jCaatsU BuiM&t BURGERLIJKE STAND VRTJ n AG 26 J U U I 1940 HAAREEM'S DAGBLAD 8 Naar ordening van den Balkan. De besprekingen te Salzburg en Rome. ROME. 26 Juli. (Stefani). Onder het op schrift „De ordening van den Balkan" schrijft de „Messaggero" o.a. dat de Roemeensch-Duitsche ont moeting te Salzburg, welke vandaag zal plaats heb ben, en de Roemeensch-Italiaansche ontmoeting te Rome, welke onmiddellijk daa'rop zal volgen, van evidente beteekenis zijn. Het bijzondere karakter van die besprekingen blijkt vooral uit het feit. dat zij niet zijn ontstaan door een plotselinge verscher ping van den Europeeschen toestand, doch integen deel werden vastgesteld als gevolg van de ontspan ning, welke te wijten is aan het optreden van de „as" op het Balkanschiereiland. Het gaat er dus niet om te voorzien in dringende kwesties, die in een cri- tiek stadium zijn getreden, maar om steeds meer orde en vrede in dit delicate deel van Europa te versterken. Ook de Balkan is bestemd zich de beginselen van gerechtigheid en samenwerking ten nutte maken, waarop de herzieningspolitiek gegrondvest is. welke de as Rome-Berlijn heeft ondernomen en die zal worden voortgezet tot het uiterste, in het belang van een blijvenden vrede. Zooals allen kunnen waar nemen wordt er gewerkt aan een heilzame herzie ning van alle waarden, een herziening, die de wer kelijke autonomie der Balkanlanden zal inleiden, welke eindelijk bevrijd zullen worden van de nood lottige invloeden en van de onverdraagzame pluto cratische inmengingen, die den Balkan gemaakt had den tot een centrum van samenzweringen en kuipe rijen met medeplichtigheid van mannen, die de fa tale opvattingen van Versailles warPh toegedaan. De ontmoetingen, die deze dagen plaats hebben, zoo besluit het blad, streven, vooral naar het doel de erganisatie van Zuid-Oost Europa ook uit econo misch oogpunt te bestudeeren. ROEMEENSCHE STAATS LIEDEN TE SALZBURG. SALZBURG, 26 Juli. (D.N.B.) De Roemeensche minister-president Gigurtu en de Roemeensche mi nister van Buitenlandsche Zaken, Manoilescu, zijn vanmorgen om 10 uur 15 op uitnoodiging van de rijksrëgeering te Salzburg aangekomen. De rijksmi nister van Buitenlandsche Zaken, Von Ribbentrop, verwelkomde de Roemeensche staatslieden op het station. Vertegenwoordigers van staat, partij en weermacht waren eveneens bij de ontvangst aan wezig. De Roemeensche minister-president de minister van Buitenlandsche Zaken en de rijksminister van Buitenlandsche Zaken inspecteerden de eerecompag nie, die voor het station stond opgesteld. Daarna ver gezelde de rijksminister van Buitenlandsche Zaken de Roemeensche gasten naar hun hotel „lm öster- reichischen Hof". Twijfel over uitvoerbaarheid van Engelsche orders. NEW-YORK, 26 Juli. (D.N.B.) Ondanks de door den minister van Financiën Morgenthau aan de En- gelschen gegeven principieele belofte heerscht er in Amerikaansche industriekringen sterke twijfel over de uitvoerbaarheid der Engelsche orders van maan delijks 3.000 vliegtuigen. De vliegtuigfabrikanten zijn het er over eens dat de vervaardiging van een dergelijk aantal vliegtuigen, buiten het Amerikaan sche bewapeningsprogram, wel tot de mogelijkheden behoort, doch dat het Engelsche aantal niet met ernst kan worden overwogen, zoo lang niet een aan tal vraagstukken welke met de productiestijging ver band houden is opgelost. Glenn Martin, de directeur van de Martinfabrieken, stelt de levering van maan delijks 3.000 vliegtuigen van een „gezonde finan ciering van het enorme plan door de Engelschen" af hankelijk. Donald Douglas, de president van de 'Douglasfabrieken, meent dat de vliegtuigproductie afhangt van het tempo der motorenproductie, welke op het oogenblik nauwelijks 800 stuks per maand bedraagt. Van andere vakkundige zijde