'liet JOtmt m 3-ati OUeM. De Lotgevallen van een Collier WOO S D A G 31 JUUT 1940 HAAR I. E M'S H A" G B E A D 4' De taak vau het K. V. V. to Haarlem iu dezen tijd. Nog veel belangrijk aanvullend werk te doen. HAARLEM, Woensdag. Bij velen heeft de meening post gevat, dat bij het eindigen van den oorlog eigenlijk ook de taak van het korps Vrouwelijke Vrijwilligers was afge- loopen. Dat dit een volkomen onjuiste meening is heeft de presidente van het Korps mevrouw J. van Nispenvan Wely Donderdagmiddag in een pers conferentie op het bureau van het K.V.V. ten stadhuize nader uiteengezet. Integendeel, de geest van hulpvaardigheid op maatschappelijk gebied, die het korps bezielt is thans meer dan ooit door gedrongen tot alle leden. Dat neemt echter niet weg. dat er nog steeds hulpvaardige vrouwen en meisjes noodig zijn. voor wie nog een uitgestrekt arbeidsterrein braak ligt. Het K.V.V vervangt geen gesalarieerde arbeidskrachten doch heeft een aanvullende taak. die echter ook in de toe komst van zeer groot nut kan zijn. Het gemeen schapsgevoel, dat nu meer dan ooit moet worden aangekweekt is mede een der motieven, die het voortbestaan van het K.V.V. alleszins rechtvaar digen. Dat de vrouwelijke vrijwilligers ook thans veel practisch werk doen bleek uit de mededee- lingen van de leidster van den huishoudelijken dienst, dat 25 kinderen uit Rotterdam een maand in het Doopsgezinde Weeshuis zullen worden ver pleegd waarbij het K.V.V. ook de kleeding der kinderen zal verzorgen. Natuurlijk is hier zoowel voor den socialen als huishoudelijken dienst zeer veel werk mee gemoeid. Donderdagmorgen 1 Au gustus te 10 uur zullen de eerste kinderen te Haarlem arriveeren. Een andere taak, die het K.V.V. op het oogenblik met zeer veel animo ter hand neemt is het verzorgen van een achttal dames uit de getroffen gebieden, die in een daar voor belangeloos beschikbaar gestelde villa te Aerdenhout een welverdiende vacantie genieten. IDe Sociale Dienst belast zich voorts met de hulp verleening aan oorlogsslachtoffers. De Haarlem- sche gezinnen, die door de Engelsche bomaanval len werden getroffen, werden voorzien van het allernoodigste huisraad. Ook voor Rotterdam is reeds zeer veel gedaan. Dekens en ander huisraad heeft het Korps echter niet meer in voldr?nde mate voorhanden zoodat aanvulling van den voor raad zeer gewenscht. is. Men kan zich daartoe aan het bureau van het K.V.V. ten Stadhuize, ingang Zijlstraat vervoegen. Ongeveer 75 gezinnen, ook uit Den Helder en Rotterdam, werden op deze wijze reeds geholpen. Bijzonder belangrijk is ook de taak van den ordonnance-dienst, die nog steeds de onmisbare schakel vormt waardoor alle diensten naar be- hooren kunnen functionneeren. Het voortbestaan van het K.V.V. is dus ook in dezen tijd zeer ge wenscht. Zij. die zich tot dit gemeenschapswerk voelen aangetrokken aarzelen niet zich onverwijld aan te melden. LEGER DES HEILS. Ceramslraat 4, Haarlem-Noord. A.s. Donderdag 8 uur n.m. zal in bovengenoemde corpszaal het welkom plaats vinden van de nieuw benoemde Officieren, Majoor Boekhout en Adju- dante Fleg. STRAND TUSSCHEN HOEK VAN HOLLAND EN MONSTER LEVENSGEVAARLIJK. De Duitsche autoriteiten deelen mede, dat het strand tusschen Hoek van Holland en Monster levensgevaarlijk is wegens de aanwezigheid en het aanspoelen van mijnen. (A.N.P.) door NORMAN FRAZER. (Nadruk verboden). 