Haarlem's Dagblad Eerste boter- en vetdistributieperiode loopt tot 23 Augustus. VT- Bonnen 01 tot en met 04. Tweede serie broodbonboekjes Steunuitkeering op Kaas en melkproducten vervallen Voetbalconcentratie. Actiketew- 58e JAARGANG No. 17518 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082. Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 29 Juli 1910 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15 Groentjes zie rubriek. Verkoop van ongemerkte boter verboden. 's-GRAVENHAGE, 27 Juli (A.N.P.) De secre taris-generaal, waarnemend hoofd van het de partement van landbouw en visscherij deelt mede, dat Maandag 29 Juli een aanvang zal wor den gemaakt met de definitieve distributie van boter, margarine, spijsvet en spijsolie. Gedurende het tijdvak van 29 Juli tot en met 23 Augustus a.s. geeft elke der met „01" tot en met „04" genummerde bonnen van de boterkaart uitsluitend recht op het koopen van 250 gram boter. Voorts geeft elke der met „01" en „02" genummerde bonnen van de vetkaart gedurende genoemd tijdvak recht op het koopen van 250 gram margarine, gesmol ten vet, voorzoover voorradig, of boter. De met „03" en „04" genummerde bonnen der vetkaart geven gedurende het tijdvak van 29 Juli tot en met 23 Augustus elk recht op het koopen van 250 gram boter, op den prijs waar van een raductie van 10 cent per 250 gram zal worden verleend door de winkeliers. Deze reductie zal uitsluitend op deze bonnen „03" en „04" van de vetkaart worden verleend, dus niet op een van de overige hierboven ge noemde bonnen. De reductie wordt verleend, wanneer de bonnen bij den detaillist worden ingeleverd ter verkrijging van boter. Met nadruk wordt er de aandacht op geves tigd, dat, zooals reeds uit het voorgaande blijkt, bonnen, welke recht geven op het koo pen van margarine en, voorzoover voorradig gesmolten vet, desgewenscht ook kunnen wor den gebruikt voor het koopen van boter. De detaillisten behooren de bonnen te plakken op opplakvellen en ter verkrijging van een toe wijzing in te dienen bij den plaatselijken distri- butiedienst. Op een opplakvel mogen slechts bon nen welke hetzelfde nummer dragen voorkomen. Tegen inlevering van die opplakvellen, welke de bonnen waarop reductie is verleend bevatten, krijgen de betrokken detaillisten behalve toewij zingen bovendien z.g. reductiebonnen, welke ver zilverbaar zijn bij een der bijkantoren of agent schappen der N.V. Middenstandsbank of eenige andere bankinstelling, waarvan de plaatselijke distributiedienst de adressen verstrekt. Personen, die in aanmerking komen voor zoo genaamde volksmargarine en volksvet dat ver strekt wordt door het departement van sociale zaken, zullen dit ook nu op de gewone wijze kun nen blijven betrekken. Zij behooren daartoe even wel eerst een met het aantal te verstrekken pakjes volksmargarine of volksvet overeenkomend aantal bonnen van de vet- of boterkaart in te leveren bij de instantie, welke de gebruikelijke bonnen ter verkrijging van volksmargarine of volksvet verstrekt. De overige regelingen, welke ten aanzien van deze distributie zijn getroffen, zijn gelijk aan die, welke golden met betrekking tot de voorloopige distributieregeling van boter, margarine en spijs vet. Zij zijn gepubliceerd bij den aanvang van die voorloopige distributieregeling op 15 Juli j.l. Zoogenaamde „zelfkarners" mogen slechts boter vervaardigen met schriftelijke vergunning van de Nederlandsche Zuivelcentrale, af deeling zuivel. Deze zelfkarners zullen slechts 250 gram boter per week per persoon mogen verbruiken. Bij ver koop van overtollige hoeveelheden boter dienen de geldige bonnen van de afnemers in ontvangst te worden genomen en wel één bon per 250 gram boter. De ontvangen bonnen moeten tezamen met de eigen bonnen der vet- of boterkaart worden geplakt op opplakvellen, welke de plaatselijke distributiedienst verstrekt. Deze distributie-dienst zal hiervoor toewijzingen verstrekken, welke de zelfkarners zorgvuldig moeten bewaren, teneinde deze te kunnen inleveren bij controle vanwege de Nederlandsche Zuivelcentrale. Er zal streng op worden toegezien, dat zelfkarners geen boter af leveren zonder inneming van bonnen, dan wel eigenvervaardigde boter consumeeren zonder hun bonnen op te plakken. Boter moet van een merk voorzien zijn. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij deelt mede. dat, zooals in het persbericht van Zondag 14 Juli j.l. is medegedeeld, alle geproduceerde boter, met uitzondering van schapen- en geiten- boter. van een merk moet worden voorzien en dat de aflevering van ongemerkte boter is verboden. Tot 1 September 1940 zullen detaillisten, die niet in het bezit zijn van een (eventueel voorloo pige) karn- of ompakvergunning, nog boter mogen „uitspitten". Van dien datum af echter zullen detaillisten uitsluitend in het klein verpakte en gemerkte boter mogen verkoopen. In het genoemde persbericht is tevens vermeld, dat handelaren in boter, die niet uitsluitend de taillist zijn, zich bij de Nederlandsche Zuivelcen trale dienen te organiseeren. Voorzoover deze handelaren dit nog niet hebben gedaan, dienen zij zich ten spoedigste tot de afdeeling zuivel- contróle in hun provincie te wenden tot het ver krijgen van een desbetreffend aanvraagformulier. Ruim het overbodige op uw zolder op. Maar plaats er een GROEN- r TJE in HAARLEM S DAGBLAD voor. Dat is in de eerste plaats uw eigen Engelsche regeering blokkeert Fransche saldi. Overeenkomstige maatregel der Franschen. De Fransche radio deelt blijkens een D.N.B.- bericht mede dat de regeering Churchill de blok keering van alle Fransche saldi gelast heeft. Als antwoord is de Fransche regeering overgegaan tot het blokkeeren van alle saldi van Britsche staatsburgers in Frankrijk en het Fransche kolo niale rijk. De perzikenpluk in het Westland is in vollen gang. Duitsch legerbericht van Zondag Hernieuwde aanvallen in het Kanaal. BERLIJN. 28 Juli (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „Ondanks het aanhouden van de slechte weers omstandigheden is het het luchtwapen gelukt in het Kanaal en aan de Oostkust van-Engeland een hulpkruiser van 7000 brt., twee torpedoboot- jagers en een koopvaardijschip van 5000 brt. tot zinken te brengen. Verder we'rdeneen torpedo- bootjager en twee koopvaardijschepen door in slaande bommen zoo zwaar beschadigd, dat zij wel verloren geacht kunnen worden. Voorts zijn de haveninstallaties van Swansea en verscheidene vliegvelden in Cornwall met bom men bestookt. Bij de nachtelijke vluchten van Engelsche vlieg tuigen boven Noord-Duitschland werden slechts weinig bommen neergeworpen. Zij richtten geen schade aan. Vijf Britsche toestellen zijn boven het Kanaal neergeschoten. Twee Duitsche vliegtuigen worden vermist. Een met het roode kruis gekenmerkt, on gewapend „zeenoodvliegtuig" is bij een poging om een boven zee neergestorte vliegtuigbeman ning te redden, door de Engelschen neergescho ten". Het frontbericht. BERLIJN, 28 Juli (D.N.B.) Het frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: „Binnen zeer korten tijd heeft zich voor de vierde maal het geval voorgedaan, dat een Duitsch „zeenoodvliegtuig" ondanks het ken- teeken van het roode kruis door Engelsche vlieg tuigen is neergeschoten. Het „zeenoodvliegtuig" werd bij de poging een neergestorte vliegtuigbe manning te bergen beschoten en vernield. Enge land erkent daarmede het Roode Kruis niet in den oorlog ter zee. Het Duitsche luchtwapen heeft ondanks het toenemend slechte weer in het Kanaal en aan de Engelsche Oostkust weer opmerkelijke sucessen in den handelsoorlog tegen Engeland kunnen be halen. Behalve een hulpkruiser van 7000 ton werd nog een koopvaardijschip van 5000 br. t. door een voltreffer tot zinken gebracht. Verder werden twee toroedobootjagers vernietigd De zware schade, die een verdere torpedobootjager en twee koopvaardijschepen door inslaande bommen heb ben gekregen, zullen eveneens wél tot het alge heel verloren gaan der schepen hebben geleid. Zoo werd een