ZEISS PRISMAKIJKERS Werklooze hoofdarbeiders kunnen worden tewerkgesteld. Regeling aan gemeente besturen bekend gemaakt. Thee met... leverworst FLITSEN Opbouwdienst bij de luchtbescherming ingeschakeld. VRIJDAG 26 TUE I 1040 HAARDE STS D A G BEAD 3 f IJKERS met dit merk bezitten wereldreputatie! Ongeëve naard in constructie en uitvoering. Frappant licht van gewicht! 40% lichter dan vroeger. Uw trouwe vriend, het geheele leven lang! Modellen elk doel dienend, van 6- tot 18-voudige vergrooting. Prijzen vanal 52. voor monoculaire (èênoogige) en f. 82 - voor binoculaire (hveeoogige) kijkers. Verkrijgbaar bij alle goede optische vakzaken Prospecli en inlichtingen gratis van Zeiss Ikon N.V., Heerengracht 489, Amsterdam-C. (Adv. Ingez. Med.) Aantal werken opgesomd. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van sociale zaken heeft den ge meentebesturen een brief gezonden betreffende de tewerkstelling' van werklooze hoofdarbeiders. Hieraan wordt ontleend: Het behoeft tegenover u geen betoog, dat thans vele z.g. hoofdarbeiders met groote moeilijkheden te kampen hebben. Het is wenschelijk in dit pro bleem eenig inzicht te krijgen, weshalve het centraal bureau voor de statistiek door middel van een enquête zal trachten hier materiaal te verzamelen. Ter voorkoming van een misverstand wil ik er nadrukkelijk op wijzen, dat dit onderzoek niet in zich sluit, dat reeds maatregelen zullen worden genomen. Voorloopig gaat het uitsluitend om het verzamelen van gegevens. Intusschen is het mogelijk, voortbouwende op wat reeds eenige jaren terzake geschiedt, ten be hoeve van werklooze hoofdarbeiders, indien alsnog krachtige medewerking wordt verleend, een en ander tot stand te brengen. Het departement van sociale zaken streeft er n.l. reeds eenige jaren naar voor de hierbedoelde groep werklooze hoofd arbeiders objecten te vinden, die, daar de betrok kenen uiteraard niet geschikt zijn voor het ver richten van grondwerk, zich voor uitvoering door hen leenen. Deze hoofdarbeiders staan in het algemeen bij werkloosheid voor bijzondere moeilijkheden. Zij zijn gewoonlijk gewend aan een levensstan daard, welke boven die van de handarbeiders uit gaat waarbij inzonderheid valt te denken aan hoogere huishuur, schoolgeld e.d. waardoor zij, Indien zij aangewezen zijn op het bedrag, dat zij ingevolge de steunregeling kunnen ontvangen, het zwaar te verantwoorden hebben. Een en ander is voor mij aanleiding de mede werking van uw college in 'te roepen, teneinde na te gaan, of er in uw gemeente bepaalde werkzaam heden kunnen worden gevonden, waarbij hoofd arbeiders kunnen worden ingeschakeld. In de eerste plaats denk ik hier aan werkzaamheden ten behoeve van overheidsinstellingen of instel lingen van algemeen nut, waar wellicht velerlei arbeid achterwege blijft, omdat de noodzakelijk heid niet direct aanwezig is en soms de middelen ontbreken om meer dan het strikt noodzakelijke te laten uitvoeren. Nadrukkelijk wil ik er op wijzen, dat geen Werken naar voren moeten worden gebracht, Welke in wezen tot de normale moeten worden gerekend. Arbeid voor distributiekantoren enz., dat alles moet worden gerekend tot den norma len arbeid. Mijn vraag heeft dus betrekking op bijzondere werkzaamheden, welke uitsluitend met het oog op de te verleenen hulp naar voren wor den gebracht, zooals b.v.: het instellen van een onderzoek naar de inkomens van bewoners van woningwetwoningen; onderzoek naar de vesti ging in en het vertrek uit de gemeente; catalo giseering van de bibliotheek van het internatio naal instituut van sociale geschiedenis; budget- en voedingsonderzoek in de Wieringermeer; de uitwerking van de in de Wieringermeer verza melde gegevens betreffende de spraak; ordenen en registreeren van een verzameling kinderlied jes; ordenen biliotheek