6) „Jij gaat voor", vervolgde hij; „als je in de straat bent, loop dan langs den stilsten weg dien je vin den kunt naar Devonport. Denk er om, dat mijn oogen onafgebroken op je gevestigd zullen zijn. Ik kom vlak achter je aan". Lindsay mompelde een ongearticuleerde vloek, doch gehoorzaamde en aanvaardde den steelschen tocht door een labyrint van stegen en zijstraten. Zoo, met den Hindoe achter zich slenterend, ging hij voort, tot zij beiden in Devonport waren aange land, temidden van een menigte zeelieden, marine matrozen en hun roezemoezige aanhang. „Dezen kant op", gaf Lal Das plotseling een ge fluisterde instructie. „Rechtsom volg mij het gangetje door en vergeet niet, zooals ik je eerder heb gezegd, dat ik oogen in mijn achterhoofd heb!" Lindsay draaide snel zijwaarts. De Hindoe was in een donkere opening gestapt, waar zelfs niet het flauwste schijnsel van een lantaarn of lamp schemerde en die onweerstaanbaar de gedachte wekte aan een hinderlaag misschien wel aan moord. Toen de lichte kleeren van Lal Das in de duisternis verdwenen, bleef Lindsay staan. „Waar gaan wij naar toe?", vroeg hij ruw. „Naar mijn kamer, waar niemand ons kan storen. Het is een rustig plekje. Daar kunnen wij onze verdere plannen bespreken. Kom mee". „Als er een valstrik is", klonk het dreigende wederwoord, „reken er dan maar op dat ik niet zonder verdedigingsmiddelen ben. Lal Das. Ik ben een kwaje om mee te beginnen. „Kom je?", vroeg Lal Das met een haast trei terende bedaardheid, „of sta je hier liever kost- FAILLISSEMENTEN. De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 30 Juli de volgende faillissementen uit gesproken 1. J. Groen, kweeker, destijds wonende te Sint-Pancras, thans wonende te Haarlem, Eem- straat 5. Curator rar. F. J. D. Theyyse te Haarlem. Rechter-Commissaris mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon te Haarlem. 2. De Naaml. Vennootschap Maatschappij tot Exploitatie en Administratie van Onroerende Goe deren „Loots", gevestigd te Heemstede. Curator mr. W. G. J. Veenhoven te Haarlem. Rechter-Commissaris mr. S. J. Pit te Haarlem. 3. P. A. van Dam, koopman en kapper, wonende te Haarlem, Smedestraat 21. Curator Mr. L. Ali Cohen te Haarlem. Rechter-Commissaris mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon te Haarlem. Op grond van verzet werd vernietigd het faillis sement van Jan Bóoda, musicus, wonende te Haar lem. Curator mr. F. van der Goot, te Haarlem. Door het verbindend worden der uitdeelingslijst zijn geëindigd de faillissementen van: 1. J. W. Wolters, wonende te Heemstede. Curator mr. T. A. M. A. van Löben Seis te Haarlem; 2. J. Feyer, expediteur, wonende te Zaandam. Curator mr. H. H. Riepma te Edam. 3. P. J. de Bree, thans wonende te Soestdijk. Curator mr. J. Hoog te Haarlem. 277 Krent zette zijn schoenen op den grond en kroop heel voorzichtig op handen en voeten in de richting van den Dikke. Deze hoorde ge ritsel in zijn buurt en werd opmerkzaam. Al heel gauw kreeg hij Krent in de gaten. baren tijd te verknoeien? Dat is niet zonder risico, zou ik zeggen!. Ik wil den heelen weg wel vlak vóór je loopen, hoor. Je mag je pistool of mes vlak in mijn rug houden als je dat wilt, totdat wij in mijn kamer zijn. Kom!" „Vooruit dan maar", gromde Lindsay, „maar denk er aan, geen kunsten alsjeblieft!" De Hindoe gleed verder door de