inmaak vaten Opzeeland 1 LAATSTE WEKEN OPZEELAND KOOPT H.A.C.O. W. SWAAP Haarlemsche Huishoud- en Industrieschool HOEFIJZERBRIEFJES Uit de Pers. Tandarts STEEHOUWER Openbare Verkooping TYPIST (E) Aanm. geopend Secretaresse Steno-Typist(e) Corr. St. Typ. INST.PONT KUNSTGEBITTEN HUISBEWAARDERS BEKWAME STRIJKSTER GROOTE UITVERKOOP in 'T OPKLAPBEDDENPALEIS v. HALEM'S HOEFIJZERKANTOOR DINSDAG 30 JUUT I94Ö TT A" X K r M'S D' X" 'G V, TI X" D 7 Jaarverslag Kanier van Koophandel over 1939. De invloed van den oorlog: op het bedrijfsleven. Het Jaarverslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, dat he den is verschenen, bevat als gewoonlijk allereerst een opsomming der handelingen der Kamer in het afgeloopen jaar. Het tweede gedeelte, Verslag over den toestand van Handel en Nijverheid in 1939, weerspiegelt na tuurlijk in een groot aantal bedrijven de verande ringen, die sedert September 1939 in het economisch leven hebben plaats gevonden. Er zijn maar weinig branches, als de tabakshandel, de filmindustrie en de brandstoffenhandel, die geen reden tot klagen hebben gegeven. Bij het hoofdstuk „Nijverheid" wordt gerappor teerd, dat de afzet van Haarlemmerolie geen reden tot klagen gaf. De export was practisch on mogelijk. In de Zeepfabricage werd een stille periode in het begin van het jaar gevolgd door groote vraag, die sinds September echter de leve ringsmogelijkheid overtreft. In het Drukkersbedrijf was het aantal or ders vrij goed. Door het uitbreken van den oorlog ontstonden diverse moeilijkheden, welke tot belang rijke lagere inkomsten hebben geleid. De prijzen voor drukwerk bleven gedurende het geheele jaar zeer laag. In de lettergieterijen, de chemigrafie Bchiep de oorlog een verwarden toestand. De Machinefabrieke n kunnen wijzen op een goeden gang van zaken tot September. Daarna viel een terugslag in den export te constateeren. waarbij moeilijkheden bij het verkrijgen van grond stoffen kwamen. De vooruitzichten zijn hier niet hoopvol. De fabricage van rij tuigen en spoorwa gens was goed van werk voorzien. Het aantal ar beiders nam gestadig toe. In den Scheepsbouw was vrij veel werk voor de reparatie-afdeeling. Her stellingen aan baggermateriaal, visschersvaartuigen, Rijnschepen en kustvaartuigen kwamen veel voor. In de afdeeling nieuwbouw was werk, doch tegen het einde van het jaar dreigde materiaalgebrek. Ten aanzien van de productie van IJ z e r en Staal wordt het ingebruik stellen van een Sie mens Marten-oven bij de staalfabriek der Kon. Hoogovens en Staalfabrieken gememoreerd. De ge produceerde stalen blokken konden in het binnen land worden afgezet. De Nederlandsche markt voor ruwijzer onderging, vooral na het uitbreken van den oorlog een belangrijke uitbreiding. De ertsprijs steeg, doch de prijsstijging van het ruwijzer was daar mede evenredig. Bij het hoofdstuk Voedings- en Genotmiddelen rapporteert het Bakker ij bed r ij f, dat tot de mobilisatie de ontwikkeling regelmatig en gunstig was. De veranderde tijdsomstandigheden veroor zaakten tekorten aan diverse grondstoffen. De C h o- colade en Cacao-industrie