Een gezellig boekje De Huisvrouw van 1940 V. Prijs vijftig cent Boscharbeiders hielpen Engelschen piloot De verduistering Bonnen 6» Uit de Pers. VJRTJD AG 26 JUEI '1940 TT A A" V. V. F. M'S D A 'G B E A 15 2 De behandeling der Duitschers in Ned. Indië Een uiteenzetting van Duitsche zijde Het A.N.P. meldt: Nadat langen tijd de Duit sche autoriteiten gezwegen hebben over de be handeling van Duitsche onderdanen in ons land gedurende de oorlogsdagen, heeft echter de star re houding van de Nederlandsche autoriteiten in de overzeesche gebiedsdeelen, die geweigerd hebben de behandeling van de Duitsche ge- interneerden te verbeteren, er toe geleid, dat Donderdag in een persconferentie de legatie secretaris dr. H. Wissmann en de Pressedezer- nent W. Janke een boekje hebben opengedaan ook over hetgeen in ons land gedurende de oor logsdagen is geschied. Wij vatten hun betoog kort samen, ofschoon er vele sprekende details te vermelden zouden zijn, waardoor hun mede- deelingen zouden worden gestaafd. Reeds kort na 10 Mei kwamen te Berlijn be richten binnen uit de Nederlandsche overzee sche gewesten over de behandeling van de al daar geïnterneerde Duitschers. Deze waren in interneeringskampen met een ongunstig klimaat ondergebracht. Het transport was geschied op een wijze, die tegen elk verstandig inzicht in- druischte. Deze berichten stemden overeen met hetgeen in Nederland op dit gebied geschied was. De behandeling van de Duitsche onderdanen in Ne derland was zoo slecht mogelijk. Bedreigingen met doodschieten waren aan de- orde van den dag geweest. Daarvan zijn thans bijzonderheden gepubliceerd, ook van de zijde der N.S.B., welke door hen, die de interneerin- gen hebben medegemaakt, geenszins overdreven worden genoemd. In filmstad nabij den Haag, in de gevangenis te Scheveningen, in de cavalerie- kazerne te Amsterdam en vooral in de beruch te gevangenis te Hoorn, hebben zeer ernstige misstanden geheerscht. Eten, onderbrenging, dekking en plaatsruimte waren slecht en hygië nische inrichtingen ontbraken zelfs geheel. Over de toestanden bij de transporten heeft onlangs een persbericht een* schel licht gewor pen. Tegenover de correcte behandeling, welke de Nederlanders te Berlijn hebben genoten, steekt die van de Duitsche officieele ptrsonen hier te lande wel scherp af. De Duitsche gezant en zijn personeel zijn als het ware uit het gezant schapsgebouw aan de Lange Vijverberg gedre ven. In een ander gebouw van het gezantschap, aan de Laan Copes van Cattenburch, zijn alle kasten opengebroken en is alles overhoop ge haald. Diplomatieke en consulaire ambte naren werden van hun gezin gescheiden en de accomodatie van Hotel des Indes, waar zij wer den ondergebracht, was voor het zeer talrijke personeel lang niet voldoende. Alleen de vrou wen en kinderen konden een bed krijgen, de overigen sliepen op den grond. Indien dit ge schiedde met het groene hout Indien ae krijgsverrichtingen niet zoo spoe dig geëindigd waren, zouden tal van geïnter neerden naar Engeland zijn gebracht, zooals met eenige parachutisten reeds gebeurd was. De behandeling in Nederlandsch-Indië was navenant. De Duitschers zijn op 10 Mei ge ïnterneerd, zijn per trein in derde klas coupés naar Batavia gevoerd, vanwaar zij in scheeps ruimen naar het station Onrust zijn gebracht. Op vochtige betonvloeren, zonder tafels, stoelen of bedden, in te nauwe ruimten en met onvol doende verzorging hebben zij daar dagen en nachten doorgebracht. De bewaking geschiedde door inlandsche soldaten, hetgeen bijzonder grievend werd geacht. De geneeskundige ver zorging was in handen van drie eveneens ge- interneerde Joodsche