h vi Menschen in Amsterdam j D T N S D A G 30 J U T3 T 1040 HXTrKEEATS D'ÏÏGB'EXÖ 5 Hermann Coring, de eerste Duitsche Rijksmaarschalk. Berlijn, Juli 1940. De benoeming van Hermann Göring tot Rijks maarschalk en van een aantal andere leger-aan- voerders tot Generaal-veldmaar,schalk heeft de vraag doen rijzen, vanwaar het woord „maar- ïphalk" komt. De wortel is te zoeken in twee ju de Dietsche woorden, nl. ,.marah" (paard) en „scaic" (dienaar, opzichter). De mara-scalc was dus in de eerste eeuwen van onze tijdrekening de aanvoerder van de bereden troepen. Reeds aan- het Merowingische koningshof echter is de maarschalk een hooge beambte aan het hof, als „Comes stabuli" (stalmeester); daaruit heeft zich later de „connétable" ontwikkeld, die een legergroep aanvoerde. Oorspronkelijk waren de maarschalken onder geschikten van den connétable. Eerst toen in Frankrijk in de zeventiende eeuw de waardigheid van connétable werd afgeschaft, kregen de voor naamste generaals den maarschalktitel. In Duitschland kende men aanvankelijk al leen den hofmaarschalk. De Duitsche Orde bracht het eerst den titel van dezen hoogwaar - digheidsbekleeder aan het hof over op den op perbevelhebber van het leger. De titel „Veld maarschalk" komt echter eerst ten tijde van de „Duitsche ruiterij" in de middeleeuwen voor, ter aanduiding van den overste van een regiment cavalerie. Gedurende den Dertig jarigen Oorlog was de veldmaarschalk reeds bevorderd tot aan voerder van een zelfstandig corps; hij stond in rang onder den generalissimus en ook onder den luitenant-generaal. Spoedig daarna kwam de titel „Generaal-veldmaarschalk" in zwang; in alle groote legers vertegenwoordigde deze den hoogsten rang. In de zeventiende eeuw werd in het toenmalige Duitsche Rijk besloten, dat het Rijksleger onder bevel zou staan van een Rijks- Generaalveldmaarschalk, die in rang boven alle maarschalken van de verschillende vorsten zou staan. In den zin van dit besluit was Prins Eugenius de eerste Rijks-Generaal-veldmaarschalk. Na hem hebben verschillende Oostenrijksche ge neraals dezen titel gevoerd. Een Rijksmaar schalk heeft men in Duitschland tot dusverre nooit gekend. Hermann Göring is de eerste, die dezen rang bekleedt. De Engelsche inzichten over den oorlog. Meening van de „Deutsche Allgemeine Zeitung". Het D.N.B. meldt: De „Deutsche Allgemeine Zei tung" spreekt de overtuiging uit dat Engeland de militaire gebeurtenissen van den laatsten tijd ver keerd beoordeelt, zooals dat ook vroeger het geval geweest is. Het blad herinnert er aan dat Cham berlain reeds in het voorjaar zijn beroemde rede over de „gemiste omnibus" gehouden heeft. De vroegere minister-president verklaarde toen dat men er den Duitschen legerleiders niet dankbaar genoeg voor kon zijn dat zij niet al in den herfst tot een offensief in het Westen waren overgegaan. Duitsch land had „tegen de verwachting in" den Westelij ken mogendheden een langen winter zonder aan val geschonken. Engeland had dien gebruikt om zijn expeditieleger te versterken. Vele maanden had den de Britsche soldaten tijd gehad om zich achter de Belgische grens te verschansen en Chamberlain riep toen jubelend uit: „Hitier heeft de bus ge mist". Franschen en Engelschen, aldus vervolgt de „All gemeine Zeitung" konden spoedig genoeg consta- iteeren dat zij hoogstens een respijt hadden genoten, dat hen te zekerder voor den loop van het Duit sche geweer zou brengen. Want Duitschland heeft van deze maanden een veel beter en stelselmatiger gebruik gemaakt dan Engeland en Frankrijk samen. Voorbarig en onvoorzichtig als toen verkondigen de Engelschen ook thans weer juichend hoe voordeelig zij iederen dag, dat zij van den grooten Duitschen aan val verschoond blijven, gebruiken. Een eenïge on verstoorbaren werpen