had met toenemende exportmoeilijkheden te kampen, doch de afzet gal nog geen reden tot klagen, totdat na het uibreken van den oorlog het beeld geheel veranderde. Over de toekomst valt niet veel te zeggen. De drang naar loonsverhooging doet de vraag stellen, of de renta biliteit der bedrijven deze zal toelaten. De S u i k e rfabricage werd bemoeilijkt, doordat tengevolge van de mobilisatie gebrek was aan land arbeiders en de transportmoeilijkheden zich deden gelden. In den Wijn- en Likeurhandel was het in 1939 vrij stil. Roode Bordeauxwijnen blijken het publiek minder te gaan interesseeren. Vermouth en iherry werden meer verkocht dan het voorgaande jaar. Likeur werd weinig gevraagd. De export was onbeduidend. Algemeen wordt over den accijns ge klaagd. Van het hoofdstuk „Verschillende industrieën" vermelden we, dat de Filmindustrie niette genstaande de moeilijkheden als gevolg van den na de mobilisatie ingetreden toestand geen reden tot kla gen gaf. Ook de fabrieken voor de fabricage van ICousen en Iiandschoene n waren goed van orders; voorzien. Bouwvakken en aanverwante bedrijven onder vonden uit den aard der zaak den invloed der ge wijzigde omstandigheden. De kleine verbetering in het begin van 1939 werd weldra gevolgd door een scherpe inzinking en de toekomst is geheel onzeker. Dit geldt voor vrijwel alle takken in deze branche. In den Ge ld- en effectenhandel onder vond men zoowel de gevolgen van éen gebrek aan ondernemingslust als, na September, de moeilijkhe den, die de alom getroffen deviezenmaatregelen veroorzaakten. In het rayon der Kamer hadden vooral de bloem bollen- en snijbloemenculturen evenals de zeevis- scherij en de vischhandel ernstig te lijden onder den oorlogstoestand. Daarentegen floreerde de machine nijverheid, terwijl een groot deel van den midden stand kon profiteeren van leveranties aan inge kwartierde troepen In den Automobielhandel vroeg het pu bliek naar goedkooper en zuiniger merken. Deze bieden echter minder winstmogelijkheden. Garage- prijzen zijn nog steeds sterk gedrukt door de enorme concurrentie. Vrachtauto's werden sinds September vlot verkocht, vermoedelijk doordat het Rijk er zoovele heeft gevorderd. De vooruitzichten waren bij het einde van 1939. dat de verkoop van luxe zware wagens wel geheel stil zou komen te liggen. In de W i n k e 1 b e d r ij v e n was de verkoop over het algemeen niet onbevredigend gedurende de eerste acht maanden. Daarna deed de oorlogs toestand zich gelden, die natuurlijk voor de ver schillende branches uiteenloopende reacties veroor zaakte. In den Bloembollenteelt werden door den oorlogstoestand de belangrijkste exportmogelijkhe den zoo radicaal afgesneden, dat de handel tot een nimmer gekend minimum werd teruggebracht. De slag van den oorlog was voor het geheele bloem- bollenbedrijf dan ook zeer zwaar, ook wat de di recte ontvangsten voor het geoogste product betreft. De uitvoer is in 1939 11.000.000 K.G. kleiner ge weest dan m 1938 en bedroeg 41.152.184 K.G. De waarde van den uitvoer is met bijna f 8000.000 gedaald tot f 23.409.350. Eindigen wij met de vermelding van de volgende cijfers uit het hoofdstuk „Verkeerswezen". De N. 2. H. T. M. vervoerde op de lijn Amsterdam—Haar lem—Zandvoort van 1 Jan.30 Sept. 1939 989.322 reizigers (excl. reizigers op abonnementen en dag kaarten) tegen 833.332 in 1938 met een opbrengst van f 3.739.182.