Alle prijsverhoogingen verboden. Een gezellig boekje De Huisvrouw van 1940 Prijs vijftig cent M A ANDAG 29 TULI 1940 TT X X Tl TJ E M'S D A 'G T? C 'A D 3 HUIZEN TE KOOP GEVRAAGD 5000.-. Makelaarskantoor J. P. v. VEL5EN. Kleverlaan 174. Haarlem. Telef. 12840. EÏÏÏN so Treinamusement (Adv. Ingez. Med i Vier dooden bij auto-ongeluk. Auto in het IJ gereden. Het A. N. P. meldt uit Amsterdam: Vannacht om tien minuten over half een is bij de pont Valkenweg in Amsterdam-Noord een zeer ernstig ongeluk ge beurd, dat aan vier Duitsche militairen het leven heeft gekost. Een gesloten personenauto van de Duitsche lucht macht, waarin vijf militairen zaten, is, komende van de Meeuwenlaan, te water gereden. Het was om dien tijd zeer duister en het regende. De bestuurder heeft waarschijnlijk niet gezien, dat hij reeds op den op rit van de pont reed. De pont was juist vertrokken en halverwege het IJ. De auto, die een vrij groote snel heid moet hebben gehad, sloeg over den kop en ver dween onder water. Zij kwam op het dak te liggen. Drie der inzittenden wisten een ruit te verbrijzelen en een deur te openen, waardoor zij uit de auto kon den komen. Een van hen, een 28-jarige Oberge- freiter, die verwondingen aan hand en hals had, wist zich zwemmende boven te houden. Gelukkig meerde juist de tweede pont. die van de de Ruyterkade kwam Een 36-jarige varensgezel. Pieter Riedeman. wist den Obergefreiter met de hulp van den politieagent Schouwen op den wal te brengen. Den beiden an deren militairen die de auto hadden weten te verla ten, kon echter geen hulp meer worden geboden. Een van hen is nog gezien, doch waarschijnlijk door de strooming, veroorzaakt door het schroefwater van de meerende pont, onder de remmingsbalken van het westelijke pontveer geraakt en verdronken. Inmiddels -waren G. G. en G. D., brandweer en politie gewaarschuwd. De geredde was reeds met een particuliere auto naar het zittingslokaal van den G. G. en G. D. aan den Wingerdweg gebracht, al waar hij is verbonden. Later is hij naar het Wil- helmina gasthuis vervoerd en aldaar opgenomen. De brandweer arriveerde met een kraanwagen van de kazerne Achtergracht. Om half twee kon de i verongelukte auto op den wal worden gebracht. De lijken van een vliegerluitenant en van een Ge- ireiter konden .worden geborgen. De beide andere slachtoffers waren eveneens een luitenant en een Gefreiter. De behandeling van Duitschers in Ned.-Indië. Het A. N. P. meldt: De Indische regeering heeft het plan opgevat een excursie van journalisten te organiseeren, ten einde te laten zien dat de geïnter neerde Duitschers in Indië goed zijn ondergebracht en over sportvelden en ontspanningsterreinen be schikken. In bevoegde Duitsche kringen betoogt men echter, dat het Indische gouvernement zich vergist, als het meent op deze wijze rekenschap voor zijn houding te kunnen afleggen. Van Duitsche zijde zijn ontel bare pogingen gedaan om langs ambtelijken weg, rechtstreeks of door bemiddeling van een neutrale mogendheid, contact met de Indische autoriteiten te krijgen. Deze pogingen zijn onbeantwoord geble ven. De Indische regeering heeft de Duitschers in quarantainestations opgesloten en door inlanders la ten mishandelen. Thans heeft de Duitsche regee ring represailles gesteld, welke zoo lang zullen du ren als de intemeering der Duitschers in Indië. De discrimineering van de Duitschers in Indë in de oogen der inlandsche bevolking moet volgens de meening van Duitsche kringen beschouwd worden als een slag in het gezicht van het blanke ras. AFGESTUDEERDEN VAN MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOLEN. In de Zaterdag gehouden vergadering van ver trouwensmannen van de vereenigingen van af gestudeerden van door het rijk gesubsidieerde M.T.S.-en in Nederland is besloten tot de oprich ting van een vereeniging, waarin alle afgestu deerden van deze scholen zijn opgenomen. De plannen waren al eenigen tijd in voorbe reiding en hebben thans hun beslag gekregen. De diverse plaatselijke vereenigingen blijven zelfstandig, de algemeene vereeniging overkoe pelt deze vereenigingen. Een commissie van drie bestaande uit de heeren ir. H. van Couwelaar M. I. van Engelen en J. Smits, is met de voor- loopige leiding belast. Het secretariaat postbus 759 Amsterdam-C. zal degenen, die inlichtingen wenschen, in verbin ding brengen met de plaatselijke vereenigingen. (A..NJ».). 