donkere gang, met Lindsay direct achter zich aan, tot zij in een kleine vierkante ruimte kwamen, spaarzaam ver licht door het zwakke glimmeren van een kaars achter een raam in een hoek. De zeeman keek rond en naar zijn gelaatsuitdrukking te oordeelen, scheen de omgeving hem niet bijster aan te staan. Zijn rechterhand omklemde vaster het gevest, dat uit de schede aan zijn gordel stak. Hij stond vlak achter Lal Das, toen deze een deur opende, maar inplaats van den Hindoe te volgen, bleef hij aarzelend op den drempel staan. „Strijk een lucifer af en laat eens kijken in wat voor hol ik terechtkom", verzocht hij. „Ik mag op onbekende plaatsen altijd graag een beetje voor mij uitzien". Lal Das was hem onmiddellijk ter wille. Hij stak een lucifer aan en wees naar een deur aan den rechterkant van de nauwe doorgang, waarin zij stonden. „Dat is mijn kamer", zei hij, „kom binnen". Lindsay bleef nog treuzelen. „Hoe weet ik, dat daar geen dozijn van jouw landslui verdekt staan opgesteld, klaar om mij om zeep te brengen?" vroeg hij. „Luister, Lal Das; jij gaat je kamer in en steekt het licht aan en ik zal door het raam kijken om mij te vergewissen dat het daar zuivere koffie is. Ik zeg maar: voor zichtigheid is de moeder van de porseleinkast!" „Ga dan maar bij het raam staan", stemde Lal Das toe, terwijl hij zijn deur open deed. „Jij bent anders knapjes achterdochtig". Lindsay hield zijn gezicht tegen de vuile venster ruiten gedrukt, toen Lal Das in de kamer een kaars aanstak. De zeeman merkte niets verdachts op, de kamer was armoedig, smerig, ongezellig: er waren geen meubels waarachter iemand zich kon verbergen. In het midden stond een tafel; niet ver EXAMENS. Academische opleiding. Geslaagd voor het propaed. examen voor civiel- ingenieur H. Ferwerda en A. C. Krijn. Haarlem; voor het propaed. examen voor werktuigkundig ingenieur H. Vreedenburg, te Haarlem. Hoofdakte. Haarlem 30 Juli. Geëxamineerd 8 candidaten. Geslaagd voor het geheele examen: Mej. W. Tolsma te Amsterdam; mej. E. G. Tijssen te Am stelveen; J. Bouman te Westzaan; J. R. Goossens te Haarlem. Voor gedeelte B: Mej. A. Schoorl te Amsterdam; mej. L. M. Smits te Amsterdam; mej. C. A. T. M. Snijders te Amsterdam Fransch M.O. A. Geslaagd de heer A. J. M. Janssen te Velsen. Fransch L.O. Geslaagd mej. A. A. M. Gloudemans te Haarlem en de heer !B. Dunnebier te IJmuiden. Staatsexamen. Staatsexamen ter toelating tot de universitei ten (art. 12 der hooger-onderwijswet)Geslaagd voor diploma A: geen. Voor diploma B: mej. B. Quartero. Handenarbeid. Haarlem 30 Juli, Geëx. 14 vrouwelijke candida ten. Geslaagd: J. G. Krab. Utrecht; H, Berkemeier, A. Groenewold, A. W. de Hoop, A, de Jongh, A. H. de Waal Malefijt, C. J. van Lent, R. M. A. M, Or- chudesch, A. Peeters, alle Amsterdam; M. C. Paar. Uitgeest; J. van Riessen, Bloemendaal; J. E. Schendsiok, Bloemendaal; C. A van der Kroon, Amsterdam. Aan de Chr. M.U.L.O.