— tegen f 3.585.295.— in 1938. De opbrengst der tram- en autobuslijnen te Haar lem en omgeving beliep in 1939 f 6.381.522.— te gen f 6.056.134 in 1938. DE LEIDING VAN DEN NEDERLANDSCHEN BIOSCOOPBOND. In de vier vacatures in het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bioscoopbond, ontstaan door het uittreden van de heeren L. Groen, J. Wessel. J. de Wind en S. Kinsbergen zijn thans benoemd de heeren Ir. mr. B. Koch, directeur der N.V. In ternationale Tobis Cinema te Amsterdam, J. M. P. ter Linden, directeur der N.V. maatschappij tot exploitatie van het Citytheater te Den Haag. F. L. D. Strengholt en R. Uges. Officiëeïe valutakoersen der Nederlandsche Bank. Officieele valutakoersen der Nederlandsche Bank, 30 Juli. Valuta's (schriftelijke en tel. transacties). New-York 1.88 3/16—1.88 9/16 Berlijn 75.28—75.43 Brussel 30.11—30.17 Helsinki 3.81—3.82 Stockholm 44.81—44.90 Zürich 42.72—42.81 Bankpapier: New-York 1.86%—1.90 1/4 Brussel 30.08—30.20 Stockholm 44.7644.94 Zürich 42.67—42.86 De woningvoorraad te Haarlem. Het aantal onbewoonde huizen slinkt belangrijk. Blijkens de statistiek van Bouw en Woning toezicht slinkt het aantal onbewoonde huizen te Haarlem zeer sterk. Dit is natuurlijk een ge volg van het feit dat er den laatsten tijd min der huizen worden gebouwd. Haarlem groeit nog steeds, zoodat nu er minder huizen gebouwd worden dan er noodig zijn voor den bevolkings aanwas. de reserve-voorraad ledige huizen steeds kleiner wordt. Op 1 Juli 1940 waren te Haarlem 681 woningen inbewoond. Daarvan waren er 20 wel verhuurd maar nog niet betrokken, terwijl er 4 perceelen in verbouwing waren. Op dit oogenblik waren er dus voor verhuur of verkoop 657 beschikbaar. 24 pan den waren alleen te koop, zoodat er voor verhuur 633 overbleven. Van die 657 woningen waren 112 winkelhuizen zoodat er slechts 545 gewone woonhuizen ter be schikking waren voer verhuur of verkoop. Bo vendien zijn daar nog 46 perceelen onder die voor onbewoonbaarverklaring in aanmerking komen. Er blijven dus slechts 499 goed bewoonbare huizen over. Op een totaal van 38140 huizen is dit zeer weinig. Haarlem groeit den laatsten tijd met ongeveer 3000 inwoners per jaar, zoodat er elk jaar ongeveer 750 nieuwe huizen noodig zijn om de nieuwe be. woners onderdak te verleenen. De reserve-voorraad huizen is dus nog niet voor een vol jaar voldoende. Van 1 April 1940 tot 1 Juli 1940 vermeerderde het aantal huizen te Haarlem van 38115 tot 38140, een stijging dus van slechts 25! De 633 woningen die te huur waren op 1 Juli 1940 waren in de volgende huurklassen verdeeld: Onbe Huur: Aantal: Winkels: woonbaar Tot f 156 47 1 19 f 156—f 182 48 2 16 f 182—f 208 24 1 2 f 208—f 225 25 1 2 f 225—f 250 28 1 3 f 250—f 275 28 1 f 275—f 300 23 1 f 300—f 350 50 11 f 350—f 400 52 9 f 400—f 450 31 10 f 