en archief; voltooiing van een repertorium van de Nederlandsche dia lecten en volkskunde; samenstelling eener bio- graphie der Nederlandsche letterkunde na 1880; het ordenen en opplakken van courantenknipsels, personalia, enz. aan het gemeente-archief; mi gratie-onderzoekingen; onderzoek naar de mis dadigheid in een gedeelte van Nederland; com pleteering kaartencatalogus bibliotheek en lees zaal; ordenen stukken bureau waterschapsarchie ven; ordenen doopregisters van de Waalsche kerk; inventariseeeren van het oude archief; al- phabetische klapper op de bevolkingsregisters van 18161861: het maken van kaarten betref fende stedebouwkundige ontwikkeling en teeke nen van woningtypen woningstichting. In beginsel heb ik er geen bezwaar.tegen, wan neer ook door particuliere bedrijven werkzaam heden aan werklooze hoofdarbeiders worden op gedragen, al zal uiteraard moeten worden zorg gedragen, dat geen normale arbeid op deze wijze voor rekening van de overheid wordt gebracht. Wat de voorwaarden betreft waaronder de te werkstelling plaats vindt, diene het volgende; De werklooze hoofdarbeiders zijn dezerzijds in gedeeld in 3 groepen t.w.: Groep 1: academisch gevormden. Groep 2: middelbaar gevormden. Groep 3: eenvoudig administratief geschoolden. De tewerkstelling mag in beginsel niet lan ger dan een jaar duren, opdat de tewerkge- stelden weten, dat het hier gaat om een tijdelijken 'vorm van overheidshulp. Na ver loop van een jaar dient ten minste een half jaar te verloopen, voordat opnieuw tewerk stelling kan plaats hebben. Voor elk van bovengenoemde groepen is, in overeenstemming met de plaatselijke omstandig heden en rekening houdend met het normale werkverruimingsloon, een schaal van vergoedin gen vastgesteld. Daarbij wordt mede acht gesla gen op de meerdere of mindere practische erva ring van de tewerkgestelden. Op dezen grondslag is de volgende loonrege ling aangenomen (weekloon): Eenige dagen geleden hebben wij opgesomd wat in den vorigen oorlog te Haarlem gedistribueerd werd. Daaruit is wel duidelijk geworden, dat het. vooral op het laatst van 1918, heel zuinig was ge worden. In het bijzonder werd het tekort aan vleesch en vet gevoeld. De meeste slagerswinkels waren gesloten, omdat er niets te koop was. Een enkeling trachtte nog koopers te lokken door in zijn etalage busjes bouillonblokjes te zetten. Die blokjes schrijver dezes spreekt uit ervaring! waren wel hartig, daar zout niet onder de distribu tie viel, maar veel vleesch-smaak was er niet. aan, Al wat de merschen aan vleesch in dien tijd kon den koopen was de „eenheidsworst", waarvoor niet alleen koeien en varkens maar ook paarden het le ven geofferd hadden. Volgens sommigen zelfs „te vergeefs", want een lekkernij was het geenszins. Maar honger maakt rauwe boonen zoet. Wie honger had waagde er graag zijn kiezen aan om zoo mo gelijk de overwinning te behalen op zoo'n hompje worst, nadat hij er eerst in geslaagd was het mes zoo scherp te maken dat hij er een plak kon afsnij den. Het rantsoen was op een matig gebruik bere kend, niet hooger dan1 ons in de week. En dan werd er nog wel eens een week overgeslagen. Waarom begreep niemand want er waven toch koeien en paarden genoeg die van ouderdom dreig den dood te gaan. Zoo'n uitstel van distributie was een tegenvaller van belang. Nji kurlnen wij ons dit nauwelijks meer voor stellen, e,u wij nog eiken slagerswinkel kunnen binnenstappen om onbeperkt te kiezen uit haas, bief, rollade of andere hartige en smakelijke hap jes. Maar nu ik mij den ouden toestand weer in denk, herinner ik mij, dat het water van verlangen ons in dien tijd in den mond kon komen als wij in dat vrijwel vleeschlooze tijdperk herinnerden hoe wij vroeger gesmuld hadden. De banketbak ker trachtte, ook al werd hij gerantsoeneerd met