van deze beschadigde schepen, dat bij den eersten aanval met slagzij bleef liggen, bij een tweeden, kort daarop volgenden aanval niet meer gezien. Even succesvol waren de aanvallen die door Duitsche gevechtsvliegtuigen op doelwitten te land werden ondernomen. In de haven van Swan sea werden zware branden waargenomen. Op ver scheidene virsvelden in het zuidelijk deel van het hertogdom Wales konden na de aanvallen krach tige ontploffingen worden geconstateerd." Duitsch legerbericht van Zaterdag: Oogst In liet Lnnburgsche heuvelland. Een stemmingsbeeld bij Gronsveld. Gewapende koopvaardij schepen tot zinken gebracht. Havenwerken en olie-opslagplaatsen in Engeland aangevallen. BERLIJN 27 Juli D.N.B.Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „De Duitsche duikbooten hebben een reeks aan zienlijke successen behaald. Een boot bracht zes bewapende vijandelijke koopvaardijschepen van 33.700 br. reg. ton tot zinken. Een andere boot bracht 26.338 br. reg. ton tot zinken, alsmede den reeds gemelden Engelschen torpedojager „Whirl wind". Een derde boot schoot uit een krachtig be veiligd convooi het gewapende koopvaardijschip „Sambre" in den grond van 5260 br. reg. ton en verspreidde het convooi. Bij een aanval van onze motortorpedobooten zijn. zooals reeds gemeld, vijandelijke koopvaar dijschepen met een gezamenlijken inhoud van 32000 br. reg. ton tot zinken gebracht en werd een ander koopvaardijschip van 2.000 br. reg. ton in brand geschoten. Ondanks het aanhoudende slechte weer drong het luchtwapen door tot de Shetlandeilanden en tot de geheele Oostkust van Schotland en Enge land. Duitsche gevechtsvliegtuigen deden aan vallen op de havenwerken van Cardiff. Aberthow en Hastings. Er werden tal van branden waarge nomen. Andere aanvallen waren gericht tegen het spooinvegkruispunt te Bridge-Wells en tegen de groote petroleum-opslagplaatsen te Thames- haven. In den nacht van 27 Juli ondernamen Britsche vliegtuigen vluchten naar West en Zuidwest Duitschland. De enkele bommen die werden uit geworpen, richtten geen schade aan. Een Britsch vliegtuig werd in een luchtgevecht, een ander door het luchtdoelgeschut neergehaald. Een van onze eigen vliegtuigen ging in een luchtgevecht boven het Kanaal verloren Een andere machine wordt vermist." Kinderen beneden vier jaar half rantsoen 's-GRAVENHAGE, 27 Juli. In de week van 29 Juli tot en met 3 Augustus zal de uit reiking geschieden van de tweede serie broodbonboekjes. Bij deze uitreiking zullen voor kinderen be neden vier jaar geen heele broodbonboekjes doch halve broodbonboekjes. tezamen met toeslagkaarten voor rijst, havermout e.d. worden afgegeven. De plaatselijke distributiediensten zullen datum en plaats van uitreiking der brood bonboekjes en toeslagkaarten nader be kend maken (A.N.P.). Met ingang van Zondag, 28 Juli, is de steun uitkeering op kaas en melkproducten komer te vervallen. Voor melkproducten zal ten aanzien van voorraden een overgangsmaat regel gelden. De aandacht wordt er op gevestigd, da' alle administratieve verplichtingen, welk ot dusverre wegens de steunuitkeering o- dezc producten, op producenten en han delaren rustten, gehandhaafd blijven. (A. N.P.). (Er is een Nederlandsche voetbal bond gesticht, die op technisch ge bied en voor de competitie samen stelling de bemoeiingen van de verschillende oude bonden in zich vereenigt.) Het spel van schoppen troef, bemind Op goede en groene gronden, Is eindelijk dan eensgezind In één verbond verbonden. Er wordt nu onverdeeld gespeeld. Er wordt vereend geschoten, Nu 't schot dat zoolang heeft verdeeld Forsch is omvergestooten. Dit is een groote schoone stap. Die 't spel slechts baat kan geven, Zoo komt men tot den hoogsten trap Waarnaar de sport wil streven. Ons voetbal deed zichzelf te kort. Langs de nu oude wegen, Want samenspel in deze sport Behaalt altijd de zege. Een zegepraal naar mijn gevoel Een toe te juichen score, Na d' aanval op het schoonste doel, Dat men ooit kon doorboren. Eén