450—f 500 59 6 f 500—f 600 86 22 f 600—f 700 39 11 f 700—f 800 40 12 f 800—f 1000 31 14 f 1000 en hooger 31 14 Dienstwoningen 2 de ouderdom, die zich onverzorgd weet ziedaar de erfenis, die het verleden ons liet. Deze misstanden waren niet te verhelpen, om dat, jaren achtereen, de opeenvolgende regeeringen, een daadwerkelijke sociaal-economische verorde ning wisten te vermijden, daarbij gebruik makende van de starheid der parlementaire verhoudingen, die mede tengevolge van het stelsel der evenredige vertegenwoordiging, geen doorbraak van frissche, opstuwende krachten toeliet. De Nederlandsche Unie wil. wat dit alles betreft, met het verleden breken. Zij gaat er van uit, dat het oude partijenstelsel voor den nieuwen tijd heeft afgedaan, dat hei is ondergegaan bU den revolutie- storm, die mede over ons land is gevaren. Maar, terwijl zij de parlementaire verdeeldheid loslaat, wekt zij den indruk toch een andere erfenis uit het verleden mede te sleepen, namelijk de zoo even ge signaleerde verlammende kwaal der vaagheid. Wat zij aan sociaal-economische begeerlijkbeden verkon digt, is dermate in nevelen gehuld, dat een combi natie van anti-revolutionnairen. katholieken en li beralen er een heel bruikbaar regeer program, met de traditioneele slapheid als hoofdkenmerk, uit zou kunnen opstellen. En dit nu is een gedragslijn, die wij in dezen tijd zeker niet kunnen begeeren". Het Alg. Handelsblad schrijft: „De eerste oproep van het driemanschap der „Ne derlandsche Unie" heeft in zeer breede kringen van ons volk onmiddellijk weerklank gevonden. Bin nen een etmaal zijn individueele adhaesiebetuigin- gen en toezeggingen van medewerking door orga nisaties van arbeiders, boeren en tuinders ontvan gen, wier aantal naar de tweehonderdduizend loopt Wanneer dit iets bewijst dan is het dit: dat zeer groote groepen van ons volk hebben gewacht op een beweging die in waarlijk Nederlandschen zin en met Nederlandsche accenten en methoden het gemeen schapsbelang in deze moeilijke tijden zou willen dienen. Aan gemeenschapszin ontbreekt het in Neder land waarlijk niet, ondanks alle hindernissen die vroeger in het pad werden gesteld van hen die daaraan een breeden en bruikbaren vorm wilden geven. Maar zeer vele Nederlanders hebben in an dere bewegingen die naar een Nederlandsche natio nale concentratie zochten, de Nederlandsche tra dities van eenvoud, tolerantie en eerbied voor de geestelijke vrijheid gemist of in niet voldoende mate aangetroffen. En nu zich een driemanschap aanmeldt aan wier overtuiging juist op deze pun ten door niemand kan worden getwijfeld, nu is de weerklank spontaan en direct". Onder onbewoonbaar werden hier de huizen gerangschikt die voor onbewoonbaar verklaring in aanmerking komen. Uit deze statistiek blijkt dus dat er te Haarlem op 1 Juli van dit jaar slechts 228 huizen met f 6 of minder huur per week voor verhuring beschik baar waren, waarvan er dan nog 8 winkels en 45 perceelen af gaan die voor onbewoonbaarverkla ring in aanmerking komen. Er bleven er dus slechts 175 over. Die woningreserve is onvoldoende te achten, zoodat