H H.D.-Vertelling AGENDA. V R TJ D A G 26 J U T 1940 TT X X R T: F. W'S D A-G B C X B 7 De Noord-Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij heeft met haar nieuwe motorreddingboot President Steyn" te Egmond aan Zee een alarm-oefening gehouden, waarbij een vliegongeval op zee werd verondersteld. In de branding. N. S. B.-vergadering te Amsterdam. Vragen door den heer v. Geelkerken beantwoord. AMSTERDAM. 25 Juli. In de groote zaal van het Concertgebouw heeft de nationaal-socialistische beweging in Nederland vanavond een vergadering belegd, welke aansloot op de vergadering welke de vorige week werd gehouden. Op dien avond was gelegenheid tot het stellen van vragen, welke ech ter door het groote aantal 58 in verband met de verduistering niet allen konden worden beant woord door den plaatsvervangend leider der N.S.B., de heer C. van Geelkerken. Daartoe was vanavond gelegenheid. Nadat ir. Huygen de vergadering had geopend werd allereerst gesproken door den heer Schout van Dieren, gewestelijk leider van den Nationalen Jeugd storm, die zeide, dat op 1 Jan. '40 ons land 737 jeugd verenigingen telde, de sportvereenigingen niet mee gerekend. In het komende nieuwe groot Nederland zal slechts een jeugd-beweging bestaan, de Natio nale Jeugdstorm. Daarin zal plaats zijn voor de jeugd van de 17 provincies van Dietschland. Het woord was hierna aan den heer C. van Geel kerken, die direct aanving met de beantwoording der vragen. De eerste waag, welke de heer van Geelkerken beantwoordde, luidde: Kan het „Wilhelmus" als volkslied niet vervan gen worden door het „Wien Neerlands Bloed". Spre ker zeide hierop: het „Wilhelmus" is het oudste volkslied der wereld en teekent den strijd van een volk. Thans zingt de N.S.B. het eerste vers niet meer, doch wel het zesde. Het „Wien Neerlands Bloed" kan niet, althans nu nog niet, het Neder- landsch volkslied worden genoemd. De nieuwe leden dpr N.S.B. aldus spreker naar aanleiding van een andere vraag zullen nooit als tweedehands leden worden gebruikt. Er zijn geen soorten van nationaal socialisten. De oude leden heb ben een opvoedende taak voor de nieuwe leden, doch de N.S.B.-leding acht beiden even hoog. Naar aanleiding van een vraag over de toekomst van het bedrijfsleven in den nationaal-socialistï- schen staat, zeide de heer van Geelkerken: het par- ticuiere bedrijfsleven zal in stand worden gehouden. De Staat houdt echter het oppertoezicht. Het kapi taal zal daarbij geen rol spelen. De weerbaarheidsafdeelingen der N.S.B. aldus bleek uit het antwoord op een volgende vraag, zijn niet gewapend. Een vraag over ouderdomspensioen ontlokte den heer van Geelkerken de mededeeling, dat de N.S.B. indien .de leiding van den Staat in haar handen komt zal zorgen voor ouderdomspensioenen voor een ieder die hard heeft gewerkt. Zij die thans storten bij de vrijwillige ouderdomsverzekering doen verstandig hun stortingen te blijven doen. De opbouwdienst moet indien zij zich in dienst van het geheele volk stelt onze sympathie hebben aldus spreker doch wij moeten er voor werken, dat de leden van dien dienst werk zullen kunnen krijgen thuis den dienst kan worden opgeheven. De N.S.B. is bang voor onze koloniën. Jarenlang is de bewapening van Indië verwaarloosd en nu kan ons dit onze koloniën kosten, hetgeen een belang rijke verlaging van ons levenspeil zou beteekenen. Rusland