-school „Dreefschool" met 3-jarigen cursus te Haarlem, zijn geslaagd voor diploma B: Hans Harte], Jan de Vries, Liza Hack, Marie Binsbergen, Gerard v. d. Raad, Wim Schoen makers. Voor diploma A: Kees Serné, Miep Leffelaar, Jeanne Peper, Peter v. Woerden, Corrie Rozendaal, Aty Kooy. Jan v. Wijk, Anny Guldemond, Boy Lieneman, Jan Toeset, Hans Buré, Janny Dijkstra, Kees de Ruiter, Rein Kuit, Jo Binsbergen, Sietske v. d. Meer. Tonnv Funke, Bram Lettinga, Wulfert Flooren. Fokke Dijkstra, Steven Meyerink, Jo Pronk, Jan Kleyn, Hermien v. Asten. Annie Antonie, Lyda Woeldei-s, Jan Gleysteen, Ben Uylenburg. Han Vetter, Wim Hopman, Kitty Vermeer. J. PRIOR OVERLEDEN. In den leeftijd van 51 jaar is te Hilversum plotseling overleden de heer J. Prior te Amster dam. De heer Prior was op de effectenbeurs een zeer populaire figuur. Hij stond bekend als een vlotte en coulante zakenman, die het beursvak tot in de puntjes beheerschte. PERSONEELE BELASTING VAN LICHTE ZIJSPANCOMBINATIES. De K.N.M.V. meldt: Voor de toepassing van de wet op de personeele belasting inzake motorrijwielen onder de 60 K.G. dient het gewicht van een zijspan bij het vast stellen van het gewicht van het motorrijwiel buiten aanmerking te blijven, zoodat. voor een motorrijwiel met een gewicht van minder dan 60 K.G., waaraan een zijspan is bevestigd, geen personeele belasting is verschuldigd. VOOR DE KINDEREN 273 Deze nam de prop uit den mond van den Dikke en sneed met zijn zakmes de koorden los. De Dikke bleef nog in dezelfde houding om geen achterdocht te wekken, in geval de mannen wakker mochten worden. daar vandaan een stoel; in een hoek was een bed geplaatst. Lindsay was tevreden. Hij glipte de voordeur in, ging de kamer binnen en zette het kistje op de tafel. „Laten we de blinden dichtdoen", stelde hij voor, met een hoofdbeweging in de richting van het raam. „Het is niet noodig dat iemand ziet wat wij doen". „Zeker", viel Lal Das hem bij. „En we zullen de deur ook sluiten". „Wat gaan wij nu eerst doen?" bromde Lindsay. „Ons overtuigen dat het met ons eigendom in orde is", antwoordde de Hindoe. „De uitdrager had de springveer niet ontdekt; hij zat zijn kop er over te breken, waar die wel uithing. En loeh is het maar kinderspel als je het maar weet! Daar!" Hij had, terwijl hij sprak, met zijn lenige handen langs de doos getast. Plotseling klonk een scherpe klik en uit den bodem trok hij een ondiep laatje, eigenlijk meer een klein blad. Lindsay's oogen glinsterden, zijn mond viel open in een verrast hijgen van vreugde in het laatje flonkerde en sprankelde 'n halssnoer of band van prachtige diamanten van het zuiverste water, waarvan de schittering de zwakke stralen van het kaarslicht ving en in een dansend vonkenspel terugkaatste. „Verdraaid veilig en wel!", stiet hij uit. Hij haalde zijn ruwe roode zakdoek te voorschijn en wreef het zweet van zijn voorhoofd. „Ze zijn er allemaal", zei de Hindoe, opkijkende van zijn onderzoek. „63 totaal; dat klopt toch?" „Het collier bestond uit 63 steenen", bevesigde Lindsay met langzamen nadruk; „21 voor elk van ons. Nu Stefano in de doos zit, telt hij niet mee, vind ik. Dat maakt dus zoowat 32 de man, voor jou en voor mij. En wat zullen we er mee doen?" „Laat dat maar aan mij over", was Lal Das' bescheid. „We moeten ze zoo goed mogelijk van de hand doen. Laten we de steenen opbergen en het kistje vernietigen. Als dat er niet meer is, bestaat er geen schakel meer tusschen ons en dien uit drager!" Aanvaring tusschen logger en trawler. Raad voor de Scheepvaart behandelt de kwestie. De Raad voor de Scheepvaart behandelde in zijn zitting de aanvaring tusschen den motorlogger „Ma- grietha Maria" KW 29 en den stoomtrawler „Glo ria" IJM 37 op 11 Maart jl. te IJmuiden. De „Magrietha Maria" is een 135 bruto