Haarlem's Dagblad Naar Eenheid. Schermles. TURFVERKOOP Elf fondsen worden weer officieel genoteerd. Weer de afscherming van rijwiellampen De 100ste verjaardag van mej. S. C. Ceverding r Uitreiking 2e serie brood bonboekjes Adikeietv- 58e JAARGANG No. 17519 Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N V Bureaux- Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplèin 37 Postgiro- dienst 38810 Drukkerij Zuidei Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082 Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 30 Juli 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex Advertentiën. 1-5 regels 1.75. elke regel meer ƒ0.35 Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15 Groentjes zie rubriek Het besef dat de wereldgebeurtenissen nieuwe verhoudingen en dus een nieuwen tijd inluiden wordt ook in ons land steeds levendiger. En het besef dat onze oude politieke en economische struc tuur in ieder geval achter ons ligt en niet zal te- rugkeeren, dat wij dus bezig zijn, ons voor te be reiden op een nieuwe die geheel anders zal zijn en dat daarin terwille van het Nederlandsche volk zelf onze binding aan het geheel een sterke in perking van oude persoonlijke vrijheids-opvattingen zal vergen, wint eveneens veld. Temidden van ver schillende verkondigers van nieuwe opvattingen en van strevingen naar concentratie luistert men en leest programma's en brochures en artikelen. En voelt dat men thans niet voor een geringe taak is gesteld. Dat komt ook tot uiting in de tweede bro chure van mr. J. Linthorst Homan, onder den titel „In vaderlandschen zin", waar hij schrijft: „Wij le ven nu niet meer in de oogenschijnlijk rustige da gen, waarin dit alles geleidelijk en gestadig kon worden doorgevoerd; wij leven nu in tijden van we reldrevolutie, ook voor ons volk". In zijn jongste rede heeft de Rijkscommissaris dr. Seyss-Inquart, sprekende over het lotsprobleem waarvoor Neder land thans gesteld is, als Duitscher verklaard: „Wij zijn ons volkomen bewust, dat zelden een volk in zoo korten tijd uit zijn doen is gerukt en voor zoo nieuwe feiten is gesteld, welke een nieuwe, koene, zelfs op sommige punten revolutionnaire geesteshouding eischen." Het is niet te loochenen dat wij voor groote ver anderingen zijn geplaatst. Wie luistert naar de voorwaarden voor vernieuwde en veel hechter ge meenschapsvorming in ons volk, die van verschil lende zijden en in verschillenden toonaard naar vo ren worden gebracht, begrijpt bij korte overpein zing al dat deze nieuwe eenheid, die op til is, hem niet alleen in zijn persoonlijk maatschappelijk leven maar ook in zijn gansche geesteshouding zal raken. En als hij zoover is moet hij wel tot de logische ge volgtrekking komen, dat ook van hem of haar ge vraagd wordt, zich op dit alles te bezinnen. Gege ven het feit dat hij of zij erkent, dat de oude schot jesgeest heeft uitgediend en dat een nieuwe Neder landsche zelfstandigheid in een sterk veranderd Buropa ons ook in een nieuwe sfeer zal brengen, moet daarop bezonnen worden. Het is niet voldoen de, het is integendeel volkomen ontoereikend pro gramma's en toelichtingen van wie ook met minder of meer aandacht te lezen, zich met eenige interesse af te vragen welke personen tenslotte eenheid tot stand zouden brengen en dan maar te denken: we zullen het wél zien en ik zal het maar gelaten af wachten. Als wij iets nieuws willen maken en dan nog wel iets nieuws dat onze nationale eenheid voor opstelt en waarbij wij de noodzaak voelen, daarbij veel van onze Dersoonlijkheid in te zetten en er dus iets aan te offeren, moet