artsen. Eenige paleontolo- gen, die op studiereis waren, zijn geboeid naar Soerabaja overgebracht. De inlandsche solda ten hebben bovendien herhaaldelijk op de ge- interneerden geschoten, waardoor een man overleden schijnt te zijn. Bijzonder kwalijk heeft men het in Duitsch- land genomen, dat de consul-generaal in zijn woning is geconsigneerd en de andere consu laire beambten, tegen de volkenrechtelijke voorschriften in, als de andere geïnterneerden zijn behandeld. Alle pogingen door Duitschland gedaan om met Nederlandsch-Indië in contact te komen, zijn vergeefsch geweest. Het is niet aan te ne men, dat in dezen tijd van de radio men daar onkundig is gebleven van de wijze, waarop Duitschland de Nederlandsche krijgsgevangenen heeft behandeld. Doch het is thans niet meer te verwachten dat men in Indië dit voorbeeld gaat volgen. Daarom is in de laatste dagen een aantal op verlof zijnde mannen en vrouwen naar Duitsch land overgebracht en in een interneeringskamp geplaatst. De behandeling, die zij daar zullen ondervinden, zal overeenkomen met de behan deling van de Duitschers in Indië en zal zoo lang aanhouden tot dezen verlof krijgen hun arbeid als normaal uit te oefenen. Het lot van de geïnterneerde Nederlanders ligt in han den van de Nederlandsche autoriteiten overzee. Het heeft geen zin te betoogen, dat de ge- interneerden eerzame burgers zijn. De Duitsche geïnterneerden in Indië zijn dat ook. RQl JVY/óuAUÓóacOvnit. peurt fe£nótrtat ctf fraii.LM n&co*7fct N.V. J. J. BOUVY ZOON - MUIDEN. (Adv. Ingez. Med.) maar tevens een uiterst NUTTIG boekje. Dat is door E. E. 30NKHEID—PEEREBOOM. Verkrijgbaar in den boekhandel en bij de kantoren van Haarlem's Dagblad. DE 75STE VERJAARDAG VAN DR. JAC. P. TIIIJSSE. Ook al heeft Dr. Jac. P. Thijsse zich aan geluk- wenschen met zijn 75sten verjaardag willen ont trekken. aan zijn huis te Bloemendaal zijn gis teren toch zeer vele bloemstukken afgeleverd. Naar thans bekend wordt heeft de gemeente raad van Bloemendaal in een onlangs gehouden geheime vergadering besloten om de subsidie van duizend gulden voor „Thijsse's Hof" te verhoogen tot vijftienhonderd gulden per jaar. Deze verhoo- ging begint in 1941. Hot gemeentebestuur heeft aan den jarige een gclukwenschtelegram gezonden. Zooals wij gisteren reeds hebben gemeld hebben voor het Kriegsgericht te Utrecht zes boscharbeiders terecht gestaan wegens het hulpverleenen aan een Engelschen piloot. Ter zitting werd allereerst gehoord de jongste boscharbeider H., die had meegeholpen bij de blus- sching van het neergestorte toestel. Hij was ook aan wezig in de keet en had den vlieger verbonden Toen andere arbeiders den Engelschman wegvoer den, had hij de kleeren van de piloot bijeengeraapt, om ze daarna ergens in het bosch te begraven. Verdachte erkende zich schuldig gemaakt te heb ben aan een ontoelaatbare daad, doch vertelde^ dat hij op het moment van het ongeluk de gevolgen van zijn houding niet had overzien. Verdachte van S. werd door den president ge ducht aan den tand gevoeld. Op een vraag, hoe de Engelschman er uit zag en hoe oud hij was, ant woordde S. dat het een jongen was van achttien jaar en dat hij zoo mager was^ als brandhout. President: „Waarom heeft den vlieger in uw huis verzorgd?" Vex-dachte: „Mijn menschelijke gevoel schreef mij voor, dat ik dien man moest helpen. Als het een Duitsch officier was geweest, die in handen van de Engelschen gevallen zou zijn, zou ik net zoo goed geholpen hebben". President: „U begrijpt toch wel, dat u hier han delde in strijd met de Duitsche wet?" Verdachte: „Ja, achteraf wel. Mpar op dat oogen- blik wilde ik alleen een mensch