle scho len door te voeren. Er is ook de beoefening van muziek en zang aan verbonden. Er is tenslotte het doel, de mannen van den Opbouwdienst te gelege ner tijd weer een waardige plaats in de gewone burgermaatschappij te bezorgen. Voorzoover het beroepen geldt, waarvoor de vakbekwaamheid niet in het kader van den Opbouwdienst kan worden be vorderd, is al contact gezocht met fabrieken, werk plaatsen en vakscholen. „Er wordt niet aan politiek en kerkelijke pro paganda bij den Opbouwdienst gedaan", verzekerde majoor Breunese, die eraan herinnerde dat wfj het tijdperk van partijpolitiek, dat zooveel reden tot verdeeldheid gaf, zijn uitgetreden. „De Opbouw dienst is bedoeld, en dat zal hij ook zijn en blijven, als een zuiver Nederlandsche organisatie, waarin gewerkt wordt aan den opbouw van ons dierbaar Vaderland, waarbij geen verdeeldheid kan worden geduld". In de vervulling van zijn godsdienstplich- Reuter meldt: Churchill heeft in het Lager huis een vraag beantwoord betreffende de vor ming van de „zwijgende colonne Hij zeide aat het doel van deze beweging is den strijd aan te binden tegen deprimeerende en defaitistische uitlatingen. Nadat men dit denkbeeld in de practijk had toegepast bleek het minder aan trekkelijk te zijn. Het maakte redelijke gesprek ken over den oorlog tusschen loyale personen onmogelijk. Integendeel, zoo voegde Churchill eraan toe. de regeering vindt het verheugend als de oorlogsomstandigheden begrepen en bespro ken worden, wanneer daarbij geen officieele ge heimen worden onthuld. Churchill zeide verder: Wij zijn thans in een zeer kritieke phase van den oorlog gekomen. De verdediging is dag en nacht op haar hoede om een aanval af te weren. In het Lagerhuis zijn talrijke bepalingen aan genomen, die aan den ernst van den toe stand zijn aangepast. In normale tijden zouden zij met al onze denkbeelden in strijd zijn. Ik heb den minister van binnenlandsche za ken verzocht de veroordeelingen wegens on- overwogen defaitistische opmerkingen te her zien en nietig te verklaren wanneer blijkt, dat geen boos opzet bestond. De regeering wil da- gelijksche gesprekken niet als overtredingen beschouwen. Het is alleen onze plicht propa ganda van defaitistischen aard te onderdruk ken. Churchill zeide niet te gelooven dat het mogelijk was de bepalingen inzake deze propa ganda te wijzigen. Bollen rooien tusschen de haver. Het belangrijkste werk van de bloembollen cultuur, het rooien, is thans in vollen gang. Maar ook de haver is reeds opgekomen op de in bouwland verwerkte bollenvelden. HEDEN: 10 PAGINA'S. 1940: 3381 GROENTJES in ftLEMS DAGBLAD. een aantal, nietwaar? En zoo, of nog meer, is het elke maand. Het bewijst, welk vertrouwen men in deze rubriek heeft en ook dat dit vertrouwen gerechtvaardigd moet zijn.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1