wordt ver klaard: De productie der voor de Engelsche orders benoodigde machines vereischt minstens negen maanden,, zoodat men niet voor December 1941 met de vervaardiging van de vliegtuigen kan beginnen. Vele officieren naar politie en douane. Op het oogenblik van de ontbinding onzer weer macht kwamen, zooals bekend, 1200 officieren en 4500 onderofficieren zonder emplooi. Naar de Tel. verneemt staat het thans vast, dat omstreeks 300 officieren overgaan naar de politie, ruim 70 naar de waterpolitie en circa 50 naar de douane. Voorts komt een duizendtal onderofficieren bij de douane voor de verscherpte controle op het deviezenverkeer. terwijl eenzelfde aantal wordt genoemd, dat in aanmerking komt voor plaatsing bij verschillende gemeentelijke politie-organen. Een klein percentage van het beroepspersoneel heeft een werkkring kunnen vinden in de burger maatschappij. Voor zoover zij er niet de voorkeur aan hebben gegeven op non-actief of met wacht geld te gaan, zijn de overigen ingedeeld bij den Opbouwdienst. Japan's nationale politiek. Vier hoofdpunten. Het Japansche persbureau Domei meldt: De Japansche ministerraad heeft overeenstem ming bereikt in zake een uit vier punten bestaand program voor de nationale politiek, t.w.: 1. Aanvulling van de nationale verdediging. 2. .Vernieuwing van de buitenlandsche politiek. 3. Vestiging van een Oost-Aziatische economi sche ruimte voor zelfvoorziening. 4. Vernieuwing van het onderwijs volgens de plannen van de desbetreffende nationale com missie. Na de formeele goedkeuring hiervan in een mi nisterraad. welke heden of morgen wordt gehou den, zal de regeering. naar men verwacht, de vol gende week haar nationale politiek uiteenzetten. Nu de politieke toestand met de vorming van het kabinet Konoye is gestabiliseerd, zullen de keizer en de keizerin, naar officieel gemeld wordt, op 31 Juli weer uit Tokio vertrekken naar hun zomer verblijf te Hayama. HAARLEM, 26 JULI 1940 Gehuwd. 26 Juli: J. P- de Vos en J. G. Pezlj. M. van Breemen en Blonk. Bevallen. 24 Juli: A. ten Hove—Kottowskl, z. 25 Juli: W. G. M. Jansen—Van der Zwet, d. W. de Haan—Van der Pligt, d. J. Jongh—Hop man, d. 26 Juli- N. J. Martini—Goekoop. z. E. v. Gennip—Verheek, d. Overleden. 25 Juli: A. A. M. Burger—Baten burg. 83 jaar, Iordensstraat. M. F. Derks—Teu- nlssen, 78 jaar, Tetterodestraat. De Italiaansche en de Engelsche luchtmacht. Stefani over den strijd in de Middellandsche Zee. ROME 26 Juli (D. N. B.) De bijzondere cor respondent van Stefani bij het luchtwapen wijst op dc superioriteit van de Italiaansche luchtmacht tegenover de Royal Air Force in de Middellandsche Zee. De R. A. F. zoo schrijft de correspondent, had in de Middellandsche Zee verscheidene steunpunten opgericht. Die allen tegen Italië gericht waren. De basis van Malta, als het in de dichtste nabijheid van Italië liggende Engelsche steunpunt, vormde den pijler van het geheele systeem. Deze basis is reeds door de herhaalde Italiaansche luchtbombardemen ten geneutraliseerd. Aan den anderen kant is de Britsche poging van vliegtuigmoederschepen ge bruik te maken om de groote afstanden tusschen de steunpunten der R. A. F. en Italië te overbrug gen, bi.ina volkomen mislukt. De activiteit der door deze vliegtuigmoederschepen vervoerde toestellen was n.l. zeer beperkt en speelde zich in hoofdzaak af in samenwerking met de mannestrijdkrachten. De laatste dagen, zoo vervolgt de correspondent, heeft de Italiaansche luchtmacht haar optreden voornamelijk tegen de militaire doelen Gibraltar. Alexandrië en Haifa geconcentreerd. De haven werken van petroleumopslagplaatsen van Haifa zijn opnieuw door sterke vliegtuigformaties aangeval len, die ook doelen troffen, welke bij den eersten aanval waren overgeslagen. Reusachtige