helpen die in doods gevaar verkeerde." President: „Hoe wist u dat?" Verdachte: „Ik dacht, dat hij nu wel door de Duitschers vermoord zou worden als zij hem te pakken zouden krijgen." De volgende verdachte, van K., vroeg aan den president of de publieke tribune kon worden ont ruimd en de vorige verdachten konden worden weg gevoerd, omdat hij meende dat er hier een gemeene rol gespeeld werd door een der verdachten. Op zijn verzoek werden de verdachten weggeleid en de publieke tribune ontruimd. Toen vertelde van K. dat het alleen S. was geweest, die in deze zaak de hoofdrol heeft gespeeld en dat er geen „derde" bestond. De president was van meening, dat de verdachte voor deze verklaring niet de zaal had behoeven te laten ontruimen. Tenslotte werd toegestaan dat de verdediger van van S., mr. Murman, met zijn cliënt apart een be spreking mocht hebben om alsnog te trachten op te sporen, wie de geheimzinnige*„derde" zou zijn Na hei-opening werd van S. opnieuw verhoord De president vroeg met klem of hij „den derde" wilde noemen. Van S. verklaarde, dat hij den geheimzinniger man wel gezien en zelfs met hem gesproken had, maar dat hij hem niet bij name kende. Veel verder kwam men niet met dit onderzoek. Hierna werden de arbeiders van Sch. en van I. gehoord, die den piloot geholpeu hebben om over een hek te klim men. Gezamenlijk hebben zij den'vlieger naar een keet gebracht en hem daar overgegeven aan ande ren, die den Engelschman ontkleeden, zijn wonden behandelden en den vlieger vervolgens in arbeiders- kleeren staken. Verder werd de arbeider de J. gehoord. Deze naü bij de ploeg arbeidei*s gestaan, toen de Duitsche officier hem had gevraagd, waar de Engelschman was gebleven. Op dat moment echter vertoefde de verkleede Engelschman te midden van de arbeiders, maar niemand zei, dat de vlieger zoo dicht bij was. Integendeel de meest tegenstrijdige meeningen werden den Duitschen officier opgedrongen. De een riep „daar heen is hij gegaan", de ander vertelde „wel neen, hij is den anderen kant uitgeloopen" Hoe het ook zij, de Duilscher kon er geen touw aan vast knoopen, maar had allerminst het vermoeden, dat hij den piloot bij wijze van spreken een hand had kunnen geven. De laatste verdachte de J. werd er van beschul digd niet gezegd te hebben, waar de vlieger was, terwijl hij wist, dat de man naast hem stond. Ver dachte erkende het hem tenslaste gelegde, doch ont kende den Duitschen officier misleid te hebben. „Ik heb niets gezegd", luidde zijn positief antwoord. De behandeling van de zaak had inmiddels ruirr. drie uur geduurd, toen begonnen werd met het ver hoor van de getuigen. Allereerst werd een beambte van de Grüne Polizei gevraagd, of hij van meening was, dat de verdach ten de waarheid hadden gesproken, hetgeen hij bevestigend beantwoordde. Daarna werd de recher cheur van politie Blokland gehoord. President„wat denkt u, zou een van deze beklaagden nog contact hebben met den Engelschen piloot?" Getuige„Dat is mij niet bekend. Dat lijkt mij niet waarschijnlijk." President.Vreemd, zooveel menschen heb ben zich met den piloot bemoeid en nu weet nie mand, waar hij uithangt en hoe het hem gelukt is te ontsnappen". Nadat het getuigenverhoor ongeveer anderhalf uur in beslag had genomen, hield de auditeur militair een zeer uitvoerig requisitoir. Hij wees hierin op de laakbare handelingen, die de verdachten hebben gepleegd en zeide, dat in Zestig-dagen motorrijtuigen, belastingkaarten. Daar teruggave van de motorrijtuigenbelasting aan houders van motorvoertuigen, aan wie slechts voor een beperkt aantal malen, resp. dagen, ver gunning tot het rijden op den openbaren weg