dit geschieden uit den grond van een diepe overtuiging dat het zoo het beste zal zijn. Daarom zou ik velen willen opwekken tot het zelfde dat anderen zich in deze dagen tot persoon lijke taak hebben gesteld: tot het verwerven van een helder inzicht van hetgeen voor ons volk en zijn eenheid noodig is, met den blik gericht op dat doel en niet op ons eigen kleine ikheid je of ons eigen kringetje of oude groepje van verwanten. Wij zullen een regime moeten bereiken in Nederland- schen zin, maar dat veel meer van onze persoonlijke deelneming en opofferingsgezindheid eischt dan het régime dat achter ons ligt. Wij zullen, in een tijd perk van enorme veranderingen in de wereld, moe ten bewijzen dat wij Nederlanders zijn in volkomen toewijding aan dat groote geheel: ons volk, waarop wij tenslotte allen in ons hart zoo trotsch zijn. Daarom is het toch ook weer niet zoo'n probleem als het sommigen misschien toeschijnt. Want de trouw aan ons volk leeft toch wel diep en onwrik baar in ons allen en wie onzer heeft dat niet meer malen in zijn leven gevoeld.bijvoorbeeld als hij gedurende eenigen tijd in het buitenland vertoefde en wel het meest als de Nederlandsche naam of de Nederlandsche vlag daar op eenigerlei wijze naar voren werden gebracht? Wij zijn nu voor het feit gesteld, in een mate die beslissende beteekenis heeft, voor dat ideaal te doen wat wij kunnen, er voor op te komen, het de plaats te verzekeren in de wereld van na den oor log waarop ons volk door zijn groote eigenschap pen, zijn hoogen standaard van ontwikkeling en cultuur aanspraak zal kunnen maKen. Dat is een schoone taak en aan capaciteiten om haar tot een goed einde te brengen mangelt het zeker niet. Door gemeenschappelijke kracht, overtuiging en toewij ding, inderdaad door schouder aan schouder te staan zullen wij kunnen slagen. R. P. Nieuwe Duitsche gezant in Slowakije. BERLIJN, 30 Juli. (D.N.B.) De Führer heeft op voorstel van den rijksminister van Buitenlandsche Zaken, Von Ribbentrop, den gezant in het departe ment van Buitenlandsche Zaken, Von Killinger, tot gezant in Pressburg benoemd. Bernard, die tot dus ver gezant te Pressburg was, werd in het departe ment van Buitenlandsche Zaken opgenomen. (De fietslichten moeten thans ver duisterd worden volgens de voor schriften en aangeraden wordt, slechts goedgekeurd materiaal te gebruiken.) Fietsers, en ook fietseressen Luister nog eens naar een raad, Volg in 't schemer thans de lessen, Voor gij 's avonds rijden gaat. Doet ge niet zooals 't behoorde. Dan baat alle schermkunst niet, Schermen met de grootste woorden Helpt ook niets op dit gebied. Toon. dit niet te licht te achten. Denk niet: och dit is maar schijn, Blijf licht-vaardigheid betrachten, Gij moogt niet lichtvaardig zijn. Waag u niet aan iets onwettigs. Dat blijkt gauw een dure plicht, Licht gebeurt er iets onprettigs. Als gij hier de hand mee licht. Een vergrijp dat licht kan schijnen, Leidt licht tot een zware straf, Volg de voorgeschreven lijnen, Wijk geen lichtstreep daarvan af. 't Is nauwkeurig voorgeschreven, Zorg dus dat het goed gebeurt, Laat mij als devies u geven. Wel gekeurd, dus niet bekeurd. NIET MEER VRIJ. Vervoer evenmin. (A.N.P.) Met ingang van Maandag is de dispensatie van het verbod tot het verkoopen, afleveren en vervoeren van alle soorten turf Ingetrokken, zoodat het misdien verboden is turf te verkoopen, af te leveren en te vervoeren zonder schriftelijke vergunning van den direc teur van het rijkskolenbureau, die bevoegd is ontheffing te verleenen van dit verbod. Voor het verkrijgen van een zoodanige