aldus de heer van Geelkerken is de rotte plek in het toekomstige Europa. Het is een groot gevaar, dat gebruik zal maken van iedere zwakheid van Duilschland. In de toekomst zal de Sovjet-Unie echter ook door de nationaal-socialis tische gedachte worden veroverd. Het Jodenvraagstuk, waarover acht vragen waren binnengekomen, leeft in ieder volk. volgens den spreker. De Joden hebben zichzelf als vraagstuk opgeworpen. De N.S.B. heeft tegen de Joden stelling moeten nemen door de houding der Joden zelf. Het levensbelang van het Nederlandsche volk eischt de scheiding. Naar uw tenten terug o Israël zegt het Oude Testament. De N.S.B. is het daarmede eens. De kleine Jood zal een levenskans worden gegeven. Na de pauze sprak de heer van Geelkerken over de Nederlandsche Unie. Gisterenavond werd een oproep aan het Neder landsche volk gepubliceerd. Zij. mr. Linthorst Homan, prof. De Quay en mr. Enthoven solliciteeren naar een rol. Het is weer het oude. Het gaat niet om het volk bij hen Zij hebben nooit nood gekend en trachten thans te zorgen dien nood nooit te lee- ren kennen. Zij hebben geen volksgeloof. Het zijn oude democraten uit een systeem, dat vergaan is en nooit meer terug zal komen. Een concentratie van het volk is het niet. Men vecht voor groepsbelang. Door deze unie te steunen, steunt gij de verdeeld heid. Het behoort met het Nationale Economische Blok en het Nationale Front tot de puinhoopen. die wij moeten opruimen. De N.S.B. zal voor iedere con centratie onverteerbaar zijn. (A.N.P.) Opneming van fondsen in de dagelijksche noteering. 's-GRAVENHAGE, 25 Juli. (A.N.P.) De waarne mend secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van financiën, maakt bekend, dat hij heeft aangewezen ter opneming in de dagelijk- sche noteerirg in de prijscouranten der beurzen, met ingang van Mandag 29 Juli 1940. de volgende fondsen t.w.: 3 1/2 pet.. Nederlandsch-Injlië 1935: 3 pet Nederlandsch-Indië conv. leening 1937 3 pet. Nederlandsch Indië 1937 a. 3 pet. Suriname 1896 productieve werken. 3 pet. Suriname 1895/1906 immigratiefonds. Diefstal van militaire goederen. Tien personen veroordeeld. Voor den Groninger politierechter hebben zich Woensdag tien inwoners uit de Groningsch-Duit- sche grensstreek te verantwoorden gehad wegens diefstal van goederen ten nadeele van den Staaf der Nederlanden. In de eerste iagen van den oorlog hebben zij zich, nadat de Nederlandsche militairen teruggetrokken waren, allerlei goederen, zoowel uit de verlaten stellingen als uit de militaire barak ken, toegeëigend, noch het rijksgoed, noch de par ticuliere eigendommen bleken daarbij veilig te zijn. Naast dekens en schoenen, hout en ander mate riaal, werden ook luxe voorwerpen ontvreemd'. De verdachten werden veroordeeld tot gevan genisstraffen. varieerende var een tot zes maan den, voor enkelen hunner werden voorwaardelijke straffen uitgesproken met een proeftijd van drii jaren. Eén verdachte kwam er alleen met een geldboete van vijftig gulden af. (A.N.P.) Binnenkort opheffing der confessioneele vakbonden? We hebben enkele dagen geleden gemeld, dat naast de maatregelen ten aanzien van het N.V.V. voor het R.K. Werkliedenverbond, het C.N.V. de Ned. Vakcentrale een commissaris was aan gewezen. In verband met deze benoeming verklaarde het bestuur van het R.K. Werkliedenverbond in een circulaire aan de plaatselijke