werd verleend, volgens de sedert 1 Juli geldende rege ling niet wel mogelijk is gebleken, heeft het wnd hoofdvan het departement van financiën op in stigatie van den bond van automobielhandelaren engaragehouders B.O.V.A.G. de mogelijkheid ge opend tot verstrekken van z.g. zestig-dagenkaarten Voorheen kon slechts de motorrijtuigenhandel van deze kaarten gebruik maken. Te beginnen met 1 Augustus a.s. kunnen houders van een vergunning tot het gebruiken van motor brandstof een zestig-dagenkaart op het belasting kantoor ontvangen, zonder dat een waarborgscom behoeft te worden gestort. In afwachting van een nadere regeling is de geldigheidsduur op één jaar gesteld. Teruggaaf van de voor deze kaart betaalde belasting kan niet plaats hebben. Aan hen, die op 1 Augustus in het bezit zijn van een gewone motorrijtuigenbelastingkaart,, waarvan de geldigheidsduur nog niet is verstreken en die zich een zestig-dagenkaart willen aanschaf fen, kan restitutie over de resteerende maand(en) worden verleend. Bovendien kan dan tegelijkertijd teruggave plaats hebben over de dagen, waarop de houder in de maanden Juni en Juli niet heeft kunnen rijden. (A.N.P.) UITVOERING VAN SCHOTEN's CIIR. GEMENGD KOOR. Donderdagavond verleende het Chr. Kinder koor Zanglust, onder leiding V£,n den heer Jac. Zwaan en met begeleiding van den heer Gosse Kroese en Mevr. van Heiningen zijn medewer king aan een feestavond in het Stads- Armen en Ziekenhuis ter viering van het Gerdessefeest. Het was een echt feestelijke avond, waar tevens een Jongleur en een Goochelaar optraden. Het kinderkoor bracht nummers ten gehoore welke het tevens Zaterdagmiddag 27 Juli voor de N.C.R.V. zal zingen. In de pauze werden de kinderen verrast met tractatic, Aan het eind van den avond dankte de heer Glastra allen voor hun medewerking. Duitschland zcl n- de doodstraf op een dergelijk misdrijf zou volgen. Hij wilde echter voor de Nederlandsche arbeiders grootmoedigheid betrachten en eischte tegen de hoofdschuldigen S. en H. resp. tien en acht jaar. De andere verdachten hoorden ieder twee jaar tegen zich eischen. Verdachte S is de hoofdschuldige omdat hij het is. die den piloot in zijn huis heeft verborgen en hem kleeren verschafte en geld gaf, opdat hij uit de handen van de Duitschers zou blijven. H. heeft den Engelschman van de keet in het bosch weggevoerd en hem zoodoende in veiligheid gebracht. Het Kriegsgericht heeft S. veroordeeld tot drie jaar tuchthuisstraf. Vier anderen kregen twee jaar en de laatste werd vrijgesproken .omdat niet be wezen kon worden, dat hij wel daadwerkelijk bij de ontsnapping een aandeel had gehad. Bij de motiveering zeide de president dat het Kriegsgericht voor dit geval de laagste straffen had gegeven, volgens de Duitsche wetgeving kon men niet minder gaan. Men begreep, dat de arbeiders in spontaniteit gehandeld hadden en dat zij de draag wijdte van hun daden niet hebben kunnen overzien. Daarom zijn zij er thans nog zoo genadig afge komen, doch zij moesten als voorbeeld gesteld wor den voor anderen, die zich misschien er toe zouden laten misleiden Engelschen te helpen indien de Duitsche politie hen wilde arresteeren. (A. N. P.). Zon onder 9.40 Zon op 5.54^ Tusschen 'deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. EXAMENS. HAARLEMSCHE HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL. Het getuigschrift ,dat zij de 2 Voorbereidende klassen van de Haarlemsche Huisoud- en Industrie school, Voorhelmstraat 25, volledig gevolgd heb ben verkregen: A. Cashoek, H. Dijkstra, B. Heeres, W. Heydanus, A. Kemp, M. Keuning, T. de Korte, W. Kruyer, R. van de Kuur, W. Meinders, A. van