mee], suiker, eieren en andere onontbeerlijke in grediënten, het tekort van den slager aan te vullen, maar daarin .moest hij wel te kort schieten. Wie naar iets hartigs verlangt versmaadt het zoete. De banketbakker zou succes gehad hebben met sau- cijzebroodjes, maar dat was nu juist het eenige dat hij op zijn prijslijst had moeten schrappen. Ik herinner het mij als den dag van gisteren, het was in Juli 1918, dus nu juist 22 jaar geleden. In de Zijlstraat trok de etalage van een slager de aan dacht der voorbijgangers. Er werd daarin een groote berg leverworst opgestapeld. Echte lever worst. Ter aanbeveling van zijn product had de slager een worst overlangs doorgesneden, men kon de stukjes spek zien glanzen tusschen de lever kleurige vulling. Men zag de voorbijgangers watertanden. Trouwens ik voelde dat ik dapper meedeed, ifraar ik hoor mij zelf nog denken „daar grijp je toch naast, want je bon voor eenheidsworst is pas aan de beurt ge weest". Ik wilde mij juist vermannen en mijn hoofd kloekmoedig afwenden van die heerlijkheid, toen het onverwachte gebeurde. De slager schreef op een bord met groote letters: „buiten de distributie". De slagerij werd bestormd. Elke voorbijganger, door het bord getroffen, snelde naar binnen. Na tuurlijk was ook ik van de partij. In een ommezien was de slager uitverkocht, ook al verkocht hij aan eiken klant niet meer dan twee pond. Toen ik thuis kwam met de ongewone lekkernij was het juist thée-tijd. Thee-tijd, dat wil zeggen, dat wij iets dronken dat met veel fantasie de her innering gaf aan de heerlijke, geurige thee van weleer. Het waren namelijk.... cacaodoppen, als thee afgetrokken. Ik pakte uit, mijn huisgenooten keken mij aan of ik een wonder-mensch was. „Hoe heb je dat kunnen koopen, leverworst zonder bon!" Als ik met de 100.000 uit de Staatsloterij was binnengevallen zou mijn succes vermoedelijk niet zoo daverend geweest zijn als nu. Even later zaten we „thee" te drinken met plak jes leverworst! Ik hoop, dat wij het nu in dezen distributie- tijd niet zoover zullen brengen. Maar gelukkig ziet het daar ook niet naar uit. NIEUWE SERIE No 58 Binnen blijven 1. Junior en vriend staren naar den stroo menden regen en weten niet wat zij met zichzelf moeten doen. 2. Ondernemen een la waaiig balspel, tot een schemerlampje eraan leu offer valt. 3. Besluiten uit te ma ken wie van de meeste treden kan springen tot moeder er een eind aan maakt. 4. Strijden een partij schermen met hockey sticks. 5. Junior wondt vriend, waarop een jacht volgt •door het huis, die niet be vorderlijk is voor het meu bilair. 6. Moeder rapporteert opgelucht dat net niet meer regent en de jongens besluiten, binnen te blijven met een postzegelalbum. klasse der gemeente groep 3 groep 1 groep 2 a b c a b c a f 29 f 24 f 23 f 23 f 21 f 19 f 20 b f 28 f 23 f 22 f 22 f 20 f 18 f 19 C f 27 f 22 f 21 f 21 f 19 f 17 f 18 d f 26 f 21 f 20 f 20 f 18 f 16 f 17 e f 26 f 21 f 20 f 20 f 18 f 16 f 16 De klasse-indeeling der gemeente houdt ver band met het gewone werkverschaffingsuurloon: a. uurloon van 35 cents en hooger; b. uurloon van 32, 33 en 34 cents. c. uurloon van 27, 28, 29, 30 en 31 cents. d. uurloon van 24, 25 en 26 cents. e. uurloon van beneden 24 cents. Groep 1: Hooger gevormden (academici), zoo als juristen, ingenieurs, economen e.d., die de universitaire studie langer dan drie jaren hebben voleindigd. Bij het vaststellen van de belooning wordt ge meentewijze met de navolgende indeeling reke ning gehouden: a. gehuwden met practische ervaring; b. gehuwden met geen of weinig practische ervaring; c. ongehuwden met practische ervaring en on gehuwde personen van 30 jaar of ouder. Groep 2: Middelbaar gevormden, zooals boek houdkundigen, vakbekwame teekenaars, statis tisch geschoolden e.d. Bij het vaststellen