branden werden door de Italiaansche bommenwerpers in de petroleumopslagplaatsen veroorzaakt. De petroleum- raffinaderij schijnt getroffen te zijn. Bij den lucht aanval op de marinebasis Alexandrië werden alle in de haven voor anker liggende Britsche schepen weer aangevallen en eenige daarvan door bommen getroffen en zwaar beschadigd. Deze bomaanvallen tegen zeer verwijderde vijandelijke steunpunten be wijzen dat de Italiaansche luchtstrijdkrachten zeer belangrijke steunpunten en centra van den vijand onder hun controle hebben, welke Engeland voor eiken Italiaanschen luchtaanval veilig achtte. De Britsche luchtstrijdkrachten, die in de Middel landsche Zee verspreid liggen, kunnen slechts aan de grens tusschen Egypte en Libië opereeren, terwijl het Italiaansche luchtwapen eiken dag tegen alle vijandelijke luchtsteunpunten en centra het initia tief neemt. Duitsche pers bespreekt de rede van dr. Funk. BERLIJN 26 Juli (D. N. B.) Behalve aan de nieuwe successen van het Duitsche luchtwapen wijden de Duitsche bladen groote aandacht aan de uiteenzettingen van den rijksminister van economi sche zaken, dr. Walther Funk, over Duitschland's economische plannen in het nieuwe Europa. Funk heeft, schrijft de „Berliner Börsen Zeitung", niet het denkbeeld der autarkie voor honderd pro cent verkondigd, doch de economische onafhanke lijkheid van invloeden, waarop wij geen technische invloedmogelijkheid hebben. Ook in den komenden vrede zijn wij bereid met en voor Europa wereld handel te voeren, doch alleen een wereldhandel, waarin wij niet de deelgenoot zijn, die de voor waarden in ontvangst moet nemen. De economische ordening van het nieuwe Europa, schrijft de „Deutsche Allgemeine Zeitung", zal zich op de essentieele punten aansluiten bij de Duitsche organisatorische en materieele successen, zooals wij ze reeds voor den oorlog in de waagschaal konden stellen en het is duidelijk dat dit niet zonder psy chologische en daadwerkelijke gevolgen voor de positie van Duitschland in de toekomstige Europee- sche economie kan blijven. Het staat vast dat de rijksmark een overheerschende plaats onder de Europeesche valuta's zal innemen. Ook op andere punten zal de leidende positie van Duitschland op den duur worden doorgezet, niet met geweld, en niet kunstmatig, doch op grond van de natuurlijke mo gelijkheden en van de zwaartepunten, zooals het succes van Duitschland dezen gelegd heeft. Voor het bedrijfsleven van de andere landen behoeft dit geen boodschap van verschrikking te zijn. Uit een samen werking met Duitschland's economische kracht zullen zij slechts voordeel kunnen-behalen. DE TURKSCHE DEFENSIE. ISTANBOEL, 26 Juli. De Turksche Nationale Vergadering heeft een buitengewoon crediet van bedrage van 46.000.000 Turksche ponden voor verdedigingsdoeleinden goedgekeurd. United Press.) Organisaties van kruideniers werken samen. „Centraal Bureau Kruideniersbedrijf" gesticht. 's GRAVENHAGE, 26 Juli. (ANP) Te 's Graven- hage is gisteren een bijeenkomst gehouden van de verschillende organisaties uit het kruideniersbedrijf. welke bijeenkomst geleid werd door mr. G. A. J. M. Mutsaerts. Vertegenwoordigd waren het zelfstandig midden- standsbedrijf, het grootwinkelbedrijf, het vrijwillig filiaalbedrijf, het coöperatieve bedrijf en het gros- siersbedrijf. Tusschen deze groepen is overeenstemming be reikt over een nieuwe samenwerking. Besloten is een centraal bureau in het leven te roepen onder den naam „Centraal Bureau Kruideniersbedrijf" met 's Gravenhage als plaats van vestiging. De lei ding zal in handen gelegd worden van een vijftal vaklieden, dat geacht kan worden representatief te zijn voor de bovengenoemde geledingen in het krui deniersbedrijf, namelijk de heeren P. v. d. Linde, J. B. F. Hettema, D. E. Schuitema, J. Roos en S. Bax. Tot directeur van het bureau is benoemd de heer J. B. F. Hettema. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDER- LANDSCHE BANK. 26 JULI. VALUTA'S (schriftelijke en tel. transacties). New-York 188 3 16188 9/16. Berlijn 75.28—75,43. Brussel 30.11—30.17. Helsinki 3.81—3.82^ Stockholm 44.8144.90. Zuerich 42.72—42.81. BANKPAPIER New-York 1.86 1/2—1.90 1/4 Brussel 30.08—30.20. Stockholm 44.76—44.94. Zuerich 42.67—42.86. WATERPOLO. UITSLAGEN. (HEEREN) Het IJ—D.W.R H. G. A. II—L.Z.C. II H.V.G.B.H.P.C. II V.Z.V. II—Haarlem II (DAMES) V.Z.V. II—Haarlem II 3—0 3—2 Nu ook de Academie var Beeldenie Kunsten vacantic heeft, trekken de leerlingen er op uit en ontdekken dr mooiste plekjes van Neder land. De drie molens van Stompwijk een studie-object. WATERPOLOWEDSTRIJDEN. Voor de competitie van den kring Haarlem wer den in het zwembad „de Heerenduinen" te IJmui- den de wedstrijden V.Z.V. 1—Haarlem 1 (dames) en V.Z.V. 2Haarlem 2 (heeren) gespeeld. De eer ste ontmoeting bewees dat er bij de V.Z.V.-dames duidelijke vooruitgang te bespeuren viel. V.Z.V. 1—Haarlem 1 (1—3). Het spel is nauwelijks aan den gang of mej. Ol denburg wordt verschalkt. Het goede samenspel tus schen de dames Van Vrede-M. Kwak eh De Vries wordt beloond met een fraan doelpunt van Maartje Kwak. Het tweede doelpunt van Haarlem heeft in vloed op het spel van V.Z.V. Van samenspel is wei nig meer te merken, totdat een wijziging in het team verbetering brengt. Hard wordt voor den gelijkma ker gevochten. Een doorbraak wordt V.Z.V. nood lottig, mej. Oldenburg grijpt te laat in en het is 31, met welken stand het einde komt. V.Z.V. 2—Haarlem 2 (3—2). De Velsenaren ondernemen een hevig offensief op het Haarlem-doel. Gelukkig met hun schoten zijn zij echter niet. Een vliegend schot van Wijker springt van de lat in het water terug. Door te ver opzwemmen van de V.Z.V.-achterhoede komt de njidvoor van Haarlem eenige malen vrij te liggen; het duurt dan ook niet lang of hij ziet kans, Vin- nick tweemaal te passeeren. Na de rust wordt door V.Z.V. flink gewerkt. Verwer plaatst fraai naar Duinker, die den Haar lem-keeper geen kans geeft. Geen minuut later wordt Verwer ongeoorloofd aangevallen. Uit den vrijen worp scoort Wijker (22). Eenige doorbraken werden V.Z.V. bijna noodlot tig, doch Vinnick wist het terrein te zuiveren. Duin ker krijgt een fraaie kans, die hij benut. (32). In dezen stand komt geen wijziging meer. WIELRIJDEN. „EXCELSIOR". Bovengenoemde vereetjiging hield een trainingsrit voor A, B, C-kl. en juniores. De A. B en C kl. reden 36 K.M. De uitslag werd 1. E. Zekveld, 2. Bert Langeveld, 3. H. van Dijk, 4. K. Verbeek, 5. L. Schelfaut, 6. Coen Boersma. De juniores reden 18 K.M.: de uitslag werd: 1. H. Aarts, 2 G. Ketting, 3. Evers, 4. J. Langeveld, Petter, 6. Schipper, 7. Y. Smit. Op den volgenden trainingsrit bedroegen de af standen voor A, B en C kl. 54 K.M.; de juniores 26 K.M.. De uitslag werd als volgt: 1. Zekveld, 2. Lan geveld, 3. T. Handgraaf, 4. B. Boersma. 5. C. de Gier, 6. L. Schelfaut (pech). Uitslag Juniores: 1. G. Ketting, 2. Petter, 3. Tho- len, 4. J. Langeveld, 5. Schipper, 6. Ditmar: ACHILLES. Bovengenoemde vereeniging houdt Zondag haar jaarlijkschen rit om den Meyer-beker. Te 9 uur vordt vertrokken van de brug aan de Zomervaart,. Er wordt 60 K.M. record gereden. De stand van de kort-afstand-competitie is als volgt: A kl.: 1. P. Korthals 8'/2 P-: 2. C. Portegies _8 p 3. C. van Egmond 6V& p.; 4.B. Schell 3 p.: 5. J. Stet 2 p. B kl.: 1. Beekhuys 7 p.; 2. D'haene 6 p.; 3. Kuil man. 5 p.; 4. Schrama 5 p.; 5. Markensteyn 4 p. C. kl.: 1. C. v. d. Aart, 8 p.; 2. M. Kabel 9 p.; 3. Steenvoorde 5 p.: 4. v. d. Zijden 4 p. ZANDVOORT De verbreeding van den Zeeweg. Het plan den Zeeweg