1. Junior wordt wat ongedurig tijdens de voor hem te lange reis. 5. Man kijkt op en tracht Junior met zelf staren te inti- mideeren, echter zonder succes. 2. Klimt op de bank en staart den man die achter hem zit aan. 6. Man wordt zenuwachtig en vraagt zich af, of zijn das scheef zit, of zijn haar vreemd. 7. Man tracht de betoovering te ver breken door rare gezichten te trek ken. 8. Junior gaapt en gaat zitten. Man voelt zich onnoozel Nieuwe richtlijnen uitgegeven. maar tevens een uiterst NUTTIG boekje. Betreffende producenten- en groothandels- prijzen: voor industrieele grondstoffen en meten' dp rijksbureaux voor de nijverheid: voor landbouw-. vret-elt- en visscherijproducten 'waaronder alle voedingsmiddelen': het rijks- bv->—ui voedselvoorziening in oorlogstijd. Eptvefferde de detailprijzen: de afdeeling middenstand van het departement van handel, nn-erbeid en scheepvaart. Onvoldoend' gedocumenteerde verzoeken kun nen ivc' in behandeling worden genomen. Ook de controle op de naleving van de prijs- vooi.vvuvften is aan bovenvermelde instanties opgedragen. De controle op de detailprijzen zal voorts hij cl" politie berusten. In dit verband worden producenten en han delaren nog gewaarschuwd tegen het niet af leveren uit voorraad van goederen ln normale hoeveelheden aan normale afnemers tegen de toegestane priizen. tenzii ten aanzien van de aflevering krachtens de distributie- of hamster- wet beperkingen zijn voorgeschreven. In derge lijke gevallen zal de burgemeester der gemeente, waar de voorraad zich bevindt, deze zonder eenicc formaliteit in bezit kunnen doen nemen, waarna de goederen ter beschikking van de be volking. van ondernemingen of personen zullen Worden gesteld. 3. Man zegt: dag ventje en glimlacht. 4. Junior blijft zwij gend staren en man keert tot zijn krant terug. Prijzen van 9 Mei j.l. als basis genomen. Het A.N.P. meldt: De secretaris-generaal, waar nemend hoofd van de departementen van handel, nijverheid en scheepvaart en van landbouw en visscherij, maakt bekend, dat krachtens de „Prij- zenoeschikking 1940 no. 1" alle tot heden van kracht zijnde beschikkingen betreffende de prij zen van roerende goederen en diensten zijn ver vallen met uitzondering van de beschikkingen van. 20 Februari 1940 betreffende den prijs van hooi. van 23 Mei 1940 betreffende den prijs van aardappelen en van 6 Juni 1940 betreffende den prijs van weidegras, lucerne- en roode klaver. Krachtens de „Prijzenbeschikking 1940 no. 1" is het thans verboden goederen te koop aan te bieden, te verkoopen, te huur aan te bieden of te verhuren en ten aanzien van diensten deze te verrichten tegen prijzen, welke honger zijn dan de op 9 Mei berekende prijzen. Onder den op 9 Mei voor een goed of dienst berekenden prijs dient te worden verstaan de prijs, "welke bij het meerendeel van de op dien datum afgesloten transacties werd berekend. Indien evenwel op 9 Mei géén transactie heeft plaats gevonden of de op dien datuni berekende prijs als een uit zonderlijke moet worden beschouwd, mag de leverancier ten hoogste een prijs in rekening brengen, welke bij het meerendeel van de door hem in de periode van 9 April9 Mei afgesloten transacties betreffende soortge lijke goederen of diensten in rekening werd gebracht. Voor het geval voormelde trans acties betrekking hebben op andere hoeveel heden of kwaliteiten dan die waarop de thans te sluiten transactie betrekking heeft, dan mag ten hoogste een prijs worden berekend, welke toentertijd in rekening zou zijn ge bracht. In het geval de leverancier ook in laatstgenoemde periode geen enkele transactie heeft afgesloten, zal ten hoogste de op 9 Mei algemeen gebruikelijke prijs kunnen worden berekend. Volgens deze beschikking moet eveneens als prijsverhooging worden beschouwd iedere directe of indirecte vermindering van de tegenprestatie, bijvoorbeeld de verandering van de