vergun ning dient men zich te wenden tot de N.V. Ver koopkantoor fabrieksturf te Assen, welke deze ver gunning namens den directeur van het rijkskolen bureau zal afgeven. Overtreding van dit verbod kan ingevolge arti kel 18 der distributiewet 1939 gestraft worden met gevangenisstraf van ten hoogste 4 jaren of geldboete van ten hoogste 10.000. Het bestuur der Vereenlging voor den Effecten handel bericht, dat krachtens beschikking van den wnd. secretaris generaal, wnd. hoofd van het departement van financiën, met ingang van 30 dezer de koersen mogen worden openbaar ge maakt van de navolgende nog niet tot de offi- cieele noteering toegelaten fondsen. Behalve bo venstaande koersen mogen de koersen van de overige nog niet tot de officieele noteering toe gelaten fondsen derhalve nog niet worden gepu bliceerd. Aandeelen Kon. Petroleum, Alg. Kunstzijde Unie, Philips Gloeilampen, Amsterdam Rubber, Nederl. Scheepvaart Unie, gew. Unilever, Handels ver, Amsterdam, van Gelder's Papierfabrieken, Senembah Tabak. Anaconda Copper, Bth. Steel. (A.N.P.) Op initiatief van den Alg. Ned. Kunstenaarsbond, afd. Toonkunst, is Maandag middag in het Frans Halsmuseum te Haarlem een concert gegeven, dat door meerdere gevolgd zal worden Haarlem's gemeentebestuur verleent zijn steun aan deze concerten. Tijdens de eerste uitvoering door een damestrio. V. 1. n. r.: Hendrika Hessels (cello); Annie Ehrbecker (viool) en Miep van Luin Riemersma (piano). Vorige publicaties vervallen 's-GRAVENHAGE, 30 Juli (A.N.P.) De rijks inspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen deelt mede, dat er de laatste dagen verwarring gevende berichten betreffende de maatregelen voor de afscherming van rijwiellampen zijn verschenen. Alle berichten, die niet over eenstemmen met het onderstaande, zijn onjuist. De officieele voorschriften luiden ingevolge para graaf 10 van de Duitsche verordening no. 34 van Juü 1940: 1. De voorlampen van fietsen moeten zoo wor den afgeschermd, dat slechts een horizontale ope ning van 3 tot 5 c.M. lengte en 1 c.M. hoogte in de onderste helft het licht naar buiten laat schijnen. 2. De achterlichten «moeten naar boven afge schermd, blijven branden. Hierop heeft de Befehlhaber der Ordnungs- polizer bij brief van 8 Ju'i de navolgende toelichting gegeven: a. Aanbevolen wordt de kleinste afmeting voor de horizontale opening in de afschermings- kap aan te houden, d.w.z. de spleet mag niet grooter zijn dan 3 c.M. lang en 1 c.M. hoog. b. Uitsluitend voor hen, die materialen of voor werpen ten behoeve van de luchtbescherming en dus ook voor de afscherming van rijwiel lampen in den handel brengen, geldt, dat zij hun producten te voren ter goedkeuring moe ten aanbieden aan de rijksinspectie luchtbe scherming, Heerengracht 23, Den Haag. Door deze publicatie zijn alle voorgaande publicaties met betrekking tot de afscherming van rijwiellampen vervallen. CHAMBERLAIN GEOPEREERD. LONDEN, 29 Juli. Volgens Reuter heeft Chamberlain een darmoperatie moeten ondergaan. De operatie zou goed verloopen zijn. Men ver wacht dat Chamberlain over twee of drie weken zijn werkzaamheden zal kunnen hervatten. (D. N. B.) Japan wil een economische overeen komst met Nederlanclsch-Indië. TOKIO, 29 Juli (D.N.B. De Japansche regee ring is voornemens een afdeeling voor Zuidzee- aangelegenheden op te richten. In verband daar mede wil de minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka. volgens het blad Hotsji Sjimboen, een semi-officieele „exploitatiemaatschappij" met een kapitaal van 500 millioen yen oprichten. Het blad meldt