het noodig zal zijn maatregelen te nemen om in dit tekort te voorzien. PASTOOR TE DE KWAKEL. In het bisdom Haarlem werd benoemd: tot pastoor te Dc Kwak el (gemeente Uithoorn) de hoofdaalmoezenier van de voormalige weermacht J. J. J. Noordman. KERKVOOGDIJEN. Toegetreden als lid van de Vereeniging van Kerk voogdijen in de Nederlandsche Hervormde Kerk zijn de kerkvoogdijen te Dïemen. Giessen-Nieuwkerk, Heemstede, Lunteren, Wijnaldum en Zwaag. DE NEDERLANDSCHE UNIE. De Nieuwe R o 11. C r t. van Maandagavond meent uit het door „De Nederlandsche Unie" ont wikkelde program te moeten afleiden, dat de Unie zich in haar organisatie van een zeer verstrekkend beginsel bedient voor een op zichzelf beperkte actie. ,Hoe komt het", aldus vraagt het blad, „dat de Nederlandsche Unie aan het tot stand brengen van een concentratie eigenlijk méér beteekenis schijnt te hechten dan aan het uitdragen van haar pro gramma, dat zij de concentratie met haar program ma vereenzelvigt en als doel er voor in de plaats stelt, zonder dat zij aan haar werkelijke beteekenis van middel tbt een doel iets zou kunnen veran deren? Wij hebben het al éénmaal gezegd, wij herhalen het en wij zullen er morgen op terug komen: omdat de Nederlandsche Unie in beginselverklaring en programma en in de daarop gegeven toelichtingen nog altijd niet een groote conceptie heeft geopen baard van den nieuwen tijd, op welks drempel wij staan. Omdat het niet een sterke politieke, staat kundige idee is, die in de samenstelling en verdee ling van het programma doorstraalt, maar een vaag aanvoelen, dat niet dan onder de algemeensche be woordingen wordt gebracht. Omdat de „nationale samenbinding" geen doel wordt gesteld, dat boven de in het programma voorgestelde middelen uitgaat omdat deze nationale samenbinding geëischt wordt, ter verwezenlijking van een aantal programpunten welke zonder samenvattend doel geen zin hebben om alle bij elkaar de nationale samenbinding tot een gebiedenden eisch te maken. Dat klinkt hard, maar het moet gezegd, omdat inderdaad bij de totstandkoming van een „natio nale samenbinding" en de daartoe vereischte con centratie de levensbelangen van ons volk zijn ge moeid. Maar de omzetting van een concentratie, gelijk deze thans door de Nederlandsche Unie wordt beproefd, in een waarlijke nationale samenbinding vereischt een idee, veel grooter, klaarder en scher per omschreven dan in de beginselverklaring van de Unie, mitsgaders haar program, totdusver te vin den is". Het Volk is van meening, dat de stroom van aanmeldingen alleen een gevolg is van een uiting van verlichting, dat nieuwe werkzaamheid wordt ontplooid, dan een teeken van, bewust inzicht in de wegen, die thans moeten worden ingeslagen. Voorts is het blad van oordeel, dat het er slechts den schijn van heeft, dat de heeren, die het program van de Nederlandsche Unie hebben opgesteld, „er naar ge streefd hebben zich zoo welmeenend en tegelijk in feite zoo weinig verbindend uit te drukken, dat daarmee achteraf toch de honderdduizend in het gelijk worden gesteld, die, ook zonder het program van het driemanschap