register- ton metend schip van de maatschappij „Kennemer- land". De „Gloria" werd gesleept door de sleepboot „Avenir". Dë schipper van deze sleepboot cn de schipper van de KW 29 werden als getuige ge hoord. De aanvaring was geschied in de Haringhaven te IJmuiden. Over het gebeurde verklaarde de schip per van de „Magrietha Maria" .dat het schip om twee uur 's middags van de Haringhaven naar de Visschershaven wilde varen. In de bocht nabij de bunkerplaats lag de IJM 37. De KW 29 liep een aardige vaart. De IJM 37 wilde van den wal weg. Om ongelukken te voorkomen zette de schipper den motor stop en trok hij aan de fluit. Deze gaf echter geen geluid. De motor werd op achteruit gezet doch de aanvaring kon niet voorkomen worden. De schipper van de „Avenir" zeide, dat hij de „Gloria" eveneens naar de Visschershaven moest brengen. Er lagen bij de bunkerplaats verschillende schepen. De IJM 37 had zelf geen stoom en kon niet manoeuvreeren. Er was slechts een wachtsman lan boord. Het kostte nog al wat moeite om de IJM 37 bij de bunkerplaats weg te krijgen. Toen het schip vrij was wilde ik aldus de getuige overste ken naar mijn vaarwater. Ik gaf daarvoor de noo- dige seinen. De waterstand was zeer laag en plotse ling merkte ik, dat de trawler en de sleepboot aan den grond „zogen". Goed manoeuvreeren was daar door niet mogelijk. De schipper had de KW 29 wel zien naderen aanvankelijk dacht hij ruimschoots voor dezen logger om te kunnen komen, maar door het aan den grond loopen mislukte dit en werd de aanvaring veroorzaakt. Op een vraag van een der leden van den Raad aan den schipper van de KW 29 hoe het kwam, dat zijn schip zoo ver doorgeloopen was 200 Meter nadat hij den motor op achteruit had gezet ant woordde hij, dat de motor niet geheel in orde was en zeker niet op volle kracht achteruit liep. Het schip was eenigen tijd opgelegd geweest. De inspecteur-generaal voor de scheepvaart, de heer P. S. van 't Haaff, meende, dat de schuld van deze aanvaring te wijten is aan de onoplettendheid van de beide schippers. De schipper van de sleep boot had kunnen weten, dat ter plaatse het water ondiep is en de bodem kon zuigen. De vaart van de KW was veel te groot geweest, waardoor het schip niet tijdig kon stoppen. De Raad zal later uitspraak doen. (A.N.P.) Naar eenheid van het tooneel. Onder leiding van de NOK. 's-GRAVENHAGE, 30 Juli. Onder presidium van twee der drie initiatiefnemers van de N OK. de heeren ir. Hein von Essen en Ben van Eyssel- steyn, heeft een groote vergadering te Amsterdam plaats gehad van tooneel-directeuren, regisseurs en tooneelspelers uit het geheele land. De heer van Eysselsteyn, die de vergadering leidde, heette de ruim 250 aanwezige tooneel- kunstenaars welkom en gaf een beeld van de groote organisatie der N.O.K. (Algemeene Neder- landsche Organisatie van Kunstenaars) in haar verschillende af deelingen en vakgroepen, waarbij ir. Hein von Essen commentaar gaf omtrent de cultureele en sociale bedoeling en de werkwijze van het geheel. Tot alg. hoofdbestuursleden van de N.O.T. (Ne- derlandsche Organisatie van Tooneelkunstenaars) werden benoemd: Joan Remmelts, voorzitter; Kommer Kleyn. vice-voorzitter; Hans van Meer- ten. secretaris-penningmeester; Dirk Verbeek. Ko Arnoldi, Herman Bouber. Anton Burgdorfer. Richard Flink, Gor Hermus en Hetty Beck. Daarna werd overgegaan tot