de vraag op of de redevoe ringen van Churchill en Halifax misschien vol doende zijn geweest om Duitschers en Italianen voor goed af te schrikken. Men zou verwachten dat het verloop van den oorlog hun een beter begrip voor de Duitsche stelselmatigheid bij het voorbe- reiden en toebrengen van de deii vijand toege dachte slagen bijgebracht zou hebben. Het raden naar de mogelijkheid en den datum van den Duit schen aanval verraadt slechts de innerlijke zenuw achtigheid. De kwestie der verantwoordelijkheid De „Popoio d'Italia" over het aangekondigde proces in Frankrijk. Het D.N.B. meldt uit Milaan: De „Popoio d'Italia" schrijft over den toestand ln Frankrijk dat in het niet bezette deel des lands de grootste ch^os heerscht. De autoriteiten van Vichy hebben besloten door een onwaar schijnlijke procedure de verantwoordelijkheden vast te stellen voor re vergissingen van twintig jaar en de verantwoordelijken te bestraffen. Ver antwoordelijk echter zijn min of meer allen, van den eersten tot den laa'sten. Het reusachtige proces moet er alleen toe dienen het volk te sus sen. dat tot iederen prijs de hoofden der schuldi gen eischt. Maar wanneer de door Frankrijk ge wilde oorlog zou zijn gewonnen zou hij in één enkelen rondedans der'zege Daladier en Pétain, Gamelin en Weygand. Reynaud en Blum, den dooden Clémenceau en de levende madame Ta- bouis hebben vereenigd, terwijl Duitschland vol gens het tevoren in Frankrijk opgestelde plan in stukken zou zijn geslagen en Italië zou zijn vernederd tot de rol niet slechts van een mo gendheid van den tweeden rang, maar naar de beste der Fransche hypothesen van den derden of den vierden rang. Europa's bezittingen in Amerika. Drukke heraadslagingen op de Pan- Amerïkaanschc conferentie. HAVANNA, 29 Juli. (DNB) Slechts met korte pauzen heeft Zondag de onder leiding van Huil staande commissie der Pan-Amerikaansche confe rentie vergaderd om den definitieven tekst der reso lutie over de Europeesche bezittingen in Amerika op te stellen. Op verlangen van Argentinië en Guate mala zullen de Falklandeilanden en Belice (Britsch Honduras) niet in het mandaatsstelsel worden opge nomen. De commissie voor neutraliteitskwesties verwierp het voorstel van Uruguay de rechtszone van drie tot 45 zeemijlen uit te breiden. Er ontstond in het geheel geen debat over het door Cuba inge diende, maar door andere landen weldra verworpen voorstel de in Amerikaansche havens geinterneerde of opgelegde schepen te requireeren voor het inter- Amerikaansche scheepvaartverkeer. CHINEESCH BUREAU BIJ DEN VOLKENBOND GESLOTEN. TSJOENGKING, 29 Juli. Naar men in kringen van het ministers van Buitenlandsche Zaken ver neemt heeft de Chtneesche regeering het personeel van het CKinëesche bureau bij den Volkenbond te ruggeroepen. Het bureau te Genève wordt onver wijld gesloten. De Engelsche bombardementen in Duitschland. Het D.N.B. deelt mede: Over het lukraak werpen van bommen door de Royal Airforce boven het ge bied van het Duitsche Rijk zijn nog de volgende bijzonderheden bekend geworden. In den nacht van den 22en op den 23en Juli hebben Engelsche vliegers verscheidene bommen geworpen op 't kerkhof van een plaatsje in Noord- west-Duitschland. Hierdoor werden vier graven vernield, ln den nacht van 25 op 26 Juli werden op den doodenakker van een grootere stad in West- Duitschland door zeven explosieve bommen zelfs meer dan honderd graven volkomen verwoest. Bij een anderen luchtaanval troffen de bommen het dak van een dorpskerk en vernielden een herberg naast de kerk. Hierbij werd een burger gewond, terwijl verschillende stuks vee werden gedood. In een West-Duitsche stad viel een Engelsche bom op de binnenplaats van een school. De „Diplo" over Zuid-Oost-Europa. BERLIJN, 29 Juli. (D.N.B.). In het succesvolle