LaaUU Beuchè&i AGENDA. De verduistering r Een gezellig boekje De Huisvrouw van 1940 Prijs vijftig cent BURGERLIJKE STAND WÖE3fgBA""G 31' JUKI 194Ö R 'A 'A KIE M'S DSGBCS D 2 P. J. M. van Tetering 60 jaar. Een bekend ingezetene van Haarlem de heer P. J. M. van Tetering hoopt Woensdag 7 Augustus zijn zestigsten verjaardag te herdenken. Hij werd 7 Augustus 1880 te Leur bij Breda geboren. In November 1906 werd hij benoemd tot redacteur van de Nieuwe HaarL Crt. Op 1 December 1910 verliet de heer Van Tete ring de journalistiek; hij werd eigenaar van het Wijnhuis „De Guide Druyf" aan de Groote Markt. Bij de stichting van een coöperatie van den R.K. Volksbond werd hij tot bestuurslid benoemd en voerde geruimen tijd de administratie; later werd hij benoemd als lid van het hoofdbestuur van den R.K. Volksbond. Zooals men weet behoorde tot de goede eigen schappen van den heer Van Tetering: uitstekend organisator en enorme ijver; dat is bij verschillende gelegenheden gebleken. Als hij zich ergens aan gaf, dan ging het meestal van een leien dakje. In 1909 organiseerde hij in het gebouw „St. Bavo" een ten. toonstelling op het gebied van handel, industrie en huisvlijt, die veel succes had. Vijf jaar later volgde een dergelijke tentoonstelling, doch" op grooter schaal. Hij ontwierp in 1923 ook het reorganisatie plan voor de toen kwijnende R.K. Middenstands- vereeniging, waaAxa hij als voorzitter optrad. De eerste daad na de reorganisatie was: het initiatief nemen tot oprichting der Middenstandscentrale, waardoor een vruchtbare samenwerking van de drie middenstandsvereenigingen te Haarlem tot stand kwam. Later werd hij benoemd tot pen ningmeester van den R.K. Middenstandsbond in het Bisdom Haarlem en tot hoofdbestuurslid van den Ned. R.K. Middenstandsbond. Met den heer H. E. Everard richtte hij op het Comité van Kath. Actie en van de de R.K. Oratoriumvereeniging: van beide werd hen secretaris. Ook organiseerde hij de Kathedraalsfeesten buiten de kerk met een grooten optocht en feestavond in het Concertgebouw; verder de „Mittovos" (Missie actie) met tentoonstelling in het Veilinggebouw aan den KI. Houtweg. Op den sluitingsavond spelde wijlen Mgr. Aengenent hem het eerekruis „Pro Ecclesia et Pontifice" van Z.H. den Paus op de borst. Ook verzorgde hij het défilé en begrafenis optocht van Mgr. Aengenent en de consecratie plechtigheden van Mgr. Huibers, den nieuwen Bis schop van Haarlem. De heer Van Tetering, die bestuurslid was van de Vereeniging van Reserve-officieren te Haarlem en Omstreken, verliet 5 Augustus 1935 den mili tairen dienst en verkreeg eenige dagen later de on derscheiding van ridder in de Orde van Oranje- Nassau. Acht jaar was hij lid van den gemeente raad en eenige jaren van de Kamer van Koophan del: bestuurslid van de Haarl. Handelsvereeniging De meeste bekendheid verwierf hij in Mei 1924, toen hij te Haarlem de Hamit oprichtte met daar aan verbonden groote tentoonstelling, die heel veel succes had (ook financieel). Veel medewerking ver leende hij aan de bekende watersnoodactie, toen door zijn toedoen 6 spoorwagens vol met huisraad, kleeding en levensmiddelen aan het Roode Kruis konden worden overgedragen. Hiervoor verwierf hij het Kruis van Verdienste van het Ned. Roode Kruis. Ook nam hij met veel succes deel aan de steunactie voor Borculo, toen deze gemeente door een stormramp getroffen werd. Van alle gemeenten in ons land bracht