bond voortaan, dat is genoeg. Een nieuw spel is begonnen, De Nederlandsche voetbalploeg Heeft weer een strijd gewonnen Steeds meer slaehtoffers van de hittegolf. Meer dan 2500 dooden in de Ver. Staten. Het D.N.B. meldt uit Washington: De nog steeds aanhoudende hittegolf heeft in de Vereenigde Staten nog meer slachtoffers ge- eischt. Tot dusverre zijn 2.530 personen om het leven gekomen. Onder de slachtoffers bevonden zich 265 menschen, die door de hitte werden be vangen en 1445, die bij het baden verdronken. Lord Perth afgetreden. Het D.N.B. deelt mede: Lord Perth is afge treden als eerste raadsman van het Engelsche ministerie van voorlichting voor de buitenland- sche propaganda. Afdeeling van den Volkenhond naar Amerika. Aanbod van de Universiteit van Princeton aanvaard. Uit Princeton, (New Jersey) meldt het D.N.B.) De secretaris-generaal van den Volkenbond, Ave nol, wiens aftreden reeds gemeld is, heeft aan de universiteit van Princeton in een telegram medege deeld dat de economische en financieele afdeeling van den Volkenbond, overeenkomstig het aanbod, naar Princeton zal verhuizen. Andere niet-politieke afdeelingen zullen wellicht volgen. Ook ambtenaren van de genoemde afdeelingen zullen met hun ge zinnen naar de Ver. Staten vertrekken, zoodra de pasformaliteiten geregeld zijn. Het aftreden van Avenol wordt in de New York- sche pers den doodsteek genoemd voor een organi satie. die sinds 1932 reeds op sterven lag. ZUID-AMERIKAANSCHF. LANDEN UIT DEN VOLKENBOND. GENèVE, 27 Juli (D.N.B.) Vercheidene Zuid- Amerikaansche landen hebben, naar hier uit Ha vanna vernomen wordt, 't voornemen den volken bond te verlaten. Het aftreden van Avenol heeft hen in dit voornemen versterkt. Roemenië noteerde den warmsten dag. Onweer, storm en regen tot besluit. BOEKAREST. 29 Juli. (D.N.B.) Roemenië heeft gisteren den warmsten dag van dezen zomer gehad. In Boekarest steeg het kwik tot 49 graden Celsius in de zon en 32 graden in de schaduw. Des avonds brak een zwaar onweer, gepaard gaande met storm en regen, los. Zoo fel was het noodweer dat vensterruiten werden vernield, heggen werden omgerukt en een reeks ongelukken ontstond Ook in de provincie deden zich wolkbreuken voor, waar door verwoestingen werden aangericht. Morgen een verklaring van Churchill? „Dagens Nyheter" kondigt Lagerhuisrede aan. STOCKHOLM, 29 Juli (D.N.B.) Volgens een bericht van „Dagens Nyheter" uit Londen zou de Britsche minister-president Churchill Dinsdag in het Lagerhuis zijn eerste algemeene rapport uit brengen over de buitenlandsche politiek van Engeland sinds de vorming van het nieuwe kabinet. United Press meldt nog het volgende: Alhoewel de regeering oorspronkelijk tot een geheime zitting geneigd was, heeft men waar schijnlijk tengevolge van de steeds meer merkbaar wordende oppositie daarvan afgezien en heeft men besloten de geheime zitting tot de debatten te be perken, terwijl Churchill voordien zijn rede in een openbare zitting zal uitspreken. Men is van meening dat Churchill thans voor de eerste maal sedert zijn minister-presidentschap een verslag zal uitbrengen over de buitenlandsche po litieke situatie en dat hij zich omtrent het vredes aanbod van Hitier zal uitlaten. Ook verwacht men dat hij het vraagstuk van de F.ngelsoh-.Iapansche betrekkingen zal aanroeren. Tenslotte zou hij nog de pogingen om Spanje van de as-mogendheden los te maken en de situatie op den Balkan bespreken. I Het woord is aan Lavaier: Wie in iemands vreugden deelt, geeft blijk van een hooger karakter dan u;ie in iemands sinart deelt. Mussolini viert zijn verjaardag. Gelukwensch van Hitier. BERLIJN. 29 Juli (D.N.B.) De Fuhrer heeft den Duce bij zijn verjaardag een telegram ge zonden van den volgenden inhoud: „In kameraad schappelijke verbondenheid breng ik u. Duce. bij uw verjaardag vandaag mijn hartelijke geluk- wenschen en die van het Duitsche volk. Zij wor den uitgesproken voor uw persoonlijk welzijn, het succes van uw staatsleiding en de zegevierende beëindiging van onzen gemeenschappelijken strijd voor de vrijheid van onze volken. w.g. Adolf Hitler". Afscherming van rijwielverlichting. Er moet nauwkeurig aan worden voldaan. 