van de belooning wordt ge meentewijze met de navolgende indeeling reke ning gehouden. a. gehuwden met practische ervaring; b. gehuwden met bescheiden practische erva ring; c. ongehuwden van 30 jaar of ouder met prac tische ervaring. Groep 3: Eenvoudige krachten als kantoorbe dienden,schrijvers e.d., die gehuwd zijn en reeds practische ervaring hebben. De loonen, aan de tewerkstelling verbonden, kunnen, zoo de uit te voeren objecten vooraf door mij zijn goedgekeurd, op de gebruikelijke wijze voor subsidie uit het Werkloosheidssubsidiefonds in aanmerking worden gebracht. Ik vertrouw, dat uw college zal medewerken om voor de werklooze hoofdarbeiders in uwe ge meente zoo mogelijk een afzonderlijke werkver schaffing te stichten. Mocht uwerzijds nadere voorlichting vanwege mijn departement worden verlangd, zoo zal deze uiteraard steeds gaarne worden verleend. U kunt zich daarvoor recht streeks tot den chef der afdeeiing werkverruiming wenden. (A.N.P.) De bomaanvallen van Dinsdag nacht. Te Amersfoort 5 dooden en 16 gewonden. Het A.N.P. meldt: Naar thans bekend wordt, zijn de gevolgen voor de burgerbevolking van het bombardement van Amersfoort in den nacht van Dinsdag op Woensdag nog ernstiger dan was ge meld. De balans vermeldt vijf dooden, acht zwaar gewonden, acht licht gewonden, een in puin ge worpen huis, vier afgebrande huizen en eenige door scherven, vonken en luchtdruk beschadigde huizen. OOK EEN DOODE TE SCHOORL. Bij hetzelfde Engelsche bombardement, waarbij in denzelfden nacht te Groet een bom is neerge komen met het bekende noodlottige gevolg, is ook te Schoorl een huis vernield, waarbij een doode te betreuren valt. EVENEENS BOMMEN IN NIEUWERAMSTEL. Ook te Nieuewer-Amstel hebben Engelsche vlie gers dien nacht bommen laten vallen, echter dit maal zonder noemenswaardige schade voor de burgerbevolking. Dertien bommen ontploften in weideland. Reorganisatie van het bestaande stelsel. Vrijwilligerssysteem wordt vervangen. Aan een brief, welke de secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van bin- nenlandsche zaken betreffende een reorganisatie van den luchtbeschermingsdienst heeft gezonden aan de burgemeesters wordt het volgende ont leend: De praktijk van de laatste maanden heeft ge leerd, dat het vrijwilligerssysteem, waarop de or ganisatie van den luchtbeschermingsdienst te on zent is gebaseerd, in meer dan een opzicht tekort schiet, zoodra gelijk thans het geval is van het personeel voor langeren tijd diensten gevraagd moeten worden. Tengevolge daarvan doen zich in vrijwel alle gemeenten in mindere of meerdere mate moeilijk heden gevoelen met betrekking tot een bezetting van de noodzakelijk geachte luchtbeschermings posten, terwijl anderzijds de voortdurende wisseling in bezetting van deze posten de vorming van vol doende geschoold personeel in den weg staat. In verband hiermede is een reorganisatie van de luchtbeschermingsdiensten hier te lande in overweging genomen, waarbij als einddoel een regeling voor oogen staat, waarbij de thans als gevolg van de bijzondere omstandigheden noodzakelijke continu-dienst wordt verricht door personen, die uitsluitend voor deze werk zaamheden zUn aangesteld en voortdurend ter beschikking staan en als zoodanig de kern van de luchtbeschermingsorganisatie vormen. De uitvoering van dit voornemen wordt ver gemakkelijkt, doordat voor het vormen van deze kernen gebruik kan worden gemaakt van de door de demobilisatie der Nederlandsche weermacht vrij komende krachten. Besprekingen met den com mandant van den Opbouwdienst hebben er toe ge leid, dat deze zich in beginsel bereid verklaard heeft het personeel van dezen dienst tót een nader te bepalen aantal geëncadreerd beschikbaar te stel len voor de luchtbeschermingsdiensten der daar voor in aanmerking komende