verloop van de diepgaande besprekingen, welke te München, Salzburg en Rome met de verantwoorde lijke staatslieden eener reeks van landen van Zuid- Oost-Europa gevoerd zijn, ziet de „Deutsche Diplo- matisch-Politische Korrespondenz" een waarborg, dat dit eeuwenlang door strijd en onrust bijzonder geteisterde deel van het vasteland niet aan zijn oude lot zal worden overgelaten. De invloed van die mo gendheden, die in dit gebied slechts een geschikt terrein hadden gezien om vandaar een centrum van verzet, ja een aanvalsbasis tegen de opkomende mogendheden van de as te zien, is aldaar verdwe nen. Na de ineenstorting van Frankrijk is ook En- geland's politieke invloed in het Zuidoosten van Europa uitgeschakeld. Duitschland en Italië hebben geen ander belang dan in het geheele Donaubekken zoodanige toe standen te scheppen, dat een eendrachtige samen leving van al zijn volken gewaarborgd en daardoor pas het gebruik van zijn werkelijke krachten ten gunste van opbloei en welvaart mogelijk wordt. Niet hartstocht, maar verstand en gerechtigheid moeten de richtsnoeren zijn, die aan deze vooruitstrevende volken den weg uit afgunst en tweedracht naar een dracht en samenwerking toonen. Duitschland en Italië zijn daarin krachtens de verantwoording, die zij voor Europa willen dragen, er van overtuigd dat slechts langs dezen weg de solidariteit tusschen vol ken tot stand gebracht en beveiligd kan worden, wel ker welbegrepen belangen slechts kunnen liggen in een bereidwillige organisatie en algemeene orde ning. NOG STEEDS WARMTE IN DE VEREENIGDE STATEN NEW YORK, 29 Juli. (DNB) Nog steeds lijden de Vereenigde Staten onder een hittegolf, die reeds tien dagen duurt en in het noordoosten recordtempera turen van meer dan honderd graden Fahrenheit heeft gebracht. Alleen in New York zijn gisteren dertien menschen door de warmte bevangen en overleden. Het aantal sterfgevallen in het geheele land bedraagt tot dusver 550, waarvan 280 door ver drinken. „Ongenoode gasten". De „Tevere" over Amerikaansche interventie in Europeesche zaken. Het D.N.B. meldt uit Rome: In een artikel met het opschrift „De ongenoode gasten" keert de „Tevere" zich in scherpe bewoor dingen tegen de pogingen der Vereenigde Staten tot inmenging in Europeesche aangelegenheden. Men moet, aldus het blad, den grooten mannen, die meenen, van de nieuwe wereld uit hun onfeilbaar woord der eeuwige wijsheid van tijd tot tijd in den vorm van „boodschappen" te moeten doen weerklinken, te verstaan geven dat bepaalde stel sels noodzakelijk moeten worden opgegeven. Het gezag van den dollar kan het gezag van verstand en eer niet vervangen. Voor het wijzigen van den loop der geschiedenis zijn andere dingen noodig dan schetterende frazen en leugens, zelfs al gaan die vergezeld van de aankondiging eener geweldige bewapening. De poging tot het omkeeren van het doel der Europeesche revolutie is dwaas en gevaar lijk. Deze revolutie zou grootere afmetingen kunnen aannemen en te heftiger kunnen oplaaien onder de leugenachtige beschimping door de boodschappen en de cynische provocatie der leugens. De Monroe- leer biedt nog de mogelijkheid van een uitweg. Het is voldoende dat men haar wederzijdsch als geldig erkent. Het Italiaansche legerbericht. Luchtmacht in Noord Afrika in den aanval. ERGENS IN ITALIé, 29 Juli. (Stefani). Leger bericht, no. 50 van het Italiaansche hoofdkwar tier luidt als volgt: „Over de grens van Cyrenaïca hebben onze luchtformaties door bombardementen van groot en klein kaliber de vijandelijke formaties van geblindeerde auto's achtervolgd en daarbij talrij ke ernstige getroffen. Tijdens luchtgevechten werden twee vijandelijke toestellen van het type Blenheim neergeschoten. Twee van onze toe stellen zijn niet op hun basis teruggekeerd." De stemming