's-GRAVENHAGE. 29 Juli (A.N.P.) Met in gang van heden moet de verlichting van rijwie len verduisterd zijn volgens de daarvoor ge geven voorschriften. De politie zal in het ver volg niet meer waarschuwen wanneer wielrij ders zich hieraan niet houden, doch onmiddel lijk proces-verbaal opmaken. De voorschriften hiervoor zijn dat dc lan taarn verduisterd moet zijn, uitgezonderd een streep van 3 c.M. lang en ongeveer v2 c.M. breed, welke opening hel licht in de beneden helft van de lantaarn moet doorlaten. Het ach terlicht moet branden, doch moet naar boven zijn afgeschermd. Het publiek wordt aangeraden aileen ma teriaal aan te schaffen, dat door de keurings commissie is goedgekeurd. Dit materiaal is ge merkt met een ingeponste rechthoek van 20 bij 15 m.M.. waarin de letters J.L.B. met daaron der het keuringsnummer. De Haarlemsche honderdjarige. Burgemeester kwam Mej. Geverding feliciteercn. Mej. S. C Geverding viert vandaag haar hon derdsten verjaardag en vandaar dat de vlag uit gestoken is aan den gevel van het Evang. Luthersch Wees- en Oudeliedenhuis in het Wes- terhoutpark. Mej. Geverding is de Haarlemsche honderdjarige. Er zijn wel inecr honderd jarigen geweest doch maar weinigen waren nog zoo flink als zij. Natuurlijk bleek belangstelling van vele zijden en het was voor de kwieke honderd jarige wel een onvergetelijk oogenblik toen de burgemeester van Haarlem dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk haar namens het gemeentebestuur persoonlijk kwam complimentëeren. De burge meester hield een hartelijke toespraak waarna hij mej. Geverding een zeer fraaie bloemenmand overhandigde. Dat was zeker wel het hoogtepunt van dezen vreugdevollen dag voor de honderd jarige. De burgemeester heeft hierna, rondgeleid door de directrice Mej Hesterman het wees- en oude liedenhuis bezichtigd. Ook de beide Evang. Luthersche predikanten Ds Brandt en ds. Spliethoff kwamen haar ge- lukwenschen waarbij Ds. Brandt dc jarige heeft toegesproken. Hedenmiddag zou het bestuur van het Wees- en Oudeliedenhuis de jarige officieel komen fe- liciteeren. Natuurlijk waren er ook talrijke bloemstukken en cadeaux. Het is dus wel een drukke dag voor de honderd jarige doch ze houdt er zich kranig onder en ze vindt het wel leuk ook. Vooral dat de vlag uitge stoken is vindt ze wel buitengewoon aardig, ter wijl ook het extra kopje koffie bijzonder in den smaak viel. Nederlandsche Unie vindt steun. Telegrammen van R.-K. metaalbewerkers en boeren. De Nederlandsche R.K. Metaalbewerkersbond heeft een telegram aan de Nederlandsche Unie gezonden, dat luidt als volgt: Het hoofdbestuur van den Nederlandschen R K. Metaalbewerkersbond, vertegenwoordigende ruim 23.000 R K. metaalbewerkers, op Zaterdag 27 Jul: 1940 in vergadering bijeen, kennis geno men hebbende van de tot standkoming van de Nederlandsche Unie, juicht deze tot standko ming van harte toe. betuigt daarmede zijn volle instemming en zegt spontaan algeheele mede werking toe". De Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond heeft het volgende telegram verzonden aan het bureau van de Nederlandsche Unie: .De Katholieke Nederlandsche Boeren- en Tuindersbond. omvattend 77.000 leden, daartoe speciaal gemachtigd door de gewestelijke orga nisaties. betuigt zijn sympathie met het initia tief van de Nederlandsche Unie en koestert de verwachting, dat alle landgenooten zich daarin mogen samenvinden voor den opbouw van een schoone toekomst." HEDEN- 8 PAGINA'S. Flitsen: Treinamusement. pag. 3 g J. B. Schuil: Een cabaret-avond op §f „Kareol". pag. 4 G. J. Kalt: Concours der Haarl. Po- 1 litie Muziek Vereeniging. pag. 4 Criticus: Sportkaleidoscoop op het B E. D. O.-terrein. pag. r> S i Laatste Berichten op pagina 2 |j \rmmmhhv i m.iiii \immf

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1