ten Noorden van het Noorderbad met medewerking van het „Werk fonds" te asfalteeren. waarvoor reeds een crediet van f66000 werd verleend, blijkt zoo schrijven B. en W. aan den raad om tweeërlei re denen niet voor uitvoering vatbaar. De grond stoffen. benoodigd voor het asfalteeren van wegen zijn momenteel zeer schaarsch en worden alleen beschikbaar gesteld voor de verbetering van primaire wegen. Voorts is gebleken, dat de rijksdienst voor de werkverruiming geen zooge naamde Werkfondsvoorschotten meer verleent. De directeur van publieke werken advseert om dit weggedeelte van een klinkerdek te voorzien. Indien de gemeente besluit tot aankoop van het benoodigde materiaal tot een bedrag van f 480^0 is het mogelijk het werk in werkverruiming te doen uitvoeren. Verloond zal dan moeten worden rond f 18000 waarvan de gemeente de gebruike lijke subsidie, te stellen op rond f 12000 ontvangt, terwijl het eigenlijke straatwerk door de ge- meentestraatmakers kan geschieden. De ten laste van de gemeente blijvende kosten bedragen der halve f 48000 en f 6000 is f 54000. zoodat het ge wijzigde plan van uitvoering voor de gemeente een besparing oplevert. Uitbreiding van het politiecorps met vijf man. Door de betrokken autoriteiten is besloten het vaste personeel van het Nederlandsche leger onder te brengen bij de rijks- en gemeente politie. Als gevolg van dezen maatregel zal het politiecorps der gemeente Zandvoort. met vijf man worden uitgebreid. Deze omstandigheid maakt het noodzakelijk de organisatie der gemeentepolitie in haar ge heel te herzien. i BEZOLDIGING AGENTEN VAN POLITIE. In de „Verordening Gemeentepolitie" is de be zoldiging van de agenten van politie 2e klasse ge steld op f 1400f 1750 met zeven een-jaarlijksche verhoogingen van f 50. De Burgemeester heeft zich met het Departe ment van Binnenlandsche Zaken in verbinding gesteld over de vraag of een verbetering der be zoldiging van de 2e klasse agenten, daar op be zwaren zou stuiten. De Burgemeester bracht hier bij de wenschelijkheid naar voren, om deze agen ten een gelijke bezoldiging te geven als in de ge meente Heemstede voor agenten van politie, 2e klasse is vastgesteld namelijk f 1500—f 1800. Door bemiddeling van den Commissaris der Provincie ontving de Burgemeester dezer dagen de mededeeling dat de Secretaris-Generaal, waar nemend hoofd van het Departement van Binnen landsche "Zaken zich niet wil verzetten tegen Bovengenoemd voorstel. Burgemeester en Wethouders zijn van oordeel, dat van deze gelegenheid om de salarieering van de laagst bezoldigde politiedienaren eenigszins te verbeteren, gebruik behoort te worden gemaakt. VERHOOGING SUBSIDIE MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON. Tengevolge van de huidige omstandigheden moest in veel belangrijker mate een beroep wor den gedaan op de burgerlijke instelling van wel dadigheid dan vroeger. Bij de samenstelling van de begrooting voor 1940 is gerekend op een gemeentelijke subsidie groot f 56000. Gedurende het eerste halfjaar is evenwel reeds opgenomen een bedrag van rond f 38500. B. en W. stellen voor de subsidie aan de ge meentelijke instelling voor maatschappelijk hulp betoon te verhoogen met f 24500 en te brengen op f 80500. IJMUIDEN De heer F. P. Vermeulen gehuldigd. Door de Centrale van A.