te kennen, daaraan reeds bij voorbaat hun zegen gaven. Dit nu lijkt ons een ernstig gevaar. Indien ons volk in de jaren die achter ons lig gen, onder één ding heeft geleden, dan is het wel onder verdeeldheid van staatkundig en economisch willen, die schuil ging achter regeeringsprograms; die in vaagheid hun schijnkracht zochten. De onzuivere partijvorming, met het daaruit voortvloeiende parlementaire onvermogen om op sociaal-economisch gebied werkelijk ingrijpend scheppend werk te verrichten, liggen ons nog versch in het geheugen. De roepstem der honderdduizenden werkloozen, de nood, die in de steden en op het platteland wordt geleden, de jeugd zonder toekomst en zonder hoop, ZWEMMEN Zwemwedstrijden in bad „Adrichem". Om de beste prestatie van den kring. Zondagmiddag zijn in het zwembad „Adrichem" te Beverwijk de kringwedstrijden om de beste prestatie van den kring Haarlem gehouden, waar voor vrij veel belangstelling bestond. De Kennemer Zwemclub was ook met eenige leden vertegenwoordigd, die zich uitstekend ge weerd hebben. Bij de 5 x 50 meter borstcrawl be zette K.Z. in een tijd van 3 min. 7,2 sec. de derde plaats. De 50-meter borstcrawl jongens leverde weer een succes op. De K.Z.-er A. Jonker maakte op dit nummer uit een zeer groot aantal deel nemers na een spannenden strijd op één na den besten tijd. Na afloop van de wedstrijden heeft K.Z. 1 nog een polówedstrijd gespeeld tegen V.Z.V. 3. K.Z.. dat slecht op dreef was. moest in de Umuidenaren met 50 de meerderheid er kennen. De doelpunten werden gemaakt door Wijker 3 en Kramer 2. De uitslagen luiden als volgt: 50 M. schoolslag meisjes: 1. R. de Groot, V.Z.V., 44 sec., 2. Jos. Meys, V.Z.V,, 46.3 sec. 50 M. schoolslag jongens: 1. Th. Kloots. H.P.C., 37 sec.; 2. A. Spaanderman. Haarlem, 40.1 sec. 50 M. borstcrawl meisjes: 1. W. de Jong. D.W.R., 36.2 sec.. 2. C. van Wijk, D.W.R.. 36.8 sec. 50 M. rugslag meisjes: 1 M. Jansen. Haarlem. 40.3 sec.: 2. W. de Jong. D.W.R.. 43 8 sec.: 5 x 50 M. borstcrawl: 1. D.W.R.. 2 min. 27.5 sec.: 2. V.Z.V.. 3 min. 3.1 sec. 5 x 50 M. borstcrawl meisjes: 1. D.W.R.. 3 min. 13.5 sec.; 2. H.P.C., 3 min. 18 sec.; 3. Haarlem, 3 min. 25,5 sec.; 4. V.Z.V., 3 min. 30.2 sec. 50 M. borstcrawl jongens: 1. H. Smits, Haarlem. 30.4 sec., 2. A. Jonker. K.Z., 30.5 sec. 100 M. schoolslag dames: 1. C. Kraft, Haarlem. 1 min. 36.8 sec.; 2. A. van Wijk, D.W.R., 1 min. 37.3 sec. 50 M. borstcrawl heeren: 1. W. Nieuwenhoff. H.V.G.B., 29.1 sec.; 2. J. van Zadel, H.P.C., 29.2 sec. Polo: K.Z. 1—V.Z.V. 3: 0—5 De leden van K.Z. leverden de volgende pres taties: 50 M. schoolslag meisjes: 1. E. v. d. Wijst 48 5 sec.: 2. S. Zeelenberg 49 sec.; 3. R. de Wildt 50.2 sec. 50 M. schoolslag jongens: 1. W. Reymer, 47.2 sec.; 2. G. Zeelenberg 47.3 sec.; 3. H. Schoone 48.3 sec 50 M. borstcrawl jongens: 1. A. Jonker 30.5 sec.: 2. P. Mooi 38.5 sec.; 3. W. Reymer 41 sec. 50 M. borstcrawl heeren: 1. A. Jonker 30.2 sec.; 2. H. Schoone 33.4 sec.; 3. A. de Jong 33.8 sec. J. B. KOK. Verhuring van Paard, Wagen en Koetsier Adres: Schalkwij kerweg 111, Haarlem, Telef. 