Nieuwenhuizen, D. Schoone, S. Sipma, G. Tolle naar, D. Ziere, R. Bahlen, Z. de Bel, M. Brecht, R. van Brussel, G. Deegens, B. Goeman, C. Groene- veld, M. Kreeft, J. Krijger, B. Rijkers, N. Smit, T. Strove, H. Visser, A. de Vries, A. de Wal, M. Bak kenhoven, T. Bos, M. Bosch, W. van Eldik, M. Engberink, M. de Jong, E. Kenzen, W'. de Korte, A. Kroon, N. Nieuwdorp, I. Parlevliet, T. Prevost, G. van der Putte, L. Verheul, A. Visser, A. van Zand- voort, 3 leerlingen verkregen het getuigschrift niet. Overgangen. Bevorderd van de 1ste naar de 2de Voorbereidende klasse:. L. Apell, D. van. den Berg, M. C. van den Bos, W. van den Dool, A. W. Dubbelman, T. J. Folkersma, B. E. Kermer, A. J. Oudhuizen, H. J. van Eyken, Tj. de Graaf, M. Kinders, A. H. Krijgsman, P. Smit, G. C. Timmer man, E. van Vliet, M. Th. Vrieze, D. C. van der Want, H. van Wirdum, M. J. Wijnands, A. Zuuren- donk, J. Zwier, G. Baljet, N. Bus, G. van El, H. J. van Eldik, R. Evelijn. J. Guldemond, G. Hinfe- laar, N. van Huis. M. Korthals, A. Loos, Th. van Looy, M. Meülman, H. Mos, J. Müller, W. Schrama, W. Seders, J. Trip, W. Verhulst, A. Walraven, A. Anten, E. Berends, I. Boot, A Breeuwer, P. Ca- landt, J. C. Engelmoer, L. Hutteman, A. Jansen, C. Jonker, C, Kinders, W. van Leeuwen, A. Medem- blik, H' Meinders, A. Mes, G. Roelfsema, J. van der Schaar, A. Sierveld, A. de Vries, P. de Vries, C. de Jel, G. E. van den Berg, A. Bosman, J. Broekman, A. Fabels W. Holtus. J. Kamstra, C. Kcbes, A. Koning, P. Peper, A. Pieters, M. Ran. E. Roest, C. Scherf, J. Schotman, A. Snoeks, J. van der Zee, J. Bakker, M. van Emmerik, A. van der Glas, M. Hensen, A. Mes, M. Nieuwenhoff, A. Opdam, J. Reemer, J. van Rossen, C. Sint, M. Stoelman, T. de Vendt. Hiervan voorwaardelijk 6 leerlingen: niet bevorderd 16 leerlingen. Van de 1ste naar- de 2e costuumklasse: S. Arend- sen, A. van Beekum, J. Koster, H. Lubbers, H. Mustert, G. Over de Linden, J. van der Pol, A. Smal, L. Spoelder, G. Troost, N. van der Veen, H. de Vries, W. Vroom, P. Vrij, J. van Wateringe, L. Wevers, E. Wijkhuizen, hiervan voorw. 1 leerling. Van de 2de naar de 3de costuumklasse: E. van Andel, W. Augustinus, A. de Best, A. Bunschoten. M. Eveleens, G. de Graaf, J. van der Heyde, D. de Jager, N. Kaan, L. Landman, K. Mok, J. Schreur, R. Steenbergen, J. van 't Veer, G. Wiertz, W. M, de Wit als vakleerling. Van de 1ste jaars Vooropleiding Ns, naar de 2de jaars Vooropleiding: M. Bolland, G. Hoorens van Heyningen, B. Kamp. Van de 2de jaars Vooropleiding Ns naar de 1ste jaars Opleiding Ns: W. Hijner, C. Verduijn, M. Stoeke. Van de 1ste jaars opleiding Ns naar de 2de jaars Opleiding Ns: C. Bart, H. van Beek, S. van Beek, A. Gerus, J. Eeeksma. Voor de acte Ns theoretisch, practisch gedeelte en de aant. volg. art. 38 der N.O. wet staatsacte leerares kunstnaaldwerk, slaagde mej. M. Postema te Overveen. Bevorderd van de 1ste klasse Opleiding Huis houdkundige naar de tweede: J. van Amelrooy, A. Auer, K. Bendien, E. Botje, F. Dalmeyer, M. van Dam, C. Fynvandraad, C. Ingerman, J. Jager, C. de Jong, E. der Kinderen, C. Kitz van Heyningen, N. MacLeod, A. Rose, H. Scholten, F. Smid, A. Visser, R. de Jong, F. Asselberghs, D. Boom, F. Bij, B. van Dalen, J. Enthoven, E. van Eugen, L. Francken, M. Kok, E. Kruyt, E. Molenaar, M. v. d. Noorda, J. Schauikes. M. van der Sluys, G. van Waard, C. van Werven, E. Spoel. Van dc 1ste klasse Opleiding tot Hulp in de Huishouding naar de tweede: B. Andriesse, J. Bierboom, N. Böttger, N. Cival, C. Frank, M. van den Haak, C. Kaasenbrood, A. Kerkhof, J. de Meyere, L. Nijstad, A. Sternfeld, M. Vreugde, J. Wasch, H. Wezenaar, G. Woelders* G. Funke, H. Groenendaal, M. Guldemond, C. van