Haarlem het grootste bedrag op. Verder verleende hij zijn hulp bij de inzameling van gelden voor de viering van het ambtsjubileum van burgemeester Maarschalk en bij de steunactie voor de H.O.V. Tenslotte nam hij het initiatief tot de oprichting van de vereeniging „Haarlem's Bloei". Dit alles is slechts een greep uit het vele, dat de heer van Tetering in ongeveer dertig jaar in het openbare en R.K. leven gedaan heeft. Zooals men weet heeft hij zich nu sinds eenigen tijd terugge trokken en voor alle functies bedankt. Niemand zal hem zijn rust als organisatieman misgunnen. Op 7 Augustus zal hij niet thuis zijn. Dit zal ech ter stellig velen niet weerhouden om van hun be langstelling te doen blijken. EEN GOUDEN JUBILEUM. Morgen herdenkt de heer H. N. Vink den dag. waarop hij vijftig jaar geleden in dienst trad bij het hoedenatelier van de firma A Prinsen. Grocte Houtstraat 80, Haarlem. Als een groote bijzonderheid moge worden ver meld, dat de a.s. jubilaris in deze halve eeuw nooit ziek geweest en nimmer één dag ver zuimde. Het spreekt vanzelf, dat deze gedenkwaardige dag niet onopgemerkt voorbij zal gaan. ATTENTIE Gedurende de maand AUGUSTUS zijn wij GEOPEND van 's morgens 8 uur tot 's avonds 6.30 uur. ZATER DAGSAVONDS tot 9 uur. DE GROOT N.V., GROOTE HOUTSTRAAT 98 (Adv. Ingez. Med.) Heden: WOENSDAG 31 JULI. Frans Hals Theater: „Dr. Robert Koch", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Een stad op stelten", 2.30, 7 en 9 uur. Rembrandt Theater: „De ster van Rio", 2.30, 7 en 9.15 uur Palace: „Goud in New Frisco", 2. 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur. DONDERDAG 1 AUGUSTUS. Stadsschouwburg, 8 uur: Operaconcert van de H.O.V. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Autobussen te Haarlem. Opnieuw uitbreiding. Dc Brockwaybus te Haarlem hervat morgen den dienst met lijn 3 van het Muiderslotplein naar de Amsterdamsche Buurt (Nagtzaamplein) met een kwartierdienst en bussen naar behoefte. Lijn 1 blijft in 20 minutendienst rijden van den Middenweg naar het Emmaplein. Ook op deze lijn zullen bij voorkomende behoefte extra bussen wor den ingelegd. EXAMENS. HANDELSCORRESPONDENTIE. Geslaagd voor het examen Duitsche handels correspondentie van de Vereeniging van leeraren de heer G. van Hees. Modevakschool. Te 's-Gravenhage slaagde voor het examen leerares der Ver. van modevakscholen mej. Leny van der Woude te Vijfhulzen. Organist. De heer N. J. de Winter te Aerdenhout behaalde bij de gehouden examens der Nederlandsehe Organisten Vereeniging het diploma A voor kerk en concertspel. Zon onder 9.35 Zon op 6.00 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. Revues in den Haarlemschen Stadsschouwburg. Naar wy vernemen zal Zaterdag 3 en Zondag 4 Augustus des middags de kinder revue „Hoera 't is Vacantie" in den Stadsschouwburg te Haarlem worden opgevoerd. Dit is dezelfde kinder-revue, welke onlangs in Carré in Amsterdam 2500 bezoe kers trok! Het programma brengt in bonte afwisseling alles, wat een kind mooi en boeiend vindt. Er is een prachtig sprookje: „Aladin en zijn wonderlamp" Er is een leuke goochelaar, er zijn vroolijke kinder- dansen, er komen drie leuke clowns enJacob Hamel komt, de gevierde kindervriend, die de kin deren alle bekende liedjes laat zingen. Ook laat Jacob Hamel debutantjes optreden. Zaterdag en Zondag brengt de Haagsche Revue des avonds in den Haarlemschen Stadsschouwburg een