besturen o.a.: ..Naar óns uitdrukkelijk werd medegedeeld, zal de beweging in haar werkzaamheid ten bate van haar leden in geen enkel opzicht worden belem merd en blijft ons bestuur de leiding houden. Alles blijft dus normaal functionneeren. Er is dus niet de minste reden tot onrust: wij zetten ons werk gewoon voort en hopen zelfs door dit regelmatig contact met de bezettende autoriteiten in staat te zijn gedurende de huidige buitengewone omstandigheden beter nog dan tot dusver de belangen van onze leden te behartigerr." De Maasbode is nu van meening, dat de com missaris-benoeming meer een faze in de ontwik keling is en dat de meer dan 300.000 katholiek en christelijk georganiseeerden weldra voor een andere keus gesteld worden. Deze meening is gebaseerd op de mededeeling van mr. Rost van Tonningen, die volgens een verslag in de ..Nieuwe Rotterdamsche Courant" in een rede te Goes heeft verklaard, dat spoedig ook de confessioneele vakbonden zullen worden opgelost en dat aanhangers van het oude regime die nu nog op verantwoordelijke posten zitten, hun langsten tijd hebben gehad. Methode gevonden om visch versch te houden. In De Tijd wordt melding gemaakt van een uitvinding voor visch verduurzaming, Versche visch, nl. zooals de visschers die ken nen, heeft men tot nog toe niet onder de massa kunnen brengen. Maar waarom zou het niet mogelijk zijn. het publiek het geheele jaar door versche visch te verstrekken, die zijn origineelen smaak en volle aroma behoudt? De Harderwijksche industrieel E. den Herder (bekend door zijn vruchtelooze campagne tegen de afsluiting van de Zuiderzee) meent die vraag te hebben beantwoord. De bewerking is zóó, dat zonder bijvoeging van olie. azijn of andere ingrediënten de haring in blikken bussen van onbepaald formaat kan worden verpakt. Deze bussen mogen een tot twee weken open blijven staan, zonder gevaar van bederf, zoodat dus uit blikken van ongeveer 50 K.G. in de vischwinkels verkocht kan wor den. De uitvinder werd uitgenoodigd voor een de monstratie op het Rijksproefstation te Den Helder. De directeur, dr. Liebert, toonde zich zoo voldaan over het resultaat, dat hij zonder aarzelen het departement van oeconomische zaken met dit feit in kennis bracht. Dr. Liebert stelde een tijdslimiet vast en daarbinnen zou de houdbaarheid van het product bewezen moeten worden. Het resultaat bevredigde volkomen, zoodat het Nederlandsch octrooi kon worden aangevraagd en verkregen. De uitvinder zocht ook contact met officieele Duitsche instanties. Daar was men eveneens zeer ingenomen met het product, zoodat ook het Duitsche octrooi werd verleend. Tot zoover het bericht van den medewerker van De Tijd. Dr. G. A. Wumkes vraagt ontslag als bibliothecaris. Dr. G. A. Wumkes. bibliothecaris der Prov. Bi bliotheek van Friesland te Leeuwarden, heeft tegen 1 Januari eervol ontslag aangevraagd aldus meldt het Hdbld Dr. Wumkes. de stoere strijder voor het Friescb. heeft als predikant de Ned Herv. Kerk van 1894 tot 1924 gediend. In November 1939 is dr Wum kes op buitengewoon hartelijke wijze gehuldigd naar aanleiding van zijn 70sten verjaardag op 4 Sept. van dat jaar. De zijderupsenteelf in Haarlem. I Ongeveer twee jaar geleden publiceerde onze krant een tweetal artikelen over de zijderupsen- teelt, de mogelijkheden en moeilijkheden daarvan, en de toepassing ervan in een Haarlemschen