in Zuid-Afrika. Het D.N.B. bericht: Passagiers en leden van de bemanning van het Amerikaansche s.s. „Presi dent Polk", dat na een wereldreis te New-York teruggekeerd is, hebben medegedeeld dat te Kaapstad een zeer sterke anti-Britsche stem ming heerscht. vooral onder de Zuid-Afrikaners van Nederlandsche afstamming. De passagiers mochten te Kaapstad niet aan land gaan. Een lid van de bemanning zeide: ..Kaapstad staat aan den vooravond van een re volutie. omdat een groot deel van de bevolking van Zuid-Afrika niet voor Ehgeland wil vechten." Te Haifa. Uit Aleppo komt het bericht, dat na den laat sten Italiaanschen luchtaanval op Haifa onder de bevolking aldaar ernstige ongeregeldheden zijn uitgebroken. Verscheidene Joodsche winkels werden bestormd, terwijl in de Joodsche plan tages de arbeiders werden overvallen. De oorzaak van deze relletjes moet gezocht worden in de gebrekkige luchtbescherming voor de Arabische bevolking. Terwijl de Joden te Haifa over voldoende en comfortable schuilkelders be schikken, zijn de Arabieren voor het grootste deel aangewezen op hun hutten, door welker daken zelfs de kleinste splinters van de luchtdoelgrana ten dringen. Bijna al degenen, die bij den laat sten luchtaanval gedood of gewond zijn, zijn door granaatsplinters getroffen. Ontploffing te Gibraltar. Munitie-opslagplaats in de lucht gevlogen? Het D.N.B. meldde Maandag uit La Linea: Vanochtend te elf uur heeft zich in Gibraltar een geweldige ontploffing voorgedaan, die op grooten afstand te hooren was en zelfs de ruiten van alle huizen, welke aan de grens bij La Linea liggen, deed springen. Men kon waarnemen dat de brandweer gealarmeerd werd en dat ziekenwagens op de plaats van het ongeluk aankwamen. Ofschoon van Engelsche zijde beweerd wordt dat alleen een benzinedepot in de lucht gevlogen is, verneemt men van betrouwbare zijde dat een munitie opslag plaats door onbekende ooi-zaak ontploft is. Vier Engelsche soldaten zouden omgekomen, talrijke gewond zijn. Stefani zegt dat het commando van de vesting Gibraltar ten zeerste de houding der Engelsche vloot betreurt, die bij Italiaansche luchtaanvallen geen andere zorg heeft, dan zich op open zee in veiligheid te stellen, in plaats van aan de verdedi ging mede te werken. Dat was ook Vrijdagnacht het geval bij een aanval, die zestien minuten duurde. Men heeft toen opgemerkt dat de Engelsche zoek lichten de Italiaansche toestellen nipt konden be reiken en dat het afweergeschut op goed geluk en zeer verward schoot. Gemeld wordt verder dat een vliegtuig van on bekende nationaliteit over Fransch Marokko en in het bijzonder boven Rabat en Casablanca heeft ge vlogen. In weerwil van het hevige afweervuur kon het toestel zich verwijderen in de richting van den Oceaan. GEBREK AAN LEVENSMIDDELEN. Blijkens een bericht uit Algeciras is te Gibraltar groote levensmiddelenschaarschte ontstaan tenge volge van het onvoorziene langdurige oponthoud der uit Marokko teruggekeerde vluchtelingen. De schaarschte is des te ernstiger, daar iedere toevoer van nieuwe levensmiddelen uitblijft. Sedert den overval op de Fransche vloot bij Oran heeft Gibral tar geen versch vleesch meer gekregen. Het betrok dit tot dusver uit Fransch-Marokko. De autoriteiten treffen thans maatregelen voor een krachtige rant- soeneering van alle voor het levensonderhoud noodzakelijke producten. Voor de zilver- en goudsmederijen is het een verheugend feit, dat de Keur- kamcr weer open is. Hierboven het oogenblik, waarop te Schoonhoven de producten van een der groote edel-smederijen weer worden gekeurd. Voorbereiding tot guerilla-oorlog in Engeland. Burgerwacht volgt spoedcursussen. Uit Lissabon verneemt het D.N.B.: Een vroe- gere bataljonscommandant van de internatio nale brigade in den Spaanschen