hoeveelheid, het gewicht, de kwaliteit of van de betalings- en leveringsvoorwaarden. Onder de bepalingen van de „Prijzenbeschik king 1940 no. 1" vallen niet: goederen, waarvoor op grond van de land'oouwcrisiswet 1933 prijzen zijn of worden vastgesteld, alsook goederen uit het buitenland afkomstig, voorzoover deze nog niet in den eigendom van Nederlandsche afne mers zijn overgegaan. Tevens zijn van de voor schriften uitgezonderd: tarieven of prijzen voor het vervoer van personen of goederen en ar- beidsloonen; ten aanzien hiervan, alsmede voor alle andere prijzen gelden voorshands de door den opperbevelhebber van de Duitsche weermacht terzake vastgestelde bepalingen. TRANSPORTKOSTEN. In afwijking van bovenstaande regeling is in verband met de huidige vervoersmoeilijkheden bij do „transportkostenbeschikking" bepaald, dat bij franco levering de daarmede samenhangende extra-transportkosten in rekening' mogen wor den gebracht. De leverancier zal evenwel duide lijk op de betreffende facturen het verschil in vracht moeten vermelden en deze aan de hand van vrachtnota's en dergelijke moeten kunnen staven. Deze uitzonderingsregeling geldt echter met voor de bezorgkosten van detaillisten binnen hun normaal afzetgebied. DETAILPRIJZEN. Bij de „detailprijzenbeschikking" is voorts epn algemeene dispensatie verleend van het verbod tol prijsverhooging der detailprijzen met dien verstande, dat de detailhandelaar de prijs welke hij op 9 Mei berekende, mag verhoogen met ten hoogste het bedrag, waar mede zijn inkoopsprijs als gevolg van een door een bevoegde instantie goedgekeurde verhooging is toegenomen, althans voorzoo- ver het goederen betreft, welke tegen dezen hongeren prijs werden ingekocht. HET BE GINSEL DER VERVANGINGSWAARDE WORDT DUS NIET AANVAARD, terwijl ook de winkeliersmarge, in geld uitgedrukt, niet mag toenemen. Indien zich ondanks deze dispensatieregelin gen groote moeilijkheden mochten voordoen, zullen ten aanzien van bepaalde goederen of wei ten aanzien van bepaalde ondernemingen afzonderlijke regelingen kunnen worden ge steld Verzoeken daartoe kunnen, mits van een gedocumenteerde toelichting, waaronder een Uitgewerkte kostprijscalculatie, voorzien, door de volgende instanties in behandeling worden genomen; Verschillende textielartikelen mogen tijdelijk niet verkocht worden. 's-GRAVENHAGE, 27 Juli. (A.N.P.)De se cretaris-generaal. waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheep vaart deelt mede, dat met ingang van heden de verkoop en aflevering van de navolgende arti kelen door de textielindustrie, groothandel en kleinhandel aan consumenten is verboden. Deze artikelen zijn: Regenjassen, regenmantels en regencapes (niet uit gummi of gegummeerde stoffen gemaKkt); wollen of halfwollen costuums (jas. broek en vest); afzonderlijke wollen of halfwollen jassen (colbert-, jacquet-, sportjas e.d.)afzonderlijke wollen of halfwollen broeken (inbegrepen rijbroe ken en plus-fours); wollen gebreide slipovers en pullovers (met mouwen); idem zonder mouwen of met 1/4 mouwen; wollen gebreide vesten en jumpers (met mouwen»; idem zonder mouwen of met 1/4 mouwen; wollen en halfwollen japon nen en jurken; wollen en halfwollen rokken, rokbroeken en broeken van stof; idem tricot of gebreid; wollen en halfwollen mantelpakken; wollen en halfwollen complets; truien; vierkante meter wollen en halfwollen stoffen voor boven- kleeding. Dit verbod geldt tenzij inmiddels een afwij kende regeling wordt gepubliceerd tot Maan dag 12 Augustus a.s. Inventarisatie van textielprodueten. Van 5 tot 11 Augustus a.s. zal een algemeene inventarisatie plaats vinden van bij de textiel industrie, groothandel en kleinhandel aanwe zige voorraden textiel-producten.. Ondernemingen en handelaren, die na afloop van de bovengenoemde periode niet in het bezit van een vergunning van het rijksbureau voor de distributie van textielproducten zijn, zullen door de industrie en andere leveranciers niet meer mogen worden bediend. (ANP) ARCHITECTEN BIJ DEN WEDEROPBOUW. 