tuÖJ. In dien tijd plantte de kweeker de heer Hoen derdos te Haarlem de eerste moerbeienboompjes op zijn gronij met de bedoeling ook zijderupsen, te gaan telen, want, zooals u waarschijnlijk weet, vormen de moerbeiboombladeren het voedsel van de zijderups. Verleden jaar werd een eerste proef genomen met 1000 a 1500 rupsen De eieren werden verkre gen van de Nederlandsche zijdeteeltvereerdging, en de proefneming slaagde zeer goed. Thans telt het ..bedrijf' 14000 rupsen, die voedsel ontvangen van 1600 moerbeiboompjes: 7000 van iseze diertjes zijn zoo goed als ingepopt. 7000 zijn nog bezig om spin- rijp te worden. In het schuurtje op de kweekerij van Hoenderdos bij de Ruïne van Brederode kan men de diertjes aan den arbeid zien. Zoodra de eitjes in de broeikast uitgebroed zijn worden de kleine rupsjes op moerbeiblaieren gezet om daar groot te worden. Wanneer ze de neiging vertoonen om te gaan spinner, worden ze overgebracht naar andere met bladeren belegde planken. Na deiz.g.n. vlaszijde te hebben gesponnen beginnen zij aan de eigenlijk^ cocon, waar zij vier dagen dag en naoht aan arbeiden. Vervolgens worden de cocons in stoom gehouden, en dan zijn ze gereed voor afwik keling (wanneer zij niet gestoomd worden bren gen zij over 14 dagen een vlinder voort). Van één cocon wordt ongeveer 1000 a 1500 M. zijde gewonnen. Een enorm getal, dat tot naden ken stemt over de geweldige capaciteit van de zij derups. Deze zijderupsenteelt, waarvan wij in ons blad van gisteren reeds een foto publiceerden, bevindt zich nog in een experimenteel stadium, hoewel het uiteraard wel de bedoeling is om een en ander t.z.t. op practische basis te stellen. EXAMENS. ACADEMISCHE OPLEIDING. Aan de Technische Hoogeschool te Delft slaagden voor het ingenieursexamen werktuig kundig ingenieur: J. W. R. Baerts, te Haarlem en G. L. M. van Es, te Zandvoort: voor het cand.-examen werktuigkundig ingenieur slaag de W. Polderman, te Velsen. STAATSEXAMEN. 's-GRAVENHAGE, 25 Juli. Staatsexamen ter toelating tot de Universiteiten (art. 12 der Hooger Onderwijswet). Geslaagd voor dipl. A: de heeren R. G. Bartels, H. J. Zwarts. E. M. Pallenberg. J. W. J. van Beek, F. Verberne en J. N. Slangen. Voor diploma B: geen. R.-K. INDUSTRIE- EN HUIS HOUDSCHOOL TE HAARLEM. Overgangsexamen. Opleiding Huishoudkundige. Be vorderd van de eerste naar de tweede klasse: J. Bolsiüs. T. Brandenburg. J. Dirks, T. Grimbergen, S. de Groot, M. Harm,'v.w.. B. Hergarden. R. Hooy, H. Kahmann, M. Kessels, T. Loomans, Cl. Nelissen, E. Schlatmann, Tr. van Vlijmen, afgewezen 2. Opleiding hulp in de huishouding. Bevorderd van de eerste naar de 2de klas: A. Assema, N. Kramer, L. Kramers, v.w., N. de Loor, v.w., S. Lubbers, J. van Pelt, G. Plus, v.w., Tr. Salman, N. Seignette, C. Timmers, R. Vader, M. Vlaar, afgewezen 1. Opleiding costuumklas: Bevorderd van de "eerste naar de 2de klas: J. van Brugge. R. Dijkzeul, T. de Haan, R. Holdorp, C. Nelis, J. Neyenhuis, T. Oldenburg. J. Prins, N. Schol ten, afgewezen geen. Voorbereidende klassen. Bevorderd van de eerste naar de tweede klas: M. Alders. L. Angenent, J. Bakker. A. Berkhout, A. Booms. Gr. van Bruggen. G. Bult, Gr. Coenegrachts, A. Driessen, St. Dijkzeul, C. Geerlmgs. R. de Geus, R. Handgraaf. R. van Hees v.w., A. Hekker, N- Hoen derdos, N. Jongbloed, v.w., M. Joosten, Chr. de Ko