burgeroorlog, Tom Wintrlngham genaamd, roept in de „Daily Mirror" de bevolking op elk weekeinde deel te nemen aan de spoedcursussen voor de burger wacht. Wintringham schrijft o.a.: „Tot nu toe is de Engelsche burgerwacht voorbereid op het pas sieve verzet, maar steeds meer blijkt dat haar strijdwijze de aanval moet zijn. Een versterkt blok huizen is slechts nuttig, indien men weet wanneer men zich hierin moet vastzetten en wanneer men tot den aanval moet overgaan. Deze beginselen onderwijzen wij in een officieuze bur- gerwachtschool te Londen. Lord Jersey heeft deze school in Osterley Park ter beschikking ge steld. In twee dagen 'kan daar ieder de tactiek van den guerilla-oorlog en het gebruik van ge- improviseerde wapenen in versterkingen leeren." Verliezen van de Engelsche vloot. Torpedojager „Wren" en patrouillevaartuig „Staunton". Het D.N.B. deelt mede: Officieel wordt te Londen toegegeven dat de torpedobootjager „Wren" ten gevolge van vijandelijke actie verloren is. De „Wren" is tijdens een gevecht door een bom uit een vijandelijk vliegtuig getroffen èn gezonken. De „Wren" had een waterverplaatsing van 1120 ton en een snelheid van 34 knoopen. Het schip was be wapend met vier stukken geschut van 12 c.M., vier luchtafweerkanonnen. vier machinegeweren er zes lanceer buizen. De Admiraliteit maakt bekend, dat het patrouille vaartuig „Staunton" op een vijandelijke mijn ge- loopen en gezonken is. GIBRALTAR RR— 1 NEL'-RAAL"- c-E5e: =3. GEBED - X-.-=- --AvXS t :iBUITLrg;C?v Jdd. ïaai var- NT£uwE A.' r, HAV-TN - /.Ice--..-as V,"os| r -- UlrassastP a9 Het kaartje geeft de strategische beteekenis van Gibraltar weer, dat gelegen is op een lange steile 420 meter hooge rots. De havens zijn niet groot en zijn gelegen aan een wijde open baai. De Ita liaansche luchtbombardementen hebben o.a. in den nacht van 25 op 26 dezer aan havenwerken, radio-station en bastions veel schade toegebracht. Engelsche pers oefent critiek op liet ministerie van voorlichting. Reorganisatie op komst? Het D.N.B. meldt: Het Britsche ministerie van voorlichting, en wel voornamelijk Duff Cooper persoonlijk, worden in de pers steeds heftiger aangevallen. Men krijgt het gevoel dat het een systematische campagne is. Het aftreden van Lord Perth als chef voor de buiten landsche propaganda wordt hier beschouwd als een eerste stap naar groote veranderingen in het mi nisterie van voorlichting. De „News Chronicle" schrijft dat dp officieels berichten en commentaren, die het ministerie van voorlichting aan de buitenlandsche pers verstrekt, volkomen hun doel missen en bedroevend mislei dend zijn. Amerika protesteert, zoo schrijft het blad verder, tegen de „onbenulligheid en droog heid" van de Engelsche berichten. De „Daily Mail" levert vooral ertiek op het mi nisterie van voorlichting, omdat het 't bericht over het tot zinken brengen van de „Lancastria" heeft achtergehouden. Dit bericht is pas in de Engelsche pers gepubliceerd, toen men het reeds in de Ame rikaansche bladen gelezen had. Deze vertraging versterkt de opvatting dat ook andere Engelsche verliezen geheim worden gehouden. WOENSDAG 31 JULI 1940. JAARSVELD, 414.4 M. KRO-uitzending. 8.00 Berichten A.N.P., 8.05 Wij beginnen den dag. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 VPRO" Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Gramofoonmuziek 12,15 Rococo-octet. 12.45 Ber. ANP en gr.muziek, 1.15 KRO-Melodisten. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Gramofoonmuziek. 4.30 Kinderuurtje, 5.15 Be richten ANP., 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.05 Gramofoonmuziek. 6 15 KRO-orkest en solist. 7.00 Vragen van den dag (A.N.P, i 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Cyclus „Uitingen van nationale cultuur". 7.45 Reportage. 