echte vroolijke zomerrevue „Met volle kracht vooruit!" In bonte afwisseling treden uitstekende artisten op, zooals Arno Klein, de geestige humo rist, een verbluffende goochelaar, The Boyas, een phenomenaal danspaar en de 2 Picos. Er zijn vroolijke schetsen; wij noemen: De zakenreis en Radio Ruzie. Als gast treedt op Jacob Hamel, die samenzang zal leiden. Men late het nieuwe rijwielplaatje stempelen. Het mooie werk der A. V. O. dient gesteund te worden. Evenals vorige jaren bestaat er ook thans weer de gelegenheid het nieuwe rijwielbelas tingjaar met een goede daad in te zetten. Men kan dat op zeer eenvoudige wijze doen door het nieuwe belastingplaatje met naam en adres te laten bestempelen. Aan de post kantoren van Haarlem en Heemstede bestaat daartoe de gelegenheid. Ge steunt daardoor het werk van de A(rbeid) V(oor) CHnvol- waardigen), de vereeniging die zooals haar naam reeds aanduidt, arbeid verschaft aan onvolwaardigen. Als we u er nog aan herin neren dat deze vereeniging ook de in den oorlog verminkten aan werk helpt dan kent ge dus uw plicht. Laat uw plaatje stempelen. Het is dit jaar meer dan ooit noodig, dat de A.V.O. over voldoende geldmiddelen beschikt om haar mooie werk te kunnen voortzetten. Officieele valutakoersen der Nederlandselfe Bank. Officieele valutakoersen der Nederlandsehe Bank, 31 Juli. Valuta's (schriftelijke en tel transacties). New-York 1.88 3/16—1.88 9/16. Berlijn 75.2875.43. Brussel 30.11—30.17. Helsinki 3.81—3.82. Stockholm 44.81—44.90. Zürich 42.72—42.81. Bankpapier. New-York 1.86'b—1.90 1/4. Brussel 30.0830.20. Stockholm 44.76—44.94. Zürich 42.67—42.86. ORGELBESPELING. Er wordt een orgelbespeling gegeven in de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem op Donderdag 1 Augustus 1940 des namiddags van 34 uur dooi den heer Egbert Vos. Het programma luidt: 1. Partita sopra: Jezu meine Freude. J. G. Walther. 2. Toccata und Fuga d. kl. t. J. S. Bach. 3. Sechs Monologe. J. Rheinberger. a. Largo expressivo. b. Andante amabile. c. Poco Agitato. d. Andantino. e. Andante tranquillo, f. Con moto. 4. Drie Orgelliederen. Jan Zwart. a. Vrees niet o mijne ziele. b. Houd Gij mijn handen beide. c. U bid Ik aan. O Macht der Liefde. 5. Variaties en Fuga over een thema van Puccell Jac. Bonset. KOERSNOTEERINGEN. Koersen van nog niet tot de officieele noteering toegelaten fondsen, waarvan de publicatie bij be sluit van den wnd. secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van financiën is toe gestaan Aandeelen: Kon. Petroleum 153)14. Alg. Kunstzijde Unie 52 1/2—53 1/2. Philips Gloeil. gem. bezit 103. Amsterdam Rubber 153 1,2. Ned. Scheepvaart Unie 90. Lever Bros en Unilever 57. Handelsver. Amsterdam 293. Van Gelder's Papierfabr. gew. aand. 98. Senembah Tabak Mij. 104 1 2. Anaconda Copper c. v. a. 16. Bethlehem Steel c. v. gew. aand. 57 5 8 Republic Steel c. v. gew. aand. 12 1412 7,8. Curtiss Wright c. v. a. 4;i- Shell Union c. v. gew. Aand. 7 3/8. Engeland verscherpt de blokkade- maatregelen. Alle schepen, die den Atlantischen Oceaan oversteken, worden gecontroleerd. LONDEN, 31 Juli (D.N.B.i In het Lagerhuis heeft de minister voor de blokkade Dalton, giste ren het woord gevoerd over de verscherping van de blokkade. Hij zeide o.a. dat het noodzakelijk is thans niet alleen de schepen, die op de Middel- landsche en de Noordzee varen, maar ook alle schepen, die den Atlantischen Oceaan overste ken, te