14741. TE KOOP Gevraagd meubelen en net gedragen kleeding. OVERBEEK, Jansweg 59, Telefoon 13256. van BEUKENHOUT gepaffineerd. Speciaal voor de inmaak van groente in zout. Beslist eerste kwaliteit. 25 L. 12V2. L 6'4 L. 2.50 1.20 85 ct ZIJLSTRAAT 24—30, Telef. 12615 Geboren WILLY HENDRIKS. Dochter van W. METZ. G. H. METZ—LOUW. Langestraat 88 A, Alkmaar. Tijdelijk adres: Heemsteedsche Dreef 102, Heemstede. Hiermede vervul ik den treurigen plicht U kennis te geven van het plotse ling overlijden door een noodlottig ongeval van mijn innig lieve Zoon Gerardus in den jeugdigen leeftijd van 6 jaar. S. WEIJERS. Haarlem. 29 Juli 1940. Kolkstraat 17 rood. Voor de vele bewijzen van deel neming ontvangen bij het overlijden van onzen besten Broeder, Behuwdbroeder en Oom, den Heer JACOB DALMEIJER, betuigen wij onzen oprechten dank. Familie DALMEIJER. GEEN PRAKTIJK. Waarnemers: Tandartsen PLANTEYDT en BREURE. H. O. V. STADSSCHOUWBURG. DONDERDAG 1 AUG. - 8 uur OPERA-CONCERT Dirigent: MARINUS ADAM. Solisten: MANNY LIGTHART. sopraan: FRITS BRAUN. ba riton. M. m. v. h. H. O. V.- koor en het Haarl. Postaal Mannenkoor. Entrée: 25 cent. Voorverkoop bij den Muziekh. ALPHENAAR, Kruisweg 49. Telef. 11532 en bij den Piano- handel *G. OTTO, Schouwtjes laan 108, Telef. 12515. Notaris Mr. H. C. ITTMANN. te Haarlem, zal op Donderdag 8 Augustus 1940, in het „Ver kooplokaal Notarishuis" aan de Bilderdijkstraat in het open baar verkoopen: Een pakhuis met vrije bovenwoning en erf te Haarlem aan de Lange Heerenvest nr. 12 zwart en rood, groot 37 c.A. Geheel verhuurd per en bij de week voor ƒ7.50. Grondl. 117.Straatl. Pree. 9 65. Aanv. bij de betaling vóór of op 19 September 1940. Inl. ten kantore van genoem den Notaris, Dreef 26. Tel. 10493 Executoriale Verkoop op DONDERDAG 1 AUGUSTUS voorm. 10 uur, te Haarlem, Zui derstraat 15, van inventaris Jeugd-Bioscoop, als: ruim 200 klapstoelen. pianino, gramo- phoonversterker en eenig meu bilair. Bezichtiging één uur v ^invang verkoop. Geen opgeld. Bioscoopgebouw TE HUUR of TE KOOP. J. HOLLENBERG, Gerechts deurwaarder. Kantoor: Hasselaersplein 29. Opl. met spec, daarv vervaard gramofoonpl Doorloopend aanvang nieuwe cursussen. v. d. In Sept aanv cursussen Prosp op aanvr O Gracht 71 Tandheelkundige GROOTE HOUTSTRAAT 99 Haarlem. Telef. 13728 Spreekuren iederen middag van 1.304, behalve Maandag Wroensdag- en Vrijdagavond 7—8.30 Pijnloos trekken inbegrepen (Ook ziekenfondstarief) Goudkroon en Brugvverk BEKENDE LAGE TARIEVEN Voor de verzorging van een Bureau, gevestigd in de Bosch- en Vaartbuurt te Haarlem, gevraagd, tegen 1 Sept. a.s. op nader overeen te komen voor waarden. Aanb. met inlichtin gen omtrent grootte van het ge zin, leeftijden, godsdienst en referenties onder nr. 4074 Bur. van dit Blad. GEZIN zoekt GEMEUB. WONING Prijs 35.— p. mnd. Br. ond. no. 4073 Bur. van dit Blad. KLEEDERMAKERIJ J. Th. Nater is van 5 tot en met 12 AUG. GESLOTEN STATEN BOLWERK 24. H'LEM VEILIG WONEN! TE KOOP voor geldbelegging: een Heerenhuis a. d. Craye- nesterlaan 45 te Haarlem bij Heemstede. Te bevr.: H. OUDS HOORN, Makelaar, te Velsen, Telef. 