voorloopige benoe ming van de leden der verschillende vakgroeps besturen, die der directeuren, der regisseurs, der tooneelspelers, der tooneeldecorateurs en -archi tecten, enz. Verscheidene dramaturgen en tooneelcompo- nisten gaven zich gedurende de vergadering op om den grondslag te vormen voor nieuwe vak groepen. In den namiddag hield het nieuwe alg. hoofd bestuur der N.O.T. in bijzijn van genoemde hee ren reeds haar eerste vergadering en werd het dagelijksch bestuur gekozen om zoo spoedig mo gelijk de werkzaamheden aan te vatten. Eveneens had een eerste bijeenkomst van de vakgroep directeuren plaats. (A.N.P.) DE VIJFDE KINDERVACANTIETREIN NAAR DE OSTMARK. De vijfde kindervacantietrein naar de Ost- mark is Dinsdag om 12.24 uur van het Arnhem- sche station vertrokken. Uit Arnhem en omge ving gingen 305 kinderen mee. terwijl de trein op' de verdere reis nog troepen kinderen zal op nemen, zoodat in totaal 812 kinderen naar de Ostmark gaan. Aan het station was groote belangstelling, vooral van de zijde van de ouders. De burgemees ter van Arnhem, de heer H. P. J. Bloemers was bij het afscheid aanwezig. Er heerschte een opgewekte stemming (A.N.P „Laten we ze eerst eens een posje bekijken", drong Lindsay. Hij kwam naast Lal Das, boog zich over de tafel en staarde in verrukking naar de juweelen. „Wat schitteren die dingen!", riep hij uit. „Veel geld moeten die waard zijn; ik wou dat we ze al verpatst hadden!" „Dat komt wel", temperde Lal Das zijn opwin ding. Hij haalde een zakje te voorschijn en liet daarin langzaam het halssieraad glijden ter wijl hij dat deed, telde hij de steenen nog eens na. Lindsay keek toe, half achter hem staande en een plotselinge aanvechting schoot door dc gedach ten van den zeeman. Zijn blik bleef rusten op den rug en de schouders van Lal Das, slank, tenger: naar hem toegewend met dat ondefinieerbaar- lenige, dat aan breekbaarheid doet denken. Hoe gemakkelijk was het, zijn mes te drijven door de dunnen kleeren en de bruine huid eronder, in het hart van den Hindoe. Het werk van een seconde zou het zijnzijn vingers gleden behoedzaam naar het mes in zijn gordel Vijftien, zestien, zeventien, achttien", telde Das, op een toon van welbehagen. Negentien, twintig, een en twintig, twee en...." Het mes flitste door de lucht en drong, gedreven door den ster ken arm van den zeeman, in het lichaam van den Hindoe. Lal Das liet een dof gekreun hooren en zonk ineen op de tafel, hij bedekte de glinsterende steenen en sloeg tegen het kistje met de koperen hoeken. Lindsay deed een paar stappen achteruit, met ingehouden adem. Zijn oogen in starre gefasci neerde verschrikking, waren als aan het lichaam gehecht. Ten laatste, met een lange zucht, bewoog hij zich, met een poging om zich uit de gruwelijke betoovering te bevrijden. Hij kon het zich nauwe lijks in werkelijkheid voorstellen, dat hij zoojuist een man gedood had, tegen wien hij een paar minuten tevoren nog had gesproken. Toen ontwaakte hij eensklaps tot een koorts achtige energie. Hij griste het zakje uit de vingers van den dooden man en stopte snel de rest van de Onrechtmatig ontslag van arbeiders. Verschillende zaken door Amsterdamschen Kantonrechter behandeld. De plaatsvervangende Amsterdamsche kan tonrechter mr. Klaver, heeft Dinsdag een zaak behandeld tegen een hoedenfabrikant. die op 12, 13 en 20 Juni