's-GRAVENHAGE, 27 Juli De Haagsche architectenclub heeft in een brief aam den regeringscommissaris voor den wederopbouw erop aangedrongen, dat de opdrachten voor het ontwerpen van nieuwe gebouwen, boerderijen enz. in de gebieden, welke door verwoestingen zijn geteisterd, zooveel mogelijk tijdelijk zullen worden verdeeld over de in den lande gevestigde architecten. (A.N.P.) Op de niet-nakomine van de hierboven bedoelde bepalingen zijn door de priis- opdriivings- en hamsterwet /ware vriiheids- straffen en ge'dboeten gesteld. Bovendien stelt men zich in dat geval aan het gevaar bloot, dat toewiizingen of vergunningen, welk" op rrond van de d's'r'butiewet of lan^Muwcrisiswet ziin verleend, /uilen wor den 'ngetrnkken. Aangezien in de afgeloo- pen weken ondanks het algemeene verbod tot pri'Sverhooging in sommige gevallen toch prijsverhoog'ngen hebben plaats gehad, wordt den betrokkenen dringend aangeraden deze verhoogingen, voorzoover zii in strijd met de bovenstaande richtlijnen ziin, ongedaan te tv ('"i ~n do «w Hoofde te vee' v-o .>r»n b"o at«nmers te rost:tuecren. Tenslotte wordt er op gewezen, dat ook de kooper, de huurder of opdrachtgever, die Voor hei eerst sinds vele jaren ,.M.. ue deuicn van hel groote wigel in ui .«ituwt iverk u unsleiuo,.. negens werkzaamheden gesloten en daar mede is de door Van Bronkhorst geschiderde voorzijde zichtbaar geworden. Fusie van journalistenorganisaties. 's GRAVENHAGE, 27 Juli. (ANP) Een delegatie uit de bestaande persorganisaties en vormende de z.g. contactcommissie, waarin zijn vertegenwoordigd de Nederlandsche Dagblad Pers (de vereeniging van [directeuren van Dagbladen), de Nederlandsche Jour- I nalistenkring en de R.K. Journalistenvereeniging. I heeft dezer dagen een onderhoud gehad met den commissaris-generaal voor bijzondere aangelegen- heden, den heer Fr. Schmidt. I Tusschen het bestuur van den Nederlandschen •Journalistenkling en dat van de R.K. Journalisten vereeniging is overeenstemming verkregen omtrent fusie der beide organisaties. opzettelijk bewerkt of medebewerkt of aan wiens schuld het te wijten is, dat de hier- bedoelde voorschriften niet worden nageko men. op gelijke wijze als de verkooper. de verhuurder of als degeen, die den dienst verricht, gestraft zal kunnen worden. Het is dus in het belang van het publiek zelf. indien men nlet-toelaatbare verhoogingen ter kennis van de bevoegde instanties brengt. Op de bovenstaande prijsverordening heeft de prijsreferent in den staf van den Rijkscommis saris. dr. Trabold, de volgende toelichting gege ven: In de nieuwe prijsverordening worden alle vra gen beantwoord die zich tot nu toe tengevolge van de uitvoering van het verbod van prijsverhooging hebben voorgedaan. Het is in beginsel verboden de prijzen van roerende goederen alsook van alle voorwerpen van het dagelijksche leven, te ver hoogen boven die van 9 Mei. Hetzelfde geldt voor het verhuren van goederen en het verrichten van diensten. Het prijspeil van den laatsten termijn dag mag in geen geval worden overschreden. Daartegenover is het te allen tijde toegelaten er beneden te blijven. De grondslag voor dit prijs peil is de op den laatsten termijndag werkelijk betaalde prijs, dus de kostprijs en niet de prijs van wederaanschaffing. Betreffende de vaststel ling van den maximumprijs zijn uitvoerige rechts voorschriften uitgegeven. Wanneer iemand op den laatsten termijndag wel gelijksoortig waren, doch in andere hoeveelheid of van andere kwaliteit dan op den negenden Mei. aangeboden of verkocht heeft, dan mag hij hiervoor den prijs berekenen, dien hij op 9 Mei 1940 berekend zou hebben. Wanneer hij op 9 Mei 1940 in het geheel geen verkoopen gedaan of hiervoor een uitzonderlijken prijs berekend heeft, dan mag hij voor zijn ver koopen na den termijndag den prijs berekenen, dien hij in de laatste vier weken voor dien dag hoofdzakelijk verkregen heeft. Als hij ook in dezen tijd geen gelijksoortige verkoopen heeft gedaan, dan mag hij de prijzen vragen, die voor deze waren op den termijndag algemeen gebruikelijk waren. Daarmede is een duidelijke grondslag ge legd voor de vaststelling van den toelaatbaren hoogsten prijs in al die gevallen, waarin geen overeenkomstige verkoopen op den termijndag geschied