contröleeren. Ieder schip, welks lading niet volledig door certificaten wordt gedekt, zal met de geheele lading in beslag genomen worden. Een desbetreffend decreet zal terstond gepubli ceerd worden. De minister voor de blokkade deed verder me- dedeeling van het besluit der regeering om het Fransche moederland, Algiers, Tunis en Fransch Marokko voor zoover de contrabande- controle en den uitvoer betreft te beschouwen als „onder controle van den vijand staand gebied". Goederen, die voor deze gebieden bestemd zijn, loopen gevaar in beslag genomen te worden aLs contrabande, evenals de goederen die uit deze ge bieden komen of toebehooren aan personen, die zich in deze gebieden ophouden, als prijs kunnen worden opgebracht. Lagerhuis vergadert in geheime zitting. LONDEN, 31 Juli (D.N.B.) Het Lagerhuis heeft Dinsdagavond debatten gevoerd over de buitenlandsche politiek. Het Huis was in ge heime zitting bijeengekomen. Arrestatie van Engelschen in Japan. TOKIO, 21 Juli (D.N.B.) In verband met de berichten uit Londen betreffende een Engelsche proieststap, die ondernomen zou worden in Tokio op grond van de arrestatie van een aantal Engelschen, heeft de woordvoerder van het departement van buitenlandsche zaken een verklaring afgelegd, waarin hij zeide, dat de stap van de Japansche regeering volstrekt gerechtvaardigd was, aangezien hij ten doel had iedere spionnage in Japan te verhinderen. Een eventueel Engelsch protest was volstrekt onge grond. Japan zou in ieder geval geenerlei aan dacht schenken aan een Engelsch protest, zoo lang nog geen bijzonderheden zijn ontvangen over de besprekingen tusschen Sjigemitsoe en Halifax. Tenslotte wees de woordvoerder de be weringen van de hand, volgens welke de arres taties zouden zijn verricht zonder voldoende bewijzen. De autoriteiten hadden genoeg bewijs materiaal in handen, doch hierover kon de woordvoerder geen mededeelingen doen, aange zien het onderzoek nog gaande is. Streekplan voor Kennemerland- Zuid. 's GRAVENHAGE, 31 Juli. (ANP) Bij besluit van 10 Januari van dit jaar hebben Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland aan de raden der gemeen ten Haarlem, Velsen, Heemstede, Bloemendaal, Zandvoort, Haarlemmerliede en Spaarnwoude en Bennebroek de verplichting, opgelegd om gezamen lijk, met toepassing van art. 45 der woningwet te geraken tot vaststelling van een streekplan voor' Kennemerland-Zuid. Bij dit besluit hebben Gedepu teerde Staten tevens bepaald dat nader omschreven' eischen ten aanzien van dit plan in acht moeten wor den genomen. Gedeputeerde Staten hebben bij "hun besluit gebruik gemaakt van de hun in art. 46, twee de lid der woningwet geboden bevoegdheid, nl. om de raden van gemeenten de verplichting op te leg gen om gezamenlijk te geraken tot de vaststelling of de herziening van een streekplan, indien Gede puteerde Staten van oordeel zijn, dat de belangen der streek dit vorderen en geen der raden van de betreffende gemeenten het verzoek doet tot het opleggen dier vexplichting, wanneer niet tot over eenstemming met de andere raden kan worden ge komen. Deze verplichting mag echter volgens art. 46, derde lid, niet worden opgelegd, dan nadat de ra den van alle daarbij betrokken gemeenten en be langhebbenden in de gelegenheid zijn gesteld om bezwaren in te brengen. Van dit besluit is de ge meenteraad van Bloemendaal in beroep gekomen bij de afdeelmg voor de geschillen van bestuur