respectievelijk den magazijnbe diende G-, de stikster H. en den kantoor- en magazijnbediende f. had ontslagen, zulks in strijd met de afgekondigde bepalingen van het departement van sociale zaken. De hoedenfabriek was tijdens den oorlog ge sloten geweest, doch naderhand was zeer veel vraag ontstaan, zoodat extra personeel moest worden aangenomen. Tot deze categorie behoor den ook de werknemers waarvoor de zaak han delde. De magazijn- en kantoorbediende F. was op staanden voet ontslagen, omdat hij weiger de hem opgedragen werk te verrichten. Overi gens had hij reeds zelf ontslag genomen, daar het werk hem niet beviel. De beide anderen wa ren ontslagen omdat zij volgens den werkgever niet geschikt voor hun werk waren. Hij stelde zich op het standpunt, dat zij bij hem proef werkten en hij dus niet aan de bepalingen ge bonden was. Zij waren bovendien allen einde Mei of begin Juni in dienst getreden. Toen de arbeidsinspectie den werkgever op de bepalingen attent had gemaakt heeft hij advie zen ingewonnen bij ambtenaren van dezen dienst. Deze adviezen waren weinig concreet ge- weest, zoodat de werkgever als leek de ware strekking der bepalingen niet had kunnen be grijpen. Wel had hij zich bereid verklaard, ook toen hij de vergunningen voor de ontslagen had gekregen, alle betalingen, waartoe hij ver plicht was te doen. Uit alles bleek, dat hij vol komen te goeder trouw was geweest. De kantonrechter motiveerde zijn vonnis uit voerig. Inzake F. achtte hij een dringende reden tot ontslag, het weigeren om opgedragen arbeid uit te voeren, aanwezig, weshalve hij de verdachte in dit geval vrijsprak. Voor beide andere gevallen bestond aldus het vonnis deze dringende reden niet. Deze ontslagen waren derhalve onrechtmatig, al twij felde de rechter met aan den goeden trouw van verdachte. Mr. Klaver veroordeelde den werkge ver tot tweemaal f 5 boete, subs, drie dagen hechtenis. Voor bijzondere voorwaarden achtte hij geen reden aanwezig, aangezien verdachte duidelijk zijn bereidheid om schadevergoeding aan de ontslagenen te betalen, had doen blij ken. Ook in de middagzitting van den Kantonrech ter zijn enkele zaken over het onrechtmatig ont slag behandeld. Een andere zaak betrof een boekhouder van een technisch bureau, wien ten laste was gelegd, dat hij op 15 Juni een monteur had ontslagen zonder daartoe vergunning te hebben van de ar beidsinspectie. De boekhouder verklaarde, dat de monteur in de plaats was gekomen van een vas ten monteur, die gemobiliseerd was. Toen deze gedemobiliseerd werd. meende hij den plaatsver-' vanger te kunnen ontslaan. Bovendien stond deze plaatsvervanger niet in vasten dienst, daar hij, aldus de boekhouder, niet gebonden was aan vaste werktijden. Er werd echter wel voor hem geplakt. Een gezagverhouding ontbrak. De mon teur als getuige gehoord, sprak dit tegen. Hij had twee en twintig en een half jaar bij het technisch bureau gewerkt, laatstelijk als chef monteur. Bij een reorganisatie was hij ontslagen, doch 9 September 1939 weer aangesteld. Wel werkte hij nadien inplaats van tegen een week loon tegen een uurloon, doch van vrijheid van handelen was geen sprake, daar hij zich iederen morgen om acht uur moest melden en pas om half zes vrij was. hetgeen op een prikklok werd gecontroleerd. Hem was bovendien gesuggereerd, dat hij na de mobilisatie ook in dienst kon