ning, C. Kors. T. Kramer, A. Kranendijk, A. Lam- mers, C. van Loon, M. van Loon, v.w., Tr. van Loy, M. Meulenbroek, A. Mul, A Neyenhuis, R. Paauw, G. Roest. A. Schoorl, J. Schoorl, G. Straver, M. Tromp, N. Turkenburg. M. Verbeek, J. Verhallen, M. de Vos, R. Wevers, M. van Woerkom, afgewe zen 7. Het getuigschrift voor de twee-jarige voorberei dende klas werd behaald door de volgende leerlin gen,: S. Aalsma, Cl. Bartels, J. de Boer. R. Boots. A. Bouman. T. Braspenning. B. de Geus. T. Klomp, A. Koster, A. van Leuven. A. Lijnzaad. Tr. van Meurs, Th. Meyer. A. Nijssen, T. Orth, C. v. d. Putten; A. Rohling, Tr. Ruyters, A. v. d. Veldt. L. Vreenegoor. Warmendam. A. van Weel, N. Winnubst, K. Wit Afgewezen 4. Namiddagcursus. Bevorderd van de eerste naar de 2de klas: A. Bank, A. Bos. N. Elferink, J. Huybens, T. van Lies hout, W. van Looy, H. van Nieuwmegen. N. Penne- kamp, R. Timmer. L. Weyers, A. Woertman, N. Zo mer, C. Zwanenburg, M. Zwanenbux-g, afgewezen 3. DE VERHUIZING VAN MENEER KRUIMEL DE HAARLEMSCHE ZWEM- EN BAD INRICHTINGEN. Er is minder gezwommen dan verleden jaar. Li het tijdvak 1 Juli16 Juli 1940 zijn ln de ge meentelijke zwehi- en badinrichtingen te Haarlem 38392 baden genomen, verdeeld als volgt: Houtvaart: Hm, Dam. Tot. 1939 Abonnés 3910 3190 7100 8052 20 ets. baden 211 162 373 392 10 ets. baden 390 473 363 1229 Vereenigingsbaden 262 249 511 387 Schoolbaden 2280 1382 3662 3844 Kostelooze baden 4823 5500 10323 10421 11876 10956 22832 24325 Delft: Hm, Dam. Tot. 1939 Abonnés 5488 5893 11381 11902 20 ets. baden 296 271 567 518 10 ets. baden 336 381 717 686 Vereenigingsbaden 217 Schoolbaden 1547 1348 2895 3617 7667 7893 15560 16940 PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 27 JULI 1940 Progr. I. JAARSVELD van 10.30 n.m.11.30 n.m gram. platenconcert voor de Radio Distributie. Progr. II. KOOTWIJK. Progr. III. DUITSCH STATION. Progr. V Idem. 7.008,00 Eigen gramofoonplaten- concert. Gevarieerd programma. El Capitan, Massed Brass Bands. 2. Potp. v. P. Kreuder melodieën, Erhard Bauschke. 3. Alexander's Ragtime Band, Boswell Sisters. 4. Ga je met me uit. Ramblers. 5. Schau mich an sei mir gut, Martha Eggerth. 6. Potp. uit Bajazzo. solisten en orkest. 7. Chanson de Solveig. A. Galli-Curci. 8 Potp. uit La Traviata. Staatskapel v. Berlijn. 9. Schlafe mein Prinzchen. Wiener Sanger Knaben. 10. Mijnheer Dinges, Johnny and Jones 11. Daydreaming. Bert Ambrose en V. Lynn. 12 Skoda Lasky. Will Glahe. 13. Suzanne. A. de Laat. 14. Marschenpotp. v. Sousa, Jack Hylton. G. IONKER. IJ heette Kruimel en zij heette Kruimel, hij van zijn geboorte af en zij reeds vele jaren, sedert den dag, dat ze blozend „Ja" gezegd had tegen den man, die een toespraak' gehouden had over den plicht, el kanders lasten te dragen. Zij vond, dat ze dat ook naar behoorer. gedaar. had, of is het dragen van den naam Kruimel geen last? En het was een last! Niet zoozeer voor hem, die een meter zestig mat op schoenen en hakken en steunzolen, maar voor haar, die een meter tachtig was, zonder schoenen, hakken, steunzolen of welke kunstmiddelen ook. Om over taillematen maar te zwijgen. Hij heette dus Kruimel. Het doet er niet veel toe, waar hij precies werkte. Hij werkte, zooals duizenden werken, in een betrekking van een man met velen boven en weinigen onder zich, waar de weinigen al evenmin respect vor hem hadden als de velen en waar hij zijn