5628. GEVRAAGD. - WASSCHERIJ DUIJN. Amsterd. Vaart 20. D. op leeft, zoekt bij zeer liber. Isr. familie ZIT- EN SLAAP KAMER of gr. zlt-slaapk. met voll. pension. Br. m. prijsopg. a. Waldeck Pyrmontlaan 4, Over- veen. MEVROUW! Bel op 14637 voor uw gebruikte meubelen en zolderopr. te verkoopen. J. VELLEMAN. Zijlstr. 62. Haarl DONDERDAG 1 AUGUSTUS, 'savonds te 8% uur, in de boven zaal van „RICHE" te ZANDVOORT. - GEORGE HAMEL WELDADIGHEIDS-PIANO-RECITAL BEETHOVEN-PROGRAMMA 0.a.: SÖNATE OPUS 26 met den „TREURMARSCH". Toegang vrij. - Verpl. progr. met uitvoerige toelichting ƒ0.50, aan de zaal verkrijgbaar. - De netto opbrengst komt ten bate van het Bureau tot Hulpverleening aan Rotterdam. LAAN COPES VAN CATTENBURGH II. DEN HAAG Uwe tegenwoordigheid zal op hoogen prijs worden gesteld. Wegens UITBREIDING GEVRAAGD eenige ACTIEVE COLPORTEURS-VERTEGENWOORDIGERS Vast loon plus provisie. Aanmelden: Woensdagmorgen 10—10% u. N.V. Electrische Apparaten Mij.. Lange Begijnestraat 20 (ingang Dortiek) STICHTING VOOR DE OPLEIDING VAN ANALYSTEN ACADEMISCH ZIEKENHUIS TE LEIDEN. OPLEIDING TOT MEDISCH ANALYST (E). AANMELDING van LEERLINGEN voor het eerste resp, tweede studiejaar van den cursus voor medisch analyst moeten vóór MAANDAG 19 AUGUSTUS A.S. geschieden bij W. A. L. DEKKER, conservator a. h. Laboratorium voor Medische Chemie, Boer- haavekwartier, Leiden (part. adresPrins Bernhardlaan 46, Oegstgeest. Telef. 26271. Leiden). MUZIEKSCHOOL A. ZWAAG AANVANG „ZOMERCURSUSSEN". ACCORDEON - PIANO - VIOOL - HAWAIIAN - GITAAR - MANDOLINE - BANJO - TROMPET - SAX - DRUM - BAS. Lesgeld 2.50 p. maand. Instr. vanaf 0.50 p. week. Speciale Kinderd0.30 per week. Gratis instr. in bruikleen - Studiegelegenheid TETTERODESTRAAT 55 - Geïll. prosp. gratis. - Inschr. dag. VOORHELMSTRAAT 25 bij Kleine Houtweg. AANGIFTE van LEERLINGEN tijdens de VACANT1E kan schriftelijk geschieden aan de Directrice, adres der school. 1. Opleiding huishoudkundige (tevens vooropleiding leerares- acte). Zij, die eindexamen Gymnasium, H.B.S. A of H.B.S. B hebben, kunnen deze opleiding in 1 jaar volgen. Opleiding Hulp in de Huishouding. Kinderverzorgster. Leidster vacantiekolonie. Textielwerkster. Leerares acte Ns. costuumnaaister. huisnaaister. Voorbereidende klassen voor meisjes v.a. 12 Jaar en 8 mnd. Middagopleiding voor meisjes boven den leerplichtigen leeftijd. Middag- of ochtendcursussen in alle huishoud- en naal- vakken. Eerste spreekuur na de vacantie Maandagmorgen 26 Augs. van 1011 uur. Dinsdagmorgen 27 Augs. van 34 uur. OPKLAPBEDDEN, OMBOUWEN met boven- en zljkasten, ook verticaal. DIVANBEDDEN, SPIRAALMATR., BEDSTELLEN, DEKENS. Alles prima waar voor weinig geld. MONSTERKAMERS ORIONWEG 8, HAARLEM-N., Telef. 23932. GESLOTEN HUIS. Honderden kleine ge schenken in onze Gero- collectie 't zijn dankbare ge schenken! U vindt ze bij HAARLEM ZIJLSTRAAT 24-30 Contant ƒ3.60 of in termijnen van 80707070 en 70 cent. Verkrijgbaar bij alle Hoefijzerhoofd agenten en Agenten en bij den Hoofd vertegenwoordiger voor Haarlem: SCHOTERWEG 5 TELEF. 15570

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 3