verder, dat de minister van buitenlandsche zaken een gedelegeerde uit» han delskringen wil benoemen om een economische overeenkomst tusschen Japan en Nederlandsch- Indië voor te bereiden. Tenslotte zal, wegens de toenemende beteekenis van de Zuidzee voor Ja pan, de post van minister van koloniën weer als een der voornaamste departementen bezet worden. De Burgemeester van Haarlem. Dr. J. E. baron üe Vos van Steenwijk, feliciteert Mej. S. C. Ceverding met haar lOOsten verjaardag. Ook verder op den dag heeft mejuffrouw S. C. Ueverding, die Maandag in het Evang. Luth. Wees- en Oudeliedenhuis te Haarlem haar honderdsten verjaardag heeft mogen vieren, veel belangstelling ndervonden. Des middags drie uur kwam het be-- stuur van het huis haar complimenteeren, waarbij de vice-voorzitter de heer H. K. Junge haar een geschenk aanbood en op hartelijke wijze toesprak Verder kwamen er vele bezoekers, u.a. ook bewo ners van „Rustoord", die eveneens een stoffelijk blijk van belangstelling gaven. De directrice van het huis zorgde er echter voor, dat de jubilaresse niet vermoeid geraakte; toen zij te vijf uur dan ook naar bed ging verklaarde zij, dat zij een heerlijken dag heeft gehad. Toch wachtte haar 's avonds nog een aardige verrassing; te half acht kwam het Luthersch Dameskoortje onder lei ding van mejuffrouw Bets Nederkoorn eenige lie deren zingen. Dit geschiedde in de gang, zoodat ook de andere bewoners van het huis er van konder genieten. De 100ste verjaardag van mej. Geverding is op een waardige wijze gevierd. De regeling te Haarlem De leider van het distributie-bureau deelt in aan sluiting aan de in de dagbladen van j.l. Zater dag geplaatste oproep mede, dat teneinde op den voorgeschreven tijd gereed te komen, dage lijks 23000 kaarten moeten worden uitgereikt. Maandag zijn slechts 19000 kaarten afgehaald. Ook hedenmorgen was de toeloop zeer matig. Doordat het publiek niet op den voor hun let ter vastgestelden dag komt en het afhalen der kaarten uitstelt, zal men op de volgende dagen zeer lang moeten wachten, waarbij de billijkheid vordert van de tot heden toegepaste soepele re geling te moeten afwijken en hen wier letter aan de beurt is, te doen voorgaan. Ten einde dit en het onaangename van lang in de rij te moeten wachten te voorkomen, wordt het publiek met nadruk erop gewezen, op de ge stelde dagen de kaarten af te halen. De uitreiking wordt in verband met de komen de uitreiking der textielkaarten deze week beslist beëindigd. Beschouwing over het Duitsche luclitwapen. Duitsche kansen gunstig, oordeelt generaal der vliegers Quade. BERLIJN. 30 Juli. (D.N.B.) „In de komende laatste verrekening met Engeland zal het luchtwa- pen weer een beslissende rol spelen, wellicht de be slissende rol. Het Engelsche volk weet dat en is er bang voor. Het weet ook dat de tot dusver onderno men verkennings- en aanvalsvluchten slechts spel- deprikken zijn vergeleken met wat komen kan en komen zal". Met deze zinnen opent de generaal der vliegers Quade zijn beschouwingen over de rol van het luchtwapen, welke de „Berliner Börsen Zeitung' heden publiceert. Generaal Quade noemt in zijn uitvoerig artikel het uitgangspunt, waar het Duit sche luchtwapen tot den aanval tegen Engeland gereed staat, zoo gunstig mogelijk en geeft daarvoor de volgende redenen: Overvloedige luchtbases ach ter de kusten van Noorwegen tot Brest. Sterk ver korte luchtwegen van deze vliegvelden naar alle doe len, welke het eiland biedt Uitschakeling van de afweer te land door het vliegen over zee. daardoor ook begunstiging van het oogenblik der verrassing. Het