van den Raad van State. De raad voert ojn. aan dat Bloemendaal tegen het voornemen om de verplich ting op te leggen ernstige bezwaren van formeelen aard heeft ingebracht, welke in het besluit niet worden aangehaald, waaruit de Raad afleidt, dat daaraan niet voldoende aandacht is geschonken. De Raad staat nog steeds op het standpunt, dat uit strekking en systeem van de Woningwet blijkt, dat Gedeputeerde Staten hun bevoegdheid van art. 46, lid 2 eerst kunnen uitoefenen, als gebleken is, dat een plan door gebrek aan medewerking is vastge- loopen. Het komt den Raad voor dat eerst moet vaststaan dat een of meer der in het plan betrokken gemeenten niet of niet voldoende medewerking ver leent of verleenen een dwangmaatregel van de zijde van Gedeputeerde Staten acht de Raad een ultimum remedium, waartoe in het onderhavige geval zeker geen reden bestond, daar slechts enkele informeele besprekingen gevoerd waren met de colleges van B. en W„ waaromtrent de Raad nog geeen officieel oordeel had uitgesproken. Gedeputeerde Statn van Noord-Holland, op het beroep gehoord, achten dit ongegrond. Blijkens een schrijven van den hoofdinspecteur van de volksge zondheid acht deze het standpunt van den gemeen teraad van Bloemendaal juist. Er blijkt voorts uit dat bij enkele gemeenten de vrees heerscht, dat haar belangen in het gedrang zouden komen. Hier op heeft de burgemeester van Bloemendaal gewe zen. Deze had verzocht de verzamelde gegevens nader uit te werken, waarna hij verwachtte, dat de bij enkele gemeentebesturen bestaande vrees voor overheersching door andere gemeenten mogelijker wijze ongegrond zou blijken. In de zitting van dc afdceling van den Raad van State hedenochtend lichtte de burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex, het be roep mondeling kort toe. Hij wees er nogmaals op dat de samenwerking tusschen de verschillende ra den niet is vastgeloopende Raden zijn er bovendien nooit in gekend, doch slechts de colleges van B. W. Dit informeele overleg voeren de Gedeputeerde Staten aan als bewijs, dat de zaak tusschen de ra den is vastgeloopen. Voorts lichtte de wethouder van Bloemendaal, ing. J. Ouwehand en de loco-bur gemeester van Heemstede, jhr. A. van de Poll, hun standpunt toe. De beslissing van de afdeeling volgt later. Bommen in Zeeland en Limburg terechtgekomen. 's-GRAVENHAGE, 31 Juli (A.N.P.l. En- gelsche bommenwerpers hebben vannacht, in tegenstelling met de voorafgaande nachten, slechts weinig aandacht aan ons land besteed. Er zijn in totaal slechts 12 bommen gevallen, welke alle op akkerland of in het water vielen en slechts weinig materieele schade hebben aan gericht. Het 12-tal werd over de provincies Lim burg en Zeeland verdeeld. Persoonlijk letsel is niet veroorzaakt. Het nieuwe Spaansck-Porlugeesche verdrag. De Italiaansche pers: „Laatste Engelsche steunpunt op het vasteland waarschijnlijk verloren." MILAAN, 31 Juli (D.N.B.) De Noord-Itali- aansche pers wijdt groote aandacht aan de aanvul lende overeenkomst tusschen Spanje en Portugal. De „Corriere della Sera" schrijft: Het is bekend dat Portugal aan een zeer sterken druk van Enge land was blootgesteld. Even bekend is het dat het. tegenover de Engelsche eischen hardnekkig voet bij stuk hield. Lissabon wilde 't met een sterke en autoritaire natie ais Spanje eens worden, dat er belang bij heeft dat zich geen storingen in het Iberische evenwicht voordoen. Engeland