8.00" Berichten A.N.P.) 8.15 Geva rieerd orkestconcert, 10.00 Gramofoonmuziek. 10.10 Wij sluiten den dag 10.15—10.25 Berich ten A.N.P. KOOTWIJK 1875 M. AVRO-Uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch'. 7.15 Berichten (En- gelsch). 7 30 Gramofoonmuziek 'Om 8.00 Be richten ANP.) 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gra mofoonmuziek. 10.30 Solisten, koor en orkesit (opn.). 11,15 Berichten 'Engelsch',. 11.30 Gra mofoonmuziek, 11.45 AVRO-amusementsorkest 12.30 Berichten (Duitsch), 12.45 Berichten A.N.P., gramofoonmuziek. 1.00 Orgel, zang en viool. 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Omroep orkest en solist (opn.). en gramofoonmuziek. 3.15 Berichten (Engelsch). 3.30 AVRO-Amuse- ments-orkest. AVRO-Musette-ensemble en gramofoonmuziek. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Berichten ANP., 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 AVRO-dansorkest. 6.15 Berichten 'En gelsch). 6.30 Onderwijsfonds voor de Scheepv.: Technische causerie. 7.00 Vragen van den dag. (A.N.P.). 7.15 De Romancers en soliste. 8.00 Be richten (Duitsch'. 8.15 Berichten A.N.P.) 8.30 Berichten Engelsch). 8.45 Gramofoonmu ziek. i9.159.30 Berichten-Engelsch" 10.00 Berichten 'Duitsch). 10.15—10.30 Berichten A.N.P.10.30—10.45; 11.15—11.30; 0.15—0.30 en 1.15—1.30 Berichten (Engelsch). Amsterdam is een stad vol menschen, groote en kleine, verstandige en onverstandige, goede en verkeerde menschen. en zij allen draaien in hun cirkeltjes van het alledag rond, naamloos, ge- ruischloos, niets of niet veel van elkaar wetend of bemerkend. Soms echter even onttrokken aan die onbekendheid, wanneer ze 't eens extra goed gedaan hebben in het leven, of. extra-slecht. Van die laatste menschen kan de Amsterdamsche politierechter veel vertellen. Dag in dag uit wel haast paradeeren langs zijn groene tafel men schen uit Amsterdam, in bonte variatie, en gis termiddag stonden een kantoorbediende en een rijwielhersteller in het verdachtenbankje. Zij hadden iets verkeerds gedaan, zij waren verscheidene menschen een gelukkig nieuwjaar gaan wenschen. Dat is juist heel vriendelijk zal men denken! Maar ze kregen voor hun Nieuw- jaarswenschen dubbeltjes en kwartjes. Dat is dan vriendelijk van den anderen kant zult u opmer ken. Inderdaad, er zou niets op te zeggen zijn wanneer het tweetal de Nieuwjaarswenschqn niet vergezeld had doen gaan van kaartjes, waarop geschreven stond: „Dienst P.T.T. Nieuwjaarsgroet van den hulpbode". Want nu komt het erge. Zij waren geen hulpboden en hadden met P.T.T. niets te maken. Ja. één van hen had vroeger wel dienst gedaan als hulpbode, maar die functie had hij niet meer; hij kwam er ln ieder geval door op" de gedachte om die kaartjes te maken en deze streek uit te halen. De ander had zich in dezen maalstroom van de opgeroepen machten des kwaads laten meesleepen. De rechter was niet te spreken over deze manier van geld maken, maar hij begreep ook niet hoe of de dienstmeisjes resp. haar mevrouwen er zoo in konden vliegen want de kaartjes waren slordig en primitief gemaakt. Twee Amsterdamsche dienstmaagden en een dame in de huishouding wisselden elkaar voor het getuigen hekje af. Mevrouw heeft me wel gevraagd, zoo zei de eerste, of 't wel in den haak was met dat kaartje en ik zei dat hulpbodes 't misschien wel mochten. Op het Joh. Vermeerplein bracht de truc een kwartje op. De dienstmaagd hier had zich er wel over verbaasd dat de pseudohulpbode, na 't kwartje geïncasseerd te hebben, vergenoegd han den wrijvend op een man op den hoek van de straat was toegegaan, en dat ze haar beiden had den toegelachen. Ze had daar niet veel van begre pen. Nu begreep ze 't beter, want de twee mannen lachten niet meer in 't verdachtenbankje. De officier eischte tegen beiden een maand