zijn. Om iedere twijfel uit te sluiten, dat iedere ontduiking van de prijsvoorschriften niet wordt geduld, verbiedt de verordening uitdrukke lijk iedere directe of indirecte vermindering der prestatie. De voorwaarden voor de prestatie, als b.v. de betalingsvoorwaarden, kunnen dus na den termijndag niet meer ten nadeele van den afne mer worden veranderd. Het vaststellen der prijzen op die van een be paalden dag. kan in afzonderlijke gevallen on billijkheden meebrengen. De verordening maakt daarom een machtiging van den secretaris-gene raal mogelijk, om in een enkel geval uitzonde ringen toe te laten of afwijkende prijzen vast te stellen. Het spreekt vanzelf, dat slechts in zeer Dat is door E. E. DONKHEIDPEEREBOOM Verkrijgbaar in den boekhandel en bij de kantoren van Haarlem's Dagblad. VJ bijzondere gevallen van deze machtiging gebruik kan worden gemaakt als een firma niet in staat is haar maximumprijzen te handhaven, zonder in ernstige moeilijkheden te geraken. Voor zoo ver de firma in haar winstmarge een toereiken de reserve voor het dragen der kosten bezit, heeft het indienen van een verzoek om uitzondering geen zin. De prijsverordening 1940 no. 1 omvat in haar regeling alle roerende goederen, het verhuren van goederen en het verrichten van diensten. Voor gevallen dat de prijsverordening niet voor ziet, blijft het door den Duitschen opperbevel hebber afgevaardigd verbod van prijsverhoo ging van kracht. Dit geldt in het bijzonder voor huur- en grondprijzen, voor verkeerstarieven, voor renten en voor premietarieven. Ook de loo- nen mogen niet worden verhoogd. Daar het ver bod van prijsverhooging echter slechts betrek king kan hebben op het Nederlandsche binnen- landsche verkeer, was het noodzakelijk voor bui- tenlandsche waren een uitzondering te maken. De verordening geldt daarom niet voor buiten- landsche waren, voor zoover zij niet eigendom zijn geworden van de Nederlandsche afnemers. Het verhoogen van den prijs daarentegen van buitenlandsche waren welker prijs sinds 9 Mei is gestegen, door den Nederlandschen afnemer, is slechts met bijzondere toestemming van den secretaris-generaal van het bevoegde departe ment toegestaan, die deze toestemming voor bijzondere gevallen of algemeen kan geven. Ter uitvoering van de prijsverordening 1940 no. 1 zijn tegelijkertijd nog twee verordeningen uitgevaardigd. De verordening betreffende de kleinhandelsprijzen machtigt de kleinhande laren de door den secretaris-generaal toegestane prijsverhoogingen den verbruikers met het ab solute bedrag in rekening te brengen, voor zoo ver geen tegenovergestelde regeling getroffen wordt. De kleinhandelaar mag (Jus de tot nu toe bestaande kleinhandelsmarge niet veran deren en slechts werkelijk ingetreden kostenver- hooging leggen op zijn tqt nu toe geldeden verkoopsprijs. De verordening betreffende transportkosten staat toe de door de tegenwoor dige transportmoeiijkheden ontstane kostenver- hoogingen in rekening te brengen. Deze veror dening zal echter naar alle waar schijnlijkheid slechts tijdelijk gelden. Ook is voorgeschreven, dat de in rekening gebrachte prijsverhoogende bedragen op de verkoopsfacturen moeten wor den aangeteekend en te allen tijde aan de hand van vrachtbrieven of dergelijke stukken aange toond moeten kunnen worden. Opmerking verdient nog dat de verordening geen toepassing vindt voor de vrij-aan-huis-le- vering van den kleinhandelaar binnen zijn nor male afzetgebied. De organisaties der Nederlandsche beeldende kunstenaars hebben hun leden opgeroepen om atelierbehoeften uit eigen bezit af te staan voor hun collega's, die door den oorlog getroffen zijn. Bij „Arti et Amicitae" te Amsterdam werd reeds een groote hoeveelheid bezorgd. Dr. A. DE GRAAFF HOOFDREDACTEUR „UTRECHTSCH NIEUWSBLAD". Met ingang van 1 Augustus a.s. is tot, hoofd redacteur van het Utrechtsch Nieuwsblad be noemd dr. A. de Graaff. De heer De Graatf was van 1 Januari 1937 tot het afkondigen van de mobilisatie schrijver van de rubriek „toestand" in de Nieuwe Rotterdamsche Courant en leider van haar afdeeling buitenland.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5