heeft vol doende bewezen een onveilige en trouwelooze bond genoot te zijn. De diplomatieke stap van Portugal toont aan dat Engeland in Europa waarschijnlijk ook zijn laatste steunpunt op het vastland verloren heeft. De „Gazetta del Popoio" spreekt van een nieuwen groote slag tegen Groot-Brittannië, ter- wel de „Regime Fascista" het nieuwe protocol een antwoord noemt van het Iberische schiereiland op de Engelsche blokkadedreiging, MADRID, 31 Juli (D.N.B.) Het nieuwe Spaansch-Portugeesche verdrag wordt door de bla den levendig toegejuicht. „Alcazar" schrijft: Dit verdrag is niet alleen de uitdrukking der tradi- tioneele vriendschap, doch ook van de solidariteit en de moreele belangengemeenschap der beide lan den. „Pueblo" verklaart: Het verdrag demonsleert niet alleen de geestelijke gemeenschap van Spanje en Portugal, doch ook den wil tot gemeenschappe lijk optreden. In dergelijke woorden spreekt zich ook het blad „Madrid" uit, dat bovendien van „de Christelijke missie" der beide volken spreekt en Franco en Salazar de voornaamste organisators van den nieuwen politieken opbloei der beide lan- len noemt Stijgende trouwlust bij de Amerikanen. NEW YORK, 31 Juli (D.N.B.) De ongewone stijging van het aantal huwelijken, dat in de groote Amerikaansche steden in de laatste week is gesloten, wordt uitgelegd als een bewijs dat talrijke Amerikanen vreezen dat het aanhangige ontwerp op de invoering van den militairen dienstplicht zal worden aangenomen en nu trach ten zich door een huwelijk aan den militairen dienst te onttrekken. De burgerlijke stand in Boston gaf de laatste week bijna drie maal meer huwelijkslicenties uit dan in denzelfden tijd van het vorige jaar en de toeloop overtreft volgens den burgerlijken stand zelfs procentsgewijs dien van het voorjaar van 1917. toen Amerika ging deel nemen aan den wereldoorlog. Soortgelijke berich ten komen binnen uit Philadelphia, Chicago en Los Angeles. In New York City is de toeloop tot, dusverre minder geprononceerd, in Virginia, den eenigen staat in het Noordoosten, die geen wacht tijd eischt van de huwelijkscandidaten, moesten de ambtenaren van den burgerlijken stand ech- er onder hoogen druk werken. Ontploffingen in kleurstoffen- fabriek. Reeds 15 dooden te Camden (Ver. Staten). CAMDEN, (New Yersey), 31 Juli. In een kleurstoffenfabriek te Camden, waar 900 arbei ders werkten, hebben zich geweldige explosies voorgedaan, tengevolge waarvan reeds vijftien arbeiders werden gedood en tientallen gewond. De reddingspogingen worden zeer bemoeilijkt doordat groote olievoorraden in brand zijn ge raakt en nieuwe ontploffingen nog steeds plaats vinden. De brandweer uit de omliggende plaatsen werkt met alle kracht om het vuur te bestrijden maar tevens een uiterst NUTTIG boekje. Dat is door E. E. JONKHEID—PEEREBOOM. Verkrijgbaar in den boekhandel en bij de kantoren van Haarlem's Dagblad. HAARLEM, 31 Juli. Ondertrouwd: 31 Juli: A. Klement en B. F. M Ackermann, C. F. N. Lamp en G. C. M. Kerssens W. Brouwer en W. Kaars, S. Snijder en J. M Spaargaren, C. van der Meij en B. Fabels, S. A. M. Stevens en A. A. Kromhout. C. Zonneyeld en W. van Biezen, C. H. van der Aar en W. v. d. Veldt, J. J. Visser en J. van Bentem, C. Huyg en B. van den Berg, G. Pennarts en C. Kornel, J. P. M. te Nijenhuis en T. M. Copini, W. Hu vers en Z. van Schagen, A. C. Pieke en H. H. Lelsing. G. A. Pollé en J. H. Troost, W. J. Heukelman