gevangenisstraf. „Edelachtbare", riep de eene helft van het twee tal. „voor dat u uitspraak doet wil ik een reclas- seeringsrapport". Dat klonk een beetje als „gebiedende wijs" maar 't kwam meer door den schrik. De officier vond het goed. en zoo zullen de nieuwjaarswenschers nog een kansje hebben den dans te ontspringen. Aanstaande 1 Januari zullen ze beter doen met de gelukwenschen tot zichzelf te beperken. MESEMBRYANTHFML'M. MIDDAGBLOEM. Hier wordt niet bedoeld het bij de kamerplant liefhebbers zoo bekende ijskruid of Mesembryan- themum cristailinum. Dit is zeer zekër een aller aardigst plantje met de tallooze kleine waterblaas jes in de bovenhuid die zoo grappig afsteken tus schen het donkere groen van de plant en zoo prachtig dienst doen als (reserve) water-reservoir. Deze plant bloeit slechts met onaanzienlijke kleine witte bloemen en haar variëteit M.c., tri color met kleine karmijnrose bloempjes. Maar Mesembryanthemum criniflorum bloeit met prachtige, groote, helgekleurde bloemen. Deze bloemen gaan slechts open in de zon, dus een zonnige standplaats is gewenseht. Ook gaan de bloemen slechts op bepaalde uren open, meestal 's middags, vandaar de naam middagbloem. Maar als dan ook de vrij groote bloemen met hun straalsgewijs geplaatste bloemblaadjes wijd open staan in al de prachtige kleuren, waarin ze voor komen. dan is het een meer dar. mooi gezicht. De felle kleuren variecren van wit, rose, kar mijnrood, geel tot zalmkleurig. Zoowel in den rotstuin als vóór in den border zullen deze planten door hun prachtig feestelijk kleurenspel een goede aa:>winst zijn. Zooals reeds gezegd, moet de standplaats zonnig zijn. Zandgrond, liefst wat kalkhoudend, is het beste. Slechts matige bemesting wordt vereischt. De bloei duurt van Mei tot September, dus krijgt de plant zeker de kans om haar stralende kleu renpracht ten toon te spreiden. De worderlijke, dikvleesehachtige bladeren van de kleine onaanzienlijke plant zouden zeker deze prachtige bloemen niet doen vermoeden. En voor wien ze nog nooit in den tuin heeft gehad, zal het een ware ope- -baring zijn wanneer daar plotseling de vurige ntiddagbloemen openbloeien. A. J. D. Noren in Engeland moeten dienen. Het D.N B. deelt mede: Uit Londen wordt gemeld dat alle in Engeland woonachtige Noorsche staatsburgers gedwongen zul len worden militairen dienst te verrichten. Dit be richt, dat als een voorloopige bepaling van de ge vluchte Noorsche regeering wordt beschouwd, heeft, zoo zegt liet „Noorsche Telegraafagentschap", in Noorwegen zeer groote verbittering gewekt. In het bericht van het Noorsche Telegraafagentschap wordt verder nog gezegd dat deze gedwongen recruteerlng een precedent vindt in de maatregelen, die in den afgeloopen herfst in Frankrijk voor Poolsehe staatsburgers zijn getroffen. In Noorwegen heeft vooral het feit. dat Noren voor de verdediging van Engeland worden opgeroepen, nog voordat En geland zijn eigen menschenmateriaai geheel heeft verzameld en dat men het Noorsche bloed van min der waarde acht dan het Engelsche, verbittering gewekt. Verder is men or over verbaasd, dat de Engelsche politie onder het motief, dat Nygaardsvold niet over eigen middelen tot dwang beschikt, be paalde Noorsche onderdanen in verzekerde be waring zal stellen. Deze Noren komen dan voor den krijgsraad. Engelsche kinderen in Amerika aangekomen. Uit New-York meldt het D.N.B.: Met de „Bri tannic" van de Cunardlijn zijn hier behalve ma dame Tabouis 272 Engelsche kinderen onder de hoede van hun ouders aangekomen. Zij behooren allen tot de hoogste bevolkingsklassen van Enge land. Ook met het Engelsche schip „Cameronla" zijn kinderen aangekomen, onder wie de elf jarige lord Primrose, zoon van Lord Rosebery.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7