-R. Kies- vereenigingen in Velsen. In een der lokalen van de Gereformeerde Kerk aan de Burgemeester Rambonetlaan had gister avond de A.R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" van IJmuiden-West een bijeenkomst ge organiseerd om den heer F. P. Vermeulen te hul digen in verband met zijn 40-lidmaatschap van den gemeenteraad. De bijeenkomst was druk bezocht. O.a. waren aanwezig de besturen van de A.R. Kies- vereenigingen in deze gemeente en verder hebben ook vele anderen van de gelegenheid gebruik ge maakt, den heer Vermeulen, die vergezeld was van zijn familie, hunne gelukwenschen aan te bieden. Namens de Centrale van A.R. Kiesvereenigingen in Velsen heeft de heer B. Schipper den heer Ver meulen toegesproken. Na hem de gelukwenschen der A.R. Kiesvereenigingen te hebben aangeboden zeide de heer Schipper, dat de tijdsomstandigheden zich niet leenen voor groote feestelijkheden, te meer daar ook de jubilaris zelf zwaar getroffen is. Daarom werd besloten, een eenvoudige huldiging te houden. Spreker memoreerde de rede van den burgemeester in de raadsvergadering van Woens dagavond en merkte op, dat de heer Vermeulen bewezen heeft, de rechte man op de rechte plaats te zijn. „Gij hebt een vooruitzienden blik getoond en wij stonden steeds verbaasd over uw uitgebreide kennis", aldus spreker. „Nooit hebt gij uw eigen belang of dat van een kleine groep op de eerste plaats willen stellen. Gij hebt getoond, de begin selen van de A.R. Partij te kennen. Wij zijn u dank baar voor hetgeen gij hebt verricht en het is daarbij verheugend, dat gij nog altijd blijk geeft van vita liteit". Ten slotte bood spreker den jubilaris een groote zilveren plaquette aan met een afbeelding in relief van den voorgevel van het raadhuis. De plaquette, die zeer, fraai is uitgevoerd, draagt als onderschrift: 1900 24 Juli 1940 F. P. Vermeulen Ter herinnering aan uw 40-jarig lid maatschap van den Gemeenteraad van van Velsen. Aangeboden door de Centrale Ant-Revolutionaire Kiesver eeniging. De heer Vermeulen bedankte daarop in welge kozen woorden. De vreugde is niet onvermengd, al dus spreker, maar wel de dankbaarheid. Waai yindt men een plaats in Nederland, waar partijge- nooten 40 jaar iemand de hand boven het hoofd houden? Spreker voelde zich verplicht, dankbaar te zijn voor dien trouw. Na gewezen te hebben op de moeilijke tijdsomstandigheden besloot spreker met een bemoedigend woord en een opwekking trouw te blijven aan de A.R. beginselen. Onder degenen, die den jubilaris hun geluk wenschen kwamen aanbieden merkten wij op de Gereformeerde predikanten ds. S. E. Wesbonk en dr. J. Kapteijn, verder o.a. de heeren A. Krijger bestuurslid van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders, A. J. G. Koning, hoofd opzichter van Bouw- en Woningtoezicht, D. Visser, hoofd van de Marnixschool, T. van Popta, hoofd van de Groen van Prinstererschool, de A.R. raads leden de heeren H. Homburg en A. Eikelenboom enz. DRONKEN OP DE FIETS De politie heeft tegen den 47-jarigen W. wo nende te Beverwijk, proces-verbaal opgemaakt omdat hij, hoewel onder den invloed van sterken drank, toch op de fiets reed. HILLECOM BEKRONING. Onze plaatsgenoot, de heer Jac. van Leeuwen, behaalde op de groote pluimveetentoonstelling te Geldermalsen, met 5 Hollandsche konijnen 3 eerste, 2 tweede en 2 eereprijzen. HEEMSTEDE Rioleeringswerken in Heemstede. Zoo spoedig mogelijk zal met de uitvoering worden begonnen, In Maart van dit jaar heeft de gemeenteraad be sloten tot het aanleggen van een stamriool door de Camplaan, de Van Merlenlaan, den Heerenweg en de Rijnstraat, met een zijtak naar de Hugo de Groot straat, waardoor verschillende deelen van de ge meente, die nog niet op het centrale rioleerings- stelsel aangesloten waren ,deze aansluiting zouden verkrijgen. Dit stamriool zal een lengte krijgen van zestien honderd meter, die toegevoegd worden aan de ruim achtduizend meter, die in de laatste tien jaren reeds aangelegd zijn in andere wijken. De kosten'van het werk werden bij normale uitvoering geraamd op f78.000. waarin aan arbeidsloon begrepen zou zijn een bedrag van f 26.600. Het gemeentebestuur heeft echter gemeend, dat dit werk dienstbaar gemaakt moest worden aan de bestrijding van de