vasthouden van sterke deelen der Engelsche luchtmacht door Italië, daarentegen onverkorte luchtwegen voor het Engelsche luchtwapen bij aan vallen tegen Duitschland. Bemoeilijking van vijan delijke luchtaanvallen op de eigen vliegvelden als gevolg van de sterke decentralisatie. De weg van Berlijn naar Londen, zoo sluit Quade. is in de laat ste maanden aanmerkelijk korter geworden dan die van Londen naar Berlijn. En daar Engeland blijk baar onvoorwaardelijk het bewijs voor deze bewe ring wil hebben, zal het Duitsche luchtwapen dit ook wel eerlang leveren. De ondergang van de „Meknes''. Aantal omgekomenen voorloopig op 300 gesteld. VICHY. 30 Juli. Als verliescijfer tengevolge van het tot zinken brengen van het Fransche stoom schip „Meknes", dat met 1.200 Fransche soldaten van Engeland naar Frankrijk op weg was, wordt thans 300 man opgegeven. Volgens de laatste be richten zijn 900 man in Engeland geland. Er wordt beweerd dat nog eenige reddingsbooten met overle venden van de „Meknes" op weg naar de Fransche kust zijn. zoodat het verliescijfer mogelijk nog la ger zal worden. De passagiers waren hoofdzakelijk Fransche sol daten, die bij Narvik gestreden hadden of tot het Fransche noordelijke leger, dat voor den val van Duinkerken naar Engeland getransporteerd werd. behoorden. (United Press). Het Duitsche legerbericht De actie der Duitsche duikbooten. - Luchtge vechten boven het Kanaal. BERLIJN. 29 Juli (DJT-B.i Het opperbevel der weermacht deelt mede: In den oorlog ter zee zijn de successen van onze duikbooten voortgezet. Een buikboot onder leiding van kapitein-luite nant Wilhelm Rollman heeft, naar reeds in een speciaal bericht bekend is gemaakt, vijf gewa pende groote koopvaardijschepen, die in een sterk beveiligd convooi voeren en die in totaal een in houd hadden van 48.000 b.r.t. tot zinken ge bracht, o m. een hulpkruiser van 18.000 b.r.t. Het convooi werd uiteengejaagd. Deze duikboot heeft bovendien een gewapend Engelsch koopvaardij schip van 6000 br. t. getorpedeerd. Een tweede duikboot heeft 18.750 br. t. scheepsruimte der vijandelijke koopvaardij, varende in sterk bevei ligde convooien, tot zinken gebracht. Een derde duikboot is het gelukt een ruim 6000 br. t. me tend. gewapend vijandelijk koopvaardijschip, voor de Britsche kust tot zinken te brengen. In den loop der gewapende verkenning in de lucht is het op 28 Juli boven het kanaal op ver scheidene plaatsen tot luchtgevechten geko men. Zes vijandelijke vliegtuigen en een eigen toestel werden daarbij neergeschoten. In den nacht van 28 op 29 Juli hebben En gelsche vliegtuigen in Noord- en West-Duitsch- land slechts weinig bommen neergeworpen, zon der schade aan te richten. Alleen in Hamburg viel een bom ln een woonwijk. Door ingrijpen der luchtbeschermingsorganisatie kon echter groo- tere schade voorkomen worden. Bij het binnen vliegen van Nederlandsch gebied zijn twee vijandelijke vliegtuigen door jachttoestellen en een door luchtafweergeschut, in Noord Frankrijk en Noord-Dultschland telkens een vliegtuig neergehaald door luchtafweergeschut, zoodat de totale verliezen van den tegenstander gisteren II vliegtuigen bedroegen. Twee eigen vliegtuigen worden vermist." FRONTBERICHT. Het Maandag gepubliceerde frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: „Ruim 7800 ton vijandelijke scheepsruimte tot zinken gebracht, zoo meldt het legerbericht van vandaag als resultaat van het optreden van het duikbootwapen. Dit succes Ls des te opmerkelij ker, daar ae meerderheid van de tot zinken gebrachte schepen in sterk beveiligde convooien