en E. H. Brou wer. Gehuwd: 31 Juli: J B. van Heems en N. de Jong. H. J. Govers en C. E. Verbaten, J, W. Rosier en M, A. Wijnands. P. Swarthof en J. M. A. C. Voor- velt, A C. de Koning en W. Paap, M. Roest en M. J. Weber. B. H. Hendriks en W M. Nijssen. E. D. van Gorkom en C. M. Westrik, J. J. M. F. van Loenen en H. P. van den Aardweg. J. de Jongh en T. E. J. Bakker. G. Kollaart en A. Steenkist, J. Rine en A. E. v. Wort. H. H. Gehner en J. C. van der Wel. F. D, Wismeiier en C. M. van Vliet. A. de Graaf en S. J. van Gooi. R. Heijser en IJ. C. Meijer. K. Wetsema en W Warnaar. J. N. Koster en H. de Lugt. W. J van Norden en C. M. Snoek K. de Wit en R. Wikke. J Toeset en M. M. H Cats. B Koster ein A. de Jong. Bevallen: 30 Juli: A. H. M. de BruinSwartjes d.. W. PaschKoch. d.. J. M. SikkinkZwart. d„ G M. van der Veldt-—Milatz zF. Langerveld Wigchert, z. 31 Juli: E. C. Misset—van Andel. z., C M. SandercHumme. z.. H. C. Beijen—Koe horst. z,. H A. Koopman—van der Horst. z. Overleden: 30 Juli: C. H. van Breemen, 87 j. Ripperdapark. T. M. Visser, 26 j„ Reguliersstraat. IA reinigt v/iegensv/ug wef eer STOFZUIGER var GED.OUDE GRACHT 52 TEL. 12762 HAARLEM Keuze uit45 bekende merken. Min huurkoop (Adv. Ingez. Med.) IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. Deensche consignatievisch: Makreel f 21.5020. Haringf 28—27; Kabeljauw f 36, Gullen f 33, koolvisch t 2119, wijting f 2017.50, schelvisch f 39—38. schar f 23,50—23, bot f 40.50—35, alles per 50 K.G. Tarbot f 1.65 per K.G. Zoetwatervisch: Snoek 50 c., snoekbaars 65 62 c., baars 29 c., brasem 22 c„ paling 5339 c. Alles per K.G DE OMZET IN DEN RIJKSVISCIIAFSLAG. De omzet in den Rijksvischafslag gedurende de maand Juli 1940 was f 46.789 tegen f 457.410 in de zelfde maand van 1939. In de eerste 7 maanden van dit jaar werd omgezet oor een bedrag van f 2.332,384 tegen f 4.017.778 in hetzelfde tijdperk van verleden jaar. HEEMSTEDE Het gemeentelijk bedrijf voor Openbare Werken. Blijkens het heden verschenen jaarverslag van het gemeentelijk bedrijf voor Openbare Werken over 1939 bedroeg de totale lengte van de wegen en straten in de gemeente op 31 De cember j.l. 55.7 kilometer. Van de rijwegen is een oppervlakte van 300.235 M2 bestraat; 97.923 M2 is gebitumeerd. Van de trottoirs en voetpa den is 139.880 M2 betegeld. 9811 M2 verhard of bestraat en 118.188 M2 gebitumeerd. De rijwiel paden beslaan gezamenlijk een oppervlakte van 14.303 M2. De plantsoenen zijn geleidelijk uitgebreid tot een totale oppervlakte van 10.6 Hectare. De leng te boombeplanting langs de straten bedraagt 53,8 kilometer. De door de stichting „Bloembol len-surplusfonds" beschikbaar gestelde bloem bollen voor plantsoenbeplanting hebben zeer goed voldaan. De reeds jaren onderhanden zijnde reorgani satie van liet wandelbosch Groenendaal werd voort gezet door de omwerking van perceel 8 tusschen Sparrenlaan en Dennenberg. De op pervlakte van Groenendaal. die bij het bedrijf in onderhoud is, bedraagt 55 Hectare. In den loop van het jaar werden 185 perceelen op het gemeenteriool aangesloten. Van den Cru- quiusweg af naar het punt, waar t.z.t. de zuive ringsinrichting zal worden gebouwd, werd het stamriool ter lengte van ruim 400 meter door getrokken. De straatrioleering werd uitgebreid met 944 meter door den aanleg van wegen ten noorden van de Zandvoortschelaan. Aan het einde van het verslagjaar bedroeg de totale lengte van