der Jagt, W. van der Heyden, W. Kleef, G. van der Mark, H. Polak, C. Schoone, M. Serné, M. Siewertsen. M. Visser, Chr. Wezenaar, T. Zondervan, E. Zwitser en J. Smits, vakleerlinge. Hiervan 1 leerlinge voor waardelijk. Van de 1ste naar de 2de jaars Opleiding Hulp der Moeder (avond-opleiding) W. Brak, A. Coblens M. de Kruyff, S. Smidt, J. van Zorgen, P. Beert- huizen, A. de Hoop, W. van Huizen, P. der Neder landen, J. Wychers, T. Klomp, hiervan 4 leerlingen voorwaardelijk. Voor het examen ter verkrijging van het getuig, schrift Hulp der Moeder van wege de Ver. Tes- selschade. slaagden: A. van Aken, J. van Dijk, P. de Groot, A. van Koningshoven, N. Schaap en S. de Vries. Het getuigschrift voor het volgen van den mid dagcursus in naaien en de huishoudelijke vakken verkregen: F. Bolink. J. Drooger, F. Dukkers. J. Heeren, S. Hendriks, II. Kossen, D. Kraay, G. Kramer, P. Veld, A Rijbroek, A. Sehaafsma, W. Vennik; alléén voor de huishoudvakken: L. Bosch en J. van der Meulen; 2 verkregen het getuigschrift niet. HOOFDAKTE. Haarlem, 25 Juli. Geëxamineerd 8 candi- daten. Geslaagd voor het geheele examen: W. J. G. de Groot te Amsterdam. A. J. v. Tilburg te Alkmaar, J. M. Vervaart te Alkmaar, A. Wiers- ma te Amsterdam. Voor gedeelte A: mej. W. Rietsema te Am sterdam, mej. W. A. C.de Wit te Den Oever. M.U.L.O.-EXAMENS TE HAARLEM. Geslaagd voor diploma A: E. Ras, L. C. Roos jen, C. H. Sieben, G. Daim, J. J. C. W. Koker, C. H. Koning, H. van Eijken, G. van Zeggeren, D. B. de Vries, H. Polderman, K. S, de Bie, L. J. Geudeke, J. Luit, J. H. Porck, H. M. G. Spek, J. C. Schun- hart, C. Vermeer, T. Zuidema, O. M. W. van Pelt, W. Hopman, E. C. Willems, A. W. Weeber, A. J. Geldorp, A. Blei, T. van den Berg, B. W. Staal. Afgewezen: 2 candidaten. HANDENARBEID. Haarlem. 25 Juli. Geëx. 14 manl. candi daten. Geslaagd: A. W. Jongkind, Amsterdam, J. Nijmeijer, Amersfoort, A. A. Bodegom, Amers foort, F. J. M. Douwes, Amsterdam. J. W. M. v. Empelen, Utrecht, KI. Esmeijer, Haemstede, P. W. A. Hummels, Utrecht, W. J. Kloppenburg, Utrecht, C. J. Koornneef, Amsterdam, W. C. J. de Vries, Bilthoven, A. Zandvoort, Amsterdam, D. H. van Mourik, Amsterdam, KI. Pijlman, Am sterdam, H. Gerritsen, Utrecht. GEEN GEVONDEN RIJWIELEN MEER IN ZEIST. De Commissaris van Politie verzoekt ons be kend te maken, dat aan zijn bureau geen ge vonden rijwielen meer aanwezig zijn. De groei van Haarlem. Inwoner-aantal in een half jaar met 1499 gestegen. Haarlem is ook het laatste half jaar wat aantal inwoners betreft blijven groeien. 1 Januari was het zielenaantal 140.468, 1 Juli 141.967, een toe neming dus van niet minder dan 1499. In het le halfjaar van 1939 bedroeg de vermeerdering 1111, zoodat de toeneming nu belangrijk grooter is ge weest. Als Haarlem in dit tempo blijft groeien zal de 150.000ste inwoner niet zoo heel lang op zich laten wachten. Hij is dan te verwachten in het eerste halfjaar van 1943. Indertijd hebben wij er al eens de aandacht op gevestigd, dat Haarlem in verhouding sterker in zielental toeneemt dan de andere groote steden in ons land. Op den duur is er dus kans dat Haarlem, nu de 5de stad des lands, een trapje hooger klimt ten koste van Utrecht. Tot de vermeerdering van Haarlem's Inwoner aantal droeg bij het feit dat er meer kinderen geboren werden dan inwoners stierven. Boven dien vestigden zich hier meer personen dan er naar elders vertrokken. De geboortecijfers waren: Januari 201, Februari 210, Maart 225, April 233, Mei 196 en Juni 179, totaal 1244. De cijfers van de overledenen waren: Januari 156. Februari' 130. Maart 119. April 124, Mei 111 