voer. Bijna alle vernietigde stoomschepen waren zwaar bewapend. Het oorspronkelijke afweereffect van het con- vooisysteem is derhalve in zijn tegendeel ver keerd. De concentratie van talrijke koopvaardij schepen tot convooien bespaart den Duitschen duikbooten duidelijk het vaak zeer moeizame en dagenlange jagen op loonende afzonderlijke doe len. De vorming van convooien heeft de effecten van den handeLsoorlog der duikbooten en ook van den Duitschen oorlog uit de lucht tegen de En gelsche koopvaardij aanzienlijk opgevoerd". Staatsgerechtshof in Frankrijk. Ter vaststelling van de verantwoordelijkheid voor Frankrijk's ineenstorting. BERN. 30 Juli (D.N.B.I Naar Havas uit Vichy meldt heeft de Fransche ministerraad Maandag besloten een staatsgerechtshof op te richten, dat moet oordeelen over de personen die verantwoordelijk gesteld worden voor de ineen storting van het land. Frankrijk's nieuwe politieke regime. Wantrouwen van de „Giornale d'Italia". ROME, 30 Juli (D.N.B.) Met diepe scepsis, gemengd met een welgemotiveerd wantrouwen, volgt men in Italiaansche politieke kringen de tegenwoordige wijzigingen in het politieke regime van Frankrijk. Nogmaals, aldus de „Giornale d'Italia", gebeurt het dat Frankrijk een innerlijke verandering voor oogen wil oproepen, en zijn wil naar vernieuwing en zuivering. Het gaat echter veeleer om manoeuvres, waarmede men de be wezen schuld van het leidende Fransche regime wil verbloemen. Aan den anderen kant streeft men er in Frankrijk echter ook naar niet te bre ken met het verleden en alles te vermijden, wat zou kunnen worden tot een werkelijke ommekeer der belangen en privileges van het verleden. Dag na dag komt een feit aan het licht, dat een tegen spraak geeft van de revolutie der gedachten en instellingen In werkelijkheid gaat het om goo chelaarskunstjes. waarmede men het hoofd wil bieden aan de crisis van den wapenstilstand en den eventueelen lateren vrede. Alsof nog een be vestiging noodig was van dit voornemen om terug te keeren naar het van ouds bekende, ls kortelings weer de naam „Marianne" op het program ver schenen. welke naam reeds de typische uitdruk king van de volksfrontregeering van Blum, bene vens van de corruptie van het Frankrijk van gis teren was. Inderdaad kan Frankrijk, wanneer hefc op den weg van gisterep wil terugkeeren, niets beters doen dan zich beroepen op de „onsterfelijke beginselen van 1789". (Het jaar der Fransche re volutie. Red.) HEDEN: 8 PAGINA'S. Wijziging in het Slowaaksche kabinet. Prof. Tuka thans ook minister van buiten landsche zaken. PRESSBURG, 30" Juli. (D.N.B.) De staatspresi dent der Slowaaksche republiek heeft den minister president prof. Tuka belast met de portefeuille van Buitenlandsche Zaken. Voorts heeft dr. Tiso Sano Mach tot minister van Binnenlandsche Zaken en tevens tot opperbevelhebber van de Hlinka-garde benoemd. Dr Durcahsky. die tot dusver de porte feuilles van buitenlandsche en binnenlandsche za ken beheerde, heeft op zijn wensch ontslag uit zijn functies gekregen. IWBWBHlffifBhititïïtfffTOBBWlUgl8a»t^ffWfrMiiwf!ïBgTint<nwBiniB!iinffnuiiatfgy R. P.: Naar eenheid. pap. I J. J. P: Duister Avontuur. pap. 3 g Flitsen: Vergelijking. pap. 3 8 K. de Jong: Kamermuziek in het fj Frans Halsmuseum. Kerkconcert 3 der H. O. V. pap. 4 2 Menschen in Amsterdam pap. 5 J A. J. D.: Mesembryanthemum. I pap. 5 j§ Het aantal onbewoonde huizen te 1 Haarlem slinkt belangrijk. pag. 7 Laatste Berichten op pagina 2 3 ^HBHHHMHBMitni'iiiiwiiiiit'ffliiiiii'jiimimiiiffitiinftV'nMr^

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1