werk al deed sinds jaren, zonder op te vallen en toch heel goed, en heel betrouwbaar, en heel precies. En ronder eenige hoop het verder te brengen, of ooit respect af te dwingen bij de weinigen, of de velen. En toen kwam de promotie! Men kon Kruimel geen tyran noemen. Want hij was goedaardig van nature. Maar twintig jaren werken, te groot voor een servet en te klein voor een tafellaken, twintig jaren met niets dan zelf respect om troost bij te zoeken! Neen, hij was géén tyran. maar hij was bepaald tyranniek. Hij had op zijn kantoor niets te zeggen, maar heel zijn besef van waarde vierde hij uit in zijn eigen gezin, dat wil zeggen tegenover Emelie. En Emelie had er zich in geschikt, na veel tegen stribbelen, de eerste jaren, en alles wat zij eruit overgehouden had, was de vaste overtuiging, dat als hij zijn zin doorzette, het falikant uitkwam. Toen kwam dus de promotie! Zij hadden heel lang gewoond in het kleine huisje, waar ze rfa hun huwelijk ingetrokken waren. Een pieterig huisje, voor een pieterig salarisje. En nu was er de promotie, in een tijd dat iedereen dacht aan ontheffingen voor belasting schuld en kleiner wonen, en bezuinigen. Voor Emelie was het een opluchting. En ze droomde van ruimer kamers, een ruimer keuken, kortom van alles een beeti^ minder pieterig. En ze spraken over de verhuizing. Of het met die, of met die maatschappij zou gebeuren, hoe ze doen zouden, in eene of in tweeën en wat het kosten zou. En toen werd Theodoor Kruimel tyranniek. Dat kwam zoo over hem. Hoor eens, vrouw zei hij beslist, al gaan we erop vooruit, we gaan geen geld verkwisten! Natuurlijk niet, vond Emelie, dat zei ik toch odk niet. Dat zei je wel! Ze zuchtte. Dat zei je wel, herhaling met nadruk. Weet jij, wat een verhuizing kost. Met inpakken en afnemen, en twee tapissières, en uitpakken, en ophangen, en alles? En de stoffeerder, en de be hanger, en al die andere kerels9 Emelie zweeg nadenkend, toen zei ze peinzend: Ja, het zal wel veel kosten. Heel veel, zei Theodoor met nadruk, als we het op jouw manier doen. Maar niet, als je het mij laat doen. Ze kende zijn stem, en zijn manier van spreken en ze wist, dat het maar beter was te zwijgen en hem zijn gang te laten gaan, want dat het toen moest, zooals hij het wilde. Al was hij geen tyran En ze troostte zich, dat het wel falikant verkeerd zou afloopen. En toen had ze de lichtzinnigheid, dat ook te zeggen. Theodoor blies verontwaardigd en zweeg. Zweeg! Emelie sprak niet meer over de verhuizing. Zwakjes informeerde ze een week later, wanneer het gebeuren zou. Hij zei het haar. En hoe laaf.' Hij zei het haar ongeveer, zei hij. Ze vroeg niet of hij dit geregeld had en dat. of hij dat besteld had. en dit. Ze wachtte af, en zuchtte dat het wel falikant zou afloopen. Toen kwam de ver huisdag. Om acht uur komen ze, zei meneer Krui mel, toen de wekker óm zes uur ratelde. Onge veer, dacht Emelie met een zucht. Ongeveer, zei meneer Kruimel vergoei- lijkend om negen uur, toen er nog geen verhuizer te zien was. Ze kwamen om half tien. Eerst komen de pakkers, met de kisten, deelde hij mee. Het was een heel geschikte verhuizer, voegde hij ei vertrouwelijk aan toe, een gelukje, dat hij dien gevonden had. Ze kwamen om half tien, twee mannen, met een handwagen, met tien wrakke kisten. Tien kisten, die ze de trap opdroegen en die tien strepen achterlieten op