blij ven. Tot een eisch of een vonnis is het in deze zaak niet gekomen, daar de dagvaarding den boekhouder als leider der N.V. noemde, h'etgeen niet het geval was en de dagvaarding derhalve nietig werd verklaard. Een derde zaak was tegen den commissiehan delaar in muziekinstrumenten W. Zijn zaken waren door de mobilisatie en den oorlog dusda nig achteruitgegaan, dat hij op 31 Mei in over leg met zijn personeel besloot de zaken te liqui deeren en derhalve ook den kantoonbediende v. d. S. ontsloeg. Door het besluit van 10 Juni was hij echter verplicht den kantoorbediende wederom in dienst te nemen, waarop hij een vergunning voor ontslag aan de arbeidsinspectie aanvroeg. Deze vergunning werd hem op 26 Juni niet verleend, Hij heeft hierop den bediende weer in dienst ge nomen, echter in overleg met de arbeidsinspec tie tegen een salaris van f 45, in plaats van: oorspronkelijk f 60, de bediende zou twee uur per dag minder behoeven te werken. Het salaris over de maand Juni werd hem niet uitbetaald. De kantonrechter veroordeelde den verdachte tot f 7.50 subs, vijf dagen hechtenis. Baby door trein overreden en gedood. Naast een onbewaakten overweg in de Looner- straat te Assen, is Dinsdagmiddag het bijna twee jarig zoontje van de familie T„ dat daar speelde, door den van Rolde komenden personentrein van ie Noord-Ooster Lokaal Spoorweg Mij. overreden, De machinist bemerkte het ongeluk niet en reed loor naar het station Assen. Het kindje werd deer- -ik verminkt en op slag gedood. (A.N.P.) steenen er in. Na dat gedaan te hebben, bond hij het zakje dicht en propte het in zijn zak. Daarna haastte hij zich naar de deur, maar op den drem pel keek hij nog eens om. Het mes! Dat moest hij daar niet laten en 't kistje met de koperen hoeken evenmin. Dat waren schakels in een keten die niet gesmeed mocht worden.... Met moeite enmet afgewende oogen trok hij het mes uit de wond. Nu was het kistje aan de beurt. Het stond open op tafel met het laatje, dat de bodem vormde, uitgetrokken. Hij schoof het weer op zijn plaast, en gooide het mes in het kistje. Toen stopte hij het kistje onder zijn jas en ging ten tweede male naar de deur. HOOFDSTUK IV De hut op de hel. Er waren slechts weinig menschen in de bar, waar Lindsay binnen ging en niemand lette bij zonder op hem. Hij zag er uit als een aan lager wal geraakte zeeman, een type dat in deze omgeving niets ongewoons had. En zoo de andere bezoekers zich al een oogenblik afvroegen, waarom hij zijn jas wat stijf tegen zijn lichaam gedrukt hield, dan lag direct de verklaring voor de hand, dat de man er geen overhemd onder aan had en zich schaamde over zijn armoede. En Lindsay van zijn kant schonk evenmin aandacht aan de menschen om hem heen. Hij wierp een blik op de klok boven de blinkende rij grazen op het buffet en terwijl de bediende hem een glas bier inschonk, stelde hij vast dat het half elf was. Hij goot de helft in één teug door zijn keel. Hij was verbaasd dat hij woorden had kun nen vinden om de drank te kunnen bestellen zijn mond scheen hem zoo droog als perkament Hij dronk de rest van het bier op en voelde zich i wat beter: hij stond op het punt een tweede glas te bestellen, maar bedacht, dat er nog veel van zijn krachten zou worden gevergd en hij verstandif deed zijn hoofd koel te houden. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6