en Juni 96. totaal 736. Het geboorte-overschot was dus 508. De cijfers betreffende vestiging en vertrek waren: Vestiging Vertrek Januari 640 555 Februari 624 521 Maart 734 521 April 994 850 Mei 950 700 Juni 915 729 Totaal 4867 3876 Het gunstige verschil tusschen vestiging en vertrek was dus 991. Vooral de laatste maanden Mei en Juni waren zeer gunstig. die thans geldig zijn BROOD Bons 71 tot en met 80 (broodbonboeje) Geldig: Van 22 tot en met 28 Juli (even tueel tot en met 1.Augustus). Recht gevend op: Totaal 2000 gram brood of 2500 gram roggebrood. KOFFIE OF THEE Bon 85 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 2 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER Bon 66 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 23 Aug. Recht gevend op: 1 k.g. suiker. MEELWAREN Bon 90 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 9 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond tarweboem of tarwemeel of boekweitmeel of rogge bloem of roggemeel of zelfrijzend bak meel. Bon 75, rechtgevend op hetzelfde rant soen, geldig tot 26 Juli. GRUTTERSWAREN Bon 95 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 11 Augustus. Recht gevend op: 250 gram rijst of rijste- meel. Bon 100 uit het Algem. distributie boekje Geldig: Tot en met 11 Augustus. Recht gevend op: 250 gram havermout, of havervlokken, of gort, of grutten. Bon 105 uit het Algem. distributieboekje Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op. 100 gram maïzena oj griesmeel of puddingpoeder. Bon 110 uit het Algem. distributieboekje Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend ofr: 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti. BOTER EN VETTEN Bon 67 en 68 uit 't Algemeen distributie- boekje. Geldig: Tot 28 Juli. Recht gevend op: 1/2 pond boter of mar garine of vet. PETROLEUM (alleen voor hen, die uitsluitend op peiro leum kunnen koken). Zegel „Periode 3' Geldig: Tot en met 11 Augustus. Recht gevend op: 2 Liter. ALS UW VROUW DIENST- ecoe ZOEKT, ZOUDT U T zoo KUNNEN PROBEERÊN, MAAR ER IS EEN BETERE EN AF - DOENOE- MANIER^. CRICKET ROOD EN WIT COMB.—A.C.C. COMB.' A.C.C. begon Donderdag te batten en scoorde 60 runs. H. Scheepstra 12, W. Brusse 14, W. Kra mer 5 voor 16, J. Nijhuis 4 voor 15, H. Thon 1 voor 11. Rood en Wit antwoordde met 169. W. Kramer 46, J. Nijhuis 25, W. v. Duinen 23 not out, Jhr. H. B. v. Tets 36; P. Nauta 1 voor 26, D. Prent 2 voor 48, D. Ingelse 1 voor 43, G. Kappelhoff 1 voor 19, N. W. Selles 3 voor 23, L. v. Kramendonk 10. Hierna stopte de 2e innings van A.C.C. op 107 voor 7. D. Ingelse 20, D. Prent 16, G. Kappelhoff 10, H. Scheepstra 13 not out, W. Kramer 139, J. Nijhuis 1—34, H. Thon 3—11, J. R. Meeuwen oord 121. Rood en Wit won dus op de le innings met 109 runs. DE POLITIEKE SITUATIE. De Telegraaf is van oordeel, dat voor ons volk thans eenheid noodig is, maar het blad acht deze eenheid voor het oogenblik een onmogelijkheid. „Al wat onder de huidige omstandigheden bereikt kan worden komt daarop neer, dat wij ons scharen achter een figuur of figuren, die voor de groote meerderheid van ons land aanvaardbaar zijn. De heer Mussert is een dergelijke figuur op het oogen blik niet, want iedereen weet, dat hij slechts een gedeelte van ons volk vertegenwoordigt. Arnold Meyer, met zijn nationaal front is dat zeker ook niet, daar in weerwil van de activiteit, die door zijn groep wordt ontwikkeld, de meerderheid ook afwijzend tegenover hem staat. Een nieuwe poging is gedaan door de heeren Linthorst Homan, De Quay en Eint- hoven. Met hoeveel moeite ook voorbereid, hun Ne derlandsche Unie beteekent evenmin éénheid, daar ook