het stamriool 8633 meter en de totale lengte van de straatrioieeringen 51,169 meter. Door de electrische rioolbemalings-installatie aan de Heemsteedsche Dreef bij de Haven werd 1,235.790 M3 rioolwater opgepompt, tegen 1.049.400 M3 in het voorafgaande jaar. De installatie, die een capaciteit heeft van 732 M3 per uur. verbruikte daartoe ruim 20.000 KW. stroom. Voor de te stichten inrichting tot zuivering van het afvalwater werd de aanvrage tot vergunning bij het Hoogheemraadschap van Rijnland ingediend. Behalve de normale onderhoudswerken van de wegen, plantsoeien, gebouwen en andere ge meente-eigendommen werden door het bedrijf in het afgeloopen verslagjaar de volgende buiten gewone werken verricht: aanleg van wegen ten zuiden en ten noorden van de Zandvoortschelaan", ten oosten van de Heemsteedsche Dreef en ten zuiden van de Molenwerfslaan en langs den Cloosterweg, plantsoenaanleg in de Johan Wage- naarlaan, verbreeding van de Zandvoortsche laan, aanleg van gedeelten van het hoofdstam riool en den bouw van een zestal schuilloopgra- ven.Hierbij werden o.a. 43.000 normale, 72.000 dub bele en 467.000 andere straatklinkers verwerkt, voorts 94.000 metselsteenen, 41 ton goudalite, 54 ton koudasfalt, 9.215 M2 basaltine-trottoirte- gels en 2915 M. natuursteenen trottoirband, enz. Voor werken, die voor rekening van de ge meente werden uitgevoerd, ontving het bedrijf f 148. 102, voor werkzaamheden en leveranties, verricht voor derden, werd f 26,465 ontvangen. Op laatstbedoelde werkzaamheden (voor derden) werd een winst gemaakt van f 514. Voor de bui tengewone werken, in opdracht van het gemeen tebestuur verricht (stratenaanleg e.d.) werd f 141. 559 ontvangen. De aangeschafte mate rialen voor de gewone werken vergden een uit gave van f 51,829, die voor de buitengewone wer ken van f 77.833. Aan magazijngoederen werd voor f 41.029 verbruikt. Uit de bedrijfs-ont- vangsten werden evenals vorige jaren verschillen de uitkeeringen gedaan aan bruggen- en wegen fondsen, waardoor deze fondsen thans bedra gen: Bruggenfonds f 5195, Wegenfonds f 50.049, Bovendien werd ingesteld een Reservefonds voor de Zuiveringsinrichting en een reserve voor den aanleg van het hoofdstamriool, waarin resp. f 840 en f 230 werden gestort. Aan het bedrijf waren verbonden 7 technische en 8 administratieve ambtenaren, aan wie f36.016 salaris werd betaald, en 41 vaste en 14 losse of jeugdige werklieden, die f 86.376 aan loon ontvingen. Bovendien maakte het bedrijf gebruik van de diensten van werkloozen, die bij wijze van werkverschaffing te werk werden ge steld bij wegenaanleg, riool aanleg en de reorga nisatie van Groenendaal. Gemiddeld waren elke week 31 dezer werklieden in dienst, aan wie in totaal f 36.380 loon werd betaald. Bij den tevens onder hat bedrijf ressorteeren- den Reinigingsdienst waren 12 werklieden, aan wie f 20.428 loon betaald werd. Het opgehaalde vuilnis werd zorgvuldig gesorteerd; voor verkoop tegen wisselende prijzen kwam beschikbaar ruim 5900 K.G. lompen, 6400 K.G. papier. 675 K.G. oud ijzer, 90 K.G. koper. 75 K.G. zink. 43 K.G. lood en 94 K.G. binnenband. Voorts 2100 bloempotten, 400 jampotten en bijna vierduizend flesschen. GEEN UITSTAPJE VOOR OUDEN VAN DAGEN. Door de omstandigheden gedwongen kan het Co mité Autotocht ouden van dagen tc Heemstede de oudjes dit jaar niet verrassen met een uitstapje.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2