gemeenten. Daarbij dienen o.m. de volgende 'punten in acht te worden genomen: 1. De minimum-bezetting van de kern be draagt in kleinere gemeenten zes man (twee groe pen van drie, waarvan elke groep om beurten nacht dienst verricht, en wel twee man voor de surveil lance en één voor de bezetting van den commando post, met onderlinge aflossing). De opbouwdienst kan echter geen kleinere verbanden beschikbaar stellen dan groepen van ongeveer 40 man. De commandant van den Opbouwdienst stelf zich evenwel op het stand punt, dat het verband in •'en groep behouden blijft, indien de ploegen van de groep geen grooteren wegafstand dan ongeveer 15 K.M. behoeven af te leggen, teneinde het oefen centrum te bereiken voor de lichamelijke oefening, welke voor de manschappen van den dienst verplicht is gesteld. In verband hiermede zullen door de rijks inspectie voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen uit de daarvoor in aan merking komende, niet te ver uit elkaar lig gende kleirte gemeenten in overleg met de burgemeesters, „rayons" worden gevormd, waarbij aan de voren bedoelde voorwaarde voldaan wordt. Voor de grootere gemeenten zal de beschikbaar stelling beperkt moeten blijven tot ten hoogst* twee afdeelingen, elk ter sterkte van vier groepen a plm. 40 man. Gelijk ook reeds te Amsterdam met betrekking tot de brandweer is geschied, zullen in laatstbedoelde gemeenten de manschappen ge kazerneerd worden. 2. Door den opbouwdienst zal er naar worden gestreefd, dat zooveel mogelijk personeel woon achtig in, of afkomstig van de betreffende gemeente beschikbaar zal worden gesteld. 3. Het rijk betaalt de personeelkosten met dien verstande, dat de kosten van legering en voeding ten laste der gemeenten komen. 4. Bij de normale diensten draagt het personeel de kleeding en uitrusting, welke voor den opbouw dienst zijn voorgeschreven. Voor het verrichten van brandweer-, gas en andere bijzondere dien sten verstrekken de gemeentebesturen de hiervoor vereisehte kleeding en uitrusting. 5. De inschakeling van het personeel van den Opbouwdienst bij de gemeentelijke luchtbescher- mingsdiensteh zal niet eerder kunnen plaats hebben dan eind Juli a.s. Het wil mij voorkomen, dat op de hierboven aan gegeven wijze een bevredigende en voor de ge meenten tevens financieel weinig bezwaarlijke reorganisatie van de luchtbeschermingsdiensten kan worden verkregen. Vanwege den commandant van den Opbouwdienst is daarbij het vertrouwen uit gesproken, dat de gemeentebesturen zich bij wijze van contra-prestatie moreel vei'plicht zullen ge voelen om het in hun gemeente voor den lucht beschermingsdienst beschikbaar gestelde personeel van zijn dienst in de eerste plaats in aanmerking te doen brengen voor het vervullen van vacante ge meentelijke dienstbetrekkingen, waarvoor zy in aanmerking kunnen komen, en zich tevens zullen beijveren om dit personeel bij de werkgevers ln de gemeente aan te bevelen. Ik stel er prijs op, dit laatste met den meesten nadruk te onderstrepen. (A.N.P.) NOORDERBAD ZANDVOORT. ZATERDAG en ZONDAG DANSEN. WOENSDAG 31 JULI, n.m. 2 uur: ZWEM WEDSTRIJDEN. (Adv. Ingez. Med.) Tijdens een bomaanval van Engelsche vliegers op Amersfoort moest een dichtbevolkte woonwijk het ontgel den. Een woning werd getroffen, waarbij vijf personen om het leven kwamen. Nederlandsche vliegtuigen d<Ar Engeland gebruikt? 's GRAVENHAGE, 25 Juli (A.N.P.) De Engelsche radio heeft gemeld, dat de naar Enge land overgebrachte Nederlandsche vliegtuigen, be halve van een oranje driehoek, van een ander on- derseheidingsteeken worden voorzien. Hieruit blijkt, dat deze machines door Engeland voor zijn strijd tegen Duitschland, wellicht zelfs voor de nachtelijke bomaanvallen op Nederland, worden gebruikt.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5