zij er niet in geslaagd zijn alle stroomingen in ons land te omvatten, die, gezien de jongste gebeur tenissen, van belang en van invloed zijn. Willen wij er inderdaad in slagen een organisme tot stand te brengen, dat in het belang van het Ne derlandsche volk vruchtbaar kan samenwerken met de bezettende macht, dan zal men rond moeten zien naar goed-vaderlandsche mannen, die niet anti- deze-of-gene-groep zijn, maar die, rekening hou dend met den nood van den tijd, rechtvaardig en opbouwend willen werken, aan den gemiddelden burger den tijd latend om zich te bezinnen. Dan kan, terwijl wij met een minimum van buitenlandsche inmenging geregeerd worden, misschien spoediger dan velen het verwachten, de éénheid groeien, die wij noodig hebben". De Maasbode is van oordeel, dat de Oproep van de Nederlandsche Unie „hoe aantrekkelijk ook door zijn beknoptheid, verliest aan suggestieve kracht door vaagheid. Hij ontleent zijn waarde thans nog slechts aan een „triumviraat": aan het gezag, dat de namen van dit driemanschap in den lande heb ben". Het blad vervolgt dan: „Daarmede kan niet worden volstaan. Wil de Nederlandsche Unie inderdaad aan haar doel beantwoorden, dan zal zij tevens haar doelstel ling moeten neerleggen in een concreet plan van actie dat ons een beeld geeft van de wijze waarop zij haar taak denkt te verrichten. De mededeel ing, dat zij zonder eenig mandaat voor het voetlicht treedt, kan onze hoop op een werkelijke concentratie slechts versterken". De N w. R o 11. C r t. schrijft, dat een werkelijke reactie op den nood der tijden in den oproep slechts daar wordt gevonden, waar om erkenning van de gewijzigde verhoudingen wordt gevraagd en waar te kennen gegeven wordt, dat wij de nieuwe Neder landsche Saamhoorigheid moeten verwezenlijken op Nederlandsche wijze. Het blad is van oordeel dat de beweging deze nieuwe Nederlandsche saamhoorigheid slechts zal kunnen verwezenlijken, indien zij Nederland zijn plaats aanwijst in dezen tijd en de nieuwe orde. „En indien de Nederlandsche Unie waarlijk recht wil krijgen, om tot ons te zeggen, dat afzijdigheid de Nederlandsche zaak schaadt, dan zal spoedig, bo ven haar eersten oproep uit, een stem moeten stij gen, die het wèl aandurft om Nederland zijn plaats en functie te wijzen in een nieuwen tijd, een nieuwe orde. Duidelijker en inhoudrijker dan het ditmaal is gebeurd", aldus besluit het blad. H e t V o 1 k acht opheldering noodig. Het schrijft: „Eerst zal moeten blijken hoe het driemanschap zijn taak opvat ten aanzien van de beginselen, die het in zijn oproep heeft neergelegd. Van belang is hierbij nauturlijk wie degenen zijn, die zitting hebben in den raad van bijstand, als ook of, en zoo ja, met welk practisch werkprogram men voor het Nederlandsche volk zal willen treden. Verheldering dienaangaande lijkt ons dan ook voorshands het eerst noodige". Het Nat. Dagblad ziet in den Oproep een reactie tegenover de eenwording van het arbeidende volk, tegen de revolutionnaire krachten van een nieuwen tijd. Naar het oordeel van het blad strijden de heeren Linthorst Homan, Einthoven en de Quay voor de verworven posities. Het is begrijpelijk, maar tevens kan men slechts deernis gevoelen met deze poging der reactionnairen om nogmaals de opstan ding van het socialisme te smoren. Het politieke le ven krijgt weer kleur. Eenwording der kameraden van alle standen tegenover de eenwording der ka pitalistische en politiek-christelijke reactionnairen. Volk tegen reactie, dat is de leuze, waarmee van dit oogenblik af de strijd met. de Nederlandsche Unie zal worden aangebonden".

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2