werkloosheid. Daarom werd be sloten, het werk te doen uitvoeren door tewerkstel ling, zooveel mogelijk gedurende vier achtereen volgende weken, van alle daarvoor in aanmerking komende werkloozen. De totale kosten zouden daar door met tienduizend gulden stijgen, doch dit be drag zou geheel aan de loonpost ten goede komen ën tot vermindering van de gemeentelijke wei-kloos- heidskosten bijdragen. De uitvoering van dit werk is tot nu toe ver traagd omdat de noodzakelijke goedkeuring van het Rijksbureau voor den Opbouw vooraf verkregen moest worden. Dezer dagen heeft het gemeentbestuur deze toestemming inmiddels verkregen en thans zal zoo spoedig mogelijk met de uitvoering een aanvang worden gemaakt. Voor de bestrijding van de werkloosheid in de gemeente is dit van groote beteekenis. Uit de hier boven vermelde ramingscijfers immers blijkt, dat ruim f36.000 aan loonen -betaald zullen worden. De gemeente betaalt bij deze en soortgelijke werken aan de te-werk-gestelden een loon. dat overeen komt met de contractloonen voor grondwerkers, en dat gemiddeld f 24 per week bedraagt. In de ramingscijfers is dus gerekend op ruim vijftienhonderd manweken. De aard van het werk brengt mede, dat niet alfljd evenveel werkloozen aan den arbeid gezet kunnen worden, maar naar wij vernemen, zal in den regel toch met ploegen van vijftig a zestig man gewerkt kunnen worden. Op deze wijze zal het werk ruim «een half jaar duren. Gezien het gemiddelde steunbedrag, dat aan werkloozen in Heemstede betaald wordt, zal door de uitvoering van dit werk ongeveer achttienduizend gulden op de steunuitkeeringen bespaard worden. In vorige jaren werden bij de gemeentelijke werkverschaffings-objecten, voor zoover deze in de dusgenaamde vierweeksche-werkverschaffing wer den uitgeveord, uitsluitend georganiseerde werk loozen betrokken. Aan dezen regel zal thans minder streng worden vastgehouden. Door den aanleg van dit nieuwe stamriool nadert het centrale rioleeringsstelsel zijn voltooiing. Na het gereed komen ervan, zullen nog slechts twee wijken, n.l. Aerdenhout en De Glip, de aansluiting hierop missen. Voor de Glip is deze zaak het minst urgent, voor Aerdenhout, de wijk tusschen den spoorweg-overgang aan de Zandvoortschelaan en de Houtvaart, is de aansluiting dringender gewor den door den aanleg van een aantal nieuwe straten ten noorden van de Zandvoortschelaan en ten westen van de spoorlijn. Voor de eerstvolgende ja ren staat de uitbreiding van het rioleerings-stelsel tot deze omgeving dan ook op het program. Hier bij zal het noodig zijn, een diep-riool onder de Leidschevaart door te leggen, waarvan de inhoud door een afzonderlijk gemaal zal moeten worden opgepompt om het in het bestaande stamriool door de Zandvoortschelaan te kunnen overstorten. Na het gereedkomen van de riooltak door de Camplaan en de Van Merlenlaan, en wellicht nog vóór de aansluiting van Aerdenhout zal worden overgegaan tot de stichting van de zuiverings installatie, wanneer althans nu nog niet voorziene omstandigheden geen streep door de rekening ha len. De plannen voor den bouw van deze zuiverings installatie, die een zoodanige capaciteit zal krijgen, dat zij toereikend is voor een inwonertal van om streeks veertigduizend, zijn in groote trekken reed3 klaar. Bij dit werk komt veel betonarbeid voor, en hoofdzakelijk op deze overweging worden van ge meentewege nu reeds een aantal werkloozen in be- tonbewerking onder deskundige leiding geschoold. Marktberichten en besommingen. IJMUIDEN. Aangevoerd door consignatie- zen dingen. Gullen f 17 per 50 K G. Schar f 16.20-16 per 50 K G. Kleine schol f 20—16 20 per 50 K.G. Bot f 2521 per 50 K.G. Zoetwatervisch Snoekbaars 4844 per K.G. Snoek 42 per K.G

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 10