het witwerk van de trap en de gang. De eene van de twee pakkers ver dween weer. met den handwagen. De andere pakte Maar dat zag Emelie niet meer, want toen de kisten kwamen, zei Theodoor: Ga jij nu naar het nieuwe huis, om den loodgieter open te doen en den electricien en zoo. En ze ging. Theodoor Kruimel sloeg den pakker met bezorg de blikken gade. De strepen op de muren, de la-assen op de verf, het vervulde hem met wat on gerustheid. Gelukkig dat Emelie er niet was. De pakker pakte. Van tijd tot tijd sloeg hij zijn oogen op en zag Theodoor aan, met een duidelijke ge- irriteerdheid om dien vent, die hem op zijn vin gers keek. Om elf uur waren drie kisten vol. Toen ging de pakker een stukje brood eten op zijn dooie ge mak. Om één uur waren zes kisten vol, om drie uur waren ze alle tien klaar. Toen vroeg de pak ker: Hebt u telefoon? Neen, hij had geen tele foon, en de pakker ging dus telefoneeren. Hij kwam een half uur later terug, tegelijk met den verhuiswagen, waarin twee andere verhuizers. Er kwamen weer tien kisten uit den wagen, die op het trottoir gezet werden en verder tot vermaak dienden voor de jeugd. De mannen heschen en droegen en laadden. Het duürde twee uur. Toen reed de wagen weg en de pakker bleef en pakte. Om half zeven ging hij wat eten, om zeven uur was hij er weer en om acht uur was hij klaar met pakken althans. Weer verscheen de wagen. Ditmaal met slechts één verhuizer. Misschien wilt u even wat aangeven? Van een nerveus man was meneer Kruimel een gebroken man geworden. Hij gaf wat aan. Wilt u dat touw even vasthouden? Hij hield het vast. De mannen verhuisden, met langzame passen en langzame bewegingen, langzaam. Me neer Kruimel gaf nog wat aan, hield nog even het touw vast. Hij werd op een gegeven oogenblik met touw en al opgetild, toen een zware kast aan het andere eind bungelde, en de verhuizers hem in den streek lieten. De kast kreeg een paar barsten, meneer Kruimel een paar blaren. Het werd negen uur. Och, geeft u even dien stoel aan! Aldus deed Theodoor. Och, brengt u mij even dien koffer! Aldus deed hij. En hij hielp met het bed, en met de linnenkast en het karpet en den looper en nog een bed en nog een kast en eindeloos veel stoelen Meneer Kruimel hijgde. Hij gaf aan en droeg en heesch en gaf aan en droeg. De wijzers van de klok kropen voort en het licht kroop weg achter den horizont. Meneer Kruimel was weinig meer dan een bewegend bergje stof en zweet en vuil en vermoeidheid. En blaren. Toen sloeg de klok tien uur. De mooie eiken klok met het speelwerk, het geschenk ter gelegenheid van zijn vijf en twintig-jarig kantoorjubileum, sloeg tien uur. Alles was weg! Het was gebeurd. Om half een verliet de laatste verhuizer de nieuwe woning. Maar niet, voordat hij meneer Kruimel de rekening had gepresenteerd. En toen bleek het, dat meneer Kruimel had afgesproken met den ccnen pakker, dat die per uur betaald werd- Dat waren vijftien uren. En met den anderen pakker ook, dat waren tien uren. En met den man van de auto ook, dat waren weer vijftien uren. En met den man van de kisten ook, dat waren twintig kisten. En met den man van de handkar ook. Dat bleken drie uren te zijn. al wist de hemel waarom! En toen hij het optelde, bleek, hoo kleinigheden optellen. En hoe uren van drie kwartjes en uren ,van een gulden en uren van twee vijftig, samen een enorm bedrag maken, waar van hij niet eens zijn eigen uren zwoegen en sloven af kon trekken. Emelie zweeg en dacht dat het 'weer falikant Hoe laat is het? vroeg ze zwak. Theodoor keek op. Hé. hij had zijn horloge op den schoor steen laten liggen in het oude huis. Hij ging. op een blarendrafje. En hij vond zijn horloge. Toen was het kwart over één. Ping! zei de klok het kwar tier. Meneer Kruimel daalde de trap af. En toen schoot het door hem heen! Ping? Wat ping! dat was de klok. De klok, zijn eiken bimbambirm- klok! Hij strompelde naar boven, in donker, streek een lucifer aan. En daar stond, verlaten en een zaam. de klok van vijf en twintig kilo's. Moeizaam nam meneer Gruimel het gevaarte op, stommelde de trap af. strompelde de straat langs, in donker naar huis. Daar gekomen zette hij zijn last neer kreunend, zette de wijzers gelijk, kreunend, en gaf de klok een klein duwtje, om op gang te komen. Maar hij kwam niet op gang. Want de slinger was bezweken onderweg. (Nadruk verboden, auteursrecht voorbehouden). t»"> -> >C_ BOLLEN NAAST BOONKN. In verb,and met be perking van bloembollencultuur is een groot ge deelte van de bollenvelden omgewerkt voor andere landbouwproducten. Boonen plukken naast een veld gladiolen. Afval zal beter benut wortlen. Naar de Tel. ter oore komt bevindt de voorberei ding der afval- en huisvuilregeling zich in een dus danig gevorderd stadium, dat binnenkort een offi cieele publicatie tegemoet kan worden gezien. Er zal van worden uitgegaan, dat eetbare afval gescheiden wordt gehouden van afval, dat. voor in dustriedoeleinden kan worden aangewend. Behou dens speciale desiderata van het departement Van Handel, Nijverheid en Scheepvaart (of wel van het departement van Landbouw, al naar gelang de aard van het afval) zal de organisatie, die voor het ver zamelen zorg moet dragen, aan de gemeenten wor den opgedragen. Dit zal er vermoedelijk toe leiden, dat vele gemeenten de stad Utrecht tot voorbeeld zullen nemen waar, zooals bekend, de schilleboer en de voddenkoopman een soort officieelen status heb ben gekregen. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie Sme- destraat te Haarlem, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Badpak.Oerlemans, Oosterstraat 3, Badpak, Terstal, Tempelierstraat 25 zwart, Damesarm- bandhorloge, Bouman Madoerastraat 26; Hond (fox); Asyl, Ridderstraat 11; Regenjas; Kem per. Kerkplein 17, Bloemendaal; Horlogeket ting: Hirs. Spaarndamscheweg 272; Kanarie, v. d. Meulen. Kleverparkwcg 236; Distributie stamkaart t.n.v. Hogewind; Bureau van Politie, Smedestraat: Manteltje, Bureau van Politie, Smedestraat: Heerenportemonnaie m.i.; Stas- sen. Santpoorterstraat 33; Fietspomp, v. d. Geest. KI. Houtstraat 107, Rozenkrans, v. d. Vlugt. Neptunusstraat 24; Tasch m.i. v. Leeu wen. Kruistochtstraat 36. Teekentng. v Veen v. Zeggelenstraat 3; Vulpen, de Wit. Popeline- straat 4. „Een stad op stelten", 2.30, 7 2.30, 7 2.30, 7 Heden: VRIJDAG 26 JULI Frans Hals Theater: „Dr. Robert Koch' en 9.15 uur. Luxor Theater: en 9 uur. Rembrand Theater: „De ster van Rio' en 9.15 uur Palace: „Goud in New Frisco". 2. 7 en 9.15 uur Frans Hals Museum* Tentoonstelling van werken van Haarlemscho schilders. 104 uur ZATERDAG 27 JULI. Jansweg 20: Aandeelhoudersvergadering N V Altijd Sorg. Bioscopen des middags en des avonds.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9